Ambonees moet weten aan toe waar is Huisarts, die patiënt liet liggen, had 16 praktijken FORSE STRAFFEN VOOR DAM-PLUNDERAARS Schoenen en taséén lijn Toezicht overheid op rij-examens bepleit Nationaal Filmfestijn van 15-19 september Dagblatlfusies gevaar voor democratie 99 Onrust onder Ambonezen in Assen Boer schoot op politie: 2 jaar geëist Chr. politiebond: kritiek korps leiding A'dam ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1970 DRS. H. WAGENFELD VAN C.R.M. ALS POLITIEK PROBLEEM GEKLAARD IS, KOMT DE REST OOK WEL" door Dick Ringlever RIJSWIJK De gebeurtenis sen van deze week hebben op nieuw en feller dan ooit het Am bonezen-vraagstuk in het licht gezet. In een uitbarsting van ge weld en opgekropte haatgevoe lens jegens Indonesië en haar president, toonden zij" Nederland en de wereld, dat hun probleem* er nog even onopgelost ligt als 20 jaar geleden. Een uitzichtloos vraagstuk? In zijn twaalf hoge werkkamer van het CRM-ministeric in Rijswijk met weids uitzicht over Den Haag, waar uit president Soeharto zojuist is ver trokken, zegt drs. H. Wagenfeld, hoofd van de afdeling Ambonezen daarover: „hoewel wij met de poli- j ASSEN De Asser gemeentepoli tie heeft vrijdagavond de eigen, met karabijnen gewapende mobiele een heid opgeroepen om de rust in de stad te handhaven, die door jonge Zuidmolukkers werd verstoord. Een politie-agent werd voor het politiebu reau op de brink door jongelui gemo lesteerd en zijn pistool werd hem af genomen. Voor de deur van het bu reau werd een bom gegooid. Om elf uur was het in het centrum van de stad ogenschijnlijk rustig, maar auto's en busjes met Zuidmo- lukse jongeren reden voortdurend door de stad. Rozen in plantsoen voor politieman Moolenaar NAARDEN Onbekenden hebben gisteren in een plantsoen in Naarden (Prinses Marijkehof) een vlaggemast geplaatst, waaraan de vlag halfstok hing en aan de voet rode rozen ge legd. Aan de bloemen hing een kaartje met het opschrift „hoofdagent Moole naar, met oprechte deelneming, ge vallen door een laffe Ambonezen- moord." De politie heeft een en ander in de loop van de dag laten verwijde ren. tieke kant van de zaak niets te ma ken hebben, zijn we blij. dat de rege ring nu gaat praten met dc Ambonesc leiders. Hel is goed, dat de Ambone- zen nu eens 'duidelijk te horen krij gen welk perspectief zij hebben en wat Nederland eventueel kan dorn om hen in hun streven naar een zelf standige staat te helpen." Effect Hij gelooft, dat dit ook een gunstig effect kan hebben op die andere be langrijke kant van het probleem: de sociale. „Want", zegt hij, ..een politiek houvast zal het de Ambonees gemak kelijker maken zch duidelijk op te stellen, zich te realiseren wat zijn verblijf in Nederland inhoudt, zich te bezinnen op de vraag wat het bete kent Ambonees te zijn en wat hij daarmee wil bereiken. Dat is naast het politieke nu het belangrijkste vraagstuk. De Ambonees moet feiten onder ogen kunnen gaan zien." Uit de mond van het hoofd van een afdeling, die zich dagelijks via een korps van sociale ambtenaren bezig houdt met het sociale en culturele welzijn van de Ambonezen in de zes kampen en 55 woonwijken, komt dat niet als een verrassing. Immers: die hele begeleiding staat of valt ook met de positie, die de Ambonees zelf wil innemen. Zullen de 30.000 Ambonezen zich blijven beschouwen als een ge- isoleerde gemeenschap, die in staat van oorlog is met Indonesië en die zich daarom niet kan identificeren met Nederland (maar-12 procent is Nederlands staatsburger)? Df zijn er mogelijkheden voor een grotere inte- Tolerant Drs. Wagenfeld: „die mogelijkheden zijn er, ik ben