Prof. Notohamidjojo veel van Soeharto's r verwacht bezoek Dr. Emmen: Wereldbond in nieuwe ontwikkeling Nieuwe predikanten jaar „begeleiding'' Een woord voor vandaag Corruptie bestaat al eeuwen Orgelconcours groot succes Ook hervormden moeten paus beantwoorden Meer gelovigen bij oecumenisch gesprek Amerikaan nu voorzitter van herv.. wereldbond BEROEPINGSWERK Nieuwe stichting voor kinder bescherming Kerk moet eigentijd leren spreken PPR: progressief alternatief voor kabinet-De Jong MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 In het eerste hoofdstuk van de brief van Pauïus aan de Romeinen komen verschillende draden van het Evangelie bij elkaar. Daar wordt gesproken over het Evangelie zelf, over de christenen, en over het geloof. De eerste maal dat dat woord gebruikt wordt is in de uitdrukking: „de gehoorzaamheid van het geloof'. Sommige mensen denken dat geloven een soort natuurlijke gave is. die de één sterker heeft dan de ander. Niets is minder waar. Andere mensen denken dat geloven een charisma is; het moet je nu eenmaal maar gegeven worden. Daarin steekt een kern van waarheid, maar het is al evenmin hele maal waar. Nog weer andere mensen denken bij geloofaan een crisiservaringeerst stonden ze ver van God af, maar toen sprak God tot hen en werden zij gelovig. Of ze groeiden in een gelovige atmosfeer op en ontdekten plotseling dat de band van het geloof hen aan God bindt. Ze gingen beseffen dat er een God was. Maar zelfs dat is nog niet alles. Geloven is de vrucht van de boom „gehoorzaamheid". Het is niet de vrucht van het besef dal God voor ons zorgt en wat een innerlijke rust geeft het reeds als men dal mag weten maar meer het besef dat God persoonlijk tot ons spreekt, ons dagelijks leidt, ons dage lijks dingen opdraagt te doen. Geloof begint altijd bij onze gehoor zaamheid aan God, die steeds weer roept: Komt lot Mij. Het is ook de God die tot ons zegt: Neemt uw kruis op en volgt Mij. Het is tevens de God die ons opdraagt: „Gaat henen in de gehele wereld." (door Jan J. van Capelleveen) SOEST Toen prins Bemhard Indonesië bezocht, kreeg hij van president Soeharto een kris. Dat was niet zomaar een cadeautje om straks thuis nog eens herinnerd te worden aan een paar drukke maar gezellige dagen. In Indonesië is dit traditionele wapen een symbool. Eigenlijk kan een kris alleen maar geërfd worden. Als hij al geschonken wordt, dan aan een heel goede vriend. Bovendien is de kris het symbool van vruchtbaarheid. President Soeharto gaf op die manier te ken nen dat hij hoopt dat de vriendschap en het vertrouwen tussen Nederland en Indonesië zich vruchtbaar zullen vermenigvuldigen. We lezen vandaag: 2 Timotheus 4 vers 9 tot 22. ROTTERDAM Het orgelcon cours voor amateurs is zaterdag in de grote Doelenzaal geëindigd met een op zeer hoog niveau staande finale, waarin de drie prijswinnaars ieder in een ongeveer twintig minuten durend concert liet enhoren dat zij niet voor beroepsorganisten hoefden onder te doen. De eerste prijs werd behaalde door L. van Doeselaar uit Wassenaar, die orgelwerken van Bach. Micheelsen, en Reger vlekkeloos vertolkte. Twee de werd Joke Sybesma uit Leiden, die vooral met de „Sonate da chiesa" van Hendrik Andriessen een voortref felijke indruk maakte. Derde werd de 14-jarige Leo Terlouw uit Bleskens- graaf met werken van Bonset, Cor Kee en Jan Nieland. Het concours is over het algemeen een groot succes geworden, niet al leen wat het aantal deelnemers be treft (151), maar ook zeker op artisr liek gebied. Het is best mogelijk dat in de toekomst van een dergelijk con cours in de Doelen een traditie zal worden gemaakt. BREMEN West-Duitsland kent naast de 27 miljoen luthe ranen, die behoren tot de Evan gelische Kerk, nog vier streng conservatieve afgescheiden lu therse kerkjes. Samen tellen zy 65.000 leden. Drie van deze kerken hebben