Besluit Wereldraad komt in Zuid-Afrika slecht aan Kloosterkerk: levend voorbeeld van verantwoorde vernieuwing 1 Gehuwde priesters naar protestanten Universiteitsraad VU corporatieve ophouw Altijd volle kerk door verzorgde erediensten Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK Vrouw in ambt bij anglicanen Geld niet voor militaire doeleinden Promoties VU HALVE EEUW „DUINOORDGEMEENTE" f i 1 'M Ds. Mondt: evangelische eis Uw probleem is het onze TWEE MILJOEN ADVENTISTEN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 M Nadat Paulus in het eerste hoofdstuk van zijn brief aan de Romei nen gesproken heeft over „de gehoorzaamheid van het 'geloof', schrijft hij in vers 8: „omdat in de gehele wereld van uw geloof ge sproken wordt". Het is een opmerking die Paulus gebruikt ten op zichte van het geloof van nog meer gemeenten. Dat is tevens een bijzonder facet van het geloof. Ergens wordt in de evangeliën van de Here Jezus gezegd: „Want Hij kon niet verborgen blijven." Datzelf de kan gezegd worden van het geloof. Een mens kan niet in liet geheim geloven. Een mens kan niet alleen in de kerk geloven. De uitdrukking: „Geloven, dat doe je in de kerk", is door en door vals. Echt geloof gaat naar de kerk, want het zoekt de gemeenschap met andere gelovigen, het wil meer horen van wat God te zeggen heeft. Maar echt geloof openbaart zich toch in het bijzonder op een werk dag, in de verhouding tot andere mensen. Geloof verandert een mens. Het geeft hem een paar nieuwe ogen die ineens nieuwe dingen zien en die ineens andere gaanverafschuwen. Het geeft een paar andere handen, een paar nieuwe voeten, die hel lichaam vaak op heel andere wegen dragen. Als het goed is ziet de wereld om ons heen het en praal erover, misschien met haat vervuld, misschien in termen van opperste verba zing, misschien met een zekere mate van jaloersheid. Het wonder lijke is dat juist mensen om ons heen de verandering door het geloof in ons veel eerder zien dan wijzelf. We lezen vandaag: Psalm 18 vers 1 tot 16. We lezen morgen: Psalm 18 vers 17 tot 31 GEREF. KERKEN Aangenomen naar Surhuisterveen drs. J. S. Hielema te Victoria (Cana da). Bedankt voor Warffum, B. Boelens Szn., pred. buiten bediening te Am sterdam. Emeritaat verleend aan H. W. En- gelkes te Amersfoort. GEREF. KERKEN (vrjjgem.) Aangenomen naar Dalfsen, J. Slot man te Urk. GEREF. KERKEN (buiten verb.) Aangenomen naar Ensche-Zuid, C. Bakker te Oldenzaal. Vergadering voor ambtsdragers UTRECHT De Gereformeerde Bond belegt zaterdag 17 oktober om 14 uur in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, Mariaplaats, een vergadering die bestemd is voor ambtsdragers. Na een korte inleiding door ds. C. den Boer uit Zeist zal gediscussieerd worden over „waarheid en eenheid in de ontmoeting der kerken." NOVA SCOTIA De 23-jarige Brenda Jean Pierce is als tweede vrouw tot diaken gewijd in de Angli caanse Kerk van Canada. Na de wij ding assisteerde zij de bisschop bij de eucharistieviering, samen met vijf mannelijke nieuwe diakenen. Zes maanden geleden kreeg de Ca nadese Anglicaanse Kerk haar eerste vrouwelijke diaken. Deze, Mary Mills uit Ontario, is echter gewoon lerares aan een middelbare school gebleven. Brenda Pierce ambieert een volledige baan in het pastoraat. Een diaken is in de Anglicaanse Kerk een geestelijke van de laagste orde, onder de bisschop en de pries ter. De Lambeth-conferentie van 1968 gaf de anglicaanse kerken toestem ming, om het diakonaat open te stel len voor vrouwen. De Duinoordkerk, die precies op de grens van Den Haag en Sche- veningen stond, aan de Adriaan Goekooplaan. Zij voldeed