SOEHARTO WIL PRATEN MET TEGENSTANDERS Felle gevechten in Jordanië Politie greep op juiste moment in Geheim overleg regering over de havenstakingen STAKING Afstraffingsactie van buurtbewoners tegen gasten van jeugdhotel Gelegenheid om problemen uiteen te zetten Israëlisch kabinet verdeeld Het Kwartet Kabouters bij monument Oostplein Drie ministers praten met werkgevers Popfestival op Wight: enorm verlies A'damse justitie gaf geen advies over slaapverbod al wel AMMAN In de Jordaanse hoofdstad is gisteravond fel ge vochten tussen legereenheden en Palestijnse commando's. De premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman, zal op 21 september aftreden. Hij heeft sinds vijftien jaar het premier schap uitgeoefend. Hij heeft zijn aftreden persoonlijk bekend gemaakt. BRIELLE De fractievoorzitters van de politieke partijen zijn in een openbare vergadering bijeen geweest voor het aanwijzen van de nieuw te kiezen wethouders. Het openbaar overleg heeft veel bijgedragen tot de geloofwaardigheid van dit beraad. Zo werden de twee wethouders aangewezen van de twee grootste partijen, namelijk de heren H. Vegter (prot.) en J. Lesius (P.A.K.). Beide heren waren reeds wethouders van Den Briel. Volgens de regering zouden Pales tijnse commando's een aanval hebben gedaan op het hoofdkwartier en de zetel van de inlichtingendienst. Een dag tevoren wa sAmman even eens toneel van gevechten na een tv- -toespraak van koning Hoessein, waarin hij de kritiek op het aanvaar den van het Amerikaanse vredesplan van de handwees. „Iedere poging de eenheid te bre ken en het fundament van de staat te ondermijnen zal worden onderdrukt", verzekerde de koning. Overleg vertraagd Intussen is het Israëlische kabinet niet tot overeenstemming gekomen over zijn beleid ten aanzien van het indirecte vredesoverleg in New york. Het ziet er evenwel naar uit dat dit overleg zal worden vertraagd, omdat de onderhandelaar ekoah, die van daag naar de VS zou terugkeren, morgen het kabinetsberaad moet bij wonen. In de Israëlische regering bestaat een duidelijk verschil van mening over de instructies voor Tekoah. Zo vind minister Dajan en enige ande ren, dat Israel een feller standpunt moet innemen tegenover bestands schendingen. Premier Meir heeft vergeefs gepro beerd Dajan tot andere gedachten te brengen. Dajan maakt zich vooral on gerust over het gebrek aan reactie van Amerikaanse zijde. Volgens hem tast dit ernstig de geloofwaardigheid van de Amerikaanse garanties voor Israel aan. Gisteravond nog maakte Israel melding van een zevende klacht aan het adres van Egypte inzake een ver dere versterking van de luchtdoelra ket-installaties langs het Suezkanaal. In Kairo beschuldigde president Nasser op zijn beurt Israel ervan, dat het de besprekingen in New York be lemmert. Hij zag hierin een bewijs dat Israel de bezette gebieden niet wil prijs geven. President Nixon wli op korte ter mijn zijn adviseurs bij zich ontbieden om over de beweerde bestandsschen dingen te praten. Volgens het Britse blad Sunday Telegraph gaan de Russen een garni zoen vestigen op het Zuidjemense eiland Socotra, voor de Golf van Aden. Het blad beweert dat de Sow- jetunie de Rode Zee op deze wijze wil gaan beheersen. DEN HAAG President Soeharto meent dat gesprekken met degenen die kritiek op zijn beleid leveren nuttig zijn, omdat zij Indonesië de mogelijkheid bieden de belangrijkste proble men uiteen te zetten en te trach ten een oplossing te vinden. In antwoord op een vraag van het ANP of een ontmoeting tussen hem en degenen die naar aanleiding van zijn komende staatsbezoek kritische geluiden hebben laten horen, nuttig zou kunnen zijn. verklaarde de presi dent altijd open te staan voor kritiek, vooropgesteld dat deze opbouwend