Elke Raad van Kerken heeft een „vrijgestelde" Amersfoort stelde oecumenische functionaris aan Uitspraak bisschoppen schaadt oecumene Kritische opstelling in vakbeweging noodzaak KAN IK IETS VERANDEREN AAN ONZE SAMENLEVING? Kantoor GJV verkocht aan wegenbouwers Een woord voor vandaag SOLLICITANTEN LIJKEN ER GENOEG TE ZIJN I Bijbelhandschrift ontdekt bij toeval Meer onderwijs Vrijgemaakten en avondmaal Oostduitser hoofdreferent in Nyborg Man gooit steen naar de paus BEROEPINGSWERK (DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 "En evenzo komt de Geest onze zwakheid te hulp; want wij weten niet wat wij bidden sullen naar behoren, maar de Geest zelf pleit voor ons met onuitsprekelijke verzuchtingen" Romeinen 8 26). Men zegt, dat bidden moeilijk is. er zijn er onder onsdie eerlijk bekenneiu Ik kan niet bidden. Er zijn er ook, die zeggen: Ik wil niet bidden. Bidden in gesprek komen met God. Bidden het hart openleg gen en zeggenZie maar Here Gij weet het allemaal beter dan ik. Men zegt dat er een relatie bestaat tussen bidden en nood. De mens, die geen uitkomst meer zietdie het tot stikkens-toe benauwd heeft, dat die mens het best kan bidden. Bidden om de laatste stro halm te grijpen, die er voor hem nog is overgebleven. Als de discipe len op het meer door een storm worden overvallen, wordt het gebed geboren Uit de nood van het ogenblik. Here, Here, help ons, wij vergaan. De Geest komt onze zwakheid te hulp, want wij weten niet wat wij bidden zullen naar behoren, maar de Geest zelf pleit voor ons met onuitsprekelijke verzuchtingen. We lezen vandaag: Psalm 21 vers 1 tot 14. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Wil een plaatselijke raad van kerken niet opgaan in wat sympathiek geliefhebber en taken zoals coördine ren en stimuleren op het oecumenische vlak in feite niet als vluchtwoorden gaan hanteren, dan is een energieke, theologisch goed onderlegde spilfiguur nodig. Een vrijgestelde specialist, die zo mogelijk dagelijks in dienst van de raad actief is. Aan het woord: ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de raad van kerken in Amersfoort. LENINGRAD Tussen de bladen van een oud boek, dat gerestaureerd werd, zijn in de bibliotheek van de academie van wetenschappen in Le ningrad vier bladen gevonden van een Grieks perkamenten handschrift met fragmenten uit het zesde hoofd stuk van het evangelie naar Johan nes. Het handschrift dateert uit het ein de van de vijfde of het begin van de zesde eeuw. Men vermoedt, dat het afkomstig is van het klooster op de Sina'i. dat in de oud-christelijke tijd een belangrijke producent van bijbel handschriften was. De nieuwe regeling van parkeer- facilieiten voor invaliden-autobe stuurders biedt geen soelaas voor ernstig invaliden, die zelf geen voer tuig kunnen besturen, bij het in- en uitstappen van auto's. Minister Bak ker deelde in antwoord op vragen van het Kamerlid Van Thijn mee. dat hij bereid is over deze aangelegen heid advies te vragen aan de ver eniging van Nederlandse gemeenten. SEPTUAGINT KRIJGT BIJVAL (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De jongste uit spraak van de Nederlandse bisschop pen, die zich tegen de bediening van de eucharistie door een gehuwde priester keerde, heeft na de reactie hierop van Septuagint nu ook kritiek ontmoet van het Oecumenisch Actie Centrum, waarin onder meer de Iiorstink (r.k.), Kerk en Wereld (her vormd) en de Sint Willibrordvereni- ging (r.k.) samenwerken. Het Oecumenisch Actie Centrum (OAC) vreest nemelijk, dat deze bis schoppelijke afwijzing gevolgen zal hebben voor inmiddels ontstane loka le initiatieven van rooms-katholieken en protestanten. Het beginsel immers, waarop de bisschoppen bij monde v,an kardinaal Alfrink zich bij hun gewraakte uit spraak baseerden, houdt in, „dat wie in de kerk, als geloofsgemeenschap en liefdebond, rechtens de eucharistie Vakbondsbestuurder dr. Van Gorkum: UTRECHT Dr. P. H. van Gorkum, één van de initiatiefne mers tot de vorming van de groep van kritische vakbondsbe stuurders (groep-Driebergen), heeft in De Gids van het CNV gereageerd op het commentaar van het christelijk vakverbond dat er „veel rumoer wordt ge maakt om een club die niet be staat". Dr. Van Gorkum, voorzitter van de by het CNV aangesloten chr. vere niging van hoger personeel, herin nert eraan dat het NKV wel met de kritische vakbondsbestuurders wil I praten en dat de reacties van het NVV op een „lichte paniek" wijzen. Men kan zich afvragen waarom men zo beducht is voor een groep critici binnen de eigen beweging, mensen die duidelijk hebben gemaakt dat ze zich verbonden weten met en ■werkzaam blijven in hun organisa ties. Mensen, die bereid zijn tijd en energie te steken in het opstellen van I een aantal alternatieven voor de hui dige koers van de vakbeweging. Dr. Van Gorkum noemt een kri tische opstelling een bittere noodzaak in een vakbeweging waar het gevaar van inkapseling levensgroot aanwezig is. „Wanneer na vier jaar praten in de SER een unaniem SER-advies onder nemingsraden uit de bus komt dat vrijwel doodgepraat is en wanneer zelfs een rechtse regering daar met gemak nog een schepje op kan doen, is dat een signaal. Wanneer een SER- akkoord wordt gesloten over een zo belangrijke zaak als struktuur van de onderneming zonder dat welke bond of welk lid daar ook maar enige in vloed op kan uitoefenen, zijn de meest elementaire democratische be ginselen in het geding en moet aan de bel getrokken kunnen worden." Voor gefundeerde kritiek is groepsvorming en onderling beraad nodig. Dr. Van Gorkum zegt, dat een vakbeweging die in beweging wil blijven daartegenover een zekere ma te van tolerantie zal moeten opbren gen en ook ruimte in de vakbonds pers ter beschikking moet stellen. wil bedienen, dit moet doen in ver bondenheid met de bisschop, want het is de bisschop die hem daartoe machtigt en zendt". Juist? Bij het OAC vraagt men zich nu af of het juist is om vandaag de een heid van geloofsgemeenschap te bin den „aan eenheid van discipline en ju ridische structuur". Want gaat men dit doen, dan kan dit niet anders dan een stap terug betekenen op de weg naar de eenheid der kerken. In deze geduldige arbeid, aldus OAC, zal op een gegeven moment j wiens opleiding ai zijn oecumenische De raad, die ds. J. Schipper, laatstelijk hervormd predikant in Zwolle, als „vaste man" heeft aangetrokken. Hij is zijn nieu we werk met ingang van deze maand begonnen. Weliswaar als half-timer een volledig salaris ligt kennelijk niet zo maar op tafel maar het is tenmin ste een begin. Ds Steenbeek, die al heel lang, om het eens oneerbiedig te zeggen, met het oecumenische bijltje hakt, is er op grond van zijn ervarin gen diep van doordrongen dat geen enkele plaatselijke raad, althans als zo'n raad ernst wil maken met de voortgang van de oecumene op het grondvlak, buiten zo'n spilfiguur zal kunnen. Een nieuwe taak, die ofschoon hij nog helemaal „gemaakt" moet wor den, toch al behoorlijk geambieerd wordt, want een