niet pessimistisch. Al leen zal dan ook de Nederlander zich anders moeten onstellcn. Hij zal de Ambonees niet alleen als medemens moeten accepteren, maar ook al? Am bonees, als een mens met een eigen taal en een eigen cultuurpatroon. Ik dacht, dat we in Nederland toch nog wel zo tolerant zijn. dat we de Ambo nees zijn identiteit willen latpn be houden. Met eng burgerlijk denken los je dit vraagstuk nooit op." „Dat betekent ook", zegt de heer Wagenfeld. „dat we geen pogingen moeten doen de mensen uit de groe pen te halen. Als zij dat zo willen, moet je dat zo laten. En de meesten wensen dat zo. blijkt wel uil de cij fers- van de 30.000 wonen er maar 6000 verspreid." Integratie Betere relaties met de Nederlan ders. een grotere integratie: van bei de zijden zal daaraan moeten worden gewerkt. AMSTERDAM Overheids toezicht op rij-examens is giste ren op het in de RAI gehouden autorijschoolcongres bepleit door het Tweede-Kamerlid mr. H. E. Koning. Hij vindt, dat een rijks instantie de examens moet af nemen onder verantwoordelijk heid van de regering en dat dit een aanbevelenswaardiger figuur is dan de huidige. „Alleen op die manier kan de ministeriële verantwoordelijkheid goed tot haar recht komen on moge lijk kan daardoor een stuk van dc toch bestaande onvrede over dc hui dige vorm van de rij-examens wor den weggenomen." Over de eisen voor het rij-examen zei hij. dat een strenge toepassing op haar plaats is vanwege de verkeers veiligheid. „In dit verband betreur ik de verlichtingen, die in de eisen zijn aangebracht door een examen in een volautomatische auto mogelijk te ma ken. Daarmee is wel een nationale NVV: kritiek op verdeling van bouwproductie UTRECHT Het NVV vindt, dat de laatste cijfers van het CBS over de bouwproduktie een merkwaardig licht werpen op de voortdurende be wering van de regering dat er niet ge noeg werknemers in de bouwvakken zijn om de woningnood effektief te lijf te gaan. In geld uitgedrukt lag de woning- bouwproduktie in het eerste najaar van 1970 drie pet. hoger dan in de eerste helft van 1969, terwijl de pro- duktie van industriële gebouwen vol gens diezelfde normen met 33 pet. op liep en de bouw voor handels- en kantoordoeleinden met 12 pet. Uit de ze cijfers concludeert het NVV, dat het hoogst twijfelachtig is of de voor de bouwproduktie beschikbare werk nemers en financiële middelen wel goed over de diverse bouwsectoren worden verdeeld. Volgens het verbond is er alle aan leiding voor een duidelijke uitspraak van het kabinet over de vraag waar om er zoveel bouwactiviteiten zijn voor de industrie en zo weinig voor Woningbouw en onderwijs. industrie gediend, maar ik betwijfel of ook de veiligheid ermee gebaat is." Ter sanering van het rijscholenwe zen wil hij de verplichting, dat niet alleen de rijschoolhouders, maar ook de bij hen in dienst zijnde instruc teurs gediplomeerd zouden moeten zijn. ARNHEM Tegen de 72-jari- ge landbouwer H. A. B. uit het j Betuwse Angeren heeft de offi- j cier van justitie in Arnhem gis- teren twee jaar geëist omdat hij bewezen acht,, dat de man op 17 maart van dit jaar vanuit zijn gebarricadeerde boerderij op de politie heeft geschoten. Dit ge beurde toen de politie hem wilde arresteren in verband met zijn weigering een boete van 200 gul- den te betalen wegens lokaal vredebreuk. Bij de belegering van zijn woning door 40 politiemannen zou B. met een jachtgeweer enige hagelpatronen i hebben afgevuurd in de richting van de politie. Daarbij werd eerst de wachtmeester der rijkspolitie D. de Ruiter licht gewond, maar even later kreeg adjudant L. Wildschhut uit Gel- dermalsen de