Drs. Van Duist: radio en geven kerk ongekende kansen Vrouwen in opmars op het Vaticaan Communicatie: gemeenschappelijk maken Misschien nog in Afrika en op tijd Azië Ds. Ketelaar gaat zelf toestand in Malawi opnemen Karl Barths visie op mens en wereld Een woord voor vandaag M. L. King-prijs voor Camara Ds. W. A. J. Dalmaijer (67) overleden Wereldraad in tV geldzorgen BEROEPINGSWERK WHO houdt luchtvervuiling in de gaten NOG LANG NIET DE GELIJKEN VAN DE MAN Forcl-stichting geeft Sodepax half miljoen ln deze gejaagde lijd denken veel mensen maar moeilijk een ogen blik te kunnen vinden om tot bezinning te komen. Sommigen vinden zo'n rustperiode pas als ze er wegens ziekte toe worden gedwongen. En toch hebben we ze zo hard nodig, die korte ogenblikken van retraite. Even tot jezelf komen, even orde op zaken stellen. Luther deed het zo, als hij tot over zijn oren in hel werk zat heus. dat gebeurde toen ook al - gunde hij zich juist de tijd om uit de bijbel te lezen en te bidden. Hij stond dan uit geruster, maar ook toegeruster voor zijn werk. Datzelfde recept kunnen wij ook nu nog gebruiken. Bijbellezen, be zinning en gebed maken, dat wij anders tegenover onze opdracht staan. Maar ze maken ook, dat we beter zien wat onze opdracht is, in onze eigen omgeving, maar ook in de wijde wereld. Dan leer je prioriteiten op te stellen. Dan ga je naar elkaar luiste ren in plaats van langs elkaar heen te praten. Dan weet je hoe je met elkaar moet praten en dan kom je tot een begrijpen en samenwerken. Iets. dat in deze verwarde wereld wel heel hard nodig is. We lezen vandaag: 1 Timotheus 2 vers I tot 15 We lezen morgen: 1 Timotheus 3 vers 1 tot 16 ATLANTA (VS) De Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara heeft uit handen van ds. Ralph Aber- nathy de Martin Luther King-prijs gekregen. Hij ontving de prijs „voor het elan, dat hij in zijn land heeft ontketend om langs de weg der geweldloosheid verbetering te brengen in de sociale positie van de minder bedeelden." Bij de prijsuitreiking zei Camara, dat zijn bezoek aan Atlanta, „de wieg van de beweging der geweldloosheid", hem in zijn overtuiging heeft ge sterkt, dat de weg der geweldloosheid de juiste is om het lot der armen te verbeteren. Protestantenbond organiseert proj ektdiensten (Vaneen onaerverslaggevers) ROTTERDAM Er is in de afde ling Rotterdam van de Nederlandse Protestanten-Bond een „buitenparle mentaire aktie" gaande, die in dit ge val het bestuur bijzonder welgevallig is. Het antwoord op deze aktie is een ontmoetingsbijeenkomst zondag, na de dienst van 11 uur in het kerkge bouw aan de Jagerslaart, in welke dienst dr. R. Boeke voorgaat. Tijdens die ontmoetingsbijeen komst is voor ieder gelegenheid met bestuursleden te spreken en de be doeling zowel van bestuursleden als van de mensen van de „buitenparle mentaire aktie" is, mensen te recrute- ren voor „projektdiensten". De eerste „projektdienst" wordt zondag 6 september gehouden. Dit alles is het resultaat van een in april gehouden enquete, waaruit bleek dat vele leden nogal aankeken tegen de tegenwoordige vorm van de eredienst. Het bleek noodzakelijk aan de eredienst van de Nederlandse Pro testanten-Bond een eigen gezicht te geven. Er volgen besprekingen over de functie van de NPB vandaag en maandag zal het bestuur over al de ze zaken een bestuursvergadering houden. Het is aannemelijk dat dan de ideeën van de „buitenparlementair agerenden" met graagte zullen wor den gesanctioneerd. NIEUW BUINEN Plotseling is op 67-jarige leeftijd overleden ds. W. A. J. Dalmaijer. emeritus-predikant van de gereformeerde kerk van Nieuw Buinen. Waardhuizen was de eerste ge meente van ds. Dalmaijer, waar hij 30 december 1951 werd bevestigd. De predikant was toen dus 48 jaar. Hij heeft daarvoor jarenlang op een bank gewerkt. