„Tot wij de ons laatste man zullen schip verdedigen" CHU ziet de verkiezingen met vertrouwen tegemoet Arjos-steun staat nog niet vast Leerlingen vertrouwd maken met computer Vietcong bestookt industriestad Vrolijke toneelavond Conferentie: verplicht vak Uit de Haagse hof geplukt Verzekeringspremie scheepvaart omhoog Kees Manders in actie tegen piratenzender Gelacheu Kees Manders na afloop van het avontuur: „We hebben erg ge lachen. We kwamen niet naar het schip om het weg te slepen, al dacht de bemanning dat. We gingen er naar toe omdat we wilden zien wat het schip waard is. Ik ben als enige aan boord gegaan en heb daar in de beste verstandhouding een zakelijk ge sprek gehad met de kapitein". ..Wel hadden we een waterslang op het schip gericht en stond de be manning klaar met hakbijlen en flessen." Kapitein Harteveld van het pi- ratenschip zei later dat Manders en de bemanning wel degelijk het plan hadden om het schip te kapen. „Ze kwamen met een man of twintig, compleet met snijbranders, naar ons schip. Het was voor ons duidelijk dat men van plan was de ankerket ting door te snijden. Dramatisch Kapitein Harteveld sprak drama tische woorden toen Manders en zijn volgelingen zijn schip naderden: „Tot de laatste man zullen wij ons schip verdedigen". Hij verwacht wel dat Manders terug zal komen. „Ik zal niet toestaan, dat er ook maar iets gebeurt wat me niet aanstaat. Manders moet er reke ning mee houden, dat wij altijd ten minste vijftien man aan boord heb ben". Zoals bekend zegt Manders van de eigenaren van radio-Nordsee, die hem eerst als directeur hadden aan gesteld en hem later lieten vallen, geld te moeten hebben. „Ik ben niet de enige die geld krijgt. Bij elkaar gaat het om bijna acht ton." SAIGON De Vietcong heeft in de nacht van zaterdag op zondag de Zuidvietnamese industriestad An Hoa hevig beschoten. Saigon meldde dat vijftien burgers werden gedood cn 45 anderen meest kinderen ge wond. Van officiële zijde werd de aanval rechtstreeks in verband gebracht met de senaatsverkiezingen die znodag in Zuid-Vietnam zijn gehouden. De viet cong zou viftig mortiergranaten en verscheidene raketten op een zieken huis, een tempel en een weeshuis in An Hoa hebben afgeschoten. Bii drie andere incidenten in Zuid- -Vietnam vielen twaalf doden en 48 gewonden. Elf stembureaus zouden volgens Saigon eveneens met mortie ren ziin beschoten. Kees Manders bij zijn terugkeer in de Lekhaven in Rotterdam na de expeditie" naar de Mebo II. jtraf- DEN HAAG Zaterdagavond heeft de Haagse Comedie in de Kon. Schouwburg het toneel seizoen besloten met een pre mière. Het is een avond van vrolijk toneel geweest. Een avond ook van klein goed. Voor de pauze ging de mini-musical van drie kwartier „auditie" waarvoor Andrew Lawson Johnston de muziek schreef en Sean Vincent de tekst en de liedjes. Namen met PvdA niet meer mogelijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de komende regeringsperiode moet een zo progressief mogelijk programma worden uitgevoerd. Maar het samen regeren met de PvdA, die alleen maar „Nee" zegt tegen de KVP is niet mogelijk. Ook de Arjos ziet dit niet meer. Koos Huijsen, de voorzitter van de Christelijk historische jongerenorga nisatie, betoogde dit in zijn slotwoord van de gecombineerde vergadering van de Unieraad van de CHU en de landelijke bestuursraad van de CHJI. Op deze vergadering, die in het te ken stond van het gesprek tussen de verschillende generaties, was vooral gesproken over de plaats van de CHU in de tegenwoordige politiek. In de discussie, waaraan behalve de Ka merleden ook staatssecretaris Krui- singa en lijsttrekker minister Udink deelnamen, kwamen ook de noodzaak van de christelijke partijvorming, de samenwerking met de ARP en KVP en de prioriteiten ter sprake. In zijn slotwoord merkte Koos Huijsen verder nog op. dat er de laatste tijd veel is veranderd in de politiek. Een half jaar geleden sprak men alleen over Biesheuvel als moge lijke premier. Maar nu komen er ook namen naar voren in KVP en