k OOK ZENUWGAS IN NOORDZEE Krant van FORMAAT Autobus aan ramp ontsnapt Commentaren Bij Grand Bazar 400 man ontslag VS-piloten vlogen B-52 onder invloed marihuana Het Kwartet Velen mei brandwonden Kort na wereldoorlog Onderzoek gevraagd Grote staking in Joegoslavië AKZO maakt (minder winst VS-schip met gasgranaten tot zinken gebracht Familievete beslecht met revolver WÊÊÊÈÊÊÈ (ritaJ) HIT WEER Veranderlijk Elektriciteits centrale toch aan Bergumermeer Te realistisch.... Sportkrant V erzekeringsbewijs verplicht voor automobilisten Nieuwe Jleidse Courant Woensdag 19 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Oirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn heit in teghenspoet!" hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur EINDHOVEN Grand Bazar Ne derland gaat per 1 september sluiten. Hieronder vallen de filialen Heerlen, Eindhoven en Geleen. De panden in Eindhoven en Heerlen zullen door V. en D. worden overgenomen en ver bouwd voor het onderbrengen van de branches woninginrichting en huishoudelijke artikelen. In tegenstelling tot wat eerder werd bekendgemaakt zullen niet alle 800 personeelsleden worden ontsla gen. In een communiqué wordt ge sproken over een „niet onaanzienlijk aantal mensen" dat ontslag zal krij gen. Aangenomen wordt dat het er ong-'veer 400 zullen zijn. In persoonlijke gesprekken met ie der personeelslid zal worden nage gaan of zij mogelijk door V. en D. kunnen worden overgenomen. Naar het oordeel van de heer Fransen van de Decom, het overkoepelend orgaan van ,de vakbonden in deze sector, was misschien wel een betere af vloeiingsregeling mogelijk geweest. „Maar toch hebben wij de onderhan delingen tot een redelijk einde ge bracht". Hij deelde'voorts mee dat met V. en D. een redelijke afvloeiingsrege ling is getroffen. Al naar gelang de leeftijd wordt een aanvulling op de uitkering WW en WWV gegeven. Ten aanzien van de pensioenverzekering zal V. en D. voorzover de Decom be kend is, een soepele regeling hante- nn voor hen die van Grand Bazar ■ar V. en D. overgaan. I BELGRADO In Zuid-Slavie hebben 13,.000 arbeiders in de bruin- koolmijnen het werk neergelegd. Dit gebeurt uit protest tegen het feit, dat de spoorwegen al weken lang geen wagons beschikbaar sellen voor het vervoer van bruinkolen. Daar de lo nen zijn afgestemd op de bedrijfsre sultaten verdienen de arbeiders hier door minder. Het is een van de groot ste stakingen, die zich tot dusver in het communistische Zuid-Slavie heb ben voorgedaan. ARNHEM De omzet van Akzo is ln het eerste halfjaar 1970 in verge lijking met 1969 gestegen met 19 pet., zo heeft het concern meegedeeld. De nettowinst is evenwel achtergebleven: deze bedroeg 153,8 min tegen 164,3 min in dezelfde periode van 1969. Oorzaken van de geringere winst zijn de sterk gestegen arbeidskosten en de prijsdruk in sommige sectoren. OSLO Terwijl het tot zinken brengen van een libertyschip met zestig ton zenuwgas door het Amerikaanse leger gisteren voor de nodige opschudding zorgde, werd bekend dat de kans bestaat dat grote hoeveelheden dodelijk mosterdgas op het ogenblik in de Noordzee, het Skagerrak en de Golf van Biskaje vrijkomen. i aw Het Amerikaanse libertyschip bracht en ligt nu op de vijf werd genomen kort voor het met zenuwgascontainers is gis- kilometer diepe bodem van de schip in de golven verdween, teravond laat -tot zinken ge- Atlantische Oceaan. Deze foto Rechts op de achtergrond een sleepboot. WASHINGTON Amerikaan se piloten hebben onder invloed van marihuana vluchten gemaakt met de grote B-52 kernbommen- werpers. Deze opzienbarende mededeling werd gisteren ge daan door de democratische se nator Thomas Dodd. ZE VEN AAR De 34-jarige fabrieksarbeider I. B. heeft gis teren een familievete met de 31- jarige invalide L. Elwuar be slecht door hem met twee revol verschoten te doden. E. had na een heftige woordenwis seling gedreigd met een mes en een ijzeren staaf. I. B. haalde hierop in zijn woning een revolver cn loste twee schoten, die