Actie van marinepersoneel was niet tevoren beraamd Raad niet eens met tijdstip slaap verbod VS willen garant zijn voor vredesregeling Onderwijs onderweg Voorlichtingsdienst: Belust op avontuur alles goed T em i wel Ook optreden marine gelaakt VARA kalm over Pipo-kwestie Interview met Haex lokt vragen in Kamer uit DEN HAAG Dat de groe pen mariniers en matrozen el kaar bij het centraal station I troffen was zuiver toeval. Over hun eigenmachtig optreden is geen vooroverleg gevoerd. De Marinevoorlichtingsdienst heeft dit gisteren meegedeeld naar aanlei ding van een voorlopig onderzoek naar de bliksemactie van de mari niers en de matrozen op de Dam. Uit het onderzoek bleek, dat dins dagavond twee groepen jeugdig ma rinepersoneel uit Den Helder en Doorn naar Amsterdam waren ge trokken. De groep uit Den Helder matrozen van een fregat reisden naar Amsterdam, wellicht meer be lust op een avontuur dan met een afgerond plan, aldus de marinelei ding. Ontmoeting Voor een van de toeschouwers op de publieke tribune liep het „rellendebat" in de Amsterdam se gemeenteraad niet zoals zij het wenste en dat was voor haar aanleiding vanaf de publieke tri bune de raad „van advies te dienen". Een deel van de groep kwam in de vooravond in moeilijkheden met de op het nationaal monument aanwezi ge jeugd. De andere groep uit Doorn, bestaande uit 40 man, had kennelijk de bedoeling om bij het nationaal mo nument hardhandig op te treden. Zij ontmoetten elkaar later bij het cen traal station. De groep uit Den Helder sloot zich bij de mariniers uit Doorn aan. Ge zamenlijk werd tegen half acht in ge sloten rij over vrijwel de gehele breedte van het Damrak naar de Dam opgetrokken, waar men bij het mo nument in actie kwam. Hoofdreden van het optreden zou volgens de marinemannen de ontluis tering van het monument zijn, die niet langer kon worden getolereerd. De Dam (1 Met verwondering heb ik het ver slag van de relletjes in Amsterdam ge lezen. Ik kan er met mijn verstand niet bij, dat zoiets in onze beschaafde wereld kan en mag gebeuren. Ik heb vijf opgroeiende kinderen, van wie er één, een dochter, van elf jaar, aan mij vroeg: „Mam, behoeven die jongelui dan niet te werken?" Naar mijn mening zoüden die „nietsdoeners", die slapers op de Dam, onder streng toezicht tot hard werken gedwongen moeten worden, zodat ze geen tijd hebben om te luieren en om hardwerkende mensen te ergeren. Hoe kunnen we met deze voorbeel den voor ogen onze kinderen een plaats in de maatschappij geven? Ik hoop dat er spoedig in deze mentaliteit verandering komt. Bleiswijk Mevr. Van der Laan De Dam (2) Verscheidene autoriteiten hebben hun afkeuring uitgesproken over het optreden van mariniers en ma trozen op de Dam. Ik kan mij dit niet voorstellen, want destijds, in mijn militaire diensttijd, werd mij uitdrukkelijk verzocht, ook onge vraagd assistentie te verlenen als een politieman in moeilijkheden ver keert. Ik heb dat ook één keer ge daan. Wat onze marinemannen deden was niet anders dan spontaan de politie assiteren. Hiervoor verdienen zij lof en allerminst afkeuring. Voorts dient te worden gedacht aan de urnen van gesneuvelde ka meraden die in het Nationaal Monu ment zijn geplaatst. Als daar dingen gebeuren die in flagrante strijd zijn met de doelstelling van het monu ment. dient te worden ingegrepen. En als de politie zulks niet doet, is dit een blamage voor ons nationaal gevoel en in het bijzonder voor Am sterdam. Naar mijn overtuiging zal alleen een permanente controle van mili taire zijde herhalingen kunnen voor komen. Rotterdam. P. Hoytink M ode (3) Ik geef mejuffrouw De Kwaadste- niet gelijk, maar een ding begrijp ik niet. Men wil tegenwoordig op alle ge bied inspraak hebben. Waarom niet in de mode. We zouden massaal moeten protesteren tegen deze niéuwe midi- mode die ons zoveel geld gaat kosten. Wie wil er terug naar de mode van de jaren dertig en eerder? We zijn op weg naar het jaar 2000 en dus moet ook de mode aan de tijd worden