me maar om het te tijdelijk 2 pakje Met de PvdA in de regering is niet alles direct beter Nieuwe verkoopmethoden in GBS-modezaken De Ruiter: W e zijn een bank Uithoorn in beroep Abma vraagt over zwembad Deel personeel Rolma wil wel naar Spoorwegen Man achter „modecoup"' Kritiek ten onrechte CBTB: KRITIEKE POSITIE Landbouw moet meer druk uitoefenen Voor tiende keer fruitcorso Betuwe VRIJDAG 27 AUGUSTUS 7970 De bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht is in Zuidelijk Flevo land begonnen met het opriumen van wrakstukken van een Boeing B 17 F (vliegend fort) van de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel is op 1 februari 1943 in het IJsselmeer gestort. Tijdens de berging wordt veel munitie gevonden. Bouw maisonnettes UITHOORN Het gemeentebe stuur van Uithoorn gaat beroep aante kenen tegen het vonnis van de presi dent van de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank. De gemeente werd dinsdag door hem bevolen de bouw van zeventien maisonnettes met gara ges stop te zetten. In de reeds gereed gekomen woningen mogen geen ge zinnen worden toegelaten. De gemeente was zonder goedkeu ring van GS afgeweken van het be stemmingsplan. Burgemeester Let- schert gaf tijdens de raadsvergade ringen van gisteren nogmaals toe dat er door het niet tijdig aanvragen van goedkeuring voor de wijziging van de bouw bij GS, een procedurefout was gemaakt. Het gemeentebestuur meen de echter, gezien de huidigè woning nood, in het algemeen belang te han delen. Om de onbevredigende toestand met leegstaande en halfvoltooide hui zen te doorbreken en omdat de scha de bij afbraak (zo'n 1.5 miljoen) niet evenredig werd geacht aan de schade die de eisers, bewoners van koophui zen die tegenover de maisonnettes liggen, hebben geleden, stelden B. en W. de raad voor appel aan te teke nen. De raad aanvaardde dit voorstel met algemene stemmen. Ook werden B. en W. gemachtigd zonodig cassatie aan te vragen bij de Hoge Raad. STOCKHOLM De Zweedse mi nister van buitenlandse zaken. Nils- son, heeft verklaard dat Zweden Oost-Duitsland voorlopig niet zal er kennen. De Zweedse regering zal ook het Oostduitse verzoek daartoe niet be antwoorden, daar zij dit een poging acht om in een onduidelijke situatie vooruit te lopen op een regeling van de internationale status van de twee Duitse staten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de PvdA-fraktie in de Twee de Kamer, drs. Den Uyl schrijft in het maandblad „Socialisme en Democratie" van deze maand, dat hij geen fervente voorstan der is van de anti-KVP-resolutie, die het partijcongres in 1969 heeft aanvaard. Maar het is niet mogelijk deze motie, die de saT menwerking met de KVP in re- geringsverband onmogelijk maakt, van de enë dag op de andere in te trekken. Dc motie, stelt drs. Den Uyl, hield ook een indirecte uitnodiging aan ARP en CHU in om eens na te den ken over de wenselijkheid van een regeringscoalitie zonder KVP. Maar men is er niet op ingegaan. Op h$t laatste partijconvent is be slecht of de ARP een programmapar tij zou worden, meent drs. Den Uyl. De confessionaliteit is gesteld boven de politiek en de christelijke overtui ging boven de gemeenschappelijke daad Geen scheiding De fraktieleider van de PvdA geeft toe, dat de anti-KVP-motie niet heeft geleid tot de scheiding van de geesten "in de confessionele partijen. Wel is de KVP onder druk gezet en is de af hankelijkheid van de christelijke partijen van de VVD duidelijk ge worden. .Ook heeft de resolutie een excuus opgeleverd aan de confessionele par tijen