Geen verduisterde hemel en vergiftigde aarde ARJOS VRAAGT KAMERZETEL Amerikaan (Plan van Nasser: eigen staat voor de Palestijnen Duitse speculanten kopen veel lokale fondsen Eerste rede CHU- lijsttrekker Udink Nee zeggen tegen kernbewapening neemt Dagra over Hoogbloei Westduitse Koksmaatje stichtte brand op treiler PSV-EXCËLSIOR VRIJDAGAVOND FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Duizend kilomeier per fiets door Nederland Justitie looft f 5000 uit economie assistent -accountants 1ft PAGINA T ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 (Van onze parleraerttsredactie) UTRECHT De lijsttrekker van de CHU voor de komende Kamerverkiezingen in april drs. B. J. Udink heeft vandaag in Utrecht zijif eerste verkiezingsredevoering gehouden. De minister voor ontwikkelingssamenwerking sprak op een gecombineerde vergadering van de Unieraad en de landelijke bestuursraad van de CHJO en gaf duidelijk de toekomstige koers van de CHU aan. -j Minister Udink gaf na zijn terugkeer op Schiphol een persconferentie. (Van onze parlcmentsredactic) AMERSFOORT - We moeten het onze christelijke plicht achten om het waagstuk van de ontkenning der vernietiging aan te gaan. De realiteit van ons zijn op deze wereld is niet de dood, maar het leven. Het om smeden van wapens in ploeg scharen kan de enige conse quentie zijn. Deze bijdrag leverde vandaag de vice-voorzitter van dc Arjos Gerrit van Dongen aan de discussie, die in de ARP gaande is over het vraagstuk van de kernbewapening. De heer Van Dongen, die zaterdag 3 oktober het voorzitterschap van de Arjos zal overnemen van Hans de Boer, sprak vandaag op de brede be- sturenconferentie te Amersfoort. Hij merkte op, dat het juist in dit vraagstuk gaat om de radicaliteit van het Evangelie. Maar, zei Gerrit van Dongen, de heer Biesheuvel laat zich teveel leiden door pragmatisme. Ook op het terrein van de zedelijk heidswetgeving verwacht de toekom stige Arjosvoorzitter geen traditio neel denken. Bevoogding door de overheid van het individu is een rechtstreekse aanslag op de identiteit. Op het concept-program van aktie mogen op deze paragraaf geen essen- Als prioriteit noemde de c.h.- lijsttrekker, dat in de toekomst de zorg voor het milieu een wezenlijk deel van het economisch proces uit maakt. Daarom zullen de bedrijven in de kosten van de produktie niet alleen meer de bedrijfseconomische kosten moeten opnemen, maar ook de maatschappelijke kosten, die door de produktie wordt veroor zaakt. En wanneer deze maatschappelijke kosten niet direct aan de bedrijven kunnen worden toegekend, zullen ze moeten worden betaald uit de alge mene middelen. Er zal dus belasting voor moeten worden betaald. Waarom dit nodig is? Drs. Udink zei: „Wij willen immers wel de economische groei, maar wij willen niet, dat ons land een woeste nij wordt, waar de hemel is verduis terd door smook en de aarde vergif tigd is door afval." DE /.WAKKEN Wij willen een humaner samenle ving. Daarom noemde drs. Udink als andere prioriteit een grote zorg voor de zwakken, voor de ouderen, de ge handicapten. Het betekent een verde re uitbouw van het stelsel van sociale zorg en zekerheid. De behuizing moet beter aan de le vensomstandigheden worden aange past. Daarom noemde minister Udink als prioriteit: betere woningen, meer woningenen opruiming van krotten. Dan noemde hij: een betere organi satie van de wereld om ons heen en solidariteit met de minder bedeelden elders in de wereld. Ook dit kost geld. Het is een hoge prioriteit want het gaat om de eis van liefde jot de naaste. Of dit alles betaald kan worden, hangt van ons af, stelde drs. Udink. 