Nieuwe Leidse Courant STAKING BREIDT ZICH UIT P 5 Giro kwartje duurder voor niet-klanten Commentaren Invullen van belasting biljet minder moeilijk 8 EXCLUSIEVE MEUBELEN Snelle actie van politie verrast herrieschoppers Het Kwartet spreuk Crita) hit weer Onveranderd Topoverleg nog niet vruchtbaar Reeds twaalf bedrijven plat Uitgeweken voor hond: dode en twee gewonden ;8 Acht wagons ontspoord BULTHUIS Parijs onthult bekend geheim leidat o Vrijdag 28 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ,,Stantvastich_s ghebleven mijn hert "in t jhenspoet!" ootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Leef elke dag alsof het uw eerste en me laatste ware. H AU PT M ANN Daar schiet me iets te binnen! Ik heb vandaag mijn rapport meege kregen DE BILT Ook het afgelopen etmaal stond het weer nog onder invloed van een hogedrukgebied. Het boet langzaam in betekenis in terwijl de oceaandepressies wat meer activiteit gaan ont plooien. Zij bevinden zich even wel nog op geruime afstand van ons land. Een zwakke onweersdepressie bij Bretagne breidt zich het ko mende etmaal geleidelijk naar het noordoosten uit. Bijbehoren de wolkenschermen kunnen daar bij tot over ons land doordrin gen maar een verderreikende in vloed wordt morgen niet ver wacht. VVooruitzichten: aantal uren zon: 5 tot 12; min. temp.: van on geveer normaal tot 4 graden on der normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. STRANDWEER Het hogedrukgebied neemt wat in betekenis af. Zondag overwe gend zonnig met ook morgen een zwakke wind. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Wat meer be wolking maar droog weer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) da lend. Water Hoog water: 29 augustus: Rot terdam le getij 3.34, 2e getij 15.47; Scheveningen 1.38-14.06; Vlissingen 0.23-12.45; Willemstad 4.11-16.35. Het donderdag bereikte akkoord tussen directies van Wilton- Fijenoord/RDM en vakbonden heeft weinig effect gehad. Het personeel van de betrokken bedrijven nam de- afspraken niet over en staakte door. Vanmorgen werd op twaalf bedrijven niet gewerkt. Het per soneel van Wilton-Fijenoord is tot maandag naar huis gestuurd. Directies en vakbonden zouden vandaag verder onderhandelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het aantal stakende bedrijven in de me taalindustrie heeft zich vanmorgen uitgebreid tot twaalf. Al leen hij de scheepswerf Verolme was de situatie op het oog nor maal. 'Bij diverse bedrijven werd vandaag overleg gevoerd tus sen de ondernemingsraden en de directies. De werf Wilton-Fijenoord, waar de staking woensdagmiddag uitbrak, gaf vanmorgen een volledig verlaten indruk. De di rectie heeft het voltallige personeel naar huis gestuurd met de mededeling maandag terug te komen. De andere bedrijven, inclusief de directe partners van Wilton, hebben deze maatregel niet op gevolgd. Bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, De Schelde in Vlissingen en Piet Smit jr. ligt het werk nagenoeg stil. Alleen bij Piet Smit wordt nog aan enkele haastkarweien gewerkt. Het is niet de bedoeling ook hier het personeel naar huis te sturen. Rustig ROTTERDAM Ondanks het feit dat er tussen directie en on dernemingsraden van Wilton- Fijenoord en Rotterdamsche Droogdok Maatschappij een ak koord was bereikt, breidde de staking zich donderdag steeds verder uit. Hier personeel van de RDM voor de hoofdingang van de scheeps werf. Bij vele bedrijven in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen wordt nu gestaakt. In totaal zijn zo'n 15.000 men sen in het Waterweggebied bij de wilde staking betrokken. O ZWAAG De 20-jarige N. Kuin uit Wervershoof is gisternacht om het leven gekomen, toen de auto waarin hij als mede-inzittende zat, frontaal tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de auto uitweek vootf een hond. Twee andere inzittenden werden gewond, van wie een ernstig. Een achter deze auto rijdende auto die wilde uitwijken voor de eerste wagen, kwam in een sloot terecht. In het algemeen heeft de staking een uiterst rustig karakter. Alleen bij de machinefabriek Swarttouw in Schiedam zou sprake zijn van enige pressie van de zijde van de werkne mers van Wilton en Nieuwe Water weg. Een woordvoerder zei desge- (Van onze