aan alle liturgische eisen. In 1942 werd het in Engelse stijl opge trokken bedehuis afgebroken, omdat de Duitsers een tank gracht wilden aanleggen. (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD/ARNOLDSHAIN Premier Yorster heeft een „dringend beroep" gedaan op de kerken in Zuid-Afrika, die bij de Wereldraad zijn aangesloten, om zich te beraden op hun lid maatschap. „Het besluit van de Wereldraad van Kerken om schnkingcn te doen aan communistische organisaties en terroristen is, om het zacht uit te drukken, ontstellend. Het kan niet geduld worden, dat geld bijgedragen door en opgehaald in Zuid-Afrika uit het land gtstuurd moet worden voor dit doel," aldus Vorster. Vorster doelde op het besluit van de Wereldraad, om in het kader van haar vijfjarenprogram tot bestrijding van het racisme een eerste bedrag van 200.000 dollar beschikbaar te stellen voor negentien organisaties, die tegen het racisme strijden. Verschillende van deze organisaties richten zich op Zuid-Afrika, zoals het African National Cosngress en het Defence an Aid Fund, die beiden in Londen zetelen. Ook is er de Swapo bij, die voor een onafronkelijk Zuid- -West-Afrika ijvert. Leiders van Zuidafrikaanse kerken, die bij de Wereldraad zijn aangeslo ten, hebben inmiddels hun ontstel tenis over het besluit bekend ge maakt. OPZEGGEN De anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Selby Taylor, achtte het vrijwel zeker, dat een aantal kerken nu hun lidmaatschap zal opzeggen. Overigens vond hij het besluit in ze ker zin begrijpelijk. Leslie Stradling, de anglicaanse aartsbisschop van Johannesburg, zei, het „overdraaglijk" te vinden, dat er in naam van de godsdienst geld gege ven kan worden aan ondermijnende bewegingen. In Zuid-Afrika zijn onder meer de anglicane,n congregationalisten, lut heranen, methodisten en presbyteria nen bij de Wereldraad aangesloten. De Nederduitse Gereformeerde Kerk heeft zich al jaren geleden uit de We reldraad teruggetrokken om haar stellingnaame inzake Zuid-Aftrika. De actuarius van deze ker, dr. j. d. Vorster (broer van de premier) moemde het nu genomen besluit een bewijs van zijn opvatting, dat de We reldraad sympaths tegenover het communisme staat. De Zuidafrikaanse minister van buitenl andse zaken Hilgard Muller noemde de beslissing van de Wereld raad gisteren zeer chsokkend. Vosl- gens hem betekent het, dat „een christelijke organisatie haar steun en zegen geeft aan moord, roof, gewa-. pende overvallen gericht tegen alle groepen van de burgerbevolking, in clusief vrouwen en kinderen." BELOFTE Nader wordt uit Geneve bekend gemaakt, dat de toewijzing van de gelden zonder binding aan een be paald doel Is geschied. Maar wel heb ben alle ontvangende organisaties de Wereldraad de uitdrukkelijke verze kering "egveen. dat zij het geld niet voor militaire doeleinden zullen geb ruiken. Zij hebben beloofd, het geld uit sluitend te zuilen gebruiken voor bc- Instemming met grondslag nodig (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De direc teuren van de Vrije Universiteit hebben in overleg met de cura toren gekozen voor een corpora tieve evenwichtige opbouw van de nieuwe bestuursstructuur. Dit wijkt af van de uitslag van het referendum, dat voor de vakantie in alle VU-geledingen gehouden is. Dit referendum wees in de richting van het „one man, one vote" systeem bij de samenstelling van de universiteits raad. Omdat dit de studenten een on evenredig groot aandeel in het be stuur van de universiteit zou geven. hebben curatoren en directeuren ge kozen voor een geledingsgewijze op bouw (vijf geledingen met elk acht