TOLSTOJ VANDAAG De generaal discussieert vroiijk mee actuele gesprekspartner he DEZE WEEK Kanttekening Etaleren Gezegd ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 Ik kan me nog herinneren in de krant gelezen te hebben van de dood van Zola (in 1902), maar toen, in 1910, Tolstoj stierf, was ik zestien jaar en was Tolstoj voor mij meer dan een naam. Johan Braa- kensiek tekende voor de Groene Amsterdammer een aangrijpende plaatTolstoj als pelgrim naar enover de dood. Kort te voren immers was hij van huis gevlucht en heteindekwam op een klein station. Graaf Leo Nlkolajewltaj Tolstoj was we reldberoemd. door zijn literair genie maar ook door de tweespalt in zijn wezen. In hem leefden en streden de realist en de zoeker raar evangelische eenvoud en reinheid. De Bergrede, die parel op de mesthoop zoals hij het zag. bleef hem in zijn sinds 1876 begon nen morele crisis als levensprogramma voor ogen staan. Dit alles was vermengd met een soort Rousseau-achtige romantiek, die hem de Russische boer en boerenvrouw deed Idealiseren, zoals bij ons. op veel lager lite rair niveau. L. Penning later de Transvaalse boeren romantiseerde. In de bewondering voor Tolstoj te onzent school nogal wat snobisme; er waren aan hangers. vage bestrijders van sociaal on recht uit een vage religieuze aandrift. Onze Frederik van Eeden vertognt in leven en werk trekken van verwantschap met zijn gro te Russische voorbeeld. Rispens heeft een? geschreven dat in Tolstoj „de agonie van het christendom heeft gewoed". Vandaag daaren tegen zou men kunnen zeggen dat niet de doodsstrijd van het christendom, maar voortekenen van een nieuwe evangelische radicaliteit in zijn leven en werk openbaar gekomen zijn. De beroemde novelle De Kreutzersonate Is van 1889; als mijn gegevens juist zijn is dit werkje voor het eerst in 1946 in het Nederlands vertaald. Dat zal wel, want als jonge man maakte ik kennis met dit boek in een Duitse vertaling. Voor mij ligt een nieu we Nederlandse overzetting, uit het Russisch, door Marko Fondse. Het boekje heeft intus sen al een tweede druk gehaald. Het is een uitgave van L. J. Veen's Uitgeversmaat schappij N.V., Amsterdam en met zijn 128 bladzijden kost het f 3.90. Tolstoj's verhaal kan worden vergeleken met Een nagelaten bekentenis van Marcellus Emants. In beide boeken doodt een heer van etand zijn vrouw als tragische climax van een mislukt huwelijk. Maar de sfeer bij Emants is heel anders dan die bij Tolstoj en ik weet niet of Emants in 1894 het vijf jaar oudere boek van zijn Russische collega kende. Bij Emants spitst zich alles toe op het individue le, het persoonlijke, terwijl Tolstoj zijn drama (in de trein) laat vertellen tegen de achter grond van sociale wantoestanden en vragen van algemene moraal. De Kreutzersonate wil exemplarisch zijn; je kunt het lezen als een literair pamflet tegen het leven van de Russische hogere standen, in overdaad, lediggang en wellust, in huichel achtig eerbetoon aan de moraal van de kerk. in onderdrukking van de vrouw die zich evenwel op duizend manieren weet te wre- -ken. „Dat staat weliswaar in de Tien Gebo den. maar die dienen alleen maar als exa menstof voor de priester, en ook dan zijn ze op geen stukken ns nog zo belangrijk niet als de regel voor het gebruik van ut in conditionele bijzinnert" (bl. 24). Fel keert Tolstoj zich tegen het praktische, maar ook tegen het theoretische materialisme van zijn dagen. Vooral de dokters krijgen er van langs. Nu legt de schrijver zijn afstraf fing wel in de mond van een romanfiguur, maar dit gebeurt met kennelijk welbehagen. Tolstoj wilde een zware last van zijn gewe ten af schrijven. Jezus' prediking, althans een bepaalde kant ervan, had hem aangeraakt Het is ook wel een beetje te begrijpen dat hij de boeren idealiseerde: hij moest voorbeel den zien om niet helemaal te vertwijfelen. En onder het arme volk leefde, vooral bij de vrouwen, echte godsvrucht. Zo lezen we op bl. 68: „En als zij (zijn vrouw) mens was geweest in de volle zin van het woord, dan had ze in God geloofd en zou ze net als die vrome vrouwen uit het volk hebben gezegd en gedacht: ,God heeft gegeven. God