de invalide man in het been en de borst troffen. Na aankomst in het ziekenhuis overleed E. door bloedverlies. De da der kon vrijwel onmiddellijk worden gearresteerd. De senator signaleerde een groot aantal gevallen van gebruik van ma rihuana door Amerikaanse militairen. Het congres hoorde gisteren verkla ringen over deze kwestie aan. De B-52 piloten werden vorig jaar november op de luchtmachtbasis Castle in Califomië gearresteerd. In hun verblijven waren hoeveelheden marihuana, lsd en barbituraten aan getroffen. Chronisch Een verslaggever van een militair blad, John Steinberg, verklaarde voor het congres dat het gebruik van ver dovende middelen in Vietnam „een chronisch probleem onder de jonge militairen vormt". De soldaten had den hem verteld dat zij onder invloed van marihuana tijdens gevechten niet zo bang waren, maar gaven toe dat zij ook minder doelmatig konden op treden." Een sergeant-majoor zei dat Ameri kaanse mariniers in Vietnam hem met een handgranaat hebben willen doden, nadat hij het gebruik van ma rihuana had verboden. De handgra naat verminkte zijn voet. „Marihuana was er eenvoudig overal", zei hij .„De soldaten van zijn eenheid hadden het middel gerookt totdat zij lichamelijk totaal ongeschikt waren." Heb geduld; alle dingen zijn moeilijk voordat zij gemakkelijk worden. PERZIË „Als dan wc toch een kop suiker lenei maar gelijk een flinke." /on en maan 20 augustus zon op 5.31, onder 19.55; maan op 20.53; onder 10.09; 23 aug. LK. Huid Hoog water: 20 augustus: Rot terdam le getij 7.14, 2e getij 19.17; Scheveningen 5.00-17.27; Vlissingen 3.57-1609; Willemstad 7.29-19.58. DE BILT Boven de Noord zee. het Kanaal en de Golf van Biscaye bevond zich vanmorgen een gebied met lage barometer standen, waarin verschillende depressiekernen voorkwamen. Het weer in Nederland werd be ïnvloed door één van deze kernen, die boven het Kanaal lag en zich in de richting van dè Noordzee verplaatste. Deze storing zal ons land het komende etmaal passeren, maar hij wordt gevolgd door een lage drukgebied. Het weer houdt dan ook een veranderlijk karakter met gematigde temperaturen, waarbij de regenkansen tamelijk groot zijn. Vooruitzichten voor vrijdag: Nu en dan regen. Temperaturen overdag in het algemeen onder normaal. Aantal uren zon: 1 tot 7; min.- lemp.: omstreeks normaal: max.- temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar)) dalend. UTRECHT Negen buspassagiers zyn gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt. Het scheelde maar weinige centimeters of de NBM-bus waarin zy zaten, was door de snel trein AmersfoortUtrecht aan flarden gereden. Het ongeluk gebeurde op het station Den Dolder bij Zeist Bij dit station worden de dubbele sporen afge schermd door twee installaties van het zogenaamde ahob-overwegsys- teem. De bus was de eerste gepas seerd en kon niet meer op tijd over het tweede spoor komen, zodat de chauffeur de bomen voor zich zag sluiten. Het voertuig stond op dat moment drie centimeter van de voorzijde van de spoorboom en stak 30 centimeter met de achterzijde binn ende breedte van het trein stel. De naderende snel trein ramde toen het achterste ge deelte van de bus. Slechts éen vrou welijke passagier werd gewond. De ravage is nog meegevallen. De politie van Den Dolder en de spoorwegrecherche stellen een onder zoek in naar de toedracht van het ongeluk. Volgens een NS-woordvoer- der zijn ter plaatse afzonderlijke ahob-installaties gemaakt voor elk spoor, omdat anders de wachttijden voor het verkeer te lang zouden duren. Het is niet mogelijk de ahob-instal- latie zodanig om te schakelen, dat ze voor treinen uit beide richtingen worden bediend, aldus de woord voerder. LEEUWARDEN De Provinciale Staten van Friesland hebben giste ren met 34 tegen 17 stemmen beslo ten de bouw van de provinciale elek triciteitscentrale aan het Bergumer- meer doorgang te laten vinden en zo spoedig mogelijk mqt de bouw te beginnen. Een motie van het PAK, waarin werd bepleit de hele kwestie op nieuw