besloten, zich volgend jaar te verenigen. De nieuwe kerk zal Lutherse kerk in Duitsland heten. (van onze kerkredactie) HAMBURG De Duitse jurist dr. Wilhelm Michaelis heeft een telegram aan de president van de Hervormde Wereldbond prof. dr. Wilhelm Niesel gezonden met het verzoek, of de we reldassemblee in Nairobi wil ant woorden op het verzoek om verge ving, dat paus Paul us in september I 1963 aan het adres van de van Rome I gescheiden kerken heeft gedaan. Michaelis deed eerder dit jaar een- j zelfde verzoek aan de lutherse we- I reldassemblee in Evian. Deze is er op I ingegaan en heeft ook van haar kant I een verzoek om vergeving uitgespro ken wegens de krenkingen, die lu therse christenen en kerken in het verleden rooms-katholieken hebben aangedaan. Prof. Notohamidjojo, de Javaanse hoogleraar in de rechtsfilosofie en de rector van de christelijke universi teit van Salatiga op Midden-Java vertelde me: „Dat was van onze kant het teken dat de vijandelijkheden af gelopen zijn. We willen terug naar de vroegere vriendschap'". En hij voegde eraan toe: „Aan beide kanten, dacht ik". De 55-jarige geleerde is net in Ne derland aangekomen. Hij heeft verlof gekregen om zich in ons land te be zinnen op de vraag of de wijsbegeerte der wetsidee „leiding kan geven in onze pogingen van christelijke zijde om ons land Indonesië mee op te bou- wen binnen de ruimte van de Pantja i Sila-staat". De Pantja Sila of „vijf zuilen" vor men de ideologische basis van de nieuwe Indonesische staat. Daarin wordt ten eerste het geloof in God uitgesproken, ten tweede het interna tionalisme. het feit dat de staat open wil staan voor internationale betrek kingen, ten derde het nationalisme, de noodzaak om als verschillende groepen verspreid over 3000 eilanden toch één natie te vormen, ten vierde de democratie, en ten vijfde de socia- le gerechtigheid voor de hele natie, j Aan die vijf zuilen wil prof. Noto- I hamidjojo niet tornen. Als christen beseft hij maar al te goed, dat zij de grondslag vormen van zijn huidige j vrijheid van geloof zowel als van po- I litieke keuze. Gevaren Hij acht het communisme in dit op zicht een reëel gevaar voor de toe komst van zijn land. Daarom doet de regering-Soeharto alles wat zij kan om dit gevaar te temperen. „De moei lijkheid", zegt prof. Notohamidjojo, „is dat ^vij in Azië omringd zijn door communistische acties en oorlogen: Achter-Indië, Vietnam. Laos. Cam bodja, en in Maleisië begint het ook al te koken. Het communisme is dus niet meer veraf. Een even groot gevaar komt van de kant van de mensen die alles in het werk stellen om in Indonesië een godsdienststaat te stichten. Ook daar van zijn in Azië voorbeelden aan te wijzen: Birma en Ceylon zijn Boed dhistische staten en Pakistan is een moslem staat. Ook in het Na- bije-Oosten bestaan dergelijke staten, waar één religie als de officiële staatsgodsdienst is erkend. In dat gebied is bovendien iets gebeurd wat velen in Indonesië met grote huivering vervult. Tot nu toe stonden islam en communisme altijd tegenover elkaar, maar moslimstaten in het Nabije-Oosten hebben vriend schap gesloten met communistisch Rusland. Hangt Indonesië misschien ook een samengaan van islam en communisme boven het hoofd? Waardering De enige uitweg die de christenen in Indonesië zien is trouw te blijven aan de grondbeginselen die aanvaard werden toen de republiek werd ge proclameerd. Prof. Notohamidjojo zegt: „Wij waarderen Soeharto. Hij is eigenlijk de redder van de Pantia Si la-staat en hij is er een voorstander van". Maar vertegenwoordigt president Soeharto dan niet een militaire rege ring, vroeg ik. Prof. Notohamidjojo antwoord: „Deze militaire regering is noodzakelijk in de huidige situatie. Zo alleen kan het oude ideaal van de democratische staat veilig gesteld worden. Ik zie op dit moment geen andere mogelijkheid. Terwille van de democratie moeten wij wel gebruik maken van de militaire macht." „De verdere machtsontwikkeling hangt ook af van de houding van de democratische politieke partijen en van de pers. Elke overschrijding van macht, elk machtsmisbruik moet ge signaleerd en tegengegaan worden". Vrijheid net weer in Enropa weer max. temp. ncersl. gisteren Amsterdam mist 25 0 Brussel 25 0 Frankfort mist 22 0.6 Genève mist 22 1 Innsbruck geh. bew. 0 Kopenhagen mist 22 0 Locamo mist 23 0 Londen geh. bew. 26 0 Luxemburg mist 24 1 Madrid licht bew 31 0 Majorca onbew. 