Cambodja krijgt van VS veertig miljoen dollar GAK KEERDE F 681,1 MLN. UIT Techniek stapelloop op de helling? Bestuur van PvdA loste problemen nog niet op Daimler-Benz fabriek -met DAF, Fiat en Renault- in de Sowjetunie? ■rontale botsing: dode en drie zwaar gewonden Een lijsttrekker bij de KVP ontwikkelingsgeld onwaarschijnlijk Ds. Drost legt voorzitterschap GPV neer Bezorgd over stijgend aantal ziekmeldingen Drie Franse militairen verdronken alles 5 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 Noord-Ierland's premier Chichester Clark brengt met zijn vrouw de vakantie door aan de Spaanse Costa- Brava. ROTTERDAM Van der Gies- sen-de Noord te Krimpen aan de IJssel wordt dezer dagen met een lorm probleem geconfronteerd. JJuist na het bekend worden van J het ongunstige resultaat over 1969 komt de tegenslag in de 'orm van het tot twee maal toe lislukken van een tewaterlating pctra hard aan. Op zichzelf zal ;n dergelijk gebeuren achteraf el te verklaren zijn maar het are zit hem juist in het unieke. roor zover bekend is een derge- ijk voorval ongekend in de we- •eld van de scheepsbouw en Van der Giessen-de Noord smaakt de wijfelachtige eer deze primeur te hebben. Hoe een en ander zich heeft afge speeld is bekend. Woensdagavond was de plechtigheid bewust in twee delen gesplitst om te voorkomen dat de Abel Tasman te vroeg van de helling zou lopen. Het „Ik doop u Abel Tasman en wens u een behouden vaart", uitgesproken door een doop- ster om zoals de overlevering dat wil, de goden gunstig te stemmen werd dan ook gevolgd door een pauze van tien minuten. In deze tijd wer den de laatste beletselen weggenomen en viel de klink, echter zonder het gewenste resultaat. De bij tewaterlatingen altijd achter de hand gehouden hydraulische pomp in dit geval een tje van slechts 250 ton haalde evenmin iets uit. Ook bruut geweld drie dagen later, waar bij 1200 ton drukkracht op het casco werd uitgeoefend sorteerde geen ef fect. De Abel Tasman zat vast en bleef vast. Het is jammer dat een dergelijke ng van zaken juist op dit moment, met een weer oplevende scheepsbouwmarkt aan het licht treedt. Aan de andere kant is het misschien verklaarbaar. Al heel lang bouwt men schepen op het land om ze op een zeker moment aan het wa ter toe te vertrouwen. Met de voort gang in de bouwtechniek bleef de overgang van land in water echter dezelfde. Op ambachtelijke en ver achterge bleven wijze wordt een schip anno 1970 gereed gemaakt voor een tewa terlating. Alleen al het aanbrengen van de glijgoot vergt vele manuren. Oud vet er uit schrappen, controle- BREDA De 62-jarige H. Verw.eij uit Zwolle is gistermiddag bij een aanrijding op de weg Breda-Rijsber- gen om het leven gekomen. Hij was inzittende van een personenauto die linksaf een inrit wilde inrijden en in frontale botsing kwam met een te genligger. Drie andere inzittenden werden zwaar gewond. Op de weg van Hoogerheide naar Huijbergen is de 23-jarige mej. M. Dirkx uit Hoogerheide met haar auto verongelukt. De auto vloog met hoge snelheid uit de bocht, sloeg over de kop en kwam daarna tegen een boom terecht. De vrouw was op slag dood. In Baarle-Nassau werd gisteren een bromfietser geschept door een autobus. De man, H. L. Vernees (43) uit Chaam, had niet op het achterop komende verkeer gelet. Hij overleed ter plaatse. door Jan Ladenius ren, nieuwe vetlagen aanbrengen, goot onder het schip plaatsen; het kost tijd, mensen en dus geld. Een confrontatie met een onwillig schip brengt dan ook allerlei opmer kingen naar voren, die eigenlijk alle maal neer komen op de vraag: Is de techniek van een tewaterlating wel aangepast aan de eisen van deze tijd? Wordt het niet tijd dat de manier van een tewaterlating zelf eens op de hel ling wordt gezet? Wie weet komen er enkele alterna tieve tewaterlatingsmogelijkheden naar voren die problemen als vast blijven zitten voorgoed van de baan schuiven. Voorlopig zit Van der Gies sen-de Noord met een brok staal van 12.000 ton in