haak Uitbundige zomerbloei in Enkhuizen F g-ilP*-3 3 a r. SPLAAAJ® 3 IS 3 a M a 5 S J 8 i Si ja JB li V .7 i J B i c E/V 5 B a 9 5 1 S s a D c 2 SP g 9 3 r Ook als je met de tijd meegaat blijft God dezelfde 1 Oordeelvorming Russisch S 3 I I B M T3 1 8 0 ij: m m m m Muziek van vandaag ra VREEMD PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 Was oude stadje Enkhui zen met zijn I7e-eeuwse geveltjes al een toeristische attractie, nu begint 't tot het publiek door te dringen dat dit antieke kleinood aan het IJsselmeer ook groot is in bloemen en speciaal zomer bloemen, volgens de modern ste begrippen gekweekt. Een tegenstelling die volstrekt niet stoort, in tegendeel, de zaadvelden ontnemen aan de -M- Gazania „Sunshine" hybriden geven een boeiend veelkleurenspel als nieuwe sterke aanvulling van Gazania splendens (oranje). statige Koepoort, die de toe gang tot het stadje vormt, zijn ietwat strenge karakter. De uitbundigheid van de „Summer Sarden", die de N.V. Koninklijke Zaadteelt en Zaadhandel Sluis en Groot bij de entree van Enkhuizen heeft aangelegd, vindt zijn weerga niet. Vorig jaar op 19 juli werd deze bijzondere proeftuin officieel ge opend door de voorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, jhr. mr. L. M. S. von Fisenne. Dit jaar is hij tot eind augustus te bezichtigen. 't Leuke van deze proeftuin is dat hij gratis toegankelijk Is en men er een practisch volledig zaai bloemenassortiment te zien krijgt. Vrijwel alle soorten zijn voorzien van naambordjes, zodat de bezoe kers er volop namen kunnen note ren voor zaaiplannen in 'f volgend jaar. Er zijn ongeveer 5000 planten en 1500 rassen en variëteiten zo merbloemen in volle glorie te be wonderen. Bovendien worden daar nieuwig heden getoond die pas in het sei zoen 1970/71 in de handel komen. Variëteiten die uitmunten door een rijke bloei en bijzondere kleuren, die tevens een krachig en gezond gewas geven. In ons enthousiasme zouden we heel wat soorten zaad willen be stellen, maar deze zaadkwekers kweken in "t groot (totaal 25 ha.), o.a. op de Zuid-Hollandse eilanden en In Zeeland en zijn de leveran ciers van de firma's die ons een zaadprijscourant thuis sturen. We zijn dus op bezoek bij de groot handel. wat één voordeel heeft dat we er geen geld kunnen uitge ven. Het aardige van zo'n proeftuin is dat je op een rondwandeling het kruisen van verschillende variëtei ten van nabij kunt zien. Als je een paar jongelui ziet zitten bij kooitjes van gaas met een notitieboek, ter wijl de ene bezig is met de hand bestuivingen te verrichten en de andere de verrichte kruising pre cies noteert, sta - je ineens in de keuken van de zaadwereld. In de kooitjes staan planten' geïsoleerd die niet door insecten bezocht mo- qen worden om verkeerde bestul- vingsreaultaten te voorkomen. Zo hebben we daar F 1 hybriden geboren zien worden. Dit zijn met de hand verrichte kruisingen tus sen een rasechte vaderlijn en een dito moederlijn met uitstekende eigenschappen wat bloeibaarheid, kleur én vorm betreft en waaruit hybriden ontstaan, die beide eigen schappen bezitten. Juist omdat va- CorrélpondenLle en oplotalngen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudralnetatraat 12S, Den Haag. In de opgaven van deze week wordt U gevraagd uw oordeel te geven over drie partijstellingen. Maar een oordeel dient te steu nen op overwegingen en zelfs op meer dan dat. Het is in het schaken gebruikelijk dat men zijn oordeel over een bepaalde stelling met zetten illustreert, en zo mogelijk bewijst. De die pere vraag is dus niet slechts uw oordeel te geven, maar het bovendien al is het maar Toor uzelf «—met zetten