parlemeqtsredactie) DEN HAAG Volgend jaar zal het mogelijk zijn voor de opgave van de inkomstenbelasting 1970 te volstaan met een zogenaamde verkorte aangifte. Het is dan voldoende slechts de lichtgroene bladzijden 1 en 2 in te vullen en de ongekleurde rest van liet bekende formulier ongemoeid te laten. Staatssecretaris van financiën ,gen van de loon- en inkomsten- dr. Grapperhaus kondigt dit sterk j vereenvoudigde formulier aan in zijn toelichting op het wetsont- j werp voor belangrijke wijzigin- MEUBEL gjSCOUNTNV. LEIDEN- IN DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VQOR EEN LAGERE PRIJ5 AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft gisteren kwart over tien in een korte felle actie het Damrak, de Nieu- wendijk en de aangrenzende straten schoongeveegd. De uiassaie charges kwamen voor de herrieschopuers als een verrassing. Precies een uur later was het zo rus tig in de hoofdstad dat de detache menten Konden inrukken. Bij deze korte actit vielen toch twee gewon l®r in een zijstraatje van het Damrak, terwijl on diverse plaat sen ook weer etalageruiten sneuvel den. Twee Duitsers »n een Italiaan Voorstellingen: lUJ0(beh zo.)-12.10-U.J0-15.00-16.10-17.JOuur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 114287 I werden gea^esfeerd op verdenking van het gooien van benzinebommen. I Dat gooien gebeurde omstreeks half tien naar 'o.ts.es met manschappen van ie mare .taussee. die rond de Bijentarf reden Bij een van de pas- sages over de Dam werd een vijftal benzine lommen geworpen die echter geen -lnel troffen. Daarvoor am.- he' urenlang on rustig geweest op de Dam zonder dat de po '.'ie aan eiding vond in te grij pen. Wei was na acht uut het gemo toriseerd ve-'aer omgeleid. waardoor moeilii.'ied m werden vermeden. Want lo schaarse auto'® die nog over de Dam kwamen, werden herhaalde lijk .v.iiolestesrd door groepjes jon gelieden Maar ernstige vormen nam dit nint aan to-dat zich enkele orde bewaarders .til de Damgelederen aandienden. De ruim 40 jongelui die de afgelo pen drie avo tden tijdens de ongere- geldhed »n zi-'n gearresteerd, zullen op redeli1 :e tenrnjn voor de politierech ter tewhtëtaan. HELMOND Acht met cement geladen wagons zijn vanmorgen na een botsing tussen een goederentrein en een vrachtwagen tussen Helmond en Horst-Sevenum ontspoord. Er werd flinke schade aangericht, ook aan de leidingen. Het treinver- j keer tussen Eindhoven en Venlo raakte volledig gestremd. belasting. De bedoeling van de wijzigin gen is het gehele systeem sim peler te maken voor de betalers van de belastingen en voor de fiscale administratie. Geheel consequent kon de staatsse cretaris niet zijn door bijvoorbeeld aftrekposten volgens een bepaalde percentage le berekenen. Dit zou te voordelig zijn voor de belastingbeta lers en voor het Rijk niet budgettair op te brengen. Ingrijpend Toch komj de staatssecretaris tot aantal ingrijpende voorstellen: De reiskosten beneden de 10 km kunnen niet meer worden afgetrok ken. De aftrekregeling wordt 4 pet met een minimum van ƒ200 en een maximum van 800 Interieurs tot een bezoek aan onze show van zeer CAST1E FURNITURE Banken en Fauteuils: met de nana gemaakt van prachtig leder Wandkasten - Secretaires - Commodes ambachtelijk vervaardigd van wortelnoten. E Aanbouwwanden - Eetkamers in warm en solide eiken. Verder tonen wij U in onze showroom te Oegstgeest. Rhijngeesterstraatweg 56, de nieuwste kollektie bankstellen van L E O L U X. BULTHUIS - BOTERMARKT 23 - NIEUWE RIJN 25 advies planning goede voorlichting Ziektekosten kunnen alleen wor den afgetrokken voor een bedrag, dat hoger is dan tien procent van het on zuiver inkomen. iHet begrip ziekte kosten wordt bovendien ingeperkt. Zo worden niet meer als ziektekosten ge accepteerd de kosten van reizen, bloemen, fruit en andere attenties voor zieken. Voor de werkende gehuwde vrouw wordt een aftrek voorgesteld van de eerste 1000 vermeerderd met 20 pet van wat zij nog meer verdient. De maximale aftrek is 4000 De huurwaarde van de eigen woning wordt drastisch verlaagd. Hier slaat tegenover, dat geen onder houdskosten meer kunnen worden af- 1 getrokken. De balastingvrije voet, die in ons land z.eer laag is. wordt opgetrokken. Belasting bedragen tot en met ƒ100 I (is nu 60) gehoeven niet meer be- i taald te worden. Kleine zelfstandigen, die genood zaakt zijn een deel van hun belast- I - baar inkomen opnieuw in hun onder neming te investeren, krijgen bijzon- I dere fiscale facilitieten. zie pagina vraagd dat het personeel wel wil wer ken, maar dat niet durft. De staking breidde zich al in de loop van donderdag uit. Het topover leg in Den Haag, waar in de nacht van woensdag op donderdag in de morgen werd onderhandeld, leverde wel enkele aanknopingspunten op, maar het personeel van de meeste be trokken bedrijven ging niet met de verschillende voorwaarden akkoord. 