is. „Indien tijd en omstandigheden dat toelaten lijkt het me bijzonder nuttig wie dan ook te ontmoeten, omdat het ons de mogelijkheid biedt onze be langrijkste problemen uiteen te zet ten en wegen te vinden om ze op te lossen". Begrip Ter gelegenheid van het bezoek van president Soeharto heeft de firma Numint een penning laten slaan die ook aan de president zelf zal worden aangeboden. De penning is uitge voerd in goud en is versierd met een robijn en een briljant in de kleuren van de Indonesische vlag. Op de foto de twee zijden van de speciale penning. „Het ls zonder meer duidelijk dat dit slechts zinvol is voor zover onze gesprekspartners werkelijk begrip hebben voor onze problemen en be reid zijn ons te helpen", zo voegde president Soeharto hier aan toe. „De huidige betrekkingen tussen beide landen zijn uitstekend. Er be staan geen beletsels van enige bete kenis voor nog nauwer samenwer king." „Er zijn nog enorme mogelijkheden voor buitenlandse investeringen, ook Nederlandse, zo verklaarde hij in antwoord op een opmerking, dat Ne derland op het punt van investerin gen achter ligt bij de V.S., 'Japan en West-Duitsland. „Deze mogelijkheden bestaan met name op het gebied van de industrie, de mijnbouw, op het terrein van communicatie." „Ik zou zakenlieden die belangstel ling hebben willen aanraden naar In donesië te komen, hier de zaak te bespreken en met eigen ogen Indone- siës voortgang te zien", aldus Soe harto. r Een statiefoto van het gezin van de Indonesische president Soeharto die samen met zijn vrouw dinsdag in ons land arriveert voor een officieel staatsbezoek aan ons land dat tot 4 september zal duren. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ongeveer veertig jongeren, volgens een door hen uitgedeeld stencil „Kabouters van de Oranje Vrijstaat Rotterdam", die besloten hadden zaterdagmiddag het Mariniersmonument op het Oost plein wit te verven, mochten van ge luk spreken, dat de politie juist op tijd aanwczr.g was om hun plannen te verijdelen. Nu leverde de hele zaak vijf jon gens een proces-verbaal op, vier we gens witververij en een wegens niet doorlopen na sommatie. Had de politie niet ingegrepen dan hadden anderen dat gedaan en dan op een waarschijnlijk veel hardhan diger manier. Want het tijdstip van witmakerij van het monument was uitgelekt en dat had een aantal zeer potig gebouwde mannen op de been gebracht, dat het met deze actie hele maal niet eens was. Toen de politie op het juiste uur ingreep hielden deze mensen zich op de achtergrond. Nu bleef het bij trommelen, spreekkoren en zingen, later verza melden kabouters zich bij het hoofd bureau van politie voor een trommel demonstratie. De politie* hoefde geen gebruik te maken van wapens of stokken. Opvallend was dat een kwartier voor de vastgestelde tijd een tele visie-cameraploeg op het Oostplein was opgesteld. Die ploeg ging ook naar het hoofdbureau van politie. De kabouters daar wachtten met hun de monstratie tot de televisie was geïn stalleerd. De reden van deze demonstratie was in het door de kabouters ver spreide stencil genoemd: vanzelfspre kend het optreden van de marine mensen in Amsterdam tijdens de moeilijkheden van de laatste dagen. Maar ook het feit. dat Rotterdam met het „onreine momument" het dappere gedrag van de mariniers in oorlog stijd huldigt, niet alleen in de tweede wereldoorlog, maar ook in Atjeh. De kabouters vergeleken de situatie in Atjeh van indertijd met die in Am sterdam nu. Twee kaboutermeisjes van een jaar of achttien werden zaterdag middag bij het mariniersmonu ment met niet al te harde hand tot doorlopen gemaand. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De haven stakingen in Rotterdam zijn de reden geweest van een geheim spoedoverleg gisteren tussen drie ministers en afgevaardigden van de werkgeversorganisaties. Vandaag werden pogingen in het werk gesteld om ook de vakbonden door middel van de Stichting van de Arbeid in het overleg te betrekken. In de woning van minister Witte- veen (financiën) in Den Haag kwa men de ministers Roolvink (sociale za ken) en Nelissen (economische zaken) bijeen met vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties. Van de werkgevers waren aanwezig drs. S. G. Bakkenist van het verbond van Nederlandse ondernemingen, mr. P. J. H. van Boven, voorzitter van de Ne derlandse christelijke werkgeversver bond, mr. J. R. H. van Schaick, presi dent-directeur van Shell Nederland, en mr. J. Prins, voorzitter van de Raad van Overleg voor de metaalnij verheid. Onder druk De ontwikkelingen in Rotterdam waren kennelijk van dien aard dat het kabinet behoefte had aan dit overleg. In de metaal en ook in ande re bedrijfstakken staan de lonen on der opwaartse druk. Een plotselinge loonstijging zou zeker niet passen in de conjunctuurpolitiek van het kabi net. Onlangs nog heeft minister Witte- veen zijn bezorgdheid uitgesproken over de spanningen in de economie. Deze bezorgdheid, deelde hij later weer mee, werd door het gehele kabi net gedeeld. Het gesprek ging naar men aan neemt over de gevolgen van de socia le onrust in Rotterdam voor de natio nale economie. De uitkering-ineens die men over een zou zijn gekomen (van 400 voor 1970) zou gevolgen kunnen hebben ook voor 1971, het kritieke jaar voor het tegenhouden van de inflatie. Dan immers staat het land ook een BTW- verhoging te wachten. Ontkend werd, dat een loonstop ter sprake zou zijn geweest. Koppelbazen Van de zijde van het ministerie van sociale zaken werd meegedeeld dat met name is gesproken over de pro blematiek van de koppelbazen. Dit vraagstuk gaat in de eerste plaats de werkgevers aan, vandaar dat de werknemersorganisaties niet waren uitgenodigd. De werkgevers zouden hebben voorgesteld het uitlenen van arbeids krachten aan een vergunning te bin- den met voorwaarden over de lonen. Op deze wijze kan het vraagstuk van de koppelbazen worden opgelost. Het NVV liet weten dat men niet aan het gesprek zou hebben deelge nomen, ook al was men uitgenodigd. Zoals men weet, onttrekt deze vak centrale zich aan het loonoverleg sinds de Staten-Generaal de loonwet hebben aanvaard. AMSTERDAM Een der Amster damse officieren van justitie, mr. Van Renesse, heeft zaterdag in het VA- RA-radioprogr.'imma „Dit is het be gin" gezegd, dat de justitie in de hoofdstad aan burgemeester Samkal den geen advies heef1 gegeven over instelling van het slaapverbod. „Het conti' t dat er is geweest be trof alleen de beantwoording van vragen over de juridische resultaten van het invoeren van bepaalde maat regelen en het standpunt van de rechter, „aldus de officier. Mr. Van Renesse zei verder van mening te zijn dat artikelen waarin juridische vragen zitten en waarvan geen zekerh Gd bestaat dat de rechter een veroordeling zal uitspreken, nim mer mogen worden gebruikt voor massale toepassing. (Vervolg van pag. 1) ROTTERDAM De massale staking heeft in de Rotterdamse haven weliswaar niet tot zicht bare stagnaties geleid, maar vooral het ontbreken van sleep boothulp was het weekeind wel merkbaar. In de haven was het vrij vol. Alleen kustvaarders konden het weekeind in- en uitvaren: voor de grotere schepen was het wachten ge blazen. Voor de ingang van de Nieu we Waterweg lagen vanmorgen ruim vijftig schepen op sleepboothulp te wachten. De indruk was overigens dat tien tallen schepen met bestemming Rot terdam hun koers naar Antwerpen hebben verlegd. In de Belgische ha ven wordt normaal doorgewerkt. Enige consternatie ontstond toen de kapitein van