VOORSCHOTEN NAAR 30.000 INWONERS Voorschotens raad ging de lucht in CHR. TECHNISCHE AVONDSCHOOL Leidse hoogleraren en lectoren richten zich tot Staten-Generaal Kies de u passende spaarvormen: Zuster Taconis verliet Kraamcentrum Alphen Discussienota voor iedereen Geen VVD-wet houder in Voorschoten Meer commissies in HazerswouHe Wethoudersperikelen in Koudekerk Uitbreiding zwembad en bouw Groene-Kruisgebouw Depositoboekjes47*% Spaarrekeningen472% Ambtenarenspaarregeling5% Jeugdspaarregeling6% Spaardeposito's5% Spaardeposito's572% Spaardeposito's6% Spaardeposito'sr, 7% Spaardeposito's7-8% Spaardeposito's772% Spaardeposito's8% Alphensche Bank Afdeling Depositoboekjes N.V. LASSEN TIMMEREN .fltÊUWE LBDSE COURANT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 197 VOORSCHOTEN Gistermiddag heeft wethouder Drs. A. F. van der Laan tijdens een persconferentie in het gemeentehuis een toelichting ge geven op de discussienota Struk- luurplan, waarin mogelijkheden en suggesties betreffende het toe komstige Voorschoten vermeld staan. Het is een gedegen omvangrijk werkstuk, waaraan ongeveer l'/t jaar is gewerkt door ambtenaren ter secretarie, deskundigen van het bu reau van Ruimtelijke Ordening en van de- Kon. Nederlandse Heide maatschappij. Met het verschijnen van deze discussie-nota is afgerond de eerste fase van de voorbereidingen om te komen tot de opstelling van een de finitief struktuurplan voor het grondgebied van de gehele gemeen te. Forensendorp Voorschoten heeft een stormachti ge ontwikkeling en uitbreiding on dergaan en een belangrijke vraag is tot hoever zal Voorschoten uitgroei en in de toekomst. Als forensendorp heeft het een taak om „op te van gen". Vooral van de zijde van 's-Gravenhage vloeit veel bevolking toe. Doelbewust is in de discussienota alle ruimte gelaten voor de Voorschotense inwoners om hun ge dachten te laten gaan over deze struktuurverkenning. De bewoners moeten eigenlijk worden geprikkeld om over deze onderwerpen na te denken en te discusieren. Vanuit het gezichtspunt van de burgerij heeft men de nota op gesteld. Men is als het ware „in de huid van de burger gekropen", zoals wethouder Van der Laan het uit drukte. in verenigingsverband deze stof ook doorgepraat kan worden. Bij het samenstellen van de nota heeft men gedacht aan de tijd dat er in Voorschoten ongeveer 30.000 in woners zullen zijn. Nu telt Voorschoten 21.600 inwoners. Die 30.000 inwoners zullen met zich meebrengen een herziening van de hoofdwegen-struktuur. Bij de discussienota zijn dan ook twee uit gebreide bijlagen met wegenkaarten van de afdeling Verkeerskunde van de Kon. Ned. Heide Mij. De discussienota is ook een be langrijke bijdrage voor het gewest plan. Het gemeentebestuur rekent op een grote reactie vanuit de burge- rij.vooral van de zijde van de nieuw ingezetenen, daar zij doelbewust Voorschoten als woongemeente ko zen. Ontwerp nieuwe wet verwerpen Brochure Om de burgerij zo goed mogelijk op de hoogte te brengen van de in houd van de nota wordt volgende week een beknopte brochure huis-aan-huis bezorgd. Door deze brochure. getiteld: „Voorschoten vroeger-nu-straks" wordt ieder uit genodigd te reageren op de plannen voor het woon- en leefklimaat. Alle facetten van de alternatieve ruimtelijke ontwikkelingen in Voorschoten staan duidelijk weerge geven op een ingevoegde kaart: agrarisch gebied zonder kassen-met kassen, bedrijven, landschapspark, regionale voorzieningen, sport en re creatie, woongebied. Op de laatste pagine wordt dan de vraag- gesteld- „Wat vindt u er van? Welke oplossingen prefereert u?" De discussie zal ook op gang wor den gebracht door middel van bur- geuavonden, -wijkavonden. Vereni gingen krijgen een exemplaar van de complete nota toegestuurd, zodat VOORSCHOTEN Ook gister avond zyn de politieke groeperingen in Voorschoten niet tot overeenstem ming gekomen over de verdeling van de vier wethoudersportefeuilles in de nieuwe gemeenteraad. Ortdanks het feit dat de andere politieke groeperingen aan de WD 'nog enige alternatieven hebben aan geboden om deze partij alsnog