DAMSLAPEN VERBODEN Rechts èn linies verenigd in kritiek op Soeharto Praag mokte, maar zonder openlijk te protesteren Nederland geeft veel geld uit aan research Wegens bedelarijdiefstal en drughandel Hak minder plomp Schoenen deze winter slanker van leest Uitvoer gestegen van land- en tuin bouwproducten Grote interesse reelame-zendti j d Minister Bakker pareert aanval van Belgische consumentenbond Vragen over concurrentie verhoudingen Vrouw steekt uit woede huis in brand Meer dan andere EEG-partners GEEST VAN VERZET AAN HET WIJKEN Vragen over Centrum Bank Acties verwacht bij staatsbezoek Max Viergever uitgeschakeld Jan Weggemans directeur Eef Dolman tekende bij Mars-Flandria Feijenoord vertrokken Ada Kok onttroond Grieks sclieepsmagnaat beschuldigd van moord IATEROAG 22 AUGUSTUS 1970 AMSTERDAM Het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft bèsloten het slapen op de Dam en omgeving met ingang van maandag 24 augustus te verbie den. Het verbod, dat geldt van af 's avonds zes uur, kon wor den ingesteld krachtens een arti kel dat vorig jaar in de algeme ne politieverordening werd op genomen. Het bepaalt, dat het verboden is „door B. en W. aangewezen openbare wegen met de daaraan gelegen por tieken. galerijen, arcaden of nissen in dc nabijheid van gedenktekens als slaapplaatsen te gebruiken". Het gemeentebestuur heeft het be sluit genomen omdat het toenemend slapen van jeugdige toeristen op straat de openbare hygiëne in gevaar brengt door vervuiling van het weg dek. straatroof en zakkenrollen is in de laatste weken vergeleken met de zelfde periode van vorig jaren onge veer verdubbeld", aldus het gemeen- tebestuur. Lastigvallen Ook zijn door het verblijf van jeugdige toeristen in winkelportieken de winkels voor klanten moeilijk toe gankelijk geworden. Het winkelper soneel wordt soms zozeer lastig geval len, dat al enkele personeelsleden op staande voet ontslag hebben geno men. Volgens B. en W. is meer dan eens in nauwelijks bedekte termen met geweld gedreigd tegen winkeliers die jeugdige toeristen uit hun zaak en hun portieken wilden verwijderen of bij betrapping op winkeldiefstal aan gifte wilden doen. Ook is er in de omgeving van de Stencil Verder wordt door het grote aantal i slapers het voetgangersverkeer be- lemrfierd. Onder de jeugdige toeristen zal op ruime schaal een in het Neder lands, Frans, Engels en Duits gesteld stencil worden verspreid, waarin van het verbod kennis wordt gegeven. B. en W. zeggen in een toelichting op de maatregel, dat het toenemend slapen in de openlucht niet alleen ernstige verontreiniging van de Dam en omgeving tot gevolg had maar ook hinden voor het voetgangersverkeer en verstoring van de nachtelijke rust. Volgens het gemeentebestuur meng den zich in de groeiende groep Dam- slapers personen die door hun ge drag een ernstige inbreuk maken op de vrijheid van de mensen, die in deze omgeving wonen en werken. „Er wordt op grote schaal gebedeld. Andere bedrijven straathandel bij voorkeur in portieken van winkels. In enkele gevallen werden ruiten van winkels uit welker portieken deze handelaren werden verwijderd, inge gooid. Het aantal aangiften van win keldiefstallen, diefstallen uit auto's, Filmacteur Peter Sellers heeft bekendgemaakt dat hij binnenkort hoopt te trouwen met Miranda Quarry, de stiefdochter van Lord Mancroft. Op de foto het aanstaande echtpaar. Van een onzer verslaggeefsters "I AMSTERDAM Een slanke re leest, wat minder plompe hakken tot een hoogte van on geveer zeven centimeter: de schoenmode voor de komende winter gaat veranderen. Menige vrouw zal hierover een zucht van verlichting slaken. Naast deze verandering staat bo vendien een ruimer assortiment, niet alleen wat betreft de modellen maar zeker wat betreft kleur en