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 Palestina-program (Van onze kerkredactie HILVERSUM Ik geloof in de strategie van de Heilige Geest. God neemt middelen voor de evangelieverkondiging weg maar Hij geeft er ons tegelijk nieuwe voor in de plaats. Van oudsher hebben de kerken zich geconcentreerd op de kerkdienst in de plaatselijke gemeente. Vandaag ontmoeten de meeste mensen de kerk en haar boodschap alleen nog via de massamedia. Daarom is het goed, dat de kerken eindelijk aan die massamedia de aandacht gaan geven, die ze toekomt. Dat zegt drs. A. J. van Duist (41), tot het begin van dit jaar hoofd van de afdeling Gesproken Woord van de In een van de bijgebouwen ran de Immanuelkerk in Djakarta (de voormalige Willemskerk) aan het Merdekaplein zetelt Studio Mer- deka Timur 10. Benny Kainama, een 24-jarige student in de economie, op de fo to in het midden, is de oprichter van deze christelijke amateurra diozender. Naast hem twee van zijn medewerksters, links Anne ke Tulis en rechts Nelleka Kai nama. Een heel team jonge mensen werkt hier met enthousiasme. Vader ds. Kainame is blij, al was het alleen maar, omdat het de jongens van de straat houdt. Maar wat belangrijker is, er wordt druk naar deze zender ge luisterd in de Indonesische hoofdstad. Benny en zijn medewerkers werken met simpele middelen. Drs. Van Duist: zij zouden op eenvoudige manier geholpen kun nen worden, bijvoorbeeld door een ari-conditioning van nog geen duizend gulden, want de temperatuur in de studio is vaak niet te harden. NCRV. Per 1 maart is hij directeur van 't Department for Church-Rela ted Communication van de World As sociation for Christian Communica tion. Een ingewikkelde zaak, die we het gemakkelijkst zo kunnen vertalen, dat 't zijn taak is. om de kerken, vooral in Azië en Afrika, vertrouwd te maken met radio en televisie, te leren wat zij met de massamedia kunnen doen. De afgelopen maanden heeft hij zijn eerste grote oriëntatiereis, naar Zuid-Oost-Azië, achter de rug. Hij is er bij zonder blij mee, dat de Hervormde Kerk hem voor zijn nieu we werk heeft willen beroepen als zendingspredikant (Van Duist heeft een theologische opleiding). Blij om dat hij hier het bewijs ziet, dat de kerk verantwoordelijkheid wil aan vaarden voor de media. Laat De kerken zijn er laat bij. Eigenlijk is op de assemblee van Uppsala voor het eerst goed aandacht gegeven aan de relatie kerk-media. Dat was vijftig jaar na het begin van de radio. Communicatie betekent, om het in het Engels te zeggen: „to make com mon", iets gemeenschappelijk maken. De massamedia hebben de kerk meer mogelijkheden gegeven vöor de evan gelieverkondiging dan qoit te voren. Ze maken nu, in de twintigste eeuw, voor het eerst mogelijk, dat de op dracht vervuld kan worden, om het evangelie te prediken aan alle creatu ren. Op een vergadering van christelijke radiomensen in Beiroet kwam men tot de conclusie, dat de kerk de laat ste zes jaar in de Arabische wereld meer contacten met moslims had ge kregen, dan in de hele eeuw daar voor. Dankzij de radio. Maar deze geweldige kansen verei sen creativiteit van de kerk. Maar al te vaak heeft de kerk de radio be schouwd als een verlenging van de preekstoel en het kerkblaadje. Men zette eenvoudig een microfoon in de kerk en men had een raiouitzending. Van Duist wil niet meepraten met hen, die van geen kerkdienstuizen dingen willen weten. Deze uitzendin gen zijn volkomen legitiem als men (Van onze kerkredactie) r GENEVE Het Palestijns vluchtc-j lingenprogramma van de Wereldraad van Kerken verkeert in ernstige fi nanciële moeilijkheden. De afdeling hulpverlening van del Wereldraad heeft een dringend be-, roep op alle aangesloten kerken ge daan. om zo snel mogelijk bij teja springen. is Tijdens een beraad op Cyprus, be-P' gin oktober vorig jaar, werd beslotenp tot een hulpprogram van twee mil-Bu joen dollar voor 1970/71. to Van vele zijden, met name ook uit Nederland, is sterke kritiek op dit programma uitgeoefend. De kritiek richtte zich met name op het feit, dat een gedeelte van dit geld bedoeld was, om de Palestijnen in de gelegenheid te stellen propaganda te maken voor hun anti-Israël standpunt. Na bijna een jaar is er uit de ker ken nog maar 700.000 dollar