waar te maken! In opgave 1 speelt zwart op mat. Zijn laatste zet was 1. Pf4. Er dreigt mat in twee zet ten. Wat dunkt u: lukt het zwart of niet? Opgave 2 schijnt nog simpe ler. Zwart aan zet speelde 1. hö.Aan u wordt gevraagd: Was dat een goede zet, of een slech te, of een indifferente, en voor al: Waarom? Opgave 3 schijnt de meest duidelijke. De partij verliep vanuit diagram 3 als volgt: 1. h4 Dc8 2. Pf6t Kg6 3. Pxg8 Dxd7 4. Pe5t Kh7 5. Pxd7 Kxg8 en de partij eindigde in remise. Wat dunkt u van deze voortzet ting? Had een van de partijen meer kunnen bereiken? rrrr i 1 F* - JL - 3 a J ij i A J T ■S. P 0 - ÜL" A 1 i 711 L 1± u z - 1 I M M I w A A A A - A 0 0 Wit aan zet. Hoe zoudt U spelen? Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69. Den Haag. Het is niet eenvoudig, de pres taties van de jeugd in de onder scheidene damlanden met elkaar te vergelijken. In de regel dringen de verrichtingen van de jonge top- spelers wel tot het buitenland door. Het gaat ons echter om een indruk van het gemiddelde peil. In het laatste jeugdkampioen schap van de Sowjetunie zijn goe de en minder goede partijen ge speeld. Het is echt niet zo, dat alle Russen geweldenaren op het dambord zijnl In de hiernavolgende standen valt het op, dat in twee ervan de partijen door niet al te zware com binaties werden beëindigd. Zalitis Het ware te wensen dat in ons land gelegenheid kan worden ge vonden om de daarvoor in aan merking komende jongeren een speciale persoonlijke training te geven. Dan kweken wij sterke spe lers, die de nog niet al te dikke toplaag kunnen gaan versterken. (1) Zwart: 2. 6. 10. 12. 13. 15. 16. 19. 24 Wit: 22. 28. 33/36. 38. 39. 48 34-30?. 24-29; 33x24. 15-20; 24x 4, 2- 7; 4x18, 12x25; (2) Zwart: 2, 4. 5. 7. 11. 12. 14, 5, 17. 22, 23. 27 Wit: 26, 33, 36/42, 44. 47. 49 Kirejew 37-32?, 14-19; 32x21, 22-27; 21x32, 23-29; 33x13, 12-18; 13x22, 17x46; (3) Zwart: 3, 16. 17. 18, 24. 28 Wit: 27. 34. 37/40 Hier ging het afspel als volgt: 38-32, 17-21; 40-35, 18-23; 37-31, 3- 9. 34-30. 28x26 30x37, 21x32. 39-33; 16-21; 33-29, 21-27; 28-23, 9-13; 37-32, 27-31. 32-27, 31-36; 27-22. 36-41 tS 'li v - m m m m der en moeder met het Ideale kind tussen zich in geëxposeerd zijn, gaan vreemde woorden en klanken beter tot het publiek spreken. We bewonderen ook het streven naar meer laagblijvende variëteiten voor het gebruik in kleine tuinen en bloembakken en zagen er lage bossige Helichrysums (strobloe- men), compacte Godetia's, Tagetes erecta F 1 hybride 'Moonshot', een compacte perk-afrikaan, met een wel zeer sprekende naam. Voor de rotstuin leek ons Dianthus sinensis 'Dwarf Rainbow", mengsel in diver se kleuren een ideaal laag anjertje. En de volkomen nieuwe fel schar lakenrode anjer F 1 hybride 'Queen of Hearts' zal zeker zijn weg wel vinden. Laten we u niet alle geheimen verraden. Neem zelf voor eind augustus deze 'Summer Garden' in uw rondrit door het Noord-Hol landse land en West Friesland in 't bijzonder op en u zult een ervaring rijker worden voor de toekomst van eigen erfl A C. Muller- Idzerda. Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 8 augustus Jl. (1) Werllnski Aljechln. Na 1. Pxc2?? volgde: 1. Pxe4t 2. Kei Tdl/ 3. Txdl Lf2t 4. Kfl Txdlt 5. Pel Txel mat. Na 2. Kfl Is het mat In vier: 2. Tdlt 3. Txdl Txdlt 4. Pel Pd2 mat. (2) Bogoljubov Foltys. Ja, zwart kan v/innen. maar 1. alD? levert na 2. Txal Pxal 3. Kf5 slechts remise op. omdat de laatste 2 zwarte pionnen verlo ren gaan. Wèl wint: 1. Kd3t 2. Kf5 Kd2t en wit gaf het op. Waar de toren ook heen gaat. altijd gaat wit geforceerd j faalt S. Thl op S. Pg3t. f3) Cruuiberg Nielsen. Na 1. Lxc3 dwong wit