anisaties bouwen zelf flats in Spanje Verkeerde beoordeling bij inschrijving staatsleningen Zenuwgasgranaten mogen in oceaan worden gestort UITSPRAAK FEDERAAL HOF IN VS „Geen fout in ziekenhuis" FLOSiVES AWAY kUTION 0,s.°* CAS KROOSTPRIJS EN OPPAS Wim Sloof: Shcoolreisje cloet het niet meer 1970 ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Tien miljoen geboden", zo luidt de titel van de nieuwe show van Seth Gaaikema, die op 26 septem ber in Groningen in première gaat. Daarna volgt een toernee langs alle grote schouwburgen van Ne derland. Van links naar rechts: Sylvia Alberts, Seth Gaaikema Riet Henius en Henk van Dijk. Staand de Blue Diamonds. WASHINGTON Een Ame rikaans federaal hof heeft gisteren bepaald, dat het leger zijn plan om een lading van 2.800 ton granaten met een dode lijk zenuwgas in de Atlantische Oceaan te storten, mag uitvoeren. Tevoren had een geleerde in dienst van de Amerikaanse regering gezegd, dat het leven op de bodem van de oceaan geen ge vaar zou lopen, als alle 12.540 m beton verpakte granaten, die tezamen ongeveer 60 ton vloeibaar Overlijden bur gem. ta/i Rappard AMSTERDAM Bij de bloedtrans fusie, die de deze week overleden burgemeester van Heemstede, mr. j G. A. Ridder van Rappard, in het Haarlemse St. Elisabeth Gasthuis kreeg toegediend, zijn geen fouten j gemaakt. Dit is de mening van de Amster damse justitie, die gisteren een kort onderzoek afsloot naar de omstan digheden. onder welke de burgemees ter stierf. Het onoderzoek werd in- gesteld na de ontvangst van een ano- nieme mededeling, waarin werd ge steld dat de dood als gevolg van een I ziekenhuisfout was ingetreden. Ridder van Rappard overleed drie weken na een geslaagde schedelope ratie, waarbij hem een bloedtrans fusie werd toegediend. De vermoe- delijke doodsoorzaak is een medische complicatie door het virus hepatitis, dat een leverontsteking kan veroor zaken en een afbraakproces in het bloed op gang kan brengen. Het is deskundigen bekend dat twee procent van het aangeboden donorbloed dit gevreesde virus be vat. Tot nu toe is men er niet in ge slaagd een methode te ontdekken om de aanwezigheid van het virus vast te stellen. Het stoffelijk overschot van Ridder van Rappard is vanmiddag ter aarde besteld. In een gisteravond gehou den herdenkingsbijeenkomst van de gemeenteraad van Heemstede is de burgemeester postuum de gouden ere penning van de gemeente verleend. gas bevatten, tegelijk zouden open breken. Organismen in de directe omgeving zouden wellicht een dodelijke hoe veelheid gas te verwerken krijgen, doch het gas zou spoedig onschade lijk worden, doordat het zich zou ver spreiden en door vermenging met het water chemisch zou worden afgebro ken. Bedenkingen De betrokken rechter mevrouw Ju ne Green zei echter ernstige beden kingen te hebben tegen de plaats waar het leger de betonnen blokken met de granalen aan boord van een afgedankt vracntschip wil laten zin ken op 165 mijl ten noordoosten van de Bahamaeilanden en 245 mijl ten oosten van Cape Kennedy, waar de oceaan ongeveer 5.000 meter diep is. Zij deed een dringend beroep op het leger, te overwegen om een min der diepe piaats uit te zoeken, niet te ver van Sunny point in Noord-Caro lina waar de granaten aan boord worden gebracht. Mevrouw Green herinnerde er aan, dat deskundigen hebben gewezen op het gevaar dat de blokken beton op grote diepte uit elkaar zullen worden gedrukt, waardoor al het gas tegelijk zou kunnen vrijkomen.Of een min- Op een minder diepe plaats zou het gas waarschijlijk slechts geleidelijk ontsnappen. Volkenrecht De zaak werd aanhangig gemaakt door gouverneur Claude Kirk van Florida en door het Fonds voor mi lieubescherming in New York. Rech ter Green verklaarde hun verzoek om een voorlopig verbod op het storten van de granaten niet te kunnen in willigen, omdat het leger had verze kerd dat het plan