te bewegen aan de door de meerder heid van de raad gedachte opzet van het dagelijks college mede te wer ken. is de WD onveranderd blijven vasthouden aan een onverdeelde portefeuille van openbare werken en toonde zich verder tot geen enkele cohsossie bereid. Tijdens het beraad verzocht de D'66 woordvoerder gesteund door de PvdA, KVP en Prot. Chr. Groep de pers toe te laten om de burger kenrfis te laten nemen van de discussie. De VVD woordvoerder was tot opening van zaken niet be reid en dreigde de besprekingen af te breken'indien in het openbaar zou moeten worden vergaderd. De overi ge partijen besloten daarom eerst na afloop de pers te informeren. Zoals de papieren liggen zullen de vier wethouders komen uit KVP. Prot. Christ. Groep, PvdA en D'66. LEIDEN Een groot aantal (122) hoogleraren en lectoren van de uni versiteit heeft de l^den van de Sta ten-Generaal een brief verzonden betreffende het ontwerp van Wet Universitaire Bestuurshervormingen 1970. Zy doen een dringend beroep op het parlement om het ontwerp van wet tc verwerpen. Zy zyn zich er van bewust dat verwerping van de wet ernstige politieke consequenties kan hebben, maar achten het belang van goed functionerende en hoogge kwalificeerde universiteiten en hoge scholen voor ons land echter zo groot dat deze consequenties aanvaard moeten worden. Ondergetekenden zyn er van uitge gaan dat er op dit moment geen be hoefte is aan uitputtende beschou wingen over de taak van de univer siteit en over alternatieve organi satiestructuren. Daarom hebben zij zich beperkt tot het puntsgewyze weergeven van de overwegingen die hen tot dit schryven hebben ge bracht. De universiteit is in de eerste plaats een functionele organisatie met een duidelijk doel. De organisatie structuur dient zodanig te zijn dat dit doel zo goed mogelijk bereikt wordt. De gemeenschap, die de gelden voor het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek bijeenbrengt, dient een be langrijke stem te hebben bij de be slissing voor welke doeleinden deze gelden worden gebruikt, temeer daar het effect van de wetenschap op de maatschappij nog steeds toeneemt. Aan deze eis wordt in geen enkel opzicht voldaan wanneer de beslis singen in handen worden gelegd van een zeer klein gedeelte van deze ge meenschap (studenten en universi tair personeel), Waarvan de persoon lijke belangen bovendien nog verwe ven zijn met die van onderzoek en onderwijs. De in de ontwerpwet voorgestel de structuur geeft geen zekerheid dat de universiteit beter zal functio neren. Met een dergelijke structuur is geen enkele ervaring opgedaan, zodat er in feite sprake zal zijn van een groot en vermoedelijk kostbaar experiment. Een experiment met grote risico's: achteruitgang van de kwaliteit van het onderwijs, ver waarlozing van bepaalde belang rijke onderzoeksgebieden, hoge extra personeelskosten, geen mogelijkheid het experiment bij mislukking te be ëindigen. De samenstelling van de raden op universitair en faculteitsniveau is zodanig dat de kwaliteit van het on derwijs niet langer gegarandeerd kan worden. Het is onwaarschijnlijk dat de ra den de heersende opvattingen even redig zullen vertegenwoordigen. De ervaring heeft geleerd dat vele stu denten en docenten zich niet zoda nig met de universiteit identifi ceren dat zij steeds weer bereid zijn stukken betreffende organisatorische of andere bestuurlijke zaken te be studeren, zich verkiesbaar te stellen of zelfs van het kiesrecht gebruik te maken. Dientengevolge zullen be paalde actieve groeperingen in de ra den oververtegenwoordigd zijn. Wet wet Veringa is een compro mis tussen enerzijds de extreme eisen van een kleine groep radicale studen ten en anderzijds de wens om de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs te handhaven. Er is ech ter geen compromis mogelijk tussen standpunten, die principieel met el kaar in strijd zijn. Wanneer over en kele jaren gebleken zal zijn dat de nieuwe bestuursstructuur niet werkt, dan zullen inmiddels de beste krach ten in groten getale de universiteit verlaten hebben. Verwacht kan