Dertig gewonden bij veldslag op de Dam Vredesgesprek in New York gestart Geen Hoogovens op Maasvlakte Commentaar Fotograaf in de rug getroffen decoratief zo'n en Politie bekogeld met straattegels Engeland trekt troepen terug uit N.-Ierland urt mib JARRING PRAAT MET AMBASSADEURS) Kabouters uit Haagse raadzaal verwijderd Bomontploffing |RAAD OOSTVOORNE: in Amerikaanse universiteit: dode bon In de vroege uren van vanmorgen liepen deze jonge toeristen met hun slaapzak langs de Damwaar zij hun bedje nu niet meer kunnen spreiden. Op de achtergrond het monument, waaromheen het nu stil is. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Amsterdam likt zijn wonden na een van de woeligste nachten in de toch be slist niet rustige historie die de hoofdstad de laatste jaren heeft geschreven. B. en W. weten dat ze een slaapverbod voor het nationale monument op de Dam hebben uitgevaardigd. Trieste balans van de genadeloze veldslag die uit deze maatregel is voortgekomen: drie mensen verwond door kogels uit een politierevolver van wie één zo ernstig dat hij nog gisteravond geopereerd moest worden bijna 30 andere gewonden zowel onder de politiemannen als onder het publiek, en een materiële schade die in de tienduizenden guldens loopt. de Dam was inmiddels bij voorbaat omgeleid. Voor vervolg zie pag. 7 Er slapen nu inderdaad geen jonge lui meer op de Dam. Het doel is be reikt. Dat was het overigens al direkt om zes uur, toen de maatregel offi cieel van kracht werd. De Damsla- pers tegen wie de maatregel in feite was bedoeld, voelden de dreigende sfeer die vanaf dat tijdstip over het hart van de hoofdstad hing. Zij pak ten hun hebben en houden op, en zochten hun heil ergens anders. Daarmee zou de zaak zijn afgedaan, als de Amsterdamse, zo langzamer hand in het vak vergrijsde, rellen- jeugd niet weer de aloude en in de loop der jaren succesvol gebleken pesterijen was begonnen, daarbij goedkeurend gadegeslagen door de menigte rellenkijkers die sinds een uur of zes van enige tientallen was uitgegroeid tot enige honderdtallen tegen achten. Het ging weer als van ouds: trams tegenhouden, dwars op straat gaan zitten, stenen gooien naar passerende patrouillewagens, kortom de vertrouwde treitercampage. Over de Dam paradeerden intussen groepen jongelui met borden waarop in het Engels en Nederlands werd op geroepen tot een „Sleep out" respec tievelijk „Sliep uit" op het Damrak bij C. A. en bij de ambtswoning van burgemeester Samkalden. Een van de opschriften luidde: „Samkal den biedt slaapplaatsen aan op de Herengracht 502". De sfeer werd er niet beter op. vooral niet toen tegen pr-gr* pur -srote groepen jongelui in de richting van het Centraal Sta tion trokken en weer terug naar de Dam. Loze waarschuwing De inmiddels in manschappenwa- gens gearriveerde politie gelaste het publiek op de Dam zich te verwijde-, ren. „Weest Unu verstandig, blijf niet staan wachten op de dingen die komen gaan. Als U blijft zijn de risi co's voor Uzelf. Er zal geweld ge bruikt worden," schalde het uit de politieluidsprekers over de Dam. Het was geen loze waarschuwing: vlak daarop rukten de politiewagens onder 'n regen van straatstenen op naar de Dam, die in een korte maar effectieve charge werd schoonge veegd. Het tram- en autoverkeer over BELFAST Het Britse leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat in de komende drie dagen 500 man Britse troepen uit Noord-Ierland, waar het thans betrekkelijk rustig is, zullen worden teruggetrokken. Er blijven dan nog ongeveer 9000 man Britse militairen in Uister over. Een nauwkeurig waarnemer is ongetwijfeld zeldzaam, doch een nauwkeurig denker nog veel zeldzamer