De Ruiter (Centrum Bank) neemt toch de leiding Rijkspostspaarbank rentetot 7% Joop Korevaar bij Jehova's Getuigen Diefstal van 160.000 opgepotte guldens voor Utrechtse rechter Veel zwembadkrakers schuldig, geen straf „Muf geld" Nederlander „bemiddelt" in kunstdiefstal Bobby Moore slachtoffer samenzwering WEER AANVRAGE CHINA IN VN Eurotours biedt busslachtoffers extra-vakantie Scholten stelt vragen over Centrumbank Groep staat in Gorkum terecht ADO tegen NAC al gehandicapt Van den Oever trekt ssich terug Verrassende trending textielssaak Zwemmen verbodenDe reden is wel duidelijk! Want wie het zou wagen in het krokodillenreservaat in Homasassa Springs aan de west kust van Florida (VS) een duik in het water te nemen, zou wel eens een wilde vechtpartij om een „lekker hapje" kunnen meemaken UTRECHT Het geld lag als het ware voor het grijpen bij het zeer besloten arbeidersgezin Van de Werken in Wijk bij Duurste de. Geld, dat door hard werken en uitzonderlijke zuinigheid was opgespaard en dat dan wel niet in een oude kous maar toch thuis, zij het in een brandkastje, werd bewaard. Ruim 150.000 gulden, zo bleek dinsdagmiddag voor de Utrechtse rechtbank, waar de 52-jarige A. J. H en de 33-jarige A. van O. beiden uit Wijk bij Duurstede, terecht stonden we- s diefstal van dat geld. Dat geld zou altijd wel een keer gestolen zijn, daar was men in Wijk bij Duurstede wel van overtuigd", al dus de advocaat van Van O. „Toeval lig zijn het nu deze twee mannen geweest". Odk de officier van justitie had weinig waardering voor de manier waarop de familie Van de Werken geld oppotte en bewaarde. Hij zei: „Dat geld was muf in de meest let terlijke zin van dit woord. Men deed ROME Een Nederlandse onder wereldfiguur heeft bemiddeld voor de Italiaanse politie en kunstdieven er toe bewogen een gestolen 13e-eeu\vse „Madonna met kind" terug te hangen ineen kerk in Rome. Het meesterwerk van een onbe kende schilder uit de Byzantijnse school was 26 juli uit de Santa Maria del Popoio gestolen. De Italiaanse po litie wilde de naam van de "tussen persoon" die het schilderij in een pension heeft terugbezorgd, en de prijs die ervoor betaald moest wor den, niet bekend maken. BOGOTA De recherche van Bogota heeft bekend gemaakt dat Bobby Moore, aanvoerder van het Engelse voetbalelftal, die vanwege een beweerde diefstal van een gou den armband vlak voor de wereld kampioenschappen gearresteerd werd door de Colombiaanse politie, het slachtoffer is geweest van een komplot van misdadige elementen. Inmiddels zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen Suarez, een ge tuige in de zaak Moore, en Danila Rojas, de eigenaar van de juwelfers- zaak waaruit de armband zou zijn ontvreemd. Volgens de politie heeft Rojas Suarez betaald om een voor Moore ongunstige getuigenverkla ring af le leggen. niets met dit geld dat in noeste vlijt was verzameld". Dat nam niet weg dat hij het toch niet kon tolereren dat het geld door beide Wijkenaren was gestolen. Hij eiste tegen elk van hen tien maanden gevangenisstraf. Op Tweede Kerstdag vorig jaar sloegen beide mannen hun slag, nadat ze al tijden van tevoren over dat geld hadden zitten fantaseren. Beide mannen gingen erop uit en zeulden de brandkast 195 kilo zwaar in de auto van H. De offi cier kon niet nalaten zijn bewonde ring voor dit sleepwerk sarcastisch uit te drukken, want H. liep wegens een gescheurde biceps in de ziekte wet. De brandkast werd naar de Lekdijk vervoerd en open en bloot van de dijk per kruiwagen naar beneden ge zeuld. Daar werd onder veel lawaai de kast geopend, niemand van de bu ren kreeg argwaan. Het geld werd geteld en nog eens geteld. Men had wel veel verwacht maar geen kleine 160.000 gulden. Daarna werd het begraven, weer opgegraven, nog eens begraven, weer opgegraven en tenslotte toch maar verdeeld. Schulden, die op de gezin nen H. en Van O. drukten werden afbetaald en ook werden luxe en nut tige