Nieuwe Heery Dueant nodig Gratis reizen WERTHEIM SOEHARTO KRITISEERT GEZINDEN Cholera bedreigt Afrika Ook ademen verboden! tóigM if§S 2 septemberdagen voor 65+ers Geen aanwijzingen dat rellen in Amsterdam zij ïi georganiseerd ,4 Rode Kruis wil vijf miiioen inzamelen Huib Goudriaan Opnieuw duizenden guldens voor actie tegen framboesia plankieren Ver Mespunt voor Duitse kampioen voordelig uit met NS KNMI gaat ook bij Lopik vuile lucht meten Goetheprijs voor Hongaar Aantal landen zwijgen opzettelijk ZATERDAG M AUGUSTUS 1978 DEN HAAG ,De gezonde sportbeoefenaar voor de zieke medemens" is het motto van een inzamelingsactie van het Nederlandsche Roode Kruis, die 14 oktober zal worden gevoerd. Doel: ruim vijf miljoen gulden bijeen brengen voor een ni'ëiiw hospitaalschip. Komende week maakt de J. Henry Dunant, het eerste hospi taalschip van het Rode Kruis, weer een vakantietocht met 72 chronisch zieken en bedlegerigen aan boord. Na het vertrek uit Den Bosch zal worden gemeerd in Alblasserdam, Haarlem, Krim pen ami de Lek en Oud-B eij er- Het Rode Kruis schreef ons deze week: „Wanneer u dezer dagen de J. Henry Dunant op •en van de kanalen of rivieren ai uw omgeving voorbij ziet va ren, bedenk dan eens hoe heer lijk het voor de patiënten aan aan boord is om een week ver weg te zijn van het bed, waaraan aj bijna altijd zijn gekluisterd. En neem u alvast voor de actie p 14 oktober daadwerkelijk te steKnen." hiis - aan - huis Woensdagavond 14 oktober zal in het gehele land een huis-aan-huis- collecte worden gehouden, onder- iteund door een televisieprogramma van de NOS, dat de hele avond duurt. Naast de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis zullen vooral duizen den sportbeoefenaren zich voor de ac tie inzetten, vandaar het motto: „De gezonde sportbeoefenaar voor de zie ke medemens". Vele sportverenigin gen zullen al tussen 3 en 12 okt. op en in de eigen terreinen, sporthallen en zalen onder leden en supporters geld ophalen. Waarom moet de J. Henry Dunant, ;die sinds 1959 jaarlijks gemiddeld 2300 patiënten een vakantie biedt, uit de vaart worden genomen? Het Rode Kruis: „Snelle ontwikke lingen in de geneeskunde en moderne medische inzichten maken een nieuw schip noodzakelijk om dit project op verantwoorde wijze te kunnen voort zetten. Daar de veiligheid aan boord boven alles gaat, beschikt de Dunant over bijzondere voorzieningen als ra- lar, mobilofoon/een patiëntenlift, een ;ciale geluidsinstallatie en een mo- iddingsschip. Toch Is het schip aan vervanging toe". De J. Henry Dunant op een van haar vakantietochten. dat een Comité Fondsvorming Rode Kruis-schip J. Henry Du nant II in het leven heeft ge roepen. Namens dit comité: laten wij, gezonden, pas terug van onze va kanties in Zweden, Joegoslavië, Spanje, Griekenland en Roeme nië even stilstaan bij hen voor wie een week op de Nederlandse wateren onvergetelijk i6. Let wel, even stilstaan met de beurs in de hand, als straks de actie be gint. lp g}0- AUtjilg* If 08 flIlSP' -%?T b hET l'tANGSJ iar, r JRMspecii 'ma "torrei aan v tuin tuimte nodig „De artsen zijn de laatste jaren steeds meer tot het inzicht gekomen dat het verstandig is om juist ook de categorie patiënten, die de gast van de J. Henry Dunant plegen te zijn, zoveel mogelijk te laten recreëren en in beweging te laten zijn". „Maar daarvoor is extra ruimte aan boord nodig, ruimte die er thans niet is. Aan de andere kant wil men ook het aantal van 72 gasten per week niet verminderen, omdat er bij het Medisch Bureau elk jaar een grote wachtlijst ligt met de namen van honderden chronisch zieken en bedle gerigen, die voor een tocht met het hospitaalschip in aanmerking ko men". Comité gevormd Daarom is besloten ernaar te streven in het voorjaar van 1972 een nieuw schip, de J. Henry Dunant II, in gebruik te nemen. „Als een modern vakantieschip voor een grote groep van zieke mensen", zegt het Rode Kruis, Mevrouw J. v.d. Oever-Verhoeff, die ook