Reformvoedsel wint meer veld een,,schoon" verleden In Moddergat zweeft Arts uit sfeer van 't strafrecht halen Huib Goudriaan op zoek naar smakelijker eten TOT BEHOUD VAN EEN GOEDE AARDE je voelt je prettiger met onze produkten. krachten die vanuit de kosmos, de wereldruimte, tot haar ko men. En in een aarde die dood is geworden door giftige midde len en structuurvervalkunnen deze krachten nauwelijks door dringen. 'Dynamische' preparaten als koemestpreparaat en kiezelpre paraat worden op de biologisch- dynamische bedrijven gebruikt om de levensprocessen, die beïnvloed worden door kosmische krachten, te onder steunen. Door de biologische (natuur lijke meststoffen) en dyna mische aanpak wordt vol gens de voorstanders een in het oog springende verbetering van de bodemstructuur bereikt. Wat is nu het raakpunt tus sen de reformhuizen en de twaalf biologisch-dynamische bedrijven, die Nederland telt? Mej. Schilthuis, eigenares van 'De vier jaargetijden' in Nieuwe Wetering en tevens bestuurslid van de Biologisch-dynamische vereniging, zegt: „Wij gaan uit van het behoud van de gezonde aarde en de levende bouwvoor, en de reformhuizen baseren zich op het brengen van gezond voedsel. Zodoende raken we el kaar heel dicht". Mejuffrouw Schilthuis troont me mee naar achter het huis waar het distributiecentrum van de biologisch-dynamische bedrijven in het westen is ge vestigd. „Alstublieft, een bloem kool en wat tomaten, probeert u het eens!" BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad door prof. dr. A. C. Drogendijk hoofd van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Vrije Universiteit uiteen en dit is met name het geval ten aanzien van de interpretatie van de zoge naamde sociale indicatie. Daarbij komt dat' de tendens tot verruiming van de indicaties zeker aanleiding zal geven tot veel twijfelgevallen, zodat het afgezien van de vraag of alle huisartsen zich met genoemde gang van za ken gelukkig zullen prijzen gewenst is de verantwoording voor een zo belangrijke in greep als de abortus provocates nu eenmaal is, niet 'door een medicus te laten dragen. Vrij algemeen is men dan ook van oordeel dat een bij legalisering van abortus provoca- tus in positieve zin in te stellen commissies zullen dienen te bestaan uit de betrokken huisarts, een vrouwenarts, een klinisch psy choloog, c.q. psychiater, en een maatschappe lijk werkster. Dat geen enkele zichzelf res pecterende vrouwenarts de, rol van een pur sang technicus zal willen spelen, is overi gens duidelijk. De verantwoording voor een medische handeling kan wel met anderen ge deeld, maar niet op anderen afgeschoven worden. In de derde plaats zou men zich met recht kunnen afvragen of een zo vergaande liberali sering van abortus provocatus als de heren Lamberts en Roethof voorstaan, er op den duur niet toe zal leiden dat abortus provoca tus de plaats van de anticonceptiva zal gaan innemen. Zowel uit medisch als uit ethisch oogpunt zou dit een hoogst ongewenste zaak zijn. Abortus provocatus moet men blijven zien als een uitzonderlijke maatregel, die al leen in geval van een werkelijk existentiële noodtoestand gewettigd is. Tenslotte moet mij van het hart dat het gewraakte initiatiefvoorstel van weinig refe rentie getuigt, zowel ten aanzien van staats secretaris dr. Kruisinga als ten aanzien van de door hem in januari ingestelde commissie, die de regering straks advies moet uitbrengen inzake het vraagstuk van de verstoring van zwangerschap. Zeker, het probleem is urgent, maar het valt niet in te zien waarom niet kan worden gewacht op het advies van genoemde commissie, die binnen afzienbare tijd met haar arbeid gereed komt. Dr. J. H. Lamberts (arts) en dr. H. I. Roet hof (jurist), beiden lid van de PvdA, hebben onlangs bij de Tweede Kamer een wetsvoor stel ingediend tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvor dering in de zin van beperking van de straf baarstelling van verstoring van zwangerschap. Het doel van dit voorstel is