schaak Amerika herdenkt De wijk vraagt om contactpersoon" WOMAN SUFFRAGE SO*1 ANNIVERSARY I ft Miniaturen dialoog WEINIG ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 2 De Amerikaanse posterijen zijn om redenen, waarvoor ik geen verklaring heb kunnen vinden, de eerste maanden van dit jaar met een heel schaars uitgifteprogramma uit de postale bus gekomen. Het schijnt echter dat men thans het oude tempo heeft terug gevonden en daarom moet ik u deze week wat nieuwtjes uit Amerika brengen. De staat Maine aan de Atlan tische kust bestaat 150 jaar en voor dit jubileum kwam een her denkingszegel van 6 ct in omloop met een reproductie van het schil derij van Edward Hopper „De vuur toren van Two Lights", (kuststation van Kaap Elisabeth). Voorts verscheen een zegel In het kader van de bescherming van In het wild levende dieren met de afbeelding van een buffalo, de EISENHOWER-USA Amerikaanse bison. Buffalo's zijn tegenwoordig nog sleghts te vin den in nationale parken en op parti culiere farms. Een bekend reservaat voor bisons is het Custer State Park (Zuid-Dakota). Vorig jaar is op 14 oktober een zegel verschenen voor generaal Eisenhower (1890-1969). Zijn han delsmerk de "smile" was het ken merkend beeld op die zegel. Thans is zijn portret op een permanente zegel uitgegeven. Iedere president wordt na zijn dood op deze wijze geëerd. De foto is in 1953 van Ike genomen toen hij op het punt stond vla de tv het volk In te lich ten omtrent het einde van de oor log in Korea. Het witte huis is ook weer eens te zien op een zegel, die deze maand verscheen met de Ameri kaanse vlag als hoofdmotief. De zegels werden voor het eerst ge drukt op een nieuwe Huck-negen- kleurenpers. Deze machine is aan merkelijk goedkoper, omdat het drukken, het aanbrengen van de gomlaag en fosfoorstrepen en de oerforatie in één drukgang ge beurt. Vandaag 22 augustus komt een hetdenklngszegel in omloop ter ere van de dichter Edgar Lee Mas ters; hij schreef o.a. „Spoon Rlver Anthology". Het Amerikaanse vrouwen kiesrecht dateert uit 1920, een jubi leum dat een herdenkingszegel waard is. Want de dames hebben het destijds niet cadeau gekregen; gevangenschap e.d. moesten er aan te pas komen om dit recht af te dwingen. Links op de zegel is het beeld te zien van hun aktie, zoals die per auto (door een man bestuurdl) werd gevoerd. Rechts een vrouw die de moderne stern- machine bedient. Op 1 september komt in de VS aen nieuw briefkaartformulier uit. waarop een zegel van 5 ct met meteorologische symbolen is afge drukt wegens het 100-jarig bestaan van de Amerikaanse weerberich- tendienst. Het 300-jarig bestaan van de staat Zuid-Carolina wordt op 12 september gevierd met de uitgifte van een zegel. Daarop zijn gebou wen en produkten van deze staat tegen een achtergrond van pijn boomhout te zien. De laatste Amerikaanse zegel Correspondent!» en oplossingen sen de heer H. J. J. Slevekoorde. Goudreinetstreat 12S, Oen Haag. Goede afloop De goede afloop voor de een, betekent vrijwel zeker de onder-, gang van zijn tegenstander. Maar deze keer willen wij de menselijke factoren in het schaken nu eens zonder meer buiten beschouwing laten