30 0 München mist 20 0 Nice onbew. 24 0.4 Parijs onbew. 26 0 Rome half bew. 27 0.4 Wenen mist 0 ZUricb zwaar bew. 21 13 Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 suiker (mal), 5 oogziekte. 9 vertelling. II. kanaalpeil (alk 13 strijdperk. 14 volgens anderen talk.). 15. meerstemmige 'zangmelodie. 17 uitgebraden stukje vet 19 vreemde munt. 20. ieder. 22. alk. van artikel. 23 vervoermiddel, 24. jongensnaam. 25. duiven- bok. 26. plaaggeest. 28. telwoord l Eng 30. lan ge smalle strook. 32. draaiende trommel waarin wol wordt losgemaakt, 33. voorvoegsel. 34. Noon christenprediker. 37. Syndicale Kom missie (aft.), 38. stuk gronds, 40. sterke drank. 41. nauwer. Verticaal: 1. hagedisachtig dier. 2. en volgende (aft.). 3. hoofdpersoon van een treurspel san Shakespeare. 4. aft. van arrondissement. 5. bij rivier van de Weichsel, 6. opgegeven werk. 7. reeds, 8. bekoorlijk. 10. gaaf, 12. dear van een w agon, 14. soort tabak. 16. plaats in N.Br 18. broeder van Mozes, 20. plaats in Duitsl. 21. voertuig, 25. loze streek. 27. water in N.Br. 29. hoekbalkon. 31. vrucht 31 teken, 3S. meisjes naam. 36. rivier in EngeL 38. scbeik. element, 39 Nieuw-Guinea(aft.). Oplossint wrige puzzel 1 sar 2 pedel. 3. rad. 4. iéfte. 5. naast 6. genet 7. heden. 8. aar. 9. ander, 10. sip. SPRINGHAAS (Van een onzer medewerkers) NAIROBI De Hervormde Wereldbond houdt voor het eerst in zyn bijna honderdjarige geschiedenis een assemblee in Afrika en dat stellen de jonge Afrikaanse en Aziatische kerken bijzonder op prys. Zy zien er een internationale erkenning in van hun zelfstan digheid als kerken; zy voelen bovendien sterk dat zij als kleine ker ken in het dynamisch in ontwikkeling zynde Afrika niet alleen staan. Drie Nederlandse kerken zijn in Nairobi vertegenwoordigd: de Her vormde Kerk. de Gereformeerde Ker ken, beide lid van de oude Wereld bond, en de Remonstrantse Broeder schap, lid van de vroegere Congrega- tionalistische Raad. Onder het thema: „God verzoent en maakt vrij" houden rond 500 assem- bleegangers in Nairobi zich bezig met theologische, sociale, maatschappe lijke en kerkelijke vragen. „Hier in Nairobi zien we duidelijk dat de Wereldbond een nieuwe ont- I wikkeling doormaakt", aldus dr. E. j Emmen, oud-secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. „De Wereldbond was in zijn oorsprong een ontmoetingsplaats van kerken uit de Angelsaksische landen. Heel lang- zaam kwam er een verbreding, die vooral na 1945 doorzette, toen meer kerken uit West-Europa zich aanslo ten. Maar in de laatste tien jaar zijn er veel zelfstandig geworden kerken uit de zendingsgebieden van Afrika en Azie bijgëkomen. Vroeger vergaderde I men alleen in West-Europa, later ook in Amerika, in 1959 ging men naar Brazilië, en nu. voor het eerst, komt men b:;een in Afrika". Dr. Emmen ziet ifcvee hoofdbeteke nissen van de assemblee Het gaat om de verdieping van het theologische. sociale en maatschappelijke denken 1 in de reformatorische kerken. iHet i gaat er ook om dat men elkaar als kerken en christenen uit zeer ver schillende landen en werelddelen, leert kennen en elkaar wil helpen in de problematiek waarvoor men als kerken in deze tijd staat. De meeste jonge kerken zijn via de Wereldraad betrokken bij de oecume ne. De Wereldraad bestaat in