volle laag in zijn been, knie en hand. De politieman werd naar het ziekenhuis in Arnhem ge bracht, waar hij geopereerd moest worden. Ondanks de positieve verklaringen van negen getuigen, bleef B. ontken nen geschoten te hebben. „Daar klopt niets van, dat zijn leugens", riep hij aan het begin van de behandeling ran zijn zaak. Hij verklaarde niets j meer te hebben gezien nadat de poli- j tie traangas in zijn woning had ge- gooid. ..Alles was toen wit om mij I heen", zei hij „Er is toch een geweer en munitie bij u thuis gevonden?", i zei de president. „Dat kan wel, maar dat is niet van mij geweest; dat was van het publiek uit het dorp", aldus B I Uitspraak over 14 dagen. De heer Wagenfeld: „een belangrijk 1 middel daartoe voor de Ambonezen is hun eigen milieu te versterken. Een voorbeeld daarvan is de vorig jaar in Middelburg door Ambonezen opge richte Sumokil-stichling, een organi satie. die zich bezighoudt met sociaal en cultureel vormingswerk. Dat deze stichting effectief draait, bleek nog enige tijd terug bij een ruzie in Vlis- singen tussen Ambonezen en de jeugdbende Skyriders. Mede dank zij het, bemiddelend optreden van het bestuur van de stichting kon die ru zie beslecht worden. Een paar weken later was het geschil al zover bijge legd. dat Skyriders bij de Ambonezen werden uitgenodigd voor een partijtje biljarten. Een ander voorbeeld noemt de heer Wagenfeld het wijkopbouworgaan De Hatert in Nijmegen. „Het gaat hier om een nieuwbouwwijk, waarin een Ambonezenwijk is opgenomen. Het j wijkopbouworgaan organiseert daarin de culturele en andere activiteiten. In het bestuur zitten zowel Nederlanders als Ambonezen en die samenwerking j verloopt uitstekend. Ik geloof, dat we met zulke initiatieven heel erg op de goede weg zijn. Het beleid wordt in ieder geval in deze richting voortge zet. Dat wil zeggen, dat we de Ambo nezen als groepen hun eigen identiteit laten behouden en vanuit die groepen pogen te komen tot relaties met de omgeving. Discriminatie Van de Nederlanders eist dit alles ook een andere instelling. Zegt de heer Wagenfeld: „Kijk, het. mag niet voorkomen, dat bij een or dinaire caféruzie alleen de Ambone zen er worden uitgegooid. Daarover worden zij terecht kwaad, het Is tenslotte een zuivere vorm van dis criminatie. Vooral de oudere Ambo nezen proberen zulke dingen zoveel mogelijk te voorkomen Zij willen niet, dat de naam van de Ambonees in een kwaad daglicht komt te staan. Zij houden niet van conflicten, al thans niet met de Nederlanders. Van daar ook hun ordedienst, het Korps Pendjaga Keamanan (KPK), wat letterlijk vertaald „korps, dat waakt voor de vrede" betekent. En het moet gezegd: die jongens doen soms zeer goed werk. Zoals in die nacht van de TT in Assen, toen zij erop uit trokken om alle Ambonezen te sommeren naar hun wijk terug te keren. Ze wilden niet. dat ze bij rel len betrokken zouden worden. Aan de andere kant zit er ook wel een ge vaarlijk kantje aan. De organisatie is nogal militaristisch en fel op Indonesiërs. Wordt bijvoorbeeld ont dekt. dat een van de Ambonezen In donesisch staatsburger is (ongeveer tien procent is dat, meestal in het geheim), dan wordt die in sommige kampen gedwongen te verhuizen. Overigens zijn er nog geen afdoende bewijzen voor. dat het de KPK is geweest, die de bezetting van de In donesische ambassade heeft georgani seerd." Perspectief Een actie, die ook voor de heer Wa genfeld als een volledige verrassing is gekomen. „Nee. ook wij wisten er niets vanaf. We bemoeien er ons ook niet mee. Onze ambtenaren zijn geen tipgevers voor justitie. Wij werken uitsluitend op sociaal