ONS INTERIEUR WISSELT SNEL Autobahn voert naar Europa's eenheid 3 DEZE WEEK Kanttekening door Jeanne de Vlieger Levensbehoeften gezegd ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagbiad ie;de wegenbouw, kwamen ^daarmee tot stand. De uit- vinding van de luchtband van ^Dunlop in 1885 en die van de ncbenzinemotor door Daimler in 'Hl 887 openden de weg naar 8 het snelverkeer. Van belang i^was ook een Amerikaanse ex^uitvinding in 1876 waarbij Hmen voor her eerst steen en "e,xand met bitumen mengde, opiwaardoor een hoogwaardig dekunstasfalt tot stand kwam. en In 1909 werd in Duitsland de AVUS gesticht, die beoogde er- Ivaringen met de aanleg van autowegen te verzamelen. In on. 1913 begon deze onderneming in Berlijn met haar eerste weg met een lengte van 10 km. Door et) de eerste wereldoorlog ver- j* traagd, kwam deze AVUS pas .k in 1921 gereed. De weg had aparte rijbanen voor de beide 'irichtingen en een iwarsdoorsnede, die vandaag iog geldt bij de aanleg van de "itosnelwegen. De gedachte werd geboren j wegen aan te leggen die alleen [toegankelijk zouden zijn voor auto's. Opvallend is dat deze i gedachte in het begin van de jaren twintig in meerdere lan den van Europa tegelijkertijd opgeld deed. Misschien was dit het gevolg van uitwisseling van ideeën. In de jaren dertig nam de wegenbouw in Duitsland grote vormen aan, vooral ifi het kader van het zoeken naar werkgele genheid. Reeds voordien werd aan autowegen gewerkt en in 1927 kwam een plan tot stand voor de aanleg van niet minder dan 22.500 km autoweg. Drie projekten hadden daarbij voor rang, namelijk een weg van Leipzig naar Halle, één van Berlijn naar München en tenslotte van Hamburg via Frankfort naar Basel, de zogenaamde Hafrabahn. Juni 1933 ging de Hitler-rege- ring over tot de oprichting van een onderneming, die zich met de rijksautowegen zou bezig houden, waarmee het werk van de voorgaande ondernemingen werd voortgezet. In september 1933 begon men met een deel van de Hafrabahn, dat ligt tussen Frankfort en Darmstadt. Na anderhalf jaar was het gereed. Toen in 1942 alle activiteit aan de snelwegen, als gevolg van de oorlog kwam stil te liggen, waren reeds bijna 4.000 km in gebruik en 2.500 km in aanleg. De door Hitier gestichte on derneming werd na de oorlog ontbonden. Aan wegenaanleg viel pas te denken toen de Bondsrepubliek Duitsland in 1949 tot stand kwam en eige naar werd van de Autobahn. Zij droeg het beheer over aan de deelstaten. In de jaren vijftig nam de motorisering geweldig toe. Men had in 1955 slechts acht afzon derlijke delen Autobahn in ge bruik met een totale lengte van D. H. Grasman meer dan 2.000 km, maar er was nauwelijks sprake van een samenhangend net. Een nieuw plan moest worden opgesteld waarbij men er reke ning mee diende te houden dat het grondgebied van de Bondsrepubliek sterk afweek van het voormalige Duitse Rijk, wat ongetwijfeld ook gevolgen had voor hoofdverkeersrichting, die was omgelegd van West- Oost naar Noord-Zuid. Uitvoerige onderzoekingen hebben er tenslotte toe geleid dat een plan ontstond, waarvan men nu de laatste fase in uit voering heeft Een nieuw plan is in de maak. Dit is ook beslist noodzakelijk als men de ont wikkeling van het verkeer in ogenschouw neemt Een op de vier Duitsers in bondsgebied bezit vandaag een motorvoer tuig; als men de dichte bevol kingsconcentraties afzonderlijk beschouwt, komt men tot de conclusie dat er drie inwoners per motorvoertuig zijn. Er zijn thans omstreeks vijf tien miljoen auto's. Verwacht wordt dat dit aantal in 1985 zal zijn opgelopen tot ongeveer 22 miljoen. Deskundigen menen dat er dan een zekere verzadi