feite uit grote kerkenfamilies, en een van die families is de Wereldbond, waar de reformatorische kerken onder elkaar zich kunnen bezinnen. nieuwe gezangenboeken in de Engelse taal staan gezangen van hem. In de Canadese bundel bijvoorbeeld al 25 gezangen. Hij heeft een belangrijke functie voor de versterking van de banden tussen de ledenkerkeri en de nieuwe Wereldbond. Opl. Nederlanders Het Nederlands neemt een belang rijke plaats in tussen de andere voer talen in de assemblee. Veel delegaties kunnen onder elkaar in het Neder lands spreken. Want naast de afge vaardigden uit ons land zijn er Bel gen. Zuid-Afrikanen. Hongaren, In donesiërs. die soms. als z(i een be paalde uitdrukking in de Engelse voertaal niet direct weten, in het Ne derlands aan een andere deelnemer uit die landen vragen, hoe zij dat moeten zeggen. Er zijn ook Nederlanders aanwezig die in Afrikaanse landen werken. Zo is dr. Bas de Gaav Fortman, leraar in Zambia, als gedelegeerde opgenomen in de delegaties van de Gereformeer de Kerken. Mr. R. W. Kylstra. vroe ger secretaris van de Stichting Oeeu- mensche Hulp in Utrecht, en nu Afri- ka-sefcretaris van de Wereldbijbel- bond, is ook een afgevaardigde. Hij hoeft niet ver te reizen, want mr. Kylstra heeft zijn kantoor in Nairobi. Uit Madagascar is de Nederlander Van Beek gekomen, een actief Kerk- Overzeeër van de Nederlandse Zen dingsraad. die eerst een tijd leraar op een zendingsschool in Madagascar is geweest, en nu als secretaris is ver bonden aan de 800.000 leden tellende kerk van Madagascar. Een Nederlander die in de organi satie van de nieuwe Wereldbond een belangrijke plaats inneemt is ds. Fred. H. Kaan (41) die in Utrecht theologie heeft gestudeerd, uit over tuiging congregationalist werd. in En geland zijn theologische studie heeft afgemaakt en in 1955 predikant werd in Engeland. Hij werd algemeen secretaris van de Congregational Council, en tege lijk informatiesecretaris van de We reldbond. Hij werkt in het hoofd kwartier van de Wereldbond, dat is gevestigd in het gebouw van de We reldraad te Genève. In de nieuwe Wereldbond is hij secretaris van het departement voor praktische samen werking tussen de ledenkerken. Hij is bovendien een van de voor aanstaande gezangenschrijvers in de Engels-sprekende wereld. In alle !evmg Over de kerkelijke situatie in Ke nya gaf ds. John G. Gatu, secretaris generaal van de Presbyterian Church in Kenya, inlichtingen. In Kenya, zoals in veel andere Afri kaanse landen, is een enorme ople ving aan de gang. Velen treden toe tot de christelijke kerken. „In het Westen hoor ik over een crisis in de kerken, hier is sprake van een spiritual revival", aldus ds. Gatu. Dat geldt ook voor de Reformed Church of Kenya, die als zendings partner de Gereformeerde Zendings- bondin de hervornvde kerk heeft. Velen in Kenya verwachten veel van de kerken. Ds. Gatu verklaarde dat, doordat de mensen in zijn land merken dat met de onafhankelijk heid. die veelal als een einddoel in het verleden werd gezien, de proble men van het land niet zijn opgelost. De kerken hebben hier. in een land waar 45 procent van de bevolking Mohammedaans is, een belangrijke taak in de nation-building, het helpen van het land naar een nieuwe toe komst. Een groot aantal christenen neemt belangrijke posten in het maatschappelijke en politieke leven van Kenya in. Veel christenen hebben een uitste kende schoolopleiding gevolgd. Zij kunnen hun verworven kennis in dienst stellen voor de opbouw van dit land. dat met grote economische pro blemen worstelt. „Indonesië kan op dit punt niet vergeleken worden met andere lan den, waar een militaire regering aan de macht is. In Indonesië is nu vrij heid van pers. Die was er onder Soekarno niet. Er is vrijheid van katheder, die bijzonder belangrijk is voor het universitair onderwijs." Prof. Notohamidjojo gaat ook