wor den dat dan wederom gedeeltelijk zal worden toegegeven éan de eisen der radicalen, die immers altijd al betoogd hadden dat de hervorming niet ver genoeg ging. Vandaar dat een principiële afwijzing van de wet thans vereist is. HAZERSWOUDE De raad komt op dinsdag 1 september om 8 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: beëdiging raadsleden; verkiezing wethouders; aankopen ten behoeve van de Burgemeester Smitweg; instelling commissies; sa menstelling commissies; rondvraag. In de loop van dit jaar is uit een informeel overleg komen vast te staan, dat er bij het college van B. KOUDEKERK Naar aanleiding van de kandidaatstelling voor de Koudekerkse wethouderszetels, zoals we die eerder deze week publiceer den, verstrekte de heer R. Dorre- paal. fractieleider van Gemeentebe lang, ons gisteravond het volgende commentaar: „Nu het vrijwel zeker is. dat het Koudekerkse gemeentebestuur de komende vier jaar geen afspiege lingscollege zal kennen, en de1 meer derheid van de bevolking niet in B W vertegenwoordigd zal zijn. moet ik mede namens het bestuur van onze partij mijn ernstige te leurstelling uitspreken. De bevolking van Koudekerk heeft zich op 3 juni jl. duidelijk uit gesproken tegen een voortzetting van de huidige samenstelling van B W, (2 PCP wethouders-red.) het geen tot uitdrukking kwam in de verkiezingswinst van VVD, KVP en GEMEENTEBELANG. Ik betreuj het ten zeerste dat met name de WD en KVP hieruit niet de conse quenties willen trekken t.a.v. de ver deling van de wethouderszetels. De houding,, van VVD en PvdA nu, is lijnrecht in tegenspraak met de hou ding die deze partijen vóór de ver kiezingen innamen, l.o.v. het oude college, waarvoor men geen goed woörd over had. en dan druk ik het zacht uit. Tweemaal heb ik de VVD uitgeno digd voor een gesprek, maar men kwam niet. Ook de houding van de PCP t.o.v. GEMEENTEBELANG komt mij vreemd voor, gezien de loyale houding. die wij het verleden steeds innamen. De PCP heeft een knieval gemaakt voor VVD en PvdA, waarvan zij in de toekomst de wrange vruchten zal plukken, hetgeen reeds bleek uit de reactie van de heer Van der Vlugt op de VVD-eis t.a.v. de heer Van Vegteh." ZOETERWOUDE De gemeen teraad vergadert dinsdagavond om 8 uur. De agenda vermeldt o.a. wet houdersverkiezing en beëdiging raadsleden. en W. behoefte bestond om tot uit breiding van het aantal commissies van bijstand over te gaan. Men acht het gunstigste tijdstip de ingang van de nieuwe zittingsperiode der raad. Hierbij wordt gedacht aan de vol gende commissies; een voor algeme ne zaken, een voor onderwijs, een voor financiën en belastingen en een voor openbare werken. Nu bestaan slechts commissies van advies en bijstand voor het onderwijs en de plantsoenen. Rnacl Leimuiden bijéén LEIMUIDEN Gisteravond ver gaderde de gemeenteraad. De secre taris kreeg de verlangde verhoging van zijn salaris. De huurliberalisatie ontmoette tegenstand van de heer J. J. Gillissen. Hij was van mening dat deze liberalisatie er toch zal komen. Op de richtlijnen voor de woon- ruimtewet had men geen commen taar. Het beroepschrift van de heer W. J. Straathof, dat door B. en W. onge grond was verklaard wilde er bij enkelen niet in. De heer A. C. Kea vond het een vreemde zaak. We we ten wel dat er een andere bestem ming aan dat poldertje is gegeven, maar de nood bij Straathof is groot. De heren Kea en v. d. Akker ver trouwen echter op B. en W. en ho pen op een oplossing binnen rede lijke tijd. De heer W. G. F. v.d. Meer had een beroepschrift ingediend tegen de weigering van een bouwvergunning. De heer L. Treur vond dit een heel onduidelijke zaak, want als je van twee onbewoonbaar verklaarde wo ningen één goede woning wil maken, dan is dat toch een goede zaak. De voorzitter wees erop dat deze wo ning in het agrarisch gebied staat en wijziging is in tegenstrijdigheid met het bestemmingsplan. Het voorstel werd toch aangenomen met te genstemmen van de heren v. d. Ak ker. Kea. De woningen Westerdijk 51 en 52 moeten ook onbewoonbaar verklaard worden. Het zwembad kan worden uitgebreid