ging is bereikt. Het nieuwe plan gaat uit van de verwachting dat in de jaren tachtig een motorvoertuig per drie inwoners op de weg zal ko men. Opzet is dat de achter stand die er vandaag is en waardoor vaak lange rijen wachtende automobilisten zich opstellen, wordt ingehaald en zelfs dat vooruitgelopen wordt op de ontwikkeling. Doel is, opstoppingen te vermijden en vooral het grote aantal verkeersslachtoffers terug te brengen. Het plan strekt zich uit tot 1985 en is verdeeld in vijfjaar lijkse deelplannen. Op vernufti ge wijze heeft men de behoef ten gepeild met gebruikmaking van de modernste methodieken. Men wil het wegennet uitbrei den met 5.500 km Autobahn en 2.200 km andere dubbel- baanswegen, zodat in 1985 niet minder dan 13.000 km autosnel wegen in gebruik zullen zijn. Dit is het grootste wegenplan dat ooit tot stand kwam. De be doeling ervan is dat over geheel Duitsland een soort raster wordt gelegd in alle richtingen, dat het mogelijk maakt dat 85 pet. van de Duitse bevolking minder dan tien km behoeft te rijden om een meerbaansweg te berei ken. Dit plan van minister Leber zal waarschijnlijk meer dan 100 miljard mark gaan kosten. De kosten worden ten dele bestre den door de brandstoffenbelas ting, die voor 50 pet. voor we genbouwwerken zal worden ge bruikt in de periode tot 1985. Er zullen dan geen gapingen meer bestaan in het wegennet, waar door meestal de opstoppingen ontstaan. Voorts zal men rekening hou den met de verschillende soor ten verkeersdichtheid; in ver band daarmede wordt zelfs de aanleg van 22-baanswegen op bepaalde plaatsen overwogen. Minister Leber, in Nederland bekend geworden door de moei lijkheden die hij de transport- langer tevreden is met het hoogst noodzakelijke meubilair in een vaak steriele omgeving. Het totale werkklimaat ondergaat een grote verbetering. Een inrichting die met de tijd meegaat en dat is niet alleen in ons land het geval begint meer en meer zichtbaar te worden in de nuttigheidssector. Kan toren, instellingen, banken, scholen, kerken, ziekenhuizen, winkels en su permarkten. Niet alleen de uiterlijke vormge ving, ook de aankleding ondergaat een vernieuwing. Het totale aanbod aan materialen en artikelen is groter dan ooit tevoren. De handel noemt dat een „objecten"markt. In vakkrin gen voor woningtextiel gaat men de aandacht van alle hierbij geïnteres seerden trekken, waarbij men onder andere denkt aan architecten, bin nenhuisarchitecten, inrichters van woningen en utiliteitsgebouwen. Op de zesde internationale vak beurs voor woningtextiel Inter Decor van 6 tot en met 11 september ln de Bernhard- en Marijkehal van het Jaarbeurscomplex in Utrecht te hou den is daartoe een speciale show in gericht onder de naam DecorspiegeL Men toont de bezoeker op moderne "Ten woning is een primaire levensbehoefte, evenals voedsel en kleding. In onze wel- vaartstijd zal iedereen tenminste moeten kun nen beschikken over de middelen ter bevre diging van deze behoeften. Zover zijn we in Nederland echter nog lang niet. Volgens officiële gegevens zijn er in ons land met name in de Randstad nog vele dui zenden woningzoekenden. Recente cijfers wijzen ook uit dat er een leeg stand van woningen is. Hoe is deze tegen stelling te verklaren? De leegstand is begrijpelijk voor zover het hierbij gaat om woningen die verkocht wor den, of om huizen met huren boven enkele honderden guldens per maand. Maar tot de leegstaande huizen behoren ook woningen met bijzonder lage huren en een minimum aan wooncomfort. Dit minimum is zo gering, dat de lage huur, die er tegenover staat, de woning toch niet acceptabel maakt. De woningen blijven leeg