in op het grote aantal politieke gevangenen. „De communistische partij telde drie miljoen leden. Nü zitten op het ogen blik enkele tienduizenden van hun leiders gevangen. In verhouding is Verzoening De kerken in Kenya staan voor grote taken, aldus ds. Gatu. Wij heb ben de taak verzoening tot stand te brengen in een land. dat verdeeld is in diverse stammen. Vanuit het Evangelie willen wij midden in het volk staan. De kerken helpen ook mee door goede schoolvoorzieningen te treffen, waardoor nieuwe genera ties beter geschoold het moeilijke le- vén hier kunnen intreden. Hij verheelde niet dat er groeiende communicatiestoornissen ontstaan tussen oude en jonge generaties in Kenya. Maar wij leven vanuit de hoop. aldus ds. Gatu. In Afrika vindt men geen aanhan gers van de God-is-dood-theologie. Wij leven vanuit de Bijbel, en wat wij als christenen uit het Westen ont vangen hebben, proberen wij waar te maken in onze Afrikaanse samenle ving. De assemblee in Nairobi ls een boeiende zaak. Alle werelddelen ont moeten elkaar hier. Samen zoekt men als reformatorische christenen naar de antwoorden op de vragen van deze tijd. (Van onze kerkredactie) ASSEN De samenwerking tussen protestanten «n rooms-katholieken, die theoretisch met elkaar een grote mate van instemming met de oecu- mensche visie hebben bereikt, blijft praktisch ver onder de maat. Veel meer christenen moeten aan het oecumenisch gesprek deelnemen, zegt de werkgroep Interkerkelijk Beraad voor Groningen, Friesland en Drenthe in een schrijven aan kerke- en paro chieraden van de zes denominaties namens welke deze werkgroep fun geert. In Noord Nederland namen vorig jaar ongeveer tienduizend personen aan het oecumenisch gesprek deel. Dit aantal zal minstens verdubbeld moeten worden. Waar christenen hie rover samenspreken wordt dit als een verriiking van het eigen geloofsleven ervaren. Het geloofsleven ter plaatse krijgt er nieuwe impulsen door. Het is een opdracht aan alle chris tenen om zich samen te richten op de wezenlijke inhoud en kracht van het geloof en op de evangelische opdrach ten, die in de wereld moeten worden vervuld. De brief is gegaan naar plaatselijke hervormde, gereformeerde, rooms- - katholieke kerken en voorts naar de kerkeraden van doopsgezinde, remon strantse en lutherse gemeenten. NAIROBI De 52-jarige Ameri kaan William Thompson is zaterdag I op de assemblee in Nairobi tot voor- j zitter van de Hervormde Wereldbond 1 gekozen. Tot vice-voorzitter zijn gekozen: ds. Joh. Huxtable. sceretaris-generaal van de congregationalistische kerk van Engeland en Wales, ds. Victor Rakotarimana van de kerk van Jezus Christus van Madagascar en me vrouw Shantir R. Solomon van de Verenigde kerk van Noord-India. dat maar een klein aantal. Maar ver geet niet dat de staatsgreep van 1968 geen militaire maar een communis tische staatsgreep was, die is mislukt, j Zou die gelukt zijn, dan zou er nog veel meer bloed gevloeid hebben. En J van de huidige vrijheden zou geen j sprake zijn." Corruptie Een moeilijk probleem is ook de corruptie: „Vergeet echter niet dat die al eeuwen bestaat," vervolgt de rechtsgeleerde, „die is niet direct met wortel en tak uit te roeien. In onze Indonesische maatschappij waren de hoge ambtenaren eeuwenlang vrij om zelf te profitere* van de rijkdommen van het land." Toen kwam de Oostindische Com pagnie en ook toen bleef de corruptie bestaan. Scheepsvrachten vol werden door de ambtenaren naar Europa ge zonden. Zowel Indonesiërs als Neder landers maakten zich aan die vorm van corruptie schuldig. Vlak voor de Japanse inval heeft het koloniale bewind hardhandig ge probeerd de corruptie tegen te gaan. Ineens werden heel wat regenten ontslagen". „Maar in de Japanse tijd werd het verschil tussen het bezit van de staat en de ambtenaar weer verdoezeld. De Japanners gaven zelf het voorbeeld, dat