om zich tegenover de progres sieve concentratie op de vlakte te houden. Overigens noemt drs. Den Uyl het logisch, dat de anti-KVP-motie bin nen de partij weer in discussie is. Een partij moet immers steeds zijn taktiek bekijken. De fraktieleider verweert zich in zijn artikel tegen de kritiek van Nieuw Links aan de ene kant en DS'70 aan de andere kant. Het slagen van de democratisering als de grote opgave voor de jaren '70 is voorwaarde voor het overwinnen van de politieke en morele crisis, waarin de westerse samenleving zich bevindt. Het is de verdienste van Nieuw Links en D'66, dat zij de de mocratisering schoksgewijs aan de orde hebben gesteld. .Er zijn echter grenzen aan de de mocratisering. Sommige beslissingen zijn nadrukkelijk voorbehouden aan het parlement. En het is niet zo, dat het parlement machteloos is. Beter won den DEN HAAG Is het feit. dat hon derden mensen zondags in 't Harde gaan zwemmen voldoeree bewijs, dat de normen die dé meerderheid van de gemeenteraad nantee-t. niet als recht worden gevoeio?. aldu: het SGP-Ka- merüd Abm.i m vragen aan minister Polak over de gebeurtenissen rond het zw ;mbad De Hok-eberg". De neer Abma vraagt verder of het zich op zonda/s gewelddadig toegang verschiffen lot het zwembad in ster kere mate een „goed geordend en ge leid gemeens.-hapsgebeuien" is dan de vergaderingen van oe gemeente raad, waar het besluit om het zwem bad op zondag gesloten te houden, fs genomen. UTRECHT Ongeveer 250 van de 900 werknemers van de in oktober 1971 te sluiten afdeling Rolma van Werksnoor Utrecht zijn bereid een baan te aanvaarden bij de Neder- landsehe Spoorwegen. Gesprekken met NS-functionaris- ten hierover zullen volgende week beginnen. Het probleem van dc linkse par tijen is. dat zij niet het vertrouwen van de kiezers hebben gewekt, dat hun levensomstandigheden beter zou den worden. Overal waar politici zich inzetten voor de directe verbetering, daar krijgen zij de steun van de mensen. Dat geldt voor de uiterst rechtse Harmsen als wethouder in Apeldoorn evenals voor de commu nist Meis in Groningen. Er heerst een maatschappelijke tevredenheid bii de Nederlandse bevolking, constateert drs. Den Uyl. en men wenst met rust gelaten te worden. De tevredenheid kan reëel zijn. Links wekt soms echter de indruk, dat zij mensen verbiedt blij te zijn met een nieuwe woning, de buiten landse vakantie of het eindelijk ver worven autootje De PvdA wil aan de hervorming werken binnen de bestaande structu ren. waaraan ook kapitalistische smetten kleven. De PSP is hierover wezenlijk verdeeld en een samengaan met PSP en PvdA is onaannemelijk. Het verwijt Van DS'70, dat de PvdA haar democratisch karakter ontrouw is geworden, heeft geen grond. DS'70 miskent echter niet de voortdurende veranderingen in de maatschappij. Veranderingen, die de socialisten juist hebben nagestreefd. DS'70 is echter in conservatief vaarwater te rechtgekomen. De inzet De hervorming moet. de inzet van de vooruitstrevenden voor de verkie zingen worden. Als punt van staat kundige vernieuwing ziet drs. Den Uyl het standpunt van de meerder heid van de staatscommissie Cals- Donner: een meervoudig districten stelsel en hel recht van de kiezers om ook een stem uit te brengen op een kandidaatkabinetsformateur. Hierover, aldus de fraktieleider, moet toch overeenstemming mogelijk zijn met D'66. Andere punten van het kernprogramma, waarover drs. Den Uyl het eens hoopt te worden met D'66, PSP en PPR zijn: De groei van de collectieve voor zieningen en de financiering. De vak beweging zal alleen