binnen-, gekomen. (Van eenonzer verslaggeefsters) DRACHTEN - In het kader van de aktie Blauwe Revolutie waardoor hij bekendheid heeft gekregen gaat de baptistenpredi kant ds. J. Ketelaar uit Drach ten maandag een reis van een maand maken naar de Oost-Af rikaanse staat Malawi. De predikant wil zelf een indruk krijgen van de situatie daar om later aan zijn medestanders in ons land „het is moeilijk te zeggen hoe gfoot die groep is. maar financieel kunnen wij vast rekenen op 50.000 per jaar", te vertellen wat er aan de hand is. Iemand, die in Malawi, het vroegere Njasaland. werkt attendeer de ds. Ketelaar op de slechte toestan den daar. Het landje hoort tot het Drie jaar later ging hij naar Nieuw Britse gemenebest, is voor de Engel- Buinen, waar hij tot zijn emeritaat in 1968 stond. De begrafenis is dinsdag 18 augus tus 's middags om twee uur op de begraafplaats van Nieuw Buinen na een rouwdienst in de gereformeerde kerk, die om half twee begint. sen bekend als een toeristisch para dijs, maar ds. Ketelaar gaat het van de andere kant leren kennen. Nu al weet hij, dat de inwoners van het laagste inkomen ter wereld moeten leven, namelijk tweehonderd gulden per jaar. Hij weet ook, dat daar al verschillende kleine groepen op geestelijk en sociaal terrein wer ken. Samen hebben deze groepen een soort centrum gesticht, The Christian Commltte. Dit centrum heeft ds. Ke telaar uitgenodigd. Twee jaar geleden kwam hij in het nieuws door zijn Blauwe Revolutie. „Blauw is de kleur, die in de Bijbel steeds wordt verbonden met God". Op grond van de Bijbel dringt ds. Ketelaar aan op een uiterst radicale politiek, die resulteert in zo'n maat schappijvernieuwing, dat er een eind komt aan de wantoestanden in een wereld, waarin de een baadt in weel de en de ander crepeert van honger. NED. HERV. KERK Emeritaat verleend om gezond heidsredenen aan ds. M. J. de Jongh te Lekkerkerk. GENEVE Met ingang van de cember dit jaar zal de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) over de hele wereld de luchtvervuiling nauwlet tend in het oog houden. Dan treedt een uitgebreid net in werking, dat op talrijke plaatsen de chemische sa menstelling en de vervuiling van de lucht door zwevende deeltjes zal on derzoeken. De organisatie van dit net heeff drie jaar geduurd. Het heeft twee centra, in Londen en Washington, en drie regionale centra, in Moskou, Nagpoer (India) en Tokio. Bovendien zijn er nog 20 laboratoria in alle de len van de wereld. Door de waarne mers zal vooral dan alarm geslagen worden wanneer ergens ter wereld de hoeveelheid zwaveldioxide of vaste deeltjes zo groot wordt dat de ge zondheid van de mens in gevaar ge bracht wordt. DRS. A. J. VAN DULST denkt aan zieken en anderen die niet naar de kerk kunnen gaan. Maar de kerk moet daar niet bij blijven staan. Radio en tv zijn alge mene media. Daarom moeten ze wor den gebruikt tot algemeen belang. Daar zijn de kerken in het algemeen nog weinig op ingesteld. De predikan ten vertonen een groot gebrek aan goe<je opleiding voor radio en tv. Een goede dorpsdominee is bepaald nog niet automatisch in staat, om zijn ge dachten op een goede manier tot een algemeen publiek over te brengen. Deze dingen gelden precies zo in Afrika en Azië. Ook daar is er de neiging bij de dominees, om voor de radio zo te spreken, dat het alleen verstaanbaar is voor de in-groep, die met de begrippen vertrouwd is. Popmuziek VATICAANSTAD - lang zaam aan doen de vrouwen hun intrede in het Vaticaan. Zij zijn geleidelijk de mannenwereld daar binnengedrongen en op het ogenblik is hun aantal 76. De functies variëren van admini stratieve taken tot ondersecreta riaten van de curie. Rosemary Goldie (54) is de hoogst geplaatste vrouw op het Vaticaan. Zij is adjunct-secretaris, de vierde in rang, in de Vaticaanse lekenraad. Dezer dagen heeft zij op een pers- gesprek haar mening gegeven over de plaats van de vrouw binnen de Rooms-katholieke Kerk. Zij vreest, dat de vrouwen nog lang «uilen moeten wachten voor zij ln de kerk de gelijken van de