schaak bridge Markant zegelportret van koningin Fabiola Buiten zie je pas wat je in de stad mist dialoog Kansen ZATERDAG S SEPTEMBER 1970 Voor de verzamelaars van Belgische postzegels zijn een aantal nieuwe uitgiften te melden, die in de loop van de maand september in omloop komen. Het is o.m. de elfde ♦of en met de veertiende •missie van dit jaar. Maandag 7 september wordt een permanente zegel van fr. 3.50 aan de zegels van het type "koninklijke beeltenis' toegevoegd wegens de veertigste verjaardag van koning Bouqjewiin. Een soort verjaar dagscadeautje. Een bi'na gedurfde maar toch wel zser raak getroffen lijntekening van koningin Fabiola verschijnt 21 september op een zegel eveneens In de waarde van fr. 3,50. Deze zegel (die zonder toeslag wordt uitgegevenl) wil slechts de aan dacht vestigen op een stichting, die de naam van de Belgische vor stin draagt. De '•'onlngin Fabiola-Stlchting Is In het leven geroepen voor de be scherming van en de studie van alle problemen rond het geestelijk gehandicapte kind Een moedige uitgifte zowel qua beeld als qua doelstelling. Want de zegel moet deze keer zonder de hulp van een, toeslag de medeburgers overtuigen van de noodzakelijkheid dat enor me bedragen voor dit doel moeten toevloeien. De Internationale Jaarbeurs van Gent, die vlak na de tweede we reldoorlog voor het eerst zijn poorten opende, viert dit jaar zijn zilveren Jubileum en dit was voor de PTT een herdenkingszegel waard. Reeds direct na die eerste oeurs bleek dat dit evenement een van de belangrijkste gebeurtenis sen in'het economisch leven van België zou worden. Deelnemers uit alle landen van Europa tn vele daarbuiten behoren tot de vaste bezetting van een ge beuren dat zich elk jaar te Gent afspeelt. De beurs wordt dit jaar gehouden van 12-27 sept. De 25e verjaardag van de Ver enigde Naties viert de Belgische PTT ook mee met een herdenkings zegel. De afbeelding is een avondocname van het VN-gebouw fe New-York. Op 21 september komen toch ook twee zegels met toeslag in omloop. Het gaat om de bevorde ring van de hengelsport (Ik dacht dat die al erg populair was in Bel gië) en van het hockeyspel. De Duitse Bondsrepubliek heeft zeer oma.ngs twee zegels uitgege ven, die de verzamelaars van het onderwerp „reliqie op postzegels" zullen interesseren. Een zegel van 20 pf vestigt de aandacht op We- reidmissiedag, een herdenking, die elk jaar aan de hele katholieke we reld het probleem stelt van de ver breiding van de boodschap van vrede en verdraagzaèmheid, die Je zus 2Q0Q jaar geleden gebracht heeft. De afbeeldinq van een kruis is zeer bijzonder gefotografeerd door een stuk draadglas heen, waardoor de grondvorm blijft maar de contouren uitqevloeid zijn. Een tweede zegel ook met een kruis als hoofdmotief, is op 4 sep tember !n Duitsland uitgekomen wegens de 83e Duitse Katholieken dag, die volgende week in Trier wordt gehouden onder de titel „de gerneeme des Heren". Duitsland- verzanelaars zal het voldoende be kend zijn dat sinds 1956 zowel voor de Evangelische Kerkendagen Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, i Goudrelnetstraet 12S, Den Haag. Voldoening Ieders schaker kent (op den duur) wel eens zijn momenten van intense voldoening. De redenen