Resultaten behandeling van kanker gunstiger VS DOEN ALLES OM LON NOL TE HELPEN Schoner rijden begint bijEsso Esso service gaat steeds verder Vraag onze ''Schoon Rijdeti'codc Geen uitnodiging voor Manusama en Jouwe Kamer aanvaardt Deltaseliadewet de Gevaarlijke scheuren in VN-gebouw Loonkosten subsidie is geen succes Juristen willen „slaapverbod" voor auto's Verongelukken Smv vliegtuig s"iona«reko"iDlot \oordierse minister afgetreden Bevoorradingsschip Radio Nordsee aan de ketting 5 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 \ienwe therapeutische benadering LEIDEN Hoewel er geen schoksgewijze verbeteringen in de behandeling van kanker kun nen worden geconstateerd en ook de oorzaak van deze kwaad aardige aandoeningen nog niet is ontdekt, zijn de resultaten van de behandeling van kanker gun stiger dan vele artsen en patiën ten menen. Jaarlijks worden vorderignen ge maakt. Soms op het gebied van pre ventie en vroege diagnostiek, soms door verbeterde chirurgische en radio therapeutische behandelingsmethoden, dan wel de introduktie van nieuwe therapieën zoals de chemotherapie. Ongeveer 25 jaar geleden werd een begin gemaakt met de ontwikkeling van stoffen die een remmende invloed uitoefenen op de groei van kwaad aardige gezwellen. In de loop der tijd zijn duizenden stoffen getest op hun werkzaamheid. Er is slechts een twintigtal over gebleven dat klinisch bruikbaar is. Maar de basis voor een geheel nieuwe therapeutische benadering van kanker is hiermee toch gelegd. Vrijwel al deze stoffen grijpen in in dc celstofwisseling, waardoor de cel deling wordt geschaad. Remming van de gezwelgroei is hiervan het gevolg. Aangezien er maar geringe verschil- 4 len zijn tussen de stofwisseling van normale cellen en van kankercellen, zullen deze stoffen, de zogenaamde kankerchemotherapeutica of cytosta- tica ook gezonde lichaamsdelen be schadigen. Dit komt tot uiting in wel omschreven bijwerkingen die tot op zekere hoogte als onvermijdelijk moe ten worden aanvaard. Dit alles werd gisteren op een pers conferentie meegedeeld door de in ternist F. Eikerbout ter gelegenheid van de Boerhaavecursus voor het medisch voortgezet onderwijs, geti teld Chemotherapeutische behandeling van kanker, die begin september in Leiden wordt gehouden. Ongeveer 250 internisten en orgaanspecialisten zullen dan over de nieuwste ontwik kelingen worden ingelicht en ervarin gen uitwisselen. Prof. dr. H. Emmclo. verbonden aan de afdeling biochemie van het Nederlands Kankcrlnstiuul te Am sterdam, zei dat met de chemo therapie van bijvoorbeeld acute leu kemie het Burkltt, dc zickle van Hodgkin en dc ziekte van Wilnas grote vorderignen zUn gemaakt. De prognose van acute lymfatische leukemie van kinderen is op deze wijze sterk verbeterd Vijftig procent van de kinderen die hieraan worden behandeld, leven vijf jaaar later nog. Dit zou een genezing kunnen beteke nen, aldus prof. Emmelol. Genezing is ook mogelijk geworden bij kwaardaardige aandoening van het lymfstelsel en bij sommige aandoe ningen van de vooortplantingsorga- nen. Wanneer het gezwel in het lichaam van beperkte omvang is, wordt vaak de chirurgische behande lingsmethode toegepast. Indien hel minder scherp is afge bakend geeft men de voorkeur aan de radiotherapie, bestraling. De che motherapie bestrijdt kankergezwellen die zich over het gehele lichaam heb ben verspreid en noch met het mes noch met bestraling kunnen worden vernietigd. De Nederlandse Dolle Mina's hebben zich solidair verklaard met de vrouwenstaking die gis teren en vandaag i» de Verenig de Staten wordt gehouden. Gis- teren