1 Als volk moet' men bereid zijn er de t-iële wijzigingen worden aangebracht, lasten voor op te brengen door stij- stelde Gerrit van Dongen. gjng van de belastingdruk en beper king van de stijging van het besteed baar inkomen. Amsterdam De excessen van de afgelopen week j in Amsterdam noerhde de vice-voor- I zitter een optimale schennis van het vrijheidsbeginsel. Ook sprak hij van dom onverstand van de bestuurders J van de stad om een moeizaam opge bouwde tolerantie in enkele uren te vernietigen door een halfslachtig be leid. Omdat de tijd voorbij is van vrij blijvend studeren op dc politieke lij nen verwacht de Arjos. dat een van de vrijkomende stoelen in de ARP- fraktic bezet zal worden door een van de jongeren. Gerrit van Dongen constateerde, dat de eenheid in de PvdA ver is te zoeken. De geprezen pluriformiteit is destructieve kracht geworden binnen de PvdA. Er kan verschil van inzicht bestaan over de omvang van de ruimte, die. er is. Maar het is niet juist tc stellen, dat hier dc principiële verschillen lig gen. stelde drs. Udink. De VVD er kent in haar ontwerp-programma im mers ook. dat aan geleidelijke ver zwaring van de belastingen niet valt te ontkomen. Maar ook in het ont- werp-verkiezingsprogram van de PvdA staat dat geleidelijkheid nodig is. GEZAG Drs. Udink begon zijn rede met het probleem van gezag en vrijheid. Juist I nu de plaats van het gezag opnieuw j moet worden bepaald en de inhoud van de vrijheid opnieuw moet wor- j den gedefinieerd, zijn politieke par- 1 tijen op basis van levensbeschouwing hard nodig. Deze partijen zijn een antwoord op de vrees, de twijfel en de onzeker heid, die veler harten vervult. De christelijke partijen mogen en moeten de pretentie hebben in staat te zijn aan het nieuwe levensgevoel gestalte te geven, de nieuwe normen te kunnen vestigen en de nieuwe maatschappijstructuren op te richten, zo sprak drs. Udink uit. Maar, vervolgde hij, een nieuw heidendom komt op en zijn profeet heet Marcuse. Zijn discipelen vindt men aan de universiteiten, zijn werken vindt men op de barricaden en de puinhopen, zijn doelstellingen vindt men in een nieuw aards pa radijs, waar nieuwe mensen, los van de gesel van de arbeid, los van de moraliteit, los van het gezag, het vrije leven leiden van sexuele, geestelijke en materiële ongebon denheid, maar één dienst verrich tend, die aan het eigen genot. De universiteiten zijn de nieuwe werkplaatsen van de revolutie. GENERATIES Het is een revolutie van de genera ties. Daarom is een constructieve dia loog met de ouderen nodig. Die oude ren moeten erkennen, dat veel van wat zich als gezag wil laten gelden DIEMEN Het ls Dicmen geves- I tigde farmaceutische bedrijf Dagra I wordt overgenomen door een Ameri kaans concern, de International che mical en nuclear corp. (ICN) in Pas- sadena (Californië). DU is gisteren door dc directie van Dagra bekend gemaakt. De ICN zal de aandeelhouders Dagra aanbieden hun aandelen om te wisselen in aandelen ICN. De waarde van de aandelen Dagra zal hierbij worden gesteld op 190 per aandeel van 100 nom. De waarde van de aandelen ICN zal worden bepaald door de gemiddelde koers van de aan delen ICN op de New Yorkse Stock Exchange, gedurende twee weken na het uitbrengen van het definitieve i bod. In zijn mededeling spreekt het Da- gra-bestuur over de ICN als een „jon ge, dynamische onderneming, hoofd zakelijk werkzaam op het gebied van farmaceutica". In Europa opereert de maatschappij vanuit Genève met een groep maatschappijen onder de naam Arco. Dagra houdt zich bezig met de fa bricage van farmaceutische en cosme tische prodykten. Het aantal werkne mers bedraagt 230. In 1968'1969 be haalde Dagra een nettowinst van f8.1 min. ICN telt 4550 werknemers. In het boekjaar 1969/1970 bedroeg de omzet 3,1 min. tegen 41,2 min. resp. $3,6 min. in de twee voorgaande jaren. De nettowinst in de jaren 1967>'1969 van 318.000 tot 2,8 min. vermolmd en