staan, omdat de laagste inkomentrekkers van mening zijn: lie ver langer wachten dan in een woning trek ken, waar eigenlijk in totaal geen sprake is van comfort. Ik geef deze mensen gelijk; wanneer men eenmaal een huurwoning be trokken heeft, is men afgevoerd van de lijst van woningzoekenden en vergt het waar schijnlijk opnieuw veel tijd, in aanmerking te komen voor een andere en betere huur woning. TN DEZE tijd van minimumlonen en mini mumpensioenen mag ook gesproken wor den over een minimum aan wooncomfort. Iedereen zoü in de gelegenheid moeten zijn in een huis te wonen met tenminste dit mini mum aan wooncomfort. De kwaliteitseisen zouden vooral moeten gelden de sanitaire voorzieningen, de verwarmingsmogelijkheid en de aanwezigheid van gas, electriciteit en water. Wat betekent dit voor het woningtekort In Nederland? Dat er twee belangrijke factoren zijn, die dit tekort bepalen. Niet alleen het domme cijfer van het aantal woningzoeken den, maar ook de kwaliteit van de woningen, die worden aangeboden. De omvang van het woningtekort is niet gelijk aan het aantal woningzoekenden minus het aantal aangebo den woningen, maar minus het aantal wonin gen, dat een redelijk wooncomfort biedt. Dit verschijnsel is van uitermate groot be lang voor het beoordelen van de situatie op woongebied in Nederland. De voortschrijdende welvaart heeft zijn invloed op de eisen, die het wooncomfort stelt. Toenemende welvaart betekent verhoging van de eisen. TTET OUDE vooroorlogse woningbestand kan zonder moderne aanpassingen op den duur niet meer voldoen aan de minimale wooneisen. Het aantal woningzoekenden neemt als gevolg hiervan sterker toe dan men op grond van de bevolkingsaanwas zou mogen verwachten. Bovendien vergt het bouwen van woningen op basis van de zwaardere kwa liteitseisen meer kapitaal en meer arbeid. Van de werkers in de bouwnijverheid wordt een grote prestatie gevraagd, de kapitaalver schaffers moeten nog meer begrip opbrengen voor de enorme kapitaalbehoeften in de wo ningbouwsector en de minister moet zich ex tra inspanningen getroosten om nog meer woningen per jaar te doen bouwen, ondanks de zwaardere kwaliteitseisen, die terecht wor den gesteld. Willen we het krottenvraagstuk goed aanpak ken dan zal de jaarproduktie van woningen van 125.000 op 140.000 moeten worden ge bracht. Per jaar zal dit ongeveer een miljard gulden extra aan investeringen vergen. Dit kan alleen, wanneer we bereid zijn tot finan ciële offers. Het lijkt me, dat een weldenkend mens het niet acceptabel vindt, dat de mogelijkheid tot behoeftebevrediging bij de ene primaire levensbehoefte vrijwel onbegrensd is en bij de andere ernstig tekort schiet. We zullen bereid moeten zijn de bijna overmatige con sumptie van andere levensbehoeften zoals voedings- en genotmiddelen en luxe artikelen eniger mate te beperken om de woningbouw meer armslag te geven. Het is niet genoeg de woningnood volksvijand nr. 1 te noemen; in de praktijk zijn daden nodig. TV7E MOETEN allemaal bereid zijn een gro ter stukje van onze reële inkomensver betering af te staan ten behoeve van de collec tieve voorziening, die woningbouw heet. Invoering van spaarloon kan hierbij helpen, ruimere verstrekking van kapitaal door in stitutionele beleggers tegen een matige rente is nodig; meer belastinggeld moet er komen voor de woningwetwoningen om deze huizen beter binnen het bereik van de minstdraag- krachtigen te brengen. Het afstaan van een extra stukje reële inko mensverbetering zal niet moeten gelden voor de minstdraagkrachtigen. Het minimum inkomen kan op dit moment misschien moei lijk verder omhoog getrokken worden, maar