drongen zij tot de em- i ployees op het Amerikaanse consulaat-generaal op het Mu seumplein in Amsterdam door i om hen aan te moedigen solidair te z\jn met hun Amerikaanse zusters. NEW YORK - In üe VN-begioting voor 1971 zijn 100.000 dollar uitge trokken voor herstel var de schade aan het bijn i 20 jaar oude gebouw van de VN in New York. Volgens secretars-generaal Oe Thant van de VN ver-oonne het 38 verdiepingent hoge bouww«>rk ..gevaarlijke scheu ren". Het eindbedrag van de door Oe Thant voor het komende jaar voorge stelde begroting beloopt ongeveer 184 miljoen dollar. Dit bediag is 9,2 pet. hoger dan dat vnn de voor 1970 goed gekeurde begroting. De VN-begroting omvat niet de be grotingen voor de gespecialiseerde VN-organisaties als de Unesco en Unicef. (Van onze sociaal-econ. redactie) DEN HAAG De loonkosten subsidieregeling, waarmee hel mi nisterie van sociale zaken in samen werking met het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening nu al een jaar experimenteert, blijkt geen suc ces te zijn. Er vallen thans nog maar 40 werknemers onder deze tijdelijke regeling. Zoals bekend werd de regeling in het leven geroepen om werkgevers er wat gemakkelijker toe te brengen oudere werkloze werknemers in dienst te nemen. Voor deze werkne mers. (van 50 jaar en ouder) kunnen zij een subsidie van maximaal 35 pet. in de totale loonkosten ontvangen. Naar wij bij het ministerie van so ciale zaken vernamen wordt daarvan nog maar in 40 gevallen gebruik ge maakt. De geringe animo wordt waarschijnlijk veroorzaakt door het feit dat de subsidie voor maximaal één jaar verleend wordt, zodat ver moedelijk veel werkgevers terugdein zen voor een vast dienstverband na dat jaar tegen de volle loonkosten. Over dit probleem ligt. nog een ad viesaanvrage van minister Roolvink bij de Sociaal-Economische raad. AMSTERDAM Een aantal aan de juridische faculteit van Amster dam verbonden juristen heeft een brief gestuurd aan B. er. W van Am sterdam waarin ze vragen of uit het afkondigen van net slaapverbod voor de Dam en omliggende straten mag worden afgeleid dat binnenkort ook het au i 'er'.c -er in de betrokken stra ten zal worden verboder. Het 's B. en W. immers bekend, zo stellen neze juristen, uai giftige en 'stinkende uitlaatgassen van auto's een ernstige aantasting betekenen van oppibare hygiëne en volksge zondheid. Dat voorts het voetgangersverkeer in de betrokken straten bij herhaling ernstig wordt gehinderd en belem merd door op verboden plaatsen met name op d° stoep en m de directe nabijheid van zebranad«-n geparkeer de auto Dat tensi»,4e ledei dagelijks in de betro-^.-m s.ra'en dooi aulomobilisten gepleegde wetsovertredingen kan consta —en De juristen vragen B. en W kenbaar ie maken binnen welke termijn zij ociken over te gaan tot het oovenoerioelde „slaapverbod" voor auto's op ae Dam tr. in de om liggende straten \Sclierpe controle bezoek Soeharto DEN HAAG President Soe harto zal tijdens zijn staatsbe zoek aan Nederland, van 1 tot 4 september, slechts leden van de Indonesische gemeenschap ont moeten die ook Indonesisch staatsburger zijn. Dit betekent dat ir. J. A. Manu sama. president van dc republiek Zuid-Molukkcn en dc leider van de beweging Vrij Papoea, Nikolaas Jou we. geen uitnodiging zullen ontvan gen voor de receptie die de ambassa deur, Taswin A. Natadlningrat, op dc middag van de derde dag in zijn ambtswoning in Wassenaar voor een zeer klein aantal leden van dc Indo nesische gemeenschap geeft. Dit heeft de persattaché van de In donesische ambassade, J. Slrie, gister middag meegedeeld. Als Indonesisch staatsburger