via de rubriek LS §en actie voert voor lijders aan framboesia, heeft heel veel reacties van lezers en lezeressen gekregen. Ze dankt allen, maar is niet in staat de brieven persoonlijk te beantwoorden. Hoewel ze nog maar drie maanden bezig is, heeft ze voor de tweede keer ƒ3900 kunnen overmaken: ƒ1600 aan de Simavi, 1000 aan de Suriname Zending, ƒ300 aan de Samavi TBC onder de roodhuizen, ƒ500 om 168 kinderen voor bloedarmoede te vrij waren en nogmaals 500 voor de Sa mavi. Inmiddels heeft ze weer enkele gif ten ontvangen, waardoor binnen af zienbare tijd weer geld kan worden overgemaakt. Mevrouw v. d. Oever dankt ook de vele mensen, die goede ren in natura stuurden zoals brillen en kralen. Haar adres en gironummer: me vrouw J. v.d. Oever-Verhoeff, Zebra- straat 20, Rotterdam-Kral. Veer; giro (EN ÖP nun»-- "ÏÏMI 2^ Of 6APHtXJ£ 15 VERBODEN 5PAART onze (jff n aasbobn. fiU't ik 3 stt if SI4AN BONN De Duitse landskampioen Borussia München Gladbach heeft vrijdag de competitiewedstrijd tegen Hannover '96 slechts gelijk kunnen spelen: 00. Hannover '96 stond na twee wedstrijddagen onderaan de ranglijst. Ook Bayern München moest een punt afstaan, en wel tegen Bo russia Dordtmund. Ook hier vielen geen doelpunten. Arminia Bielefeld behaalde het eerste punt in de nieuwe omgeving door een uitwedstrijd tegen Eintracht Frankfurt gelijk te spelen (11). Hertha BSC Berlin behaalde een felbevochten overwinning van 31 op Rot Weiss Oberhausen voor 70.000 toeschouwers. Het was een drama tisch duel. Met nog vier minuten te spelen was de stand 11. Maar liefst zes clubs delen de eer ste plaats op de ranglijst: Hertha BSC Berlin, Borussia München Glad bach, Schalke 04, VFB Stuttgart, Ein tracht Frankfurt en Bayern Mün chen. In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaarfc kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een septemberkalender tje. E VERLEGGEN OF IE KSCHACfON. DOOPIOOff TE SllfMHtKEN IX (Foto Ysbrand Velzeboer) Mag er soms ook nog iets? Deze vraag moet spontaan bij iemand zijn opgekomen, die de teksten las van bovenstaand bord, dat de strandweg van Rockanje siert. De onbekende wond zich kennelijk zo op, dat hij er een verbod aan toevoegde: „Ook ademen is verboden!" Misschien zou dit terwille van de overzichtelijkheid geplaatste bord kunnen worden gecomple teerd met mededelingen over wat wel toegestaan is. Met een variant op de bekende spreuk bij de Afsluitdijk: Een volk dat leeft, bouwt aan zijn verbodsborden. AMSTERDAM Burgemees ter Samkalden heeft gisteren ge- zegd geen concrete aanwijzingen te hebben dat de rellen in de Amsterdamse binnenstad zjjn ge organiseerd. „Uit de agressiviteit waarmee de actie is gevoerd heb ik wel vermoe dens gekregen, maar die zijn pas na ■enige tijd te verifiëren", aldus de bur gemeester, die zich verder niet over zijn vermoedens wil uitlaten. In een vraaggesprek voor de NCRV- radiorubriek Hier en Nu zei dr. Sam kalden: „Dit zijn gewichtige dagen voor Amsterdam. Naar mijn mening valt thans de beslissing of Amster dam in een sfeer van vrijheid be stuurd kan worden of niet". Hij zei dat diegenen die het meest van de excessen te lijden hebben, zo als bijvoorbeeld de politie, en eige naars van bedrijven rond de Dam en het Damrak binnenkort met leden van het gemeentebestuur om de tafel gaan zitten om te bespreken wat er het best kan gebeuren. De te nemen maatregelen zullen, aldus de heer Samkalden, zo toege past dienen te worden dat niet alleen de excessen bestreden worden maar ook zullen worden voorkomen. Buitenlanders De helft van de totaal 40 aan de officier van justitie voorgeleide ar restanten van de rellen zijn buiten landers. Dertig jongelui worden ver dacht van openlijke geweldpleging, zes van diefstallen uit etalages, en één van poging tot doodslag op drie marechaussees (het op hen inrijden met zijn auto). Hun zaken komen resp. 4, 7 en 8 september voor. Overigens was het gisteravond rus tig in de binnenstad, voor