SOBER STRAMIEN VOOR VPRO'S TV-AVOND r De en Tijd bij NRC Handelsblad n Industriële gevechtsgroepen x Ster-reclame kost kranten 10 pet van hun inkomsten r I Laat ieder zijn eigen pensioendatum kiezen Jachtopziener gestraft: doodde twee honden Alternatief gehandhaafd I Een fleurig mapje post papier voor wie een nieuwe a bonnee opgeeft1 aan Sowjetunie Franse stafchef terug van bezoek VAR A's afscheid van Wigbold SER-LID BIJ NKV: Liberalen: niet met kuisheids- gordel in kabinet Veronica bracht miljoen bijeen voor Nierstichting NOS akkoord met uitbreiding radiozendtijd Dodencijfer busongeluk tot zeven gestegen Incidenten op popfestival Wight ZATfRDAG 29 AUGUSTUS 1970 MEI WE COATEATRATIE IA DAGBLADWERELD Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Opnieuw is een ingrijpende vorm van samenwerking in de dagbladwereld tot stand geko men: nu tussen de avondbladen De Tijd en Algemeen Handelsblad te Amsterdam en de Nieuwe Rotterdam se Courant te Rotterdam. Die samen werking zal (met ingang van 1 okto ber) gestalte krygen zowel op tech nisch en commercieel als op journa listiek gebied. De drie kranten hebben een geza menlijke oplage van bijna 200.000. Al gemeen Handelsblad en NRC (onaf hankelijk), die 1 oktober fuseren, zijn uitgaven van de Nederlandse Dag blad Unie en De Tijd (r.k.) van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven. De voorgenomen journalistieke sa menwerking houdt o.m. in. dat een gezamenlijke nieuwsdienst van onge veer 70 man zal worden gevormd, terwijl diverse redactionele afdelin gen (zoals de redacties sport, finan ciën. binnenland, buitenland en par lement) geleidelijk zullen worden sa mengevoegd. Ook zal voor alle drie bladen (plus Het Vaderland in Den Haag) één weekend-bijlage worden samenge steld. De opiniërende artikelen zullen ge scheiden blijven, zodat aldus een gisteravond vertrekt communiqué de kranten hun eigen karakter en journalistieke verantwoordelijkheid blijven behouden. Verwacht wordt dat een aantal journalisten moet af vloeien, deels evenwel door natuurlijk verloop. Voor het personeel van de drie bladen is het nieuws van de samen werking zeer onverwacht gekomen: eerst gistermiddag om vijf uur wer den de werknemers geïnformeerd. Een deel van de journalisten weiger de uit protest tegen het ontbreken van inspraak-vooraf de informatie bijeenkomst bij te wonen. De directies van de drie bladen ver klaarden dat de samenwerking nood zakelijk is als gevolg van „de con currentie van de etherreclame en de voortdurende kostenstijgingen." Alle drie dagbladen werken met verlies, al maken ze deel uit van goed flore rende concerns. (Van correspondent) Drukkerij ARNHEM De politierechter heeft gisteren de 40-jarige jachtopziener Arend Jan S. uit het Achterhoekse Laag Keppel veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en vijfhonderd gulden boete, omdat hij met enkele kameraden twee honden uit de buurt weghaalde en doodde. Een van de honden schoot hij eigenhandig met een revolver neer. Inwoners van Hummelo en Keppel beschuldigen de jachtopziener er van dat hij de laatste vijftien jaar bij her haling honden en katten van hen op deze manier om zeep hielp. S. en de beide 24-jarige medever dachten Anton R. en Gerrit S. zeiden slechts in een- dronkenmansbui te hebben gehandeld. Ze ontkennen dat er ooit eerder iets voorviel in het nachtelijke Hummelo. R. werd ver oordeeld tot een week voorwaardelijk en 150 gulden boete omdat hij een van de honden had gewurgd. Een vermoeid Feyenoord- elftal is na een lange reis van uit Buenos Aires op Schiphol teruggekeerd. De ploeg reisde per bus direct door naar het sportcentrum van de KNVB in Zeist om zich daar voor te bereiden op het competitieduel tegen AZ. Er was dan ook maar even tijd om vrouw en kinderen te groeten zoals Theo Laseroms op deze foto die