zou den ir. Manusama en Nikolaas Jouwe kunnen meewerken aan de opbouw van Indonesië. Wij zouden hun terug keer. „als adelaars die thuis komen", toejuichen, aldus de heer Siri. die hier aan toevoegde dat hen de activi- i teiten die zij buiten Indonesië hebben ondernomen niet zouden worden aan- j gerekend Als lid van het Indonesische parle ment zouden zij kunnen trachten hun doelstellingen t.a.v. de Zuid-Moluk- keh en West Irian te verwezenlijken De heer Sirie noemde het uitgesloten dat president Soeharto ir. Manusama zou ontvangen als president van een republiek die door geen enkele staat is erkend. Geen vragen De Indonesische persattaché ver- klaarde tevens op een persconferentie van de RVD over het bezoek, dat het programma geen ruimte laat om iedereen die de president vragen wil I stellen, de gelegenheid hiertoe te ge- j ven. President Soeharto zal uiteraard wel de vragen beantwoorden die de leden van de Eerste en Tweede Ka- j mercommissies voor buitenlandse za ken, ontwikkelingssamenwerking en handelspolitiek, hem tijdens de niet openbare bijeenkomst op de derde dag van 'het bezoek zullen stellen. Het programma voorziet in bespre kingen, gedurende vijf kwartier op de eerste dag van het bezoek, tussen de president en minister Malik enerzijds, en premier De Jong, minister Luns en minister Udink anderzijds. Opmerkelijk bij dit bezoek is dat het staatshoofd niet zijn opwachting i komt maken bij 'de burgemeester van de stad waarin hij verblijft, maar dat de burgemeesters mr V. G. M. Marij- nen van Den Haag, en dr. I. Samkal- den van Amsterdam, naar president Soeharto komen. In Rotterdam komt de president in het geheel niet in contact met burgemeester W. Tho massen. V eiligheids maatregelen De veiligheidsmaatregelen, aldus de woordvoerder van de RVD, zijn ver gelijkbaar met die welke werden ge troffen tijdens het bezoek van de Duitse bundespresident Gustav Hei- nemann. Omdat de belangstelling voor het bezoek van de Indonesische president groter is dan voor andere staatsbezoeken hetgeen eveneens voor het bezoek van president Heine- mann gold zijn de veiligheids maatregelen ook strenger dan voor andere bezoeken. Over de aard van deze maatregelen werd, om hun ef fectiviteit niet aan te tasten, niets ge zegd. Nog meer cholera gevallen in Israël JERUZALEM In Jeruzalem zijn gisteren twee nieuwe gevallen van cholera ontdekt. Het aantal patiënten is sinds het uitbreken van deze ziek te, zes dagen geleden, gestegen tot veertien. Drie personen bevinden zich in quarantaine, omdat zij mogelijk aan cholera lijden. De gezondheidsdienst van Jeruza lem heeft twee besmettingshaarden kunnen lokaliseren: één bij Ramalla op de bezette westelijke oever van de Jordaan en de ander in de buurt van de Kirjat Joevel. in het westen van 'Jeruzalem. Langs de autobahn in de buurt. van de Westduitse plaats Bot trop worden op het ogenblik proeven genomen met deze vier meter hoge plastic afzetting. Men wil door middel van deze „schut ting" de mensen die dicht bij de autobahn wonen beschermen te gen het verkeerslawaai. Je kunt je echter ook afvragenwaarom worden er huizen en flats zo dicht op deautobahn gebouwd SAN CLEMENTE Hoge Amerikaanse functionarissen in San Clemente, dat als het weste lijke Witte Huis wordt be schouwd, hebben gisteren ge zegd dat de niet-communistische regering van Cambodja iets meer dan vijftig procent kans heeft te blijven voortbestaan. Het zal niet gemakkelijk zijn Cam bodja onder de voet te lopen. De communisten 'ouden- grote verster kingen moeten zenden voordat zij daar :elfs aan bonden gaan denken. De Amerikaanse