de Duitse vrachtvaarder Westfalen tegen elke prijs toch de ha ven in wilde. Halverwege koos de ge zagvoerder eieren voor zijn geld en keerde terug. Niet alleen Antwerpen fungeert als opvanghaven voor de uitgeweken schepen. Ook in Londen, Hamburg en Bremen worden deze schepen nor maal behandeld. Een en ander is in schril contrast met de handelswijze van de diverse havens tijdens de staking in Londen eerder dit jaar. Toen werden schepen die Londen als bestemming hadden en uitweken naar andere havens waaronder Rotterdam geboycot. De Nederlandse bond van vervoers- personeel heeft zich tot de Internatio nale transportarbeiders federatie te Londen gewend met het verzoek haar leden in alle Westeuropese havens op te dragen geen schepen die in ver band met de staking ln de Rotterdam se haven uitwijken, te behandelen. De IFT heeft aan dit verzoek gevolg ge geven en opgeroepen tot solidariteit met de Nederlandse werkers in de haven. De besturen van het gewest Rotter dam, de kieskring Rijnmond en het gewest Amsterdam van de PvdA hebben zondagavond een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de stakingen. Zij scharen zich achter de stakers en spreken er hun vertrouwen over uit, dat door de acties van de werknemers en hun organisaties snel resultaten zullen worden bereikt. WIGHT De organisatoren van het popfestival op het Engelse eiland Wight staat een enorm financieel verlies te wachten. Duizenden fans hebben geweigerd toegangskaarten te kopen en zaten op een heuvel buiten het feestterrein, waar zij een goed en gratis uitzicht hadden op het gebeu ren. Volgens een voorlopige schatting komt men nog acht ton tekort. De politie is wel tevreden. „Ik moet zeggen dat ik de meerderheid van de jongeren hier charmant heb gevon den," zo zei een politiefunctionaris. Het festival trok rond 200.000 jonge ren. De politie was zo onder de indruk van het gedrag van de jongeren, dat zij een evacuatiedienst heeft opgezet voor diegenen die op het eiland zon der geld zijn geraakt. Een Franse jongen is gisteren van een rots in het water gevallen en verdronken. Rond 100 jongeren zijn gearresteerd wegens narcotica-over tredingen. De Britse bladen hadden vooral oog voor de gemakkelijke om gang tussen jongens en meisjes, de dtugs en de gewelddaden. AMSTERDAM Een knok ploeg van tien buurtbewoners heeft gisteravond een afstraf fingsactie ondernomen tegen de gasten van het jeugdhotel dat is gevestigd op de bovenverdieping van het kosmisch ontspannings centrum Fantasio II in de Haarlemmerhouttuinen te Am sterdam. Een staflid van het centrum ver telde dat de overvallers met ijzeren staven, stukken hout en staaldraad op bezoekers en slaapgasten insloegen. De buurtbewoners voerden de actie uit omdat ze voortdurend grote over last en hinder ondervinden van de jeugdige toeristen, die de gehele nacht muziek maken, zichtbaar onze delijke handelingen plegen en de straat als toilet gebruiken. Ze durven hun kinderen niet meer op straat te laten spelen. Alarmpistool Toen gisteravond een der jongelui op straat met een alarmpistool stond te schieten, was de maat voor de buurtbewoners vol en werd de actie ondernomen. De ongeveer tweehonderd jongeren in het gebouw vluchtten in paniek de straat op. Twee werden licht gewond. Een aantal was in het gebouw een kleine kamer ingevlucht waardoor ze als ratten in de val zaten, toen de knokploeg daar verscheen en op hen begon in ie sldan. Volgens het staflid was eerder op de avond een van de buurtbewoners een pilsje komen drinken. Een jongen herkende hem als degene die al eer der tegen gasten uit het jeugdhotel was opgetreden. Twintig jongelui sloegen hem in elkaar. Hij keerde la ter met versterking terug. Een hoofdinspecteur slaagde erin de verhitte