te bestuderen, .werd verwor pen. Wel werd besloten dat de cen trale voorlopig geen groter vermo gen dan 600 mwatt mag hebben. Ook zal het meer ten .behoeve van het koelwatercircuit uitgebreid moeten worden. DUBLIN De verfilming van een luchtgevecht voor een rolprent over de Eerste Wereldoorlog is gisteren realistischer verlopen dan de makers hadden bedoeld. Een nagebouwde Fokker tweedek ker en een helikopter van waaruit de filmopnamen werden gemaakt kwa men met elkaar in botsing en stortten neer. Drie mensen vonden de dood. De Noorse marine heeft de Britse admiraliteit gevraagd een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de berichten dat de geallieerden in 1946 tiental len met Duits oorlogsgas geladen schepen tot zinken hebben ge bracht. Voor de zuidkust van Zweden lie pen vele vissers, kort nadat de "bom men tot zinken waren gebracht, brandwonden op. De hele Oostzee werd destijds tot gevaarlijk zwemwa ter verklaard, nadat vele zwemmers blaren en brandwonden hadden opge lopen. In de nazomer van 1969 kwamen zwemmers aan de Zweedse kust met dezelfde verwondingen uit het wa ter. In juni raakten nog drie mensen gewond, toen zij een mosterdgasbom hadden opgedoken. Aan de Engelse westkust speelden vorig jaar dode vissen en zeehonden aan met brand wonden. Stekende blaren op de huid en ern stige brandwonden zijn slechts enkele van de verwondingen, die mosterdgas kunnen veroorzaken. In een volgend stadium kan blindheid het gevolg zijn. Het gas kan zelfs zonder inade ming dodelijk zijn. Laatste maal Het oude verroeste Liberty-schip met de dodelijke lading van 12.500 zenuwgasgranaten is gisteravond tus sen Florida en Bermuda tot zinken gebracht. De VS hebben daarmee voor de laatste maal de oceaan ge bruikt als vuilnisbelt voor chemische wapens, zo verzekerde minister Laird van defensie. Tijdens het zinken van het schip naar een diepte van 5000 meter be paalden geleerden de ligplaats op de zeebodem met electronische appara tuur. Het Pentagon heeft herhaalde lijk verzekerd dat in het ergste geval „slechts" een kubieke mijl van de oceaan met het gas wordt besmet. Het zeewater zou het dodelijke gas binnen enkele dagen neutraliseren, aldus het Pentagon. De Bahama-eilanden hebben Enge land nog gistermiddag verzocht for meel een protest in te dienen. De commissie van de Verenigde Naties voor een vreedzaam gebruik van de zeebodem heeft zich gisteren in een speciale bijeenkomst beraden over het storten van zenuwgassen in de oceaan. LANGRES Bij een verkeers ongeluk tussen een auto en een vrachtwagen zijn gisteren twee Ne derlandse studenten in de Franse plaats Langres omgekomen. Het zijn mejuffrouw Hendrina van Wijck (23) uit Utrecht en de 24-jarige Walidimir Kotalik uit Amstelveen. Peter Wyngarde, de by de tv- kijkers wel bekende superman Jason King uit de „Department S"-serie, werd door de luisteraars van radio Luxembourg en lezers van FAB Magazine gekozen tot de best geklede man van 1970 hoe wel het jaar nog lang niet om is Hij kreeg als prijs een zilveren beeldje van de klassieke dandy Beau Brummell. Op de foto: Peter Wyngarde met Anne Challis, de 18-jarige miss Radio Luxembourg, in Londen. Enorme stofwolken stegen op, toen een der vleugels van dé oude gevangenis aan de Casuari- straat te Den Haag werd opge blazen volgens een geheel nieuwe methode. Twee toe schouwers liepen daarbij ver wondingen op. Het is zover, de sportkrant is uit. By wijze van voorproefje, van wat hen alle maal te wachten staat tydens het komende voetbalseizoen, ontvan gen de lezers van Het Kwartet vandaag als extra bylage de jaarlijkse sportkrant. Vooral de zaterdagvoctballers komen daarin weer dik aan hun trekken. Alles over hun eigen club, alles over de concurrentie, maar ook wat Necrlands duurste profvoetballer Jan van Beveren zegt cnjioe Wim Jansen Feyen- oords kansen op het officieuze we reldkampioenschap voor clubs ziet, zullen zy er in vinden. Een schat aan gegevens dus, alle met als onderwerp de voet ballerij. Rest ons u