met een diep bad met springkuil, een zonneweide met kleuterbad en zelfs verwarmd water, want de te lenen f 55000 werden ge garandeerd op rente en aflossing. Ook Het Groene Kruis kan met nieuwbouw beginnen, want de aan te gane geldlening a f 250000 werd gegarandeerd op rente en aflossing. Bovendien werd een terrein van 750 vierkante meter aan het eind van de Acacialaan verkocht aan Het Groene Kruis voor f 37500. „Zilvervloot" met drie maanden opzegging met zes maanden opzegging met een jaar opzegging met opzegtermijn van twee jaar met oplopende rente, looptijd twee jaar of langer, maximum vier jaar; bij opname in het derde jaar over de gehele looptijd 7%; bij opname in het vierde jaar over de looptijd langer dan twee jaar 7'/2%; bij opname na vier jaar over de laatste twee jaar 8% drie jaar vast vier of vijf jaar vast Affiliatie van de Algemene Bank Nederland N.V. Bij de Alphensche Bank Afdeling Depositoboekjes N.V. kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan van de overheid. Alle gewenste inlichtingen kunt u verkrijgen bij onze kantoren: Alphen aan den Rijn, Castellumstraat 2, telefoon (01720) 4931 Alphen aan den Rijn-Ridderveld, Parelstraat, telefoon (01720) 37331 Hazerswoude, Gemeneweg 2, telefoon (01728) 377. ALPHEN Na ruim 16 jaar het Kraamcentrum in Alphen te hebben geleid, heeft zuster N. Taconis gistermiddag tijdens een bij eenkomst voor genodigden in hotel Toor officieel afscheid geno men. Het bestuur van de stichting Kraamcentrum bood de schei dende leidster een receptie aan, waarop tal van collega's, artsen, vertegenwoordigers van medische instellingen en gezondheidsdien sten alsmede burgemeester mr. R. M. Gallas namens het gemeente bestuur aanwezig waren. Een der eersten, die zuster Taconis toesprak, was de burgemeester, die van zijn grote waardering en dank getuigde voor het prachtige werk, dat zuster Taconis in het belang van het kind maar ook in het belang van de gezinnen in de Rijnstreek heeft ge daan. Burgemeester Gallas had zich laten voorrekenen, dat zuster Taconis in 7.000 gevallen bij een verlossing Akkoord met motel-plan VOORSCHOTEN De raad, voor het laatst in de oude samen stelling aanwezig, had weinig moeite met het belangrijke voorstel van de commissie ter voorbereiding van de bouw van een nieuw raadhuis. De commissie stelde de raad voor ter afsluiting van de eerste fase te besluiten ir. A. J. H. M. Haak uit Delft aan te trek ken als adviseur bij de voorbereidingen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Baron De Vos van Steenwijk (VVD) was het wel eens met het commissievoorstel maar wenste de beslissing te laten aan de nieuwe raad. Hij kreeg alleen de steun van dé V.V.D.-fractie inclusief de wet houder Kamminga. De aanbieding van de discussieno ta-struktuurplan bood dr Pels (P.v.d.A.) de gelegenheid namens de gehele raad de wethouder van open bare werken drs. Van dr Laan te bedanken voor het vele voorberei dende werk. Dr. Pels noemde de structuurnota- het begin van een waarschijnlijk vruchtbare discussie tussen gemeentebestuur en burgerij. De raad staat zeer positief tegen over het verzoek van de directie van „De Gouden Leeuw" ten aanzien van de bouw van een motel langs de Veurseweg mits de bouw wordt in gepast in het plan dat dit gedeelte van Voorschoten ziet als agrarisch Vlot stelde de raad f 2.600 be schikbaar voor de aanschaf van te levisie-toestellen op de openbare la gere scholen ten dienste van het onderwijs. Wethouder Iestra (P.C.) noemde deze aanschaf een vereiste modernisering van het onderwijs. Aan het slot van de vergadering bedankte de voorzitter de scheidende raadsleden, onder wie wethouder dr Kamminga (V.V.D.) Alle raadsleden kregen een boekje met oude ansich ten van Voorschoten aangeboden. Dr. Kamminga nodigde daarna de raadsleden, de pers en de hoofd ambtenaren uit voor een helikopter rondvlucht over Voorschoten, welke vlucht vanmorgen om 10 uur startte. heeft meegewerkt. „U hebt als het ware een kleine gemeente helpen op bouwen", aldus mr. Gpllas tot de zuster. Een collega van zuster Taconis, zuster