het eerst sedert vier avonden. Wel hielden een paar agenten een oogje in het zeil. Tegen elf uur werden de verschillen de groepen van de mobiele eenheid, die min of meer verdekt waren op gesteld, teruggetrokken. W aterpoloverlies Ned. studenten TURIJN Het Nederlandse team heeft vrijdag in het waterpolotornooi van de Universiade, die in Turijn wordt gehouden met 34 verloren van Hongarije. In de eerste ronde van het tennis- tornooi (heren enkelspel) verloor Pe- i ter Soeters (Ned.) in twee sets van de I Spanjaard Brugnera. De setstanden i waren: 97 en 75. j In het volleybaltornooi heeft de Nederlandse damesploeg met 31 ge- I wonnen van Haiti. CABOUW Bij Cabouw in de gemeente Lopik is men in opdracht van het KNMI bezig met de bouw van een 213 me ter hoge meetmast, waarmee De Bilt de verspreiding van de luchtverontreiniging wil onder zoeken. In Vlaardingen staat al zo'n mast, maar veel minder hoog. Eind van dit jaar hoopt men de gewenste hoogte bereikt te hebben. Volgend jaar zal de mast na plaatsing van het instrumentarium in gebruik genomen worden. De mast zal bestaan uit een geheel stalen cilinder met een doorsnede van twee meter, waarin de lift aange bracht zal worden. Op zekere afstan den steken in verschillende richtin gen stalen armen uit. waarop de ap paratuur zal worden aangebracht. Met het onderzoek naar de ver spreiding van de luchtverontreiniging AMSTERDAM De verdedi gers van het regime van gene raal Soeharto, van prof. Ver- kuyl tot prins Bernhard, van Hatta tot de eerste de beste le gerofficier, gebruiken de moord op zes generaals als veront schuldiging voor de moord op honderdduizenden, aldus prof. dr. W. F. Wertheim op een door de AS VA georganiseerde teach-in over het bezoek van president Soeharto. Deze uitspraak werd aangevochten door de vroegere AR-radicaal drs. H. Feddema. die meende dat prof. Wert heim prof V«>rkuyl hiermee groot on recht aandeed Het ls bekend hoe prof Verkuyl tegenover kolonialisme en apa.theid staat: hij heeft veel voor de gevangenen gedaan, aldus drs. Feddema. Dr. L. Sluymers, wetenschappelijk medewvker aan de Universiteit van Amsterdam, vergeleek het optreden van generaal Soeharto in 1965 met de dubbelzinnige rol van overste Soe harto in de zogenaamde 3 juli (1946)-offair?o namelijk aanvankelijk de indruk wekken aan de kant van samenzweerders te staan en te zien hoe de situatie zich ontwikkelt. Soekarno hreft hem deze dubbel zinnige louding nooit vergeven, en hem daarom niet benoemd tot opvol ger van de vermoorde generaal Ah mad Jani, aldus dr. Sluymers. Levendig De teach-in was biizonder levendig door een debat tussen prof. dr. F. L. W. Utrecht en de Nijmeegse politico loog Frans Komariakasih, die de hoogleraar v;rweet dc strijd die Mo hammad Hatta, Adam Malik en an dere voorstanders of medewerkers van de regering Soeharto tegen het Nederlandse kolonialisme hebben ge voerd te veronachtzamen. De woordenwisseling liep zo hoog dat Komariakasih en een twintigtal leden van de vereniging van Indone sische itudenten in Nederland, de PPI, de zaal verliet. Paarten Prof Utrecht, die zei ten tijde van Soekarno vi?r maal te zijn gearres teerd en onder Soeharto in een con centratiekamp te hebben gezeten, meende dat ontwikkelingshulp „paar- len voor de zwijnen" is zolang zowel het ontvangende als hei gevende land hun structuur niet verar deren. Op een vraag uit de zaal of hij maatschappe.ijke structuur van Indo nesië met geweld wilde veranderen antwoordde mof Utrecht: „Nee, niet met geweld. P.