de maag. Hopelijk breekt het de werf niet op. In dit verband is het zonder meer een verheugend verschijnsel dat de werfdirectie vrij kort na het debacle in een open brief aan het personeel uiting geeft van haar dankbaarheid voor de overweldigende daadwerke lijke en morele steun. De saamhorigheid die het personeel van de scheepswerf in deze dagen ten toon heeft gespreid is inderdaad zoals de directie zegt een onschatbaar winstpunt. Wellicht slaagt diezelfde verbondenheid er in ook deze proble men te overwinnen zonder al te veel schadelijke gevolgen op langere ter mijn. Ondertussen schraapt de werf links cn rechts vijzels bij elkaar, die het 12.000 ton wegende gevaarte zo'n vijf milimeter moeten oplichten. Op dit moment kan men natuurlijk moeilijk anders want zoveel oplossingen zijn er gezien de situatie niet voor radig. Het blijft echter een methode die aan de middeleeuwen doet den ken. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het lande lijke bestuur van de PvdA heeft gisteravond in Amsterdam uit voerig gesproken over de twee grote problemen die de partij nu beroeren: 1. Moet er bij de komende verkie zing in april één lijstaanvoerder op treden of is het beter met zes lijst aanvoerders de verkiezingsstrijd in te gaan. 2. Hoe moet de fractie worden sa mengesteld voor de komende rege ringsperiode. Het partijbestuur is gisteravond niet gereedgekomen met de bespre kingen. De bestuursleden hebben al gemene beschouwingen over de pro blemen gehouden. Volgende week maandag hoopt men er uit te komen en het eens te worden over adviezen die aan' de partij zullen worden uit gebracht. Nieuw Links vergadert zaterdag om over de politieke toekomst van de partij te spreken. Er zijn enkele no ta's geproduceerd waarin men zich uitspreekt voor meer lijsttrekkers en waarin wordt aangedrongen op radi calisering van de kamerfractie en een nieuwe oppositieperiode van vier jaar. In de gisteren gepubliceerde nota van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA werd een suggestie van Nieuw Links afgewezen dat bij de komende verkiezingen er vijf of zes lijsttrekkers moeten zijn. De fractie acht in de hui dige situatie er één noodzakelijk. Een ander voorstel van Nieuw Links, om de nieuwe fractie door een soortgelijk team van fractieleiders te laten aanvoeren, noemt de nota niet uitvoerbaar. Verder staat in de nota onder meer dat de nieuwe PvdA-fractie zal moe ten fungeren als een wezenlijk onder deel van een alternatieve regerings coalitie, wat met zich meebrengt dat bij de kandidaatstelling zal moeten worden gelet op ervaring en bestuurs- bekwaamheid. Er moet niet worden gestreefd naar gemeenschappelijke lijsten met andere partijen. „Vernieuwing krijgt de mees te kans via voor de kiezers herken bare partijen en mensen", zo wordt geopperd in de nota, waarvan we gisteren in enkele edities al melding maakten. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft in zijn vergadering van gisteren besloten aan het partijbestuur aan te bevelen dat de KVP bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer uit zal komen met één nationale lijst trekker in vier lijstgebieden. Het da gelijks bestuur van de KVP grondt deze aanbeveling mede op zijn bevin dingen uit het in de afgelopen maan den gevoerde overleg met de kringen. Bij de Kamerverkiezingen kwam Minister Udink: met DEN HAAG Minister Udink acht het onwaarschijnlijk dat met Neder landse huip'/erleningsgelden aan schaffingen door Indonesische over heidsinstanties zouden zijn gedaan tegen *e hog? prijzen en dat via on- gerecntvaard gde extra marges van Nederlandse leveranciers grote be dragen aan corruptiegelden met hulp verleningsfondsen zouden zijn gefi nancierd. In antwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer heeft de mi nister voor ontwikkelingszaken giste ren meegedeeld dat het Rijksinkoop- bureau in zeer ruime mate is inge schakeld bij de bestedin- van de Ne derlandse hulpverlening aan Indo nesië. Fen voorlopig onderzoek heeft aangetoond dat zowel voor de zgn. projectenhulp als voor de aanschaf fingen ouiten de projectensector alle enigszins belangrijke aankopen, be houdens kunstmest en enkele inci dentele ui'zonderingen via het Rijksinkoopbu.