willen samen werken als er geen uitwassen meer zijn in de inkomensverhoudingen en cte kosten van de collectieve verzeke ringen beter worden verdeeld. Verdubbeling van de successie rechten, verhoging van de vermo gensbelasting het achterwege laten van de inflatiecorrectie op de inkom stenbelasting en een maximumgrens aan de inkomens. Optrekking van de AOW tot het minimumloon Verbetering van de positie van de bejaarden. Hervormin gvan het onderwijs stelsel. Geen discriminatie meer van, kinderen van het platteland en uit arbeiderswijken. Bouw van 140.000 woningen per jaar. Hervorming van het onderwijs- tot 2 pet. van het nationaal inkomen. Vergaande maatregelen tegen de verontreiniging van wateren lucht. Het verhaal van drs. Den Uyl heeft als conclusie, dat de PvdA medever antwoordelijkheid aanvaardt voor de gegroeide structuren en bereid is deze structuren te hervormen. „Maar men mag de politieke moge lijkheden niet negeren. Zeker in een hoogontwikkelde industriële samenle ving zijn abrupte beleidsveranderin gen niet mogelijk. Men kan bijvoor beeld niet in één jaar de belasting druk met drie procent van het natio naal inkomen opvoeren." „Met de PvdA aan de regering zal niet alles in Nederland op slag anders en beter worden", aldus drs. Den Uyl. Nieuw Linkser Hans Kombrink stelt evenwel duidelijk in zijn nota: „Om taktische redenen (die aanwezig zijn) kan het verstandig zijn buiten de re gering te blijven. Een echt alternatief zou volgens de heer Kombrink name lijk onibreken Commentaar In zijn commentaar op het artikel van drs. Den Uyl stelt mr. Van der Stee, voorzitter van de KVP, dat de gevolgen van de anti-KVP resolutie door de PvdA moeten worden gedra gen en niet door de KVP, die hier voor niet verantwoordelijk is. „De KVP, nog steeds de grootste partij in Nederland, moet uit de regering, zegt drs. Den Uyl. Hoe irreëel deze wens droom is, aldus mr. Van der Stee, ziet Den Uyl zelf wel door te constateren dat er nog geen begin van een poli tiek alternatief is." Den Uyl: „Werken aan hervorming" (door Henk Houtman) "PvEN HAAG „Uiteindelijk. -L* zal mijn stem doorslag gevend zijn: Het schip zal één kapitein kennen". Tussen alle voorzichtige uitlatingen en ver onderstellingen is er één ding duidelijk: de 47-jarige Cor M. de Ruiter duldt niemand naast zich in zijn nieuwe onderneming GBS- beheer. het mammoetconcern dat voor de modieuze vrouw de toon zal aangeven. Met het verouderde beleid van de modemagazijnen Gerzon Schroder en Bisschof. dat snel oplopende verliezen tot gevolg had, zal definitief worden afgerekend. De onroerend-goedman houdt van stijl, zowel in zijn werk als in zijn directe omgeving. Zijn kapitale villa van ƒ350.000 aan de Buitenrustweg, vier maanden geleden verwisseld voor een ook niet onaardig stulpje aan de Duinroosweg, gonst van acti viteiten. In de enorme werkkamer van de heer De Ruiter wordt druk vergaderd. Persman P. R. Vermey loodst ons zijn kantoor in, dat in het souterrain van de villa is ingericht. In de ruimte van 5 bij 4 hangen vijf schilderijen met potsierlijke lijs ten. Voor de kunstwerken die op de grond staan is in dit kamertje geen ruimte. De verzamelwoede van an tiekliefhebber D e Ruiter blijkt nog al hardnekkig. Achter het bureau van Vermeij ligt een stapeltje kranten. „De Ruiter nu alleenheersser", schreeuwen vette krantekoppen. Na een half uurtje wachten komt de evenals zijn baas in roze overhemd gestoken persman vertellen: U krijgt vijf minuten". Hij zegt het weinig overtuigend; heet schijnt er bij te horen. De tengere modebaas