-esident Soeharto komt hier en dan vragen wi; hem, wüt u de structuur veanderen' Het bezoek van president Soeharto aan Neder land is zeer gewenst, als hij zijn ogen en oren maar open zei. Er zijn Ne derlandse be.asMngbetaltrs die waar voor nun geld willen hebben," aldus prof. Utrecht; FRANKFORT De Goetheprijs, een van de grootste literaire prijzen van West-Dultsiand, is gisteren toe gekend aan de Hongaarse Marxis tische filosoof Goerge Lukacs. Het is de eerste keer dat deze prijs aan een buitenlander is toegekend. Bij d» prijsnitreikingsplechtigheid was de 85-jarige filosoof zelf niet aanwezig. De prijs, waaraan een be drag ls ver.ior.den van bijna 50.000 gulden, werd in ontvangst genomen door een van de leerlingen van Lu kacs. „Goethe en z'.in tijd" ls een van de boeken die Lukacs heeft geschreven. probeert men te komen tot voorspel lingen van situaties waarin zich een ongewenste concentratie van lucht verontreiniging voordoet Met de mast wil men ook de mistvorming gaan bestuderen. Tevens Is het mogelijk de windsnelheden op grote hoogte te bestuderen, wat zeer belangrijke informatie kan opleveren voor het berekenen van de windbe lasting op hoge gebouwen, kranen en zovoort. Ook kan dit zijn nut opleve ren bij de plannen die bestaan om het starten en landen van vliegtuigen te automatiseren. Met grote erkentelijkheid heb ik het optredèn van onze mariniers in Amsterdam op de televisie gadege slagen. Wat jullie hebben gedaan is niets meer en niets minder dan onze nationale vlag verdedigen, gesymboli seerd door het nationaal monument op de Dam. De autoriteiten hebben niet willen inzien hoe vernederend dat smerige gedoe rondom het monu ment heeft gewerkt. Ik vraag mij wel af of dit monu ment niet in een andere gemeente kan worden geplaatst waar de betekenis meer tot zijn recht komt. Amsterdam is niet in staat een zinvol monument naar zijn waarde te schatten. Het ge meentebestuur schaart zich liever achter het straatpubliek, dat dol is op relletjes en vernieling van an dermans goederen. De schuld van alles ligt bij de rech terlijke macht. Zolang men daar nog met fluwelen handschoenen werkt zal de kwaal van provoceren en nitimide- ren van politiefunctionarissen voort duren. Jonge mensen zullen er zich voor wachten een functie bij de po litie te gaan bekleden waar levens gevaar en gevangenisstraf bij al hun handelingen om de hoek komen kij ken. Rijswijk (ZH) A. Bogaards De Dam (8) In militaire dienst wordt ons voor gehouden dat je, gekleed in uniform, een agent die in moeilijkheden ver keerde, te hulp moest komen. Al was het maar om een man te arresteren die te diep in het glaasje had geke ken. Mij is bekend dat iemand, die de politie had geassisteerd uit de troep moest treden om huldebetoon in ontvangst te nemen. Hij werd als een voorbeeld voor ons allen gesteld. Tegenwoordig is het omgekeerde het geval: geen hulde maar afkeuring. Kop op, mariniers en matrozen! Bodegraven J- Ooms De Dam (9) Ik ben het geheel met u eens dat bij militairen de discipline niet ge mist kan worden. Dat is gelukkig een heel ander geluid dan ik enige tijd geleden beluisterde in het ver slag van het gesprek dat uw verslag gever Rolf Hoekstra met staatssecre taris Haex had en waarin hij, spre kend over mogelijke tekortkomingen GENÈVE De Wereldgezodn- heidsorganisatie (WHO) in Ge- nève heeft gisteren onthuld dat een aantal landen met opzet ge gevens over de cholera verzwijgt en verdoezelt en dat de ziekte zich sneller uitbreidt dan uit de officiële opgaven (van die lan den) blijkt. DE organisatie, aldus woordvoerder Sinclair, kan evenwel niets doen om dat men geheel afhankelijk is van wat de land an-leden zelf rapporteren. „Het is ons bekend dat er cholera is in landen die ae WHC daarover niet hebben ingelicht, maai het interna tionale reglement verbiedt ons mede deling te doen van gevallen die ons officieel niet ter kennis zijn gebracht, zei hij. Sinclair noemde de toestand ern stig, vooral in de ontwikkelingslanden waar de sani aire voorzieningen on voldoende zijn. De ..mvstar'eiize ziekte" warmaan tot nu toe in Guinee (West-Afrika) 27 mensen zijn gestorven en waar meer dan 200 patiënten in ziekenhuizen liggen, :s vrijwel zeker cholera „maar wij kunnen de zeer gedetailleerde krantenbericht»n hierover noch be vestigen noch tegenspreken." „Als het inderdaad cno'ora is. is het een uiter mate ernstig leit. Het zou