zijn dochtertje Astrid omhelst. De technische samenwerking zal o.m. tot gevolg hebben, dat De Tijd i vanaf 1 oktober wordt gedrukt op de persen van het Handelsblad te Am sterdam en dat de drukkerij van De Tijd zal worden gesloten. De Tijd- zetterij wordt gehandhaafd. Een vrij wereldkampioen Jean Pierre Monsere groot deel van het drukkerijpersoneel heefl vrijdag in Roeselaere een criterium van De Tiid moet wnrHpn nnkbïPn i v00r beroepsrenners gewonnen. De tweede van ue rya moet worden ontslagen t plaats was voor de Xederiander Rene pij- vermoedelijk enkele tientallen werk- nen. AMSTERDAM Als de ad- vertentiegroei zich in de peïio- de 1967-1969 had ontwikkeld zo als dat van 1958-1965 het geval was, zouden de dagbladen in het afgelopen jaar 60 miljoen gulden meer advertentie-in komsten hebben gehad. Dit zegt de vereniging De Neder landse dagbladpers in een com mentaar op het recente rapport van de interdepartementale commissie Concentratietendensen in de pers en op de op 12 juli door de regering aangekondigde maatregelen. Dit betekent, zegt de NDP, dat door de Ster-reclame de inkomstén van de nemers), voorzover zij niet elders kunnen worden geplaatst. Op commercieel gebied zal voor de adverteerders een aanbod worden uitgewerkt, waarbij korting wordt ge geven op advertenties die in de drie bladen gezamenlijk worden geplaatst. Zowel de Nederlandse vereniging van journalisten als de grafische vak bonden zijn over de samenwerking 'ingelicht; prof. mr, W. F. de Gaay Fortman is benoemd als vertrou wensman voor de journalisten. De Zwitserse wielerbond lweft vrijdag bekendgemaakt dat de wereldkampieon- schappen wielrennenop de weg in 1971 van 2 tot 5 september zullen worden ge houden in het Kanton Tessino. met starl en finish in mendrlsio. De veelzijdige Westdultse zwemmer Hans Fassnacht. die in Amerika studeert en traint, toonde zich vrijdag bij terug komst in zijn geboorteland uiterst ver baasd over de beslissing van de Westduitse zwembond hem bij de Europese kampioen schappen in Barcelona (5/12 september) niet te laten uitkomen op de 200 meter vlinderslag. Fassnacht verbeterde vorige week tijdens de Amerikaanse titelstrijd ln Los Angeles het Europese record op deze afstand. I DAOITC r»Q otaffiiof 1IQ11 ik geef op als nieuwe abonnee: betaling per kwartaal maand woonplaats: Stuur mij als tegenprestatie zo'n mapje postpapier. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VPRO handhaaft in het komende win terseizoen het alternatief van kinderlijke luim tegenover diep gravende informatie en cultu reel signalement. Per avond slechts één kwartier actualiteiten, niet meer gepre senteerd door Joop van Tijn, maar door Frits van de Poel, zulks „in serieuze, parodiërende of hekelende benadering van het nieuws": „Mijn stijl kennende is dat wel aannemelijk", zegt de nieuwe medewerker er zelf van. Dit zal tevens de enige „levende" inbreng in het programma zijn, de rest wordt per band of film op het scherm gebracht, zonder dat er om- roepsters bij te pas komen. De alternatieve humor wordt ge vonden in nog meer Betty Boops en in de vertoning van de complete reeks komische twee-acters, die de filmko mieken Stan Laurel en Oliver Hardy in de jaren 30 maakten en die nog I niet eerder op televisie verschenen. |- j Elke film duurt 20 minuten. Thema's In de sectie documentaire program ma's zal de VPRO zich concentreren op twee thema's, nl. Amerika met al zijn wel en wee, en het Neder landse onderwijs. „Nu dc polarisatie van meningen over de binnen- en buitenlandse po litiek van de V.S. steeds meer de richting van louter emotionele pro- en contra-opinies opgaat wil de VPRO-televisie niet alleen trachten na te gaan hoe de „Amefikaansc droom" zich historisch heeft ont wikkeld tot de werkelijkheid van van daag, maar ook aan de hand van een aantal eigen