-eau zijn gelopen. Dat do inschakeling van dit bureau een nuttige z.iak is wordt volgens de minister bewezen door het feit dat de door net RIB gevolgde procedure her haaldelijk heeft geleid tot verlaging van de aangeboden prijs. De schriftelijke vragen waren ge steld door h it anti-revolutionaire Ka merlid drs. R. Zijlstra. de KVP in vier lijstgebieden uit met vier verschillende lijstaanvoerders. Deze gebieden waren: 1. de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, 2. Noord-Brabant, 3. Limburg, 4. Utrecht, Gelderland. Overijssel, Gro ningen, Friesland en Drente. Het dagelijks bestuur van de KVP, dat thans het partijgestuur aanbevo len heeft met een lijsttrekker uit te komen van de vier lijstgebieden, deed geen voorstel over de omvang van die gebieden. Het partijbestuur zal in zijn verga dering van 12 september over het voorstel een beslissing nemen. ROTTERDAM De voorzitter van het Gereformeerd Politiek Verbond, ds. K. Drost te Rotterdam, heeft om gezondheidsredenen zijn werkzaam heden als voorzitter beëindigd. Ds. Drost zal dezer dagen in het zie kenhuis worden opgenomen voor een operatie. Ds. Drost was in maart van dit jaar voorzitter van het GPV gewor den als tijdelijk opvolger van de heer Beeftink, die eveneens om gezond heidsredenen moest afzien van de voortzetting van zijn voorzitterschap. Ds. Drost is 65 jaar en verricht be halve in zijn eigen gemeente Hille- gersberg-Straatweg ook ambtelijke arbeid in de Gereformeerde kerk (Vrijgemaakt) te Bergschenhoek. BONN De Westduitse rege ring zou graag zien dat Daimler- Benz AG in samenwerking met DAF, Renault en Fiat, een vrachtwagenfabriek in de Sow jetunie bouwen. Zij is in prin cipe bereid kredietgaranties daarvoor te verlenen. De regering heeft reeds infor matieve besprekingen gevoerd met Daimler-Benz, aldus regeringswoord voerder Conrad Ahler. Een definitie ve beslissing is nog niet genomen om- Franco en prins Juan Carlos spelen een partijtje golf bij La Coruna waar zij hun vakantie doorbrengen. Franco, 2e van links, in actie, belangstellend gadegeslagen door prins Juan Carlos (4e van links). Agnew met belangrijke opdraeht naar Z.O.-Azie WASHINGTON Amerika zal Cambodja opnieuw 40 miljoen dollar geven voor militaire doel einden. Volgens de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Robert McCloskey, is dit bedrag o.m. be stemd voor munitie, lichte wa pens, communicatie-uitrusting en de opleiding van Cambodjaan se troepen. De VS hebben Cam bodja reeds een bedrag van 8,9 miljoen dollar toegewezen voor militair gebruik. Voor zijn vertrek naar Zuidoost- Azië had vice-president Spiro Ag new reeds gezegd dat de VS „alles zouden doen om de regering van Lon Nol te helpen", omdat dit verband houdt met de veiligheid van de Ame rikaanse troepen in Vietnam. Agnew heeft van president Nixon „persoonlijke en zeer gedetailleerde boodschappen" meegekregen voor de staatshoofden van Zuid-Korea, For mosa, Zuid-Vietnam en Thailand. Het doel van de door Nixon aan Agnew opgedragen missie is de bondgenoten van Washington ervan te verzekeren, dat de Amerikanen vastbesloten zijn hun aanwezigheid in dit gedeelte van de wereld te handhaven en hun ver plichtingen na te komen. Guam-doctrine De opdracht was volgens Nixon zeer belangrijk. Om het belang hier van te onderstrepen confereerde Nixon langer dan een uur met Ag new. Bij dit onderhoud waren ook de adviseur voor buitenlandse aangele genheden, Henry Kissinger en mi nister van buitenlandse zaken Rogers aanWezig. De vice-president moet de bondge noten van de VS ook informeren over de doctrine van Guam. In een toe lichting op de missie van Agnew zei Nixon, dat de doctrine van Guam niet de bedoeling heeft de terugtocht van de VS uit Azië voor te