voor het eerst rijn, dit zich ten zuiden van de Sahara cholera voordoet Guinee en de omliggende landen hebben geen ervaring met de ziekte en zijn slecht toegerust om net hoofd aan epidemie te bieden." Woordvoerder Sinclan hoopt dat volgend jaa- nieuwe voorschriften zullen gelden die het mogelijk maken dat de WHO bij het opmaken van haar rappor tan niet alleen maar af- hankeltik is van hetgeen de leden- -landen melden. Intussen heeft de organisatie al bij na acht miljoen doses vaccin tegen cholera ïaar Libanon Lible. Ethiopië. Qatar, Dubai. Jemen Zuid-emen, Saoentde Ara+e en Tunesie heeft ge stuurd. Naar Soedan gaat binnenkort zesmilipen dosps. bij de landmacht de insinuerende vraag stelde of wellicht muiterij voor mogelijk kon worden gehouden. Is dit aan de hoofdredactionele aandacht ontsnapt? Ik herinner er voorts aan dat deze verslaggever, naar hij meedeelde, door zijn chef naar de Dam werd ge stuurd om daar te overnachten, waar door het mogelijk werd dat uw krant een welwillend artikel bevatte over de weerzinwekkende toestand ter plaatse. Dezelfde welwillendheid was te constateren in de verslagen over het Popfestival in Kralingen. Mag ik met beeldspraak eindigen? Wanneer in de democratie de wind van links waait moet men rechts bij sturen om koers te houden. Ik wens u daarbij veel sterkte toe. Den Haag A. J. van Djjk De Dam (10) Er zijn maar twee hoofdschuldigen: de regering en burgemeester Sam kalden. De zogenaamde tolerante re gering maakt dat de situatie steeds gevaarlijker wordt. Als men aan het begin van de onlusten scherp was opgetreden, zou erger zijn voorkomen. Het ingrijpen van matrozen en ma riniers betekent geen schending van democratische gedragsregels om re den dat de „terroristen" ook dikwijls de regels overtreden, gesteund door degenen die geweldloosheid in hun banier voeren. Het optreden van deze militairen vormt ook geen gevaar voor een eventuele burgeroorlog, zoals men wel geneigd zal zijn te zeggen. \eel Nederlanders durven niet meer te vechten tegen stenen- en bommen- gooiers, zij houden meer van bloot, pornografie en sexshops. Papendrecht PI. Boer De Dam (11) De politie moet niet zo kinderach tig zijn als de lieve jeugd met steen tjes gooit! Wat zou er geschreven zijn als de Amsterdamse politie met een karrevracht stenen was opgerukt om de slappe slapers op de Dam te be kogelen? Ze kunnen het best eens proberen, want de politie doet het toch nooit goed. Dan treedt ze te hard op, dan weer te zacht. Een andere keer is 't machts vertoon te irriterend en maandaga vond weer te gering. Wanneer houdt de openlijke kritiek op de politie ein delijk eens op? Ook de pers gaat hier bij niet vrijuit, zelfs de christelijke pers niet. Politiemannen zijn ook mensen die fouten kunnen maken. En wie zonder fouten is werpe de eerste steen! De voortdurende kritiek op deze gezags- handhavers werkt alleen maar gezag- ondermijnend. Gorkum P. C. van Hartingsveldt De Dam (12) Wat zijn onze Kamerleden weer ac tief! Ze zijn hoogst verontwaardigd. Niet over de raddraaiers, het Am sterdamse gespuis, neen, over die jongens die het revolutionaire gedoe en de lamlendigheid niet langer kon den aanzien. Tegen hen moeten on middellijk harde maatregelen worden genomen, anders wordt het wettig ge zag aangetast. Dacht u dat onze Kamerleden him ƒ40.000 cadeau kregen? Daar moeten ze wat voor doen, bijvoorbeeld de de mocratie beschermen. En dat doe je door het gespuis in bescherming te nemen en heftig verontwaardigd te zijn als er een groepje militairen in een oogwenk deze raddraaiers uit el kaar slaat. Mogelijk mochten ze dit volgens het boekje niet doen, maar als we een overheid hebben die misstanden to lereert en te slap is of niet de moed heeft om de maatschappij te ver lossen van anarchistische elementen, dan is het gezag zelf er de oorzaak van dat het werk hen uit handen ge nomen wordt. Rotterdam J. Ravestjjn

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5