TERREURACTIE AMRONEZEN Koppelbaas verdwijnt, eind staking in zicht? Commentaren in; i Vliegtuig eiland in stort neer op Veerse Meer Staking zet door Wight werd chaos Het Kwartet Huis van Indonesische ambassadeur bezet Wassenaarse hoofdagent doodgeschoten Ir. Manusamci met spoed naar premier De Jong Veel files in weekeinde WEEKEIXD VAX OVERLEG OP ALLE FROXTEX (rjtaJ) HrrwtEB Buien I I i I 1 I I I I Een f leurig mapje post papier voor wie een I nieuwe abonnee opgeeft l i i i ni i Drie doden en zeven gewonden huislioudshow zie pagina 6 "Nieuwe Leidse Comramnt irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer otdkantoor Leiden Maandag 31 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTtLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een woordvoerder van de Badan Persatuandie zegt meer dan tachtig procent van de circa dertigduizend in ons land wonende Ambonezen te vertegenwoordigen, verklaarde vanmorgen dat zijn organisatie niets heeft te maken met de bezetting. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Zo'n 25 zwaar bewapende Ambonnezen hebben vanmorgen vroeg de woning van de Indonesische ambassade in Wassenaar bezet. Bij hun overval schoten ze hoofdagent J. Moolenaar (26), die de residentie bewaakte, door het hart. Een gevechtswagen van de Koninklijke Mareschaussee dicht bij de bezette residentie van de Wassenaar Ambassadeur Taswin Almanik Natadiningrat was niet aan wezig, maar zijn vrouw en zoontje en vijf man personeel werden gegijzeld. Voordat hij aan zijn verwondingen overleed, wist de hoofdagent nog het hoofdbureau van politie te waarschu wen. Direct werd een groot aantal agenten (onder andere uit Den Haag en van de rijkspolitie) gealarmeerd. De divisie Den Haag van de mare chaussee dirigeerde twee pantserwa gens naar het huis aan de Kerkebos- DRIEBERGEN Op de rijkswegen het zowel zaterdag als gisteren uit- londerlijk druk geweest. Dit leidde >p veel plaatsen tot filevorming en kettingbotsingen met grote materiele ichadc. Kennelijk zijn veel autobezitters, ;elokt door het mooie weer, een of twee dagen op stap geweest. Bij een botsing tussen twee Neder- andse mjlitaire auto's en een perso nenauto in de omgeving van het Duitse Biiren is de soldaat C. J. Be ende (20) uit Breda om het leven ;ekomen. Elf militairen, die behoren tot de in Stöckerbusch gelegerde NA- VO-eenheid, en drie Duitsers raakten icht gewond. Bij verkeersongelukken kwamen verder om het leven L. J. Hut (22) te Lochem, mevrouw .J E. N. Balvoort- •Swartjes (30) te Utrecht, J. W. Ste- ringa (17) te Kolummerland (Fr.), Ro bertas van" Ras (10 maanden) te Uden, mevrouw T. Vermaeren (54) uit liet Belgische Terhagen. M. J. J. Scfcurink (17) en K. Goldewijk (65) beiden uit Zieuwent, W. de Jong (22) De Knijpe (Gr.), A. Vermeulen (22) te Soesterberg en mevrouw Van Dijk (36) te Roermond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op alle fronten is dit weekeinde druk gewerkt aan een oplossing van de enorme stakingspro blemen in het Rotterdamse Waterweggebied. Sinds vrijdag wordt er in de haven van Rotterdam alleen nog in Europoort gewerkt. Alle andere sectoren lagen volledig stil, inclusief de havensleep- ROTTERDAM De 62-jarige bak- kenschipper A. Baak uit Den Haag raakte vrijdagavond met het linker onderbeen bekneld tussen de Eer- land 6 en de dekschuit Tak IV. Het ongeluk gebeurde tijdens het vast maken van een sleepdraad. Het been van het slachtoffer werd nagenoeg geheel afgekneld. Om erin te slagen de menigte te ketenen, moet mmi ogen' schijnlijk dezelfde ijzers dra- gen. VOLTAIRE III L 1 +- é&ir sx—f5 X JIM Als ik deze lijn Irek denkt mijn moeder dat ik een bad heb genomen Watei Hoog water: 1 september: Rotterdam le getij 