terrein." Sociaal werk met perspectief? De heer Wagenfeld: „ik zie de toekomst niet somber in. Alleen: het is wél belangrijk, dat nu eerst een oplossing wordt gevon den voor de politieke kant van het probleem." (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Vrijwel op elke show van de Nederlandse couturiers dragen de mannequins schoeisel van de firma De Lange, die vestigingen heeft in Amster dam, Den Haag en Maastricht. Dat schoeisel geeft dan juist de vereiste finishing touch aan de verschijning der elegante vrou- Daarom nu enkele afbeeldingen van deze details. De leestvorm is iets slanker ge worden, al blijft schoen een ste vige indruk maken. De hakken krijgen iets meer hoogte, wat vooral bij de midi- en maximode noodzakelijk is om de juiste pro porties te bereiken. De combinatie van schoenen en tas. die dezelfde lijn en garnering vertonen, zal meer en meer in zwang komen. Laarzen zullen in alle hoogten en velerlei materiaal gedragen worden, waarbij het kostbare reptiel-leer favoriet is. Garnering of een ceintuur van reptielleer bij mantel, tailleur of japon com pleteert de laarzen. UTRECHT Het centraal me disch tuchtcollege heeft uitge sproken, dat de Amersfoortse huisarts, die in de nacht van de eerste op de tweede Paasdag 1968 niet naar een patiënt wil de. die daarom had verzocht, het vertrouwen in de stand der ge neeskundigen heeft ondermijnd. De arts bleek gedurende de paas dagen de praktijk van niet min- (Van een onzer verslaggevers) LAREN Van 15 tot en met 19 september wordt het traditionele Na tionaal Filmfestijn weer in dc Singer- -Concertzaal gehouden. Het Filmfes tijn is georganiseerd door de Stich ting Filmcentrum uit Hilversum uit Hilversum en het Nederlands Filmin stituut in Amsterdam. De bedoeling van dit evenement is jeugdleiders, onderwijzers, culturele werkers en verenigingsbestuurders in de gelegenheid te stellen aan het be gin van het nieuwe seizoen kennis te nemen van een flink aantal films die zij in hun werk kunnen gebruike. Dit jaar staan vier Nederlandse premieres van films uit Engeland. Tsjechoslowakije, Polen en West- -Duitsland op het programma, te we ten: The Trendsetter. Tony ziet ze vliegen van Vera Plivova-Simkova, Stuifzand van Wladyslaw Slesicki en Opvoeding tot gehoorzaamheid van Gerhard Bott op het programma. Voorts worden vele films vertoond die in de bioscopen te zien waren en nog in roulatie zijn. Met de Canadese tekenfilm „Blik op aarde" wordt het festival geopend op dinsdagmiddag 15 september om 2 uur. Er zijn verschillende jury's ge vormd die de films beoordelen op hun kwaliteiten. De meest gewaar deerde film die door het publiek zal worden aangewezen krijgt een „Gou den Eekhoorn". Woensdag 16 septem ber wordt onder meer een serie un- dergroundfilms vertoond. Bijzondere aandacht zal tenslotte worden geschonken aan de zelfex pressie en creativiteitsontwikkeling van de deelnemers. Het Filmfestijn is niet alleen een kijk-, maar ook een doefestival. Deze spiegel met een diameter van ru,im 90 centi meter (boven) is een essentieel onderdeel van een tele scoop, die in de Verenigde Staten is „gelanceerd". De telescoop is opgehangen aan een ruim 200 meter lange ballon. De astronomen op de grond hebben verbinding met het instrument via een radio- en televisiesysteem. der dan zestien artsen te heb ben waargenomen. De dokter was om vier uur door een buurman van de patiënt gebeld met de mededeling, dat deze klaagde over pijn in de borst, het benauwd had en „erg wild" was. Volgens de buurman had de dokter het „onzin" gevonden om hem daarvoor midden in de nacht te bellen. Volgens de arts