reportages cn documen taires een beeld geven van de he dendaagse Amerikaanse samenleving". Aan deze programma's werkt een team, waarin o.a. Wouter Gortzak, A. de Swaan en jhr. G. Benthem van den Berg zitten. Voor de supervisie over deze pro- I dukties heeft de VPRO Wilbert Blank, tot voor kort dramaturg bij het to neelgezelschap Globe, aangesteld. Amusement Eigen amusement biedt de VPRO in vier shows van Rob Touber. waar van er één is te zien op Oudejars- avond. Het vooravonduur, eens per 13 dagen op Ned. 1, wordt „ter be schikking gesteld" van Nederlanders, die ideeën hebben welke zij graag op televisie verwerkelijkt zouden zien: er wordt al met een groot aantal land genoten van diverse pluimage over legd. L° u maand mapje postpapier. PARIJS De stafchef van de Franse strijdkrachten, generaal Mi chel Fourquet. is gisteren in Parijs teruggekeerd van een officieel bezoek van acht dagen aan de Sowjetunie, waar hij o.a. een aantal militaire ba- ges bezichtigde. Bij zijn aankomst op Orly be schreef de generaal het bezoek, waar bij hij de gast was van zijn Russische collega maarschalk Zakharov, als een 'contactreis'. Hij achtte, dergelijk con tacten van groot belang en kondigde aan dat zij in de toekomst vaker zul len plaatsvinden. Zo zal de bevelheb ber van de Franse luchtmacht vol gend jaar naar de Sowjetunie gaan, waarna een tegenbezoek van diens Russische collega volgt. „Wat de bestudering van het Ne derlands onderwijs betreft wordt ge dacht aan zes „deel-onderwerpen", o.m. het kleuteronderwijs, democratie op school en de lerarenopleiding". De regie is in handen van Pieter Verhoef, bekend van zijn voor het IKOR gemaakte gefilmde profiles. Hans Keiler maakt voorts zes programma's over de Nederlandse sa menleving in de jaren 20 en 30, ana lyserend dc culturele en sociale stro mingen van links en rechts, die be palend zijn geweest voor het gees telijk klimaat waarmee Nederland de oorlog van 1940 inging. Uitzending om de 14 dagen, van 22 oktober tot 31 december a.s. Radio De VPRO-radioprogramma's hou den hun nu gehanteerde opzet: zij blijven mobiel en flexibel en zullen waar nodig nog verbeterd worden. „VPRO-maandag" blijft gewijd aan klassieke muziek, afleidende infor matie wordt er niet meer i(7 gegeven. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bestuursleden en medewerkers van de VARA alsmede collega's van andere omroepen kwa men gistermiddag samen om afscheid te nemen van Achter het Nieuws- hoofdredacteur Herman Wigbold, die naar Het Vrije Volk vertrekt om daar dc hoofdredacteurszetel te bezetten. De lieer J. W. Rengelink zei dat er gewoonlijk niet zoveel drukte wordt gemaakt als een personeelslid van de VARA weggaat, maar dat men voor een zo markante medewerker die zijn taak dermate voortreffelijk uit voerde, wel een uitzondering mocht worden gemaakt. Wigbold, zo zei hij, heeft in de storm gestaan die nogal eens van rechts aanblies: men zegt wel eens graag dat de principiële instellingen van de omroepen verwateren, maar de weerstanden die Wigbold op zijn post tegen zijn werk. maar ook tegen zijn persoon, heeft ondervonden, spreken dat tegen. Het heeft hem echter nooit aan moed ontbroken om kritische reacties te innen. Hij toonde zich steeds een harde werker, met begrip voor problematiek en recht vaardigheid. met durf en toch reke ning houdende met liet grote gediffe rentieerde publiek. Het spijt de VA RA oprecht dat hij weggaat, hoe goed ook het team is, dat hij achterlaat. De heer Rengelink knoopte aan zijn waarderende woorden voor Herman Wigbold nog een korte beschouwing vast over tv-actualiteiten: het blijft de vraag of het feitelijke dagelijkse journaal slechts uit één bron moet komen en het lijkt hem onvoldoende, dat de callectie van actualiteitenru brieken wel goede verscheidenheid biedt maar hoogst ongelijk