annonce leverde niet minder dan 39 sollicitanten op, van wie er toch zeker zo'n dertig als hoog gekwalificeerd dienden te worden aangeduid. Enfin, het unaniem ds. Schipper, toch ook de tafelgemeenschap als ver- wezelijking en uitdrukking van die gemeenschap die de kerk is geza- melijk gevierd gaan worden. Dit is< trouwens op verschillende plaatsen al het geval. Strikt juridisch gezien zou deze ontwikkeling dus door kardinaal Al frink kunnen zijn veroordeeld, het geen „de oecumenische beweging dan zou hebben teruggebracht naar het stadium van theologische discussie en onderhandelingen tussen kerkleiders". Uit opinie-onderzpeken, uitspraken van het pastoraal concilie en van de bisschoppen heeft het OAC geconclu deerd „dat het gelovig gevoelen in de rk kerk in Nederland zich niet ver zet tegen een verandering van de ker kelijke discipline t.a.v. de verplichte koppeling van celibaat en ambt". Wordt nu door een latere uitspraak van de bisschoppen weer tegen dit gevoelen ingegaan, dan ligt het ver moeden voor de hand, aldus het OAC, dat de wil van de bisschoppen de ge vangene is van een andere wil, welke zich tussen hun eigenlijke zienswijze en tegen het gevoelen van een groot deel van'de geloofsgemeenschap ver zet. Zakelijke discussie zal uit deze im passe kunnen doen geraken. Het OAC zal daarom alles doen wat in zijn ver mogen ligt om op korte termijn het gesprek oecumenisch en zo moge lijk internationaal op gang te bren gen. gezindheid verraadt, want hij begon zijn theologische studie in Utrecht, deed zijn doctoraal im Kampen en hoopt straks in Nijmegen te promo veren. Hij bereidt daartoe zijn disser tatie voor, wat dan de andere helft van zijn dagtaak betekent. Het werkterrein van de oecu menische functionaris? Allereerst: hij zal dienen te zorgen voor oecu menische continuïteit. In Amersfoort heeft de raad een lijstje van zo'n 25 concrete punten waarop het nodige bereikt zou moeten worden. Het zijn onderwerpen, die niet aan het brein van de raad ontsproten zijn, maar die bij inventarisatie bleken te leven in de aangesloten kerken of groepen binnen die kerken. Alles tegelijk aanpakken is uiter aard onmogelijk. Trouwens, die 25 punten zijn op zichzelf natuurlijk nog lang niet „alles". De praktijk is, dat hetgeen op een gegeven ogenblik het meest urgent en actueel genoemd moet worden, in behandeling komt. Dat is nu bijvoorbeeld het geval met het godsdienstonderwijs. op (openbare) scholen. Dat werd tot nu toe door enkele Amersfoortse kerken waaronder de hervormde gedaan met een subsidie van de burgerlijke ge meente. De huidige functionaris gaat met pensioen, dus is de vraag actueel: moeten we dat werk niet verder sa men dragen? Dat vergt besprekingen, zowel met vnnr nipt.hmilkPTI de kerken afzonderlijk als met de -UlAD L IJiaillVCli openbare scholen. Gereformeerden en rooms-katholieken bijvoorbeeld heb- KAAPSTAD Het aantal niet- blanke studenten in Zuid-Afrika is de laatste jaren aanmerkelijk toege nomen. Op het ogenblik studeren er meer dan zevenduizend. In 1955 waren er een miljoen Ban toe-scholieren. Thans zijn het er 2,7 miljoen. BAARN Er wordt ge schreeuwd om vrede, vrijheid, om werkelijk samen-leven. Men eist gerechtigheid, een stukje menswaardig bestaan. Kan ik voor dit alles aansprakelijk wor den gesteld? Voor wat er gebeurt in Vietnam of Angola? Voor de onrechtvaardige verdeling van voedsel en welvaart? Kan ik iets veranderen aan onze eigen sa menleving, die ingekapseld is in regels en wetten? We