daarvoor kunnen van de meest uit eenlopende aard zijn. Het kan zijn de taaie verdediging, welke een moeizame remise opleverde. Of een we'yeslaagde combinatie, ook zelfs in Jien de tegenstander deze had kunnen pareren, maar zijn kans n:ft zag. Of de bekroning van een langdurige, welgeslaagde bele gering van de tegenstander. En zo ziiner meer voorbeelden. Minder voldoening geven in het alqem^en winstpunten die door een grove blunder van de tegenstander verkregen worden. Zeker, elk wlnstpjntie Is er één, maar toch: de vo.doening is veel groter wan neer het leeuwenaandeel van de zege op eigen kracht vérkregen is. De oeroepsschaker is In deze dingen veel lakonieker. Hij speelt allereer9t om te winnen, en denkt er niet aan zijn kans In de waag schaal te zetten door als een ro manticus op „fraai sDel" uit te zijn. Maar denkt u vooral niet dat zijn voldoe "-ing minder groot is indien ook ham soms een fraai werkstuk geluktl In de drie opgaven van deze week komt het element voldoening op verschillende wijze aan de orde. OPLOSSINGEN: Hieronder volgen de oplossingen uit de mbriek van 29 augustus Jl. (1) UnilckerVan Scheltlnga. Het ging aldus: I. Txg7l Dxe6 2. Txh7tl Kg8 (Na 2. Kxh7 kost 3. Pg5t de dame) 3. Ld4l en zwart gaf het op. Th7 mag nog altijd niet geslagen worden. Er dreigt 4. Tg7t plus een aftrekschaak en ook 4. Th6t Kf7 5. Pg5t. En 3. Tf7 faalt op 4. Th8 mat, zoals 3. Pe5 beantwoord wordt met 4. Dxb2 en makkelijke wln9t. Kh6 6. Tg6t Kh7 7. T8g7t Kh8 met. Heel mooll Het mat Is slechts mo gelijk omdat In de slotstand Tg7 door Ld4 gedekt wordt. (3) Bykove—Rubtaova. Eigenlijk heel eenvoudig. Zwart heeft slechte drie bruikbare zetten: Kh3, Khl en h3. Rubtsova speelde 1. h3? en gaf het na 2. Tg3l op omdat ze In zetdwang verkeert en pion h3 met schaak valt. Iets soortgelijks volgt na 1. Kh3?, namelijk 2. Tg4l Maar met I. KhlII had ze zich kunnen redden: 2. Kg4 h3 3. Kxh3 Txg7l 4. Txq7 patl Of 2. Kf3 h3 3. Kf2 h2 Kg3 Kgl 5. Kh3t Khl, en na 6. Tg2 komt weer Txg7l Zwart speelde 1. hat alachtoffer vr blnatle. Welke? Na 1. Tb8 bood de zwortspoler remise aan. Wit weigerde, en toen was het ineens geen remise meer. Hoe kwam dat? Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankonslag 69, Den Haag. Op z'n Frans De terugkeer van Georges Mos- tovog uit Israël heeft de strijd om de Franse titel interessanter ge maakt. 'Vlj mogen aannemen, dat hij vrijwel ongetraind in de slag kwam. Het pleit voor zijn kracht dat hij qelijk aan wist te komen met de qrootmeester Michel Hi- sard. Het hier te lande impopulaire SB-systeem moest beslissen en deed dat ten gunste van de titel houder. De enige jongere van enige be tekenis, Rabatel leerling van G. Post eindigde op de derde plaats. Gournler en Simonata de gradeerden. Eerstgenoemde omdat hij. veel 'a weinig speelt. Naar de hoogste klasse promoveerden Guyot - door wijlen B. Springer zo'n Kleine vijftien jaar geleden al een interessante speler genoemd en Delmas. Eniqe beelden uit de strijd: 0) Zwart: 2. 3. 4, 6/10, 12/14, 16, 18. ?4, 25, 29 Wit: 27, 28, 32. 33 35/38. 40, 42, 44/49. Beiden kwamen uit in een der eregroeoen. Wit dacht een schijf te winnen, doch bleek de positie niet geheel te hebben doorgerekend. 2823. 1621; 27x16 gedwongen, 18—22; 23x34. 