en ons concentreren op de stellingen. Drie stellingen waarin de witspelers het nodige hadden opgebouwd, of zo U wilt de zwartspelers de nodige steken hadden laten vallen. Het zal U niet ontgaan dat de witspelers in deze stellingen uitste kend staan, hoewel dit oordeel misschien meer gevoelsmatig dan zorgvuldig overwogen is. Hoe dan ook: Ze gaan alle drie winnen. (1) Uit een partij Katalymov— Mnazakanjan (Sovjetunie 1959) Hoewel de voortzettingen niet erg moeilijk zijn, zullen ze toch wel enig zoeken en controleren vergen. Dat Is dan de enige aanwijzing die wij geven. (1) Simlsch-Thomas. Na 1 PM won wit als volgt- 2. DxfStll Kxf8 3. Tc8 Ke7 (3. Ta8 4. Tfcl Ke7 Is slechts een verwisseling van zetten) 4. Tfcl Ta8 5. h4l (Direct 5. Txa8 Dxa8 6. Tc8 faalt op 6 Dat 1 7. Lfl Kxd7. Maar nu is er geen verdediging meer) 5. Db6 6. Txa8 Pe2 7. Khl en zwart gaf het op, want op 7. Pxcl volgt 8. Te6t plus d8Dt met winst. (2) Czaya-Staudte. Zeker. 1. h6 was een uitstekende zetl Er volgde 2. Txf6 (Schijnbaar Is wit nu uit de moei lijkheden. maar met het prachtige) 2. Dxe6ll dwong zwart zijn tegenstander de vlag te strijken. Na 3. Dxe6 of 3- Txe€ dwingt 3. Tctt het mat af; op 3. Tfl ~'1t 3. Dxf7. en na 3. h3 komt 3. volgt 3 Dxrêl (3) Tal-Antoschin. Tal had In prachtige combinatiesti]! kunnen winnen: 1 Df5'! g6 2. Dd7 I (Dreigt 3. Pg5t en mat) 2. Sh5 3. Pg5t Kg6 4. Df7.t Kxg5 5. g3ll wart bevindt zich nu In een overbreek- baar matnet) 5. Db6 6 h4t gK4 7. Kg2 plus mat. Of: 5. Db6 6. h4t Kg4 7. Dd7t; Kf3 8. Dxd3t Kg4 9. Kg2 plus mat. Het is vreemd dat een aanvalskunstenaar par excellence als Tal zich deze kans liet ontgaan (3) Uit een partij EvansBisguler (Kampioenschap ^der^ Ver. Staten \yLi 9 *j i. ii 1' A 1 A A 4 j 1 Av 1 (1 i. I 1 A A M \ll|r n ÉÉi 1 Él A ïtïl E AJ JaL A JsL A 11 PU w 1 1 8 a combinatie. Hoe? 1 snel door een Iraale Ook hier won wit aan zet snel. Ho»? Wit aan zet kon een geslaagde overval op zijn tegenstander uitvoeren. Hoe? 1 de heer A. j. Ivent, Frankenslag 69. Den Haag. De naam G. L. Gortmans zegt de Jongeren weinig of niets. De oude ren des te meer. Deze lange tijd in Engeland wonende Nederlander is van grote betekenis geweest voor het nationale damleven. Gortmans' belangstelling ging in het bijzonder uit naar de miniatu ren en de z.g. „scherpe regels" Van een miniatuur gaf hij deze de finitie: De miniatuur heeft een be- ginstand welke uitsluitend bestaat uit schijven en wel hoogstens ze ven aan elke kant (dit aantal werd voor het eerst voorgesteld door H. de Jongh). De „scherpe regels" werden door hem In samenwerking met an deren, vooral W. B. Monsma, ont worpen om ordening tot stand te brengen. De beginstand moet mo gelijk zijn volgens geldende spel regels, oneconomische afwikkelin gen zijn taboe, verwisselbaarheid der zetten eveneens. Fiquranten dat zijn schijven die niet aan de combinatie deelnemen, doch alleen voor krachtsevenwicht zijn bijge plaatstzijn verboden. Zijn boek „1001 miniaturen" (1938) werd een bestseller en wordt nog altijd veel beqeerd. He laas is het nog uitsluitend antiqua risch te krijgen. Pogingen worden in het werk gesteld om tot een herdrukte komen. Uit