CHU. Chr. partijen In drie gespreksgroepen, waarin jong en oud waren vertegenwoordigd, (Van onze parelemenlsredaktie AMERSFOORT Of de Arjos zich vol enthousiasme voor de ARP in de verkiezingscampagne zal storten, staat nog te hezien. Tijdens de Desturenuinfcrentie za terdag in Amersfoort, is gesteld, dat de medewerking in di verkiezings campagne za' afhangen van het defi nitief program en de besluiten van het december-eonvent. Ook wil de Arjos dc samenstelling van de candidatenlijst van de ARP voor de Tw -de Kamer weten, voor ze haar houding bepaalt. .Sprc Wel lebben de Ar;ossers zaterdag «f gespro een, dat ze geen reclame zui len maken voor andere partijen. Ook is uit J "Tig gesproken over de plaats "an de Arjos. Men zag zich als een or.;anisa !e naast de ARP. De be doeling is lui'leli jk invloed uit te oefenen ..p Je ARP. Dit najaar begint de anti-revolutionaire jongerenorga nisatie ren grote ledenwerfaktie, die genoemd is Een grott sprong voor uit". Alleen de o'innen al hebben gun stig jewerkt. Op de conferentie in Amersfoort waren al tal van leden tussen ifi en 20 jaar aanwezig. En juist oo deze groep wordt gemikt. De bedoeiing is dnt ieder lid een nieuw lid werft. Vervier hoopt men. dat er per provincie twee afoelingen bij ko men. Belangriik vooral is. dat het plaatseliik werk beter gaat functione ren. Landelijk s -cretaris Frits Kool ver zocht ons door te geven, dat de con tributie ƒ3.50 bedraagt en dat het giro nummer van de Arjos, Den Haag is i 127164. werden de verschillende problemen besproken. De heer F. Boersma gaf als mening van een van de groepen door. dat het christen-zijn dwingt tot politiek handelen. Dat kan men bin nen een christelijke partij doen. maar er ook buiten. Op praktische gronden kan men elkaar in een partij opzoe ken en uitgaan van het beginsel Voor de samenwerking met de KVP en ARP wilde men geen voorwaarden stellen. Hoewel niet vergeten mag worden, dat de tegenstelling Rome- beformatie nog steeds leeft. Voorzit ter prof. dr. J. W. van Hulst wees erop, dat men steeds meer de politiek wil gronden op een levensovertuiging. In deze tijd van ontkerkelijking wordt de politieke overtuiging de diepste overtuiging. Daarom juist is beginselpolitiek meer dan ooit nood zakelijk. Lijsttrekker Udink vulde aan: „Enige tijd geleden dacht men, dat alle problemen door de computer kunnen worden opgelost. Maar deze fase is (tot schade van D'66) al weer voorbij. De strijd gaat nu tussen de leven sbeschouwingen Prioriteiten De gespreksgroep, die het eens moest worden over de prioriteiten, kwam er niet geheel uit, omdat men over onvoldoende gegevens beschikte. Als belangrijke punten noemde rap- j porteur A F. Baron van Lijnden de i milieuhygiëne, onderwijs, woning- I bouw en vrije tijd. Minister Udink waarschuwde, dat voor alle verlan- I gens slechts 700 miljoen gulden be- I schikbaar is. In het kernprogramma van de drie christelijke partijen, kondigde hij aan, wordt dan ook een paragraaf op genomen, waarin wordt voorgerekend wat er wel en niet mogelijk is Vak bondsbestuurder J. van Dalen: We moeten de politieke moed hebben om bepaalde belangrijke dingen te laten vallen Zo kunnen we een grote mate van eerlijkheid betrachten. van een fascistisch moordenaarsbe wind." Minister Udink antwoordde, terwijl de Nieuw-Linkser al weer was ver dwenen, dat Nederland de plicht heeft het land met 120 miljoen inwo ners, dat door Soekarno aan de rand van de afgrond is gebracht, te helpen. Overigens heeft Nederland Indo nesië herhaaldelijk gewezen op het lot van de vele politieke gevangenen. Marcel Bloemendaal, weer terug in de eigen Nieuw-Linksvergadering kondigde aan, dat hij, wanneer presi dent Suharto een krans legt bij het monument op de Dam, hard in het Engels zou roepen „Fascistisch moor denaarsbewind". De Nieiliv-Linkser vroeg wie mee wilde roepen. Maar niemand reageerde. De CHU was toen al naar huis, met vertrouwen, zoals lijsttrekker Udink had gezegd, de verkiezingsstrijd tege moet ziende. Het meest opmerkelijke