er op gericht dat de arts niet strafbaar kan worden gesteld wegens verstoring van zwangerschap en dat alleen niet-medici die abortus provocatus be werkstelligen, strafbaar zijn. Al dadelijk zij opgemerkt dat ik mij met deze doelstelling wel kan verenigen. De huidi ge situatie namelijk is niet alleen onbevredi gend door de negatieve benadering van het abortusvraagstuk (de arts die een abortus verricht, is op zich strafbaar, maar gaat toch praktisch altijd vrijuit, aangezien zijn gedra ging niet wederrechtelijk d.w.z. niet in strijd met het recht als zodanig is en hem voorts geen schuld kan worden geweten), maar ook en vooral omdat de arts geen ze kerheid heeft dat hij in gevallen waarin twijfel over de indicatie tot abortus provocatus be staat, niet op een dag veroordeeld zal worden wegens het plegen van een strafbaar feit. De arts die een abortus verricht, is wat de strafbaarheid aangaat, momenteel geheel af hankelijk van het subjectieve inzicht van de betrokken rechter. Een ander argument voor legalisering van de verstoring van zwangerschap door wijzi ging van de wetsartikelen in positieve zin is deze, dat tot heden toe elke abortus provoca tus op welke indicatie ook ten principale als een misdrijf wordt beschouwd. Ik aarzel der halve niet het In beginsel op een lijn stellen van abortus provocatus medicinalis met abor tus provocatus criminalis als ongezond en ongewenst te karakteriseren. Bij het vraag stuk van de verstoring van zwangerschap dient de arts definitief uit de sfeer van het strafrecht te worden gehaald. Met de wijze waarop bovengenoemde doel stelling door de heren Lamberts en Roethof is uitgewerkt, kan ik mij echter niet verenigen. Mijn voornaamste bezwaar is wel, dat zij in de nieuwe wet geen indicaties vastgelegd wil len zien op grond waarvan abortus provoca tus gewettigd is. Zij baseren deze mening op de stelling dat abortus provocatus in geen enkel opzicht dient te worden onderscheiden van elke andere geneeskundige handeling. Gegeven het feit dat operatieve ingrepen ook niet apart gelegaliseerd zijn aldus hun redenering waarom zou men dan de me dische handeling bestaande in het onderbre ken van zwangerschap wel afzonderlijk in de wet vastleggen? Het kan niet ontkend worden dat overeen komstig deze redenering heel wat moeilijkhe den uit de weg zouden worden geruimd. Niet temin kan ik een dergelijk standpunt niet de len. In de eerste plaats geeft men daarmee feitelijk alle indicaties vrij. Zwaarder weegt echter dat op deze wijze de rechten van het ongeboren kind onvoldoende, of beter gezegd in het geheel niet beschermd zijn. Het kardinale verschil tussen een operatie en abortus provocatus is juist hierin gelegen, dat het bij de laatstgenoemde medische han deling gaat om twee individuen. Verstoring van zwangerschap gelijk te stellen met het wegnemen van een ontstoken blindedarm, een goedaardig gezwel of iets dergelijks is een vergelijking die kant noch wal raakt Een tweede bezwaar tegen hun voorstel is, dat zij van geen abortusteams willen weten. De beslissing of al dan niet zal worden over gegaan tot abortus provocatus, ligt volgens hen in eerste instantie bij de vrouw en haar hulsarts; deze beiden zullen dan samen be slissen of de echtgenoot (indien de vrouw gehuwd is), dan wel de ouders, de verloofde of de verwekker van de vrucht (indien de vrouw ongehuwd is) zullen worden geraad pleegd. Wel adviseren zij alleen op goede gronden van deze regel af te wijken. Desge wenst is in bijzondere gevallen een psychia ter, een maatschappelijk werkster of een zielszorger te consulteren. Indien nodig zal tenslotte de technische hulp van de vrouwen arts worden ingeroepen! Het wil mij voorkomen dat met deze gang van zaken de willekeur ten top zal worden gevoerd. Immers de meningen over abortus provocatus lopen ook onder artsen zeer Oud-visser Jitze Vanger: „Al floreerde het niet, je bleef toch maar te gen beter weten in doorvissen, totdat je niets meer verdiende." In het vlakke land