mannen zijn geworden. „Sommige bepalingen van het kerkelijk recht, die betrekking hAben op vrouwen zijn hopeloos ver ouderd. „Zij hoopt, dat de hervor ming van het kerkelijk recht waar aan wordt gewerkt veel zal verande ren. „De vrouwen moeten daar achter heen zitten en haar opvattingen laten gelden." De eerste vrouwen kwamen met paus Pius XII op het Vaticaan, toen hij ln 1939 als voormalig Duits nun tius Duitse nonnen meebracht voor de huishouding. Dit gaf een schok onder de prelaten, want tot toen hadden broeders de huishouding gedaan. Paus Johannes XXIII en paus Pau- lus VI hebben het voorbeeld van hun voorganger nagevolgd. Ze vervingen de Duitse kloosterzusters door Ita liaanse. Velen dachten, dat de vrouw in het Vaticaan zover was gekomen als maar mogelijk was. maar de huidige paus dacht al in de tijd toen hij nog een Vaticaanse* prelaat was aan een belangrijker rol voor de vrouwen in de kerk. Inl9 64, een jaar na zijn verkiezing kwam paus Paulus in het nieuws om dat hij vrouwelijke waarnemers had benoemd om de derde zitting van het Vaticaans oecumenisch concilie bij te wonen. Zoiets was nog nooit ver toond. Op 6 januari 1967 benoemde paus Paulus de Australische Rorsemary Goldie tot adjunct-secretaris van de 'ekenraad. Zij werd daardoor de eer ste vrouw, die in de Vaticaanse curie een verantwoordelijke positie be kleedde. Jaarboek In die tijd bevatte het jaarboek van het Vaticaan geen namen van nonnen of andere vrouwen, die leden of em- ployées van de curie waren. In het jaarboek van 1970 staan er maar liefst 76. Van wie de meeste, niet al len, nonnen zijn. Paus Paulus heeft hiermee de richtlijnen van het oecumenisch con cilie gevolgd, dat een grotere deelna me van vrouwen aan het werk van de kerk heeft aanbevolen. Niettemin hebben de vrouwen nog een lange weg af te leggen om op gelijke voet met de mannen te komen en de meeste instellingen van het Va ticaan zijn nog altijd bastions van uitsluitend mannen. Een christelijk radiostation op de Phlippijnen startte 'n speciaal nachtprogramma met popmuziek, af gewisseld door korte boodschappen, bestemd voor de studentenbevolking van Manilla. Het programma werd een succes: gemiddeld 200 telefoontje per nacht. Maar vanuit de kerken kwam de kritiek, dat de muziek in dit programma het image verstoorde, dat deze zender zo zorgvuldig had op gebouwd. Het programma werd om gegooid cn het gevolg was een fali- kante mislukking. De kans om duizenden jonge mensen buiten de kerk te bereiken, ging verloren, omdat kerkmensen zich ergerden aan de presentatie. Het is inwezen hetzelfde probleem als de apostelen bespraken op hun eerste synode in Handelingen 15. Toen hadden zelfs mannen als Petrus, Jacobus de broeder des Heren en Jo hannes het „predik het evangelie aan alle creaturen" versmald tot „predik het evangelie aan alle goede joden, die Christus aanvaarden en aan alle heidenen, die goede joden willen worden." Drs. Van Duist acht het vanzelf sprekend, dat de kerken hun zendtijd in Afrika en Azië, hetzij via de rege ringsstations. hetzij via particuliere, speciale christelijke zenders, gebrui ken voor alomvattende programma's, meer dan alleen directe evangeliever kondiging. De informatie is van geweldige invloed in het ontwikkelingsproces. Hij acht het fout, dat het Neder landse ontwikkelingsbeleid zich voor al richt op sociale en economische factoren en de kant van de infor matie verwaarloost. De kerk kan hier een heel specifie ke rol in spelen, als de relatie duide lijk is tussen het evangelie van Jezus Christus en wat we dagelijks om ons heen beleven: medische informatie, landbouwvoorlichting, programma's over de plaats van de vrouw, de op voedingvan de kinderen.. Indonesië Drs. Van Duist is vooral enthou siast teruggekomen uit Indonesië. De kerken hebben er toegan g tot de of ficiële radiostations: een half uur of meer zendtijd per week. Maar daarnaast zijn er dc Laatste jaren honderden particuliere, com merciële radiostationnetjes als pad- desteolen uit de grond verrezen, 't Zijn