is van op zet en van verschijningstijden. Er zou moeten worden gezocht naar een handzaam samenwerkingspatroon voor omroeporganisaties én de geza menlijkheid in dc NOS. Tijdens de genoeglijke afscheidsre ceptie werden er geestige toespraken gehouden door collega's en natuurlijk ontbrak het niet aan geschenken. Drama Aan dramatische produkties heeft de VPRO op het programma staan „De zeven doodzonden" van Brecht (22 oktober), een tv-béwerking van Bor- dewijk's roman „Bint" (waarmee hij in 1931 een visionair beeld opriep van autoritaire schooltucht), een re vue aan de hand van tekeningen en teksten van de Amerikaanse schrij ver-cartoonist Jules Feiffer, een dra matisering van. de Chicago-processen en een door Gerben Hellinga te schrij ven gespeelde documentaire over ge luidshinder. DEN HAAG Prol. J. Kis temaker. directeur van het in stituut voor atoom- en mole- cuulfysica, heeft een aantal stellingen en aanbevelingen ge formuleerd voor het bevorderen van de Europese eenheid, ten einde Europa ook op technolo gisch gebied opnieuw een voor aanstaande positie te doen in nemen. Hy wil het Europese onderwys ge lijkvormig maken en Engels als twee de taal op alle lagere scholen Invoe ren. Door de instelling van jeugd-Ia- boratoria in alle grote bevolkings centra zou West-Europa over tien a twintig jaar weer over een creatieve wetenschappelijke en technologische top kunnen beschikken. Indien voor een dergelijk project in geheel West-Europa 600 miljoen dollar per jaar zou kunnen worden uitgetrokken in Nederland 120 mil joen zouden ongeveer een half mil joen jongeren tussen 12 en 20 jaar een creatieve wetenschappelijke en tech nologische vorming kunnen krijgen. Gevechtsgroepen Prof. Kistemaker bepleit tevens de Instelling van zgn. ..industriële ge vechtsgroepen", bestaande uit 100 a Kistemaker 500 personen die binnen ongeveer vijf jaar een of twee bekende en veelbe lovende nieuwe produkten markt rijp zouden moeten maken. De kos- I ten van een dergelijke groep zouden op 10 miljoen dollar per jaar worden gesteld: uitgaande van ca. 25 groepen in Europa zou een centrale Europese overheid op uitgaven van 125 mil joen dollar per week moeten rekenen. „Dat is minder dan Nederland in een jaar aan onderontwikkelde ge- i bieden geeft, van welke laatste gel den het vrijwel geen enkel rendement kan verwachten", aldus prof. Kiste- maker. Klachten hu reau De Amsterdamse hoogleraar stelt dat eën belangrijker deel van de gel den voor research en development dient te gaan vóór handhaving van te kleine1 nationale industrieën en prestiges. Nederland voteert wel „vlot" 900 miljoen gulden per jaar voor „ontwikkelingshulp", maar de totale overheidsbijdrage aan Euro pese projecten als CERN, ELDO en Euratom bedraagt slechts 60 miljoen per jaar. Prof. Kistemaker bepleit o.m. instel ling van een Europese autoriteit te gen millieuverontreiniging en oprich ting van een Europees klachtenbu reau, dat zou moeten trachten bu reaucratische belemmeringen van de Europese technologische vooruitgang uit de weg te ruimen. Zijn stellingen zullen op het con gres van de Europese Beweging, op 3 oktober in Utrecht worden bespro ken. AMERSFOORT „De voorstel len in het voorlopige verkiezings program van de VVD op het gebied van de zedelijkheidswetgeving zijn zo essentieel, dat zy onverkort in het regeringsprogram moeten wor den overgenomen. Zou dit niet ge beuren. dan zou de VVD medewer king aan een nieuw kabinet moeten weigeren. Wij wensen geen libera len in een kabinet-Biesheuvel met een kuisheidsgordel om". Dit zei vandaag drs. L. van Leeuwen tijdens de algemene ver gadering van het Liberaal Democra tisch Centrum in Amersfoort. Hij noemde het voorlopige verkie zingsprogram van de WD nog niet zo dynamisch als hy zou wensen. Waardering had hij voor de nieuwe belastingpolitiek van de