voelen ons onbetekenend, schuldig en onge rust. Moet ik mijn bescheiden, korte leven meetillen aan deze wereldzorgen? Kan ik werkelijk iets betekenen in de grote men sen-samenleving Dit vraagt mevrouw J. G. Kraaije- veld-Wouters, presidente van de Ge reformeerde Vrouwenbond zich af in het maandblad van de bond. Zij schrijft dan verder: Als we de bijbelse boodschap heb ben leren spellen, kunnen we gegre pen worden door verrassende berich ten. Het kan onverwacht tot ons doordringen dat er staat: God is barmhartig. En deze God wil met ons te maken hebben. De prachtige schepping wordt door ons, mensen, gevuld met onrechtvaardigheid, on barmhartigheid, .vijandschap. Dat Is MEVROUW KAAIJEVELD-WOUTERS verrassend het einde echter niet: een barmharti ge God bemoeit Zich er mee. Zijn woorden zijn tegelijkertijd daden. Hèt Woord werd vlees en is met ons tot het eind van de tijd. Vanuit deze hoop zullen wij tot daden kunnen ko men. Woorden van barmhartigheid, ontferming, gerechtigheid, uit de bij bel opgevangen, kunnen door geïnspi reerde christenen in gelijksoortige daden worden omgezet. Onlosmakelijk Een vleugje zout brengt net deeg op smaak. Wat brengt één christen teweeg, die „zout" wordt in een ver ziekte wereldsamenleving? En vele christenen samen, die hun levensroe ping verstaan en het hoorders da ders van Jacobus in praktijk bren gen? De troost, de rust, de blijdschap van het Evangelie èn onze daden ho ren onlosmakelijk bij elkaar. Wie dit leven niet vegeterend beleeft, maar verkregen talenten gebruikt (een op dracht) zal door dié bezinning tot da den worden gebracht. Welke daden liggen binnen ons be reik? Veranderen van mentaliteit: ik moet minder worden, zodat die ander meer kan worden, tot we ons op ge lijk niveau bevinden. Met alle konsekwenties van dien! Dat geldt de ander in onze alledaagse kontakten en ook de verre naaste die het van ons moet hebben. Sterken zullen het recht gaan .zoeken van zwakken. In eigen gezin, in nationale en interna tionale vragen. We zullen bewust strijd gaan leveren tegen alles wat het leven van de mens bedreigt: ziek te, dood. honger, verontreiniging, kwaad, zonde. Kierkegaard zei eens: er schijnt een stilzwijgende afspraak onder de mensen te bestaan toch niet te doen wat de bijbel zegt. Heeft hij gelijk? ben aan dit werk nooit iets gedaan, staan tegenover deze hele zaak dus vreemd. Kortom: De voorbereiding van een en ander vergt een man, die zich daar speciaal mee bezighoudt, rapport uitbrengt en na ruggespraak met de raad zo mogelijk tot het doen van zaken komt. Zanikers? Voorzitter ds. N. O. Steenbeek van de Amersfoortse Raad van Kerken: „dominee J. Schipper, onze spilfiguur, werd unaniem door het moderamen uit 39 sollicitanten als de beste aangewezen" drie jaar zou moeten nemen. Lang zaam ja, want we moeten realistisch blijven. Maar je boekt dan wezenlijke vooruitgang. Ander punt: het zoeken naar een vorm van pastoraat voor gemengd gehuwden. We hebben onlangs een avond met gemengd gehuwden gehad met pater Verhagen en professor van Niftrik. De teneur van beider woorden, die avond: liever nooit aan beginnen, het geeft teveel problemen. Maar de gemengd gehuwden spraken andere taal. Wij willen als ouders uit verschillende kerken onze kinderen samen christelijk opvoedfen. En wat de kerken betreft, dan maar een dub bele boekhouding en graag bij tijd en wijle de dominee en de pastoor sa men op huisbezoek. We willen een nieuwe weg inslaan en geloven dat het kan, zijn zoekende, wensen