heeft genomen'." De Nederlandse uitgave die ik hier be spreek zou wel nooit het licht hebben gezien als de seksuele moraal en het huwelijk, in verband met de positie van de vrouw, er niet zoveel aandacht in gekregen hadden. Het huwelijk wordt op bl. 41 ala volgt omschreven: „Men verkoopt een onschuldig meisje aan een schuinsmarcheerder en ver bindt aan die verkoop bepaalde formalitei ten." Op bl. 49 leest men: „De verliefdheid was verlopen in de bevrediging van onze zinnelijke lusten en wij bleven tegenover el kaar staan in onze werkelijke verhouding, dal wil zeggen, als twee elkaar totaal vreemde egoïsten, die aan elkaar een maximum aan genot wilden beleven." Geen wonder dat de man in de trein een poos later zegt: „Wij zijn twee met een ket ting aan alkaar geklonken galeislaven ge weest. die eikaars bestaan vergiftigden en probeerden dat niet in te zien" (72). Over de emancipatie van de vrouw oor deelt de geschokte moordenaar negatief. „Met gymnasiale opleiding en speciale ho gescholen voor de vrouw valt daar niets aan te veranderen.... En dat de een wat meer van wiskunde afweet en de ander de harp weet te bespelen, dat verandert daar niets aan" (59). „De ontwikkeling en vorming van de vrouw zal altijd beantwoorden aan de opvattingen die de mannen omtrent haar hebben... Van daag de dag beweren ze zelfs, dat ze 'de vrouw hoogachten. Sommigen staan haar hun plaats af en rapen haar zakdoekjes op; ande ren erkennen haar recht op het bekleden van alle functies, erkennen dat zij haar rol in de regering moet kunnen spelen en wat dies meer zij. Dat alles doen zij inderdaad, maar toch bekijken ze haar allemaal op dezelfde manier. Zij is en blijft een genotmiddel. Haar lichaam is een genotmiddel. En zij weet dat" (57). Zie hier de actualiteit van deze tachtig jaar oude vertelling. Tolstoj neigde naar ascese en zou liefst de seksualiteit willen afschaffen. Vandaag beleven we de crisis van het celi baat in de roomse kerk. Doch ook kan men voortekenen van een reactie bespeuren, van een verlangen naar zuiverheid en eenvoud, naar meer zelfbeheersing en overgave, naar een herwaardering van soberheid en kuisheid. De commerciële belangen zullen dat voorlopig nog wel proberen te verhinde ren. Dr. C. RIJNSDORP Ka EN verschijnsel in onze beweeglijke t(jd is de verschuiving in de normen. Veel van wal gisteren werd afgewezen, wordt vandaag aan vaard of desnoods geduld. De voorbeelden zijn bekend. Het hangt alles ook samen met het mensbeeld van vandaag, daaronder begre pen het beeld dat de mens van zichzelf heeft. Hij voelt zich volwassen, wenst niet te wor den bevoogd, wil zelf uitmaken wat voor hem toelaatbaar is en ook uit reactie tegen een veelheid aan verboden van gisteren, kiest hU zijn vrijheid ruim. Daar zijn verder lieden die van deze situa tie nog eens extra gaan profiteren. Op com mercie ingeslelden hebben spoedig ontdekt welke mogelijkheden er liggen in de 'mark ten' die nu zijn opengevallen. Ze zijn er als de kippen bij, niet alleen om in de nieuw ontstane behoeften te voorzien, maar boven dien om tot nieuwe behoeften te animeren. Er zijn branches waar op deze wijze grof wordt verdiend, wat dan weer tot nieuwe „vestigin gen" leidt. zien op de vrijheid; men krijgt de naam nog in het "gisteren" te leven, schijnheilig te zijn en iemand te zijn die beter zijn mond kan houden. Kortom, er wordt "over hem heen gevallen", naar de typerende uitdrukking voor dit soort situaties. Nu wil ik aannemen dat de „schadelijke wer king" van deze lectuur, zeker op volwassenen en mogelijk ook op jongeren, heel wat gerin ger is dan in het verleden wel is gemeend. We zijn als mensen ook volwassener gewor den en kunnen méér „hebben". Wie zal overigens een bevredigende omschrij ving van het begrip "schadelijk" kunnen ge ven? Er zijn immers allerlei varianten van schade. Schade behoeft in elk geval niet sa men te vallen met „de sexuele criminaliteit bevorderend"; dit schijnt in elk geval met dit soort lectuur niet het geval te zijn, misschien zelfs integendeel. Het schadebegrip intussen omvat natuurlijk méér. M, ■ET is duidelijk waarop lk doel. Met name op de „sexshops", zoals