van noordoost-Friesland, op de plaats waar de Waddendijk een streep zet achter de trage ritmiek huisje-boompje-beest je, heb ik kennis gemaakt met de vergane glorie van een eeuwenoud vissersdorpje. Een verrassende kennismaking bo vendien, want een zó rijk be zit aan antieke, pittoreske vis sershuisjes als fk hier aarvtrof, had ik niet verwacht in een dorp dat Moddergat heet. Een dubbeldorp eigenlijk, want sinds twee vissersstreekjes in de schaduw van de dijk aan elkaar groeiden, staat deze be zienswaardige uithoek van Nederland te boek als Paesens- Moddergat. Vertoeven in Moddergat, bijvoor heeld in het straat'? Reddingsboot- reed (wear in vroege jaren de roei- reddingsboot was gestationeerd) ■s zola s als jezelf even terugspe el in oude tijden Bijna een stil openluchtmuseum, waar nochtans in een piepklein vissershuisje van 1794 de „rijke" geschiedenis wordt onderstreept. Alles helemaal le vensecht /net vistuig, drietandige worms?e«ers. kalken pijpen, een vuibevinqerde bijbel en gebarsten kopjes met dito schotels. Zó echt zelfs, dat ik bij het binnenkomen een man en een vrouw in kleder dracht groette: "t bleken poppen te zijn... Het huisje, dat in het begin van rle jaren zestig, kennelijk zonder dat de antiquiteitswaarde was mee- gerekead, voor 3500 gulden door een streekgenoot werd gekocht en aan de gemeenschap geschonken, s keuriq gerestaureerd en heet nu „het Fiskershuske". Oud-visser Jit 'e Vanger (68) „Ik heb hier 48 aar gev'st en bil de afsluiting ven de Lauwerszee was ik afgevaar- riiqd om met de koningin te pra ten" ontvanqi de belangstel lenden (dit jaar a; 2500) in het vis- sersmi.seumpje en vertelt over de niet alti d even goede oude tijd, toen de Modderqatters op hun lich- ■e blazers op de tone of kabeljauw qingen". Rampen bleven de bevolking daarbij niet bespaard. Jitze Vanger ..in 1883, bij de eerete vanget, trokken de vissers naar het Schol- veld (boven het eiland Borkum), want tenslotte moest er weer wat worden verdiend Toen ze daar wa ren, werd het weer steeds slech ter; de wind draaide naar verschil lende richtingen, waardoor je 'n nolle zee kreeg. De vissers wilden weer near binnen, maar in de bran ding voor de zeeg&ten gingen ze over de kop. Vijf boten hebben het doorstaan, maar zeventien sloe- oen om, waarbij 83 opvarenden verdronken. In diezelfde storm ble ven ook acht Urker en drie Zout- Kamper schepen" Die rampzalige gebeurtenis bete kende voor Moddergat het begin van het einde. Vanger vertelt, dat er nog wel nieuwe blazers (ge bouwd vanaf 1875 op de werf van Zwolsnan in Makkum) werden ge bouwd, maar dat het met de visse rij ianqzamerhar-' minder werd Ook werd de tong voor de Mod- dergabers weggevangen door En- aelse trawlers m»' stoommachines, waar de zeilende Friezen niet te genop konden. In een zware sneeuwstorm In 1893 werd de vloot verder uitgedund: 22 doden. „In de Eerste Wereldoorlog werd nog wel gevist, maar daarna kwamen de trawlers weer en was het gebeurd", aldus Vanger. Die van Moddeigat hebben zich overigens niet helemaal voetstoots gewoon jn gegeven. Vanger: „Als e Iets doet vvat niet meer floreert, blijf |e het tege beter weten In toch zo lang mogelijk doen tot je niets meer verd'ent "s Winters werd nog wel oo het Wad gesto ken en met de beug gevist, maar net kon niet langer. Er is ook nog een tijd op garnalen gevist, maar dat is ook weer afgezakt. Nu zijn er nog zes gamalenvissers met lig plaats in Dokkumer-Nieuwezijlen. 