zijn boek drie composities van de auteur zelf. De oplossingen komen in een volgende rubriek. De van deze bespreking toont het ge weldige rotsreliëf van Stone Moun tain, niet ver van Atlanta (Georgia) In de rotswand zijn over een op pervlakte ter grootte van een nor maal voetbalveld de figuren van generaal Robert E. Lee, Jefferson David en Stonewall, allen te paard, uitgehouwen. De beelden zijn zo groot dat een man gemakkelijk in de mond van het paard van de generaal zou kunnen staan. Voor de verzamelaars van Amerika dus voldoende werk aan de winkel. J. J. M. KIGGEN bedoeling is dat de vraaqstukken vanaf het blad dw.z. zonder bord en schijven wo'den opge lost. (1) Zwart: 1.2. 15.19. 22.24. 33 Wit: 25. 30. 35, 37, 41*1. 47 diagram II (2) Zwart: 1.9, 11.18. 19,21 38 Wit: 29. 30. 37, 40. *6 47. 49 'diagram III (3) Zwart: 4. 12. 13 16 21 2e 15 Wit: 15. 24,27, 32,33, 48,50 Voor alle opgaven qeldt: wit speelt en wint. A. J. Ivens Dubbele Haydn-lp Iramac heeft een dubbele lp uitgebracht, die een interessante bijdrage levert ter completering van Haydn's oeuvre. Deze opna men hebben we voor een groot deel te danken aan de ijverige Haydnspeurder H. C. Robblns Landon. De originele scripten van de op de platen uitgevoerde sym- phonieën nl. no 62 in D, no 66 in B en de 69ste in C zijn gevonden in het Esterhazy archief. Zoals bekend heeft Haydn de Esterha- zy's zeer lange tijd gediend als hofkapelmeester, Symphonie No 67 in F werd gevonden in het klooster van Kremsmünster in Boven- Oostenrijk, waar de ontwikkelde Benedictijner monniken een prachtige Haydn bibliotheek had den aangelegd, die niet alleen een groot deel van zijn strijk kwartetten bevat maar ook zo'n tachtig symphonieën. De weergave van het Haydn Foundation orkest is spiritueel en geeft een karakteristiek van Haydn's blijmoedige levensinstel ling. „Da mir Gott ein fröhliches Herz gegeben hat, so wlrd er mir's schon verzeihen, wenn Ich ihm auch fröhllch diene". Deze uit spraak van Haydn gold in het bijzonder zijn kerkmuziek, doch de weerklank daarvan treft men in de meeste van zijn composi ties. De symphonieën geven een beeld van 's meesters doorzichti ge en heldere schrijftrant. Het is muziek die ook de leek onmidde- lijk aanspreekt. Men heeft hem de meester van de nieuwe instru mentale stijl uit de achttiende eeuw genoemd. Het is kostelijk te horen hoe Haydn zijn invallen, vaak geïnspi reerd op de volksliederen uit het Burgenland met zijn boerse rust en beroemde wijnen, weet te ver werken tot knappe en zeer origi nele thematische constructies. Klassieke muziek, die men tel kens weer en graag hoort en daarom waard is te bezitten, af gezien nog van het streven die aan de productie van deze platen ten grondslag ligt, nl. het minder bekende werk van Haydn in een goede platenserie vast te leggen. De opnamen zijn perfect en de ruimtelijke werking bij het stereo afspelen is bijzonder goed. (Ira mac 2-6705). „Wat ik verwachtte van huisbezoek? Hulp voor mijn in nerlijke moeilijkheden. Er wordt wel een bijbeltekst gelezen en besproken. Ook gebeden, wat mij aanspreekt. Maar het ver vliegt weer zo", klaagt me vrouw van H. te Wassenaar. „Dat