VVD, die hij „meer realistisch" noemde. Drs. Van Leeuwen zei, dat het zin zou hebben het sociaal beleid in Zweedse richting om te buigen. Daar is koppeling van een hoog onderne mingsrendement, grote mobiliteit van de produktiefactoren, arbeid, kapitaal en sociale garanties ge ïnstitutionaliseerd. „Dat werkt'uit stekend", aldus drs. Van Leeuwen. Het bestuur stelde tijdens de ver gadering voor, de heer W. Geertse- ma als landelijk lijsttrekker te be noemen en hem voor het fractie voorzitterschap voor te dragen. (Van onze sociaal-economische redactie) GEMERT Mevrouw dr. H. Ver- wcy-Jonker, lid van de Sociaal-eco nomische raad. heeft vanmorgen op de studiedagen van het NKV gepleit voor een flexibele pensioneringsleef- tyd op vrijwillige basis. Vrijdag had dr. J. M. A. Munnichs gevragd of niet gestreefd moet wor den naar verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd tot bijv. 60 jaar. Voorzichtig Met verlaging van de pensioen leeftijd over de hele linie moet men volgens mevrouw Verweij voorzich tig zijn. Uitgerekend is dat de be roepsbevolking daardoor nog sterker zal verouderen. (Bij de huidige ont wikkeling zal in 2000 al de helft van de beroepsbevolking boven de 40 jaar zijn). Bovendien zullen de oudedagsvoor zieningen dan wellicht een te grote hap uit het nationaal inkomen op- I eisen. Mevrouw Verweij gaf er daarom de voorkeur aan voorlopig te blijven streven naar maatregelen, die ertoe j kunnen leiden dat ouderen in hun werkkring worden gehandhaafd, zo- als: aanpassing van de werkomgeving op de capaciteiten. Zij pleitte voor financiële regelin gen om te voorkomen dat oudere werknemers plotseling sterk in inko men achteruit gaan. Er zou een lan- dagbladpers ongeveer tien procent liggen beneden het peil dat bereikt zou zijn in een situatie zonder Ster uitzendingen. Onbesproken Het economisch klimaat van de dagbladpers zou derhalve in een si tuatie zonder Ster-reclame aanmer kelijk beter zijn geweest. De NDP is verbaasd, dat bij de be oordeling van de economische positie van de dagbladen zowel de commissie als de regering de funeste invloed van juist de Ster-reclame zo goed als onbesproken hebben gelaten. Daarbij moet worden bedacht, dat de Ster-in komsten grotendeels de omroepen ten goede komen, die door hun bevoor rechte positie de vrije pers op een onzuivere wijze beconcurreren. De regering dient allereerst wijzi gingen te brengen in de etherre clame-exploitatie. nu de wijze waarop deze reclame wordt geëxploiteerd voor een groot gedeelte ten koste van de pers gaat. aldus de NDP. Zolang de dagbladpers niet in deze exploitatie is betrokken, zal de over heid bij voortduring genoodzaakt zijn compenserende maatregelen te ne men. Een nieuwe verslechtering van de dagbladen ontstaat, indien de dag bladpers niet wordt betrokken bij de regionale radio en tv. „De door de regering aangekon digde maatregelen zijn volstrekt on toereikend om de grote schade, die etherreclame aan de dagbladpers toe brengt, te vergoedep." Het NDP-bestuur stelt zich op het standpunt, dat het een regeling die aan sommige dagbladen geen schade vergoeding zou toekennen, niet voor zijn verantwoording kan nemen, om dat alle dagbladen schade lijden. HILVERSUM Radio Veronica heeft met de verkoop van twee lp's met bijdragen van uitsluitend Neder landse artiesten, die daar voor hun royalties hebben afgestaan, enkele andere acties en acties van scholieren en studenten een bedrag van een mil joen gulden bijeen gebracht voor de Nederlandse nierstichting. Het bedrag werd door Veronica-di- recteur D. Verweij gistermiddag tij dens een bijeenkomst in Hilversum op symbolische wijze overhandigd aan de voorzitter van de vereniging tot steun aan de Nierstichting Nederland, de heer B. J. F. Steinmetz. Het bestuur van de nierstichting zal in overleg met de wetenschappe