'n 1800 werd hier behoorlijk ver diend en je had toen ook nog meer vissersplaatjes. In 1846 waren hier nog bima 1300 inworers en dat zijn er nu a' geen 80O meer." In Paesens-Moodergat was de visserij de hoofdbestaansbron sinds omstreeks 1500 Er werd ge vist met de zogeneamde „beug", waaraan per schip 5800 haken be vestigd moesten worden. Het ste ken van wormen op het Wad en het bevestigen aan de haken was vrouwenwerk. Het Moddergatsa vrouwvolk droeg daarbij een wijde, dikke broek om tegen de soms he- viqe koude op het open Wad be schermd te zijn. Hun zondagse dracht was een lang jak, een zwar te muts met ooriizers en daarop een „kiep". De mannen droegen ep zondag een fl&nellen vest, een duffelse jas me' fluwelen kraag, een roodbaaien hemd (met Inge- horduurd de naam van de drager) met z'lveren of guua'en knopen en een duffelse broek In Moddergat hehben ze het dus. vooral door het verouderde vissen met de beug (zéér arbeidsin tensief), deze eeuw niet lang meer volgenouden. Er werd nog wel ge- orobeerd in het voorjaar met qe- wone netten op tong en schol te vissen, maar de concurrentie was oeter uitgerust dan deze arme vis sers. Toen oe visserij helemaal „af zakte" trokken marnen en vrouwen naar Duitsland om daar haring in te zouten en ook trokken vrouwen met manden vol vis naar omlig gende dorpen om daar te venten. In de eenvoudige vissersdorpjes, waarvan vele in de lage dijk waren qebouwd, was het geen vetpot. Daarbij kwam ook nog de bijna oageliikse angst voor de zee. In 1906 brak de dijk door, nadat het woedende water er al over was qe6lag-?n op de daken van de hul zen. Enkeie van de visserswonink- i*s werden verzwolgen. De dijk is later wel verhoogd maar nu nog wacht de bevolking op definitieve veiligheid, die zii eerst zal krijgen na de d'ikverhoplnq ingevolge de Deltawet. Nu '3 Paesens-Moddergat een stil maer pittoresk dorpje. Er liggen geen blazers meer op de rede en er zijn ook geen vissers meer, die nun schip in winlerberqing leqqen 'n Dokl-um of Ezumazijl. Toekomst? htze Vanger: „De bevolking is sterk verouderd De jongeren zijn weggetrokken en velen hebben ook gewerkt bij de Lauwerszee-af- sluiting. Dé recreatie in de droog- qevallao Lauwerszee zal het dorp qeen nieuwe blcei brengen. Er is hier wel wat recreatie, maar dan van me«sen, die voor 5000 of 6000 gulden een oud huisje kopen en daarvan een tweede woning ma ken" TON HULST l ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 Mej. Schilthuis is niet de eni ge die de snel stijgende belang stelling voor het natuurzuivere voedsel, gekweekt zonder ge bruik van kunstmest en che mische bestrijdingsmiddelen, signaleert. De 32 Nederlandse reformhuizen, de winkels die biologisch-dynamisch ge kweekte produkten verkopen, zien hun omzet gestadig groei en. Rotterdammer A. Stolk (40), eigenaar van twee reformhui zen, zegt: „Onze klantenkring is vooral uitgebreid doordat de Kabouters natuurzuiver voedsel propageren, maar duidelijk is dat men overal meer oog krijgt voor het verband tussen voe dingen gezondheid." Zal het ooit zover komen dat de grote massa uw produkten gaat kopen? „Het is een groei proces met een sneeuwbaleffect; steeds meer mensen zullen niet- - bespoten voedsel willen eten." Wat zijn de voordelen? De heer Stolk, van huis uit vegeta riër en consument van natuur zuiver voedsel (overigens niet uit ethische of religieuze, maar uit gezondheidsoverwegingen) antwoordt: „Het is beter voor je conditie, je voelt je prettiger als je natuurzuiver voedsel eet. De voedingswaarde is hoger, wat wel blijkt uit opmerkingen van klanten dat zij veel minder groente, aardappelen en volko renbrood nodig hebben dan toen ze nog niet tot het eten van on ze produkten waren overge gaan." „De smaak van de natuurzui vere groente is ook beter, en bij het koken slinkt het minder, waardoor er geringere hoeveel heden nodig zijn." „Loverendale" Tn Serooskerke. met drie gemengde landbouw bedrijven, maalt ook het meel en bakt zelf volkorenbrood (foto links boven). Foto hiernaast: ■#- De oogst op „Loverendale" is in volle gang. Een klant van Stolks reform huis is de in Alexanderstad wo nende arts J. S. van Dam, die niet alleen uit gezondheidsover wegingen maar ook vanuit de achtergrond van het anthropo- sofische denken natuurzuiver voedsel eet. Zijn commentaar: „Ik meen dat groenten en fruit, die door allerlei chemische mid delen zijn bespoten, op de duur een schadelijke invloed hebben op het organisme. Misschien is dit op laboratoria nog niet aan toonbaar, maar er zijn redenen