5.29, 2e getij 17.25; Scheveningen 3.29-15.50: Vlissingen 2.18-14.34; Willemstad 6.01-18.11. Zon en maan 1 september zon op 5.51; onder 19.28; maan op 6.20; onder 19.29; 8 sept. E.K. DE BILT Een gordel van hoge luchtdruk, die de verbin ding vormde tussen een in de ombeving van de Zwarte Zee gelegen hogedrukgebied, en een zich bij de Azoren bevindend gebied met hoge barometerstan den, heeft enige dagen het weer in ons land bepaald. Op de Atlantische Oceaan is de depressie aktiviteit gedurende de laatste dagen toegenomen. De luchtdruk in het Noordzeegebied is gaan dalen, waardoor de gor del van hoge luchtdruk van noord aar zuid over Nederland is getrokken, daarmee de weg voor een westelijke stroming vrij makend. Vanochtend lag een depressie, kerndruk 980 mbar, ten zuiden van IJsland en trok betrekkelijk langzaam naar het noordoosten. Een bijbehorend koufront bracht toen in Oost-Engeland regen. Morgen zal het ten oosten van Nederland liggen, na in de avond en nacht met wat regen te zijn gepasseerd. Ach led het front stroomt met westelijke winden koelere lucht binnen, waarin hier en daar een bui kan voorkomen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: zonnige perioden, plaatselijk een bui en overdag lagere temperaturen. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stjjgend. dienst. In totaal zijn rond 30.000 mensen bij de staking betrokken; 16.000 bij havenbedrijven en 14.000 bij werven en machine fabrieken. Het overleg dat zaterdag en zondag tussen de betrokken in stanties en de vakbonden is ge voerd, heeft in de metaal industrie tot de volgende resul taten geleid. 9 Uiterlijk 31 december zullen kop pelbazen geen personeel meer mogen plaatsen bij dc bij fcc Metaalbond aangesloten bedrijven. De metaalbond Rotterdam heeft een dringen beroep gedaan op andere bedrijfstakken en ondernemingen deze gedragslijn over te nemen. Besprekingen tussen de directies van de RDM en Wilton-Fijenoord en vertegenwoordigers van de vakorga nisaties hadden als resultaat dat van af 1 januari het verschil in vergelijk bare beloning tussen de van koppel bazen ingeleend personeel hoogstens tien procent mag bedragen. In afwachting van de uitvoering van deze maatregel zal aan het eigen personeel een uitkering ineens van 400 worden gedaan. De ondernemingsraden van de wer ven hebben zich inmiddels achter deze oplossing geplaatst. Havens Ook de vervoersbonden, betrokken bij de staking onder het havenperso neel, vergaderden dit weekeind enkele malen. Overeengekomen werd achter de actie van de havenwerxers te gaan staan. Later werden een aantal eisen geformuleerd, waaronder een volledi ge eliminatie van het koppelbaas probleem uit de havenbedrijven en een aanpassing van het personeels beleid. Op het vlak van de lonen wordt een uitkering geëist aan de werknemer van een reisuur per dag, hetgeen neer komt op de door de stakers gewenste loonsverhoging van 25 per week. N Vandaag zouden over deze eisen verdere besprekingen worden ge voerd. Verwacht werd dat een en ander ertoe zo uleiden dat in de loop van vandaag het werk in de haven zou worden hervat. 9 Voor vervolg zie pagina 5 ROTTERDAM Het personeel van de scheepswerf Wilton-Fijen oord in Schiedam heeft vanmorgen tijdens een masale bijeenkomts in de open lucht de bereikte resultaten verworpen. Men begon direct met het vormen van een actiecomité dat, we gens het terugtrekken van de onder nemingsraad, de directie op de hoogte zal stellen van de eisen van het per soneel. De eerste indruk was dat ook an dere werven, waaronder de Nieuwe Waterweg, met deze handelwijze mee gaan. Als belangrijkste eis prijkt op het lijstje van het werfpersoneel 25 per week schoon er bij. laan. Alle wegen naar