is niet de schuld van het bezoek, doch van mijn eigen te kortkomingen. Wat worden we ook in de kerk afgeleid. Wat blijft er achter van de preek?" Deze lezeres pleit voor vrouwelijke ambtsdragers. Een lezeres uit Bolnes is hoogbejaard. Zij en haar man zijn „nog wel op de been maar toch allebei ongeneeslijk ziek. De dominee bezoekt ons min stens eenmaal per maand, dik wijls meer en dan wordt er niet over koetjes en kalfjes gespro ken maar over het eeuwig wel zijn. In het ziekenhuis bezoekt de pedikant mij, heb ik moeilijk heden dan kan ik bij hem te recht." De heer H. G. Reedijk te 's- -Gravendeel heeft .wat zinnige suggesties aangaande pastorale zorg: „In elke wijk een contact persoon die predikant en ouderlingen waarschuwt als er mensen in geestelijke of licha melijke nood verkeren. Deze contactpersoon dient veel mensenkennis te bezitten. De kerk moet niet alleen 's zon dags in het middelpunt der be langstelling staan, maar de hele week. De kerk van Jezus Chris tus moet meer mensen in het kerkewerk betrekken. Predikant en ouderling moeten aanvoelen of de sfeer voor een geestelijk gesprek aanwezig is. Die sfeer is er wanner Jezus zelf aanwezig is." „Er zijn zieken die niets .aten weten en dan klagen dat er nooit een dominee komt. Over kwalen spreken moet niet te lang duren, dan komt men nooit tot een geestelijk gesprek. Het is om de mensen te kennen gewenst regelmatig huisbe zoek te doen. Men kijkt soms liever TV dan ambtsdragers te ontvangen, dat is ontmoedi gend", aldus mejuffrouw Ko ning, Dordrecht. Zij is tegen de vrouw in het ambt. vrouwen kunnen wel hulpdiensten ver richten (H.V.D.) en waar bejaar den of zieken tobben met huishoudelijk werk een handje gaan helpen. Zij heeft geen kla gen over pastorale zorg7 „Het alleen zijn kun je ook ervaren met mensen om je heen die je lief zijn maar die niet in staat zijn je liefde en begrip terug te geven", vindt een lezeres uit Vlaardlngen. Soms loopt dat als een draad door je leven. Bij thuiskomst uit het ziekenhuis (daar had ik niet te klagen over belangstelling) bleek de operatie mislukt. Dan heb je ook hard een woord van troost en bemoediging nodig. Het gemis eraan wordt een pijn als de pijn van de operatie. Een ander kan niet beseffen hoe moeilijk dat is" „Eenmaal is de dominee bij ons binnengeweest om de doopkaart van mijn zoon op ta fel. te leggen. Onze dominee is nu twintig jaar bij ons. Een ouderling hebben we tweemaal in die tijd gezien. We zijn trou- we kerkgangers maar hebben met ontzettend veel ziekte te kampen gehad", meldt een le zeres uit Numansdorp. „Je kunt wel eens zo in de put zit ten, en dan zou een gesprek met een predikant je er wellicht uit kunnen helpen. Het kerkbe zoek loopt hard terug, maar is dat een wonder? We moeten wel geven, de liefde moet hier van één kant komen en dat gaat niet op. De dominee ont vangt zijn salaris en dient er voor te werken. Daar is huisbe zoek bij inbegrepenl" De vrouw van een ambtsdra ger kan wel zeggen „dat dit werk niet meevalt. De hele dag werken. Vaak overwerken. Dan nog op huisbezoek of bij gezin nen zaakjes opknappen, mensen^ bijstaan in huiselijke en geestelijke omstandigheden. Niet