22—28; 32x23, 24—30; 35x24, 13—19; 24x13, 8x50; 3833 en het aantal stukken blijft gelijk. (2) Zwart: 3, 4. 6. 8, 9. 12/19, 23, 26, 29 Wit: 25. 27, 28. 30. 32, 33, 35. 36, 37, 33 42, 43 45. 47. 48 17—21; 33x24, 6—11 a); 43—39, Matra 11—17; 39—33, 23—29; 28—23, 19x39; 2^x44 1. a) Juister was geweest: 14—20; 25x14, 9x29; 38—33, 29x49- 30—24, 19x30; 28x19, 13x24; 37—31, 26x28; 45—40ii, 21x32; 46—43, 49x38: 42x2 en 3034! met schijfwinst. Het Haagse RDG speelde we derom een oefenwedstrijd ter voor- oereidlnq van de komende compe titie. In de stand: (3) Zwart: 6, 7. 8, 12, 13, 14, 20, 24, 25, 26,35 Wit: 16, 23. 27, 32, 33, 37, 38, 39, 40, 44, 48 had uw redacteur een heei voordelige positie bereikt. Voortgezet werd met 2722? en nu dwong de zwartspeler een fraaie combinatoire winst af. 26—31!; 37x26; 12—17; 22x2, 13—19:2x13, 19x37; 13x30, 25x32. C. v. d. Scheer als voor de Katholiekendagen zeer regelmatig herdenkingszegels zijn uitgegeven. Een laatste nieuwtje voor ge noemde thema-verzamelaars komt uit Zuid-Afrika waar vorige maand twee zegels zijn verschenen we gens het 150-jarig bestaan van het Bijbelgenootschap aldaar. Francy Boland Met de belangstelling voor jazz gaat het in ons land altijd met vallen en opstaan. Het aan bod van platen houdt daarmee meestal gelijke tred. Nu de blues-activiteiten en talrijke popvormen de jazz weer wat naar de achtergrond proberen te drukken, neemt het aantal nieuwe jazz-platen af. Geluk kig blijven meestal de platen met goede jazz-Tnuzlek juist be staan. Twee voorbeelden daarvan: „Fellini 712" het concertwerk van The Kenny Clarke-Francy Boland big band. niet onbekend in ons land, nu op MPS stereo 15220 en de geweldige dubbele lp. vol kostelijke Duke Elling- ton-muziek op Solid State 19000. Wat de Belg Francy Boland sinds 1960 met zijn orkest heeft gedaan, is verrassend. Zeker in aanmerking genomen het feit dat de musici voor het grootste deel vaste verbintenissen heb ben met andere orkesten en slechts af en toe hoogstens twee maanden per jaar met el kaar deze big band vorm hel pen geven. Dat er dan een brok geëmotioneerde moderne Jazz als „Felllnl 712" uit kan komen, is- verbazingwekkend. Het stuk heeft dije delen die elk een eigen karakter hebben, geënt op het eerste deel dat is volgestopt met melodieuze en rhytmische elementen. Het boei endste is het laatste deel dat een zeer snelle wisseling geeft van tempo's en thema's. Fijne soli houden de muziek door zichtig. Duke Ellington Er is wel eens gezocht naar vergelijkingen tussen deze band en die van de nu zeventigjarige Duke Ellington. Er zou veel over te zeggen zijn. De Duke heeft natuurlijk een ding voor: zijn ervaring. Op deze „verjaar dagsplaat" staan weinig nieuwe nummers. Hoeft niet. De Düke staat er borg voor dat het or kest onder zijn inspirerende lei ding er weer een andere vorm aan geeft. Dat is wel een van de boei endste ervaringen met deze twee platen. Ze werden live op genomen tijdens twee concer ten In Manchester vorig jaar ter gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag. Gelukkig dat El- linton zijn fans. en dat zijn- er nogal wat, niet teleurstelt met kitscherige bewerkingen van shownummers. Wie de twee platen beluistert, vergeet