zo spoedig mogelijk moet worden uitgevoerd. Gouverneur Kirk en genoemd Fonds hadden om he; verbod ge- Kiesdrempel Er dier.t met kracht te worden ge streefd naar een snelle en effectieve afhandeling van de parlementaire za ken, hetgeen ongetwijfeld zou worden bevorderd door het tegengaan van verdere versnippering in ons politie ke partijenstelsel. Er staat maar één weg open: verhoging van de kies drempel, bijvoorbeeld tot 3 procent. Voor de thar.s in de Tweede Ka mer vertegenwoordigde kleine par tijen, die hun zetels onder de be staande kieswet hebben verworven, zou het ondemocratisch zijn indien zij door de verhoogde kiesdrempel van een kamerzetel zouden zijn uit gesloten. Dat kan voorkomen worden door de huidige kiesdrempel voor deze partijen te handhaven, zolar.g zij op die basis nog één zetel behalen. Is dit niet meer het geval dan zou ook voor hen de verhoogde kiesdrempel moe ten gelden. Wie deze weg lang en omslachtig vindt, moge bedenken dat alleen op deze wijze de voorstanders van een verhoogde kiesdrempel zich kunnen vrijwaren voor de aantijging van on democratisch optreden. De angst daarvoor weerhoudt de meeste grote partijen ervan zich concreet over ver hoging van de kiesdrempel uit te spreken. Het is nu eenmaal financieel erg aantrekkelijk Kamerlid te zijn en er ruller. dan ook in de toekomst nog %el veel kleine partijtjes een gooi naar zo'n functie doen. Eerbeek, J. Tabor Gzn. vraagd teneinde dan door het fedrale hof te kunnen laten uitmaken, of de uitvoering van het plan van het leger al dan niet in strijd zou zijn met het volkenrecht. AMSTERDAM De finan ciële centra verkeerden deze week in een ongeanimeerde stemming, waarin de aarzeling de boventoon voerde. Van onze in ternationale aandelen kwam Unilever met een belangrijk verbeterde kwartaalsstaat. De twee nieuwe staatsleningen heb ben driehonderd miljoen gulden voor het rijk opgeleverd. Het buitenland heeft grote belang- estelling getoond voor de 8 pet. 15-jari- ge staatslening, welke tegen 98 pet werd uitgegeven en waarvan het le ningsbedrag vooraf op 150 miljoen was bepaald. De inschrijvingen op deze lening werden enorm gemajo reerd en het gevolg was, dat op de zeer grote inschrijvingen slechts een fractie werd toegewezen. De kleine inschrijvers hebben niet te klagen, maar de grote banken, die met miljar den aan inschrijvingen kwamen, heb ben felle protesten tegen de toewij zing ingediend. Achteraf is gebleken, dat de mi nister van financiën de gang van za ken bij de inschrijving op de twee staatsleningen verkeerd heeft beoor deeld. Tot dusver was het buitenland altijd fel op kortlopende leningen en hiervan uitgaande, werd het bedrag der achtjarige lening van tevoren niet vastgesteld. Men dacht, dat het gros der inschrijvingen voor de kortlo pende lening bestemd zou zijn, maar het is anders uitgevallen en men wierp zich met exorbitant hoge in schrijvingen op de 15-jarige lening. Het leningsbedrag van deze laatste was echter wel van tevoren vastge steld en wel op 150 miljoen. Achte raf was het bester geweest, als de kortlopende lening vooraf op max. 150 miljoen gesteld en het bedrag der langlopende was opengehouden. Dan had de minister van financiën veel meer dan het nu verkregen be drag vaVi 150 miljoen binnen gekre gen. Het is jammer, dat het zo gelo pen is en de autoriteiten de markt verkeerd beoordeeld hebben. Misschien moet het rijk nu nog eens met een emissie komen in het najaar ter dekking van de financie ringsbehoeften. Eerst zal nu zeker de Bank voor Ned. Gemeenten weer aan bod komen, want de gemeenten staan te springen om consolidatie en nieuw kapitaal. De kortlopende lening van de staat deed enig disagio, dat o.i. spoedig in gelopen zal zijn, terwijl de langlo pende iets boven de uitgiftekoers werd verhandeld. Stimulans Van Wallstreet ging deze week geen enkele stimulans uit, integen