bereiden, maar „onze hondgenoten de middelen te verschaffen voor wederzijdse hulp met het doel dat het gebied van de Stille Oceaan een gebied wordt waar vrede heerst". Agnew zei voor zijn vertrek: „Wij zijn vastbesloten de Amerikaanse aanwezigheid in Zuidoost-Azië in stand te houden en wij willen dat onze vrienden weten dat zij daarop kunnen rekenen". Terugtrekking leger VS De leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield heeft echter indirect aangedrongen op de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. „De Zuidvietnamezen beschikken over een goed uitgerust leger van een miljoen man. Het is de hoogste tijd dat zij leren op hun eigen benen te staan en de zaken van hun eigen land zowel op binnenlands als op buitenlands gebied, zelf te be hartigen." Over de Amerikaanse hulp aan Cambodja is Mansfield somber ge stemd. „Ik hoop alleen maar dat de geschiedenis zich niet herhaalt", zei de democratische senator, die vreest dat Amerika, net als in Zuid-Viet nam, betrokken raakt in een oorlog in Cambodja. VVD in Rijswijk uit wethoudersraad RIJSWIJK De WD-fractie in Rijswijk heeft zich teruggetrokken uit het openbaar beraad over de wethou dersverkiezing. Bij de confessionelen en de PvdA kreeg geen enkel voorstel van de liberalen, die haar verkiezings winst van zeven naar negen zetels met een zwaardere portefeuille ge honoreerd wilden zien, voldoende steun. De" VVD heeft de grootste fractie in de nieuwe raad. AMSTERDAM Het ge meenschappelijk administratie kantoor (GAK) maakt zich be zorgd over het voortdurend stij gende ziekteverzuim. Vorig jaar zijn bijna 1,9 miljoen ziekmel- dingen geregistreerd van werk nemers die direct bjj de bedrijfs vereniging zijn verzekerd; 67.000 hiervan hadden betrekking op ongevallen in het bedrijf. Ten opzichte van 1968 is het aantal ziekmeldingen met ruim 16 procent gestegen, zo staat in het verslag van de GAK over 1969. Het aantal uitkeringsdagen was vo rig jaar bijna 12 procent hoger dan in 1968, namelijk 22,1 miljoen dagen te gen 19,7 miljoen in het jaar daarvoor. Het uitgekeerde ziekengeld was 23 procent hoger: in 1969 681,1 miljoen tegen 553,7 miljoen in 1968. Er is nog steeds sprake van een tekort aan verzekeringsgeneeskundi gen, zo constateert de GAK in het verslag. De gevolgen daarvan kunnen redelijk worden opgevangen door een aanpassing, waar nodig, van het con trolesysteem. Daarbij worden meer controles ver richt door leden (rapporteurs ziekte wet) zodat met minder medische con troles'kan worden volstaan. Het aan tal medische controles bedroeg in 1969 bijna 2 miljoen, dat is 4 procent minder dan in 1968. Het aantal controles door rappor teurs ziektewet bedroeg ruim 3,7 mil joen, een stijging van 11 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Indisch goud stuivertje 1945-70 Gezet mei een echte zeldzame sma ragd. Geslagen in 14 karaats goud. Deze prochlige stuiver draagt het op schrift „Ier herinnering van 25 joor bevrijding van de gordel van sma ragd". De achterzijde, hier niet afgebeeld, toont de landkaart van het zo ge liefde eilandenrijk, waaraan menig een dierbare hprinneVlngen bewaart. 4. 500 ex 6 gr 0 22,5 mm 6 f 95,- B. 250 ex 12 gr 0 28 min d 165,- C. 50 ex 25 gr 0 38 mm a 330.- F. 5 ex 480 gr 0 90 mm 6 f 5500,- Alle munten zijn genummerd en ge zet met een smaragd. Te bestellen bij uw bank, juwelier of rechtstfeeks bij de Oranje Munt Voorburg Woalhoffloan 7, tel. 070-87.06.02 Prijzen Ind. B.T.W. dat men nog wacht op nadere bijzon derheden over wat Rusland precies wenst. Bovendien moet Daimler-Benz nog in overleg treden met de Rus sische regering. De bouw van de vrachtwagenfa briek is ter sprake gekomen tijdens het bezoek van de Wëstduitse mi nister van buitenlandse zaken Scheel aan Moskou voor de ondertekening van het Russisch-Westduitse niet- aanvalsverdrug. Bij die gelegenheid, heeft Scheel de Westduitse bereidheid geuit om met de Russen samen te werken bij de bouw van een vracht wagenfabriek. Over