ISRAËL ZWICHT VOOR VS Commentaren Bij fusies eerder gas- dan rempedaal gebruiken Amerika gaat raketsysteem nu toch sterk uitbreiden I Sabotage op Schiphol: bakens onklaar gemaakt Tel Aviv wil gesprek niet langer ophouden écht cadeau Het Kwartet HEf Wil* Met auto in sloot; man overleden Sabotage Duister Goed Idee Nieuwe Leicis e Courant Dcnderdag 20 augustus 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hieuwt Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koning Hoessein naar Kairo Vorming Palestijnse staat? De rede is een zeer lichte ruiter, die gemakkelijk van het paard wordt geworpen. SWIFT „Ze zyn heus groot genoeg, pap. Voor de kat, bedoel ik." DE BILT Gisteren koerste een depressie over Het Kanaal noordoostwaarts naar Oost-Enge- land. Achter een bij dit druksy- steem behorend warmte front, dat zonder veel regen te veroorzaken over ons land trok, draaide de wind naar zuidelijke richtingen, i Hiermee werd tamelijk vochtige llucht aangevoerd, waarin de mid- f dagtemperaturen omstreeks <22 I graden werden. Ook een daarop volgend kou front, dat in de nacht van woens dag op donderdag passeerde, bracht niet veel neerslag; wel werd hier en daar onweer ge meld. In Engeland, waar de de pressie meer invloed had, werd daarentegen plaatselijk 25 tot 50 millimeter regen afgetapt. Inmiddels trekt het lagedruk gebied over de Noordzee verder naar het noordoosten. In onze omgeving zal daarom morgen de wind uit westelijke richtingen waaien, waarbij de aanvoer van enigszins onstabiele lucht voort duurt. STRANDWEER Een kleine depressie dicht bij ons land trekt langzaam naar 'net oosten weg. Morgen flinke opkla ringen en nog een kleine buien kans. Zwakke veranderlijke wind, temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Temperatuur gematigd, maar langzaam wat stabieler. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar), stabiel. Zon en maan 21 augustus zon op 5.33, onder 19.52; maan op 21.08, onder 11.27; 23 aug. LK. Aate. Hoog water: 21 augustus: Rot terdam le getij 7.57, 2e getij 19.59; Scheveningen 5.39-18.07; Vlissingen 4.35-16.47; Willemstad 8.24-20.43. TEL AVIV /WASHINGTON Israël lieeft besloten de vredes- besprekingen niet langer op te houden. Het zal spoedig een onderhandelaar aanwijzen. Dit is vanmorgen van welingelichte kringen in Tel Aviv vernomen. BURGH In de nacht van dinsdag op woensdag is de 40-jarige textielhandelaar L. W. Bakker uit Burgh in Noordwelle met zijn perso nenauto op onverklaarbare wijze van de weg geraakt en in de sloot te rechtgekomen. De man overleed ter plaatse. Mahmoud Riad, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, sprak gisteren met generaal- majoor Ensio Sillasvuo (Fin land), de nieuwe VN-controleur van het bestand ttissen Israël en Egypte. De Israëlische regering schijnt gezwicht te zyn voor het Ameri kaanse argument dat de klach ten over de Egyptische bestands- schendingen het vredesinitiatief van Washington in gevaar bren gen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken sloot de mogelijk heid niet uit, dat Egypte het bestand zou hebben geschonden, maar het beschikt niet over afdoende bewijzen. De inlichtingen die Israël heeft ver schaft, worden nog bestudeerd. Langs diplomatieke weg zal contact worden opgenomen met de betrokken landen. Ook Rusland wordt in deze kwestie betrokken. Eerbiediging van het bestand is belangrijk, maar momenteel is het veel belangrijker al het mogelijke te doen om de besprekingen onder auspiciën van VN-bemiddelaar dr. Jarring te beginnen, vindt Washington. Over de al of met vermeende bestandsschen- In Japan is woensdag een Boeing-727 van de >rAll Nippon Airways" gekaapt door een met een speelgoedpistooltje „gewa pende" man. Het toestel was op weg van Nagoya naar Sapporo en werd gedwongen te landen in Hamamatsoe, bij Nagoya. Op de foto: na twee uur op het vliegveld van Hamamatsoe moest de kaper zich aan de politie overgeven. Er waren 'toen nog maar 24 van de 75 passagiers aan boord. ding door Egypte zal het ministerie geen verdere mededelingen doen. Machtsevenwicht Amerika zal niet toestaan dat het machtsevenwicht in het Nabije Oosten wordt verstoord. De VS hebben Israël verzekerd dat het militaire evenwicht door de mogelijke Egyptische schen ding niet is aangetast. De Amerikaanse verkenningsvluch ten boven de Israëlische zone van het Suezkanaal worden voortgezet om met zekerheid vast te stellen of Egypte in de vijftig kilometer brede zone nieuwe raketten stationeert. Enige uren na deze verklaring zei een hoge staf-officier in Tel Aviv, dat Israël afdoende bewijzen heeft van de Egyptische schendingen. Hij toonde foto's van dezelfde gebieden, die ge nomen waren op 7 augustus, voordat het bestand inging, en op 13 augustus. In totaal waren volgens hem twaalf raket-lanceerinstallaties gereed ge maakt of voltooid binnen de 50 kilo meter-zone, sommige zelfs op 20 ki lometer van het kanaal. Ruggespraak Koning Hoessein van Jordanië is vandaag naar Kairo gereisd om met Nasser ruggespraak te plegen over de vredesbesprekingen. Met hem reizen o.m. de minister van buitenlandse za ken Atallah, premier Al Rifai en vol gens geruchten in Amman ook Solei- man Naboulsi, die beschouwd wordt als de toekomstige president van een voorlopige Palestijnse regering. In Beiroet meent men dat de mo gelijkheid van het vormen van een Palestijnse staat op de door Israël bezette westelijke oever van de Jor- daan in Kairo ter sprake zal komen. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren de laatste hoop vernietigd van degenen, die hoopten dat het raketbestrijdingssysteem (bekend onder de naam ABM) niet uitge breid zou worden. Over deze kwestie is in de VS maandenlang ge discussieerd. Een voorstel hiertoe, ingediend door ienator Edward Brooke, werd giste ren met 53 tegen 45 stemmen door de icnaat verworpen. De regering-Nixon krijgt hierdoo' Ie handen vrij voor uitvoering van laar plannen het ABM-net (nu be staand uit twee lanceerbases) uit te breiden met twee nieuwe lanceer- plaatsen, die in de staten Missouri en Wyoming zullen komen. Hiermee is een bedrag van 322 ihiljoen dollar ge moeid. Volgens de regering is deze uitbrei ding noodzakelijk voor bescherming van de Amerikaanse strategische ra ket- en bommenwerpersposities. Object Zij ziet de voortzetting van het ABM-programma als een belangrijk onderhandelingsobject bij de op 2 no vember in Helsinki te hervatten be sprekingen met Rusland over de be perking van de strategische kernbe wapening. (Salt-besprekingen) Naar de mening van hoge rege ringsfunctionarissen in Washington zou de Amerikaanse regering bereid zijn van het ABM-systeem af te zien als de Russen de bouw van hun in tercontinentale raketten stopzetten. Ook vorige week leden de tegen standers van het ABM-systeem eer nederlaag in de senaat. Zij stelden toen voor het gevraagde bedrag van 322 miljoen dollar te weigeren. Het gisteren verworpen amende ment wilde wel het gevraagde geld beschikbaar stellen, maar dat zou dan gebruikt moeten worden voor uitbrei ding van de reeds in aanbouw zijnde twee raketbases. Weinig ontslagen - meer werk (Van soc.