deel, de laatste dagen heerste een on geanimeerde stemming en brokkelden de koersen af. De werkloosheid is in juli tot vijf procent gestegen, het hoogste percentage sedert feb. 1965. De groothandelsprijzen stegen met 0.6 pet. de grootste stijging sedert jan. jj. Uit de ontwikkeling van het prijs peil leidt men af, dat het inflatie- spook nog niet bedwongen is, terwijl de stijging der werkloosheid een ver zwakking van de economie kan aan wijzen. Zelfs de afkondiging van een „staakt het vuren" in het Na- bij-Oosten kon de stemming in Wallstreet hoegenaamd niet verbete ren. Een en ander wijst erop. dat men nog niet gerust is op de ontwik keling in de Ver. Staten zelf en uit kijkt naar nieuwe aanwijzingen. Kon. Olie heeft ook niet gereageerd op het beter perspectief in het Mid den Oosten, welk gebied zo belang rijk is voor de olievoorziening van West-Europa. In Amerika is de koers van Royal Dutch een stuk hoger dan hier, wat is toe te schrijven aan de equalisation tax van 11,25 pet. welke daar nog steeds gehandhaafd wordt. Zoals men weet, moet een Ameri kaans ingezetene die belasting beta len, als hij buitenlandse fondsen bui ten de Ver. Staten koopt. Kon. Olie noteerde gisteren hier 139.60. Van de andere internationals was alleen Unilever beter gestemd, daar dit fonds van 90.50 op 95.20 kwam. De oorzaak van deze vaste houding was te zoeken in de belangrijk betere kwartaalstaat, welke een winststij ging van ruim tien procent aanwees. In het eerste kwartaal daalde de winst met bijna 9 pet, zodat de ver betering in het 2e kw. wel opvallend was. Het is wel zeker, dat de verkoop van consumptieijs in de warme zo merdagen van juni belangrijk tot de betere resultaten heeft bijgedragen. Als we naar de verkoop aan derden in het eerste halfjaar kijken, dan zien we dat deze met 12 procent ruim zijn gestegen. De betere gang van zaken is ook toe te schrijven aan de ontwikke ling bij de Untied Afrlca-groep. Nu er in Engeland een conservatie ve regering is gekomen, mag men verwachten, dat de prijscontrole op het bedrijfsleven, vooral inzake de doorberekening van hogere grond- stoffenprijzen. wat soepeler zal wor den. De koers'winstverhouding is bij Unilever zeer laag en draait rond de 7.5. Akzo komt op 18 aug. met de cijfers over het tweede kwartaal. In de lokale afdelingen was er we derom enige beweging in fondsen, welke tot de fusiekandidaten beho ren. Twentsche Kabel, Lips Gispen, Bensdorp, Hoek's Mach. fabriek, Hol land Amerika Lijn werden gefavori seerd en tegen hogere koersen ver handeld gezondheidszorg DEN HAAG Mr. W. Scholten. Tweede-Kamerlid voor de CHU. heeft i nschriftelijke vragen de suggestie gedaan een centraal financierings instituut voor de gezondheidszorg op te richten, te vergelijken met de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De heer Scholten stelt de vragen naar aanleiding van een onlangs uit geschreven 9'i: procents ziekenhuisle ning met het oog op een mogelijke nadelige invloed op de onlangs in gezette rentedaling. Hij verzoekt de minister van financiën een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheden dergelijke uitgiften- beter te coördineren. Geveke Grocnpol gaan van de beurs verdwijnen, nu Steenkolen Handelsvereniging begin volgende, weck niet een bod op de aandelen zal komen. Er zijn reeds herhaaldelijk geruchten gegaan over een eventuele fusie van Geveke Groenpol en uit. 1969 noteerde dit fonds nog slechts 65 tegen donderdag 92 bieden, een verbetering in dc afgelopen maanden i van 135 punten. Eind juli noteerde Geveke Groenpol 80, zodat het er naar uitziet, dat insiders van voorwe tenschap hebben geprofiteerd. Er is 1 nu een bod uitgebracht op de aande- len van ƒ50 contant en ƒ50 obL S.H.V. uilkomend op 100 is 500 pet. Zoals men weet, is SHV een zeer krachtig concern, dat zich de laatste jaren in de sector installaties en tech