SPOEDBERAAD OVER LONEN Commentaar Nixon wil raketten bij terugtrek king Suezkanaal Het Kwartet Regering ernstig bezorgd over gevolgen van de ,400 gulden' leidafco Prins bij koning (van stapelloop) Verzoek aan Moskou en Cairo Crita) met weer Opklaringen Premier dankt politiemannen I I I Nieuwe leidse Courant Zaterdag 5 september 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Kloos verwacht nog meer stakingen NVV-voorzitter Kloos verwachtniet dat de onrust in het bedrijfsleven binnen een dag of tien zal zijn geluwd, zei hij gisteravond voor de NCRV-tv. ,X>estakingen gaan zich uitbreiden", dacht hij zelfs. Het NVV zal iedere actie steunen die uit is op de uitkering van f 400 ineens. Hij waarschuwde de regering niet in het loonbeleid in te grijpen. ..Dat zou olie op het vuur betekenen". CUBJ V&icUju/nzii INTERIEURVERZORGING CPUN65URGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De regering maakt zich grote zorgen over de loongolf die over ons land spoelt en over de arbeidsonrust. Tijdens het wekelijkse- kabinetsberaad gisteren werd be sloten maandag met de werkgevers spoedberaad over deze kwestie te houden. De vakcentrales, die nog steeds weigeren centraal loonoverleg te voeren, zijn niet uitgenodigd voor deze bespre kingen, die in feite een voortzetting zijn van het overleg in juli. Het kabinet toonde zich onge rust over de gevolgen van de loonafspraak van dinsdagavond in de Stichting van de Arbeid, die het mogelijk maakte een extra loonsverhoging van maximaal huishoudshow zie pagina 12 ROTTERDAM Zeer veel relaties uit de binnenlandse en buitenlandse scheepvaartvvereld hebben vrijdagavond van de ge legenheid gebruik gemaakt scheepsbouwer Cornelis Verol me te feliciteren met het berei ken van zijn zeventigste ver jaardag. Onder de vele gasten bevonden zich naast enkele fractievoorzitters van de politieke partijen, ook minister Luns van buitenlandse zaken. Onbetwist hoogtepunt van de re ceptie in hotel de Witte Brug te Den Haag was de ontmoeting van prins Bernhard met de koning van de sta pelloop, zoals de heer Verolme vaak genoemd wordt. De scheepsbouwer en zijn vrouw waren van dit onver wachte bezoek zichtbaar onder de in druk. Naast ontelbare geschenken ontving de 70-jarige scheepsbouwer uit han den van Maurits Reckman de gouden erespeld van het hulpfonds Wij Ko men. De heer Verolme stelt sinds zijn 65-jaar zijn pensioen ter beschikking van deze instelling die financiële hulp verleend, indien ouders plotseling naar hun geëmigreerde kinderen ge roepen worden. Tijdens de receptie werd een kleine delegatie van het eiland Flakkee aan gevoerd door twee jongens die de klederdiacht toonden die Cornelis Verolme droeg toen h(j de ambachts-, school in Middelharnis bezocht. De memoires van Verolme die in boek vorm zullen verschijnen en bij zijn zevenstigste jaar gereer' zouden zijn, komen ~dor.r al!erle; vertragingen eerstvolgend iaaruit. De neer Verolme is vlak voor Zijn verjaardag benoemd tut ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 400 bruto te verlenen als daar voor per bedrijfstak of onderne ming overeenstemming kan wor den verkregen. Dit akkoord had de bedoeling de grote arbeidsonrust, die zich vanuit het Waterweggebied als een olievlek over het land begon uit te breiden, weg te nemen. Maar het ziet er naar uit dat het tegendeel het geval zal zijn. In de meeaalindustrie wordt nu weliswaar weer overal gewerkt, maar in de havens wordt doorgestaakt voor nog grotere loonsverbeteringen, ter wijl nu bovendien een stakingsgolf dreigt los te breken in de industriële sector. Dat laatste wordt veroorzaakt door dat diverse ondernemers bereid ble ken de looneis van de industrie-vak bonden 400 bruto en doorbereke ning in de loonschalen) volledig te iionoreren. terwijl andere bedrijven dit weigerden en slechts gedeeltelijk of in het geheel niet aan de verlan gens van de vakbonden tegemoet wil len komen. Het ..grote gevecht" in de indus triële sector moet evenwel nog ko men, namelijk tussen de drie indu strie-vakbonden (Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, Algemene Be drijfsgroepen Centrale en R.K. Bond van werknemers in de industrie) en de Algemene Werkgevers Vereniging, waarbij het merendeel van de 260.000 werknemres omvattende industriële ondernemingen is aangesloten. Deze Pri?is Bernhard toast op de ze ventigste verjaardag van scheepsbouwer Cornelis Verolme tijdens de