is even on vindbaar maar dan kan het interview beginnen. Vanaf het puntje van zijn fauteuil beweert de magnaat, dat hij het niet begrepen heeft op al die ko lommen pennende journalisten. „Ik had een persconferentie voor alle lan delijke, regionale en plaatselijke bla den moeten geven. Dan was veel dui delijk geworden en was ik verder Momenteel is een marketingbureau bezig met een grootscheeps onder zoek. De heer De Ruiter zal zijn eigen visie toetsen aan de gegevens die het bureau zal rapporteren en dan een beslissing nemen, welke van de 200 winkels van Gerzon. Bisschof en Schroder zullen worden gesloten. Dat in de Kalverstraat in Amsterdam over een afstand van 1000 meter drie Gerzonvestigingen liggen, vindt de groothandelaar in textielzaken com mercieel gezien een lachertje. Falend overal vanaf". De publikaties rond de persoon De Ruiter zijn de laatste da gen wat positiever geworden. „Dat is te danken aan mijn openheid" vindt hij zelf. Niettemin is het vuur hem door ve len na aan de schenen gelegd. „De kritiek is ten onrechte", zegt d* heer De Ruiter. „Ik heb nog niet eens de kans gekregen mij waar te maken. Laat iedereen nu maar eens afwach ten en pas kritiek leveren als ik fou ten maak. Verschillende gegadigden die Gerzon wilden overnemen, heb ben het laten afweten. Het zou ver standiger zijn dat men vertrouwen heeft in de man die het aandurft een bedrijf dat onder de rode streep zit een verlies van 2,8 miljoen gulden in een jaar is toch geen kleinigheid over te nemen. Men moet mij dc tijd gunnen om iets te bewijzen". De actiegroep die in DE RUITER Amsterdam is opgericht ter bescher ming van de belangen van het perso neel van de bij de funic betrokken bedrijven doet volgens de heer De Ruiter overbodig werk: „In een voor- ovcreenkomst met Gerzon heb ik ga ranties moeten geven en die zal ik onverkort nakomen. De fusiege dragsregels van de SER zijn mij goed bekend maar dit alles is nog zo pril, dat wij moeten leren met die code te werken. Wij streven er naar de fusie zo gaaf mogelijk uit te voeren". Ove rigens vindt de heer De Ruiter het geen onoverkomelijke zaak als er mensen ontslagen zouden worden: „Dc arbeidsreserve is zo krap dat je sociaal bent als je mensen levert. Wat in 1930 wel belangrijk was ligt van daag de ^ag precies andersom". Daarnaast is hij bezig met het sa menstellen van een raad van bestuur en commissarissen. „Uit het Neder landse bedrijfsleven, speciaal uit de textiel- en modesector wil ik de juiste sterke mensen aantrekken die mij van advies kunnen dienen". De president-directeur van GBS- beheer inndt het redelijk dat de le den van de raden van bestuur en de commissarissen van de oude bedrij ven in de nieuwe „adviesraad" zitting krijgen. Waarom zet De Ruiter mensen die verantwoordelijk zijn voor het falende beleid van Gerzon etc. in zijn nieuwe raad van bestuur? De Ruiter: „Ik blijf de leider, maar ik heb mengen nodig die als klankbord kunnen fungeren". „De koopgewoon tes van het publiek zijn veranderd en de modemagazijnen hebben verzuimd zich hieraan aan te passen", vindt de Hagenaar die in enkele dagen een be grip werd en door de vele publiciteit nationale bekendheid kreeg. In alle bedrijven zal de jeugdmode het accent krijgen. „Geen boetieks maar wel winkels met sfeer waar de jonge vrouw zich modem Kan kle den". aldus Cor de Ruiter. Hij houdt er wat de mode betreft uitgesproken ideeën op na en dat is een van de belangrijkste redenen dat hij na de aankopen door de project ontwikkelingsmaatschappij Cen- trumbank NV zelf het heft in handen