inhoudloos is geworden. De ouderen moeten bereid zijn in breuk toe te staan op de gevestigde orde en onderzoeken of alles van het verleden nog wel dienstbaar is. Onze houding betekent geen Spi- ro Agnew-campagne van „law and or der". De orde moet wel gehandhaafd worden, zei de CHU-lijsttrekker nog. Maar wet en orde zijn vandaag en morgen niet meer dezelfde als in het verleden. Zij zullen iets moeten weerspiege len van de nieuwe vrijheid, die de mondige mens verlangt. Veel kan worden toegelaten wat geboren is uit een solidaire liefde voor naaste en omgeving. PARIJS/AMMAN/TEL AVIV President Nasser zal probe ren de vijandigheid van de Pa lestijnen tegenover het vredes overleg in Nw York weg te ne men door een plan voor de op richting van een Palestijnse staat af te kondigen. Dit meldt het in Parijs verschijnende tijdschrift Acricasia. Deze staat zou het bezette deel van j Jordanië en de strook van Gaza om vatten. Het gebied zou lid worden i van de VN en de Arabische Liga en I economische en militaire steun ont- vangen van de Arabische landen en j de Sowjetunie. i Volgens de hoofdredacteur van het I doorgaans welingelichte blad, Simon I Malley, zal Nasser zijn plan bekend I maken, wanneer het overleg in New York voldoende gevorderd is om Is raël. Egypte en Jordanië in staat te stellen zich vast te leggen ten aanzien van de oplossing waarover de „Grote Vier" het al eens zijn geworden. In Amman heeft de Palestijnse Na tionale Raad. waarin alle Arabische verzetsorganisaties zijn verenigd, op een topconferentie opgeroepen alle no dige maatregelen te treffen om voort zetting van de huidige onderhandelin gen met Israël te voorkomen. „Ons volk verwerpt de imperialis tische en reactionaire samenzwering om zijn eenheid, zijn land en toe komst te vernietigen en bevestigt zijn afwijzing van een verdeling van het land in een kleine Palestijnse en aparte Jordaanse staat", luidde de verklaring van de raad in een rede. Eban In Jeruzalem heeft Israels minis ter van buitenlandse zaken Eban voor radio en tv in het Arabisch een hartstochtelijk beroep gedaan op de Aurabiereiom Israël als Joodse staat te aanvaarden. Hij ci- teerde een passage uit de Koran, I waarin gepleit wordt voor vrede tussen vijanden. Aan de andere kant verzekerde hij. dat pogingen om Is raël te wurgen tot mislukking zijn gedoemd. Over de kwestie van de toekom stige grenzen zei Eban: „Het is on mogelijk de ruïnes van de labiele werkelijkheid die in juni 1967 in- I stortte, weer op te bouwen. In een toestand van vrede koestert Israël I echter niet de wens om alle gebie- den te behouden die het nu onder i zijn gezag heeft. Een eervol compro mis is mogelijk en noodzakelijk", aldus Eban. ff pike soort vrctle De Israëlische onderhandelaar bij de eerste fase van de vredesbespre kingen. Tekoah. heeft premier Meir gisteren ingelicht over zijn gesprek met dr. Jarring. Hij zou volgens wel ingelichte kringen opdracht hebben gekregen bij het volgende gesprek met de VN-bemiddelaar hem te vra gen welk soort vrede Egypte op het oog heeft. Volgens Israël zou Nasser de on derhandelingen alleen willen gebrui- ken om ontruiming van de door Israël 1 bezette gebieden te verkrijgen, zonder j dat er een vredesregeling tot stand komt. Naar verluidt zou Tekóah. wanneer hij volgende week weer in New York is, via dr. Jarring Egypte vragen, of het bereid is de territoriale souverei- niteit en politieke onafhankelijkheid van Israël binnen veilige erkende grenzen tte eerbiedigen en het recht van Israël te erkennen op vrije vaart door internationale waterwegen, in het bijzonder van het Suezkanaal. Volgens Israëlische regeringskrin gen zal het van het Egyptische ant woord afhangen of er kans is op een werkelijke vrede. Aan de grenzen van Israël is gis teren