echter kreeg hij op zijn vragen slechts vage antwoorden en werd het telefoongesprek door de buurman verbroken. Hoewel de lezingen over het tele foongesprek niet met elkaar overeen stemmen, meent het tuchtcollege, dat de arts onjuist heeft gehandeld door op grond van de onduidelijkheid van de gegevens na te laten de patiënt te bezoeken. Hij had de onduidelijkheid, vindt het college, door een bezoek aan de patiënt moeten opheffen. Hel verwerpt het verweer, dat de arts een selectie moest toepassen om dat hij zestien praktijken waarnam. Wel spreekt het uit, dat het ondoen lijk en daardoor ongewenst is, zestien onbekende praktijken waar te nemen. Van een andere (76-jarige) huisarts vindt het college eveneens, dat hij het vertrouwen in de artsenstand heeft ondermijnd. De zaak, waarom het hier gaat. is niet helemaal duide lijk omdat maar een gedeelte van de I uitspraak in Medisch Contact is ge publiceerd. 1 Wel blijkt uit de publikatie, dat de bejaarde arts gedurende een lang I weekeinde de praktijken van vier collega's heeft waargenomen. Het j tuchtcollege vindt een dergelijke re- geling onverantwoord. Leven weer duurder DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals dit maandelijks door het CBS wordt sa mengesteld op basis 1964 is 100, is van 132,2 medio juli tot 133,5 medio augustus gestegen. Deze stijging werd mede veroor zaakt door het gedeeltelijk verdwij nen van het uitverkoopeffect voor kleding, schoeisel en woningtextiel. Het indexcijfer voor voeding gaf een stijging te zien van 127,9 tot 129,9. Vooral voor aardappelen, groenten en fruit liep het indexcijfer sterk op. Hoofdredacteur Herman van der Horst van „Luctor", het blad van de vereniging van dienstplichtigen, is gestraft met zes dagen verzwaard ar rest in verband met publikaties die beledigend werden geacht voor de beroepsmilitairen. Twee andere leden van de redactie kregen elk vijf dagen licht arrest. NVJ: „NV SNEL HANDELEN AMSTERDAM De Amster damse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft tegen vijf jongelui, die vorige week aan de rellen en plunderingen in Amsterdam deelnamen, celstraffen uitge sproken van drie en vier maan den. De vijf waren de eersten van 17 verdachten, die op drie extra zittingen van de politie rechter worden berecht. Zij za ten allen in voorarrest sedert 1 hun arrestatie. Bij de eerste vijf hun arrestatie. Bij de eerste vijf verdachten was maar een Am- sterdammer, acht van de 17 ver dachten komen uit het buiten land. De zwaarste straf kreeg de 18-jari- ge Amsterdamse kantoorbediende i H.J.A.D.: vier maanden wegens open lijke geweldpleging (gooien van ste nen naar de politie). De 19-jarige fabrieksarbeider E. B. uit Sittard kreeg wegens plundering vier maanden, waarvan een voor waardelijk. de 18-jarige Duitser J..Z. drie maanden, waarvan een voorwaardelijk (eveneens wegens plundering) en de 18-jarige monteur L.B. uit Oudewater en de 22-jarige losarbeider P.Th.C. van L. zonder vaste woonplaats ieder drie maanden wegens geweldpleging. De officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, die in verscheidene geval len de maximum straf van zes jaar had geëist,' zei, dat het hier niet al leen agressie betrof tegen het open baar gezag. „Men heeft zich nu niet ontzien eigendommen van rechts personen en inwoners van de stad te beschadigen." De officier constateerde, dat het ar gument van machtsvertoon of provo catie veel gebruikt om de reactie op de zgn. uitdaging te verklaren in dit geval te enen malen faalt: nog voor de politie optrad in verband met het slaapverbod werd zij al gecon fronteerd met gewelddadig optreden. „Het