WERELD-CUP BINNEN BEREIK Krant van FORMAAT Willem II-Gazelle houdt er mee op Wervelend Anderlecht te voor matig Sparta goed Feijenoord naast Estudiantes: 2-2 Lange tv-„avondvoor miljoenen Nederlanders RWH verloor van deze krant behoort tot Het Kwartet In Rotterdam 60 tot 70 procent kijkers Dolle Mina's in actie in de VS en Frankrijk Kamervragen over militaire dienstplicht Kessler: internationale ervaring opdoen 11 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 BUENOS AIRES Feijenoords eerste stap in de richting van het officieuze wereldkampioenschap voor clubteams is gerealiseerd. In een sportieve, maar bikkelharde voetbal veldslag, bestond de Happel-elf het om uit geslagen positie terug te komen, een uitzichtloze 2O-achterstand weg te werken, de basis ook te leggen voor een gunstig uitgangs punt om straks na A. C. Milan op 9 september Estudiantes de la Plata van de wereldbeker af te houden. Eddy Treytel, die zich na een cata strofaal begin, in de tweede helft zo uitstekend herstelde, redt hier. Rechts van hem Veron en links Echecopar. Maar voor het zover was. De ac teurs zelf en het mini-legioen van een paar honderd Nederlanders heb ben er hartkloppingen van gehad. Vooral wanneer Eddie Treytel, Feije noords met kritiek beladen doelman, aan de bal was. Een ernstige fout na acht minuten reeds en een nieuwe misgreep nog geen drie minuten later van de keeper, waren er de oorzaak van dat de Argentijnse formatie al snel op een comfortabele voorsprong kon stoelen. Eddie Treytel zelf was er de meest ongelukkige man door van het veld. De keeper, die dinsdagavond voor de tv gezeten tot zijn verbijstering hoor de dat de Nederlandse journalist Jen Vlietstra hem een zwakke doelman noemde, had al dagenlang geklaagd over het slechte licht en de hardheid van de bal. De taktloze woorden van VJietstra hadden hem verder nog uit zijn normale doen gehaald en Feijen oords notabelen tal van verwensin gen ontlokt. De eerste keer, dat de -Feijenoor- ders op het veld kwamen, werd Boskamp op het hoofd getroffen door een muntje, dat van de tribune door een blaaspijp was geschoten. Het muntje veroorzaakte een kleine, bloe dende hoofdwond. Dit gebeurde ter wijl de spelers van Estudiantes in de kleedkamer nog geïnterviewd wer den door talrijke radioreporters. In middels had het lot bepaald, dat de Oostduitser Rudi Glöckner als scheidsrechter zou fungeren, daarbij geassisteerd door de Westduitser Tschenscher en de Italiaan Sbardella als grensrechters. DEN HAAG De combinatie Wil lem II-Gazelle heeft besloten voor het jaar 1971 geen prof wielerploeg te f formeren. Het bleek onmogelijk een nieuwe ploeg samen te stellen, die qua kracht met de sterkste Euro pese ploegen zou kunnen wedijveren. Volgens de combinatie wordt het ge ringe aantal renners, dat voor der gelijke ploegen ter beschikking staat, door anderen (o.m. door Italiaanse groeperingen) aanbiedingen gedaan, die soms tot 100 pet. boven de gang bare vergoedingen bleken te liggen. Hoewel Willem II-Gazelle met di verse renners nog kontrakten heeft voor 1971, zou het volgens de com binatie onbillijk zijn hen aan deze contracten te houden, gezien boven genoemde aantrekkelijke aanbiedin gen. Willem II-Gazelle tekent daarbij aan dat vervanging van deze cou- In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers reurs niet of nauwelijks mogelijk bleek omdat dit tot niet verant woorde verhoging van de publici- teitsbudgetten zou leiden. Volgens een door Willem II-Gazel