met 2. Txeél snel de winst af: 1 Dxe6 3. Txdïf Kfö 4 Dxg7t Kf5 5. Tf7t Dxf7 6. Dxf7t Lf6 7 q4t Ke5 8. Lb2t d4 9. f4t en zwart ga» het op. want ook de loper gaat nop verloren. In samenwerking met de „Groupe de recherches musica- les de rORTF" (de Franse radio) begon Philips vorig Jaar een reeks platen onder de titel „Pros pective 21e siècle" waaraan o.a. werd meegewerkt door de ook in ons land vermaarde groep „Les percussions de Strasbourg". Dit jaar bracht Philips een serie van negen nieuwe opnamen uit, waar van een viertal, vanwege huri bij zondere karakter wat nader zal worden beschouwd. Van de ook In Nederland bekend geworden organist van de Parijse Salnt-Euatacha kerk, Jean Guillou, ver scheen op 836.890 DSY een reeks klankvolle Improvisaties, direct ge maakt gedurende twee nachten, en' op gedragen aan de bemanning van de Apollo 8. De organist toont In deze verrassende reeks dat hl) het Instru ment volledig beheerst (hetgeen ken ners van zijn spel niet zal verbazen). Een Interessante opname Is ook 836.891 DSY met een aantal composi ties van de te Zagreb geboren en sinds 1955 te Parijs werkzame Ivo Wa- lec, vertegenwoordiger van de Ecole de Paris. Dat het deze man. die In de moderne technieken doorkneed Is. toch steed6 om de muziek gaat. Is duidelijk te beluisteren In re9p. „Sigma" voor groot orkest. „Miniatures pour Lewis Carroll" en bovenal In da lyrlsch-ge- aarde „Cantate pour Elle" ult 1966. De reeks werken wordt afgesloten met het klankexperiment „Dahovl", een Servo- kroatl8ch woord, hetgeen Iets bete kent. dat ligt tussen ademhaling en Enkele platen zijn gewijd aan de muziek van Pierre Henry, een van de van Maurice Bójart componeerde hij een serie van vijf moderne dansen in het raam van de „Messe pour Ie temps présent", een bewijs van het feit. dat met zuiver electronische mid delen wel degelijk Imponerend werk kan worden geleverd. Deze stukken zijn samen met „Le Voyage", een. mysterieus geheel. „La reine verte" ijf dansen eveneens voor het gelllkna- fantastische geluidenreeks kende deuren en gezucht „Varia tions pour une porte et un souplr" opgenomen op 836.893 DSY. Tenslotte nog een speciale opname met „Les percussions de Strasbourg", waarin dit bekwame team stukken re produceert van de Pool Serockl (oor spronkelijk laat-romantlcus, maar sinds 1952 geheel naar de moderne kant overgegaan), te weten het dynamisch pakkende ..Continuum", van de jonge Rus Silvestrov het opvallend fraai combineren van een altfluit met deze slagwerkgroep In „Mysteres" en van Michel Pulg. die In zijn Provisions agglomérats slechts weinig van de ver schrikkingen van een atoomexplosie weet mede te delen. Afgezien van dit laatste werk Is on derhavige opname (836.992) wel een van de meest boelende platen uit het hele pakket, dat overigens In zijn tota liteit toch voldoende de moeite waard Is. zeker voor wie de ontwikkeling van de muziek ter harte gast. Mevrouw Buskop uit Katwijk zegt: „Als kerkleden de leven de Heer kennen, kunnen ze heel veel voor zieken beteke nen in een gesprek. Vrouwen brachten na de opstanding de blijde boodschap aan mannen (die het niet eens geloofden!)