vast staat, dat het nog te laag is voor een redelijk minimum. Om te voorkomen dat de minst draagkrach- tigen ook nog verstoken blijven van een wo ning met redelijk comfort, moet de woning bouw anders gefinancierd worden en duidelij ker de hoogste prioriteit krijgen. H. P. ESTER ondernemingen bezorgde, door het aantal auto's dat hij op het Duitse autowegennet toeliet te beperken, zal dit plan gedetail leerd moeten uitwerken en aan het Duitse parlement ter goed keuring voorleggen, in de loop van dit jaar. Het is de bedoeling dat door geheel Europa E-wegen worden aangelegd. In ons land hebben wij reeds een aantal snelwegen, die op dit net aangesloten zijn of zullen worden. De Duitse Autobahn heeft een bijzondere taak als voorbereider van de Europese eenwording, omdat zij de verbinding tot stand brengt tussen de andere landen van Europa. Het ge ografische hart van Europa ligt nu eenmaal in Duitsland en het is om die reden dan ook van het grootste belang dat dit land be schikt over goede verbindings wegen. Het is voor alle andere Euro peanen gelukkig dat men in Duitsland zich hiervan bewust is, ofschoon minister Leber an derzijds niet altijd voldoende Europees blijkt te denken en, misschien niet onbegrijpelijk, de Duitse belangen boven die van de andere Europese landen plaatst. Wij, verloofden in de na-oorlogse jaren, wilden Het vooral degelijk en niet goedkoop: onze kleding, onze uitzet, en vooral ons meubilair. De ouderen van toen, die de crisisjaren meemaakten, kochten de inrichting voor hun huis bij wijze van spreken voor het leven. Onze oma's hebben vaak nog dat oerdegelijke (vooral eiken!) meubilair, hetzelfde dat ze kochten bij hun huwelijk. Alles moest lang meegaan: de vloerbedekking, de gordijnen. Kocht men al iets nieuws, dan gebeurde dat bij de grote schoonmaak. Dan ging „de pijp uit de kachel" en kregen de nieuwe spullen minder te lijden. Nu spreekt de mode een hartig woordje mee en legt een stempel op het totale assortiment. De moderne mens leeft in een we reld die voortdurend in beweging is. Hij wil geen interieur dat jaren mee kan. Integendeel, de inrichting van zijn huis moet er van getuigen dat de bewoner met zijn tijd meegaat. Door de stijging van de levensstan daard kan dat ook makkelijker dan vroeger. We worden kritischer en veeleisender. Hij of zij wordt daarbij voorgelicht door week- en maandbla den en zelfs door musea die tentoon stellingen organiseren over bijvoor beeld het onderwerp „stoel". Naast de kinderstoel kennen we de bejaar- denstoel, Le Corbusier ontwierp een relax-stoel, Pierre Paulin de lichte fauteuils van Artifort. We hebben te genwoordig ook nog zit-schalen, zelfs zit-zakken en schelp-stoelen. Het keuze-pakket vernieuwt zich sneller en het wordt steeds groter. Wie in 1945 zou hebben voorspeld dat de non-woven tapijten een revo lutie op het gebied van de vloerbe dekking teweeg zouden brengen, zou nergens gehoor hebben gekregen. De huidige cijfers van produktie en ver bruik tonen duidelijk de juistheid van deze stelling aan: in 1969 be droeg de produktie van tufted-, plak- vilt- en gebreide tapijten meer dan tachtig procent van het totaal in de tapijtsector. In datzelfde jaar steeg het totale verbruik aan tapijt van zachte vezels in Nederland met 3,3 miljoen vier kante meter. Dat betekent dat hon derd en tien duizend kamers met een gemiddelde oppervlakte van 30 m meer dan in het jaar daarvoor van deze vloerbedekking zijn voorzien. Mode-explosies zagen we ook bij de gordijnstoffen, waarvan de struc tuur grote veranderingen onderging. „Open" weefsels veroverden in korte tijd de markt. Kleurenrages van meer dan