veel leesgenot toe te wensen. Kerkparlement Het advies van de commissie-Steen kamp aan de bisschoppen over de vraag, hoe het gelovig beraad en de pastorale beleidsvorming, zoals die zich manifesteerden in het pasto raal concillie, duurzame gestalte zouden kunnen krijgen, is nog niet meer dan een advies. Daarbij be perkt het zich tot enkele algemene richtlijnen. Maar het spreekt intussen al wel uit. dat het toekomstige lichaam, dat i» de wandeling al de naam „kerkpar lement" heeft gekregen, geen vrij blijvend overlegorgaan dient te ztjn, maar werkelijk medeverant woordelijkheid zal moeten dragen voor het beleid. Wel wordt dit dan weer gerelativeerd doordat aan de bisschoppen een toetsingsrecht wordt toegekend, ..omdat de belangen van de uni versele kerk eisen, dat de uiteinde lijke beleidsbepaling geschiedt te gen de achterfrond van de wereld kerk. de standpunten van de paus en van het wereldepiscopaat." Toch kan gesproken worden van een historische stap, die intussen door het pastoraal concilie al impliciet gegeven was, en van een overrom pelend snelle ontwikkeling. Het zal voor de reformatorische kerken, wier synodaal gezag ook in toene mende mate aangevochten wordt, zaak zijn de demokratisering in de Romana nauwkeurig te volgen. Overschreden QNDER alle volksgroepen zullen wel vreemde kostgangers zijn. Ze zijn er blijkbaar ook onder de Surinamers in ons land. Dit laatste is gebleken uit het on toelaatbare gedrag waaraan een aantal hunner zich in de Residentie heeft overgegeven. Er is in ons land belangstelling voor het gindse rijksdeel. Voor zijn pro blemen. Ook voor wensen. En ook voor grieven, met inbegrip voor die tegen bepaalde regeringsaspecten daar. Maar het middel dat nu is gehan teerd geworden het middel van de zinloze vernieling zal. ver zekeren wij de klagers, in een land en onder een volk als de onze vol komen averechts werken. Wij hopen dat de gemoederen van de daders niet dermate verhit zullen zijn dat ze dit niet ook bij nader overwegen zullen inzien. Waar te laten? H" is inct onze aarde zó gesteld dat we er toch telkens op aan gewezen zijn. Ais woonplaats voor allen. Als werkplaats voor allen. Als leefruimte voor allen. Op deze ene aarde moeten we alles bergen wat we hebben. Moeten we zelfs bergen waar we mee „zitten" en wat we liever kwijt willen. Onder dit Iadtste is ook zo een en ander, dat de mens zelf heeft ge maakt. maar waarvan hij toch liever „af" wil. Bijvoorbeeld van eens vervaardigd gifgas. Waar laat je dat goedje? Waar is er een vuilnisbelt voor te vinden? Amerika stort het nu in de oceaan. Toe maar, ergens moet het toch blijven. Intussen toch maar niet vergeten dat ook de oceaan tot onze aarde behoort. Zou het niet verstandiger zijn om van de vervaardiging van gifgas af te zien. óók al omdat men niet goed weet waar straks de rommel te laten? Amsterdam j^AAR het zich Iaat aanzien krijgt Rotterdam er een wethouder uit protestantse partijen bij van een op twee en raakt Amsterdam zijn enige wethouder uit de pro testantse partijen kwijt. Een weinig gelukkig beleid van de leiding der Amsterdamse ARP heeft mede tot een ongelukkige verkie zingsuitslag daar geleid. De moge lijkheid van een wethouderszetel zat er toen al nauwelijks meer in. Daarentegen leverde in Rotterdam het samengaan van ARP en CHU een nieuwe protestantse zetel op van zes op zeven waarin al dadelijk de mogelijkheid van een tweede wethouder zat. zeker bij de toen ook te verwachten uitbrei ding van het wethouderstal. Het is te Rotterdam alles gelukkig verlopen. Het had te Amsterdam daarentegen niet zo ongelukkig behoeven te verlopen. DEN HAAG Alle bestuurders van motorrijtuigen dienen een verze keringsbewijs bij zich te dragen. Het Tweede-Kamerlid Van Schaik (kath) heeft er bij de ministers van justitie en verkeer op aangedrongen deze bepaling aan de Wet-WAM toe te voegen. Ook wil hij weten of er in Nederland nog veel onverzekerd wordt gereden met motorrijtuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1