aan gepast. Nieuwe stoffen, nieuwe kleu ren, gemakkelijk te reinigen. Lang? Graag. Maar dan om in weg te kruipen op een koude, lange winter avond of voor een avondje uit. Maar maxi in het tegenwoordige verkeer is onpraktisch en levensgevaarlijk. Doetinchem Mevr. Kisman-van den Bergl AMSTERDAM Alle frac ties in de Amsterdamse gemeen teraad hebben gisteren kritiek geuit op het tijdstip, waarop het verbod om op de Dam te slapen is ingegaan.'De meerderheid van de raadsleden veroordeelde ook het optreden van matrozen en mariniers op de Dam. „Ontoelaatbaar" noemde burge meester Samkalden de actie. Hy zei dat de groep mariniers en matrozen door de politie gesommeerd was te verdwynen omdat er anders tegen hen geweld zou worden gebruikt. Bij deze verklaring klonk er luid ge lach vanaf de publieke tribune. In een rumoerige vergadering be sprak de Amsterdamse gemeenteraad in het kort de gebeurtenissen van de laatste dagen in de hoofdstad. Al bij de binnenkomst van het college van B. en W. klonk er vanaf de tribune, waar onder meer de aanstaande ge meenteraadsleden van de kabouters hadden plaats genomen, applaus op, dat kennelijk honend was bedoeld. Teleurstelling Burgeme?steh Samkalden sprak over de gevoelens van teleurstelling en verontrusting, die door de gebeur tenissen zijn ontstaan, Hij zei dat er maandagavond in weinig uren een chaos werd geschapen, die een blaam heeft geworpen op de stad. Over het vuurwapengebruik door de politie zei hij dat uit het feit dat de betrokken agent niet direct uit de dienst werd genomen, moet worden afgeleid dat de commandant geoor deeld moet hebben, dat het terecht is gebeurd. Overigens zal, zoals de voorschrif ten eisen, een onderzoek worden in- fsteld 'naar het gebruik van het vuurwapen Alle fracties kregen vier minuten de gelegenheid hun mening over de gang van zaken in de hoofdstad ken baar te maken. Kabouter Van Duyn was het hiermee niet eens. Hij wilde nu al volledig debat, maar kreeg al leen de steun van de PSP-fractie. Toen op dat moment een vrouw op de tribune opstond en met schelle Newyorkse politie ontdekt syndicaat verdovende middelen NEW YORK De politie van New York heeft een van de grootste or ganisaties op het gebied van de ver dovende rpiddelen opgerold. Het syn dicaat zou jaarlijks door bijna twee miljard aan heroïne leveren. Sinds de oprichting in 1965 zou de organi satie ruim negen miljard verdiend hebben aan deze handel. De leider van de groep, de 47- jarige Louis Stepenberger, werd dinsdag in Nice op aanwijzing van een verklikker gearresteerd, zijn plaatsvervanger, de 42-jarige Jack Crosby, werd de volgende dag in Genève aangehouden. Het tweetal zal worden uitgeleverd. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-atyniraal Maas, heeft zich gisteren in een schriftelijke order tot het marinepersoneel gewend: „Ik wijs het totale marinepersoneel met de grootste klem op de noodzaak dat ieder zich onthoudt van acties die aanleiding geven tot ordeverstoring". „Het is van het grootste belang, dat ordehandhaving in handen blijft van instanties, die daarmee belast zijn. Groepsgewijs eigenmachtig optreden zoals in Amsterdam wordt op geen enkele wijze getolereerd of vergoe lijkt". HILVERSUM De VARA blijft uiterst kalm r.nder de Pipo-kwestie en bericht er in het eigen program mablad over in dé rubriek Ultrakort, zo en passant tussen de grappen en de programmanieuwtjes. „Wij raadplegen uiteraard onze ju ridische raadsman nu er met een kort geding wordt gedreigd, maar zien niet dat wij op enige wijze onjuist zouden hebben gehandeld" De VARA beroept zich op het ver schil tussen tv-produktic en film. In derdaad beslaat tussen de omroep en de Ned. vereniging van Toneelkun stenaars een overeenkomst aangaande voorwaarden in contracien, maar de nieuwe 15-deiige Piposerie is als filmproduklie uitbesteed aan de film- maatscnappij Cinecentrum. Deze on derneming heeft contracten aangebo den, nief de VARA zelf. „Alle acteurs hebben de contrac