man). Activistische studenten be schouwen dit als een veto over de democratisering van' de VU. Bovendien hebben curatoren en directeuren bepaald, dat „van alle le den van de universiteitsraad mag worden verlangd, dat zij grondslag en doelstelling van de Vrije Universiteit van harte aanvaarden." Dit heeft nog groter ontstemming bij de activisten gewekt. Zij stellen, dat hiermee a priori een grote groep studenten en wetenschappelijke me dewerkers wordt gediscrimineerd. De activisten beraden zich over de te voeren acties. stemmingen, „die met de doelstellin gen van de Wereldraad en haar afde lingen in overeenstemming zijn." De Volksbeweging van Zimbabwe (Rhodesie) bij voorbeeld, heeft al be kend gemaakt, dat zij de haar toege zegde tienduizend dollar (36.000 gul den -onder meer zal gebruiken voor de financiële onderstuning van fami lieleden van gevangengenomen of te rechtgestelde tegestanders van de regering-Smith. Het Angola-comite, dat in Neder land zetelt, wil met het geld een vaste kracht aanstellen. Naast de organisaties, die zich in zetten voor de minderheidsgroepen in zuidkelijk Afrika (dertien in totaal) heeft de Wereldraad ook steun toege zegd aan organisaties voor de negroi- den in Australië, de Indiërs op Cey lon, de Koreanen en Chinezen in Ja- PANEN DE Indianen in Columbia. De Nederlander dr. B. C. Sjollema, die de leiding heeft van het vijfja renprogram van de Weredlraad tot bestrijding van het racisme, heeft er op gewezen, dat het fonds waaruit nu 200.000 dollr gegeven is, slechts een deel uitmaakt van het totale pro gramma. Andere activiteiten moeten vooral de wereldwijde bewustzijnvorming vover oorzaken en gevolgen van de sociale, economische en politieke on gerechtigheden uit racistische gron den dienen. Het fonds wil in vijf jaar totaaleen miljoen dollar bijeenbrengen. De middelen voor de eerste 200.000 dollar zijn overwegend geput uit de reserves van de Wereldraad, omdat het ver zoek aan de aangeslsoten kerken om bijdragen voor dit doel tot nu toe een I geringe echo heeft gevonden. AMSTERDAM Gistermiddag zijn aan de Vrije Universiteit gepro- I moveerd de heer J. Timmer in de i godgeleerdheid en de heer H. R. Eek- I hof in de wiskunde en natuurweten schappen. Het proefschrift van de heer Tim mer (bij prof. dr. R. Schippers) is ge titeld „Julius Wellhausen and the sy noptic gospels". Enkele van zijn stel- I lingen: I Doordat het element twijfel m de religieuze beleving in gereformeerde kringen het image heeft gekregen van zondig, heeft de intensiteit van i de religieuze beleving geleden, i In gereformeerde kerken met meer j dan een predikantsplaats zou de in voering van het parochiestelsel zoals dit wordt aangetroffen in de Chris- I tian Reformed Church van Noord- I Amerika de geestelijke opbouw van de gemeente ten goede komen, j Het verdient aanbeveling ieder sy nodebesluit van een expiratiedatum te voorzien, j De heer Eekhof promoveerde bij prof. dr. R. van Wageningen op „Re- sonating-Group Structure Method For n-T Scattering Using Hard Core Nu- I cleon-Nucleon Interaction." (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Deze maand bestaat de Kloosterkerkgemeente, tegenwoordige pastor ds. M. L. W. Schoch, de gemeente, die nog altijd officieel stichting Duinoordkerk heet, een halve eeuw. Dat wordt eenvoudig gevierd met een ontmoeting in de kerk, vol gende week vrijdag, gevolgd door een informele avond in Pul- chri Studio, die in de cabaretsfeer (Crypt-tease) wordt afgeslo ten. De Kloosterkerkgemeente is een fenomeen in hervormd (zo men wil: protestants) Den Haag en omstreken, die in hun totali teit tot haar