het te leurstellende concert van de Duke in de Amsterdamse RAI. Dit voorjaar ging de familie De Winter uit Rotterdam met vakantie naar Spanje, een reisje georganiseerd door een week blad. „Wij hadden ons van de zondag in dit Roomse land heel weinig voorgesteld". „De eerste zondag, voor Pa sen, hoorden we van andere hotelqasten dat er een Neder landse kerkdienst zou worden gehouden in een plaatsje vlak bij. Met de lijnbus gingen we gezamenlijk naar de kerk in Campo Holanda en woonden daar de interkerkelijke dienst bij in een cafézaaltje. Voor de dienst kwam de predikant zich in de tuin aan alle kerkgangers voorstellen. Het was ds. Hom mes, voor ons niet onbekend. Deze zondagen behoorden, te gen de verwachting in, tot onze plezierigste vakantiedagen waarin we de kerkgang dubbel waardeerden. Het artikel erover In De Rottdrdammer (dat we enkele weken na thuiskomst la zen) hebben we uitgeknipt en aan de redactie van „Prinses" gestuurd." De familie Mooy uit Den Haag was twee augustus In Zeist en woonde de kerkdienst bij in Huis ter Heide voor „Mensen onderweg": „Het was een klein wit kerkje en het liep aardig vol. Wielrenners, langha- rigen en kampeerders zoals wij. De dienst duurde een half uur. De preek was kort en goed. Wij zongen twee psalmen en twee gezangen. Ik geloof", schrijft mevrouw Mooij mede namens haar man, „dat deze diensten voor velen tot zegen zijn. leder kreeg nog een lekker kopje koffie aangeboden, ook de kinderen. Toen we weer op de camping waren, hadden we het gevoel iets heel moois te hebben meegemaakt". Een lezeres in Bergen op Zoom spreekt met haar gezin al negen maanden tevoren af „waar we terecht kunnen. Dus we vlassen al heel lang op on ze vakantie. We gaan naar Walcheren, onze jongens van vijftien en elf jaar vermaken zich best. We huren een cara van, dat is vooral aan de kust heerlijk. Er is altijd veel wind. Als je de vijftig gepasseerd bent. lijkt het ons gezonder dan in een tent. Het leven kan er zo heerlijk zijn. Er is rust. De mensen lopen op hun gemak en ieder is vriendelijk." „Als het weer niet zo mooi is, knutselen de jongens, wij kruipen in de slaapzak met een mooi boek. Wij houden van rust. Het schoonmaken bestaat voor de huisvrouw uit maai „even de veger vast houden". Er waren op onze camping jon ge mensen die je een bezoek brachten. Een theologisch stu dent uit Apeldoorn, we waren toen juist op bezoek bij onze RK buren. We kregen een ge sprek over het lezen In de bij bel. Dat mogen ze nu zelf. On ze bezoeker vroeg aan de gastheer: „Leest u wel eens in de oilbel?" Hij zei: „Hoe zou ik?" Ze begrijpen er niets van. 'Hier zou een kinderbijbel op zijn plaats zijn dacht ik. Want als niemand je onderwijst, hoe zal Je dan de bijbel verstaan? Ik zei: 't is net als de kamerling en Filippus!" Een lezeres uit de Randstad werd zich tijdens een kampeer- vakantle aan zee bewust hoe zeer de industrialisatie het dier uit ons leven bant. ,,s' Morgens In alle vroegte zongen merel en koekoek. Later op de dag jubel de een leeuwerik boven je tent. In het begin, toen het nog rus tig was. liep een koppel patrij zen dagelijks een rondje over ons veldje, heel merkwaardig op hetzelfde uur van de dag. Je hoorde de schreeuw van de fa zant, het