tuele voorwaarden aangenomen, be halve Cor Witsohge en Marijke Bak ker: zij verlangden een contract dat ook tv-overeenkomsten zou bevatten en daarmee ging Cinecentrum niet accoord" „Hierop", aldus de VARA, „heeft de schrijver Wim Meuldijk, die de serie ook regisseert voor Cinecentrum (Meuldijk is free-lance medewerker bij de VARA) andere acteurs voor de beide rollen aangezocht en deze gin gen accoord met het filmcontract". De brief van de NTV waarin wordt verlangd dat de VARA Cinecentrum opdracht geeft alsnog tv-contracten af te sluiten voor een filmproduktie, heeft de VARA naast zich neergelegd. Het weer 111 Europa stem verwijten door de raadszaal schreeuwde, werd het enkele raads leden te gortig. Zij overstemden haar met een luidkeels geroepen „mond houden." „Hulde" Mevrouw Baank-Meijer (afgeschei den Boerenpartij) was het als enige raadslid eens met het optreden van de marinemensen. „Hun optreden heeft mij veel genoegen gedaan. Ik hoop dat zij in de toekomst in de gelegenheid zullen worden gesteld om de Amsterdamse politie legaal te steunen. Hulde aan de Jannen." Haar verklaring ontlokte van de tegenstanders op de tribune alleen de kreet: „Zij is tenminste eerlijk en komt rond voor haar mening uit." Kabouter Van Duyn overschreed de vier minuten spreektijd zodanig, dat hij door .de andere fracties werd overstemd en pas na ingrijpen van burgemeester Samkalden tot het eind mocht uitspreken. Hij deed een felle aanval op het college van B. en W. dat hij „een ge zelschap van aftandse Van Hall-re genten" noemde. Een poging om het slaapverbod ingetrokken te krijgen strandde. Hij kreeg alleen de PSP- fractie mee. Burgemeester Samkalden deed na afloop de toezegging dat op korte ter mijn uitvoeriger kan worden gespro ken over de gebeurtenissen in de hoofdstad. weer gisteren neersl. Amsterdam onbewolkt 22 O Brussel licht bew. 26 0 Frankfort onbewolkt 23 0 Genève half bew. 23 0 Innsbruck 22 O Kopenhagen onbewolkt 20 0 Locarno .geh.bew. 25 0 Londen half bewolkt 23 0 Luxemburg licht bew. 0 Madrid licht bew. 32 0 Majorca onbewolkt 31 0 Miinchen onbewolkt 21 0 Nice licht bew. 26 0 Parijs licht bew. 25 0 Rome onbewolkt 25 0 Wenen onbewolkt 22 0 Zürich mist 22 0 •Als het regent in Vietnam, re gent het goed. Deze jonge Viet- namezen laten zich echter niet afschrikken, ook al komt het water tot de knieën. DEN HAAG Het Kamerlid Tj. Walburg (ar) heeft staatssecretaris Haex vragen gesteld naar aanleiding van een interview in onze kwartet bladen over de dienstplicht. „Is het juist", zo vraagt de heer Walburg, „dat de staatssecretaris in het vraaggesprek heeft gezegd dat de tijd waarin de overheid de burgers kan verplichten tot staatsdienst eigen lijk tot het verleden behoort en dat de dienstplichtwet niet nieer in deze tijd past?" Het Kamerlid verzoekt de heer Haex duidelijk te maken waarop hij zijn mening grondt. Zou het idee van de staatssecreta ris, aldus het Kamerlid, om via con tractprestaties met premie en oplei ding tot een functie in de burger maatschappij voldoende vrijwilligers te verkrijgen, de krijgsmacht niet veel te duur komen te staan. Zou bovendien de onzekerheid of voldoende personeel kan worden aan getrokken niet een gevaar voor het voortbestaan van de krijgsmacht kun nen betekenen," aldus de heer Wal burg. Grote nijlpaarden, waarop je lekker kunt griezelen! Maar ze zijn van board en daarom heel goedaardige reuzen, die op 2 september meedoen aan de tele visie-wedstrijd Spel zonder Gren zen. Dit wordt dan uitgezonden uit de congreshal van de dieren tuin in West-Berlijn. SAN CLEMENTE De Ame rikaanse regering is bereid sa men met de Sowjetunie elke vredesregeling te waarborgen, die het resultaat is van het over leg tussen Israël en de Arabische landen. Naaste medewerkers van president Nixon hebben dit gisteren verklaard in San Clemente, Californië. Nixons perschef Ziegler zei dat er geen wijziging is gekomen in de visie van Washington op de beweer de schendingen van het bestand in