vooral jongemensen, die met gro te geestdrift hun hobby uitleven. Met heel eenvoudige middelen bouwen ze een zendertje, dat vaak elke dag in dc luchl Is. Onder hen zijn veel christenjongcren, die, met christelijke programma's experimenteren. De Indonesische raad van kerken heeft het belang van dit werk inge zien en is deze jongelui te hulp geko men. Ze wil deze regionale stations concentreren en zo een netwerk op bouwen van christelijke zenders door heel Indonesië, Deze concentratie is nodig, omdat ook de regering 't aantal van deze zenders drastisch wil beperken (al leen in Soerabaja opereren er al meer dan driehonderd). De Indonesische kerken hebben een plan opgezet om de kwaliteit van de uitzendingen te verbeteren program ma-materiaal uit te wisselen, iets aan de opleiding te doen. Er liggen hier geweldige mogelijk heden. Drs. Van Duist: „Ik heb het gevoel, dat men in de kerk de betekenis van de massamedia gaat inzien. In Europa zijn we al te laat. Misschien zullen we in Afrika en Azië nog net op tijd zijn." GENEVE De Amerikaanse Ford stichting heeft voor de tweede maal een groot bedrag beschikbaar gesteld voor het werk van Sodepax, het ge zamenlijk orgaan van de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk voor samenleving, ontwikkeling en vrede. Sodepax heeft van de Fordstichting 505.000 gulden gekregen en van de internationale stichting „Humanum", die in Lugano zetelt, 360.000 gulden. Sodepax fungeert als een Interker kelijk Vredesberaad, op wereldniveau. Waren het ketters of voortrekkers? KAMPEN Vier gesprekken, die de theologen Berkouwer, Schille- beeckx en Oberman voor de NCRV- radio hebben gehouden onder de titel: Ketters of voortrekkers, zijn thans gebundeld en uitgegeven bij de uit- i geverij Kok in Kampen. Het uitgangspunt was de encycliek Humanae Vitae. Eigenlijk werd hier mee de tijd van prof. Fiolets boek Tweede Reformatie ingeluid en daar-i om is dan ook de eerste vraag: waren f J de reformatoren ketters of voortrek-' kers? De vier gesprekken zijn in zoverre "r teleurstellend, dat er met name tus sen Berkouwer en Schillebceckx nog veel misverstand voornamelijk in de terminologie is gebleven. Maar het is op zich al zo moedgevend, dat een dergelijk gesprek wordt gevoerd. Uit een ontmoeting moet' toch vroeg of laat iets resulteren. Het boekje telt 46 bladzijden en kost 4,75. Dr. A. Dekker ziet Earth in een ander licht DEN HAAG Sincjs Karl Barth zijn klassiek „Nein" heeft gesproken, heeft aanvankelijk bij velen ten onrechte de me ning postgevat, dat de profeet van de triomf der genade en de De gereformeerde theo loog dr. A. Dekker, die thans als predikant be roepbaar is, maar voor dien wetenschappelijk medewerker aan de Theologische Hogeschool in Kampen en medewer ker van prof. dr. H. van Oyen in Bazel is ge weest, heeft dit met zijn boek „Homines bo- nae voluntatis'1 ont zenuwd. Het is een voortref felijk boek, dat in het Duits is verschenen en waarvan de ondertitel luidt: Das Phanomen der profanen Humanitat in Karls Barths Kirchlicher Dogmatik. Voortreffelijk Het is geschreven, zoals dr. Dekker het uitdrukt: mit grosser Ehrfurcht und mit kleiner Krit.ik en behandelt onderwerpen als: de mens in hel licht van het leven, de mogelijkheid van een materiële ethiek, de unlver- seel-kosmische tendens, de incarnatie- theologie en de solidariteits-theologie. Het boek doorzoekt met grote majesteitelijkheid van God wel weinig oog zou hebben voor de „wereld", de natuur, de mens, de maatschappij, de ethiek en wat zich verder met de mens in zijn reilen en zeilen bezighoudt. DR. KARL BARTH nauwkeurigheid Barths Kirchlicher Dogmatik op deze onderwerpen en kan geheel worden gesteld onder het citaat van de Bazelse prof. Oyen, wiens invloed onmiskenbaar is: „Das biblische Bekenntnis geht aaraufhin- aus, die Erde als Geschenk Gottes an den Menschen zu loben, damit er dort Heimat finden sollte". Een heerlijk, rijk en wijs boek, dat 117 bladzijden telt en 10,75 kost

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2