le verspreid persbericht .houdt dit niet in dat Willem II-Gazelle de wielersport geheel zullen verlaten. De fabrieken zullen een budget ter beschikking stellen voor verdere steun (organisatie, wedstrijden etc.) aan de wielersport. Bovendien zal de heer Ton Vissers voorlopig nog voor Willem II-Gazelle optreden en de verdere wieleractiviteiten van Wil lem II-Gazelle coördineren. Zowel Willem II als Gazelle ver klaren t.z.t. een nieuwe start in de professionele wielersport niet uit gesloten te achten. Voor wat betreft de renners, deze zullen praktisch allen, naar Willem II-Gazelle is gebleken uit kontrak ten met andere sponsors, in andere wielerploegen kunnen worden opge nomen. De wielerploeg van Willem II-Ga zelle heeft vijf jaar bestaan. 0 Ritmisch slaan Het werd steeds duidelijker, dat het stadion bij lange na niet uitver kocht zou raken. De tribunes achter de beide doelen waren goed bezet, maar de grote tribune aan de lange zijde telde niet alleen vele lege plek ken, maar zelfs lege vakken. Dit is mede een bewijs van de impopulari teit van Estudiantes in Buenos Aires. De tribunes achter de doelen vulden zich het eerst en ondersteund door ritmisch slaan op grote trommen dansten en zongen de Argentijnen in groepen. Meterslange dundoeken in de kleuren van Estudiantes (rood-wit) drapeerden de tribunes, waarvan zo nu n e dan gscandeerd het A-r- g-e-n-t-i-n-a klonk. Schelle muziek uit de microfoons mengde zich soms hier doorheen en deze kakafonie vormde een voorproefje van hetgeen tijdens de wedstrijd aan volume zou worden geproduceerd. Om half negen stelde zich een militair muziekcorps in groot gala op. terwijl op hetzelfde moment de Feijenoorders nu gestoken in witte broeken en groene shirts vo0- de tweede maal hun entree maakten. De militaire kapel had zich midden op het veld opgesteld. Ook nu weer De oud-Feijenoordspelers Eddy Pieters Graafland en Cor Veld hoen volgden gisteravond in de Bussumse studio Vitus de wed strijd tussen Estudiantes en Feijenoord. Commentaar gaven zij in de rust en na de wedstrijd. ROTTERDAM Nederland heeft een korte nacht beleefd. De wedstrijd EstudiantesFeije noord heeft miljoenen Neder landers naar schatting vijf miljoen van half een tot half vier uit bed gehouden. In Rotterdam-Zuid, Feijenoords traditionele bolwerk, zat onge veer 75 procent aan het tv- scherm gekluisterd. Elders in Rotterdam heeft 60 procent ge keken, terwijl dit percentage in Amsterdam 50 was. De afgelopen nacht zag het er in Rotterdam naar uit dat de avond ein deloos werd geprolongeerd. In de meeste woonkamers bleven de lichten branden, de café's gingen pas na half vier dicht en na het einde van de wedstrijd ontstond er een ongewoon grote verkeersdrukte. Tussen een en drie uur was de bin nenstad echter uitgestorven; het was zelfs heel moeilijk om een taxi te krijgen, omdat de chauffeurs het werk in de steek lieten voor de beeld buis. Vóórslapen Vanmorgen waren heel wat Rotter damse personenauto's versierd met Feijenoordvlaggetjes. Sommigen moe ten slaperig naar hun werk zijn ge gaan. De meeste traditioneel plichts getrouwe Rotterdammers deden de „werkstad" echter eer aan door gis teravond te gaan slapen en de wek ker om half een te laten aflopen, Een aantal Rotterdamse bedrijven hield rekening met de wensen van hun personeel. Bij Thomsons Haven bedrijf was de dienst eerder dan nor maal afgelopen. In een aantal melk fabrieken van de Nederlandse Melk unie begon de nachtdienst niet om 11 uur