het Nabije Oosten. Het is onmogelijk, aldus Ziegler, beschuldigingen van Israël inzake de bestandsschendin gen door Egypte en Rusland te be wijzen. Israël en Egypte hebben elkaar gis teren over en weer beschuldigd van bestandsschendingen. Kairo heeft een nota overhandigd aan de VN-waar- nemers, waarin gewag wordt ge maakt van grote Israëlische troepen bewegingen en de aanleg van ver sterkingen en nieuwe wegen op de oostelijke oever van het Suezkanaal. In Jeruzalem werd gezegd dat Egypte sinds het van kracht worden van het bestand op 7 augustus iedere nacht zou hebben gewerkt aan de ra ketinstallaties langs het kanaal. In Amman is het gisteren tot ge vechten gekomen tussen Palestijnse verzetsstrijders en Jordaanse militai ren. Een persoon werd gedood en 27 gewond. In Kairo heeft de Palestijnse leider Arafat besprekingen gevoerd met president Nasser. Alles zou erop wij zen dat de Palestijnen hun oppositie tegen de Egyptische aanvaarding van het bestand niet zullen opgeven. Anders De nota over de spelling die drie onderwijsgroeperingen plus de Vereniging voor Wetenschappe lijke Spelling aan de minister van O. en W. hebben gestuurd, is om verschillende redenen een interessant stuk. Men vraagt minister Veringa het eindadvies dat de commissie-Pée- Wesselings in 1968 uitbracht, om te zetten in een wetsontwerp. Dat lijkt een duidelijke zaak, maar er staat wel bij dat het verlangde wetsontwerp op een aantal punten anders zou moeten luiden dan het advies. De commissie hield het bij Jou, zout (enz.) en klein, trein (enz.); d^ nota wil Jau, zaut en klijn, trijn. In plaats van hij ant woordt wilde de commissie hij ant woord geschreven zien, maar vol gens de nota zou het hij antwoort moeten worden. Dergelijke verschillen hoeven niet breder uitgemeten te worden dan ze zijn. Bij lezing van het ad vies van '68 zal men merken dat er bij deze kwesties heel wat wordt in- en uitgepraat en dat de com missie heus niet met absolute stel ligheid oplossing B heeft afgewezen omdat oplossing A zonneklaar te prefereren was. Maar voor de gemiddelde taalge bruiker zit er nu eenmaal wel een flink verschil tussen het schrijven van de oude vrouw antwoord het kleine meisje en de audc vrauw antwoort het klijne mijsje. Dit is niet bedoeld om zomaar in het wilde weg stemming te maken tegen nieuwe woordbeelden. De er varing bij vorige gelegenheden heeft uitgewezen dat men er snel aan kan wennen. Maar het is wel bedoeld om er de aandacht op te vestigen dat de mensen van de nota het toch weer anders willen dan anderen die het anders wilden. Taalqebruik Dat lees je overigens uit het stuk niet meteen af. Wat vindt U van deze aanbeveling: „Ad Eindvoor stellen 9.H.A.8., p.44-45. Voor het fonppm (IE) stellen we voor: ie in gesloten lettergreep en aan het eind van een woord (behalve in de op d.45 sub 8 a 2 a b genoemde geval len); i in open syllabe (behalve waar het de sub 8 a 4 genoemde afleidingen betreft)." Ik moet bekennen dat ik met de eindvoorstellen erbij wie het ad vies van '68 niet bij de hand heeft, kan helemaal wel inpakken er geruime tijd over heb gedaan voor ik door had (of door dacht te heb ben) wat men nu eigenlijk wil met (b.v.) knie en anti, giter en bedinen. Ik weet het: dit is een nota voor de minister en die heeft wel een mannetje voor de vertaling. Maar op het moment dat men het adres ook in de belangstelling van bui tenstaanders aanbeveelt, zou het niet ondienstig zijn met een paar voorbeelden uit te leggen: zo is het, dit was geadviseerd en dat willen wij ervan maken. In het aanleren van de spelling gaat veel te veel tijd zitten; de leerlingen zouden meer onderwezen moeten worden in taalgebruik, zegt ^p nota. Ja, ja. Rust Dit moest ik even kwijt maar nu terug 'naar de hoofdzaak: de va riëteit van meningen. De vier adresserende organisaties verschil- 'en onderling al van opvatting, maar zij hebben elkaar gevonden op een minimumprogram. Mis schien kunnen hiermee zaken wor den gedaan bij de