gemoederen der buurtbe woners te kalmeren. Hij zei toe de klachten aan de korpsleiding te zul len overbrengen. Een buurtbewoner raakte gewond bij de actie van de politie om ln het jeugdhotel rust te handhaven. DF. DAM (13) Burgemeester Samkalden maakte enkele grote fouten met zijn besluit een ..Damslaapverbod" uit te vaardi gen. Hij passeerde zonder meer de Amsterdamse gemeenteraad. Dit deed hij mijns inziens omdat hij bang was, dat hii z'n zin niet zou krijgen. Verder ging dit verbod op een zodanig tijdstip dat er wel moeilijkheden moesten komen. Als Samkalden zijn stad ge-* kend had, had hij dat niet gedaan. Het optreden van het marineperso- neel is net zo laakbaar als dat van da oproerkraaiers. Ze waren duidelijk met de bedoeling, om die linkse kliek, het langharige werkschuw tuig ervan langs te geven naar Amsterdam geko men. Dit doet me sterk denken aan het Duitsland van voor de oorlog (Hit- lerjugend). Mensen met plannen vootf een kolonelsbewind zouden Lij de ma rine een goede voedingsbodem vinden, Rotterdam K. den Hartog DE DAM (14) De minister-president is van mening dat de mariniers tegen het vreselijk straatgeweld op de Dam niet hadden mogen optreden omdat dit in strijd is met de democratische beginselen. De mariniers hebben juist hun best ge daan om deze beginselen te handha ven. Zeker negentig procent van de Ne derlandse bevolking heeft een afkeer van het straatgeweld van de anarchis tische jeugd. Alles wordt op z'n kop gezet: het verafschuwen van de ar beid. het tandenknarsen der boosaar digheid om in Kanibaalse woede alles wat het voorgeslacht moeizaam tot stand heeft gebracht, kort en klein te slaan en in rook en vlam te zetten en dan te dansen om het rokend puin. Men wenst op ondemocratische wijze uiting te geven aan zijn vijandschap tegen de gevestigde staatkundige en maatschappelijke orde. De mariniers hebben andermaal op meesterlijke wijze „Het klavier van de volksconsciëntie" weten te bespelen. Ooltgensplaat P. Bom DE DAM (15) Het optreden van de mariniers vind Ik ongedisciplineerd. Het verschilt In niets van de acties van de onruststo kers op de Dam. Deze groep jongeren, die hun ontspanning in het agressieve vlak zoeken, hebben het verbod om op de Dam te slapen aangegrepen om ge weld uit te lokken. Evenzo echter heb ben de mariniers deze relletjes aan gegrepen om een „lekker knokpartij- tje" op touw te zetten onder het motto: „Het volk zal ons dankbaar zijn". Als de winkeliers, wier ruiten stelselmatig worden vernield, een knokploeg vormen, dan heb ik daar begrip voor. De mariniers hebben daar echter niets te maken en geen aanlei dingvoor een dergelijk optreden. Den Bommel A. Hermant DE DAM (16) Ten aanschouwe van een grote me nigte kijkers die er blijkbaar behagen in schepten heeft de Amsterdamse jeugd haar heldendaden weer getoond. Ze heeft laten zien, wat ze kan, wat ze waard is en wat er in zit. Dat is de toekomst en dat alles gebeurt in een vrij Nederland. Voor de overheid is dit alles een waarschuwing om het gezag te hand haven, want zulke relletjes zijn ontoe laatbaar. Het toont de ontkerstening van ons volk dat de geboden God niet eerbiedigt. Hier is hard optreden gebo den: zachte heelmeesters maken stin kende wonden. Een woord van hulde en dank aan de Amsterdamse politie is zeker op z'n olaats. Het optreden van de mariniers is echter tot op zekere hoogte af te keuren. Hun actie is begrijpelijk al mag niet ieder zijn eigen rechter zijn. Er zijn in ons land nog honderddui zenden mensen die het gebeurde ver afschuwen en wier handen jeuken bij het horen van de ongeregeldheden in Amsterdam. Bolnes L. L. Kreling DE DAM (17) Goed dat er nog marine is. Voorburg G. H. Kamphuis

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5