materiaal. Duidelijk bleek dit uit de show die Bata International vrijdag gaf in 1 Amsterdam. Tussen de traditionele Bata col lectie en die van Bata International ligt de nieuwe Designer Collection, die een selectie is uit ontwerpen van gerenommeerde Europese fabrikan ten. De damesschoenen en laarzen in deze collectie zijn hoofdzakelijk af gestemd op de midi- en maximode. Het materiaal is onder anderen che- vreaux, suède, en een combinatie van suède met python (imitatie); de voor naamste kleuren zijn zwart, havanna, tiziano, viola en groen. De heren kunnen deze winter ook heel wat modieuzer voor de dag ko men. De molière komt meer en meer in de belangstelling, vaak op bredere en ronde Italiaanse leest en met een sportieve gekleurde veter. Ook de he renlaars neemt in verscheidenheid toe, hetzij in effen suède of matlede- ren materialen, met gespen, veters en banden. De avondschoentjes voor dames zijn niet alleen sierlijk van model en kleurig, maar worden bovendien versierd met aparte gespen en orna menten, die door een juwelier teerden ontworpen. De glimmende hakken afstekend goud- of zilverkleurig die dit voorjaar hun intrede maakten, zijn daarentegen weer uit het mode beeld verdwenen. DEN HAAG Volgens opgave van het CBS bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten in het eerste halfjaar 1970 5.444 min gulden. Ten opzichte van het eerste halfjaar 1969 is dit een stijging van 840 min gulden. Het ^andeel van de land- en tuin bouwproducten in de totale Neder landse uitvoer bedroeg over het eer ste halfjaar 1970 26.7 pet. HILVERSUM Ondanks de uit breiding van de reclamezendtijd is zowel voor tv- als vooi radioreclame voor 1971 aanzienlijk meer zendtijd aangevraagd dan beschikbaar is, zo deelt de Ster mee. De vraag naar tv- zendtijd whs bij het sluiten van de aanvraagtermijn ruim driemaal zo groot als de beschikbare hoeveelheid tv-seconden. De Sltri adiozendtijd werd eveneens sterk overboekt. DEN HAAG Minister Bak ker van Verkeer en Waterstaat is het blijkens zijn beantwoor ding van schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer niet eens met de Belgische consu mentenbond. die in maart j.l. een rapport waaruit bleek dat het water voor de Nederlandse kust, met name voor Vlissingen en Scheveningen, dermate vervuild zou zijn dat het zwemmen erin direct gevaar zou kunnen op leveren voor de gezondheid. De bewindsman zegt deze berich ten „overdreven" te vinden. In tegenstelling tot de conclusie van de Belgische consumentenbond is de heer Bakker van mening, dat de bader voor de Hollandse kust geen enkel risico loopt, en dat de kans op besmetting door bacteriologische ver vuiling van het zeewater zo klein is dat hij in feite te verwaarlozen is. De bewindsman deed deze uit spraak naar aanleiding van vragen vanuit de Tweede Kamer over de ge volgen van de persleiding die ten be hoeve van Shell-Chemie van de Moerdijk naar Waarde wordt aange legd. Volgens de verklaring van mi nister Bakker zal door deze perslei ding zowel huishoudelijk als indus trieel vuil worden geloosd, waarbij er echter streng op zal worden toegezien dat het afvalwater geen giftige stof fen bevat. Het water zal overigens door de eb- en vloedwerking dermate worden verdund, dat de lozing de waterkwaliteit bij de badstranden van Walcheren niet zal beinvloede^. Dam een levendige handel in verdo vende middelen waaronder hard drugs. De daders van deze delicten zijn, aldus B. en W., meestal moeilijk te identificeren. Zij verdwijnen in de massa rond de Dam, die hun bescher ming biedt. Gezien deze ontwikkelin gen meenden B. en W. maatregelen te moeten nemen ter bestrijding van de excessen, die het uitkiezen van de Dam en omgeving als slaapplaats heeft meegebracht. B. en W. noemen het beleid dat zij ten