werkterrein moeten worden gerekend, want een wijk kent ze niet tenzij men de hele agglomeratie eronder zou willen verstaan. De oude ds. W. A. Zeydner heeft eens als volgt haar ontstaansgrond en betekenis trachten te schetsen. Mensen hebben een visioen. Zij zien een levende gemeente. Zij kunnen die niet verwerkelijken in de structuur van de grote stadskerk. Zij beginnen— typisch Hollands zelfstandig. Zij vinden hun aanvoer ders (de oprichter ds. J. M. Jalink en de eerste pastor ds. H. W. Creutzberg - red.). En dan gaat het groeien! La ter komt de aansluiting met de Her vormde kerk (wéér) tot stand: de Hervormde gemeente maakt de in schakeling van de Duinoordkerk in het kerkelijk verband mogelijk. En verder: Deze gemeente bleek geen mode-kerk, maar een echte ge meente van Jezus Christus te zijn. Opvallend groot is het aantal mensen, dat de weg naar de kerk door de Duinoordgemeente gevonden heeft. De betekenis van de Duinoordkerk ligt in het voorbeeld dat zij geeft van structuurvernieuwing, die de weg baant voor gemeenteopbouw, aldus ds. Zeydner. Liturgisch Vernieuwing van de eredienst was mede een van haar belangrijke ont staansgronden. Men wilde het beken de gezegde van Gunning „liturgie is het. woord der Kerk" weer levend maken. Wijlen prof. dr. G. van der Leeuw, de man van de Liturgische beweging, lag de Duinoordgemeente dan ook zeer na aan het hart. In zijn mooie, bloemrijke taal zegt Van der Leeuw in het gedenkboek Vijf en twintig jaar Duinoordkerk hierover onder meer: „Wie hier ter kerke ging, wie er op het verhoogde koor aan de Dis des Heren aanzat, wie er hun huwelijk voor Gods aan gezicht sloten, voelden, of ze het zich realiseerden of niet, de aanraking met de christelijke eredienst van alle eeuwen; dat zij zich schaarden in die grote processie, die de eeuwen door, opging naar Gods altaren. Dat gold ook voor de dienst als zo danig. De gemeente hervond hier de oude, eeuwig jonge vormen, die de christelijke aanbidding en lofzang steeds hadden gedragen. In Votum en Groet, Schuldbelijdenis en Wet, Lof prijzing en Offerandegebëd waren de voornaamste elementen van de ere dienst hersteld. De waarlijk priester lijke bediening van Woord en Sacra ment, eerst door ds. Creutzberg, later door ds. Kwint gaf aan de Liturgie, inclusief de preek, dat karakter van zeer persoonlijke bovenpersoonlijk heid, van het direct gaande tot ieders ziel, toch algemeen (catholiek!) en zich verre verheffend boven het indi viduele..." Tehuis De Kloosterkerkgemeente is tot vandaag in belangrijke mate geble ven een geestelijk tehuis voor mensen, die anders buiten de kerk zouden zijn komen te staan. Door de liturgie, door de zorgvuldig voorbe reide en in de gezonde zin van het woord bevindelijke stichtende predi king (in de Kloosterkerk hoor je al- tijd een goede preek, kan men vaak horen zeggen), door de gelegenheid die aan allen geboden wordt om mee te kunnen werken in de kerk. Dat laatste wordt geaccentueerd door de vele (werk)commissies die er in deze Kloosterkerk zijn, waarin elk gemeentelid al naar gelang zijn aard en aanleg actief kan zijn. In de jong ste „wegwijzer" van de Kloosterkerks gemeente telden we er meer dan der tig! Die mogelijkheid tot zelfontplooing komt ook tot uiting in de kerkdiens ten. Tijdens de eredienst-van zondag morgen zijn er tal van kinderdiensten in de nevenruimten: voor kinderen van 4 tot 7, van 8 en 9, van 10 tot 12, van 12 tot 15 en z.g. cryptdiensten voor jongeren van 15 jaar en ouder. Crypt-werk Het Cryptwerk omvat ochtend- en avonddiensten, diensten waarin een klankbeeld ten gehore wordt ge bracht, of gediscussieerd