Buitelaar, sprak van een pret tig collega, waarvan zij node afscheid nam. Namens het provinciaal bestuur van het Groene Kruis sprak me juffrouw Hogenboom die een platen- bon aanbood. Mevrouw W. Samson-Grijpma sprak als vriendin en oud-collega in een der Arnhemse ziekenhuizen. Zij bood bloemen aan. De heer Streefkerk sprak hartelijke woorden evenals zuster Verburg van Het Wit-Gele Kruis. Dokter A. J. Zwartendijk sprak namens de „Vereniging ter bevorde ring der geneeskunde". Hij bood een fraai wandbord aan. In welgekozen woorden sprak zus ter Taconis woorden van dank. BENTHUIZEN Dinsdag om 9 uur 's avonds vergadert de raad. De agen da vermeldt o.a. de installatie van de nieuwe raad en de benoeming van twee wethouders. Katwijk aan Den Rijn In de Ontmoetingskerk gaat morgenavond om half 7 niet ds. Makkenze voor. zoals in de predikbeurtenlijst staat, maar 'ds Meijering uit Voorschoten. Antiek en kunst in Gehoorzaal LEIDEN In drie bovenzalen van de Stadsgehoorzaal kunt u tot van avond tien uur en morgen vanaf elf uur tot eveneens tien uur 's avonds een kunst- en antiekbeurs bezoeken. Dertig exposanten tonen op deze beurs de meest uiteenlopende goede ren. Vooral op het gebied van antiek valt e rin de Stadsgehoorzaal veel te zien. Antieke koffiemolens, Delfts blauwe tegels en bordjes, koperwerk, fraai besneden stoelen en kasten, antieke 'hangklokken worden afge wisseld door curiositeiten als een-, oude geïllustreerde bijbel en een aantal ingebonden exemplaren van de London News uit 1860. Op het gebied van kunst voeren etsen en mozaïeken de boventoon. RIJPWETERING Eén dezer dagen is de Rijnland se Molenstichting eigenaresse geworden van de on langs buiten gebruik gestelde Buurtermolen, een pol dermolen bij Rijpwetering, wellicht daterend uit de 18de eeuw. De molen, die op het Buurtereiland staat en uitmaalt op de Kever, is een elegant molentje, dat met zijn rode kop de Kagerplassen in hoge mate siert. De molen heeft een vlucht (lengte van de roeden) van 18 meter en een opvoerhoogte van ca. 1.80 meter. Hij is uitgerust met een vijzel. De wieken zijn gemoder niseerd en voorzien van automatische, centrifugaal ge regelde remkleppen op de beide roeden. De BuiLrterpolder werd in 1639 gesticht. Oude kaar ten geven aan dat aan de Kever en Oude Aa een groepje boerderijen stond, de „Buiert" of de „Buert" genaamd en daaraan zal de polder zijn naam hebben ontleend. Aanvankelijk heette het eiland, dat nu de polder vormt, de .Jiuygenhoek", een naam, die doet denken aan ruige woeste grond. De Buurtermolen is voor de Rijnlandse Molenstich ting een waardevolle aanwinst, omdat de Stichting zich ten doel stelt de buiten bedrijf gestelde poldermolens in Rijnland en in het bijzonder rond de Kagerplassen, veilig te stellen en regelmatig in bedrijf te doen zijn. De Stichtingdie te Leiden is gevestigd, heeft nu de. „Zivanburger", de „Boterhuis". de ,fZweilander"in de gemeente Warmond gelegen en de „Vrouw Venner", de „Blauwemólen"de „Waterloos" en de „Buurter", gelegen in de gemeente Alkemade, in onderhoud. Er wordt naar gestreefd om door een voorlopig her stel de molen in de winter 1970/71 weer af en toe in bedrijf te kunnen stellen. Dit malen zal geschieden door één van de vrijwillige molenaars van de Rijn landse Molenstichting, de heer T. Straathof te Rijp wetering. die de molen af en toe al met „de kale as", dus zonder de vijzel aan te drijven, laat draaien- Tijdens de op 5 september te houden excursie per boot naar dit mooie ..ruige" land zullen de begunsti gers van de Molenstichting de molen kunnen zien. Bosparkweg 4 Alphen aan den Rijn Met ingang van 1 oktober 1970 worden, bij voldoende deel name, weer avondcursussen gegeven in: (autogenisch en elektrisch) voor: beginners, gevorderden, diploma's N.V.L. Gezelopleiding voor: bezitters van diploma adsp. gezel. Aanmelden vóór 10 september a.s. Formulieren verkrijgbaar aan de school Eventuele mondelinge aanmelding op dinsdag 1 september a.s. van 19.0020.00 uur aan de school. A. PAUW, direkteur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4