lijke raad van de stichting (be staande uit hoogleraren van alle me dische faculteiten in ons land) een belangrijk deel van het geld gebrui-r ken voor de uitbreiding van de tech nische faciliteiten. HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft gisteren zijn instem ming betuigd met de door minister Klompé (erm) verleende radiozendtijd- uitbreiding per 1 oktober a.s. De vaste zendtijd van de NOS zal van 57 uur 31 minuten worden gebracht op zestig uur per week. Dit betekent, dat op de radio zend- gere opzegtermijn voor .ouderen moe- van de a-omroepen per week 25 t..iminnipri in minrforina tq! Titnr/ion no ten komen en overbruggingsregelin gen bij ontslag, alsmede suppletie-re gelingen bij aanvaarding van werk met een lager inkomen. Mevrouw Verweij vroeg spoedige voorzieningen i.v.m. een mogelijke terugslag in de conjunctuur en op perde de gedachte voor de financie ring een nieuw fonds te stichten, waaraan 'alle bedrijven zouden mee betalen. Laatste echtgenoot vaii Edith Piaf bij auto-ongeluk gedood P ADER BORN Gisteren is de 27-jarige Nicolaas van de Veerdonk uit Rotterdam overleden aan de ge volgen van het ongeluk met een Ne derlands busje, dat maandag bij Pa- derborn, in Noordrijn-Westfalen. in botsing kwam met een Duitse vracht auto. Vier Nederlandse inzittenden van het busje, dat in totaal acht Neder landers en een Duitser vervoerde, waren op slag dood. Twee ernstig ge wonden. onder wie de Duitser, over leden dinsdag. LIMOGES De zanger Theo Sa- rapo is gisteren bij een auto-ongeluk in de buurt van Limoges, in Frank rijk, om het leven gekomen. De aulo waarin hij zat botste in volle vaart tegen een boom en Sarapo stierf enkele minuten na aankomst in het ziekenhuis van Limoges. De vier andere inzittenden van de wagen zijn weliswaar gewond, maar verkeren niet in levensgevaar. Theo Sarapo was 32''jaar. Hij was de laatste echtgenoot van de Franse chansonnière Edith Piaf. minuten in mindering zal worden ge bracht en op die van de c-omroepen 5 minuten per week. V. d. Poel blijft bij Vrije Volk (Van onoze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hoewel Frits van der Poel op donderdagavonden (na 1 otober) actualiteitenpresentator wordt bij de VPRO-televisie, blijft hij par lementair redacteur van het Vrije Volk.- Zijn nieuwe hoofdredacteur Herman Wigbold heeft genoeg gevoel voor de omroep om hem in staat te stellen, eenmaal per week een mid dag en avond daarvoor tijd te nemen. Van der Poel vindt het wel aardig, weer op het scherm te verschijnen, hoewel hij het tv-werk in de jaren van weg-zijn niet heeft gemist. Hij houdt meer van het dagblad-werk. WIGHT Tijdens het popfestival van Wight hebben zich gisteren ver scheidene incidenten voorgedaan, die echter geen grote omvang kregen. Enkele honderden jongelui, voor het merendeel Fransen, vernielden 's morgens vroeg een deel van de om heining en stormden het festivalter rein op, maar werden door een twin tigtal bewakers met herdershonden teruggedreven. De jongelui, die met flessen en stenen gooiden, wilden de toegangsprijs van drie pond sterling niet betalen en eisten „gratis mu ziek". Er hebben zich ook wat vechtpar tijtjes voorgedaan tussen festivalbe zoekers, en de organisatoren beschul digden Franse en Algerijnse „anar chisten" van pogingen moeilijkheden te veroorzaken. Ook is gezegd dat Amerikanen op motoren met wind buksen geschoten hebben op patrouil lehonden. Er zijn ook veel mensen met tent jes neergestreken op de heuvels rond het festivalterrein en talrijk hippies houden zich bezig met de vervaardi ging en verhandeling van siervoor werpen om de toegangsprijs te ver dienen. Er komen steeds meer klach ten binnen van vakantiegangers over naaktzwemmers, die tot dusver door de politie ongemoeid zijn gelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9