15.000 niau Directe aanleiding tot deze massale staking, waarbij zo'n 15.000 werkne mers betrokken zijn, was het pro bleem van de koppelbazen. Personeel dat via deze ondernemers bij een be drijf werkt, ontvangt door allerlei toeslagen vaak meer loon dan het per soneel in vaste dienst. Het verschil zou rond 30 per week bedragen, een be drag dat de werknemers in vaste dienst er nu „schoon" bij willen hebben. Amsterdam De bedrijven die vrijdagmorgen staakten zijn: Wilton Fijenoord, Schie dam, Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, P. Smit Jr., Nieuwe Water weg, Niehuis van den Berg. werf Waalhaven, Gusto, Schiedam, Machi nefabriek Swarttouw. Schiectan, Ma chinefabriek 'Vlaardingen o£v, Ma chinefabriek de Jong, Schiedam, de werf Verschure Amsterdarh en de Oranje werf in Amsterdam. De kleinere werven, zoals Boele Bol nes en Vuyk Capelle, werken nor maal, omdat hier het probleem van de koppelbazen niet zo sterk speelt. De staking bij Verschure is min of meer het gevolg van het feit dat er op dit moment een aantal Gusto- werknemers uitgeleend is aan de Amsterdamse partner van ISH- Hol land. Nadat vernomen werd dat Gus to „plat" lag, werd ook hier gestaakt. Overleg huislioudshow zie pagina 8 PARIJS De mode van morgen j mag vandaag in beeld gebracht wor- I den. Een mode, die echter reeds ver trouwd geworden is. Op pag. 11 wor- den daar vele voorbeelden van gege- ven. Wie echter denkt dat het alleen mi- di en maxi is wat de Parijse klok 1 slaat, vergist zich. De knielengte Is nog niet geheel uitgebannen. Zo toon de Guy Laroche in zijn collectie dit fantastische ensemble van zacht beige culotte met bijpassende laarzen, waarop een tuniek van zijden crêpe, geheel geborduurd met parels en glinsterende steentjes, gedragen werd Voor vervolg zie pag 9 Vanmorgen zijn in het hoofdkantour van de Rijn-Schelde-Groep aan het Marconiplein in Rotterdam op cen traal niveau onderhandelingen be gonnen tussen de directie van Rijn- Schelde eq vertegenwoordigers van de bij de drie vakcentralen aangesloten metaalbedrijfsbonden. Onderwerp van bespreking zijn al ternatieve voorstellen van de vak beweging. Voorzitter C. van Dijk van de Christelijke Metaalbedrijfsbond deelde mee dat er onderhandelingen zijn gevoerd met de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalindustrie een groep voornamelijk in het Water weggebied gevestigde werkgevers met wie nog nooit een cao is afgesloten over een afzonderlijke cao voor 'de ongeveer dertigduizend werknemers van de leden dezer contactgroep. Aan een van de voorwaarden tol openen van de onderhandelingen, de oplossing van het vraagstuk van de georganiseerden en ongeorganiseerden, was inmiddels voldaan. Er is over eenstemming bereikt over een pari tair te beheren fonds waarin de werk gevers een bedrag zullen storten ter grootte van .0.2 procent van de loon som. Over de beloningsstrucluur en het niveau vSn de salarissen is nog geen overeenstemming bereikt. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Per 1 september wordt de girodienst duurder. Als men geld op een' postrekening stort (en zelf geen rekeninghouder is) moet voortaan op het postkantoor een be drag van vijftig cent worden bijge plakt. Dat betekent een verhoging van een kwartje per handeling, ofte wel honderd procent. De giro maakt ook nog andere dienstverleningen duurder. Het uitbelalen van een gewone che- van 50 cent nu 75 cent vergen, feen que gaat op het postkantoor inplaats zichtcheque wordt 60 inplaats van 35 cent. Kascheques blijven gratis. PTT heeft verklaard, dat de verho gingen noodzakelijk zijn om de steeds stijgende kosten het hoofd te bieden. Er