heeft genomen, de onroerende goede- renbusiness aan anderen overlaat en modebaas is geworden. Zal de onge twijfeld geduchte concurrentie van bijvoorbeeld C en A en de Bijenkorf hem de nek niet breken? De Ruiter: ..Ook in het zakenleven is het moge lijk dat een David een Goliath ver slaat". DEN HAAG De heer C. M. de Ruiter, onroerend goed-man en modedirecteur in wording, is het helemaal niet eens met de '/ra gen, die het Tweede-Kamerlid mr. W. Scholten (ch) heeft ge steld. Zoals bekend heeft deze be zwaar tegen de benaming "Cen trum Bank", omdat deze niet bij De Nederlandsche Bank staat ge registreerd en dus niet onder controle van de Wet Toezicht Kredietwezen staat. De heer De Ruiter liet ons de statuten van De Centrum Bank lezen, waarin de doelstelling is uiteengezet. „Op deze statuten hebben wij ministeriële goedkeu ring gekregen. Dat wij niet het gewone baliewerk doen. wil nog niet zeggen dat we geen bank zijn. Wij hebben ons als Centrum Bank gespecialiseerd op project ontwikkeling. Pas als wij geld van derden onder ons beheer zouden krijgen, moeten wij ons aanmelden bij de Nederlandsche Bank", aldus de heer De Ruiter. Kreten als „De Ruiter alleen heerser Centrum Bank", insinue rende confrontatie met textielko- ning Jaap Kroonenberg („Een goede relatie met mij"), contacten met de Haagse onderwereld of bemoeienis met prostitutie, dit al les wijst de heer De Ruiter naar het land der fabelen. Ook de „slaande ruzie" met collega-commissaris van de Cen trum Bank mr. D. A. I. van den Oever ontkent de heer De Ruiter ten stelligste. En als realistisch bewijs hiervan stapte een opge wekte mr. Van den Oever tijdens het interview met De Ruiter de kamer binnen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met een gran dioze modeshow zal in de nacht van 25 op 26 september de heer C. M. de Ruiter zijn eerste vesti ging in de nieuwe opzet, het voor bijna een miljoen gulden verbouwde pand op de hoek Spuistraat-Hofweg, openen. De 26ste september begint dan de verkoop. Door toepassing van nieuwe ver koopmethoden en publiek trekkende ideeën wil het GBS-beheer vat krij gen op de potentiële cliëntèle. Het verouderde beleid van Gerzon en an deren moet door een nieuwe aanpak de modemagazijnen weer op poten zetten. Wat de naam van het nieuwe con cern wordt, kon de heer De Ruiter nog niet zeggen: „Er wordt hard aan gesleuteld. We moeten natuurlijk een pakkende naam kiezen, die het in advertenties en bij het publiek goed (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De recente ramin gen van het Centraal planbureau voor de economische ontwikkeling tot 1973 onderstrepen de noodzaak voor de landbouw, toenemende druk uit te oefenen om de aandacht op te eisen voor zijn kritieke positie. Dit schrijft dr. A. B. Vaandrager, secretaris van de Nederlandse chris- lijke boeren- en tuindersbond. in het bondsorgaan Ons Platteland. Hij constateert een duidelijke ken tering in de economische groei en ontwikkeling van de landbouw. De investeringen, exportmogelijkheden voor verschillende produkten, het in komen en het rendement vertonen een duidelijke terugval van de groei in vergelijking met voorgaande perio den. „Dat is des te pijnlijker als men deze terugval vergelijkt met de forse groei die in het overgrote deel van het resterende bedrijfsleven wordt verwacht", aldus drl Vaandrager. Onder het inkomen van de agra rische zelfstandigen verstaat het planbureau een vergoeding van eigen vermogen en ondernemersactivileit en arbeid van de betrokkenen en hun gezin. Trekt men daarvan evenwel de