Wassenaar werden afgesloten. Manusama De bezetters, gewapend met sten- guns en pistolen, schoten op iedereen die het terrein betrad. Op verzoek van de Ambonezen zelf, burgemeester Geertsema van Wassenaar en premier De Jong, die in allerijl naar de resi dentie ging, werd op ir. J. A. Manu sama. de president van de Zuidmo- lukken, een beroep gedaan naar de woning van de ambassadeur te komen. De Ambonezen waren in drie auto busjes naar Wassenaar gekomen. On der welke omstandigheden de hoofd agent werd doodgeschoten, was van morgen bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. Onderhandelingen Toen op verzoek van de zwaarge wonde agent assistentie kwam, werd agent F. Vink door de bezetters gegij zeld. Agent P. G. Schuurman slaagde erin te onderhandelen met de bezet ters. Als losprijs voor de gegijzelde politieman en het lijk van agent Moo lenaar moest de inspecteur onder meer de megafoon en andere goede ren, waaronder een vlag van de Zuid- molukken, uit de busjes in het ge bouw brengen. Agent Vink kreeg van de Ambone zen op schrift een ultimatum mee, waarmee hij naar zijn superieuren stapte. Wat hierin stond, was vanmor gen nog niet bekend. Premier De Jong en burgemeester Geertsema vestigden hun „hoofd kwartier" in een in de nabijheid ge legen villa. Daar wachtten ze op de komst van ir. Manusama, die uit Rot terdam moest komen. Onder politie- geleide zou hij naar het „hoofdkwar tier" worden gebracht. Men neemt aan dat de bezetting verband houdt met het bezoek van de Indonesische president, Soeharto, die morgenochtend om half twaalf op het vliegveld Ypenburg aankomt. Hij blijft met zijn vrouw drie dagen in Nederland. HILVERSUM Als gevolg van de Euro '70-kruistocht van Billy Graham in april zijn in de Hilversumse samenkomsten 1024 mensen tot geloofsbeslissing ge komen. Volgens de definitieve cijfers van de Nederlandse nazorg-commissie hebben 627 mensen voor de eerste maal „Christus aanvaard". 144 mensen kwamen tot „zekerheid" en 253 tot „hernieuwde toewijding". FRESHWATER Het pop festival op het eiland Wight, het grootste ooit in Engeland ge houden, is gisteravond geëindigd in een chaos, toen honderden jongelui zich in een orgie van vernieling stortten. De organisa toren schatten de schade op 250.000 gulden. Tweehonderd jongelui „Heli's angels" en Franse anarchisten sta ken de lont in het kruitvat toen zij vanaf een heuvel de festival-arena bestormden en de golfplaten begon nen te slopen die consumptieruimten omheinden. De loodsen werden syste matisch van hun voorraden ontdaan en in brand gestoken. Terwijl overal branden woedden, riepen de vertwijfelde organisatoren de politie te hulp, die met zestig man de vijfduizend leden tellende orde dienst kwam versterken. Er ontstond paniek toen twee rookbommen naar het podium werden geworpen, waar een geluidsversterkingsinstallatie in brand raakte.' Intussen had al minstens de helft van de 400.000 popaanhangers beslo ten de topsterren die nog zouden op treden de topsterren te laten en hun biezen te pakken. Het festival zou nog tot de vroege ochtenduren voortduren met optreden van o.a. Joan Baez en Jimi Hendrix. Grote massa's festivalgangers dromden bij de steigers van de veer diensten samen om de eerste de beste boot naar huis te nemen. Bewoners van het eiland vrezen dat het nog wel dagen kan duren voo/dat zij Wight weer voor zich alleen hebben. Terreur ER ZIJN vele grote politieke tegen stellingen in de wereld, tegenstel lingen. die ook uitlopen op militaire confiicten. Het is bekend, dat er tussen de in Nederland verblijven de Ambonnezen cn de Indonesische regering grote spanningen bestaan. Dit is het goed recht van de Ambo nezen in ons land. Zy pogen al ve le jaren te komen