BOUWBEDRIJF WIJST LOONSVERHOGING AF Manusana: beleid van regering heeft gefaald Eervolle 2e plaats voor Anton Ebben Ondernemers lichten vakbonden te laat in Bouwbedrijf ontslaat 200 man s Kwatta-groep koopt NV -Van Dungen ffl aterpoloteam gkraakt zivak Frankrijk: 10-1 Klein-metaal stelt beslissing uit Puissance springconcours Onbeslist Wapens gestolen in nacht voor komst Soeharto Midi en maxi Al 26 klachten hij fusiecommissie NW: naaisters gaven subsidie aan werkgevers Soeharto streng bewaakt in Bonn deze krant behoor; tot Het Kwartet "B. (VAn onze correspondent) RAAMSDONKSVEER Het Bouw bedrijf Neduro (v/h Kerstens Bouw bedrijf) te Raamdonksveer heeft gis termiddag haar 200 man personeel op staande voet ontslagen. Het bericht kwam voor de werknemers volkomen IQ- onverwacht. Om vier uur gistermiddag werden werknemers, die te bereiken wa ren, op de door Neduro uitgevoerde .werken door de directie ingelicht. Het iaai overige personeel werd telefonisch op de hoogte gesteld. De meeste werknemers wonen in een -Raamsdonksveer en omstreken. Het bedrijf is hoofdzakelijk gericht op de woningbouw o.a. in het Botlekge- bied. Of het ontslag mogelijk verband houdt met de gevraagde loonronde in het bouwbedrijf of andere financiële moeilijkheden was nog niet bekend. ve OOI O BREDA Van Dungen's chocola defabrieken NV zullen toetreden tot de Kwatta-groep, zo is gisteren door debeide concerns meegedeeld. De trans- e7ejactie wordt geeffectueerd door over- derdracht van alle uitstaande aandelen ■eetVan Dungen aan Kwatta. Dit bete- uit-|cent dat Kwatta voor Van Dungen difca. 810.000 betaalt 'dat De besturen zijn van mening dat de ze jundeling van activiteiten met een verkooppakket een jelangrijke versterking van de ^marktpositie tot gevolg zal hebben en ;ot efficiëntere bedrijfsvoering zal eiden. Van het samengaan verwachten de ie| besturen geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid. Van Dungen's dt chocoladefabrieken en haar dochter onderneming Frank Rademakers ca- en chocoladefabrieken NV ar (Haagse hopjes) genieten grote be- enikendheid in binnen- en buitenland. du-Bij beide bedrijven werken ca. 230 ienpersonen. De heer Zeissink van het NVV ,nJieeft verklaard dat de vakorganisa- i' ies op het besluit geen enkele in- 10 vloed hebben kunnen uitoefenen. eij J BARCELONA Snelheid, intelli- de gent ploeg ver band en durf: dat alles p verdisconteerde het Nederlands wa- Jterpoloteam in de 10-1 zege op Frankrijk, waarmee het Europees ïn kampioenschap werd geopend. Na- n tuurlijk heeft trainer Harry Vriend, P in de twee jaar dat hij de zorg over 'f de nationale ploeg heeft, geen ploeg e: kunnen formeren die op enige wijze e gelijkwaardig is aan het team dat in 195 OEuropees kampioen werd. Met name tegen de fysiek krachtige ver- tegnwoordigingen van Zuidslavie en e Rusland zal het uitermate moeilijk worden.. Maar het begin was in elk geval hoopgevend. Vriend had geen overtuigender reactie kunnen bedenken op de vele meesmuilende blikken, die zijn pupil len te verwerken hebben gekregen, sinds Roemenie door loting uit de b- -groep is verdwenen en Nederland eigenlijk hierdoor aan zijn stand ver plicht is geworden in deze groep bij de eerste twee te eindigen ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG De werk geversorganisaties in het bouw bedrijf hebben gistermiddag tijdens het overleg met de be trokken vakbonden de eis voor een extra loonsverhoging van f 400 bruto geheel afgewezen. In een na afloop uigegeven ver klaring van de Raad van bestuur bouwbedrijf -(waarin de werkge vers verenigd zijn) wordt gezegd, dat het akkoord in de Stichting van de Arbeid betoogt de span ningen op te heffen die