van de op voering was, dat Guido de Moor en Anne-Wil Blankers zo voortreffelijk een musical kunnen zingen. Vooral Anne-Wil Blankers was op dit punt een openbaring. Het gevalletje zelf is wel aardig, maar de intrigue wat mager: een tekstschrijver, een componist en een soubrette komen bij een theaterdirec tie hun nieuwe musical voorstellen en zingen en spelen daar wat fragmen tjes uit. Ze hebben echt hun best ge daan en het dingetje lijkt wel aardig te zijn ook. maar de theaterdirecteur zit de commerciële kanten te overwe gen en vindt dat men in het huidige Engeland maar moeilijk iets aan de man kan brengen, waarin kleurlingen voorkomen. De auditie loopt met een sisser af. Deze opvoering in de regie van Paul Steenbergen ook, want afgezien van enkele aardigheden in de tekst moet men toch vaststellen, dat de muziek oneindig veel beter is en dat de acteurs het nog beter doen dan het hele ding waard is. Na de pauze de komische thriller van Tom Stoppard: „Premiere". Waarin hij de onovertrefbare inspec teur Hound ten tonele voert. iHet aar dige van deze thriller is dat Tom Stoppard twee toneelcritici erin mee laat spelen, Zij vlechten hun dagdro men in het spel en voor ze het weten zijn ze betrokken, ja zelfs het slacht offer in zo'n onontwarbare thriller, waarvan inspecteur Hound altijd de sleutel en de verklaring heeft. In de regie van Paul Steenbergen waren Guido de Moor en Joris Diels hierin de toneelcritici en vormden Anne-Marie Heyligers, Anne-Wil Blankers, Hans Culeman, Manfred de Graaf en Reinier Heidemann de an dere betrokkenen. Georgette Hage- doorn als de onmisbare mevrouw Drudge droeg ernorm veel bij aan de ontknoping en.aan het welslagen van de opvoering, want het is altijd een groot plezier deze Georgette met haar nuchtere neuswijzigheid op het toneel zo bezig te zien. Een avondje uit? Enkel en alleen voor het plezier? Dan naar „Auditie" en „Première" van de Haagse Come die. Ev. Grolle Kapitein Harteveld van de Mebo II, gefotografeerd op zijn schip. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM De inter nationale conferentie over onder wijs en computers die de afge lopen week in het RAI-Congres- centrum werd gehouden, is van mening dat kennis van com puters een wezenlijk onderdeel moet gaan vormen van het alge meen onderwijs. Dit zeker bij het voortgezet onderwijs en eigenlijk al op de basisschool. Nuchter Aan dc nationale regeringen en verantwoordelijke ondertvijsinstanties wordt in de resoluties die de confe rentie aanvaardde, gevraagd ervoor te zorgen dat de computer een ver- erdwaald In een andere zaal in het gebouw van kunsten en wetenschappen in Utrecht vergaderde Nieuw-Links. Er bestond enig contact tussen de twee /.alen. Zo vroeg een verdwaalde Nieuw-Linkser aan de minister van ontwikkelingssamenwerking hoe hij over de x-y aktie dacht. Drs. Udink antwoordde zeer positief en herin nerde eraan, dat de regering 75 pet. van de kosten betaalt van projecten, 1 die door de x-y actie mogelijk zijn. Van Marcel Bloemendaal kreeg mi nister Udink een paar papiertjes in handen gedrukt. Het bleek een pro test te zijn tegen de komst van presi dent Suharto ala „vertegenwoordiger Ietwat onwennig terug in het le ven met agenda, maatschappelijke plichten en wereldnieuws. Weg van het leven waar tijd noch conventie enige betekenis hadden. Weg van de velden waar rijpe ko renaren en voole maiskolven ons op de wandeling de maag vulden en de appelbomen hun oogst rond ons strooiden om met wrange-zure on rijpheid de dorst te lessen. De wekker zal weer ratelen, de auto's razen rond ons, sirenes loeien hun tijd. Wat zo'n eerste dag te plukken uit de Haagse Hof? Dat de residentie morgen zich zal opmaken om het In donesische staatshoofd te ontvan gen? In het egoistisch leven gedu rende de vakantie is dat nauwelijks interessant. Veel en veel belang rijker is dag aan dag het ontdekken van duizend kleinigheden geweest. Dat de pruimeboom net om de hoek zijn vruchten afschudde, of een eekhoorntje dat de eerste rijpe ha zelnoot