alarmerende „tepie, tepie-'van de scholekster". „*s Avonds, na het eten, ste- gen uit de wei tegenover ons tientallen schreeuwende meeu wen op die zich formeerden tot een vlucht. Bij laag water gin gen ze op zoek naar hun avondhapr slakken, krabben die achterbleven bij eb, ep... de resten van boterhammen en koek mitsgaders pinda's die de slordige mens hier achterliet. Een konijn wandelde, toen we '6 avonds voor de tent wat za ten te lezen, rustig voor onze voeten. En bij onze kerkgang vlogen vele duiven boven de ingang als een vredig welkqm". „Toen de kinderen een tor wilde doden, verbood ik ze dat: wees maar blij dat hier tenmin ste nog torren en wormen zijnl Wij in de stad hebben het Teven zo „clean" gemaakt; de aarde is verstopt onder steen en asfalt, zo steriel dat we nog •nauwelijks een bij of vlinder tegenkomen." Na het lezen van deze vier reacties (kom, er zijn toch ze ker nog meer lezers die iets aardigs uit hun vakantie kunnen melden?) kun je je afvragen: staan we in de vakantie niet meer op*m voor dit soort erva ringen? De gemeenschap met, de zorg over onze medemens en het luisteren naar de mede bewoners der aarde, de dieren? CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NIGKLEBY 271 Ga van de deur weg. Kaatje, vooruit! Waag het niet, haar of de meid of mij aan te raken! - Wat! Gaat u opzij en blijft hij voor de deur staan?' Gride stond inderdaad voor de deur, maar het was niet duidelijk of hij; dit expres deed, of omdat hij te bang was. Nicolaas slingerde hem uit de weg met zoveel kracht, dat Gride door de kamer stoof, totdat hij met zijn hoofd tegen de muur bonsde, en half in zwijm neerviel. Niemand had de moed om Nicolaas tegen te houden. Madeline in zijn opgewondenheid met zoveel gemak in zijn armen dragend alsof zij een klein kind was, drong hij door een hoop volk, zette haar in de koets waarin Kaatje en de meid al zaten, sprong naast de koetsier op de bok, en beval hem weg te rijden. IEREN VIJFTIGSTb HOOFDSTUK/ZOR GEN BIJ DE NICKLEBY'S/Hoewel mevrouw Nickleby door haar zoon en dochter van alle bekendi omstandigheden van Madeline Bray op de hoogte was hoewel de verantwoording die op Nicolaas rustte haai zorgvuldig was uiteengezet en ze zelfs was voorbereid op de mogelijkheid dat zij het jonge meisje in haar hujs zou moeten opnemen, was zij vanaf het ogenblik dat haar de vorige avond laat deze vertrouwelijke me dedeling was gedaan, in een soort verdoving gebleven, waaruit geen nadere ophelderingen of redeneringen haar konden halen en die door haar eigen overwegin gen en alleenspraken nog groter werd gemaakt. 'Maar goeie hemel, Kaatje,' zo redeneerde zij, 'als de lieren Checryble niet willen dat die jongedame zal trouwen, waarom brengen zij de zaak dan niet voor de Lord Kanselier en laten haar zijn pupil maken, of haar voor de zekerheid in de Fleetgevangenis zetten, ik heb wel honderd maal zulke dingen in de krant gelezen. Of als zij zoveel van haar houden als Nicolaas zegt, waar om trouwen zij haar dan zelf niet, een van beiden, bedoel ik.' 'Ik denk, dat u het nog niet begrijpt,' zei Kaatje zachtzinnig. - 'Welwaar, Kaatjelief,' antwoordde de moeder. 