VERKOOPREKORDS op de meest besproken MEUBELSHOW VAN LEIDEN v. d. KLEGT SAMENWERKING OP ZEE KAN MEER HARING OPLEVEREN Nu al kritiek op pas gekozen wethouders LEIDATO STANDS 179-180-181-182-183-184-185 186-187-188-189-190-191-192-211-212-213 Competitie begint morgen -CHEEP VA A RTRh RICHTEN RAAD BENTHUIZEN IN SPOEDZITTING BIJEEN Plannen Koudekerks vrijetijdscentrum Vriendschappelijk programma intermeubel nieuwe leiose courant zaterdag 5 september 1p70 Een kerkelijk centrum in Benthuizen BENTHUIZEN Deze luchtfoto laat zien dat het oude dorp er een unieke gelegenheid heeft bijgekregen de leefbaarheid in het gedeelte, ge merkt met een van de eeuwen oude Dorpsstraat te verhogen. Het gebouwencomplex dat gelegen was te genover de hervormde kerk is met de grond gelijk gemaakt. Wat er nu op- deze plek komt is nog niet duidelijk. Wèl waren er besprekingen met een kerkelijke gemeente die hier wellicht een kerkelijk centrum zou kunnen stichten. Op dit stuk grond is het bestem mingsplan 1965 van toepassing, waar door bijzondere bebouwing toegestaan zou zijn. De hervormde gemeente heeft plannen om de achter de kerk liggende consistorieruimte uit te brei den. Ook wordt gedacht aan een kos terswoning. De kerkleden zullen op een gemeenteavond hun mening en visie kenbaar maken, waarna con crete plannen zullen worden opge steld. Vit dp RIJM STREEK KOUDEKERK Al vijf jaar ver zorgen de kerkeraden van de her vormde kerk en de gereformeerde kerk iedere week een dagsluiting in het bejaardencomplex „Nieuw Poel geest". Nu zullen deze dagsluitingen voort aan worden gehouden in een van de zalen van „Rhijndael". Met de Rooms-Katholieke parochie is een vorm van samenwerking be reikt, zodat ook katholieken mede werking aan de dagsluitingen zullen verlenen. KOUDEKERK In de gisteravond gehouden vergadering van burge meester en wethouders is besloten dat de heer W. T. Molema geduren de dekomende zittingsperiode zal op treden als loco-burgemeester. De heer Molema volgt als zodanig de heer W. van Vegten op, die sedert juni 1958 loco-burgemeester is geweest.- BENTHUIZEN Op de derde dag van hun wethoudersperiode werden de twee wethouders B. Hartman (AR- -CHU) en J. >V. Gommerse (SGP) in de raadzaal ter verantwoording ge roepen. Dit naar aanleiding van het feit dat zij niet onverwijld hadden ingegrepen toen deze week een jong echtpaar het onbewoonbaar verklaar de pand Dorpsstraat 232 betrokken had. J. W. v. Koten en N\ M. Rensink (VVD) en de heer M. Seijbel (PvdA) hadden burgemeester I. J. P. Keijzer verzocht de raad In spoedeisende ver gadering bijeen te roepen. De raads leden A. v. Noort (AR-CHU) en A. Voorwinden (SGP) stelden zich achter de beslissing van de wethouders. De burgemeester hamerde er tijdens de gehele vergadering, die twee uur in beslag nam, op dat in strijd met de wet was gehandeld. De wethouders zijn van mening dat de wet op eigen wijze mag worden geïnterpreteerd. Hoewel de discussies niet luid en heftig plaatsvonden, was de spanning duidelijk voelbaar. Burgemeester Keijzer beriep zich tegen het eind van de vergadering op de door hem afgelegde ambtseed, waaruit bleek dat hij zich van de handelswijze van zijn twee wethouders distantieerde. De socialist Seijbel vond dat juist van christelijke zijde het gezag ge handhaafd moet worden. De liberaal Rensink: „Ik verwacht dat nu G. S. zullen ingrijpen". Het sociale gevoel dat de tw.ee wethouders tot hun be slissing bracht, sprak hen niet aan. „Wij hebben ook een sociaal gevoel, maar dan anders. Er zijn nog wel dringender gevallen die om woon ruimte schreeuwen". Wethouder Hartman vond in de geest van de grondwet te hebben ge handeld. Zijn collega Gommerse zei: „Ieder geval op zich zullen wij op z'n merites bekijken". Toen de burgemeester de wethand- having wéér voorhield, kwam de heer Hartman naar voren met gevallen waarin óók de wet anders was ge