nische handel belangrijk heeft geïn teresseerd (o.a. A. de Hoop N.V., Stig- ter Messemaeckers). Kluwer hield de jaarvergadering, waarop van de zijde van aandeelhouders het bestuur veel lof werd toegezwaaid voor de behaalde resultaten. Overigens deelde de directie mede, dat men nu gaat consolideren vanwe ge de zeer grote fusies in het afgelo pen jaar, welke hoge eisen aan de financiering hebben gesteld. De beurs reageerde gunstig op de jaarvergade ring, want de aand. Kluwer noteer den vorige week incl. 30 procent divi dend 256, terwijl gisteren ex. divi dend 265 werd genoteerd. In de scheepvaarthoek was weer nieuwe kooplust voor aand. Holland Amerika Lijn op te merken. Deze stukken kwamen deze week van 103 op 112'/ïpct. w«n ïTjrrit HANtiU ftRtEFUELV Le Baron Russel Briggs is een oud vrachtschipdat historie gaat ma ken als hel voor dc laatste keer uitvaart met een lading dodelijk zenuwgas aan boord. Het schip zal met zijn levensgevaarlijke la ding in de Atlantische Oceaan ten oosten van Florida tot zinken worden gebracht. De opname van het schip werd gemaakt tijdens het inladen van de betonnen kisten met het dodelijke gas. Nieuw initiatief in reiswereld - totalekosten ruim 14 miljoen Twee grote Nederlandse touroperators Airtour Nespanda en Centouri hebben stevig vaste voet op Spaanse bodem gezet: voor een totaal van 14,5 miljoen gulden hebben zij drie hotels gekocht en op dracht gegeven voor de bouw van enkele honder den appartementen. Pro jecten, die in deze om vang een unicum zijn in de Nederlandse reiswe reld. Airtour Nespanda kocht twee hotels in Bentdorm en één in Tossa de Mar en laat eveneens in Benidorm een blok appartementen bou wen voor een totaalbedrag van vijf miljoen gulden. Cetnouri legt het accent op Mallorca. waar eind dkt jaar wordt begonnen met de bouw van 200 appartementen, op hetzelfde 16000 vierkante me ter grote terrein, waarop vo rig jaar al 65 appartementen gereed kwamen (aangekleed met zwembad, restaurant en mini-golfbaan). Voorts wordt in Benidorm gebouwd aan een project van 100 apparte menten. terwijl in Calafell aan de Costa Brava een com plex van 60 appartementen zal verrijzen. Totale kosten hiervan: 9.5 miljoen gulden. Noodzaak Waarom dit kostbare initia tief, waar Spanje hotels en flats te over lijkt te hebben voor verhuur aan reisbu reaus? Zegt in zijn kantoor aan de Haagse Zwarteweg adjunct-directeur Wm. C. Er- kelens van Nespanda: ..Dit is gewoon een noodzaak, je kunt er niet meer onderuit. Het vliegtoerisme heeft zo'n ge weldige vlucht genomen, dat je wei eigen bezit moet heb ben om jezelf en de vakantie ganger optimale zekerheid te bieden. Spanje mag dan mis schien een hele hoop hotels en appartementen hebben, het komt toch herhaaldeljik voor, dat een touroperator door wat vooi1 oorzaak dan ook moeilijk aan accommodatie kan ko men. Met deze projecten heb ben we iets vast in handen en zijn niet meer zo afhankelijk van flateigenaars en make laars". Kunnen beWe ondernemin gen met deze hotels en flats de vraag naar hun reizen aan? Erkelens: „Zeker niet, de totale vraag is veel groter. We hebben hier alleen een stevige basis aan. Een basis, die een optimale bezetting garandeert, want we zijn met de aankoop niet uitgegaan van de zomer- bezetting. maar van die van de winter. Dit betekent, dat we 's winters goed vol zitten (met overwinteraars) en in de zomer een tekort aan bedden hebben. Maar dat geeft niet, - dat restant huren we er wel bij". Efficiënt Reisspecialist Erkelens noemt het een zaak van effi ciënt werken. „Tot nu toe was het altijd nog een beetje een gok. Je huurde voor een heel seizoen (meestal voor zeven maanden) appartementen op basis van schattingen van het aantal boekingen. Was dit aantal in werkelijkheid lager, dan legde je er soms geld op toe. soms handenvol. In het hoogseizoen gaat het natuur lijk altijd wel; dan zit je