BUCKLE (R'TA) „Nu bet zo liard regent, kunt u me wel met mijn huiswerk helpen." Hoog Water Hoog water: 26 apgustus: Rot terdam le getij 12.35, 2e getij Scheveningen 10.29-23.12; Vlissin- gen 9.23-22.03; Willemstad 0.16- -13.12. Zon en maan 26 augustus zon op 5.41, onder 19.42; maan op onder 17.38; 31 aug. NM. SfipixiW KEVt DE BILT Een omvan^ijk hogedrukgebied met een kern bij Schotland geeft het weer in heel West-Europa* een zomers aanzien. De maximumtemperaturen ko men met uitzondering van de kustgebieden overal boven de twintig graden. Daarbij is er dank zij de geringe luchtdrukverschil- len in het algemeen weinig wind. Een belangrijk somberder weertype heerst in de Balkan- landen, waar een storing nu he vige regenval oplevert. De storing trekt inmiddels in oostelijke rich ting weg. Het eerdergenoemde hogedruk gebied verplaatst zich enigszins naar het zuidoosten en vertoont geen tekenen van verval, op aaphouden van het hui dige weertype gerekend mag worden. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp. omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. STRANDWEER Het hogedrukgebied bij Schot land blijft ook morgen zonnig weer brengen. Matige wind tus sen noord en noordoost. Tempera tuur 19 tot 21 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig sta biel en zomers strandweer. Barometerstand: heden 10 uur: 76.4 cm (1018 millibar). Stijgend. De politie bezig met het uitvoeren van een charge tijdens de ernstige ongeregeldheden op de Dam. NEW YORK In het VN- hoofdkwartier te New York zijn op het ogenblik de vredesonder handelingen over het Nabije Oosten aan de gang, onder lei- ding van bemiddelaar dr. Gun nar Jarring. Israël, Jordanië en Egypte zijn bij dit eerste sta dium van de besprekingen ver tegenwoordigd door hun ambas sadeur bij de VN. Het gesprek kwam eerder dan werd verwacht. Aanvankelijk dacht men dat het pas morgen zou begin nen. Maar op een inderhaast bijeenge roepen persconferentie in New York maakte dr. Jarring gisteren bekend dat het overleg vandaag al zou begin nen. Hij hoopte, dat bij het verdere verloop van de onderhandelingen het gesprek zal worden gevoerd door de ministers van buitenlandse zaken van de betrokken landen. Aan het gesprek in het kantoor van dr. Jarring nemen deel Mohammed El-Zayyat (Egypte), Joseph Tekoah (Israël) en Abdel Hamid Sjariff (Jor danië). A mbassadeursniveau De verrassende bekendmaking van Jarring kwam nadat overeenstem ming was bereikt de besprekingen in New York op ambassadeursniveau te beginnen. De Israëlische regering was hier zondag mee akkoord gegaan, na dat zij zich eerst had uitgesproken voor overleg in Genève tussen de mi nisters van buitenlandse zaken. Nadat dr. Jarring zijn verklaring had afgelegd, antwoordde hij op een vraag over een eventuele verlenging van het bestand.: „Ik geloof dat wij allen blij zouden zijn als het bestand zou worden verlengd, maar ik geloof dat wij nog blijer zouden zijn als voor de afloop van het bestand een regeling zou zijn bereikt." Schending bestond Dc Egyptische minister van voor lichting Heykal beschhuldigde Israël gisteren nog van schending van het bestand. Egyptische militaire deskun digen nebben de afgelopen drie dagen bij het "uezkanaal gezien dat Israël nieuwe versterkingen en wegen in de bestandszone inlegt, zei Heykal. In Tel Aviv is de beschuldiging van dc hand gewezen. In dc Libanese kustplaats Sidon is het gisteren tot felle gevechten gekomen tussen door Syrië gesteunde guerrillastrijders en Nasser-gczinde Libanczen. Twee mensen werden gedood. De Libanese minister van binnen landse zaken Anoir belegde een spoedbijeenkomst van de veiligheids- DEN HAAG