regei.ng is ervan overtuigd dat er verband bestaat tus sen ie gebeurtenissen in Cambodja en Vietnam en zij zal a' het moge lijke doen om Cambodja te verdedi gen, uitgezoiderd het zenden van troepen. Men is het ei algemeen over eens dat Cambod'a gevallen zou zijn wan neer de VS eerder dit jaar niet had den ingegrepen om de communis tische bases langs de grens met Zuid- Vietnam te vernietigen. Er waren toen ongeveer 40.000 communistische militairen in Cambodja en naar schatting zijn door het optreden van de VS daarvan 14.000 uitgeschakeld. Moeilijk- De VS schatten het aantal commu nistischs militairen in Cambodja mo menteel op 35 000 a 40.000. De Cam bodjaanse re.'pring kan het erg moei lijk krijgen wanneer in november het regenseizoen eindig' er. ce communis ten ailes in de ?'~'jd gaa" werpen om Cambodja te ve-overen. Door zo'n noging zou het commu nistische offensief in Vietnam echter verzwakken en dat is een van de re- ISoors b'ad beireert O c. OSLO Het ongeluk met een Rus sisch transportvliegtuig boven de At lantische oceaan op 18 juli is door de Russen in scène gezet om dc red dingsvliegtuigen een reusachtige spio- nageoperatie te kunnen laten uitvoe ren. Dit bericht een gezaghebbend dag- 1 blad voor de scheepvaart en de haiï- del in Noorwfen. Van het vermiste vliegtuig dat deel uitmaakte van een eskader van zestig toesteken voor de i hulpverlening aan de slachtoffers van t de aardbeving in Peru is nooit iets terug gevonden. De correspondent van het blad Mats Wibe Lund jr. beweert dat het transportvliegtuig eenvoudigweg in het geheim naar Moskou ~is terug gevlogen. BELFAST Robert Porter, de mi nister van binnenlandse zaken van Noord-Ierland. is afgetreden. Premier James Chichester-Clark zal voorlopig ook minister van binnenlandse zaken zijn. In zijn ontslagschrijven zegt Porter, dat hi i zijn besluit genomen heeft om materiële en gezondheidsredenen. In Belfast wordt het aftreden van Porter ook gezien als een overwin ning van de rechtse extremisten bin nen de regerende unionistische partij. Bovendien heeft Porter in zijn ont slagbrief geschreven, dat hij het ge brek aan vastbeslotenheid van velen bij de uitvoering van het hervor mingsprogram van de regering „be treurt." denen waarom de leiders met werke lijkheidszin in Hanoi mogelijk zullen besiu'ten dat zij beter ernst zouden kunnen gaan maken mét de vre desbesprekingen In Parijs, aldus de functionarissen Slag om arm i Vice-president Agnew had dit weekeinde gezegd dat r.et noodlottig zou zijn voor -et Amerikaanse troe- I penverminde irgsprogramma wan- i neer Cambodja zou va Ij en. Het ver- lies van Cambodja zou vernietigende I gevolgen in Vietnam gehad hebben wanneer dat in april was gebeurd, zeiden de functionarissen. Agnew heft willen wijzen op de strategische oeTekenis van Cambodja in het Kader van de tot april terug gaande operant in haar geheel. Niets wijst erop dat komende lente niet nog eens 15U.000 Amerikaanse militairen uit Vie'nam zouden kunnen worden teruggetrokken maar d' VS moeten wel een slag om de arm houden om de vija.id z.jn nasis voor onderhande len niet «.e ontnemen, aidus de func- tionarissen. Jaqueline Onassis heeft dinsdag een bezoek gebracht aan hel eiland Capri. Blootsvoets maak te zij een wandeling langs de haven. ij. ,'i jjii Lof voor minister Bakker (Van onze riemen tsredactie) DEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en wa terstaat mocht gistermiddag in de Tweede Kamer veel lof aan horen voor de wijze waarop hjj de Dcltaschadewet had verde digd. Het wetsontwerp, dat ja ren voorbereiding kostte, werd dan ook zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Ook de heer C. Egas van de PvdA was niet karig met zijn waarderende opmerkingen. De socialistische afge- O DEN HAAG Kees Manders heeft gisteren een bevoorradings schip van Radio Nordsee Inter nationaal aan dc ketting laten leggen. De ex-nachtclubeigenaar, die medio deze maand tot commercieel-direc- teur van de piratenzender werd' be noemd, zegt een vordering op de eigenaren van Radio Nordsee, de lie ren Erwin Bollier en Edwin Meister, te hebben van 30.000. Dit zijn de kosten die hij gemaakt heeft alsmede percentages welke hem toegezegd waren van reclameboodschappen, die zouden worden uitgezonden. Kees Manders zou geen vast salaris krij gen. „Ik zal alle middelen, die de wet biedt gebruiken om de, op zijn zachtst gezegd vreemde handelswijze van Meister en Bollier te bestrijden en te voorkomen dat er nog meer slacht offers zouden vallen", zei Manders. „Toen bekend werd dat ik als com- mercieel-directeur was aangesteld kregen de eigenaren van het radio schip opnieuw geld van financiers". Waar de beide Zwitsers, die in een hotel in Scheveningen logeren, nu zijn wist hij niet. Hij zei dat hij zich het recht voorbehoudt om een vorde ring tot schadevergoeding tegen de Zwitsers in de dienen als zijn naam door deze zaak schade zou lijden. Het in beslag genomen schip, MS Mebo, ligt in de tweede binnenhaven in Scheveningen. WASHINGTON - De Ameri kaanse troepen in' Zuid-Vietnam kun nen voort blijven gaan met het ge bruik van chemische middelen ter ontbladering van bossen en ter ver nietiging van de Vietcong-oogst. Met 82 tegen 22 stemmen heeft de Amerikaanse senaat gisteren een mo tie van de democratische senator Gaylord Nelson verworpen, waarin dit soort chemische oorlogvoering verboden wordt. vaardigde sprak van een „voortreffe lijk anti-revolutionair betoog" en noemde zelfs in dit verband de naam van Kuyper. De wet regelt de tegemoetkoming in schade als gevolg van de deltawer ken en de afsluiting van de Lauwer zee. De heer Egas legde er nog eens de nadruk op, dat in het ontwerp eri in de discussie te weinig aan de werknemers is gedacht. Maar zijn amendement de tegemoetkoming aan de werknemers uit te breiden tot 90 procent van he gemicjdeldc loon kreeg alleen de steun van de PvdA, D'66, PSP. Boerenpartij en de groep- Aarden. De Kamer ging wel akkoord met het amendement van de heer Ass- mann (Kath. v.) om de termijn, waarin men wordt schadeloosgesteld, te verlengen voor bepaalde werkne mers. Ir. 'H. van Rossum van de SGP, die een belangrijke bijdrage aan het de bat leverde zag zijn amendement be treffende bepaalde tegemoetkomingen buiten de afsluitingswerken overge nomen en aanvaard. Het amendement betreft gedupeer den door veranderingen in de bodem van wateren, die buiten de afsluiting liggen, maar er toch door beïnvloed zijn. De tegemoetkoming geldt ook voor gedupeerden door wijzigingen in het visbestand buiten de afsluiting. De schade moet wel binnen vier jaar na de afsluiting zijn ontstaan. Beate Klarsfeld protesteert tegen Jodenvervolging WARSCHAU Beate Klarsfeld, die vorig jaar Kiesinger vanwege haar nazi-activiteiten in het gezicht sloeg, heeft zich gsterein in het cen trum vai iVarschau aan een boom gebonden en pamfletten uitgedeeld waarop geprotesteerd werd tegen de jodenvervolging in Polen. Er ontstond een kleine toeloop en na tien minuten arriveerde de politie die Beate Klarsfeld meenam. Hoewel het incident niet veel aandacht heeft getrokken schijnt Beate er toch in geslaagd te zijn al haar pamfletten uitte delen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5