men die en allang niet meer uitsluitend in onze steden ziet oprijzen: winkels waarvan de straatetalages niemand in het onzekere laten over wat men daarbinnen aan lectuur en niet alleen meer dat kan krijgen. De beschikbaarkoming van sexuele lectuur heeft de laatste jaren een trouwens nog steeds snel groeiende enorme omvang aan genomen. Reeds een oppervlakkige kennisne ming daarvan wekt de indAik dat er heel wat bij is dat, zoals onze strafwetgeving het uit drukt "aanstotelijk voor de eerbaarheid" moet worden geoordeeld en waarvan volgens; die zelfde wetgeving het verspreiden of openlijk ten toon stellen, ja zelfs het in voorraad heb ben, strafbaar is. Maar ook de grenzen van de toetsing aan deze wetsvoorschriften zijn gaan verschuiven. Er heerst bij politie en justitie op zijn minst onzekerheid omtrent wat nog dient te worden vervolgd en gestraft. De beslissingen zijn vaak niet eensluidend en ook het verschil in beoordeling ten deze, is al „nieuws" gewor den. Maar intussen neemt de beschikbaarko ming toe, gaan dë „verzorgers" van dit soort uitgaven steeds verder en verrijst de ene "sexshop" na de andere, met al groter bruta liteit in het etaleren. bezorgdheid bjj velen over heel deze gang van zaken is begrijpelijk. Helaas schijnt het zelfs al enige moed te vereisen om zijn be denkingen te opperen. Men heet immers spoe dig onverdraagzaam en het te hebben voor- ■AAR goed, ook als men dit alles „rui mer" wil zien, rijst toch de redelijke vraag of het met het "etaleren" (letterlijk en figuur lijk) van al deze lectuur, moet gaan zoals het tegenwoordig gaat. Want het gebeurt sterk opdringend en in feite op de straat. Dat toch, is een kenmerk van alle etalages dat ze als het ware tot de straat behoren, daarvan als het ware deel uitmaken. Grote zaken stellen de gebruikers van de straat zelfs in de gelegenheid om tussen de etalages door te lopen. Maar dan is de begrijpelijke vraag: moet het nu bepaald zó? De straat is toch van iedereen, is "openbare straat, waarop men toch niet geconfronteerd behoeft te worden en dit ook niet aan zijn soms nog jonge kinderen wil doen geschieden met wat men op redelijke gronden verwerpelijk en stuitend acht? Er zijn blijkbaar lieden die er echt behoefte aan hechten om zich dit soort lectuur aan te schaffen het zij dan zo, al veronderstellen we dat de toelaatbaarheid ook dan niet gren zeloos is. Maar ik vermag niet in te zien waarom de vryheid om zich aan te schaffen wat men dan beslist wil, een verlengstuk moet vinden in een aan een ieder brutaal opdringen ervan Ook aan degenen die voor zichzelf geen moei te hebben om aan dat opdringen heus wel weerstand te bieden. DIEMER PS Door verblijf buitenslands zal Ik enkele weken verhinderd zijn mijn wekelijkse Kanttekening te schrijven. Ik zal echter ook daarin worden ver vangen door mijn adjunct-hoofdredacteur H. P Ester. COR DE RUITER: in een paar dagen tijd van onbekend rijkaard te Den Haag tot nationaal tex- tielmagnaat, die de Centrum Bank met Gerzon, Bischoff, Schroder, èn wellicht het Linge riehuis, plus wie weet wat nog meer, omtovert tot GBS-beheer, een schip met één kapitein en op het ogenblik zo'n 2500 man personeel, van wie velen ontslag vrezen. Hij is niet de enige die van schending der SER-fuslege- dragsregels wordt verdacht, maar hij is wel de eerste die voorlo pig is „veroordeeld". Volgen nog klachten over DRU-Etna Daalde- rop en de verzekeringsgroepen Hudig en Langevelt c.a. Om in de economische hoek te blijven: Unilever krimpt het per soneelsbestand op de hoofdkan toren in, Philips boekt flink stij gende winst o.a. door kleuren televisie. Bij Akzo winstdaling. DAF ziet de produktie stagneren en wil Marokkanen werven. Hoog ovens krijgt voor de vestiging c,. de Maasvlakte last met de nieu we Rijnmondraad. Grand Bazar in het zuiden gaat naar V en D en dat betekent dat 400 man over bodig worden. De stakingsdreiging in de ha vens is afgewend. Het leven werd 5 procent duurder in een jaar; de verwachting is 4 procent over heel 1970. De economie komt weer onder spanning, constateert de regering. Het NVV verklaart zich alvast tegen de verhoging van de BTW: geen