tot een zelfstan- I dige staat. i Het is echter niet hun goed recht om bü een komend bezoek van de In- donesische president aan Nederland een.Nederlandse politieagent, die op j wacht staat voor de residentie van dc Indonesische ambassadeur te Wassenaar, dood te schieten, een tweedè politieagent te gijzelen om daarna met wapengeweld dc resi dentie te bezetten. Een protest tegen een dergelijke han delwijze kan niet scherp genoeg zijn. Dit optreden is onvoorstelbaar cn maakt een mens even sprake loos. Als wij een dergelijk moorddadig op treden van iemand hadden ver wacht, zeker niet van de Ambone zen. Deze mensen vervallen thans in de fouten, waarvan zU al vele jaren dc Indonesische regering be schuldigen. Wanneer zij zo hun wensen tot politie ke zelfstandigheid willen duidelijk maken, verdienen zij deze zelfstan digheid niet. Wy verwachten, dat de Nederlandse regering op deze daad van terreur op gepaste wijze weet te antwoorden. Over de wenselykheid van het be zoek van de Indonesische president Soeharto kan men van mening ver schillen, maar dit neemt niet weg, dat de regering de komende dagen alles in het werk zal moeten stel len om gewelddadige excessen zo als deze zich vandaag in Wassenaar hebben voorgedaan, te voorkomen. ROTTERDAM In verband met een reeks diefstallen bij de groothan del in woningtextiel J. P. Wyers aan de Schiekade heeft de Rotterdamse politie tot op dit moment twaalf ar restaties verricht. c geef op als nieuwe abonnee: I hotoHncr nor ivwaïlaai otuui my ais legenpresiaue zon ^betaling per D maand mapje fK)slpapicr Mijn naam is: woonplaats: Stuur mij als tegenprestatie zo'n Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden VEERE Op het eilandje „De Haringvreter" in het Veerse Meer is gistermiddag een rond vluchtvliegtuig in een dichte mistvlaag neergestort en in brand gevlogen. De piloot en twee passagiers kwamen om het leven. Zeven passagiers werden gewond. Het toestel maakte een vlucht van af het op 14 juni geopende vliegveld Middenzeeland op Walcheren. Het was op de teugweg toen het plotse ling in een boven het Veerse Meer opkomende mistbank terecht kwam cn neerstortte. Op het Veerse Meer zagen tiental len watersporters, die daar ontspan ning hadden gezocht met hun jachten en speedboten, het ongeluk gebeuren. Te laag Een ooggetuige vertelde, dat de pi loot boven het eiland vermoedelijk moet hebben ontdekt dat hij te laag vloog. iHet zicht was slecht door de mist. Het toestel vloog enkele honder den meters boven de toppen van de bomen. Er werd volop gas gegeven om hoogte te winnen, maar de snel heid viel terug. Daarna raakte het de bomen, viel op de grond en vloog in brand. Eigenaren van jachtjes renden met hun brandblusapparaten naar het neergestorte toestel om de vlammen te doven. Zeven personen konden tij dig worden gered. De namen van de slachtoffers zijn: de piloot Dieptahl uit Noorwegen, de heer Gunst uit Goes en de heer Ma- quelin uit Middelburg. De gewonden zijn: mevrouw C. van der Driest-De Winter en haar 9-jarige dochter Josi- na uit Heinekenszand, het echtpaar W. van der Driest uit Terneuzen, de heer Schooten uit Middelburg, M. Bondens uit Goes en mevrouw Wil- lemsen-Cy vat uit Middelburg. Het was gisteravond nog niet mo gelijk een onderzoek in te stellen, omdat het eiland niet bereikbaar was door de mist Het vliegtuig was eigendom van het bedrijf Nationaal Vliegbeheer. CAGLIARI Drie kapers hebben gisteren een Algerijns passagiers vliegtuig gedwongen naar Albanië te vliegen. Aan boord waren 36 passa giers. De kapers drongen direct nadat het toestel was opgestegen de cock pit binnen en gelastten de gezag voerder naar Tima te, vliegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1