-economische redactie) Aia maandenlange debatten DEN HAAG Btf het fusie-ver- schjjnsel moet eerder het gaspedaal dan het rempedaal worden gebruikt. Veel te vaak komt het voor dat van uit een dwangpositie naar een fusie partner wordt gezocht, omdat over- genomen-worden als laatste redmid del overblijft. Dit is een conclusie in een rapport van de Stichting Maatschappij en Onderneming, die een onderzoek heeft ingesteld naar de fusies in ons land in 1963 tot 1968. Daaruit blijkt, dat het grootste aantal fusies voor komt bij grote ondernemingen en juist niet bij de vele kleinere bedrij ven, „waarvoor het fusioneren eerder een levensnoodzaak zou kunnen zijn". SMO is eind 1968 opgericht door een aantal ondernemingen, tezamen .met het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlandse Chris telijk Werkgeversverbond. Aanvallen De stichting heeft 716 zuiver Neder landse fusies geteld, waarvan 85 pet. overnamen. Hierbij waren 1089 on dernemingen betrokken, waarvan eind december 1968 nog 323 als zelfstandi ge onderneming werkzaam waren. Van 1963 tot 1968 hebben dus 766 ondernemingen voor fusies tussen Ne derlandse bedrijven hun zelfstandig heid verloren. Van 1967 af trad een duidelijke toe neming op, maar t.o.v. het totale aan tal zelfstandige Nederlandse onderne mingen was het aantal fusies toch zeer gering, nl. ongeveer 2 procent. Fusies tussen Nederlandse en bui tenlandse ondernemingen namen snel ler toe dan die tussen Nederlandse be drijven onderling, maar hun totaal was in de onderzochte periode slechts 238. Daarvan nam 144 keer een buiten landse onderneming een Nederlands bedrijf over en het omgekeerde kwam 94 maal voor. Binnen de EEG traden 55 Neder landse ondernemingen als overnemen de partij op (vooral in West-Duits- land) en werden slechts 26 Neder landse ondernemingen overgenomen. Anders is het met partners in de VS: bij een totaal van 75 fusies namen dezen 66 maal een Nederlands bedrijf over. In de overige landen was in«52 van de 82 gevallen een Nederlandse onderneming de overnemende partij (vooral in Engeland, Zweden en Zwit serland). Ontslagen De stichting onderzocht in 53 ge vallen de gevolgen van de fusie voor de werknemers. Het bleek dat 0,9 procent van hen onvrijwillig werd ontslagen, maar de meeste fusies kwa men tot stand zonder ontslagen. Het overgrote deel van de ontslagenen heeft op korte termijn elders een ge lijkwaardige werkkring gevonden. Voorts bleek dat bij de meeste on derzochte ondernemingen na de fusie de werkgelegenheid is toegenomen: het aantal werknemers steeg door al lerlei oorzaken met ongeveer 15 pro cent. M.b.t. de arbeidsvoorwaarden werd geconstateerd dat deze in de regel werden opgetrokken tot het hoogste peil van één der partners. Directeuren, leden van het hogere kader en kantoorkrachten krijgen het Vaakst de klappen: 21 procent van de directeuren werd als rechtsstreeks ge volg van de fusies ontslagen; bij een aantal anderen waren de consequen ties op langere termijn nog aanzien lijk. GELUIDSHINDER kan oorzaak zijn van groot verdriet. Niet uitgesloten is zelfs, dat het verschijnsel zulk een omvanc aanneemt, dat deze of gene in een bepaalde situatie tot wanhoopsdaden vervalt. Dan is het wel zaak. dat men zichzelf in de hand houdt of door zyn omgeving in de hand wordt gehouden. Ontoelaatbaar in alle opzichten is het behoeft geen betoog wat nu op onze luchthaven Schiphol is ge schied. Ontoelaatbaar om de ge varen die zo worden opgeroepen. Dit laatste bovendien nog afgezien van het feit dat een samenleving als de onze genoegzaam andere „uitingsmogelijkheden" kent. Ook voor zUn grieven. Gelukkig is wat thans is geschied in een land als het onze wel volkomen ongebruikelijk. Dat behoort het te blijven. Het behoort niét te geschie den. Geen enkele keer. IN ONZE openliggende samenleving zijn niét zoveel duistere terreinen meer. Er is in overwegende mate kenbaarheid, die inzicht mogelijk maakt, die op zijn beurt weer toe zicht in