gisteravond, maar pas vanmorgen om 4 uur. was de ontvangst door het Argen tijnse publiek bepaald niet onvrien delijk. Estudiantes trapte af om precies kwart over negen en ging dadelijk in het offensief. In de eerste minuten liet scheidsrechter Glöckner al mer ken niets te dulden, want bij de geringste overtreding floot hij be straffend. Deze harde hand werd in de zesde minuut Feijenoord noodlot tig. Voor een volkomen correcte sli ding van Laseroms kende de Oostduitser een vrije schop toe waar uit Bilardo de bal hoog in het doelge bied bracht. De uit zijn doel gekomen Treytel raakte de bal wel, maar liet hem glippen, waardoor de opgekomen Echecopar gemakkelijk met het hoofd kon scoren 10. Weer blunder Het zou niet bij deze blunder blij ven. Nauwelijks vier minuten later nam Estudiantes een voorsprong van 20^ toen bij een lage hoekschop van Conigliaro Romijn de bal miste, die vervolgens via de ten tweede male misgrijpende Treytel en de Argentijn Veron in het doel caramboleerde: 20. Feijenoord was dermate aan geslagen door deze tegenslagen, dat het volledig in de ban van de angst was gekomen. Niettemin slaagden de Rotterdammers erin, nadat vlak tevo ren Flores een vliegend schot had zien afstuiten op Romijn (corner), in de twintigste minuut de achterstand te reduceren. Via enkele Feijenoor ders kwam de bal bij de op de linker vleugel geheel vrijstaande Moulijn. Uit diens hoge voorzet kopte Ove Kindvall de bal feilloos laag in de linkerhoek, onbereibaar voor de te laat reagerende doelman Errea: 2—1 Het Argentijnse publiek zweeg als het graf.... Geen enkel blijk van waardering voor dit toch goede doel punt. De opleving was echter van korte duur. Zonder weliswaar te im poneren vooral de defensie maakte een onzekere indruk behield Estu diantes de greep op het spel. Wanordelijk voetbal van beide ploegen leidde ertoe, dat de wedstrijd nauwelijks het aankijken waard was en stellig niet vermocht te boeien. Door het veelvuldig fluiten van scheidsrechter Glöckner, die de teu gels wel iets te strak aanhaalde, groeide bovendien het angstcomplex bij de spelers. Immers, elke iets te harde tackle kon fatale gevolgen hebben. Het rustsignaal kwam dan ook geenszins als een onwelkome onderbreking. Ongewijzigd traden de ploegen aan voor de tweede helft, die naar het scheen een zelfverzekerder Feije noord binnen de lijnen bracht Dicht bij Feijenoord kwam in de achtste mi nuut zelfs heel dicht bij een doelpunt, toen uit een hoekschop van Wim Janseq de naar voren gekomen Theo Laseroms tegen de lat kopte. Estu diantes begreep het dreigende gevaar en rukte op. Veron loste een schot, Het tweede Argentijnse doelpunt, ge scoord door Veron uit éen corner. Doelman Eddy Treytel is een geslagen man. In het midden Plet Romeijn. dat paniek bracht in de Feijenoord- verdediging, doordat Treytel er we derom niet in slaagde de bal te on derscheppen. Een schot van Kindvall ging rakelings over. Aan weerszijden deden zich nu be narde situaties voor, zoals in de ne gentiende minuut in de nabijheid van het Feijenoord-doel, toen Conigliaro en Echecopar in eendrachtige samen werking oprukten. Ten koste van een corner werd de situatie geklaard. Het antwoord van de Rotterdam mers was echter rigoureus. Uit een verre vrije schop van Israel kopte Kindvall de bal door in de doelmond, waar van Hanegem met een duik- sprong het leer in de uiterste hoek achter Errea deponered. Na 66 mi nuten was de stand wéér gelijk: 22. Kort hierna zou Van Hanegem ge blesseerd