." Mevrouw Buskop pleit dus voor de vrouw in het ambt en ein digt: „Wat het wijzen op el- kaars fouten betreft, niet erover met anderen praten, doch in liefde onder vier ogen, en eerst ervoor naar de binnenkamer." „Als kind vond ik huisbezoek verschrikkelijk," vertelt mej. O. te Bergen op Zoom: „Een kwartier voor aanvang zaten we netjes op onze stoelen met z'n tienen' wat een ontzag! Na ja ren word je wijzer. Als belij dend lid vind ik het prettig een maal per jaar huisbezoek te mogen ontvangen, 't Geeft je het gevoel dat je erbij hoort en de kerk heeft er recht op te weten hoe het in de gemeente reilt en zeilt. Laten we eerlijk en op de man af over ons ge loof spreken." Een lezeres uit 's-Gravenzan- de is vierkant tegen groeps- huisbezoek. „De kans op een gesprek is dan uitgesloten. Een gebed moet men aan het be zochte gezin overlaten. Soms kan het bezoek zo pittig verlo pen dat de juiste stemming er niet is. De kerk is geen zacht gekookt eitje dat elkeen lust. Liefde is ook wei eens hard. Afspraak voor een huisbezoek verloopt vaak stroef; de een heeft visite- de ander*televisie avond. De kerk wacht wel Net of die ouderling na zijn werk dag ook niet een tegemoetko mende houding waard is!" Een N.H. ouderling uit Rotter dam vindt het routine-huisbe zoek met stereotype vragen als hoe het staat met kerkgang en catechisatie van secundair be lang. Primair is zijn taak naast de dienaar des Woords toezicf- houden op de zuivere verkondi ging en bediening van Woord en sacrament. Daarnaast het gesprek met hen die geestelijk of maatschappelijk in moeilijk heden verkeren. Bij huisbe zoek gaat het om eeuwigheids- belangen. We willen allen graag leven In het licht van grote schijnwerpers. Maar David be leed „Uw Woord Is mij een lamp voor mijn voet." Zo mo gen ook gewone leden fakkel dragers zijn om alleen het Woord te laten spreken." Mevrouw Vergunst onder streept dat ieder gelovige een ambt heeft. „Het is elgenlllk wel fijn zoveel op dominee en zijn helpers af te schuiven. Als we zelf actief zijn, thuis Gods woord bestuderen, naar de kerk gaan, hebben we dan nog huis bezoek van dominee nodig? Hij hoort toch ook nog in zijn stu deerkamer? Wij weten niet half wat een predikant te doen heeft." Deze lezeres vindt dat het tijd wordt grote wijken in kleine afdelingen te splitsen, of: hulsgemeentes stichten. (Zi; n die er nog? red.), „het grote probleem van onze dagen is: van een persoonlijk leven met Christus is helaas weinig te zien." Een Haagseouderling vindt het fijn de evangelieboodschap te mogen brengen. „Toen ik er mee begon, hielden de woorden van Jezus mij bezig" zonder Mij kunt gij niets doen." Ik ervaar, dan ook, nooit alleen te gaan. Het is wel zwaar, ik heb een sectie van tweehonderd gezin nen. Er zijn kerkleden die de gave en roeping bezitten, maar het enorm druk hebben. Ik ken predikanten die schandalig te kort schieten in huisbezoek. Sommigen vinden catechisatie niet nodig en huisbezoek was belangrijk in Paulus' tijd. Klaag niet, maar zet er met elkaar de schouders onder", beveelt deze ambtsdrager ons aan. Mevrouw S. W. uit Den Haag: „als we met elkaar mo gen spreken over de rijkdom in Christus dan kunnen we elkan der tot steun zijn. Voor een we duwe houdt veel contact (ook met de predikant) op. Maar: als je zo'n dertig Jaar In dezelfde kerk komt, ben je er thuis, en zitje er niet als eenling." Huisbezoek? Wat mevrouw Van den Heuvel uit Den Haag betreft mag het afgeschaft wor den. „Ais 2/3 van de avond om is met koffie en sigaar komt de bijbel erbij en wordt er met teksten omgesprongen op een manier... Veel ambtsdragers hebben zelf onderricht nodig Een enkele keer is een goed gesprek mogelijk. Gemeente avonden waar men onderling contact heeft, zijn veel nuttiger Laat een ouderling eenzamen en zieken bezoeken; de Dredl- kant kan altijd gebeld worden als er iets bijzonders is. Huisbezoek? Bij de oogst wordt de zeis toch ook niet meer gehanteerd. We moeten met de tijd mee. Jammer dat zoveel vrome kerkgangers hier voor huiverig zijn. God blijft dezelfdel" Mejuffrouw M.V. uit Den Haag zegt het zo fijn: „Laten we trachten het vertrouwen te winnen