zich in de tijd van de republiek voortzette. Wij spreken soms van eigenarisme. Een directeur van een groot bedrijf doet, alsof dat bedrijf van hem persoonlijk is; een ambte naar alsof het land van hem persoon lijk is." „Deze corruptie bestaat dus al eeuwen. Economisch is de situatie bijzonder moeilijk. Vrijwel niemand verdient genoeg voor de meest ele mentaire levensbehoeften. We kunnen dit probleem daarom niet in een handomdraai oplossen". Initiatieven „We krijgen dit probleem alleen onder de knie, als we nieuw werk kunnen aantrekken, waardoor de na tionale inkomsten verhoogd worden. Maar dan zal die versterking van de economie bovendien gepaard moeten gaan met een versterking van het godsdienstig-zedelijk besef. Er moet daarom op scholen en universiteiten met nadruk onderwezen worden dat er onderscheid is tussen staats- en privébezit. Ook de christelijke kerk kan op dit punt een heel eigen bij drage geven." „Om de economie op te voeren heeft Indonesië kapitaal nodig en mensen die nieuwe bedrijven kunnen opzetten. In de tijd van de gelelde economie werd een poging onderno men om grote bedrijven te nationali seren. Nu wordt gestreefd naar parti culiere initiatieven, waaraan wel eni ge leiding wordt gegeven. Daarom is er een viif-jaren-plan opgesteld. Prof. Notohamidjojo is blij met het komend bezoek van president Soe harto. Daardoor kunnen oude banden uit het verleden aangehaald worden. Nederland heeft het vertroeven in Indonesië, zegt hij. Dit geldt niet voor de communisten, maar wel voor de moslims. Samenwerking Er is bovendien geen land in de wereld dat Indonesië zo goed kent als Nederland. Er is een tijdelijke ver vreemding geweest, maar door dit be zoek dat, naar prof. Notohamidjojo hoopt, gevolgd zal worden door een tegenbezoek van de Koningin aan In donesië kunnen de contacten weer in goede banen worden geleid. Er moet weer samenwerking komen zowel op economisch als op cultureel terrein. Vooral dat laatste vindt deze rector van een universiteit, die bovendien aan andere universiteiten doceert, be langrijk. Hij hoopt dat één van de vruchten van dit bezoek ook zal zijn dat Indonesië gemakkelijker Neder landse docenten toelaat. Op dat punt zijn er nu nog veel moeilijkheden. Sommige Nederlan ders moeten twee jaar wachten op een visum. Prof. Notohamidiojo hoopt dat daarin spoedig verandering komt. Inmiddels wordt aan vele universitei ten hel Nederlands weer onderwezen, opdat Indonesische studenten gebruik kunnen maken van de uiterst belang rijke literatuur in het Nederlands op het gebied van de rechtenstudie, de geschiedenis én de cultuur. (Van onze kerkredactie) BEXNEKOM Als gevolg van scheuring in de Gereformeerde Ke ken (vrijgemaakt) is het ook in j Stichting Gereformeerde Kinderbf scherming tot een breuk gekomen. Deze stichting stond onder leidii van prof. C. Veènhof, die niet me tot het vrijgemaakte kerkverband b hoort. Blijkens een mededeling in h weekblad Opbouw heeft enige ti geleden een minderheid in het b stuur het vertrouwen in de overi bestuursleden opgezegd. omd laatstgenoemden lid zijn van vrijg maakte kerken, die. op de synode va Hoogeveen niet mochten worden ve tegenwoordigd. Ook het persone heeft schriftelijk verklaard de mee derheid van de bestuursleden ni li meer te erkennen. Van deze stichting, die door het m nistene van CRM erkend is als ii stelling voor algemeen maatschapp lijk werk. gaat het kindertehuis I Driehoek te Ede uit. Na de bestuur h reorganisatie is nu dr. A. J. Hendril te Capelle aan den IJssel voorzitter. De bestuursleden in wie het ve trouwen was opgezegd, bebben nu i stoot gegeven tot de oprichting v; de Stichting anno 1970 voor gerefo meerde kinderbescherming en maa schappelijk werk. Hiervan is pr< L Veenhofweer voorzitter. De beide partijen voeren bespri kingeh om tot een billijke boede scheiding te