bedenkelijke en afschuwelijke van de nu getoonde vormen van agressie is, dat zij aanleiding hebben gegeven tot het door mensen optre den als rechter in eigen zaak." Hij vervolgde: „Het is de escalatie van geweld, die de situatie zo beden kelijk heeft gemaakt. Het punt is nu gekomen, dat het Nederlandse volk in brede kringen ernstig verontrust is door deze toestanden en met afkeer deze anarchie ziet plaatsvinden." „De vrijheid van beweging of onbe weeglijkheid. thans opgeëist door een zeer beperkte en speciaal geaard zijn de groep op het nationaal monument, legt aan vele miljoenen landgenoten in het land beperkingen op ten aan zien van de functie van dit monu ment", aldus mr. Vriesema. AMSTERDAM De Neder landse vereniging van journalis ten (NVJ) heeft in een brief aan minister Klompé, de leden van de Tweede Kamer, het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers aan het bestuur der Verenigde Nederlandse Uitgevers (VNU) en de Nederlandse Dagblad Unie (NDU) haar ernstige bezorgd heid uitgesproken over de ver schraling van de differentiatie van de Nederlandse dagbladpers door het snel om zich heen grij pende concentratieverschijnsel. De brief Is geschreven omdat vol gende week het rapport van de inter departementale commissie „concen tratie-tendensen in de pers" in de Tweede Kamer wordt behandeld. Aanleiding ervoor was de aangekon digde samenwerking op journalistiek, commercieel en technisch gebied tus sen NRC/Algcmeen Handelsblad en De Tijd. Militair onder trein gedood UTRECHT De twintigjarige dienstplichtige militair D. Luyt uit de legerplats Schalkhaar is gisteren om het leven gekomen, toen hij uit de nog rijdende trein Arnhem-Zwolle stapte. Hij viel tussen het perron van het station Zwolle en de trein en was direct dood. AMSTERDAM Het Amster damse gemeenteraadslid van de VVD. mr. C. H. Goekoop heeft naar aanlei ding van het roken door kabouter- raadsleden van marihuana tijdens de raadszitting B. en W gevraagd te bevorderen, dat er tegen druggebrui kers in en buiten de raadszaal op ge- I lljke wijze wordt opgetreden. De NVJ wijst erop. dat er nog meer concentraties in voorbereiding zijn. Er is, aldus de NVJ. geen tijd meer voor studie. Er moet snel worden ge handeld, anders heeft de concentra tie in het dagbladwezen voor het goed functioneren van de democratie volstrekt onaanvaardbare vormen aangenomen. Hoewel de NVJ maatregelen op economisch en fiscaal gebied nuttig vindt, beveelt zij vooral aan de con centratieplannen van de dagbladen te j toetsen aan het algemeen belang. Ook j wordt geadviseerd voor dagbladon- i dernemingen een verplichting in te stellen tot vaststelling van een redac- tie statuut. Hierin dient de verhouding tussen uitgever en (hoofd)redactie te worden geregeld. DEN HAAG „Onbegrijpelijk dat de Amsterdamse hoofdcommissaris heeft verk'aard. dat de korpsleiding de mogelijkheid van een explosie op de avond van de 24e augustus (invoe ring slaapverbod) niet heeft voor zien." Dit schrijft de redacteur van het orgaan van de bond van chr. po- I litieambfenaren.de heerD. Rook. Uit eigen ervaring was hem be kend, dot talrijke lagere politieamb tenaren hoogst verbaasd waren, dat zij op de bewuste maandag tegen vijf uur hun dienst konden beëindigen en niet ter beschikking werden gehou den. Dit geldt, aldus de heer Rook, te meer omdat zich in 1966 rondom de opening van de in politiekring zo be rucht geworden fototentoonstelling hetzelfde mistasten heeft voorgedaan. Hij hoopt vurig dat men nu eindelijk heeft geleerd, wat men al lang had kunnen weten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7