ieder mens kan openhaitig praten: Vergeet niet dat ouder lingen en predikanten vaak te leurgesteld weggaan. Ik ver wacht van huisbezoek veel: steun, kracht en medeleven. Veel leed hebben wij om ons heen gezien, een telefoontje naar dominee en hij kwam zo. Hij heeft er ons fijn doorheen geholpen met zijn preek. De zorg om ons zullen wij nooit vergeten", aldus een lezeres uit Alphen a. d. Rijn. In Renesse pullen de kerken uit, het aantal kerkgangers loopt in de duizenden. Onder hen zijn vaste gasten voor weekeinden en mensen die hier een tweede huis hebben. Predi kant en scriba boden een in een vriendelijk brief, in een poging tot beter contact met recrean ten, huisbezoek aan. De gast- kerkganger kan regelmatig het. kerkorgaan ontvangen van dit recreatiedorp. „Het verheugt ons dat we u geregeld In onze kerk diensten zien". VAKANTIE Hiermee is de sprong ge maakt van pastoraat naar va kantie. Wat was uw aardigste belevenis, hoe hield u het kroost bezig tijdens regenachti ge dagen, hoe beleefde u de kerkgang elders? Pennevruch- ten (die na plaatsing beloond worden met onze pockets Dokter zegt 1 of 2, of Tippara- de, dan wel een verrassing) zien we graag tegemoet. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLÈ/f VAM NICOLAAS NICKLEBY 259 De vader was te vol van zijn zegepraal, om de blik van verachting op te merken, die Nicolaas niet had kunnen verbergen. 'Daar,' vervolgde hij, 'u hebt uw boodschap en u kunt gaan. Of hebt u nog andere - ha - ande re orders?' - 'Nee,' antwoordde Nicolaas ernstig,'en uit achting voor uw vroegere stand heb ik ook dat woord niet gebruikt, evenmin als een ander woord dat enig gezag van mijn, of enige afhankelijkheid van uw kant kon betekenen. Ik heb geen orders, maar ik heb vermoedens - en die wil ik n zeggen al maakt u zich daar nog zo boos om, vermoedens, dat u van plan bent iets veel ergers met uw dochter te doen dan haar voor uw onderhoud) te laten werken, al had zij zich daarvoor dood gewerkt. Dit zijn mijn ver moedens, en die vermoedens maak ik op uit uw eigen gedrag. Uw eigen geweten zal u zeggen of zij gegrond zijn of niet.' - 'Om 's hemels wil!' riep Madeline angstig uit, 'bedenk dat hij ziek is, meneer!' - 'Ziek?' schreeuwde Bray, die van toorn bijna stikte. 'Ziek? Moet ik mij door een winkeljongen laten beschimpen, en haar hem horen smeken medelijden met mij te hebben en eraan te denken dat ik ziek ben?' Hier kreeg hij een aanval van zijn kwaal, zo geweldig, dat Nicolaas een ogenblik voor zijn leven vreesde, maar toen hij zag dat Bray weer bij kwam verwijderde hij zich, nadat hij Madeline een teken had gegeven, dat hij haar iets van belang had mee te delen, en buiten de deur op haar wachten zou. Na een poos hoorde hij de zieke zeggen, dat hij alleen wildej zijn. 'Ach!' dacht Nicolaas, 'kon ik haar toch overhalen dat ze zich nog' slechts een week bedenkt!' - 'U hebt een boodschap voor mij, meneer!' zei Madeline, terwijl zij met de grootste ontroering de kamer uitkwam, 'Maar ik bid u, hou me nu niet op, kom overmorgen terug.' - 'Dan za! het te laat zijn, te laat voor wat ik te zeggen heb,' antwoordde Nicolaas, 'en u zult niet meer hier zijn.' Ze probeerde langs hem heen te gaan, maar Nicolaas hield haar zacht tegen. 