van hen die wij met pastorale zorg omringen. Spreek eerst met God over de mensen, vooraleer ge met de mensen over God spreekt." CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAX NICOLAAS NICKLEBY 253 Eigenlijk was de man geen echte kapper, dat is te zeggen, men had ha ook barbier kunnen noemen, want niet alleen maakte hij dames- en kin derhaar op, maar ook konden heren zich bij hem laten scheren. Hij ha een zeer elegante winkel, hoewel geen eerste klasj voor het raam stondei de van was geboetseerde borstbeelden van een blonde dame en een bruin heer, die door de hele buurt werden bewonderd. Sommige dames zeidei zelfs dat de bruine heer het portret van de nog jeugdige kapper was, end grote gelijkenis van hun haar bevestigde dit vermoeden. Het was naar deze winkel dat Newman Morlina veilig -geleidde, en dj kapper die wist dat Morlina drie zusjes had, ieder met twee vlechten die hem stuk voor stuk ten minste zes stuivers in de maand opbrachten, lie een oude heer die hij juist had ingezeept terstond aan zijn bediende ove en maakte zich gereed om de jongedame zelf te helpen. Juist toen deze verwisseling had plaats gehad, stapte een grove, goedl aardige steenkoolsjouwer met een pijpje in de mond, de deur in en vroeg met de hand over de kin strijkend wanneer er iemand klaar kon zijn omj hem te scheren. De bediende tot wie de vraag gericht was, keek zijn meester aan, en di antwoordde met een verachtelijke blik op de kolensjouwer: 'Je kunt hier niet geschoren worden, vriend!' - 'Waarom niet?' vroeg kolensjouwer. - 'Wij scheren hier geen heren van uw beroep.' - 'En t< ik verleden week door het raam keek, heb ik u wel een bakker zien sch< ren,' merkte de kolensjouwer op. - 'Men moet ergens een lijntrekk< goede vriend!' antwoordde de kapper, 'en daar trekken wij.onze liji Verder dan bakkers komen wij niet. Als wij nog lager gingen zouden 01 andere klanten wegblijven. Je zult naar een ander moeten gaan.9 De man zette een paar grote ogen op, grinnikte eens tegen Newmi Noggs die zich bijzonder scheen te vermaken, keek vluchtig de winkel alsof hij de pomadepotjes en andere voorraad wilde verachten, nam <k pijp uit de mond, floot eens zeer schel, en stapte de deur uit. De oude heer die juist was ingezeept, en met zijn gezicht naar de muur was blijven zitten, scheen niets van-dit geval te bespeuren. Door zijn voorbeeld aangestoken, begon de kapper zwijgend Morliria's haarvlecht te snoeien, zijn bediende de oude heer te scheren en Newman een krant te lezen, toen Morlina opeens een gilletje gaf en Newman zijn ogen op sloeg en merkte, dat haar ontsteltenis werd veroorzaakt door de oude heei die zijn hoofd had omgedraaid en haar de trekken van haar oudoom Lillyvick toonde. Het was inderdaad Lillyvick, de inner van watergeïden ïn eigen persooi maar geweldig veranderd. Daar zat hij met het overschot van een acl dagen oude baard, een vuil gehavend boord, neerhangend in plaal van deftig opstaand en een benauwd en verlegen voorkomen, neerslach-j tig, vol vernedering, spijt en schaamte. Newman Noggs noemde hem bij zijn naam en Lillyvick zuchtte kermend en kuchte toen om dit te verbloemen. 'Scheelt er iets aan?' zei Newman Noggs. - 'Schelen, meneer!' riep Lilly vick uit. 