aanzien van het jeugdtoerisme hebben gevoerd geslaagd. Aan de jeugdige toeristen werd een breed scala van verblijfsmogelijkheden ge boden. Er kon worden geslapen in hotels, jeugdhotels en goedkope gele genheden. Daarvan is een druk ge bruik gemaakt. De stad heeft bij vele jeugdige toeristen een goede naam verworven. Ervaringen Burgemeester Samkalden zei gis teravond op een persconferentie dat al mag er niet meer worden geslapen, de Dam voor het overige zijn functie als internationaal ontmoetingscen trum voor de jeugd kan blijven uit oefenen. Volgens hem zal de handha- ving van het verbod zich vooral moe ten concentreren op de gevallen waarin de botsing met de rechten van anderen om optreden vraagt. Het gemeentebestuur is van plan In het najaar besprekingen te voeren' II over de ervaringen die dit jaar door de actief bij het jeugdtoerisme be trokken jongeren, de politie en de be woners en bedrijven in de binnenstad zijn opgedaan. Verwacht wordt, daar- mee een goed inzicht te krijgen in de i maatregelen die volgend jaar nodig 5 zullen zijn om het jeugdtoerisme te blijven bevorderen en in goede banen te leiden. I DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) h.eeft namens zijn collegae van CRM, defensie, I landbouw en visserij, van econo- i rnische zaken en verkeer en water staat. meegedeeld dat zij het niet ge- j wenst achten, dat diegene die advies heeft uitgebracht over een bepaald werk of de voorbereidingen ervoor heeft getroffen ook nog in staat wordt gesteld, naast anderen een I priisaanbieding te doen. Hij antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Van Rossum (SGP), cie zijn bezorgdheid had uitgesproken over het feit dat in toenemende mate maatschappijen en bureaus werk in handen nemen, waarvoor zij reeds lange tjd de adviseurs zijn, hetgeen volgens het Kamerlid een storend ef fect kan hebben op gezonde concur rentieverhoudingen. I ARNHEM De 55-jarige Arn hemse prostituee Annie van O. heeft gistermiddag in overspannen toestand haar huisje aari de Rappardstraat in de afbraakwijk Klarerdal in brand gestoken, nada». ze ee.st al het meu bilair kort en klein had geslagen. Jarenlang opgekropte onmin tussen Annie van O en de buurtbewoners die haar als een smet op de buurt beschouwden, was de oorzaak van haar woede-explosie. Hoewel ze re gelmatig droots was ze gisteren zo dronken dat de buurt van een „deli rium" sprak. Ze gooide een tweetal mannen die bij haar 'on bezoek waren de deur uit, gevolgd door een rij bloempotten. De politie deed, to* grote woede van de omwonenden, niets. Volgens de agenten was de vrouw alweer ge kalmeerd. Een half uur later sloegen de vlammen uit het smalle huisje. Annie van O. is door de politie meegenomen voor verhoor. Haar 9-jarig zoontje Nico. da* als enige bij haar woonde, was op het moment van de brand niet thuis Het huisje brandde uit. DEN HAAG Nederland be steedt aan research en ontwikke ling naar verhouding meer dan welk land in de EEG ook. Vorig jaar werd hieraan b^ua twee miljard uitgegeven of 2,3 pro cent van ons bruto nationaal produkt tegenover 1,7 procent als gemiddelde voor de gehele gemeenschap. Het leeuwendeel van deze Neder landse uitgaven gaat naar de be vordering van de wetenschap, na melijk 52 procent, waarmee ons land met kop en schouders boven de an dere EEG-landen uitsteekt. Ook op het gebied van de sociale research en het landbouwonderzoek slaat ons land een bijzonder goed figuur. Aan sociale research wordt procentueel tweemaal zoveel besteed als in de andere landen. Naar verhouding doet Nederland het minst aan research op het gebied der kernenergie, ruimtevaart en in formatieverwerking (computers). Zo werd in 1969 26,7 miljoen dollar voor kernenergie uitgegeven tegen over 341 miljoen in Frankrijk en 