vijftig kleuren tot voor kort was dit nog niet eens de helft zijn tegenwoordig heel normaal. De consument ontdekte (was hij dan al gedwongen zijn televisie, bankstel of wandkast op dezelfde plaats te situe ren als de buurman boven en naast hem) dat er met kleur veel te( berei ken valt. Veranderingen drongen in het to tale interieur door. De tienerkamer deed zijn intrede. Onze slaapkamers zijn niet langer ruimten waarin 's nachts de bewoners liggen „opge baard". Een moderne slaapkamer is een „tweede" woonkamer, dank zij de aanpassing van vloerbedekking, gordijnen, lakens, dekens, spreien. Bedden worden weg-gedraaid of op geklapt in de wand. Ook gangen en trappen zijn nau wer bij de rest van het interieur be trokken. Dat kon ook weer heel goed. dank zij de grotere bewoonbaarheid van onze moderne woningen: wie geen centrale verwarming heeft pro beert door bijverwarming om 's winters meer van de woning te ge bruiken dan alleen de huiskamer. Dat heeft weer met het aardgas ener zijds, en de veranderende leefge woonten anderzijds te maken. Tie ners willen hun geliefde platen draaien of moeten huiswerk maken, dat verdraagt zich niet met televisie kijkende ouders, alles in die éne- huiskamer. De mens heeft, al dan niet gebon den aan tradities, zijn huis altijd kunnen inrichten naar zijn smaak en wens. Buiten de woonsfeer was dat niet mogelijk, je moest ermee en erin leven. Ook hier is een kentering zichtbaar. Aarzelend verschenen dc planten in kantoorruimten en werk plaatsen. Er was altijd wel een lief hebber te vinden die ze koesterde. Op lege muren verschenen platen, foto's, kreten, uitknipsels. Een stap verder en er wordt rekening gehou den met de werkende mens die niet wijze praktische voorbeelden, van nieuwe toepassingen voor woning» textiel. De bezoeker ziet een kantoor, een bank, een schoollokaal, een autoshowroom en een artsenspreek kamer. Wellicht wordt het woord „wo ningtextiel" ouderwets door deze nieuwe ontwikkeling en gaat men het begrip „interieurtextiel" hante ren. Hoewel dat woord „interieur" ook al achterloopt, gezien de ontwik kelingen, die „buiten" aan de gang zijn. Kunstgrastapijten voor sport velden, tapijten voor tennisbanen en de alom levende wens naar een zach tere ondergrond voor kinderspeel plaatsen waar de traditionele harde tegels zo in het middelpunt van de belangstelling staan. Trouwens, wie geeft een goede de finitie van het woord „stoel"? Van de toeleveringsbedrijven voor de meubelindustrie wordt creativiteit verwacht. De consument van 1970 is mondig en kritisch hij stelt, direct of indirect, zijn eisen. Van veel ver- bruiksgoederen neemt de tijdsduur af. Een meubelfabrikant zal mee moeten gaan, en dient zich derhalve niet toe te leggen op een produkt voor jaren. De koper zo leerde de ervaring apprecieert kleur, dessin, structuur en vorm, zaken die sterk aan mode onderhevig zijn, en kijkt pas daarna naar kwaliteit en prijs. 1 Benzinestation en pleister plaats bij Remscheid aan de grote Autobahn die Leverkusen en Ka men met elkaar verbindt. De geschiedenis van de weg begint eigenlijk met de uitvinding van het wiel. Reeds 'm de oudheid werden de eerste grote wegen aange legd. Het Romeinse Rijk had op het hoogtepunt van zijn macht 150.000 km verharde zwegen, waarvan meer dan de helft als grote wegen kon worden aangeduid. Het ver- ||val van het Romeinse Rijk ging ook gepaard met het Ijverval van de grote weg. Pas ■onder Lodewijk XIV kregen we weer wegenbouw van be tekenis. Er werden werktui- Igen uitgevonden die het leg gen van een hoogwaardig wegdek mogelijk maakten. De ijzeren wals werd al in 1725 uitgevonden; na 100 jaar