kan worden met een forum. Vaak wordt zo'n dienst gezamenlijk voorbereid. Van uit de crypt worden ook catechisaties, gegeven, die meestal de vorm van werkgroepen hebben. Een belangrijke activiteit vormen voorts de kampen. Er is een skikamp, een bijspijkerkamp in de Paasva kantie voor scholieren die bedenke lijke rapporten hebben, er is een ca baretkamp. Andere activiteiten: een jaarlijks sporttournooi en weekenden. Merkwaardig is de rol die de Kloosterkerk in de geschiedenis van de Duinoordgemeente heeft gespeeld. Oprichters van deze gemeente wilden een halve eeuw geleden de Klooster kerk doen verkopen en aftreken om van de daardoor vrijkomende gelden een kerk in Duinoord te bouwen. Dat ging niet door vanwege het histo rische karakter dezer destijds op in storten staande kerk. In eigen beheer kwam vervolgens toch de Duinoordkerk in Schevenin- gen tot stand, waarvoor vele acties (ook koningin Wilhelmina en konin gin-moeder Emma droegen bij, alsmede burgemeester dr. Patljn van Den Haag, om enkele voorbeelden te noemen) waren gevoerd. In de oorlog moest het bedehuis worden afgebro ken en verhuisde men naar... de Kloosterkerk, die nu volledig is ge restaureerd en een waardig centrum vormt voor de zich nog altijd verjon gende gemeente. Aan die groei is de huidige predi kant, ds. Schoch bepaald niet in de laatste plaats debet. In hem vond de gemeente een pastor, die de befaamde Duinoordgemeente-traditie, zij het op zijn eigen wijze, uitstekend voortzet, een predikant, die zich In de korte tijd van zijn werkzaamheid in Den Haag geliefd heeft weten temaken. Ook met de huidige cantor-orga nist, Gerard Akkerhuis, vakbekwaam en vol goede artistieke ideeën, kan de Kloosterkerkgemeente zich niet an ders dan gelukkig voelen. Zo is deze gemeente nog steeds in vele opzichten een levend voor beeld van verantwoorde kerke lijke vernieuwingsdrang, waar over hier niet alleen gepraat wordt, maar die men in de meeste gevallen ook gestalte weet te geven. Ongetwijfeld is dat mede een reden waarom zovelen uit andere kerken, de Kloosterkerk regelmatig bezoeken. Geen enkele kerk in Den Haag kan wekelijks op een zo groot aantal gasten bo gen. 4H 1 T 'l ~i> ItU IK: i-V. ;;C ||p Het prachtige koor van de Kloosterkerk, dat door de res tauratie in volle luister is her steld. Links de preekstoel, die afkomstig is uit de afgebroken Duinoordkerk. Deze houten broek" is een fraai voortbreng sel van Vlaamse houtsnijkunst uit het eind van de zeventiende eeuw. (Van onze kerkredactie) SNEEK Er zou een krans van kerkeraden moeten komen van di verse protestantse groeperingen, die gehuwde priesters in de gelegenheid stelt om voor te gaan in de dienst van Woord en Sacramenten. Dit zegt ds. Chr. Mondt, hervormd predikant in Kerkvenster, het kerkblad voor hervormd Snec-k en omstreken. Hij schetst Septuagint als een groep, die terfecht vecht tegen de verkrampte handhaving van het exclusief ver plichte rooms-katholieke priesterceli baat. Het ls natuurlijk helemaal niet zielig, als men geheel vrijwillig het celibataire leven als roeping opvat. Maar de mogelijkheid van keuze Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zjjn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels b(j te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Waar komen de zebravin- ken vandaan? De onze hebben al vijf eieren gelegd. Hoe krijgen we die uitgebroed? Kunnen ze bij el kaar blijven? Antwoord: Onder deze naam wordt een grote groep gestreepte vinken samengevat. Er komen steeds meer nieuwe kleuren, Vooral uit Ja pan komen steeds meer kruisingen, doch ook uit Australië. Het zijn tro pische