zijn ont staan door de onevenwichtige loonverhoudingen als gevolg van het koppelbazenvraagstuk. „Aangezien het bouwbedrijf niet in belangrijke mate bij dat probleem betrokken is. is in deze bedrijfstak geen grónd aanwezig voor een derge lijke uitkering", aldus de raad van bestuur, die verder o.m. verklaarde: „Ook de mogelijkheid dat deze uit kering in andere bedrijfstakken in vloed kan hebben op het bouwbedrijf vermag de raad niet tot een ander standpunt te brengen. Daartoe is te meer aanleiding, omdat het overleg over een nieuwe bouw-cao per 1 ja nuari voor de deur staat". Voorts zei de raad niet bereid te zijn een bijdrage te leveren tot ver groting van hefir.flatieprobleem, om dat het bouwbedrijf „van oudsher be vreesd is voor conjunctuur politieke maatregeien, die daarvan noodzake lijk het gevolg z'jn en die de bouw het zwaarst zullen treffen". Reactie - In reactie hierop heeft de Centrale commissie bouwnijverheid, waarin de drie werknemersbonden in het bouw bedrijf samenwerken, eveneens een verklaring uitgegeven, waarin staat dat in deze bedrijfstak een ernstige situatie is ontstaan door het afwij zende standpunt van de werkgevers. „De bonden", zo wordt gezegd, „stellen de werkgeversorganisaties verantwoordelijk voor de snel toene mende onrust onder de werknemers en de negatieve invloed daarvan op de bouwproduktie". De drie vakbon den hebben hun wetgevende organen in spoedvergadering bijeen geroepen om nadere gedragslijnen vast te stel len. De werkgevers in de metaalnijver heid (de zgn klein-metaal) hebben gisteren een beslissing over de eis van de vakbonden uitgesteld tot 18 september. Bij de onderhandelingen deelden zij mee ,.op het ogenblik nog geen standpunt te hebben" en de kwestie eerst aan hun ledenvergade ringen ie zullen voorleggen. De bondsbestuurders toonden zich uitermate verbolgen over, wat ge noemd werd, deze „kwalijke taktiek". Zij deelden mee zich niet afzijdig te zullen houden van eventuele acties van wer/cneme^s in de metaalnijver heid. KLM en Fokker Bij de bedrijven, die zich wel be reid verklaarden de vakbondseisen in te willigen, voegden zich gisteren ook de KLM. de Fokkerfabrieken Draka te Amsterdam, Vondelingenplaat in Botlek en de Kon. Nederlandse Springstoffenfabriek te Muiden. De directie van de Fokkerfabrieken besloot evenwel de jongere werkne mers niet de volle ƒ400 uit te keren, doch, in overeenstemming met het beleid van diverse andere onderne mingen, van de leeftijd afhankelijke uitkeringen. Zo krijgr bijv. een jon gen van 15 jaar 38 procent of 152, een werknemer van 22 jaar 96 pet. of ƒ384. De arbeiders van 23 ajar en ouder ontvangen het volle bedrag. Als gevolg van deze maatregel heb- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ondanks het ma tige weer waren vrijdagmiddag tij dens de derde dag van het Rotter damse Concours Ilippique een be hoorlijk aantal toeschouwers getuige van het puissance springconcours. Parcoursbouwer Jurgens had voor een pittige opgave gezorgd, wat wel bleek uit de eerste ronde: van de 25 gestar te combinaties plaatsten slechts vijf [zich voor de barrage. Dit waren de verrassend goed rijdende Belg Mathy met Clitore, de Duitser Wiltfnag, de Engelse Drummond-Hay, Stephen Hadley en zowaar onze landgenoot Anton Ebben met Dorian Gray. In de eerste barrage, toen de muur nog slechts op 1.80 meter lag, vielen Radley en Wiltfang af. De overige drie hadden nog twee volgende barrages nodig om tot een definitieve uitslag te komen. De muur kwam eerst op 1.90 meter, wat voor geen van drieën een onoverkomelijk bezwaar was. Met de muur op twee meter werd dat anders, de sympathieke Mathy kwam vlot over de oxer, maar de muur was