het veld verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door Boskamp. Eerste Feijenoord-trefferl Ove Kind vall, hoog opspringend, gaat de voor zet van Coen Moulijn in een doelpunt om zetten. MJtr FEIJENOORD 3 RVVII 2—L In een aantrekkelijke en in hoog tem po gespeelde wedstrijd heeft het amateurteam van Feijenoord enigs zins geflatteerd gewonnen van een vooral voor rust sterker RWH. Ook trainer v. d. Hoeven van Feijenoord toonde veel lof over het spel van Hercules. Na een kwartier kwam Brouwer oog in oog met keeper Struijk, maar deze kans werd jam merlijk gemist. In de 25e min. was het evenwel raak toen Vlasblom attent reageerde op een fout in de Feijen oord-defensie en. beheerst 10 scoor de. Na rust ging de strijd gelijker op en het was J. Bruis die met een strak schot de ploegen op gelijke voet bracht Even voor tijd kwam Feijen oord gemakkelijk op winst toen keeper Rijsdijk een afstandschot van Cees Bruis tussen z'n benen door in het doel liet rollen (21). NEW YORK In Amerika en in Frankrijk hebben gisteren vrouwen geageerd tegen de tenachterstelling waaronder naar hun mening de vrouw te lijden heeft. In Washington hielden circa dui zend vrouwen een betoging, waarbij zij pleitten voor het recht op kostelo ze abortus en de oprichting van gratis kinderdagverblijven. In Parijs probeerden or^eveer tien leden van de 'beweging voor de be vrijding van de Franse vrouw' onder de Are de Triomphe een krans te leg gen voor 'de vrouw van de onbekende soldaat'. Volgens hen is er altijd nog iemand onbekender dan de' 'onbe kende soldaat' - diens vrouw* De demonstranten onder wie de schrijfster Christiane Rochefort en Monique Vittig werden echter direct aangehouden en voor ondervraging naar een politiebureau gebracht. DEN HAAG „Is het juist dat staatssecretaris Haex in een vraagge sprek met dp pers gezegd heeft, dat sprek met de pers (onze kwartet- bladen.red.) gezegd heeft, dat de tijd waarin de overheid de burgers kan verplichten tot staatsdienst eigenlijk tot het verleden behoort en heeft de staatssecretaris gezegd dat de dinest- plichtwet niet meer in deze tijd past aldus twee vragen, die het Kamerlid Tj Walburg (AR) gisteren schriftelijk gesteld heeft aan staatsse cretaris J. C. E. Haex van defensie (landmacht). Het Kamerlid verzoekt de staatsse cretaris duidplijk te maken als de uitlatingen jilist geciteerd zijn waarop oij zijn mening grondt. Ook wil net Kamerlid weten of de staatssecretaris van menirg is, dat bij de diens plhrtieen de bereidheid ont breekt om land en voik te dienen voor vrede en vrijheid, hoewel tallo zen trouw hun dienstplicht vervullen of vervuld heuben. Zou het idee van de staatssecreta ris, aldus her Kamerlid, om door mid del van esn contractprestatie met premie en opielding tot een functie in de jurgermratschapp''old.oenöe vrijwilligers te verkrijgen de krijgsmacht niet veel te duur komen te staan: en zou bovendien de onze kerheid of voldoende personeel kan worden aangetrokken niet een gevaar voor het voortbestaan van de krijgsmacht kunnen betekenen. DSC NIVO SPARTA 0—2. Ook in deze wedstrijd bewees Nivo Sparta zijn goede vorm. Vooral voor de rust speelde het een aantrekkelijke wed strijd. Via twee treffers van Van Hees was de eindstand reeds bij het aanbreken van de rust bereikt. Na de hervatting slaagde Nivo er niet in de veldmeerderheid in meerdere tref fers gestalte te geven. Door Ger Stolk BRUSSEL Georg Kessler heeft weer van zich doen spreken. Terwijl zijn moegestreden