hanteerd. Met name werd het bou wen van de openbare kleuterschool zonder vergunning genoemd. Wethou der Gommerse zei dat in het verleden wél mensen van B. en W. in onbe woonbaar verklaarde woningen mochten trekken, zij het ook voor slechts tijdelijk. Pastorie Het raadslid Seijbel wilde weten wat zou worden gedaan wanneer de pastorie van de gereformeerde ge meente werd gekraakt. De SGP-er Voorwinden maakte zich meer zorgen over het betrekken van nieuwe eengezinswoningen door ambtenaren, die na een korte periode weer buiten Benthuizen gaan werken. De burgemeester wees dit van de hand en vond het een druppel op een gloeiende plaat. Wethouder Gommerse wilde de wet niet op middeleeuwse wijze toepas sen. Omdat de meerderheid achter het beleid van de wethouders staat, heeft burgemeester Keijzer besloten de Commissaris der Koningin van het gebeurde in kennis te stellen. Reeds eerder had deze de verhuurder en huurder een proces-verbaal doen aanzeggen. Tegen de wethouders zei hij„Ik moet me kunnen verantwoor den tegenover de hogere overheid en ik ben bang dat ik door de han delswijze van de wethouders ernstige verwaarlozing van zelfbestuur moet gaan vrezen". Het raadslid Van Noort wilde gena de voor recht laten gelden. Hij was van mening met het raadslid Voorwinden dat men zich beter druk kan maken over andere ge meentelijke zaken. De wethouders: „Laat er voor ons maar van komen wat er van komt". De heer Van Koten zei nog van plan te zijn een motie van wantrouwen tegen de wethouders in te dienen, waarop wethouder Hartman rea geerde met: „O, doet u dat maar ge rust". KOUDEKERK Het Stichtingsbe stuur Vrijetijdscentrum in Koude kerk aan den Rijn heeft aan het ar- chitektenbureau Ruiter en Schaafsma te Genemuiden opdracht gegeven een voorlopig schetsplan te vervaardigen. Er is daartoe een programma van eisen opgesteld waaruit wij de vol gende punten lichten: Het centrum moet een geheel vormen met 't Prins Willem-Alexan- derbad; er moet een (verhoogd) ter ras- komen met uitzicht op het bad. Het gebouw moet o.a. bevatten: een grote zaal (250300 personen) geschikt voor jaarlijkse uitvoeringen, grote bijeenkomsten, indoorsporten e.d.; foyer, bereikbaar vanaf de in gang, het terras en vanuit de grote zaal, twee kleine zalen (resp. voor 25 en 50 personen) voor recepties, voor lichtingsavonden, bestuursvergade ringen e.d.; een muziekzaal voor plm. 50 personen en ten slotte een hobby- ruimte/beatkelder. Zoals bekend is het de bedoeling het centrum te laten verrijzen op het terrein ten oosten van het zwembad. Bakker bergt broodmand op LEIMUIDEN Warme bakker J. 't Wout bergt z'n broodmand voor goed op. Jarenlang is hij bakker ge weest. In zijn eenmansbedrijfje was het moeilijk de bakens tijdig te ver zetten en zich meer toe te leggen op de bij-artikelen. Vanaf 1 oktober zullen de inwoners van Leimuiden bakker Van 't Wout missen. Zijn driewielertje wordt dan opstal gezet. LEIDEN'KATWIJK Begin dit jaar werd een simulatie-experiment gehouden op de boetzolder van de visserijschool in Katwijk. Het visse rij-experiment staat onder leiding van drs. H. Kuipers, wetenschappe lijk medewerker van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde TNO te Leiden. Het is een deel van een meer omvattend pro- .jekt; andere leden v.h. team zijn de heren J. J. Schwarz en R. v.d. Vlist, die hun onderzoekingen op een ander gebied verrichtten, maar wel binnen hetzelfde kader. Door middel van de nagebootste omstandigheden werd geexperimen- teerd met allerlei manieren om sa menwerking tussen schippers te be vorderen. Van de bevindingen is nu een rapport samengesteld, waarin de meest interessante gegevens zijn ver meld voor reder en schipper. Een vol ledige analyse zal eerst over een plm. i'/ï jaar gereed zijn. „Het projekt is o.i. uitstekend ge slaagd. Wij hopen dat bij het vol gende haringseizoen, de samenwer king in