komen. Studiedagen NKV: GEMERT „Voor een kerk waai^6 in van verontrusting geen spralm meer zou zijn, moet men vrezen. Ze f ten dode opgeschreven, zolang er ni gereageerd wordt is er leven en daa: om is het ook een onzinnige en zeite onzindelijke gedachte om de veron rusting bij de gelovigen weg te n men: het is nodig dat de mensen e mee leven." Dit zei de vicaris van het bisdo i Den Bosch, bisschop L. A. T Rooyackers, zondag op de sociale sti diedagen van het Nederlands Kath liek Vakverbond in Gemert. Hij stelde, dat de oudere mens ni per se conservatief is en dat veroi rusting geen kenmerk is van een b paalde groep, maar alle groepering doorsnijdt. Bisschop Rooyackers zei, dat d< de absoluutheid van verschillen standpunten valse tegenstelling worden geschapen die niet van ea zijdigheid zijn vrij te pleiten. 21 De kerk betekende in het allerla.' g ste verleden nog zekerheid, veili T heid, rust. „Daarom ook", aldus b schop Rooyackers. „kon ze sprekl met een taal die eeuwig leek en k ze zich veroorloven zich te present ren in een kleed dat onverslijtba. scheen." Maar de kerk als menseng meenschap is meegesleurd in de ve. anderingen van deze tijd, ze is u haar zelfverzekerdheid en schijnbai autoritaire rust en onaantastbaarhei gedrukt. De kerk moet opnieuw e eigentijds leren spreken. Ze kan gee beelden en symbolen meer gebruike die de hedendaagse mens mets mei zeggen. ARNHEM Het bestuur van d PPR meent, dat mo--)' worden ge a werkt aan een progressief alternatie voor het kamnet-De Jong welk alter natief na d* komende Kamerverkie zingen, hetzij als regering, hetzij al schaduwkabinet kan oj treden. Tijdens een zaterdag in Amber gehouden vergadering kwam het be stuur tot de conclusie dat het doe van Je PPR r.og over kort aanwezi is. Dit doel is: bijdragen aan een pro gressieve meerJerheidsvorming in d Nederlandse politiek. De PPR z:i bij de verkiezingen eei beroep ioen op die kiezers die poll tieke vernieuwing in ons land voor staan fn zich ook richten tot diege nen, die al bewust voor een van d andere orogiessieve partijen hebbel gekozen. Ge'rocht zal worden te ko men *ot gemeenschaont liike kandida tenlijsfen voor progressieve partijen. STAGE IS VERVALLEN GEREI'. KERKEN (VRIJGEM.) (BUITEN VERB.) Beroepen te Zalk en Veecaten: J. Scheltens te Zuidwolde. DEN HAAG De laatste ja ren was het regel, dat gerefor meerde theologische kandidaten na hun praeparatoir examen in aansluiting op hun studie aan de VU of in Kampen een „stage" doorliepen. Onder leiding van een daartoe aan gewezen oudëre predikant als mentor werden zij vier maanden meer direct op de ambtelijke praktijk voorbereid. Na deze stage waren zij dan beroep baar. Per 1 september komt er krachtens een synodaal besluit verandering in deze regeling. De stage voor de be vestiging en intrede als predikant wordt vervangen door een „pastorale begeleiding" gedurende de eerste tijd na de bevestiging en Intrede, in de eigen eerste gemeente dus. Vooreerst duurt die begeleiding no vier maanden. Het is echter de be doeling, om met ingang van 1 janual 1972 de duur van de begeleiding val de jonge gereformeerde predikant ol een vol jaar te stellen. De directe aanleiding tot deze nieu we aanpak is een financiële. Gedu rende de stagetijd genoot de (vaak J gehuwde, maar niet meer voor stu diebeurs in aanmerking komendf kandidaat een zeer laag inkomen. Maar al geruime tijd werd een an dere kerkelijke begeleiding van d pas afgestudeerde theoloog overwo gen. Hierbij ging het om de inoefe ning in de praktijk, die bij de eigen lijke opleiding thuis hoort en die ni ook in universitair verband plaat vindt en het vinden van de eigel pastorale rol, waarbij de Gerefor meerde Kerken willen blijven helpet met dit nieuwe systeem. De mentoren zullen een op hun taak gerichte trai ning krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2