he lemaal vol, maar juist dat voor- en naseizoen veroor zaakt nog wel eens proble men. En daar moet je met je prijscalculatie terdege reke ning mee houden. Die onze kere factor is er nu voor een goed deel uit, omdat we uitgaan van de slappe maan den. Dat betekent: goedkoper werken en waarschijnlijk ook goedkoper reizen". Wm. C. Erkelens: „het is gewoon een noodzaak" Dat het initiatief ook geno men is uit concurrentieover- wegingen. verheelt de heer Erkelens niet. „Vooral de gro te buitenlandse reisorganisa toren in Scandinavië. En geland en Duitsland maken het de Nederlandse tourope rators wel eens lastig. Omdat zij uit een veel groter arse naal van klanten kunnen put ten, kunnen zij veel grotere aantallen appartementen te gelijk huren. En omdat nog altijd geldt: hoe meer je tege lijk huurt, hoe lager de prijs, kunnen zij vaak voordeliger werken dan hun Nederlandse collega's". Is het initiatief genomen met het oog op de plannen van de Duitse gigant Nccker- mann om volgend seizoen op de Nederlandse markt te gaan opereren? De heer Erkelens: „Nee dat niet, wij zijn ook niet zo bang voor Neckermann. Als hij zegt het eerste seizoen al di rect 30.000 Nederlandse va kantiegangers te zullen boe ken, dan moet ik dat eerst nog eens zien. Ik geloof het niet. De Nederlander heeft al tijd nog wel zoveel vertrou wen in het Nederlandse reis- wezen, dat hij niet persé met een buitenlandse onderne ming met vakantie hoeft". Grillig Naast grotere efficiency heeft voor beide touroperators ook een rol gespeeld, dat zij minder dan vroeger gebonden zijn aan Spaanse flateige naars en makelaars- Hun vaak grillige manier van za kendoen veroorzaakt, menige reisorganisator beaamt dat, dikwijls onvertvachte moei lijkheden. Zo gebeurt het bij voorbeeld vaak. dat apparte menten snel van hand tot hand gaan. In de praktijk be tekent dat soms, dat de tour operator er pas op het laatste moment achter komt, dat de man, van wie hij vorig jaar nog huurde, zijn bezit heeft verkocht en dat de nieuwe eigenaar al aan een ander heeft verhuurd. Op te korte termijn moet dan vaak weer naar iets anders worden uit gezien. Een ander pré van eigen bezit is, dat geen hoge waar borgsommen van te voren hoeven te worden gestort. De Spaanse eigenaren zich bewust van de attraetie van hun bezit hebben deze de laatste jaren opgeschroefd tot soms 2000 gulden per bed per seizoen. Voor de tourope rators is dit een zeer kwalijke zaak omdat al deze bedragen samen tot tonnen oplopen: geld, dat renteloos uitstaat en dus verlies oplevert. Met eigen hotels en flats staat de Nederlandse tourope rator1 steviger. „En", zegt de heer Erkelens, „ook voor de vakantieganger zelf heeft het voordelen. Al was het alleen maar de Nederlandse sfeer, waarin hij weet terecht te ko men. De meeste Nederlandse toeristen blijken daar erg op gesteld te zijn". Om ook gezinnen met jon ge, nog niet schoolgaande kin deren, te trekken voor een zgn. overwinteringsreis in de tweede vakantie naar Zuid- Spanje, heeft de touroperator De Magneet in zijn nieuwe programma speciale „kroost- prijzen" geïntroduceerd. Deze houden in, dat baby's tot en met twee jaar vooi slechts 25 gulden mee mogen (reis plus appartement); voor dat bedrag mag dan ook nog een tweede kind (van ten- hoogste zeven jaar) meerei zen. Heeft men twee kinderen van tussen twee en zeven jaar, dan wordt voor hen sa men 225 gulden gerekend. De Magneet:" op deze tarie ven verliezen wij uiteraard, maar we hopen er een groep vakantiegangers door aan te trekken, die zich vanwege de kinderen tot nu toe geen tweede vakantie kon permit teren." De speciale tarieven gelden alleen voor reizen naar ap partementen in Fuengirola en Benidorm. Mede door dit initiatief re kent de organisatie komende winter (en in na- en voorjaar) op een uitbreiding van de overwinteringsreizen van 22 procent. Ten gerieve van de