238 miljoen in Duitsland. Defensie research vergde vorig jaar 14.7 mil joen dollar, dit in schrille tegenstel ling met Frankrijk (force de frappe) dat hieraan 618 miljoen dollar uit gaf, of in percentages van de totale bestedingen voor research: Neder land 5, Frankrijk 30. Aan onderzoek van de atmosfeer, bodem en zee evenals aan gezond heidszorg en' onderzoekingen voor verbetering van het leefmilieu wordt daarentegen in ons land re latief veel meer besteed als in de andere landen der gemeenschap. Per hoofd van de bevolking wordt, per jaar in ons land f 35 aan research uitgegeven, waarvan de helft door het bedrijfsleven, tegenover 30 in Duitsland en ƒ20 gemiddeld in de EEG. PRAAG De Tsjechoslowa- ken hebben gisteren de tweede verjaardag van de Sovjet-bezet ting herdacht, mokkend over de officiële lof voor de invasie van 1968, maar zonder openlijke pro testen. De ge.st van verzet die vorig jaar overal zich manifesteerde schijnt te wijken. Men wees op de massa politie die op dc been was en zei dat het gevaar op vergeldingsmaatregelen te groot is. De op.oepen van de ondergrondse voor 1-etogi, gen van lijdelijK verzet hadden we' wat gevolg in Praag. Tn de vooravond was het ongewoon stil DEN HAAG In vragen aan de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid" noemt het Tweede Kamerlid Lems, i (soc.) het voor de hand liggend dat zü zelf het initiatief nemen tot het ont werpen van een wettelijke regeling waaraan fusies en overname van on dernemingen worden onderworpen Naar zijn mening zou in een derge lijke wettelijke regeling de mogelijk heid moeten worden opgenomen dat: fusies en overname van onderne mingen boven een bepaalde omvang worden getoetst aan gedragsregels al vorens zij kunnen worden geëffec tueerd; een dergelijke toetsing in ieder geval dient plaats te vinden indien een ingrijpende verandering van de bestemming van de betreffende on dernemingen kan optreden. De heer Lems wijst er in zijn vragen op, dat blijkens de gang van zaken met betrekking tot de Centrumbank de hantering van de zogenaamde fu- siecode geheel onvoldoende is te noe men. Hij vraagt de ministers een overzicht te geven van de transacties, die door de Centrumbank zijn ver richt en die hebben geleid tot het overgaan van een aantal textielbe drijven in handen van derden. Ook wil hij het oordeel van de beide mi nisters over de handelwijze van de Centrumbank met betrekking tot de werkgelegenheid en de rechtspositie van de werknemers van bedoelde textielbedrijven. ROZENBURG De Haagse scha ker Max Viergever heeft zijn laatste partij voor de beslissingsdriekamp om het nationaal jeugdkampioenschap te Rozenburg verloren van Witt. Viergever, die aanvankelijk een fraaie positie had verworven, moest op de 36e zet na een blunder opgeven. Hij is hierdoor uitgeschakeld voor de titel. Witt deelt de eerste plaats met De Lange. Deze spelers ontmoeten el kaar vanmorgen in de beslissende partij. De stand is: 1. De Lange en Witt, 2 uit 3; 3. Viergever 1 uit 4. DEN HAAG Het staatsbe zoek van president Soeharto yan 1 tot 4 september aan Neder land heeft de afgelopen weken bij zowel uiterst links als uiterst rechts afkeurende reacties opge roepen en al tot enkele demon straties en arrestaties geleid. Een aanzienlijk deel van het linkse verzet tegen het bezoek wordt geka naliseerd door het begin augustus ge vormde comité „Soeharto ongewenst", dat de regering-Soeharto moord op honderdduizenden vooruitstrevende Indonesiërs en samenwerking met neo-kolonialismc verwijt. Dit comité, hierin gesteund door het partijbestuur van de PSP. heeft opgeroepen tot een demonstratie op de avond van de eerste dag van het bezoek, op 1 september op het Beurs plein in Amsterdam. Ontvangst CPN en PSP 'nebben reeds aange kondigd niet te