Burgemeester Ma- rijnen van Den Haag heeft gisteren de publieke tribune in de raadszaal laten ontruimen, nadat een aantal kabouters daar in spreekkoor om een openbaar debat riepen. Het incident volgde op een ver klaring van burgemeester Marijnen over de ontruiming van het voorma lige milvakamp „Vrijdorp". „B. en W. hebben bij het nemen van het besluit tot onruiming gesteld", aldus de burgemeester, „dat met een groep mensen die weden-echtelijk optreden geen onderhandeling mogelijk is." Een voorstel om over de verkla ring van mr. Marijnen een discussie te openen werd met 23 tegen 20 stem men verworpen. Hierna liep een tien tal dolle Mina's en kabouters in ganzepas tot voor de tafel van B. en W. om een discussie te eisen en volg de het incident op de publieke tri bune. De 23-jarige mejuffrouw R. J. L. Dirkx uit Hoogerheide is gistermid dag bij Huybergen met haar auto uit de bocht gevlogen en tegen een links van dc weg staande boom gebotst. Ze was op slag dood. Bij Rijsbergen ontstond gistermid dag een botsing tussen twee perso nenauto's, waarbij de heer H. Ver- wey uit Zwolle dodelijk verongeluk te. Drie anderen raakten gewond. WASHINGTON In het wiskun dig centrum van onderzoek van de universiteit var. Wisconsin te Madi son heeft zien gisteren een bomont ploffing voo gedaan, die een 33-jarige doctorandus het leven heeft gekost. Vier mensen zijn min of meer ernstig gewond. Het onderzcekingscentrum, dat ook opdrachten kreeg van het Ameri kaanse leger, is de afgeiopen maan den herhaalde'ijk het doelwit geweest van betogingen tegen de oorlog. OOSTVOORNE Geen Hoog oven Staalbedrijf, geen chemi sche industrieën en geen raffi naderijen op de Maasvlakte. Dat is de mening van de meerder heid van de Oostvoornse ge- raad om over de situatie te spreken. De strijdkrachten zijn in staat van alarm gebracht maar hebben niet in gegrepen. De toestand is nog gespan nen. Ik geef op als nieuweabonnee: nucMhC cpfufrl plaats: betaalt: O.-per kwartaal par maand Alt beloning voor mijn aWMtelt ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veartlar» dagen gratis. Mijn meenteraad, die zich maandag avond uitsprak over de nota van B en W inzake het bestemmings plan Maasvlakte. Voorts sprak men zijn verontrus ting uit over de situering van de ge vaarlijke stoffen. Met deze uitspraak ging dc raad verder dan de nota van B. en W., waarin het college tot de conclusie kwam dat geen principiële bezwaren tegen het ontworpen be- stemmingsplanbehoevcn te worden ingebracht, indien het Rotterdamse gemeentebestuur wil toezeggen de grootst mogelijke voorzichtigheid wordt in acht genomen bij het reali seren van het industrieën en opslag- terreinen. In een toelichting op de nota zei burgemeester A. Bolwidt dat het col lege tegen elke uitbreiding van indu strie is, die het levenmillieu aantast. In het gesprek .met het dagelijksbes- tuur van Rotterdam was vooral de opslag voor gevaalrijke stoffen te sprake gekomen. Hierbij bleek dat in de Rotterdamse plannen olietanks stonden geprojecteerd. Naast het ops lagterrein voor gevaarlijke stoffen. Het Oostvoornse college maakte daartegen ernstige bezwaren en de burgemeester heeft de indruk dat de gemeente Rotterdam, zich over de plaats van de olietanks zal beraden. Sprekend over de vestiging van een Hoogoven Staalbedrijf en het aan trekken van buitenlandse krachten zei heer Bowildt: „Als wij op Voorne en •Putten een samenleving moeten krijgen met mensen die geen gevoel hebben voor ons leefpatroon, dan zijn wij o)3 een zeer gevaarlijke weg." Hoofdkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936-- Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur j Nieuwe