receptie, die gisteren werd gegeven in hotel d Witt- brug. Op de foto zien we links mvrouw Verolme en naast prins Bernhard dochter Benny. onderhandelingen zullen maandag worden gevoerd. Het ziet er naar uit dat de AW'V niet of slechts zeer gedeeltelijk aan de eisen tegemoet zal komen en het gevolg daarvan zou wel eens een ket tingreactie aan stakingen kunnen zijn, waarvan de omvang zal toene men naarmate meer bedrijfstakken en ondernemingen weigeren de nu zo langzamerhand bijna overal ge vraagde 400 te betalen. De kans op meer afwijzingen is groot, nu gistermiddag ook de werk gevers in het bouwbedrijf een reso luut „nee" hebben laten horen en de centrale werkgeversverbonden hun leden hebben geadviseerd geen loon- stappen te ondernemen zonder over leg met de betrokken werkgeversor ganisaties. (Zie verder pag. 5) Voor bankpersoneel nog 1,5 procent (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De werknemers in het bankbedrijf krijgen deze maand nog een salarisverhoging van 1.5 procent van bet jaarinkomen, in clusief vakantietoeslag. Dit is gisteren tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties in het bankbedrijf overeengekomen op grond van de in de cao opgenomen indexeringsclausule, die voorziet in de mogelijkheid van een eenmalige salariscorrectie in 1970 als de prijs stijging dit jaar de 3 procent over schrijdt. Prins Claus hoopt morgen zijn 44ste verjaardag te vieren (Foto Erno Vis) Wereldraad DE Wereldraad van Kerken ver leend al jarenlang steun aan slachtoffers van de politieke ver wikkelingen in zuidelijk Afrika. Indrukwekkend is bij voorbeeld de reeds verleende hulp aan het Mozambiquc-instituut, om van het vluchtelingenwerk en het studcn- tenwerk verder nog maar te zwij gen. Maar deze hulp geschiedt in het kader van het programma van de interkerkelijke hulpverlening. De nu geschonken 200.000 dollar heeft een directe politieke betekenis. Het geld is bedoeld om het zelfbewust zijn van de bevrijdingsbewegin gen te versterken en ze organisa torisch sterker te maken. Men doet er overigens goed aan, zich te realiseren dat 200.000 dollar, die verdeeld moet worden over negen tien organisaties in de wereld, na tuurlijk geen zoden aan de dijk zet. Het is maar een symbolische bijdrage. Maar toch heeft de We reldraad duidelijk gemaakt, dat de tijd van vrome woorden voorbij is en dat er nu daden gesteld moe ten worden. Toch geloven we, dat deze daad niet verstandig is. De eerste reacties uit Zuid-Afrika duiden erop, dat ook de vrienden, die de Wereld raad in dat land nog heeft, met het genomen besluit niet gelukkig zijn. Het is koren op de molen van de gebroeders Vorsten Het is niet onmogelijk, dat nog meer kerken uit de Wereldraad zullen treden, dc blanken naar elkaar toegedreven zullen worden en zo de tegenstellingen zullen worden verscherpt. De mensen van het midden, de bruggenbouwers in Zuid-Afrika. hebben het weer moeilijker gekregen. WASHINGTON De Ver enigde Staten hebben Moskou en Cairo verzocht de bestands zone langs het Suezkanaal weer in dezelfde toestand te brengen als voor het van kracht worden van de wapenstilstand. Woord voerder McCloskey van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dit gisteren in Washington bekendgemaakt. Hij wilde geen nadere bijzonderhe den geven over het verzoek. Welinge lichte kringen menen echter, dat Washington streeft naar verwijdering van de Russische raketten, die na het ingaan van het bestand zijn geplaatst. Donderdag had het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard over bewijzen te beschik ken, dat Egypte het bestand heeft ge schonden. ..De S. wensten, dat de schending zich nooit had voorgedaan. Het Amerikaanse verzoek om recht- ilel maakt alle verschil of je een insekt in de slaapkamer hoort of in de tuin. IA M> Ik heb ze op de muur getekend zodat ik ze kan tellen als ik nicl kan slapen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Zwakke storings fronten konden de laatste dagen juist tot ons land doordringen. Hierdoor was er ook gisteren veel bewolking met op enkele plaatsen wat neerslgg. Het hogedrukgebied zuidelijk van ons krijgt wat meer invloed. We mogen dan ook reke nen op een droog weekeinde met flinke zonnige perioden. De wes tenwind houdt de temperatuur gematigd, namelijk 18 a 19 gra den in de middag. De verwachting is: Opklaringen, maar hier en daar ook een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noord west. Koel weer. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 8: min. temp.: omstreeks normaal; max temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pruceut, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 milibar) stabiel Zon én maan 6 september zon op 5.59: onder 19.17; maan op 12.26: onder 20.31; 8 sept. E.K. 7 september zon op 6.01; onder 19.15; maan op 13.45; onder 20.58; 8 sept. E.K. I'Water Hoog water: 6 september: Rot terdam le getij 7.49, 2e getij 19.54; Scheveningen 5.47-18.06; Vlissingen 5.17-17.35; Willemstad 8.31-20.50. Hoog water: 7 september: Rot terdam le getij 8.21, 2e getij 20.31; Scheveningen 6.19-18.39; Vlissingen 517-17.35; Willemstad 9.06-21.24. Vandaag in ZO: •ft Dick Ringlever signaleert: Auto met schonere motor, maar hoort dat er voorlopig nog wel een vuiltje aan de lucht zal blijven De wetenschap heeft ontdekt dat de wereld van de stilte om ons heen met ingenieuze apparatuur hoorbaar is te maken. Paul van Langstraat bericht daarover Dr. C. Rijnsdorp beschouwt Cal-, der's briljante boek Technopolis als een doodsteek voor de kerk Ivetta Knjazjewa. een Russische schrijfster, vertelt interessante bij zonderheden over de na de oorlog herwonnen schoonheid van de palei- zenweelde in Leningrad Joris Boddaert was op de locatie voor de verfilming van Jan de Har- togs boek „The little ark" en zag daar de Arkkinderen verbluffend spelen ■ft H. P. Ester wijdt zijn Kantteke ning aan de Levensbehoeften ft D. H. Grasman: Autobahn voert naar Europa's eenheid ft Jeanne de Vlieger beschrijft waarom ons interieur zo snel veran dert zetting strekt verder dan alleen het stopzetten van reeds begane schen dingen", aldus McCloskey. Inmiddels heeft Cairo de bewijzen van de hand gewezen. Engeland on dersteunt de beschuldigingen. Het bewijsmateriaal is door de Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam overhandigd aan de Russische onderminister van buitenlandse zaken Vinogradov. Hetzelfde document is ter beschikking gesteld van de Egyp tische minister van buitenlandse za ken Riad. Kennelijk in verband met de laat ste ontwikkelingen zal premier Golda Meir al in de tweede helft van deze maand naar Amerika gaan. Aanvan kelijk was afgesproken dat ze in ok tober het 25-jarig bestaan van de VN' in New York zou bijwonen. Interventie In een verklaring, die gisteravond door Radio Amman werd uitgezon den. heeft de Jordaanse minister van buitenlandse zaken Atallah officieel ontkend, dat Jordanië de interventie van de grote vier zou hebben ge vraagd voor het geval de Iraakse troepen zich apn de zijde van het Pa lestijnse verzet zouden scharen. Eerder waren geruchten van de/e strekking in Londen vernomen, ol- gens diplomatieke kringen zou Jorda nië geen militaire interventie hebben gevraagd, maar alleen een verklaring van de grote vier. dat de regering van Hoessein als de wettige wordt beschouwd. Intussen blijft het in de Jordaanse hoofdstad onrustig. Op enige plaatsen in de stad werd gisteravond weer geschoten, voornamelijk met lichte wapens. Vandaag is in Cairo de Ara bische Liga bijeen om over de toe stand te praten. Bij het Zuidlibanese dorp Chouba op de hellingen van de berg Hermon hebben Israëlische iroepen gisteren de heie dag slag geleverd met Pales tijnse guerillastrijders. Uw optreden dwingt bewondering af DEN HAAG Premier De Jong heeft namens het kabinet een dank betuiging gezonden aan de Neder landse politie en de Koninklijke Ma rechaussee. „Zij en vele anderen, die met hen hebben samengewerkt, heb ben de laatste dagen getoond wat zij waard zijn. Zij hebben hun vaak zware en vermoeiende taak ven-u ld op een wijze, die bewondering af dwingt". aldus premier De Jong. Hij vervolgde: „Toen bleek, dat op dracht gegeven moest worden tot maatregelen, die vrijwel geen enkele functionaris van de politie en de Ma rechaussee ongemoeid lieten, behalve hen, die door andere taken al overbe last waren, hebben allen, van hoog tot laag. blijk gegeven van hun pa raatheid. hun bereidheid tot hechte samenwerking en bovenal hun in drukwekkende toewijding". Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als meuwé abonnee: Plaats: betaling per O kwartaal Dmaónd. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt U UITSLUITEND opgeven met tie bon uit de krent. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267( Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1