voor zijn paard Clitore eenvoudigweg te hoog, het weigerde tot drie maal toe. Anneli Drummond-Hay, de zoveel ste exponent van de sterkte van de Britse amazones, wist Sporting Ford veilig over de muur te voeren. En won zodoende dit puissance-concours. Als laatste kwam Anton Ebben in de ring, Nederlands hoop in minder goe de dagen. Hij leidde de 7-jarige appel schimmel met succes over de oxel, de muur bleek echter een te groot strui kelblok, het paard tikte nog net een blok van het grijze gevaarte weg, wat I voor Ebben niettemin een zeer eer- volle tweede plaats betekende. Deze prestatie krijgt vooral beteke- j "is, wanneer men in aanmerking neemt dat Ebben het zware parcours feed met het „vaste" paard van Wou ters van den Oudenweyer. Een gele genheidcombinatie dus, waarvan we maar moeten afwachten of het nog tot verdere prestaties komt. Voorafgaande aan de puissance werd de prijs van de luchtvaart ver reden, de tweede kwalificatiewedstrijd voor de grote prijs van de stad Rot terdam. Winnaar werd de Duitser Gert Wiltfang met Goldika. Tweede werd Hartwig Steenken en de derde plaats was voor de Engelse Barbara De Westduitser Gert Wildfang bij het nemen van een hindernis met zijn Goldika. Wildfang won gistermiddag de prijs van de luchtvaart op het concours hippi- que in Rotterdam/Kralingen (de CHIO). Hij legde het parcours af in 88.9 seconden. Simpson. Vandaag wordt de landenwedstrijd verreden, waarvoor het Nederlandse team bestaat uit Maarten Bagchus, Anton Ebben. Hans Brugman en Jan Maathuis. Chef d'equipe Arts zag het resultaat niet al te optimistisch tege moet. „Wij hebben maar een labiel ploegje, die tegen de grote landen zo als Engeland en Duitsland niets maar dan ook niets heeft in te brengen. Enfin, Anton Ebben heeft met een uitgekiende race laten zien dat Ne derland incidenteel nog een leuk woordje op dit Hippisch festijn kan meespreken. Premier Chaban-Delmas van Frankrijk is op verkiezingspad. Als kandidaat bij de tussentijdse parlementsverkiezingen in Bor deaux, is hij zelf met de kiezers gaan praten. Op de foto: de premier in gesprek met twee be woners van de wijk Mérïadeck in Bordeaux. ben gistermiddag ongeveer 200 jonge ren van 15 tot 22 jaar het werk enige tijd neergelegd en zij zijn van plan dat ook maandag weer te doen. De directie verklaarde, dat de jongeren vergeten dat zii naast het bedrag-in eens ook nog een sdaalverhoging van de jeugdsalarissen krijgen. Ook de circa 2300 werknemers van de Kabetlabripk in Alblasserdam leg den gistermorgen het werk neer. Na overleg met de vakbonden besloot de directie dat ze een inkomensverbete ring van 400 bruto over dit jaar zul len krijgen. Volgens de werknemers organisaties krijgen alle werknemers van de NKF-VPStigingen in ons land, alsmede die van Draka, nu ƒ400. De NKF en Draka zijn onderdelen van Philips. Het personeel van het XKZO-con- cern kriigt «»en eenmalige uitkering van ƒ200. De drie textielvakbonden gaan de komende week met de werk gevers onderhandelen. Stootje an best „Het NVV heeft zich de laatste tijd niet gemengd in het koor dat ach en wee roept over de nederlandse econo mie. Integendeel, wij zijn van mening dat die economie best een stootje kan hebben", zo schrijft het orgaan van deze vakcentrale in een commentaar op het 400-gulden-akkoord in de Stichting van de Arbeid. „Dat voor de meer algemene inko- mensveroetering nadrukkelijk de grens vin ƒ400 is gesteld, vloeit voort uit de verantwoordelijkheid van de vakbeweging voor de economische ontwik K-ding in dë komende jaren en daarmee voor een verdere inko mensverhoging en natuurlijk de werkgelegenheid". De vakbeweging realiseert zich, al dus het NVV, dat de gestelde