Sparta-équipe de smaad van het gede- klasseerd zjjn via verkwikkend douchewater trachtte weg te spoe len, voerde de oud-bondscoach glimlachend zijn eenacter op. „De wedstrijd, dé strategie, de 40-nederlaag ook, laten me koud", zo klonk het de verbijsterde omstanders in de oren. „Waar het mij te gen Anderlecht om ging was het opdoen van internationale ervaring. Verder niets." Of de prijs voor die ervaring niet een beetje duur was, waagde iemand het op te merken. Zouden de spelers psychisch geen gevolgen van een ver nedering, zoals Anderlecht Sparta toebracht, kunnen ondervinden?. Kessler op bitse toon-: „Het is mijn taak er voor te waken dat dat niet gebeurt. Ik ben ergens ook vreselijk blij met de deelname aan het Run- ners-Up-tornooi. Ten minste vier wedstrijden heb ik zodoende tot mijn beschikking om die broodnodige in ternationale ervaring op Te doen." 0 Kinderschoenen Sparta en de internationale erva ring. Alle goede resultaten tegen Aberdeen en Dukla ten spijt, het duel tegenA nderlecht bewees zonneklaar dat Kesslers formatie wat dat betreft nog in de kinderschoenen staat. An derlecht, een door het verlies tegen PSV op prestigefinst azend Ander lecht, beschikte namelijk wel over de spelers die Sparta gisteren niet had. Het telde in Jan Mulder en in Paul van Himst acteurs die een opening kunnen maken. Het had bovendien in Wilfried Puis en in de door Guus Brox voor Feijenoord gewogen en te licht bevonden Zweed Inge Ejderstedt mensen die eenmaal dat gat ingesneld voor levensgevaarlijke situaties kon den zorgen. Het had in Tom Nordahl en And ré Colasse ook nog eens spe lers die vanuit de tweede en derde lijn Sparta's wankele bolwerk konden ondermijnen. De gevolgen bleven niet uit. Want nadat Sparta in de breedte op balbe zit spelend, tevergeefs had gepro beerd Anderlechts soepel draaiende aanvalsmachine te ontregelen, trad het klasseverschil op pijnlijke wijze- aan het daglicht. Een solerende Van Himst, een smulpass op maat en een droge kopstoot van Nordahl. Sparta stond met 1-0 achter. En een Mulder-Van Himst combi natie buitenspel of niet? bete kende in feite Sparta's genadeklap. Kon Sparta hier dan helemaal niets tegenover stellen? Klijnjan vrese lijk ijverig probeerde het wel. Maar andermaal bleek de zwakte van het Rotterdamse middenveld. 'Jan van de Veen gaf geen goede pass en Peter de Quant had het veel tc druk om Van Himst aan banden te leggen laat staan dat hij zich aanvallend kon on derscheiden. Geblesseerd Hans Eijkenbroek, tijdens een duel met Nordahl door Pim Doesburg ge blesseerd een gekneusd borstbeen maakt het meespelen tegen Excelsior vrij onzeker werd na de rust ver vangen door Stef Walbeek. Janusz Kowalik, de tegenvallende Pool moest bovendien zijn plaats aan Aad Koudijzer afstaan. Het kwam Spar ta's spel niet ten goede. In tegendeel, de score werd nog hoger, nadat Puis Ejderstedt had vrijgespeeld. Spijker hard werden daarna Sparta's charges. Jan Klijnjan vervangen door Hen- nie Wijs werd er het slachtoffer van. Anderlecht trok zich er weinig van aan. Het bewees ten slotte op de valreep nogmaals zijn grote klasse. De wijze waarop Mulder Hans Ven- neker voor schut zette Itvas daar al een staaltje van. De simpele voetbe weging waarmee Van Himst de trek- bal tot doelpunt omboog was de bek roning. Zei Kessler later ernstig: „In ternationale ervaring. Die missen we nog. Daarom was deze wedstrijd voor ons van grote waarde..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11