toegerekende arbeidsbeloning voor zelfstandigen af dan is het overblij vende inkomen van de agrarische zelfstandigen het enige onder de twintig onderzochte sectoren in de Nederlandse economie, dat in de pe riode 1968-1973 een daling te zien geeft. Daarin is nog verdisconteerd een gemiddelde prijsstijging van de land- bouwprodukten met 10 procent. Dr. Vaandrager noemt het onbe grijpelijk, dat bij de raming door hel planbureau van de ontwikkeling der begrotingskosten voor de diverse de partementen „bij uitstek de land bouwbegroting een duidelijke daling te zien geeft". Kernproef ter rein in Nevada voor vijfde deel radio-actief WASHINGTON Ongeveer een vijfde van het kernproefterrein in de westelijke Amerikaanse staat "Nevada is radioactief besmet en de uitwer king hiervan kan nog duizenden ja ren merkbaar blijven. Dit staat in een rapport van de commissie voor kernenergie. Driedui zend hectare van het besmette gebied is afgegrendeld. Nieuw beveiligings systeem voor wegen DEN HAAG Nog dit jaar zal een oroef genomen worden met een nieuw beveii'gingssysctem voor auto wegen. Min'ster Bakkei heeft dit meegedeeld In antwo-rd op vragen van het CH-Kamerlid Van der Peijl. Het gaal i°r om toepassing van ..ener/ieabsorbt-rende vaten" en om het afschermen van pi; ers van via ducten. doet. maar daarnaast wil ik toch ook dc namen van de oude, gerenommeer de bedrijven in de nieuwe naam ver werken. Wellicht dus door een com binatie van letters, zoals G.B.S. (Ger zon. Bisschof. Schroder) maar dan iets anders." Monitors Als nieuwtje lanceert De Ruiters modeconcern een gesloten televisiecir cuit, dat het publiek op straat via monitors in de 14 etalages een beeld geeft van de gajig van zaken op de diverse afdelingen van het modema gazijn. De eerste vier etages zullen voor de verkoop worden gebruikt, ter wijl de resterende twee verdiepingen voor kantoorwerkzaamheden, enz. zullen worden ingericht. Er zullen ongeveer 80 mensen te werk worden gesteld. De oude bakermat van Schroder aan de Groenmarkt wordt verbouwd tot een groot shopping-centrum, waar alle branches zoals schoenen, goud, zilver, prulken, kleding, coffeeshop, vertegenwoordigd zullen zijn. „Als een vrouw daar binnengaat, moet ze er alles kunnen doen en krijgen," vindt ideeënman Cor M. de Ruiter. „Er komt ook een schoonheidssalon en natuurlijk een kindërchèche." Het shopping-centrum moet iets anders dan het „klassieke" warenhuis worden. Primitief De opzet wijkt ook sterk af. Er ko men namelijk 80 winkels, die gehuurd 1 kunnen worden, zonder dat het op aparte winkels mag lijken. „Het moet visueel één geheel gaan vormen. Het wordt niet zoals in het voormalige Rutecks-gebouw in Rotterdam, waar- in allerlei winkeltjes zijn gevestigd. Dat vind ik te primitief. In het shop- j pingcentrum aan de Groenmarkt zul len geen Reparaties komen", zo stelt de heer De Ruiter het zich voor. i Met de noodzakelijke verbouwin- gen van het voormalige Schröderpand wordt op.l oktober begonnen. TIEL Voor de tiende keer wordt zaterdag 12 september het oogst- fruitcorso voor de Betuwe gehouden, dat naar verwachting ongeveer 80.000 bezoekers uit binnen- en buitenland zal trekken. Aan dit evenement nemen zeven tien corsowagens deel. een record aantal. De wagens, die worden ge bouwd door enkele Betuwse dorpen, vertegenwoordigen- gerekend naar fruit en materiaal, dal wordt ver werkt. eën gezamenlijke waarde van ongeveer twee ton. Het corso is be doeld om de aandacht te vestigen op de Betuwe als fruitteeltgebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5