zaken voor het huishouden ge kocht. De familie Van de Werken ontving intussen anonieme brieven van Wij kenaren waarin honend werd gezegd dat het geld nu een betere bestem ming had. De politie begon verden king te koesteren tegen beide Wijke naren, die zo plotseling dure goederen tot hun beschikking hadden. NEW YORK Veertien lidstaten van de VN hebben gisteren in een brief aan Oe Thant verzocht het lid maatschap van China op de agenda van de komende vergadering te plaatsen. Het verzoek wordt gesteund door Algerije, Albanië, Cuba, Irak, Mali, Mauretanië, Roemenië, Zuid- Jemen, Soedan, Syrië, Tanzanië, Je men, Zambia en Kongo. De welhaast traditioneel geworden poging China in de VN te krijgen heeft in het verleden nimmer de voorgeschreven tweederde meerder heid gekregen. Peking zelf heeft tot dusver "nog nooit om het lidmaat schap gevraagd. ROTTERDAM De slachtoffers van het ongeluk met een Spaanse autobus bij Sevilla op 8 augustus zullen de door hen betaalde reis- sommen geheel terug krijgen, zo deèlt de directie van Eurotours NV te Rotterdam, welk reisbureau deze reis had georganiseerd, mee. Het geld zal worden uitbetaald aan de zestien gewonden en aan de nabestaanden van de negen omge komenen. Verder biedt Eurotours de gewon den later een gratis vliegvakantie aan. DEN HAAG De gerucht makende affaire rond de Haagse Centrum Bank is gisteren in een nieuw stadium gekomen. De heer C. M. de Ruiter van de Centrum Bank, maandag nog de belang rijke man op de achtergrond, is plotseling directeur geworden van de GBS-Beheermaatschappij, waarin de textielbedrijven Ger- zon, Bischoff en Schroder wor den ondergebracht. De heer De Ruiter is van deze on verwacht in het leven geroepen be heermaatschappij de enige aandeel houder. Mr. D. A. L van den Oever, directeur van de Centrum Bank, heeft zich teruggetrokken en alle belan gen in Gerzon, Bisschoff en Schroder aan de nieuwe beheermaatschappij overgedragen. De GBS wordt nu helemaal een af faire van de heer De Ruiter. Over hem bestond veel onduidelijkheid, na dat maandag werd meegedeeld dat hij zich tijdelijk zou terugtrekken. Dit in verband met het speculatieve image van de heer De Ruiter. Om duidelijkheid te verschaffen in deze nogal duistere zaak verstrekt GBS vanmorgen het volgende communiqué: Eerste fase „Projectontwikkelingsmaatschappij Centrum Bank NV heeft de eerste fase van het project Schroder, Gerzon en Bischoff afgesloten. In verband hiermee zijn alle belangen welke de Centrum Bank NV direct of indirect in genoemde vennootschappen had, overgedragen aan de bestuursmaat- schappij GBS-beheer. Tot directeur van GBS-beheer is benoemd de heer C. M. de Ruiter, die in deze fase tevens enig aandeelhou der van deze vennootschap is. Het ligt in de bedoeling om, zodra alle fusies zijn afgerond, de directie van de bestuursmaatschappij GBS-beheer aan te vullen met een raad van be stuur, die zal worden gekozen uit een aantal prominente figuren uit de textiel-detailbranche". Vrees Aanvankelijk had men de heer De Ruiter op de achtergrond willen hou den. Men vreesde dat zijn naam in verband zou worden gebracht met speculaties. Centrum Bank wilde de indruk wekken dat het gaat om een sterke textielgroep en niet om een spel in onroerend goed, waarbij de belangen van de in totaal 2500 perso neelsleden in het geding zouden kun nen komen. Na veel intern overleg zou de heer De Ruiter toch het roer in handen hebben genomen, omdat hij achteraf de meest geschikte man werd gevon den. Het vermoeden bestaat, dat de Centrum Bank, de grote promotor van de winkelfusie, voorlopig niet meer actief zal zijn. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid mr. Scholten (CH) heeft giste ren minister Witteveen van financiën vragen gesteld over de Centrumbank- affaire. Het Kamerlid is van mening, dat in de wet toezicht kredietwezen het gebruik van het woord „bank" door instellingen die niet als krediet instellingen zijn ingeschreven, ver boden moet worden. In een toelichting zegt hij dat de gang van zaken met de Centrumbank de vraag doet rijzen of het gebruik Van onze moderedactrice FLORENCE De Italiaanse zon schijnt nu eenmaal vrolij ker en vaker dan de Parijse en daardoor zijn de couturiers hier ook wat uitbundiger dan hun collega's in 's werelds belang rijkste modestad. Misschien dankt Italië daar ook zijn invloed op de mede aan, want ontegenzeggelijk wordt die steeds groter. Tot de jaren vijftig was Londen de concur rent van Parijs, maar nü is het Italië. Een week voor de premières in Parijs beginnen worden de Ita liaanse collecties getoond en ook een goede week voor Parijs de fo to's van de modellen vrijgeeft mo gen de Italiaanse produkten ge publiceerd worden. Het is een rijke, dikwijls kleur rijke mode die de Italianen propa geren, een heerlijke afwisseling met de somberste die Parijs voorschrijft. Oosters De kleurrijkdom en ook de des sins zijn veelal geïnspireerd op Oosterse motieven, terwijl ragdun ne sjaals, sierlijk om het gelaat ge drapeerd, de Arabische invloed ver raden. De midi-lengte overheerst alles, terwijl voorts kenmerkend is dat vrijwel steeds combinaties worden gevormd. Geen lose mantels en japonnen, maar ensembles zoals een cape met japon; japon met vest; mantel, ca- saque en pantalon; mouwloze man tel plus cape. Het broekpak: tailleurjasje met pantalon, is vrijwel uit het mode- Tailleur kort jasje Forquet. ■k De pantalon kan alleen nog gedra gen worden met een knlelangc man tel. Model van Ga- lltzlne. Fantastische avondjapon met poncho in ragdunne wollen crêpe van Lancetti. beeld verdwenen. De cape wordt nu met kracht gepropageerd. Al jaren trachten de couturiers de cape populair te maken, maar de moeilijkheid is dat dit kleding stuk bijzonder goed gesneden (dus duur) moet zijn om elegant te staan. Erg praktisch is het ook niet, om dat het de armbewegingen belem mert en in een auto eigenlijk on mogelijk is. Een variatie op de cape ls de pellerine, die vooral Lancetti in zijn collectie bracht. Forquet daarente gen liet alleen kuitlange capes zien. Romantiek Ook in de tailleur is dit onder scheid tussen lang en kort in de manteltjes te zien. Galitzine bracht lange jasjes, dikwijls met de knoop- sluiting opzij, terwijl Forquet heel korte jasjes toonde, die dan net bov ende taille no geen ceintuur hebben. De echte romantiek der zuider lingen viert hoogtij in de japonnen. Wijde soepele mouwen aan de pols in een hoge nauwe manchet gevat. Soepele lijnen ook bij Capucci die de prinsesse-lijn aanhoudt. Worden voor de mantels prach tige tweeds en double-face wollen materialen gebruikt, voor de japon nen is het vooral wollen crêpe, jer sey, velours en voile. Veel zachtrode tinten van per zikblos tot Bordeaux, verder grijs groen en duifgrijs, nooit felle kleu ren, maar toch altijd straalt er een gloed af. Zwier in midi Voor de avondkleding worden fantastische oosterse stoffen en des sins gebruikt, waarbij als tegen stelling het kapsel heel glad en strak weggetrokken wordt, als wil de draagster alle aandacht op haar kleding concentreren. Ook de jerseys, die overdag ge dragen worden, vertonen een on gekende weelde van dessins, terwijl de tweeds in talloze variaties zijn uitgevoerd. Het is duidelijk dat de fantasie, die vooral door de jeugd op het ogenblik in de kleding tot uiting doet komen de Italiaanse ontwer- Harmonica-cape met bijpas sende japon, uitgevoerd in een wollen jersey met tweedeffect uit het huis Forquet. pers de vrijheid heeft gegeven nu ook in de haute couture wat uit bundiger te zijn. De midi-mode, die in Parijs een wat trieste toon kreeg, weten de Italianen zwier te geven! van het woord „bank" in het maat schappelijk leven niet aan banden moet wordenvgelegd. In het actualiteitenprogramma van de Avro legde hij gisteren een ver klaring af over deze affaire. „Ge heimzinnige krachten kopen links en rechts