dat de kerk met ons meezoekt en niet „nee" zegt. Volgende punt: publiciteit (in Amersfoort bestaan 38 plaatselijke kerkbladen en blaadjes). Volgende punt: doorgaande inventarisatie van wat er in Amersfoort in of namens de kerk gebeurt. Er is veel meer aan de gang, dan we weten. Enfin, dat zijn zo enkele van de vele zaken die bij onze raad aan de orde zijn en de noodzaak van onze „spilfiguur" wel wat verduidelijken. Vitaminen En nu sprak ik nog niet eens van een aspect van de raad van kerken dat veel verder reikt, dan de hierbo ven aangestipte interkerkelijke pro blemen. Ik bedoel, aldus ds. Steen beek. dat zo'n raad een „vitaminen- club" moet zijn; mijn vertaling van: „Gij zijt het zout der aarde." Want het is naar mijn overtuiging al lang niet meer „kerk en wereld", maar: „kerk als wereld." Waarmee ik dan bedoel fundamen tele vragen te stellen als: Is zingend geloven alleen iets voor 's zondags in de kerk? Wat doen we daarmee op de markt in de gemeenteraad, op school? Wat betekent het voor een stad. een land. kortom „de wereld"? Want het gaat toch om evangelie en leven! Toegespitst op de scholen: werken we er daar alleen maar aan om ma chinisten, technici en economen af te Een ander actueel punt: de onder linge verwisselbaarheid van de amb ten, hetgeen meer zal moeten gaan betekenen dan alleen kanselruil. Dat die zaak leeft heb ik onlangs nog na drukkelijk ondervonden, zegt ds. Steenbeek. Een van mijn rk collega's, deken G. van Leer, met mij in ge sprek over de oecumene in Amersfoort, verzuchtte: „Nico, ik kan toch niet blijven bidden om de oecu mene, als er niet metterdaad iets ge beurt en er steeds maar nagelaten wordt daden te stellen? Ik weiger een berocpsbidder, een zaniker te worden. Ik nodig je uit om voor te gaan in mijn kerk." Welnu, dat is gebeurd. Als ds. Steenbeek kon ik dat gemakkelijk doen, omdat ik vrij ben en geen bin ding heb met een Amersfoortse ge meente. Hel werd (heel voorzichtig) een woorddienst, een werkelijk feestelijk gebeuren, waarop negentig procent van de kerkgangers juichend reageerde: Waarom niet vaker en waarom ook niet de dienst der sacra menten? Iets, wat later ook is ge beurd. Ik geloof, aldus ds. Steenbeek, dat er theologisch geen bezwaren tegen de onderlinge verwisselbaarheid kun nen worden aangevoerd. Maar dat is natuurlijk geen kriterium: een werk- commissie van theologen zal zoiets eerst moeten uitdiepen, kerkordelijk moeten bekijken om vervolgens de strategie te bepalen. Vooruitgang Daarna zal die zaak dan, onder lei ding van een cotinu-e figuur (daar heb je hem dan weer) met de diverse partners door moeten worden ge praat, waarvoor je, dacht ik, rustig (Van onze kerkredactie) GRONINGEN - Toen prof. C. Veenhof, een van de leiders van de buiten verband geraakte vrijgemaak ten, onlangs een familiebezoek aan Canada bracht, stelde hij de vrijge maakte emigrantenkerk daar voor een moeilijk parket. De kerkeraad ter plaatse besloot na lang beraad, prof. Veenhof niet tot de kansel toe te laten. Want zo rede neerde men, hij behoort niet meer tot het kerkverband in Nederland, waar mee wij corréspondentie onder houden. Maar de kerkeraad had er geen bezwaar tegen, dat prof. Veen hof deelnam aan de avondmaalsvie ring. Dat laatste heeft de kritiek gewekt van ds. D. van Dijk uit Groningen, eindredacteur van de (vrijgemaakte) Gereformeerde Kerkbode voor Gro ningen, Friesland en Drenthe. Door mensen als prof. Veenhof tot het avondmaal toe te laten, spreekt men in Amerika