zjjn op dit ogenblik ongeveer Erg bar? WORDT DE verhoging van de giro voor gewone stortingen (straks een halve gulden!) niet erg bar? Die vraag zal men zich vandaag zeker stellen. PTT heeft als dienstverle nende organisatie van zelfsprekend evenals alle andere Nederlandse bedrijven en gezinnen te maken met grote kostenstijgingen. De Postcheque- en girodienst heeft onlangs besloten rente te gaan geven over geld, dat bij de giro wordt ingebracht. Na lijkt de con clusie voor de band te liggen, dat men een deel van die rente weer terug wil halen, via dat extra kwar tje, dat de niet-girohouders straks voor het afdoen van één handeling op het postkantoor moeten gaan be talen. Het lijkt raadzaam, om hoe klein het saldobedrag ook is toch maar een girorekening te nemen. Men be spaart zich dan niet alleen telkens weer dat extra kwartjes, maar ook nog een gang naar het postkantoor. Meer oudere werknemers BIJ CALAMITEITEN in het bedrijfs leven blijken steeds weer de oudere werknemers het kind van de reke ning te worden. De vele fusies van de laatste tijd hebben dit bevestigd. Een bijzondere complicatie hierbij is. dat het aantal oudere werkne mers op het totaal van onze be roepsbevolking sterk stijgende is. Op een driedaagse studieconferentie van het NKV heeft dr. J. M. A. Munnichs, hoofd van de afdeling re search van het gemeenschappelijk instituut voor toegepaste psycholo gie in Nijmegen, hierover vandaag interessante cijfers verstrekt. In 1947 bestond 37 procent van de mannelijke beroepsbevolking uit werknemers van 40 tot 64 jaar. Thans is dit percentage 42,4 en in het jaar 2000 zal de mannelijke be roepsbevolking ongeveer voor de helft bestaan uil werknemers in de leeftijd van 40 tot 65 jaar. Verwacht mag worden, dat de pro blemen van de oudere werknemers in de toekomst nog sterk zullen toe nemen. Van de mensen, die een jaar of langer werkloos zijn, is nu al bijna 80 pet. 40 jaar en ouder. Deze feiten geven te denken. Zal de vakbeweging bij plannen voor verdergaande werktijdverkorting in de toekomst zich moeten afvragen, of wellicht een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor rang moet hebben? Ook kan ge dacht worden aan extra werktijd verkorting voor werknemers boven de 60 jaar en het selecteren van ge schikte functies voor ouderen. Opnieuw een belangrijk onderwerp van studie voor de vakbeweging in het belang van alle werknemers. Voor de ongeorganiseerden een reden temeer om zich te bezinnen op hun houding tegenover georga niseerde collcga"s. Gesprek begonnen DE BESPREKINGEN om le komen tot een regeling van het conflict in het Nabije Oosen zijn begonnen. Minister Abba Eban is aangewezen als woordvoerder voor Israël. De Israëlische regering heeft dit be sluit na uitvoerig beraad genomen. Het vrij lang uitblijven van de be slissing hield verband met de vele klachten van Israël over bestands- schendingen door Egypte. Boven dien kijken de Israëli's wal moei lijk aan tegen de besprekingen, om dat alleen resultaten verwacht kun nen worden, wanneer Israël bereid is de veroverde gebieden te ontrui men. Tot dit laatst is Israël ook vandaag nog niet bereid. Inmiddels heeft de Amerikaanse se nator Fulbright het voorstel gelan- ecerd, een bilateraal Amerikaans- Israëlisch verdrag te sluiten, waarin de Israëlisehe grenzen van voor de juni-oorlog worden gegarandeerd. Achter deze grenzen heeft Israël zich echter altijd erg onveilig gevoeld. Of een Amerikaanse garantie hier in zoveel verandering zal brengen valt te betwijfelen. Ook het geloof in een strijdmacht van de VN als schildwacht langs de grens is al lang verlprcrt. Een compromis zou kunnen zijn, dat het correct optreden van een VN- macht door de Grote vier volledig wordt gedekt. twee mil joen rekeninghouders in Ne derland. Zij zullen zoals bekend is voortaan 2'/« pet rente ontvangen over het laagste saldo per halve maand. Dat brengt voor de girodienst ook aanzienlijke kosten met zich. Hel onderlinge geldverkeer tussen de rekeninghouders blijft onbelast. Zij ontvangen ook de overschrijvings- kaarten gratis. Dat steeds meer mensen overgaan op het openen van een girorekening ligt. met de komende prijsverhogin gen in zicht, wel voor de hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1