'Luister maar even,' zei Nicolaas, 'niet naar mij alleen, maar naar hem in wiens naam ik spreek die op reis is, en uw gevaar niet kent. Om 's he mels wil, luister!' Op dit ogenblik kwam de arme meid met rood behuilde ogen een andere kamer uit, en op dringend verzoek van Nicolaas bracht zij haar meesteres in dat vertrek. 'Ik verzoek u, ga weg, meneer!' zei Madeline, toen Nicolaas haar volgde. - 'Ik kan u zo niet verlaten,' antwoordde Nicolaas. 'Ik heb een plicht te veAmllen, hier of in de kamer die \yij zoeven verlaten hebben, hoe ge vaarlijk dit ook voor meneer Bray zou kunnen zijn, moet ik u smeken om nogmaals over de noodlottige stap na te denken, waartoe u gedwongei wordt.' - 'Welke stap bedoelt u, en door wie word ik gedwongen, meneer?) vroeg Madeline met een poging, een trotse toon aan te nemen. - 'Ik bi doel dat huwelijk,' zei Nicolaas, 'dat huwelijk, dat door iemand die nog] nooit voor een vuile streek is teruggedeinsd, en nog nooit tot iets goeds heeft meegewerkt, op morgen is bepaald. Dat huwelijk, waarvan ik vi meer weet dan uzelf. Ik weet hoe men u gestrikt heeft. Ik ken de boos wichten, die dit plan hebben gemaakt. U wordt voor geld verraden en verkocht, voor geld, bevlekt met de tranen van ongelukkigen, zo niet met het bloed van tot wanhoop gedreven zelfmoordenaars.' - 'U zegt dat u een plicht te vervullen hebt,' zei Madeline op vaste toon. (WORDT VERVOLGD) l Met weinig middelen kunnen soms leuke resultaten worden geboekt. Iedere speler zal dat wel eens hebben meegemaakt. Niettemin behoren deze spellen niet tot de gemakke lijkste, omdat de problemen in deze bijzon dere gevëlljën niet altijd worden doorzien. Ditmaal dan ook twee voorbeelden, die dat tonen. In het eerste spel lagen de kaarten: A A H 6 4 2 52 432 4* H V 9 108 w 0 v> HB864 AV107 __L.J A 7 West opende met 1 4» en herbood deze kfeur na 2 O van Oost. Na 3 Q? van Oost sprong hij naar 4 waarmee de bieding eindigde. Op het oog een eindbod met wei nig mogelijkheden, daar bijv. zes troeven worden gemist, die bij een 42-verdeling voor problemen kunnen zorgen. Verder moet AV goedzitten, evenals O H. Niettemin is 4 het proberen waard, de zwakke troefsteun van Oost ten spijt. Inder daad kon 4 worden gemaakt omdat Noord zowel 9 AV had als O H. Dat was natuur lijk een meevaller, maar West had bijv, pech dat Zuid vier keer troef had. Noord kwam tegen 4 met (van een vierkaart) uit voor de aas van Oost. Er werd één keer troef gespeeld en succesvol In rui ten gesneden, wat ook de tweede keer, na dat West in aan slag was gebracht. Het afspel was nu simpel. 4 4 werd gemaakt, daar West alleen twee troef(!)slagen kwijt raakte en <Z> A. Veel spelers zouden 4 4 niet hebben aangedurfd vanwege de zwakke troefkaart. Het tweede spel laat ongeveer hetzelfde zien. alleen is de troefkaart sterk in verge lijking met de bijkaart. Verder had Noord met O geopend. Na een volgbod van 1 4, was Oost in vier 4 terechtgekomen. Zuid kwam Correspondentie aan de heer B. 1. Nuy», Burg. Baumannlaan 163c. Rotterdam. natuurlijk met O uit en Noord maakte toen H. waarna de vrouw werd afgetroefd. De troeven werden gehaald en 0 7 voorge speeld. Er ging nu nog één <?