JLeidlse Courant smsr. christelijk DAGBLAD VOOR LE^N EN OMGEVING Dinsdag 25 augustus 1970 51ste jaargang Straatgeweld HET straatgeweld heeft gisteravond het beeld van dc Amsterdamse bin nenstad beheerst. Niet omdat de politie onvoldoende zelfbeheersing betrachtte, maar omdat jongelui zelf overgingen tot geweld tegen over de politie. Aanleiding tot het hevig tumult dat Amsterdam in rep en roer bracht, was het verbod op de Dam te slapen. De houding van de jeugd was der mate agressief dat enkele politic mannen in moeilijkheden geraakten en zich genoodzaakt zagen van het vuurwapen gebruik te maken. Het is ernstig te betreuren, dat het gisteravond in Amsterdam weer zo ver gekomen is. De rebellerende jeugd moet hiervoor in de eerste plaats verantwoordelijk worden ge steld, maar wel vragen wij ons af. of de politieleiding geen ernstige fouten heeft gemaakt. Niet meer dan honderd man politie waren gisteravond aanvankelijk ter beschikking om de moeilijkheden het hoofd te bieden. De dagbezet ting had men gisteravond rustig naar huis laten gaan. Later zijn deze mensen weer opgeroepen. Zou dc politie van het begin af aan over meer manschappen hebben be schikt, dan waren dc rellen wel licht van beperkter omvang ge bleven. Het gebrek aan personeel bracht mee dat de politie de moei lijkheden niet aan kon, daardoor ook meer slachtoffers in eigen ge lederen zag vallen, de jongelui win kelruiten konden ingooien, etalages plunderden, vuurtjes stookten en de politie zelfs naai de vuurwapens moest grijpen. Voor wat er in Amsterdam gebeurd is liggen ook verantwoordelijkhe den bij de politieleiding. Hiernaar zal nog wel een onderzoek wordfen ingesteld. Bovendien zal het nodig zijn de komende dagen rekening te houden met de fouten die gister avond zijn gemaakt. Dit doet overi gens niets af van het feit, dat de politie gisteravond terecht tegen de ordeverstoorders is opgetreden. Tegenvallers HET door de regering gevraagde ge sprek met de Nederlandse vakbe weging over de sociaal-economische situatie is door de vakcentrales op dit moment afgewezen. Eerst wil men het SER-ondcrzock naar dc middelen tot conjunctuurbeheersing (o.m. de loonpolitiek) afwachten. Hiermee is niet gezegd, dat er nu geen belangwekkende, actuele ontwikke lingen zijn in het sociaal-econo misch leven, die ernstige aandacht vragen. Minister Witteveen heeft kortgeleden al enkele afkoelingsmaatregelen aangekondigd, zoals een verhoging van de BTW per 1 januari. Uit dc kring van de vakbeweging zelf is thans ook een duidelijk geluid ge komen. Het Nederlands Katholiek Vakver bond schrijft in zijn orgaan Ruim Zicht, dat de hoogconjunctuur, die nu al ruim 2Vi jaar duurt, wat van haar vaart verliest. De industriële produktie is in de maanden april en mei ten opzichte van de vooraf gaande maanden niet meer gestegen. Er is een vertraging te constateren in de groei van de buitenlandse afzet, de invoer neemt versneld toe; de betalingsbalans ziet er minder gun stig uit en van een afremming van de inflatie is nog niet veel te mer ken. Op de derde dinsdag in september zal uit de troonrede en miljoenennota definitief blijken welke moeilijk heden ei zijn en hoe de regering deze denkt op te lossen. Hopelijk komt de SER spoedig met zijn rap port, zodat er dan geen belemme ringen voor de vakbeweging meer zijn om aan gesprekken met de re gering over de sociaal-economische situatie deel te nemen. De medewerking van alle geledingen van het georganiseerde bedrijfs leven ook van de vakbeweging is nodig om volgend jaar tot een constructief beleid te komen in het belang van onze nationale economie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1