grens kritiek zal ondervinden bij diegenen, die eenmaal de mogelijkheden ge proefd hebbend het onderste uit de kan willen hebben, „maar het zijn juist degenen (in hoofdzaak de on- georgan'seerden), die nu het hardst om verwezenlijking van onmogelijke eisen schreeuwen, die straks de eer sten zijn om de vakbeweging het ont staan van werkloosheid en het mach teloos zijn te.gpn het sluiten van be drijven te verwijten" Maatregelen Het spoedberaad van maandag avond zal van de zijde van het kabi net waarschijnlijk worden bijge- waond door de ministers Witteveen (financien), Roolvink (sociale zaken) en nelissen (economische zaken). Ook zondagavond jl sprak een aantal ministens (ten huize van mi nister Wittevepnl met een delegatie van de centrale werkgeversverbonden over de sociaal-economische situatie. Na het in de Stichting van de Arbeid bereikte akkoord lieten zowel mi nister Roolvink als de werkgeversor ganisaties weten uiterst bevreesd te zijn voor een „algemene loonronde", waarmee een totaal bedrag van 1.8 miljard gemoeid zou kunnen zijn. Die vrees is door de recente ont wikkelingen nog meer gefundeerd ge worden. Of uit het overleg van maandagavond bepaald'- maatregelen zullen voortvloeien (een loonstop of een loonpauze bijv.) is thans echter nog volkomen onzeker DEN BOSCH In de nacht voor het bezoek Van Soeharto zijn vier Stonergeweren en een machinegeweer van hetzelfde merk gestolen uit de wapengabriek De Kruithoorn. Van de daders ontbreekt elk spoor, terwijl ook de wapens niet zijn gevonden. De politie houdt er rekening mee dat opstandige Ambonezen de wapens kunnen hebben gestolen. Bij De Kruithoorn werken dertien Ambone zen. Vijf van hen hadden voor het bezoek van Soeharto een snipperdag genomen. DE PROBLEMEN die in Nedeland na parlementsverkiezingen kunnen ontstaan zinken in het niet bij de moeilijkheden, welke zich voor doen na presidentsverkiezingen in Latijnsamerikaanse landen als Chili. Nu de gisteren geëindigde stembus strijd geen absolute meerderheid voor een der drie kandidaten heeft opgeleverd gaan de Chilenen een periode met grote spanning tege moet, die nog zes weken kan duren. De grote verliezer werd de kandidaat der christendemocraten, die het bewind van zijn partijgenoot, pre sident Frei, had willen overnemen door zich sociaal nog meer naar links op te stellen. Het heeft niet geholpen. De kerke lijke gezagsdragers weigerden hem te steeunen omdat hij te links was, terwijl de lagere geestelijkheid zich van hem afwendde, omdat hij niet links genoeg zou zijn. Gevolg was, dat een deel van zijn potentiële aanhangers op de rechtse kandidat Alessandri stemde, terwijl een ander deel voorkeur gaf aan de uiterst linkse Allende. Omdat het parlement nu de presi dentskeuze moet maken, zitten de christen-democraten met hun ver liezende kandidaat Tomic op de wip. In wezen kiezen zij de nieuwe president. Een akkord tussen de volgelingen van Alessandri (met 43 zetels in het congres) en die van Allende (met 83 zetelsvan de 200) is uit gesloten. Twee mogelijkheden blij ven over. De ene is het samengaan tussen Al lende en Tomic, warbij Allende het presidentsschap zou toevallen als kandidaat met de meeste stem men en vertegenwoordiger van de grootste partij. Wil Alessandri een dergelijk bondgenootschap van links voorkomen, dan moet hij met een program voor de dag komen, dat voor de christen-democraten aan vaardbaar is. Afgewacht moet worden of Tomics partij iets voelt voor een afspraak met de groeperingen, die Alessan dri steunen. Deze bereidheid zal voornamelijk afhangen van de eisen, die Allende stelt. Als zich ernstige onlusten voordoen als gevolg van de onbesliste stem busstrijd en uiterst