strijd geleverd tussen Israëliërs en Palestijnse verzetstrijders. Veer tien Palestijnen en een Israëlische mi litair zijn gesneuveld. Ook in Amman is gevochten. Pa lestijnse commandostrijders leverden vuurgevechten met Jordaanse mili tairen. Een commando»-strijder werd gedood. Achl doden BREMERiH A VEN Een 18-jarig koksmaatje heeft gisteren bekend dat hij brand heeft gesticht aan boord van de Westduitse „Vest Reck linghausen", waarbij acht mensen om het leven kwamen. Volgens het bureau van de officier van justitie in Bremerhaven had de jongeman als motief voor zijn daad opgegeven, dat hij geen zin had de reis mee te maken. Hij had gehoopt dat de brand nog tijdig kon worden geblust zoals dat bij zijn vorige brandstichtingen was gebeurd. Hij bekende namelijk tevens dat hij vorig jaar ook brand had gesticht op twee andere vissersschepen, waar mee hij zou uitvaren. Er was toen bij elkaar voor ongeveer 125.000 gulden schade aangericht. De brand van za terdag betekent voor de rederij van de „Vest Recklinghausen" een scha depost van ongeveer 2 miljoen gul den. EINDHOVEN In verband met de wedstrijd voor het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, die PSV op 16 september tegen Bo hemians (Ierl.) of Gottwaldov (Tsj.- Sl.) moet spelen, is het competitie duel PSVExcelsior twee dagen ver vroegd. In plaats van zondag 13 sep tember wordt de wedstrijd op vrijdag 11 september in de avonduren in Eindhoven gehouden. Opnieuw zijn deze week de koersen op de Amsterdamse ef fectenbeurs omhoog gegaan, al was er soms wel de invloed van winstnemingen te constateren. De buitenlandse belangstelling voor onze lokale markt is gro tendeels speculatief te noemen. De belangstelling voor de in schrijving op de nieuwe lening Bank voor Ned. Gemeenten was aanmerkelijk. Gesteund door een' overwegend ho ger Wallstrect. waar men hoop koes tert dat het ergste van de econo mische inzinking achter de rug is, werd ook hier het optimisme gekoes terd, al bleef men aan de voorzichtige kant. Dat was duidelijk te bemerken uit de geneigdheid om snel winst te nemen. Buitenlandse aankopen bepalen in deze dagen grotendeels de ontwikke ling der koersen. Bekend werd, dat de Ned. Bank de afgelopen week we derom steun aan de dollar heeft moe ten verlenen en wel voor een tegen waarde van 275 miljoen. Sedert 1 juli heeft de Bank voor bijna een miljard gulden aan dollars gekocht. De monetaire onzekerheid is ook te bespeuren op de internationale goud- markt. Er is een hernieuwde vraag naar het geel metaal gekomen als uitvloeisel van de vrees voor veran deringen in wisselkoersen. STERKE VALUTA Deze monetaire onzekerheid ligt ten grondslag aan de buitenlandse inves teringen op onze effectenbeurs. De gulden wordt internationaal gezien als een sterke valuta en dat heeft tot gevolg, dat ons land een vluchthaven is voor buitenlands kapitaal. Daarbij is ook een grote belangstel ling van Duitse speculanten voor onze lokale markt op te merken. Duitse beleggingsdeskundigen, of wie daar voor willen doorgaan, maken dc laat ste tijd veel werk van onze markt en zijn van oordeel, dat diverse lokale aandelen naast een goed rendement (hoger dan Duitse fondsen), ook kansen op een overname bieden. Ten gevolge van de laatste revaluatie van de Duitse mark bevinden zich Duitse speculanten in een voordelige positie om op onze markt tc opcraren. Gezien echter de methodes, welke Duitse kantoren hanteren om beleg gers te animeren voor Nederlandse aandelen, moeten we vaststellen, dat de kopers speculatieve transacties on dernemen en niet alleen vlug kopen, maar ook snel verkopen Voor een rustige ontwikkeling van onze aandelenmarkt is dit uiteraard niet gunstig en men ziet de laatste weken nogal aanzienlijke fluctuaties in de koersen, VERLICHT Men kan