plukte, niet gehinderd door onze nieuwsgierigheid. Vermanend ligt daar de stapel stukken die de post. onwetendheid van onze afwezigheid, trouw afgele verd heeft in onze verlaten brieven bus. De eerste neiging is het alle maal maar ongelezen te doen ver dwijnen, maar met het ritme van de werkdag klopt ook de plicht weer aan ons geweten. We openen brief na brief, noteren wat in de agenda moet, grijpen het giroboek om belastingontvanger en huisbaas de maandelijkse tol te be- Toruy talen Sjoulven weer met bood schappentas en piekeren over het dagelijks menu. grijpen de af- waskwast en maken de bedden weer op. Het leven van wensen, die maar uitgesproken behoeven te worden om vervuld te zijn is voorbij. We leven niet meer bij jaartallen uit het verleden, waar de eeuwen met elkaar concurreren in schoon heid en merkwaardigheid, maar in het heden waar het harde nieuws regeert. Eén rust is wel teruggekeerd Geen, paniek meer, omdat we met geen mogelijkheid kunnen ontdek ken wat een klerenhanger in het Frans Is. Geen ongewisheid meer wat er op ons bord gelegd wordt als we ons om de dis scharen. Dat gebeurde wel in de herberg, daar (nu ver weg) aan het zuidelijkste puntje van de Rijn bocht waar we toefden. Men at er wat de pot schafte Die pot werd samengesteld uit wat de slacht en de tuin opleverden. Hoog op berg stond die herberg, aangeleund tegen een oud kapelletje, steunend op de rots, omhoogge houden door barstende balken. Een bezienswaardigheid. Maar groter bezienswaardigheid waren we zelf. want nog nooit had een buitenlander de drempel over schreden Overigens went ook dat gauw Een mens is maar een mens, ongeacht taalgrenzen. Ook daar vlogen de zwaluwen hoog als de zon wilde schijnen en scheerden ze laag over het veld, wanneer de regen dreigde. En staken de wespen gemeen, zo dra ze in de klem kwamen. Reizen is een goed ding, thuisko men ook Opeens terug in de ver trouwdheid van dë eigen dingen. Weer het silhouet van Hofvijver en Binnenhof, de stembusstrijd die daar gewoed heeft en zal doorvoe den tot de tulpen weer bloeien! Hel gemiste stukje van het krijgsgewoel lijkt ons nu nog niet belangrijk. Morgen zullen we weer helemaal in het gareel zijn, bijgelezen en au fait. Zullen de warrige reisherinnerin gen gerangschikt worden. En pluk ken we weer uit de Haagse Hof met zo nu en dan een vergeet-me-nietje uit de vakantiedagen! plicht onderwerp wordt voor alle leerlingen. Het gaat niet alleen om hen die later met computers gullen werken: de computer zal in het maatschappe lijk leven zo'n grote rol gaan spelen dat iedereen er iets van af moet we ten. Men zou de leerlingen op dit ge bied het best kunnen inwijden door de computer in te schakelen bij het onderwijs zelf. In een vervolgconferentie zaterdag voor het Nederlands onderwijs, schet ste prof. dr. ir. Nielen de betekenis van de computer-ontwikkeling die aan de gang is. Op de duur zal de helft van alle gegevensverwerking over computers lopen; vele boeken zullen verdwijnen, de verstedelijking zal teruggèdrongen worden omdat al-, lerlei informatie ook thuis te krijgen is en er zal een vollediger communi catie ontstaan. Ir. Tas. directeur vah het Reken kundig Centrum te Amsterdam, zette daar wel de nuchtere kanttekening naast dat we op het ogenblik met de computer nog weinig kunnen doen; dat het geregeld voorkomt dat hij ka pot is en dat het veel moeite kost de programma's en het nodige computer- personeel tè krijgen. Er kunnen al lerlei interessante dingen verteld worden over het onderwijs met be hulp van computers, maar laten we eerst wat meer gaan doen aan het onderwijs over computers, aldus ir. Tas. Prof. ir. Wolbers zei dat de compu- terstof die nu aan tweedejaarsstuden ten wordt gegeven, eigenlijk in de eerste of tweede klas van het voort gezet onderwijs thuishoort. Dr. Scheepmaker benadrukte de sa menhang van het leren over compu ters en het leren met computers. De computerindustrie weet niet welke kant het onderwijs op wil. Men levert thans vaak slechte apparatuur die