praktijk zal worden gebracht. Bij de vlootvorming spelen overigens tal van faktoren een rol. De schepen die hierbij ingeschakeld worden moe ten zijn uitgerust met een ongeveer gelijkwaardige technische installatie met ongeveer even bekwame schip pers", aldus drs. Kuipers. Wanneer blijkt dat het experiment ook in de praktijk voldoet, zouden de schepen in de toekomst continu kun nen varen. Gedacht wordt zelfs aan speciaal toegeruste schepen die de vis opsporen en andere schepen die de vangst naar de wal brengen. Samenwerking op zee is in de eer ste plaats kostenbesparend. Daarnaast rekent men op grotere vangsten. Uit het experiment is gebleken dat dit laatste vrijwel tot de zekerheden be hoort. Het experiment in Katwijk verliep in vier fasen. In de eerste fase ging het zoals gebruikelijk is op zee. Per dag vingen de schippers die aan het simulatie-experiment mee deden, gemiddeld 32,34 kantjes ha ring. In de vierde fase was sprake van een totale samenwerking. De vangst kwam toen neer op 50,66 kantjes. Een zeer groot verschil dus. Ook de be sommingen gaven een gunstig ver schil te zien. Na afloop van het expe riment was het oordeel van de schip pers dat samenwerking op zee pretti ger is dan „de concurrentie". „Aan het begin van het experiment stonden de meeste schippers er nogal sceptisch tegenover. Toen zij het re sultaat na afloop hoorden, waren zij voor een samenwerking in combina tie." Het simulatiespel zal waarschijnlijk ook worden ingeschakeld op de visse- rijscholen en dan met name ten be hoeve van de opleiding voor stuur man en schipper. „Het zou ideaal zijn als alle scholen op dit gebied er ge bruik van konden maken", zo zegt de heer Kuipers. Naar mogelijkheden hiertoe wordt gezocht. Op 18 september zal de heer R. v.d. Vlist uit Alphen promoveren in Utrecht op „verschillen in groeps- prestatie in de Nederlandse zeevisse rij". Het experiment werd in feite ge daan naar aanleiding van onderzoe kingen die de heer Van der Vlist op dit gebied verrichtte. De heer Van der Vlist zal promoveren tot doctor in da sociale wetenschappen. LEIDEN Voor vijf voetbalverenigingen uit Leiden en omgeving gaat de competitie al dit weekeinde beginnen. In de eerste klas B staat al gelijk een derby op het programma. Het gepromoveerde Lugdunum neemt het in een thuiswedstrijd op tegen Roodenburg. Lugdunum, dat een reeks succesvolle oefenwedstrijden achter de rug heeft, is voor deze ontmoeting licht favoriet. SJC gaat bij RKDEO op bezoek. De beide punten van deze ontmoe- LEIDEN De zondagamateurs, die zich nog niet in het competitiegeweld hoeven te storten, spelen dit weekein de bijna allen vriendschappelijk. Al leen Rijpwetering, Alphia en Van Nispen hebben een vrije dag geno men. Hieronder geven wij een over zicht van deze vriendschappelijke wedstrijden. Waar geen tijd is ver meld, beginnen de wedstrijden zon dagmiddag om half drie. ALPHEN Vriendenschaar, Go- na—Altior, ASC—UVS 2, DO- COSNSV (zaterdagavond 18.15 uur), SJZLaakkwartier (combinatie), Spel. LisseHoofddorp, Teylin- genVTL, DCGUVS. Warmun- daWH, Concordia H.—VVP en ZaandijkLFC. Opstellingen voor Lugdu n u m-Rooden bit rg LEIDEN De opstellingen van Roodenburg en Lugdunum, die elkaar zondag in een vervroegde competitie wedstrijd ontmoeten, zien er als volgt uit: LUGDUNUM: d: Lou Honsbcek, a: Koos Crama, Wim Oppelaar, Leo Re- del en Nico Reijneveld, m: Wim de Roo, Gijs Colle en Kees Vermond, 'v: Koos van Egmond. Hans v.d. Starp en Jan Pijnacker. ROODENBURG: d: Mat Keere- weer, a: Ge Dubbeldeman, Cor Pen- nenburg, Isaac van Weerlee en Andre Ooyendijk, m: Hennie Rodenburg, Hennie de Klerk en Bram Jansen, v: Isaac Klinkhamer, Sam den Os en Eelke de Jonge. ting in 3A zullen wel bij de gast heren blijven. VVSB en Foreholte ontmoeten elkaar in Noordwijker- hout. Foreholte houdt aan deze wed strijd in 4A tenminste één punt over. Voor de afdeling