-slag verloren. 4 54 H V 8 3 O A 10753 4 HV H 9 7 6 N A B 10 3 2 107 W O O A B 6 2 O H 9 6 2 O VB2 B 10 6 3 8 4 V 8 954 84 4 A 9 7 5 4 2 Men ziet dat op een vrij zwakke kaart Oost en West hebben uiteindelijk maar twin tig punten toch met weinig middelen een redelijke score kan worden geboekt. G. I. Gortmans OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. mica, 4. aak, 6. Esla, 9. R.O., 10. elan, 12. open. 14. p.u., 16. Aken, 18. akker. 20. Ijver. 22. mentor. 24. elder», 26. cr, 27. redenatie, 30. te, 31. Mur. 32. red, 33. ank, 35. lom. 36. kunde, 38. dok, 40. rad, 41. lap, 42. ent, 43. las, 44. keg, 46. stang, 48. gom. 50 lek, 52. ind., 53. arm, 55. Em, 57. delegatie, 60. dm., 61. narede, 63. Arnhem, 65. enig, 66. Eelde, 69. dole. 70. Tl, 71. ende, 73. alge. 75. tr., 76. eend, 77. mak, 78. Elia. Vert.: 1. moker. 2. centrum, 3. al, 4. ank, 5. koe, 6. Ee, 7. snijdend, 8. apert. 9. ramen. 11. aard, 13. pret, 15. Ursem. 17. en. 19. konen, 21. V.E., 23. oer. 25 Lla, 28. eruptie, 29. addenda. 31. model. 34. kolom, 35 lak. 36. kas, 37. eng. 39 kam, 45. gedegen. 47. angel, 48. gren del. 49. renet. 51. ked. 53. air, 54 emmer, 56. .nanie, 58. leed, 59. tael 60. delta, 62. r.l.. 64. ho. 67 Eem, 68 dak. 72. Nd.. 74. ge. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aar ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORDPUZZEL HORIZONTAAL: I. vreemde munt; 5. roosvormig sieraad; 9. bezinksel; 12. vrucht; 14. societé (afk.); 15. negenoog; 17. vogel; 19. vette vloeistof; 21. meisjesnaam; 23. wetenschappelijke kinderstudie; 26. muzieknoot; 27. onderricht; 28. vallei; 29. zelfkant; 30. voorvoegsel; 31. boerderij; 33. klimop; 36. lidwoord; 37. Europeaan; 39. treurspel; 41. twijg; 43. ontgonnen land; 44. voordeel; 45. Z.-Amer. thee; 47. een der jaargetijden; 50. eek hoorn (gew.); 53. slede; 54. salaris (Z.N.); 56. aanloop; 58. muzieknoot; 59. geit; 60. steensoort; 62. gesneden steen; 63. volksnaam van de kauw; 64. wratmeloen; 68. voorzetsel; 69. brandbaar koord; 70. reus; 72. wijn soort; 73. lied; 75. levenslucht; 77. pijnboom; 78. uitslag op metalen; 79. plaats bij Trier. VERTICAAL: 2. waterstand; 3. water in Utrecht; 4. sluw; 6. rund; 7. bontsjaal; 8. water in Friesland; 9. telwoord; 10. meisjesnaam; 11. Alge meen Kiesrecht (afk.); 13. riviertje op de grens van Drente en Overijssel; 15. vloerlljst; 16. geneeskrachtige wortel; 18. zonder twijfel (afk. Let.); 19. koning van Basan; 20. neerslag; 22. romeins keizer; 24. rivier in Duitsland; 25. voorheen; 26. verstand; 31. vaartuig; 32. nobele; 34. ver dichtsel; 35. plaats in N. Br.; 38. onder rabbinaal toezicht (afk.); 40. bij rivier van de Rhöne; 42. eikenschors; 45. bloelwljze; 46. zangstuk; 48. verharde huid; 49. keukengerei; 51. lusthof; 52. verhaal; 55. bekoorlijk; 57. strijdperk: 61. plaats in Drente; 64. kortstondig; 65. deel van de bijbel; 66. Oriënt Expresse (afk.); 67. rijst in de aar; 69. lynx; 71. wig; 72. familielid; 73. onderofficier (afk.); 74. boom; 76. pers. voornaamw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14