uit, dat de besluiten van de Hoogeveense synode niet juist zijn geweest en zet men in eigen gemeen te de poort open voor dwalingen en afwijkingen, zoals die zich ook laten gelden in de buiten het verband staande kerken in Nederland. Dat deze mensen buiten het ver band zijn geraakt, is volgens ds. Van Dijk hun eigen schuld. Het verdriet daarover hebben zij aan zichzelf te wijten. Het mag niet worden verwe ten aan de kerkeraad. die hen niet toelaat tot het avondmaal. leveren? Dus zonder achtergrond, zonder de inspiratie van het evangelie, zonder dat wonderlijke vitaminen- werk, dat aan alles dimensie kan ge ven? Daar stuit je dan op het vormings probleem (helaas weet ik geen beter woord), waar zo weinig, zeg maar: bijna niets aan „gedaan" wordt. Wat een taak ligt hier voor scholen, in samenwerking met kerken in casu, de raden van kerken. Als het over prioriteiten gaat is dat toch wel het eerste waar we ons mee bezig dienden te houden. Dat gaat ook onmiddellijk in op .de acute toe- kom'stproblematiek. Al die binnen kerkelijke zaken moeten aangepakt worden, akkoord, omdat wij nog in deze tijd leven. Maar dat andere is veel wezenlijker nog. De geest waaruit en de lijn waarlangs, daar moesten we veel meer kopzorg over hebben. Want een Kamer van Koophandel en een Raad van Kerken hebben veel meer met elkaar te maken dan u en ik vermoeden. (Van onze kerkredactie) GENèVE De Oostduitse evange lische bisschop Werner Krusche zal het belangrijkste referaat houden op de zesde assemblee van de Confe rentie van Europese Kerken, die 26 april tot 3 mei 1971 in Nyborg (Dene marken) zal worden gehouden. De andere referenten zijn dr. Geor ges Crespy (Montpellier) en prof. Gyula Nagy (Boedapest). Het thema van de assemblee is „Dienaars Gods, dienaars der mensen". Op de conferentie worden 150 afge vaardigden uit de 89 aangesloten ker ken verwacht, alsn =de een aantal gasten en adviseurs. Gelijk bekend heeft het presidium van de CÉK op zijn vergadering in' Oegstgeest dit voorjaar besloten, elke kerk een as sembleezetel extra aan te bieden voor een afgevaardigde jonger dan dertig jaar. De laatste voorbereidingen voor Nyborg VI treft het presidium eind september in Boekarest. I ROME Een 35-jarige Itali- j aan heeft gisteren twee stenen gegooid naar Paus Paulus in de audiëntiezaal van diens zomer verblijf in Castelgandolfo. De stenen misten hun doel en kwa men met enorme kracht tegen de muur achter de pauselijke troon. De j paus had juist aan het einde van zijn wekelijkse audiëntie aan de ongeveer drieduizend mensen zijn zegen gege- 1 ven. De man is geïdentificeerd als Luigi Donno uit Corigliano d'Otranto in het j zuiden van Italië. Hij is overgebracht jd naar een psychiatrische kliniek in 'J Rome. Volgens zijn moeder heeft Donno 4 enkele malen tevergeefs geprobeerd de paus te spreken. Hij wilde hem a werk vragen. Sociale verzekering vereenvoudigen, zegt j W. Beckmanstichting DEN HAAG Een werkgroep van 1 de Wiardi Beckmanstichting het wetenschappelijk bureau van de 1 PvdA heeft een rapport gepubli ceerd over de vereenvoudiging van de sociale verzekering. In het rapport wordt gezegd dat de verbrokkeling van de uitvoeringsor ganisaties van de sociale verzekering dient te worden beëindigd. Het wordt gewenst geacht dat er één kantoor is voor alle takken van sociale verzeke ring, waar iedereen terecht kan. Ook wordt voorgesteld te komen tot afschaffing van de veelheid van pre mies voor ziekengeldverzekering en de wachtgeldverzekering