zullen deelnemen aan de ontvangst van het Indonesische staatshoofd in Amsterdam. Een door beide partijen (en kabouter vertegen woordiger Roel van Duyn) in de Am sterdamse raad gedaan voorstel, geen geld uit te trekken voor de ontvangst, werd overigens met 29 tegen 5 stem- men verworpen. Het „Soeharto ongewensf'-comité heeft voorts de Kamerfracties ver zocht de bijeenkomst die Soeharto zal 1 hebben met leden van de Eerste en Tweede Kamercommissies voor bui- tenlandse zaken, handelspolitiek en ontwikkelingshulp te boycotten. De CPN heeft aangekondigd dat zij op deze bijeenkomst haar mening over de regering Soeharto naar voren zal brengen. De thans 49-jarige president Soe harto. vader van drie zoons en drie dochters, is zijn militaire carrière be gonnen ten. tijde van het Nederlandse bestuur met het volgen van een mili- I taire cursus in Gombong. midden-Ja- va. Gedurende de Japanse bezetting trad hij toe tot de door de Japanners gevormde en opgeleide binnenlandse strijdkrachten Soeharto heeft na het uitroepen van de onafhankelijke re publiek Indonesië, op 17 augustus 1945. meermalen tegenover de Neder landers gestaan. President Na de gebeurtenissen van 1 oktober 1965. nadat hij op 21 februari 1966 door president Soekarno was be noemd tot minister en commandant van het leger en stafchef van het op percommando, kreeg hij op 11 maart van de president opdracht orde en rust te herstellen. Op 1 juli werd Soeharto die inmiddels tot de rang van generaal was bevorderd voor zitter van het presidium van het ka binet. op 12 maart ten slotte werd hij waarnemend-president, op 27 maart j.l. president. Tijdens het staatsbezoek zullen de president en mevrouw Soeharto dc gasten zijn van koningin Juliana en prins Bernhard en logeren in het pa leis Huis ten Bosch. Zij zullen o.m. bezoeken brengen aan de Rotterdamse havens, aan Am sterdam. waar bij het nationaal mo nument een krans zal worden gelegd, en aan de de Deltawerken. ASSEN Tot directeur van de in december te openen Asser kunstijs baan is benoemd de heer Jan Wegge mans. De thans 52-jarige Jan Wegge mans is tot ver over onze landsgren zen bekend als administrateur van de Asser T.T., waarbij hij sinds 19 jaar in dienst is. Het ligt in de bedoeling dat de heer Weggemans beide functies combi neert. DEN IIAAG De wielrenner j Evert Dolman heeft een contract gesloten met het Nederlands-Belgische extra-sportieve merk Mars-Flandria. De voornaamste reden voor Mars- Flandria om Dolman aan te trekken is het willen versterken van de Tour de France-ploeg. die nu in Roger de Vlaeminck, Joop Zoetemelk en Jempie Monsere haar kopstukken heeft. Gisteravond is de Feijenoord- ploeg naar Buenos Aires ver trokken, waar woensdagnacht (Ned. tijd) de wedstrijd tegen Estudiantes wordt gespeeld. Op de foto van links naar rechts Ove Kindvall, Coen Moulijn en Eddy Treytel op Schiphol. i' SCHIPHOL Uitgeleide gedaan i door een tiental toevallig op Schiphol aanwezige toeschouwers is gisteren- avond om negen uur de voltallige ploeg van de Europese bekerhouder Feijenoord naar Buenos Aires ver trokken. 'ii Argentinië zal de Rotterdamse ploeg de eerste wedstrijd om de we- reldbeker clubvoetbal spelen tegen de Zuid-Amerikaanse bekerhouder Estu diantes. In totaal stapten in de Caravelle van Air France 45 Feijenoordperso- 1 nen. onder wie bestuursleden, de trainer, de verzorger en enige journa listen. De vliegroute van de Rotterdam mers loopt via Parijs, waar overge stapt wordt op een toestel van de Bra ziliaanse luchtvaartmaatschappij Va ng, naar Rio de Janeiro. Vanuit deze stad wordt het laatste traject afge legd naar Buenos Aires. De eerste wedstrijd om de wereld- i beker zal in de nacht van woensdag op donderdag a s. (Nederlandse tijd) I worden verspeeld. Dat zal naar alle