z;kreeg deze pas goede bete- er.kenis als stoomwals. John idon MacAdam vond een le uit om draagkrach- ige en sterke wegen aan te erleggen. De technische voor- °Daeningen, noodzakelijk voor De slaap-woonkamer: het bed klapt uit de wand. DE AMBONESE actie te Was senaar die vooral door de dood van de jonge hoofdagent Moolenaar zo'n tragisch accent krijgt heeft ons onbedoeld het beeld bespaard van wat velen i hadden zien aankomen: een Indo nesisch staatsbezoek dat drie da gen lang door rellen en betogin- gen werd begeleid: in Den Haag (Zuidmolukkers), Amsterdam (rondom de Daml) en Rotterdam (de stakende haven). In plaats daarvan, na de ont- I zetting van de gijzelaars in het I huis van de Indonesische ambas- r sadeur: een ééndagsbezoek: I Ypenburg - helicopter - Huis ten Bosch - Eerste Kamer - Huis ten Bosch - helikopter - Ypenburg - Bonn. Den Haag afgegrendeld, spe ciaal voor Ambonezen. Moeilijk heden in Ambonese woonoorden. Een gesprek van Soeharto met Kamerleden, bemoeilijkt door taaimisverstanden. Een uitnodi ging aan de Koningin om naar Indonesië te komen. Voldoening over het bezoek aan beide zijden Een misschien nieuwe bezinning op de toekomstmogelijkheden voor de Zuidmolukkers In ons land. De Amsterdamse moeilijkheden verbleken erbij, behalve dat de regering volhoudt dat de burge meester geen blaam treft en de kamer voor een deel er anders over denkt. Meer en meer wordt gevraagd om consequente ge- zangshandhaving. Wat de staking in haven en metaal en de toezeggingen van werkgeverszijde allemaal gaan loswrikken, begint zich aan het eind van de week af te tekenen. De metaalstaking eindigt na tien dagen, de havenstaking wordt weer „wild" en belandt in de ex treem linkse hoek. Er ontstaat grote verwarring over het nu al beruchte 400-gul- den akkoord op hoog niveau. Werkgevers haasten zich te ver klaren dat het hier een maximum betreft, dat alleen gehaald kan worden waar het koppelbazen- probleem een rol speelt. Land bouw en middenstand distancie- ren zich geheel: industriële be drijven in het Botlekgebied, zoals Shell, willen niet verder gaan dan f 200 ineens. Waarop bij Albatros de zaak plat gaat. En wat gaat „de bouw" doen? Intussen zijn in heel het land de wethouders genoemd en het is eentonig, maar ook hier ont staat menige strubbeling. Een nieuwe samenwerking mi de krantenwereld: De Tijd met NRC-Handel8blad; Hogere uitke ringen AOW,AWW en kinderbij slag: Sluiting van de Lancia- -schoenfabriek; 100 ontslagen: Een vliegtuigongeluk In het Veerse Meer. drfe doden. Buiten ons land vooral de kwestie Nabije Oosten. Er zijn moeilijkheden in het Israëlische kabinet; Nasser belooft de Pa- lestijnen een eigen staat; de zo veelste aanslag op het leven van de Jordaanse koning Hoessein; Amerika geeft openlijk toe dat Egypte het bestand geschonden heeft; wellicht haalt dat Israel over de besprekingen toch maar weer voort te zetten. Overigens blijkt uit de jongste cijfers dat de bewapeningswed loop nog altijd doorgaat. De cho lera bedreigt Afrikaanse landen, die niet op de bestrijding zijn voorbereid; Ook Europa wordt hier en daar bedreigd en met na me Spanje is op zijn qui-vive. Ten slotte: het overlijden, op 85-jarige leeftijd, van een groot Journalist, chronlquer en schrij ver: Nobelprijswinnaar Francois Mauriac. Wat voor ons, Neder landers. onze gevoelens zijn van zelfverwijt of van weemoed, van verwijt aan of genegenheid voor de wederpartij en wat de uwe ook mogen zijn er is uit heel die warreling van emoties en opinies Iets bezonken en dat is vriendschap. (H.M. de Koning in tot president Soeharto).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17