links het con flict buiten het parlement wil uit vechten kan het leger een beslis sende rol spelen. Er zou dan een bijzonder ongewen ste situatie ontstaan. UTRECT De afgelopen week heeft mini wel zeer duidelijk terrein verloren op midi en maxi. Dat is niet alleen te zien aan het straatbeeld. Volgens gegevens van de Mitex, het samenwerkingsorgaan van de detail handelaren in textiel, worden alle lengtes, maxi, mini en midi, thans evenveel gevraagd. Maxi-jurken worden meest voor 's avonds gekozen en midi voor overdag. Mantals worden hoofdzakelijk ni mi di gekocht; de maxi-lengte is voor dit doel weinig gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De in de Tweede Kamer afgelegde ver klaringen als zou prof. Verkuyl en ook de BVD reeds enige we ken geleden Den Haag hebben gewaarschuwd tegen een op han den zijn de Zuidmolukse aanval doen lachwekkend aan", aldus ir. J. A. Manusama, president van de republiek der Zuid-Mo- lukken, gistermiddag op een persconferentie, juist met ds. Metiary teruggekeerd van de be grafenis van de om het leven gekomen Wassenaarse hoofd agent Moolenaar. Ir. Manusama doelde hiermee op de bezetting van de woning van de In donesische ambassadeur op 31 augus tus. „Onze gevoelens gaan uit naar de nabestaanden, maar bij alle veront waardiging over dit tragisch gebeu ren, moet aan de andere kant ook duidelijk worden gesteld dat men de 33 Zuidmolukse bezetters groot on recht doet, wanneer men hen zonder meer moordenaars noemt." Kans groot Bij acties als deze, evenals bij de rellen op de Dam, is nu eenmaal de kans op dodelijke slachtoffers groot". Later vertelde de president temid den van zijn volledige regering in ballingschap, enigermate trots te zijn op de 33 Zuidmolukse jongeren. Met nadruk wees ir. Manusama erop dat hij premier De Jong nog op 27 december van het vorig jaar een brief had geschreven met de volgende inhoud: „Steeds luider en steeds krachtiger klinken in onze gelederen de stem men van diegenen, die menen, en lk meen zelfs terecht, dat naast onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan het wettige gezag een besliste weerstand tegen voortdurende krenking van de menselijke waardigheid en de waar digheid van het Zuidmolukse volk tot een van hun voornaamste plichten behoort. Deze gevoelens kunnen op den duur tot een tragische catastrofe lei den. Ik doe een dringend beroep op u het beleid te willen herzien, een poli tiek probleem vraagt een politieke oplossing. Deze kan onmogelijk tot klaarheid worden gebracht met het treffen van sociale voorzieningen al leen." Tragisch Ir. Manusama stelde zich in zijn verklaring te weer tegen de Neder landse regering. „Het tragische van de gebeurtenissen in Wassenaar moet niet bij de Zuidmolukkers wor den gezocht, maar bij de regering die in haar beleid ten opzichte van de Zuidmolukkers geheel gefaald .heeft." Hij noemde het tragisch dat eerst nu premier De Jong en minister Luns beloofd hebben de gehele proble matiek van deze kwestie nog eens met hem door te nemen. De presi dent betreurde het dat door de ge beurtenissen in Wassenaar de Zuid molukkers met hun actie heel wat sympathie en goodwill bij de Neder landse bevolking hebben verloren. Hij zei, dat van diverse zijden betui gingen van begrip en sympathie wer den toegezonden (ook uit het buiten land: Spanje en Liechtenstein). In Haarlem en omgeving is een comité opgericht voor de 33 Zuidmolukkers die in het huis van bewaring in Sche- veningen zijn opgesloten om hen fi nancieel bij te staan. Initiatiefne mers zijn mevrouw Zeil en dr. J. Ha- gedoornuit Heemstede. President Soeharto is gisteren in Bonn aangekomen voor zijn officiële bezoek aan West-Duits land. De foto toont hem met zijn Duitse gastheer, bondspresident Heinemann. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De fusiecon trolecommissie van de Sociaal- Economische Raad heeft tot dus ver 26 klachten in behandeling genomen en daaruit is gebleken, dat er bij de ondernemers nog vrij veel misverstand bestaat over het tijdstip, waarop in geval van fusie contact met de vakorgani saties moet worden opgenomen. UTRECHT Het NW heeft bere kend, dat de vrouwelijke werknemers in de confectie-industrie over 1969 en 1970 respectievelijk drie en anderhalf miljoen gulden "subsidie" hebben ge geven aan hun werkgevers. De con- fectie-fabrikanten mochten hun vrou welijk personeel vorig jaar namelijk per week twaalf gulden minder dan het minimumloon betalen en dit jaar nog zes gulden minder. Volgens het NVV-blad "De Vakbe weging" hebben de confectiefabrikan ten, nadat het minimumloon per 1 ju li wettelijk is verhoogd, de ministe: gevraagd nog eens ƒ3,90 extra onde het minimum te mogen blijven. „Zij denken zeker het tekort van bijna 7000 naaisters wel door duurdere bui tenlandse vrouwen op te vullen" al dus het NVV. De meeste klachten hebben daar op dan ook betrekking. Dit heeft de voorzitter van de fu- siecommissie, prof. dr. P. Kuin, gis termiddag meegedeeld op een persconferentie in verband met de eerste uitspraak van de commissie: die over de gang van zaken bij de Centrumbank en de betrokken mode magazijnen. De meeste ondernemers menen dat de vakbonden pas op de hoogte be hoeven te worden gesteld als er defi nitieve overeenstemming over de fu sie en de fusievoorwaarden is bereikt en als de raden van commissarissen hun goedkeuring hebben gegeven. Deze oovatting is, aldus prof. Kuin, niet in overeenstemming met de tekst en de Dedoeling van de fusiege- dragsregeis van de SER Het betrok ken artucel 15 (dat ook door de Cen trumbank en de overge'nomen mode magazijnen is overtreaen) stelt uit drukkelijk, dat de vakorganisaties eerder op de hoogte moeten worden gesteld. Namelijk „zadra op grond van de resultaten van het oriënterend overleg de verwachting gewettigd is dat ove-eenstemming kan worden be reikt". De vakbonden zo verklaarde prof. Kuin, moeten dus worden ingelicht voor definitieve overeenstemming is verkregen om zodoende in de gele genheid te zijn hun oordeel" over de voorgenomen fusie te geven vanuit het gezichtspunt van het werkne mers belang en nog invloed te kunnen hebben op het a.l of niet bereiken van overeenstemming over de fusie of overneming en op de Inhoud en de modaliteiten daarvan. Daarbij gaat het er ook om, aldus de voorzitter, dat met de vakorgani saties de op dat moment reeds te voorziene en de evt. andere gevolgen kunnen wordpn bezier en kan wor den nag -gaan of er reeds aanleiding is maatregelen te overwegen. Prof. Kuin deelde no- mee, dat de commiss.e kwartaal vei slagen aan de SER zal uitbrengen: het eerste over de maanden juli, augustus en septem- ber. O BONN Ook in West-Duitsland zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen in verband met het bezoek van president Soeharto. Eerder vastgestelde bezoeken aan Hamburg en Bremen zijn om veiligheidsrede nen geschrapt. Op de eerste dag van zijn bezoek heeft Soeharto gesprekken gevoerd met president Heinemann, die zei In donesië nu als een factor van beteke nis in de stabilisering van Azië te beschouwen. Soeharto zei dat zijn land streeft naar een technologische ontwikkeling en dat West-Duitsland daarbij een rol zou kunnen spelen. Er zijn nog geen betogers in Bonn gezien. Bij de rondritten wordt Soe harto vergezeld door politie met ma chinegeweren. In hef Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5