om aan te nemen dat lever stoornissen een vorm van deze schadelijke invloeden zijn." Dokter Van Dam onderstreept het belang van natuurzuivere voeding voor kinderen. „Vol wassenen hebben dagelijks de noodzakelijke bouwstoffen voor hun lichaam nodig. Voor kinderen is het echter nog be langrijker dat ze in hun eerste zeven levensjaren hun lichaam helemaal nieuw kunnen opbou wen, zonder door chemische stoffen te worden aangetast." Het propageren van de biolo gisch-dynamische landbouw methode vindt dokter Van Dam juist in onze tijd zo belangrijk. „De achtergrond van deze me thode is dat de aarde als een levend organisme wordt be schouwd en niet als een bal stof: in onze tijd van milieuver ontreiniging is het noodzakelijk dat men zich met dit thema be zighoudt." Het behoud van de aarde, van de bouwgrond als levend orga nisme, is het uitgangspunt van de Nederlandse vereniging tot Bevordering der Biologisch-dy namische landbouwmethode, die in 1938 werd opgericht. In een brochure over haar doelstellin gen is te lezen: „De grote bete kenis der voeding voor de volksgezondheid wordt steeds duidelijker: de stemmen van deskundigen, die een directe verbindingslijn trekken tussen de hoedanigheid en de eigen schappen van bepaalde voe dingsmiddelen en de toename van zekere ziekten, worden tal rijker". De brochure zegt met klem dat een gezonde landbouw met „De vraag naar biologisch-dynamisch voedsel is de laatste tijd niet met honderd, maar met honderden procenten gestegen. We zouden heel blij zijn als meer tuinders het met onze methode gingen proberen." Een uitspraak van mejuffrouw W. Schilthuis (50), die sinds 1965 een biologisch-dynamisch tuinbouwbedrijf beheert in het niet ver van Leiden liggende Nieuwe Wetering. De heer Stolk noemt enkele prijzen: een volkorenbrood 1,09, een krop sla 0,50, een pond bonen 1,40, een komkom mer ƒ0,75 en appels ƒ1,40 per kg- Zijn zaak stelt het belang van graanvoeding als haver, gerst, boekweit en rijst sterk op de voorgrond. „Wat voedingswaar de betreft zijn granen waarde voller dan bijvoorbeeld aardap pels, die in Nederland teveel worden gegeten. Het normale wit- of bruinbrood verliest aan voedingswaarde doordat het dierlijke vetten en chemische stoffen bevat." De heer Stolk onderstreepte dat de reformbeweging al wees op het nadeel van dierlijk vet, toen de medische wetenschap nog niet met hart- en vaatziek ten als gevolg van een overma tig gebruik van dierlijke en kunstmatige vetten werd gecon fronteerd. Zijn de prijzen hoger dan van „ander voedsel? „Het is inder daad iets duurder, omdat de kostprijs hoger ligt: het werk op een biologisch-dynamisch bedrijf (b.v. onkruidbestrijding) eist meer mensen. Ook zijn bij volkorenbrood de transportkos ten hoger. Drie keer per week wordt dit brood van het land bouwbedrijf Loverendale te Se rooskerke aangevoerd. Op Lo verendale zelf worden drie keer per week de broden gebakken, omdat het meel met kiem be perkt houdbaar is." gezonde grond nodig is voor een gezonde voeding. Het gebruik van minerale meststoffen (kunstmest), het daardoor gaan ontbreken van organische stof fen en de onkruid- en ziekten- bestrijding met chemische mid delen, doodt op de lange duur de akkerbodem. „De akkerbodem moet kun nen functioneren als een le - vend ademend, groeiend orgaan, waarin lucht en warmte door kunnen dringen, waarin het water kan worden opgezogen en vastgehouden en waarin .alle benodigde voedingsstoffen voor de plant aanwezig kunnen zijn". Het gebruik van biologische, en niet van chemische midde len. verklaart óus het woord biologisch in het begrip 'biolo gisch-dynamische landbouw methode'. Dynamisch betekent in deze Werkwijze, die is geba seerd op richtlijnen van de anthroposoof dr. Rudolf Steiner, het activeren en openstellen van de bodem voor 'kosmische krachten'. Volgens dr. Steiner kan het leven immers alleen worden be waard en Ontwikkeld met -)(■ Reformhuis-eigenaar A. Stolk:

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13