Leiden is er een volledig wedstrijdprogramma. Hier onder geven wij onze prognose voor de op zondag te spelen wedstrijden: Alphense BoysDOSR 3 SE Bernardus—SVLV 1 ZLCUDO 2 Stompwijkse BoysLDWS 1 Randstad Sport—WOA 3 Unitas LeidenMeerburg2 Weteringse BoysKRV 1 Oranje GroenMMO 1 Leidse BoysKickers '69 1 VNLVNA 3 De aanvangstijd bij Unitaa Leiden Meerburg is 14.00 uur; de overige wedstrijden beginnen om 14.30 uur. Vit de VEEMSTREEK Leimuiden Dinsdag 8 september beginnen de onderlinge competities weer van schaakclub „de Doorzet ters". In het komende seizoen wordt meegespeeld in de competitie van de Leidse Schaakbond met een tiental en waarschijnlijk ook meteen zestal. Bij voldoende deelneming wordt een jeugdgroep gevormd BENTHUIZEN Winkelcentrum „De Korf" raakt spoedig vol. Deze week opende burgemeester I. J. P. Keijzer „Creatief Centrum Van Der Knijff". Sinds de opening van het moderne koophartje, vestigden zich er een „Doe Het Zelf Centrum", een dameskapsalon, een schoenmagazijn, babyshop, bloemenwinkel, snackbar, supermarkt en een PTT-kantoor. ('ankers Ablda 2 gemeerd te Kashima, Yokkaichi, Woodlands, Bu- kom. Acila 10 te Curacao, verw, Rotterdam, Thameshaven, Stockholm, verm Rotter dam (dokken). Acmaea 3 te Thameshaven, Teesport. Acteon 2 te Bukom, Sing. Area, Bkukom. Area 2 gemeerd te Auckland, Bukom, verm Jrong, Bu kom. Atys 2 te Bangkok verw. Bu kom, Bangkok, Bukom. DC Camltla 17 vm te Houston verw, Curacao, Rotterdam. Hamburg, Genua, Gibral tar. Caplluna 2 te Spexla, Ta ai der, Hamburg. Cplsterla 31 van Hamburg om Kaap de Goede Hoop naar Mina al Ahmadl (wordt verm Kharg Island, land verw. Rotterdam. Mersey. Crania 1 te Valparaiso, Cal- Quayaqull. Dallla 1 vm te Barrow Island verw, Port Stanvac. Geel- ong, Mina al Ahmadl. Dahne 15 te Sydney verw. geelong. Dladema 19 te Mina al Ah madl verw (wordt verm Khor al Amaya, Mina al Ahmadl, Sydney, Geelong). Dlloma 9 te Bukom verw, Mina al Ahmadl. Doslna 4 te Teespgrt verw, verm Escravos, Tranmere, Marseille (dokken). abylla 2 te Bukom verw, PC.: verm Bandar Mahshahr, Durban. Kalydon 2 te Petit Couronne, Rotterdam, Casablanca, Oran. Trlpoll/Lyble. Alexandrle, Ambrall, Na pels. Kara 3 het Panamakanaal verw op weg naar Hono lulu. Katelysla 2 te Rotterdam, Hamburg. N0rdenham, verm Teesport, Sal tend, Thameshaven. Kelletla 2 ln het Panamaka naal op weg naar Curacao (wordt verm Aruba, Hono lulu). Kenia 2 te Bandar Mahshahr, ven, Teesport, Thamesha ven, Purfleet. Koratla 9 te Bukom verw, verm Perzlche Golf. Korenla 4 te Buköm verw, Hongkong. Korovlna 9 vm te Martinez verw, Harbour Island, Pa namakanaal, Curacao. Koslcla 2 van Hammerfest naar Gothenburg, Stock holm. Kossmatell 10 te Durbn verw, Mina al Ahmadi, verm Bukom, Yokkaichi, Singapore (dokken). Krebsla 9 te Buenos Aires verw, Curacao. Kryptos 7 te Rotterdam verw, (Lclxoes enz. verval len. Kyllx 2 te Curacao verw, Cardon, Rotterdam, Tha meshaven. Lovellla 10 te Bonny verw. Bordeaux, Skaramanga/- dokken (Rotterdam verval len). Macoma 29 van M al Ahmadl om Kaap de Goede Hoop naar Thameshaven Tetula 14 ter hoogti stad verw op weg al Ahmadl (wordt vem bel Dhanna. Mina al madl, Le Havre). Ondlna 1 te Mina al gonoba 3 te Sydney verw. Patro 3 te Forcado» verw, Spezla. Phllidora 12 te Curacao verw. verm Pto Miranda. Tranmere. gphlline 3 ter hoogte Kaap stad verw op weg naar Rotterdam. Phlllppia 30 te New York, Curacao, New York, Alba ny. verm Pto Miranda. Ho- vlc. Sepia 7 pm te Le Havra verw, Mina al Ahmadl. gvasum 6 te Colombo verw. Bandar Mahshahr. verm Durban. Vlana 26 van Rotterdam naar Curacao (wordt verm Pto Miranda, Rotterdam). Vltrea 2 te Cardon, Gothen burg. Vivipara 11 te Curacao verw (wordt verm Pto Miranda. Rotterdam). Zafra 4 te Kharg Island verw, Mombassa. Zarla 4 te Kharg Island verw, Bombay, verm Mina al Ahmadl, Bukom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11