conjunctuur verbetering over de rug van de werknemer. Drs. Den Uyl stelt zijn kandi datuur voor het lijsttrekkerschap door een bespiegeling over de kabinetsformatie. Hij zou na een halve eeuw wel eens een kabinet zonder de KVP willen zien. Mey er Sluyser en anderen worden in tussen uit de PvdA gezet. In de e.r. gespreksgroepen wil de helft dat de inflatie-correctie geheel wordt uitgevoerd; 32 proeent vindt van niet, want de BTW moet er tóch voor omhoog. Een bomalarm zet het departe ment van minister Klompé op stelten. Wanhopige Zwanenbur gers vernielen radiobakens op Schiphol. Surinamers slaan de boel kort en klein In het gebouw van de vertegenwoordiging In Den Haag. De NOS en de KNVB worden het voorlopig eens over voortzet ting van de voetbalflitsen op de TV. Een actie tegen huizenbouw in Uithoorn in afwijking van de plannen heeft succes: de gemeen te moet stoppen. Het reizigersver- voer bij de spoorwegen begint te stijgen. Het buitenlands nieuws beperkt zich wel tot het Nabije Oosten (Israël gaat akkoord met vredes besprekingen ondanks klachten over bestandsschending; Egypte wil geen verkenningsvluchten bo ven het Suezkanaal), de cholera (uitbreiding tot Pakistan en wel licht Guinea), zenuwgas en mos terdgas op de bodem van de oce aan, het gebruik van marihuana in het Amerikaanse leger, verzet tegen supersoon vliegen in Ame rika en een beweerd financieel fiasco van de Concorde. Als jullie in het kamp van de lap geen menselijkheid, geen saamhorigheid, als jullie Jezus Christus niet hebt leren kennen, dan zijn jullie het kamp niet waard geweest. Omdat ik weet dat het wel zo is, daarom behoren deze kampjaren tot het beste van ons leven (Ds. Gabe van Duinen). Nieuws Links heeft de. Partij van de Arbeid gestolen (Meyer Sluyser). door Bert de Jong Een van de bezienswaardigheden van Kopenhagen is het Kastellet (kas- teel). In de oude bakkerij (nu ingericht als een moderne briefing-room) van het bolwerk aan de oostkant van de stad geeft generaal Eigil Hilmar Wilff een overzicht van het hoe en wat van de Deense verdediging. Aan het slot van het betoog heb je de indruk zo volledig mogelijk over de Deense ver dediging te zijn geïnformeerd. In ieder geval heeft de Deense generaal, die direct verantwoording verschuldigd is aan de minister en als chef van de defensieataf tegelijk commandant is van leger, luchtmacht en marine, elke schijn van geheimzinnigheid vermeden. Voor hem is het militaire leven en streven beslist niet iets dat apart staat van de maatschappij. De hele entourage is alles be halve militair1 en dat Kastellet is voor iedereen vrij te bezichti gen. Deze zetel van het Deense commando lijkt veel op een be gijnhof. 'Een sfeervolle binnen plaats wordt afgesloten door een kerk met het grote op schrift: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven. Over het algemeen zijn de Denen niet militaristisch, beves tigt de generaal. Er zijn zelfs veel dienstweigeraars. Maar men ziet wel de noodzaak van een goed defensie-apparaat in. En men is kritisch ingesteld. Door het verenigd commando (in de persoon van generaal Wolff) is een betere democra tische controle mogelijk. De ge neraal spreekt van een kritische begeleiding door de publieke opinie. Als voorbeeld noemt hij het nieuwe defensieplan van de sterke Sociaal Democratische partij, die 63 leden telt in het 179 leden tellende parlement (Folketing) De socialistische oppositie wil een modern en snel te mobilise ren apparaat. Het aantal dienst plichtigen wordt verminderd van 13.000 tot 7.000 en het aan tal gevechtsvliegtuigen van 112 tot 72. Buitenlandse kranten schre ven verontwaardigd: „De Deense socialisten willen de de fensie aan de Duitsers en Ame rikanen overiaten". Generaal Wolff is evenmin gelukkig met het plón. „Op deze manier houd je geen leger over", luidt zijn commentaar. De avond tevoren heeft hij voor de televisie een debat gevoerd met de socialistische defensie specialist Olesson. Dat een mili tair in de politieke arena treedt, is heel gewoon in Denemarken. „Waarom niet?" vraagt gene raal Wolff. „Wij zijn toch ook gewone burgers. Behalve mili tairen zijn ook politie-offieieren