enigerlei vorm moge lijk maakt. Duistere plekken zijn er intussen nog wel. Dat zijn dan tegelijk de plekken waar mensen die daarop gespitst zjjn tot handelingen komen die in onze tijd eigenlijk niet meer behoor den te kunnen geschieden. We denken nu aan de ervaringen waaraan een aantal modemagazij nen mét het daaraan verbonden personeel zyn blootgesteld ge worden. Hier komen machinaties aan de oppervlakte welke allen die een gezond maatschappelijk leven, daarbij inbegrepen eerbied voor de mens, van bijzonder belang achten, wel bijzonder te denken geven. Wij allen op onze beurt horen er op gespitst te zyn, hoe daaraan paal en perk te stellen. HET LIJKT ons een goed idee van de SER-voorzltter om het najaarsrap port over onze economie desnoods alleen door zijn kroonleden te la ten samenstellen. De leden uit de vakcentralen houden zich afzijdig omdat ze nog hun moeilijkheden met de regering heb ben over de Loonwet. Het is begrij pelijk dat in deze omstandigheden de werkgevers-leden niet samen met uitsluitend de kroonle den willen rapporteren. Maar gelukkig telt de SER nog de derde groepering van de formeel en materieel onafhankelijke kroonle den, die van ons belangrijke advies orgaan dat de SER is deel uitmaken op grond van hun deskundigheid. Het is in het kader van ons sociaal- economisch bestel natuurlyk wel wenselijk dat deze vorm van rap portering een uitzondering blijft. Maar gemaakt mag die wel worden. STADSGEHOORZAAL ;.,J BREESTRAAT LEIDEN Donderdag 20 aug. van 8 tot 10 uur: vrijdag 21 aug. van 10 tot 10 uur: zaterdag van 22 aug. van 10 tot 8 uur. Zie advertentie van zaterdag en woensdag Jl. DEN HAAG Op Schiphol is een ernstig geval van sabotage geconstateerd. Twee bakens van de landingsbaan, die in de rich ting van Zwanenburg ligt, zijn door het doorsnijden van kabels onbruikbaar gemaakt. Het mi nisterie van verkeer en water staat maakte dit gisteren bekend. De politie heeft de zaak in onder zoek. maar er is geen enkele aanwij zing over de identiteit van de daders. Het vermoeden ligt voor de hand dat gezocht moet worden in de rich ting van Zwanenburgers, die de laat ste tijd op allerlei manieren proteste ren tegen de geluidshinder van lan dende vliegtuigen. Het comité „De lastige Zwanenbur ger" heeft zich van deze sabotage ge distantieerd, al sprak men van een „psychisch verklaarbare daad". Aan het begin van de week bleek dat het zogenaamde buitenmerkbaken van het landingssysteem niet meer werkte, doordat enkele kabels kapot waren gemaakt Dit bakën ligt op on geveer 7 km van het begin van de baan in de IJ-polder. Vitaal belang Woensdag bleek dat ook een baken op een km van het begin van de zelfde baan, dat 's nachts nog had gewerkt, op dezelfde manier onklaar was gemaakt. Hier was bovendien de antenne beschadigd. De bakens zijn van vitaal belang voor de luchthaven. Nu zij niet meer werken, kunnen bij slecht weer de landende vliegtuigen zich niet meer oriënteren. B ijgoed weer is de lan dingsbaan nog gewoon bruikbaar. De rijksluchtvaartdienst is bezig de bakens te repareren, waarmee enkele dagen gemoeid zullen zijn. De dienst overweegt de bakens beter te beveili gen. Er wordt op het ogenblik gesur veilleerd. ER IS EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNTA-PRODÜGTEN! PRACHTIG SOEPBORD "MARINETTE" I tijdelijk-14- vlagyetjei Spaar voor 3 borden en u ont vangt uw cadeau gratis thuis! Plak uw vlaggetjes op de achter zijde van deze advertentie en stuur deze op aan: CADEAU-CENTRUM Postbus 100 - HARDERWIJK Naam Straat WoonplProv Aantal borden dié is pas l-e-k-k-e-r! gratiA kodenr. KW3 ZIJN TALLOZE ANDEREXAUFORNIACADEAUS. VRAAG FOLDER)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1