van de werkloosheidswet. Dit moet dan lei den tot een uniforme premie voor beide verzekeringen. ned. herv. kerk Beroepen te Utrecht: H. Jongerden j- te Veenendaal; te Leusden: J. P. v. Roon te Katwijk a. Zee; te Lekker- kerk: C. Groot, te Paramaribo (herv. gem. aldaar). Aangenomen naar Doorn: E. Bou- man te Urk, die bedankte' voor enkele I andere beroepen (verb, ber.)naar Twijzelerheide: J. L. Couvee te Nieuw Weerdinge. j. Bedankt voor Kampen: P. J. Bos te Ameide-Tienhoven; voor Dreischor L. en Noord-Gouwe J. W. Schokking, - koopvaardijpred. te Rotterdam. j geref. kerken Bedankt voor Boerakker: R. de Vries te Neede. geref. kerken (vrygem.) Beroepen te Nieuwleusen: P. Ded- dens te Rozenburg. geref. kerken (vrijgem.-buiten verb.) Aangenomen naar Zalk en Veecateh: J. Scheltens te Zuidwolde (Dr.) vrije evang: gem. Beroepen te Apeldoorn: D. de Jonge te Yerseke; te Winschoten: W. de Goedé' të Nijverdal. Het weer in Europa weer tax. temp. neersla gisteren Amsterdam regenbui 19 1 Brussel zwaar bew. 20 O Frankfort motregen 22 0.1 Genève zwaar bew. 24 0 Innsbruck mist 22 0 Kopenhagen zwaar bew. 19 0.1 Locarno geh,bew. 24 1 Londen zwaar bew. 16 2 Luxemburg zwaar bew. 20 0.3 Madrid zwaar bew. 35 0 Majorca licht bew. 28 0 München zwaar bew. 19 0 Nice licht bew. 25 0 Parijs zwaar bew. 22 0 Rome mist 29 0 Wenen zwaar bew. 23 0 Zurich licht bew. 21 0 Cirkelpuzzel Van builen naar binnen woorden invullen die betekenen: 1. smaad, 2. wild zwijn, 3. klank, 4. rivier in Ned. 5. inscktenetend zoogdier, 6. strak, 7. lust hof. 8. schoorsteenzwan, 9. honingbij, 10. ake lig, 11. afgestoken stuk gras, 12. eekhoorn (gew.). 13. kraam, 14. zwak, 15. delfstof, 16. on- Bij juiste invulling vormen de beginletters van 1 tot 16 een zegswijze. Elk woord bestaat uit 4 Iet- Oplossing 3. krinkel. vorige puzzel: 1. porfier, 2. effenen, (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Omdat de staf van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (LCGJ) per 1 januari zijn intrek zal nemen in het nieuwe kan toorgebouw achter de Drieburg in Driebergen zijn de kantoorge bouwen van de gereformeerde jeugdverenigingen, en de gere formeerde jeugdorganisatie ver kocht. Het bureau van de gereformeerde jeugd vcreni-gingen aan de Koningin Sophialaan in Amersfoort is onlangs overgenomen door de Wegenbouw en aannemers combinatie (WAC), die thans aan de Waalsdorperweg in Den Haag is gevestigd. Het kantoor van de gereformeerde jeugd organisatie aan de Maliestraat in Utrecht is verkocht aan een indus trieel, die onbekend wenst te blijven. In de jaren dertig heeft de toen zogeheten gereformeerde jong'elings- bond een financiële actie gevoerd voor het kantoorgebouw im Amersfoort, dat in 1937 werd ge- bouwd. Daarvóór was men gehuisvest in een gehuurd herenhuis in 3 Amersfoort. Op 1 september werd het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk opgericht, waarin samenwerken de gereformeerde jeugdverenigingen en de gereformeerde jeugd organisa-, tie. Men heeft toen ter dege onderzocht of het kantoorgebouw in Amersfoort of dat in Utrecht kon worden ver- het LCGJ kon huisvesten, maar dit bouwd tot een ruimte die de staf van bleek niet mogelijk. Daarom wordt nu zoals bekend in Driebergen een kantoor ge bouwd voor de staf van het LCGJ,.j maar waarin ook de Christelijke Jeugdraad, de stichting Evangelie Herstel en Opbouw, het Christelijk Jongeren Verbond en de Hervormde Jeugdraad een onderkomen vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2