en rechters lid van het parle ment." Het pikante van het socialis tische plan is, dat volgend jaar verkiezingen worden gehouden eh dat de verwachting is, dat de partij daarna weer aan de rege ring zal deelnemen. Maar van Olesson krijgt men niet de indruk dat dan de de fensie van Denemarken en de noordflank van de NAVO wordt verzwakt. Volgens hem is de Deense defensie nu ouderwets en helemaal niet aangepast aan de omstandigheden van het land. Olesson wenst een moderne lokale defensie. Hij hamert er maar op, dat de kwaliteit van de defensie beter wordt. Dus Denemarken laat het niet aan de Duitsers en Amerikanen over en van een verlaging van de atoomdrempel is geen spra ke. De woordvoerder van de Li berale Partij (34 zetels) legt er de nadruk op dat in de eerste plaats gelet, moet worden op de NAVO-verplichtingen, maar de Radicale Liberale Partij (27 ze tels) voelt wel wat voor het so cialistische plan. De zorg is vooral, dat de Duitsers te veel invloed krijgen in de defensie. De Socialistische Volkspartij denkt hier nog radicaler over. Oksel Larsen en de andere tien parlementsleden willen dat De nemarken uit de NAVO treedt. „In een wereldoorlog heeft ons land toch niets te doen", luidt het argument. Gezicht op Kopenhagen Zo is de Deense defensie vol op in discussie. Maar generaal Wolff, die zich zeer bewust is van de belangrijke strategische positie van zijn land, maakt zich geen ernstige zorgen en... dóet zelf graag aan deze discussie mee. Ook Otto Grieg Tidemand, de minister van defensie van Noor wegen, heeft deze politieke zor gen niet. Slechts zes leden van de Storting zijn tegen de NA VO. Evenals in Denemarken mo gen geen atoomwapens op het eigen grondgebied worden op geslagen. Ook Noorwegen kent een sterke en goed georgani seerde nationale reserve, over het gehele land verspreid. De defensie heeft een goede naam bij de bevolking. Deze waardering is vooral na de Tweede Wereldoorlog ontstaan. Het land heeft een sterke kust- vloot van snelle en vaak houten motortorpedoboten Het grootste deel van Noor wegen ligt achter het neutrale Zweden, dat over een sterke de fensie beschikt Geen land in Europa heeft zoveel gemiddeld per hoofd van de bevolking aan het militaire apparaat uitgege ven. Het accent van de Noorse defensie ligt in het noorden in Finmark, dat aan Rusland grenst. Hier zijn 17.000 man pa rate troepen gelegerd. In Noorwegen wordt overi gens niet het meeste geld aan de defensie uitgegeven. In dit moeilijk begaanbare deel van Europa vraagt de aanleg van wegen, tunnels en andere mid delen voor de communicatie het grootste bedrag van de staatsuitgaven. Behalve een civiele ombuds man heeft Noorwegen ook een ombudsman met commissie voor de militairen. Klachten van al lerlei aard worden in behande ling genomen. Gemiddeld be kijkt de militaire ombudsman, die door het parlement wordt benoemd, zo'n 300 tot 400 geval len per jaar. Minister Tidemand zegt, dat liet systeem goed werkt Hij ziet een duidelijk verband tussen het optreden van de ombuds man en de goede naam, die de defensie heeft. Over politieke discussies door de militairen in de kazernes worden geen moeilijkheden ge maakt. Het is waar, er bestaan strenge regels, maar die zullen worden veranderd. In Denemarken is politieke discussie in de kazernes alleen toegestaan tegen de verkiezin gen. Sinds de oprichting van de volkerenorganisaties is Dene marken lid van de Verenigde Naties. Men weet in Kopenha gen, dat men als klein land be trekkelijk weinig invloed kan hebben op het politiek gebeu ren. Wel bestaat er voor een land als Denemarken een belangrijk middel om veel te doen voor het bewaren van de vrede in de wereld: meedoen aan de aktivi- teiten van de Verenigde Naties. Op militair terrein leverde men sterke contingenten, daar waar de brandhaarden dreigden uit te slaan. Zo waren Deense troe pen aanwezig op Cyprus, en de Kongo en in de Gazastrbok. Het neutrale Zweden en Noorwegen leverden eveneens hun bijdragen aan de Verenigde Naties, taet is geheel in de lijn van de Scandinavische militaire politiek: het bewaren van de vrede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17