ook nogal duyr is. De nodige geld middelen komen in Nederland maar moeilijk los omdat er geen toepassin gen op de scholen te zien zijn en de toepassingen blijven uit omdat er geen geld is. Prof. Nielen signaleerde echter wel dat de prijs van de apparatuur snel daalt. Wie nu begint tc denken over de aanschaf van een onderwijscom- puler, betaalt bij de leverantie mis schien de helft van de prijs... ROTTERDAM Verschillende oorzaken zullen binnenkort een ver hoging van enkele assurantiepremiën noodzakelijk maken, zo hebben zeeas suradeuren in Londen bekendge maakt. Assurantiebedrijven hebben 11.500.000 pond sterling uitgekeerd voor schepen die sinds 1966 als gevolg van het Arabisch-Israëlisch conflict in het Suezkanaal opgesloten liggen. Meer dan twee jaar hebben de ver schillende rederijen de schepen zee waardig gehouden. j MA A NO AG 31 AUGUSTUS 1970 DEN HAAG De vroegere Amsterdamse nachtclubeigenaar Kees Manders, nog maar kort in de omroepwereld verzeild, heeft nu al radiogeschiedenis gemaakt. De Nederlanders die zaterdagmid dag afstemden op radio-Nordsee In ternational konden oorgetuigen zijn van een kleurrijke rel toen Kees Manders, vergezeld van zijn broer Tom, de medeoprichter van het voor malige Rem-tv-eiland. de heer Hee- rema, en nog enkele anderen met de sleepboot Husky vanuit Rotterdam vertrokken op weg naar het zend- schip Mebo II. De bedoeling was dit schip van Radio-Nordsee te kapen. De gevolgen war enspectaculair: Tussen de muziek door zond ra dio-Nordsee noodberichten de lucht in. „Help ons. Kees Manders en zijn medewerkers proberen ons schip te kapen. Bel ons hoofdkwartier in Sche- veningen of in Zürich". Tal van sportvissers en andere wa tersportliefhebbers, die dit bericht op- I vingen zetten met hun schepen koers naar het radioschip en voeren er nieuwsgierig om heen. i De marine kwam in actie. De commandant zeemacht in Nederland gaf het fregat „Van Nes" opdracht op te stomen naar het piratenschip en een oogje in het zeil te houden. mms DEN HAAG Dramatische oproepen gingen zaterdagmiddag met grote regelmaat de ether in. Discjockey Mork Wesley van Radio-Nordsee vroeg de luiste raars het Scheveningse kantoor van de Mebo te willen bellen waar co-directeur Erwin Meister en programma-directeur Larry Tremaine hun intrek hadden ge nomen. Het contact met het radioschip werd tot donderdagavond onder houden via een zendapparatuur in de Scheveningse hotelkamer van liet Grand Hotel. De PTT echter na mde appara tuur in beslag zodat oproepen om bijstand uitsluitend via de in gebruik zijnde volglengten kon den geschieden. Vele honderden luisteraars gaven aa ndeze nood oproepen gehoor en belden het kantoor op. In een verklaring werd gezegd dat men de situatie meester was. Aan boord van de sleepboot Husky trachtte men een water kanon te richten op antennes en zendinstallatie. In een dramati sche oproep van Mork Wesley aan de sleepbootbemanning waar schuwde hij voor de afschuwelijke gevolgen van electrocutie bij het natspuiten van de transmitter met meer dan 100.000 volt. Mork Wesley meldde het uit vallen van de 31 en 94 meter Europaband. Het was van korte duur. De piraat kwam snel weer in de ether. Als verantwoordelijke man voor de programma's van Radio Nordee gaf de hteer Themaine later een xerklaring uit, waarin stond: Kees Manders heeft geen rech ten op dit schip. Er zijn geen getekende contracten en geen af spraken. Ik betreur deze gang van zaken, ik betreur de onder brekingen in het programma, maar u zult uit de situatie be grijpen dat wij de Mebo II tot het uiterste willen beschermen. Wij zijn een muziekstation, wij zijn er niet om mensenlevens in gevaar te brengen. Onze dank is tevens voor Radio Veronica, onze naaste buurman die een sloep stuurde met een drietal mannen om ons bij te staan in deze piraterij. Blijft u vooral luisteren, wij hebben uw hulp nodig", aldus de dramatische boodschap van Larry Tremaine. De Mebo II, met langszij de sleper Eurotrip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7