niet zeggen, dat het bui tenlands vluchtkapitaal geen nuttige functie verricht. Ontegenzeglijk wordt het liquiditeitstekort verlicht voor overheid en bedrijfsleven De nieuwe 8.25 pet. obligatielening Bank voor Ned. Gemeenten heeft van de buitenlandse belangstelling geprofi teerd en we behoeven verder slechts te herinneren aan de overstelpende inschrijvingen op de jongste 15-jarige 8 pet. staatslening. Ook het feit, dat de rente op ziekenhuisleningen van 97a tot 9 1/4 is verlaagd, wijst op de de verruiming van de kapitaalmarkt. Aan dc andere kaqt heeft deze bui tenlandse kapitaalstroom een inflato- rc werking, welke de feitelijke pro blematiek in ons land versluiert. Overigens is het duidelijk, dat re patriëring van vluchtkapitaal in de toekomst aanleiding zal kunnen ge ven tot een heftige reactie in de koersen van de aandelenmarkt. H t ziet er echter voorlopig niet naar uit. dat de Nederlandse vluchthaven voor buitenlands kapitaal verlaten zal Iworden. Van de internationale aandelen viel deze week de plotselinge buitenlandse belangstelling voor AKZO op. Waar op deze aankopen gebaseerd zijn is niet duidelijk geworden. Wel kwamen weer oude geruchten in omloop, als zou AKZO in een fusie betrokken worden. DIVIDEND Kon. Shell zal 10 september na beurs het interim dividend bekend maken. Zoals bekend, bedroeg vorig jaar de voorlopige uitkering 3,50, terwijl als slotdividend 3,75 werd betaald. Er is geen agio-reserve meer aanwezig en het bestuur heeft op de laatste jaarvergadering gezegd, dat hogere winsten in hogere contante di videnden zullen resulteren. De beurs wacht af in hoever reeds nu tot een grotere uitkering van het interim di vidend zal worden besloten. Wij hou den het op een onveranderde uitke ring, daar het aandelenkapitaal door de bonus van 1 op 9 vorig jaar ver hoogd is. Dagra in Diemen, een fabriek op het gebied van geneesmiddelen en cosmetica, heeft medegedeeld, dat de zaak door een buitenlandse onderne ming zal worden overgenomen. Reeds lang was Dagra een fusie-kandidaat, gezien de moeilijke vermogenspositie en de ongunstige liquiditeit Dagra heeft enkele jaren geleden de vee voedersector afgestoten en daaraan vrij zwaar getild. Sedert drie jaar is ■=»1 geen dividend uitgekeerd. VOORWETENSCHAP Opmerkelijk is het, dat er toch weer gebruik is gemaakt van voorwe tenschap, want de koers der aandelen is sedert vorige week vrijdag van 155 tot 170 pet opgelopen, waarna de beurshandel is stopgezet Gunstig in de markt lagen verder Heineken. bouwaandelen als Bredero en Nederhorst. Bergoss. terwijl fusie kandidaten als Lijempf. Lips Gis pen, Wessanen, Meneba en Mosa be langrijk fluctueerden. De staking bij Wilton-Fijenoord en Rott. Droogdok, behorend tot het concern Rijn-Schelde, had tijdelijk enige koersbeweging in de aandelen van genoemd concern tot gevolg. De Ned. Middenstandsbank heeft de cijfers over het eerste halfjaar ge- De Braziliaanse voetbalster Pele is vader geworden. Trots knuffelt hij de kleine Edson. ARNHEM Zeventig fietsers zijn gistermiddag gestart voor een duizend kilometer monstertocht door Neder land. Het is de eerste maal dat de •leden van de Nederlandse rijwiel- toerunie zo'n lange prestatietocht maken. In een ruk rijden de wielrijders van Arnhem over Brabant. Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland naar Fries land. waar ze vanavond hopen aan te komen. Vandaar gaat het via Drente en Overijssel naar Apeldoorn. De laat ste dag. zondag, wordt besteed aan een flink stuk Veluwe. waarna men weer op Papendal, het nationaal sportcentrum in de Wolfhezense bos sen. arriveert. De deelnemers zijn behalve Neder lands, ook Belgisch. Luxemburgs en Frans. Vooral in het laatste land is de tourwielrennerij al aardig ingebur gerd. Fransen brengen hun vakanties fietsend door met toeristische fochten van ettelijke duizenden kilometers. LEEUWARDEN De officier van justitie te Leeuwarden stelt een' be drag van ƒ5.000 gulden ter beschik king van degenen die inlichtingen kunnen geven welke leiden tot de op sporing en aanhouding van de dader of daders die op de avond van zon dag 19 juli 1970 het leven hebben be- •roofd van de alleenwonende 75-jarige weduwe S. IJsselstein-van der Velde in haar woning in Leeuwarden. Inlichtingen kunnen worden gege ven aan het politiebureau in Leeu warden. De moord werd eerst in de loop van maandagmiddag 20 juli ont dekt omdat de hond van het slacht offer steeds jankend buiten liep. De politie vond het lichaam van de vrouw onder een oude wollen lap. Haar keel was dichtgesnoerd met een stuk draad en haar schedel was in geslagen met een scherp voorwerp. Het Ls de tweede maal binnen korte tijd dat de justitie een flinke belo ning uitlooft voor het verschaffen van inlichtingen inzake een moord. De eerste betrof de nog steeds niet opgehelderde moord op een pompbe diende van een benzinestation nabij de Moerdijk. BONN— Dc Westduitsers hebben het nog nooit zo goed gehad en zullen het binnen 15 jaar nog twee keer zo goed krijgen, zo heeft het Westduitse ministerie van economische zaken 1 gisteren meegedeeld. i In een studie over de economische vooruitzichten op de lange termijn, zei het ministerie dat „het zeer wel mogelijk is" dat de levensstandaard tussen 1970 en 1985 twee maal zo j hoog zal worden, zoals dat reeds tus- I sen 1955 en 1970 is gebeurd. In het rapport werd voorspeld dat het bruto nationaal produkt in de pe riode van 1970 tot 1985 met 90 tot 120 procent zou stijgen. Volgens het ministerie zou het aan- tal werknemers van de huidige 27.2 i miljoen in 1985 gestegen zijn tot 28,7 I miljoen. Hiervan zou 2,5 miljoen be- staan uit buitenlanders, ongeveer I i miljoen gastarbeiders meer dan op j het ogenblik. Het ministerie voorspelde dat de toestand op de arbeidsmarkt gespan- nen zou blijven en dat er gemiddeld een percentage werklozen in de 15 jaar zou zijn van 0.9. In het rapport werd verder voor- I speld dat het aantal werkuren per week verminderd zou worden terwijl I de produktlviteit zou toenemen. publiceerd. waaruit bleek, dat de winst met zestien procent is gedaald. Ondanks de toeneming van het za- kenvolume moesten de resultaten te rug ten gevolge van een kleinere ren tewinst en sterk gestegen kosten. De algemene kosten stegen met 25 pro cent, hoofdzakelijk door de hogere salarisssen en uitbreiding van filia len. Het bestuur verwacht over de tweede helft van dit jaar een verbe tering van de winst en het is aanne melijk, dat het dividend niet veran deren zal. KALM De aandelen Slavenburg's Bank toonden een geleidelijke koersstijging en het zou interessant zijn om uit een tussentijds bericht van het bestuur der bank te weten te komen of deze middelgrote bankinstelling de alge mene trend der grote banken een winstdaling in het eerste halfjaar heeft gevolgd. De staatsfondsenmarkt was kalm gestemd. Van Dien1 Van Uden1 Besangon1 Koppenberg+Co Accountants Voor ons kantoor Rotterdam vragen wij enkele Onze belangstelling gaat uit naar jonge mensen die reeds studeren voor het diploma NIvRA en over ervaring op een accountants-kantoor beschikken. Tevens hebben wij plaatsingsmogelijkheden voor jonge mensen met middelbare of ulo-opleiding en administratieve ervaring. Uw schriftelijke of telefonische sollicitaties gelieve u te richten aan onderstaand adres. Rotterdam. Stadhuisplein 30. tel. 010 -12 00 91 HOOrFvww cf.'?«.^NHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO •ORSMSSTJ!) ££?^PEN»WAALW,JK ZW0LLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURAQAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7