vogels en ze hebben de naam druk te zijn, waardoor het vaak moeilijk is, ze samen met andere, kalmere vogels in een volière te houden. Er zijn vinkesoorten, waarvan zo wel de pop als het mannetje om beurten de eieren bebroeden. U moet het dus zelf maar eens aanzien. Is het mannetje de rustverstoorder, dan moet u deze zo spoedig mogelijk verwijderen. Zorg voor nestgelegen heid, bijvoorbeeld door aanbrenging van beülantingen, halmen en vezels, voor voldoende groenvoer, insecten- voer, enz. Ook worden nestkastjes dankbaar geaccepteerd. Vraag: Waar kan een jongen van 6 jaar met vier jaar L.T.S., afdeling 'Ijnmetaal, opleiding krijgen tot andtechnicus? An'woord: Schriftelijke opleiding theorie), uitgaande van de Stichting •akopleiding examens en voorlich- ing iandiechnici, Wassenaarseweg 9, Oen Haag. Praktische opleiding in Jet bedr'jf. Vestigingseisen: midden standsdiploma, vakdiploma, krediet waardigheid. Inschrijving bij de ka mervan koophandel. De crypt in de Kloosterkerk waarin jonoerendiensten wor den gehouden en ook catechisa ties worden gegeven. moet dan wel aanwezig zijn. Voor deze ontkrampte toestand in J de. kerk vecht de Septuagintgroep. En we moeten het waarderen, dat deze groep vecht voor het vrijheidskarak-j ter van het lichaam van Christus.' Vecht èn daardoor lijdt aan de kerk, omdat tegenover dit ontkrampt-zijn' van de kerk steeds weer de kramp achtigheid van de hoogwaardig heidsbekleders der kerk wordt ge steld. Wie het celibaatsprobleem afdoet met de woorden: dat gaat ons, niet aan, aldus ds. Mondt verstaat niet dat wij .ijden, waar anderen lijden. Hun lijden gaat óns aan. Hun streven naar oprechtheid moet ons verblijden. Dat voorgaan van gehuwde pries ters in protestantse kerken, acht ds. Mondt uiteraard een bijzonder ingrij- pende zaak. Want je kunt op je vin gers natellen, dat het moderamen van onze synode niet bepaald op z'n ini tiatief van onze kant zit te wach ten. Want hoe kun je dan goede vrienden blijven met Alfrink en de bisschoppen? Tegenover deze diplomatie stelt ds. Mondt dan de evangelische eis tot so lidariteit met de lijdenden. Het kan immers niet christelijk zijn om het op een akkoordje te gooien met de eer lijkheid en de vrijheid? Alleen wan neer men zegt: zijn strijd is de mijne en die woorden ook daadwerkelijk waarmaakt, gaan wij de gestalte van de Messias zien. Zouden gemeenten dit aandurven? (Van onze kerkredacties ATLANTIC CITY (VS) De ze- vendedags-adventisten blijven een van de snelst groeiende kerken ter wereld. In vier jaar tijd (1966 - 1969) is het ledental gegroeid met 23.7 pro cent. In 1865 werd de Adventkerk for meel georganiseerd in Battle Creek Michigan, met 3500 leden. Thans zijn dat er over de gehele wereld ver spreid twee miljoen. Dit werd meegedeeld tijdens de vierjaarlijkse algemene conferentie die werd bijgewoond door 1710 offi ciële afgevaardigden en 35000 belang stellende gemeenteleden uit 193 lan den. Robert H. Pierson (59) werd herko zen als wereldpresident. Tot secreta ris-generaal werd gekozen Clyde O. Franz (57). Hij volgt W. R. Beach f68) op, die deze functie zestien jaar be kleed heeft. Het weer in Europa weer max. temp. neersL gisteren Amsterdam zwaar bew 17 17 0 Brussel zwaar bew. 0 Genève zwaar bew. 24 0 Innsbruck zwaar bew. 22 0 Kopenhagenregenbui 23 0.1 Locamo zwaar bew. 16 12 Londen onbew. 10 0 Luxemburg licht bew. 15 0 Madrid regen onbew. 14 0,1 0 Majorca 17 Milnchen onbew. 17 0 1 Nice regen 15 0,1 Frankfort licht bew, 19 Parijs motregen 13 0,2 Rome mist 19 0 Wenen zwaar bew 15 1 Zürich zwaar bew. 15 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2