I waarschijnlijkheid gebeuren in het j Boca-Juniors-stadion. De Niet voorzitter DEN HAAG Bij koninklijk be sluit is mr. M. de Niet benoemd tot voorzitter van de Eerste kamer voor de zitting, die za! beginnen op 15 sep tember aanstaande. in winkels, straten, trams e t bussen. Er was cpgeroepen openbare plaatsen en vervoermiddelen te boycotten. Overigens werd de trieste sfeer geac centueerd door d.e regen. „V r iendenhulp"1 De communistische pers, radio en tv gaat voort de invasie op te heme len als vriendenhulp om het Tsjecho- slowaakse communisme te redden uit de handen van contra-revolutionai ren. In de kranten stonden tal van ver halen over door fabrieksarbeiders aangenomen moties waarin het Sov- jetleger en de Sovjetmilitairen wor den bedankt dat zij geholpen hebben bij het binnenhalen van de oogst, het bouwen van schuren en kippenhok ken en ook bij h/ït op gang brengen van de industriële produktie. In privégesprekken vergeleken Tsjechen dit met de nazi-propaganda tijdens de oorlog. De Sovjet-ambassa de liet weten dat er een stroom van brieven, bloemen en giften was bin nengekomen. Gevraagd naar het ontbreken van openlijke protesten wezen de Tsje chen op de politiedetachementen op vrijwel iedere straathoek. Zij herin nerden er verder aan dat de autori teiten Iet de laatste maanden duide lijk 'neouen gemaakt dat zij niet zou den aarzelen ieder.e betoger te ont- laan en mogelijk ook hoger onderwijs voor z'jn kinderen onmogelijk te ma in de 'cop van de dag was de poli tie op het Wenceslasplein en straten in het cei.trum bezig de persoonsbe wijzen van jongemensen te controle ren. Rond het ruiterstandbeeld van koning Wenccslas. het verzamelpunt van de protesten uit 1968 en 1969, staat een nieuw ijzeren hek, waar door net onmogelijk is geworden bloemen aan de voet van het stand beeld nter te leggen Zeker v if buitenlanders zijn gear resteerd bij het graf van Jan Palach, de Tsjechische student die in januari 1969 zich 'n brand heeft gestoken uit protest tegen de bezetting. Vier waren jongelui die de Tsje chen radden geholpen met kaarsen de naam v:n Palach te spellen. Mi nuten daarna werden de jongelui al door .'ichercheurs aangehouden en arbeiders van het kerkhof bezemden de kaarsen weg. LOS ANGELES Op de eerste dag van de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen in Los Angeles is Ada Kok haar laatste wereldrecord kwijt geraakt. Het Amerikaanse meisje Alice Jo nes won de finale van de honderd meter vlinderslag in de nieuwe we reldrecordtijd van 1 min. 4.1. sec. Ada Kok was vijf jaar lang recordhoud ster op ditnu mmer met 1 min. 4.5 sec., een tijd die zij destijds maakte bij os- landen wedstrijd Hongarije - Nederland in Boedapest. Eeroei dit jaar was Ada Kok haar wereldrecord op de 200 meter vlin derslag (2.21.0) kwijtgeraakt aan Ka ren Moe (2.20.7). Nederland komt thans op de wereldrecordlijst niet meer voor. CONCURRENT VAN ONASSIS ATHENE De grote Griekse scheepsmagnaat Niarchos wordt beschuldigd van moord op zijn vrouw. Eugenic Niarchos stierf op 4 mei van dit jaar aan ern tc grote dosis slaapmiddelen. Het lichaam ver toonde echter duidelijk sporen van slagen. Het onderzoek naar de werkelijke doodsoorzaak heeft drie maanden ge duurd.* Gisteren stelde de officier van I justitie in Piraeus het openbaar mi nisterie voor om de magnaat, die een concurrent is van Aristoteles Onassis, te vervolgen Aanvankelijk mocht hij gedurende de ti|rj van het onderzoek het land niet verlaten Met een afkoopsom van zestigduizend gulden werd dez.® maatregel teniet gedaan. Stavros Niarchos liet zich in 1965 van Eugenie scheiden om een dochter van Henry Ford II te trouwen. In 1967 verzoende hij zich echter weer met zijn eerste vrouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7