commissie-Pée- Wesselings, maar dan? Er zijn an dere deskundigen die gans andere opvattingen huldigen. Bij die verdeeldheid onder de vakmensen moet een niet-vakman. de minister, de knoop zien door te hakken. Tot dusver heeft minister Veringa er weinig animo voor ge toond. maar de laatste berichten luiden dat hij de ministerraad nu toch tot een uitspraak zou willen bewegen. door Ton Elias De nota van de afgelopen week zou aanleiding kunnen geven weer eens advies te vrajen aan België en de Overzeese Rijksdelen en dan moet de zaak door de Kamers. Het zgl heel hard sprinten worden om dat allemaal voor de verkiezingen z'n beslag te laten krijgen. Haalt men het niet, dan komt er straks misschien een nieuwe mi nister die ook liever de boot af houdt of die weer wat anders wil. Denk aan Slotermaker de Bruine die, toen Marchant in '35 het veld had geruimd, de klok van de spel ling terugzette. Uit die tijd dateert een spotprent, waarbij de tekenaar de verguisde minister de tekst in de mond legde: „Mijn spelling zal on getwijfeld algemene bevrediging brengen". Die unanieme instemming is er nooit, maar er staan telkens weer mensen die deze illusie opnieuw koesteren. De nota van de afgelo pen week verwacht bij het volgen van haar lijn „een langdurige rust aan het spellingfront". Ik geloof er niet hard in. „Wiskobas' Tussen het eindeloze gemeier over wat er in het onderwijs zou moeten veranderen aan de mensen, de ideeën en de structuren heel belangrijk, maar het duurt zo lang. zijn concrete activiteiten als de vernieuwing van de wiskunde erg welkom. Er is een duidelijk doel en een strategie; je ziet wat er ge beurt. Daarom ook alle sympathie voor „Wiskobas", de commissie die ijvert voor nieuw rekenonderwijs op de basisschool. Volgens sommige be richten is die onderneming aan het stranden wegens het ontbreken van financiële garanties voor de realise ring van haar plannen. Een woordvoerder van O. en W. zegt daartegenin dat de Wiskobas- mensen te hoge salarissen hebben gesteld. Zijn weerwoord bezigt een van de mooiste termen die Den Haag kent: de heren zouden hier door te hoog worden „ingeschaald" De ambtenaar van het departe ment wijst op het gevaar van een precedent: er lopen in de onder wijswereld nogal wat andere mensen rond die ook iets willen vernieuwen en die zouden zich on getwijfeld aan de Wiskobas-salaris- sen willen ontrekken. Wie zal uitmaken wat in zo'n ge val lage. redelijke en hoge betalin gen zijn? Bovengetekende zeker niet, maar ik weel wel dat achter het project „wiskunde op de basis school" een stuk deskundigheid en enthousiasme zit waar je evengoed zuinig mee moet omspringen als met de beperkte geldmiddelen. En verder ...schrijft een lid van de Demo- cratiseringswerkgroep van de chris telijke docentenorganisatie in het Lerarenweekblad over het entree van een nieuwe leerling. „Rinke- 'end van de halskettingen en arm banden staat hij voor me, of is het een zij? Sluik haar tot over de schouders, een bloemetjesjak, een strakke, knalrode broek met ra fel- franie, een enorme eetinte bril die zowat het hele gezicht beglaast, en aan een der halskettingen een ~_:{n7end metalen doodshoofd. Zal het nu aan onze school gaan beginnen met inspraakoproeren stakingen en bezettingen? Het valt allemaal reusachtig mee. De nieu weling blijkt een heel inschikkelijke leerling te zijn, die redelijk zijn best doet, graag met rust gelaten wordt en als beloning daarvoor ook ons met rust laat. Er is kortharig, driedelig verpakt werkschuw tuig en er zijn ge- 'aesgetrnuwe langharigen". En nu een bericht van enkele tip gevers die melden dat na de va kantie op hun school bij het lera rencorps opmerkeliik veel haarden, talrijke snorren en lange haren vallen waar te nemen. Ik weet niet hoe deze poging tot verhipping ge duid moet worden: misschien wel als inkapseling. De tijd nadert voor een forse herrie over de leerling die het bestaat gemillimeterd naar school te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9