ouders is aan deze reizen ook een op- passervice gekoppeld: hostes ses van de organisatie zullen 's avonds op de kinderen pas sen. wanneer de ouders uit willen. Dr belangstelling voor schoolreisjes een jaar of tien terug nog zo „In" is sterk tanend. concludeert Wim Sloof jr., directeur van Een Haags reisbureau. Twaalf jaar geleden startte dat bu reau onder dc naam algemeen Schoolreis Bureau, maar in het organiseren van school reisjes zat op den duur zo weinig brood, dat hij er een algemeen reisbureau van maakte en de schoolreisjes nu alleen nog uit liefhebberij doet. Waarom? Wim Sloof: „Niet omdat de kinderen niet wil len. de onderwijzers en de ouders voelen er niet meer voor. Het is een teken van deze tijd, het zijn dezelfde mensen, die niet meer in een toneel- of klaverjasclub wil len en zich dus ook niet meer zo druk maken over het orga niseren van reisjes voor de kinderen. Bovendien heb ik de indruk en dat geldt met name voor de ouders dat zij verder van de kinderen afstaan dan vroeger. Hun we reldje lijkt hen niet zoveel meer te interesseren'-. Toch, ondanks het gebrek aan belangstelling, worden de reisjes nog steeds georgani seerd. Wim Sloof: „De meeste gaan naar Rotterdam of Am sterdam. tochten door de grachten en de havens en ^?n bezoek aan de Euromast: het zijn nog steeds de toppers. Maar ook de wildparken doen het de laatste tijd zeer goed. En dan natuurlijk de speel tuinen. Daar zijn die kinderen eigenliik nog het gekst op. De reis zelf interesseert hun min der." Of hij nog toekomst ziet voor schoolreisjes? „Dat hangt behalve van ouders en onder wijzers ook af van de buson dernemingen. Het is nu soms al verschrikkelijk moeilijk een bus te vinden. Voor veel ondernemingen is het veel aantrekkelijker een groep Amerikanen rond te rijden dan kinderen Daar wordt meer aan verdiend. Het ge volg is, dat vooral de laatste jaren veel streek- en Kinderdijk: nog 3 zaterdagen Wie dit jaar nog in Kinder dijk zestien molens tegelijk wil zien draaien, moet haast maken, want ze zijn nog maar drie zaterdagen voor de toe risten in actie: op 15, 22 en 29 augustus. Tussen half twee en half zes zetten de molenaars ze in de vrijloop en houden open huis. Automobilisten komen er het snelst door van de E10 af te slaan in de richting Alblas- serdam. Op de borden vindt men dan al gauw de verwij zing naar het molengebied. stadsvervoersondernemingen zich op de schoolreisjesmarkt begeven." „Wel een vreemde zaak," vindt Wim Sloof. „Juist die bedrijven zeuren vaak over gebrek aan personeel, maar als het er op aan komt pikken ze zo'n extraatje toch graag mee, meestal tegen lagere prijzen dan de particuliere ondernemingen omdat ze hun materiaal efficiënter in de Tij schema's kunnen inpassen." Nieuwe ANWB- fietsroutes De ANWB heeft een nieuw routesysteem voor fietsers en bromfietsers ingevoerd. Voor deel ervan is, dat het de mo gelijkheid biedt een beschrij ving langs alle voorkeurplaat sen te '.rijgen: de route wordt gewoon ingetekend op een of meer van de 124 kaartfrag- menten, die samen de kaart van Nederland vormen. Bij de route krijgt men een kaart, waarop een verklaring van de tekens langs de route wordt gegeven. In verband met de grote belangstelling raadt de ANWB aan de routebeschrij ving twee weken van tevoren aan te vragen. Voor de ongeduldigen hier alvast een door de bond gead viseerde tocht vanuit Rotter dam: door de Bergse Plassen naar Hillegersberg, via de Rotte en de oostkant van de Rotte Meren naar Zevenhui zen. verder via de Zuidplas- polder naar Waddinxveen de Gouwe over en dan recht door naar Reeuwijk-dorp en Oud-Reeuwijk, vandaar onder de rijksweg 12 door naar Sluipwijk, de weg dwars door de Reeuwijkse plassen naar Gouda en vandaar via de Stolwijkersluis via de weg aan de oostkant van de IJssel naar Krimpen en Capelle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7