gerenommeerde, zij het niet meer zo goed gaande, detailhandelsbe drijven op," zo zei hij. „De toekomst van duizenden werknemers is hierbij betrokken. Wat precies de bedoeling is van al deze transacties, blijft voor iedereen verborgen." „Hoezeer ik besef dat met name bij grote financiële transacties als deze niet alles in het openbaar kan wor den gebracht,, stuit deze wijze van doen mij erg tegen de borst. Men kan in de eerste plaats vragen waar al dat geld vandaan komt. GORKUM Het kantongerecht beleefde dinsdag de primeur van de berechting van een aantal zwembad- krakers. Het waren er zeventien in totaal, allen afkomstig uit Hardinx- veld-Giessendam. Daar werd op 28 juni en op 5 juli het zwembad „De Duikelaar" gekraakt. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Kantonrechter mr. J. van Gulik liet blijken dat hij sympathiseerde met de krakers: „Ik ben het met u eens dat het bad op zondag open moet, maar u heeft rechtertje gespeeld. U mocht zich daar niet bevinden en u wist dat." De officier van justitie, mr. J. L. van'Leeuwen, vond het een simpele zaak: „wij"zijn hier niet om te beoor delen of het bad terecht op zondag dicht is. Dit is een gezagskwestie. Als het gemeentebestuur zegt dat het niet open mag, dan moeten wij daar de consequentie van dragen. Het gezag moet gerespecteerd worden." De Sliedrechtse raadsman mr. A. T. Koppelaar bestreed dat: „In ons hart zeggen wij allemaal dat het eigenlijk absurd is om deze mensen te straffen. Het gezag moet, vooral in deze tijd, redelijke en zedelijke normen nale ven, anders krijgt dat gezag een enorme klap." De officier eiste tegen alle overtre ders een tientje boete. De kanton rechter stelde zich. met name ten aanzien van de tien mensen die op 28 juni als eersten het bad kraakten, zeer coulant op: „Ik heb geen behoef te om u te straffen. Ik zal u schuldig verklaren zonder toepassing van straf. Als u maar goed begrijpt dat dit niet de weg is. Om de mogelijk heid tot het aantekenen van hoger beroep open te laten, gaf hij een van hen 11 boete. De zeven man die op 5 juli het bad kraakten, kregen twee kwartjes boete, behalve een van hen, die er beide keren bij was. Als reci divist werd hem 20 boete opgelegd. Van onze sportredactie DEN HAAG Den Haag kent nu ook zijn affaire 'Peter Knowles'. Joop Korevaar, ADO's all-rounder, die door Vaclav Jezek was voorbestemd om de plaats van de naar PSV vertrokken Harrie Vos in te nemen, heeft aangekondigd toe te treden tot de Jehova's Ge tuigen. Vrijdag zal ADO's veelbelovende speler in Rotterdam tijdens een Jehova's Getuigen-congres dat in Rotterdam wordt gehouden, worden gedoopt. Hoewel Korevaar 20 jaar heeft verteld dat er voor hem geen noodzaak aanwezig is met voetballen te stoppen, zoals overigens wel het geval was met Peter Knowles, voor ziet rfien bij ADO grote moelijk- heden. Korevaar, die zich op het standpunt stelt dat niemand hem het voetbal op zondag kan verbieden, zal in november, wanneer hij wordt opgeroepen voor de militaire dienst, zoals alle Jehova's Getuigen, vrijwel zeker dienst weigeren. In dat geval is het zeker dat Korevaar voor de tijd van twee jaar in een werkkamp zal worden ge plaatst. ADO's overige spelers kun nen alle begrip opbrengen voor het standpunt van hun collega. Een aan tal van hen, alsmede bestuurslid Slager, heeft getracht, Korevaar Evenwel zonder resultaat Evnnwel zonder resultaat ADO, dat overigens al vóór het contract door Korevaar getekend werd, van diens principes op de hoogte was, zal het komende zondag tegen NAC in ieder geval zonder Korveaar moeten stellen. Dan na melijk, is het Jehova's Getuigen congres in Rotterdam nog in volle gang. ANGERS De rivier de Maine die door de Franse stad Angers (135.000 inwoners) loopt bevat een levensgevaarlijk virus. De gemeente- autoriteiten hebben de bewoners ge waarschuwd elk conctact met het water te vermijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9