'Ik ben zcif getrouwd ge'wcest, enj heb andere mensen zien trouwen. Niet begrijpen!' - 'Ik weet wel dat u veel ondervinding hebt, lieve mama,' hervatte-Kaatje, 'maar ik denk, dat u misschien al de omstandigheden van dit geval nog niet begrijpt.' 'Dat denk ik ook,' antwoordde haar moeder snel. 'Waarom wordt er toch zo veel herrie over gemaakt, omdat die juffrouw Magdalena met iemand gaat trouwen die ouder is dan zij? Je goede papa was ook ouder dan ik, vierenhalf jaar ouder. Waarom zou er dus over die Magdalena zoveel' herrie gemaakt worden?' - 'Haar aanstaande is veel ouder, zij heeft hen' niet zelfgekozen, en zijn karakter is slecht. Ziet u niet, inama, clatcrctri groot verschil is tussen die twee gevallen?' zei Kaatje. Hierop gaf mevrouw Nickleby slechts ten antwoord, dat zij wel wilde zeggen dat zij dom was, en daaraan ook niet twijfelde, omdat haar eigen kinderen haar dit elke dag zeiden. Vol zelfmedelijden voegde ze er nog aan toe, dat het ook van geen belang was, wat zij dacht en voelde en clat ze niet zo dom was dat niet te begrijpen. (WORDT VERVOLGD) Dat een sterke kaart niet altijd de garan tie biedt dat de bezitter van die kaart uit eindelijk een contract gaat spelen, iijkt dui delijk. Immers, er spelen factoren een rol die niet te voorzien zijn. Met name hangt het ervan af hoe sterk de kaart van de partner is. Het Is dan ook geen uitzondering dat de „tegenstanders" de bieding overnemen om ten slotte tot een eindbod te komen. Desondanks blijven er voor de speler die werd uitgerangeerd, kansen om zich te roe ren, zeker wanneer hij een kaart bezit van behoorlijke kracht. De tegenpartij kan overi gens met deze wetenschap voor ogen, de strijdwijze aan de hand daarvan bepalen. Dat men altijd op het detail moet letten wordt in onderstaand spél duidelijk aange toond. De kaartverdeling was: 1063 V 9876 7 10 9652 A 7 v? HVB105 O A62 874 Nadat Zuid met 1 was begonnen, ein digden Oost/West in 4 te spelen door Oost. Hij koos harten als troefkleur daar een manche in ruiten natuurlijk bij voorbaat kans loos is. Dat 4 Cp overigens evenmin een makkelijke zaak is, blijkt spoedig. Zuid kwam uit met ♦H en dat ligt voor de hand. Nu eerst het spelverloop. Oost liet de heer aan Zuid, die daarna met V kwam voor de aas. Oost jaagde troef aas eruit en Zuid, die terecht niet met ruiten durfde terug te komen, koos weer schoppen, waardoor West aan slag kwam. Correspondentie aan de heer B. J. Nuys, Burg. Baumannlaan 163c, Rottordem. Er werd nu drie keer troef gespeeld, waar-; op Zuid op de tweede en derde slag 4 en de nutteloze V legde. Oost zette nu 4 voor de aas, waarna hij zijn laatste troef! moest aanspreken toen Zuid schoppen terug kwam. Er volgde nog O A en één gesneden, waarna H en H voor tien slagen zorg den. Toch zit er een lek in deze speelwijze, waardoor Zuid het contract toch down had kunnen laten gaan. En wel op de volgende wijze. Na H, die bleef, had hij schoppen klein moeten terugkomen. Dat durfde hij waarschijnlijk niet omdat, wanneer Oost drie keer de aas heeft, B „promoveert'". Nu is dat niet het geval, waardoor *V hoog hadj kunnen blijven. Het verschil is duidelijk. Immers, wanneer Oost C H voorspeelt, neemt Zuid met de aas en laat hij Oost introeven op V. Ook nu kan hij weer in ruiten snijden maar, nadat dat de eerste keer succes bracht, kan Oost niet meer aan slag worden gebracht. Het re sultaat is één down. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. naaf, 5. totem, 9. dans, 12. krat, 14. bei, 15. gril, 17. ar re, 19. sein, 21. os, 23. mandoline, 26. ML, 27. kap, 28. ere, 29. Leo. 30. er, 31. Anaï, 33. Este, 36. do, 37. raad, 39. alert, 41. idem, 43. prul, 44. Elbe, 45. olie, 47. Seine, 50. Eker, 53. ma, 54. maté, 58. aker, 58. da, 59. bal, 80. dor, 62. lek, 63. en, 64. egreneren, 68. Ne, 69. even, 70. snor, 72. aver, 73. les, 75. stop, 77. paar, 78. kalis, 79. Abel. VERT.: 2. A.K., 3. ara, 4. farm, 6. Ob. 7. tenor, 8. ei, 9. drie. 10. Ain, 11. n.l., 13. traan, 15. genet, 16. moker, 18. en, 19. si, 20. sloom, 22. Sara, 24. Deil, 25. leer, 26. mede, 31. ad rem, 32. Aalst, 34. steek, 35. eiber, 38. api, 40. Eli, 42. dek, 45. omber, 46. laan, 48. Eede, 49. nare, 51. eden, 52. raket, 55. agger, 57. Edens, 61. ongel. 64. ever, 65. R.N., 66. rs., 67. nota, 69. evs, 71. rob, 72. Aa, 73. la. 74. si, 76. p.e. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL: 1. kleine huidopening; 5. zeepwater; 7. scheepstouw;! 11. zangstuk; 12. bitter vocht; 14. Europeaan; 16. nakomeling; 18. dwaas; 20. verdicht verhaal; 23. Holl. gravin; 24. Groene Kruis (afk.); 25. insek- teneter; 27. puistje; 28. groente; 30. Algemeen Kiesrecht (afk.); 31. innig; 33. werktuig om te spuiten; 34. muzieknoot; 36. plaats in Frankrijk; 38. plaats in Limburg; 39. reeds; 40. Eerwaarde Heer (afk. Lat.); 42. eet gerei; 44. eikenschors; 45. zonder twijfel (afk. Lat.); 46. getroffen; 48. pluim van een vogel; 50. tweetal; 52. vallei; 53. drukte; 54. pret; 55. roofdier; 57. kweker; 59. rood (wapenk.); 61. namelijk (afk.); 62. scheeps touw; 63. oorzaak; 66. per expresse (afk.); 67. overblijfsel bij verbranding; 68. vloerlijst; 69. spijker; 71. kindergroet; 73. boete; 75. tor; 76. scheik. element; 78. kern; 79. stevig; 81. plaats op Ameland; 82. pers. voor- naamw.; 83. plaats in Gelderland; 85. houten klepper; 87. kever; 88. vreemde munt; 90. meisjesnaam; 91. houten bakje; 93. sterkte; 94. vogel; 95. spinneweb; 96, doornachtige plant. VERTICAAL: 1. kliekje; 2. nakomelingen; 3. rondhout; 4. landbouwwerk-j tuig; 5. niet gespannen; 6. strandwachter; 7. karaat (afk.); 8. foei; 9. schortje; 10. myth, figuur; 11. steekwapen; 13. klaar; 15. suo loco (afk.); 17. pookijzer; 19. patroon; 21. platvis; 22. glad; 25. snijwerktuig; 26. be reide dierenhuid; 28. wapen; 29. bijrivier van de Rhóne; 32. vlug; 33. kei; 35. papegaai; 37. mist; 39/meisjesnaam; 41. zuidvrucht; 43. Inwendig or gaan; 45. geneeskrachtige wortel; 46. zeehond; 47. voertuig; 49. hinderen; 50. zweertje; 51. cylindervormig voorwerp; 53. bijrivier van de Aller; 56. plaats in de N.O.P.; 57. gelaatskleur; 58. anti; 60. plechtige gelofte; 62. pottenbakkersaarde; 64. bedekking van een gebouw; 65. mist; 67. plant met bittere blaren en bloemen; 68. speelgoed; 70. onderricht; 72. leven dig; 74. knaagdier; 77. plaats in N.H.; 79. tweetal; 80. soort kabeljauw; 82. gepelde gerst; 84. eer; 85. muzieknoot; 86. bergplaats; 87. denkbeel dige inhoudsmaat; 89. vreemde munt (afk.); 90. laatstleden (afk.); 92. familielid; 93. muzieknoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14