dit onderwerp zal de minister van economische zaken, Schiller, het ook hebben wanneer hij volgende maand naar Moskou vertrekt Ford De Russen hebben al geruime tijd de wens te kennen gegeven om met Westerse hulp een vrachtwagenfa briek te bouwen, die per jaar 150.000 vrachtwagens moet produceren. Zo'n fabriek zou in Nabereznyts Celny aan de Kama-rivier, een zijtak van de Wolga, moeten komen. Henry Ford, directeur van de Amerikaanse Ford Motor Company, toonde aanvankelijk belangstelling, maar zag er later toch van af. In de Westduitse pers waren dit weekeinde reeds berichten gepubli ceerd dat Daimler, in samenwerking met Renault, DAF en een niet nader genoemde Italiaanse firma, in de buurt van Kazan een automobielfa briek ten bedrage van 4 miljard mark wilde opzetten. Een DAF-.woordvoer- der ontkende dit. Maar van Renault- zijde werd meegedeeld dat mogelijke samenwerking met andere Europese automobielfabrieken voor de bouw van zo'n vrachtwagenfabriek in Rus land niet uitgesloten zou zijn. PARIJS Drie Franse militairen zijn maandag om het leven gekomen, toen een met twaalf militairen be mand vaartuig op de rivier de Sarthe, bij Le Mans, omsloeg. De drie verdronkenen behoorden bij een groep pioniers uit Angers, die met de reiniging van de Sarthe-oever belast was. Eind juli was daar 100 ton ruwe olie weggevloeid. Volgens de eerste berichten begon de boot met de twaalf pioniers plotse ling te zinken. De soldaten sprongen in het water. Negen van hen konden de oever zwemmend bereiken of ge red worden. De drie overigen, die blijkbaar niet konden zwemmen, ver dronken. Hoogoven (2) Met de noodkreet van mejuffrouw A.- van Oosten tegen de voorgenomen Hoogovenvestiging ben ik het van har te eens. Deze vestiging moet inderdaad als een dreigende ramp beschouwd worden, die wij met elkaar moeten af wenden. Maar als wij ons daartoe moeten stellen achter het Centraal Actiecomité Rijnmond, dan zal dit comité toch ook moeten optreden in een stijl, waarmee de meerderheid van de Rijnmondbe volking kan instemmen. Menigeen, die fel tegen de Hoog ovenvestiging is, heeft daarom nog geen zin om bijvoorbeeld te gaan lo pen achter een spandoek met „Dag Hoogovens, rol maar op". Waarom niet kort en krachtig „Hoogovens? Nooit!" of i,ets dergelijks. Vorige week meldde de krant het goede bericht dat een meerderheid in de toekomstige Rijnmondraad de Hoogovenvestiging onaanvaardbaar acht. Gelukkig, als nu de Rotterdamse gemeenteraad maar volgt. Maar het was wél een linkse meerderheid. Waarom moet zoiets altijd van links komen? Waarom kiezen de anderen in de praktijk altijd de kant van de ,.dy- namisohe" figuren, die onze streek nog verder willen verindustrialiseren en verstedelijken? Laten alle christen-politici in ge meenteraden, Rijnmondraad en pro vinciale' staten nu eindelijk eens kie zen wie zij dienen zullen: afgod Eco nomie, waaraan het milieu moet wor den opgeofferd of God, die ons zijn schepping toevertrouwde om haar te beheren en niet om haar te vergiftigen en uit te roeien. Laat het niet zo worden dat wij rood moeten stemmen om nog wat groen over te houden. Vlaardingen J. de Groot-van Noord Pensioen Iemand van het loodswezen vertelde me dat hij op 55-jarige leeftijd al ge pensioneerd werd en na zijn uitleg had ik daar ook wel begrip voor, want op 55-jarige leeftijd beklim je niet zo gemakkelijk de boten en schepen meer. De mensen van de douane, die dat echter ook moeten doen, moeten tot 65 jaar blijven werken, evenals de arbei ders in de ongezonde chemische be drijven en andere ondernemingen, waar heel zwaar werk wordt verricht. Dat is mijns inziens een erge vorm van discriminatie. Hoe vaak gebeurt het niet dat „van pensioen genieten" betekent: allerlei kwalen krijgen en naar dokters en specialisten sjouwen. Laat men aan deze discriminatie een eind maken door de maximale pensioengerechtigde leeftijd op 60 jaar testellen. Maassluis G. J. de Jage*

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5