'De bron des levens is droog, meneer en er is niets dan modder in de ton.' (WORDT VERVOLGD) ledereen komt ze wel eens tegen, die vreemde spellen waar ogenschijnlijk niets mee te doen valt, of waarvan de mogelijkhe den zo simpel lijken, dat het resultaat voor de hand ligt. Des te opmerkelijker het succes dat met zo'n vreemde kaart wordt behaald. Onderstaand spel mag daarvan een voor beeld zijn: 8753 <?8 O 8 2 AVB1098 HVB6 <2654 O V 10 7 5 4 3 Het eerste dat opvalt is de bizarre kaart- verdeling, vooral in de klaverenkleur. Verder de goede kaart van West, de lange klaveren- kaart van noord en de nog langere van oost, zij het van lagere orde. Wat kan met dit spel worden bereikt? Vier harten zou Uw keus kunnen zijn. Meer lijkt er toch niet In te zitten. Wat evenwel te denken van de brutale speler, die als west op slem eindigdel En dan nog groot slem ook. Toch is dat magnifieke bod op deze vreemde kaart te realiseren. Althans, bij de uitkomst die noord koos: ruiten acht. Zuid legde daarop de tien en west de boer. Daar in hoefde hij al niet meer te snijden. Nu is het verloop in feite „simpel". West legt schoppen tien op ruiten aas. speelt naar schoppen aas en troeft een kla veren af (zuid troefde een slag ruikend eveneens In). West troefde daarna schoppe» af en weer een klaveren, waarna zijn laatste schoppen eveneens een prooi van oost werd Correapondarrtia aan da haar B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rottardam. Oost vervolgde het wordt eentonig andermaal met klaveren voor west. Nu werd het tijd om ruiten zes voor te spelen voor harten vrouw van oost, die dari door de laatste keer klaveren terugkomt, waarna west de troeven haalt en ruiten heer incasseert. Er bestaat weinig kans op Inter ventie bij deze speelwijze. Immers, in elk geval zijn troef vrouw en negen hoog bij oost. Na ruiten acht als uitkomst Is dit de enige manier voor west om groot slem te behalen. Overigens mag west op deze kaart natuur lijk nooit hoger komen dan klein slem. De uitkomst om In ieder geval nog een slag te incasseren is uiteraard troef acht door Noord, die de speelwijze na uitkomst ruiten acht onmogelijk maakt. Oost heeft dan im mers een troef te weinig, zodat west met een verliezer in ruiten blijft zitten. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1.«roatrlngerend, 11. Adam. 12. adle, 13. ter, 14. steel, 17. Eem, 18. el, 19. drempel, 21. re, 22. lei, 23. vel. 25. oor, 26. ara, 28. Gen., 30. tremel. 31. snavel, 32. ana, 33. tra. 35. tel, 37. sté, 39. min, 41. tr., 43. empirie, 46. ba. 47. aap, 49. sedes, 50. lel. 51. Ares, 53. tali, 54. letterkundige. Verticaal: 1. ratel, 2. edel, 3. sar, 4. Tm, 5. Ifte, 6. geep, 7. ra, 8. Ede, 9. nier, 10. Demer, 14. Sri, 15. emir. 16. lev, 19. dermate. 20. legatie. 22. loens. 24. leven, 2S. ora, 26. alt, 27. A sa. 29. nel. 34. raid. 36. staal. 38. Ems. 39. mis. 40 talie, 42. rare, 44. peer, 45. racu, 46. Belg, 48. pet. 50. lai, 52. a.t„ 53. Ld. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. moscovisch glas, 4. vaartuig, 6. zijtak Douro, 9. Radio Omroep (afk.), 10. aanloop, 12. niet gesloten, 14. per uur (afk.), 16. plaats In Duitsland, 18. bouwland, 20. stage vlijt, 22. leidsman, 24. op een andere plaats, 26. voorvoegsel, 27. redenering (volkstaal), 30. voor zetsel, 31. bijrivier van de Drau. 32. redactie (afk.), 33. werktuig van de goudsmid, 35. duikereend, 36. bekwaamheid, 38. ligplaats van schepen, 40. wiel, 41. stuk stof. 42. loot, 43. tussenzetsel, 44. wig, 46. metalen staaf, 48. kleverige stof, 50. water doorlatend, 53. index (afk.), 53. be hoeftig, 55. Emeritus (afk.). 57. afvaardiging, 60. lengtemaat (afk.). 61. sluitrede, 63. plaats In Gelderland, 65. leuk. 66. plaats in Drente 69 to renkraai (Z.N.), 70. schalk, element, 71. einde, 73. wier, 75. trustee afk.), 76. zwemvogel, 77. tam, 78. profeet. Verticaal: 1. zware hamer, 2. middelpunt, 3. reeds, 4. als 33 hor., 5. rund, 6. water in Friesland. 7. scherp, 8. onmiskenbaar, 9. schatten, 11. natuur, 13. plezier. 15. plaats in N.H.. 17. voegwoord, 19. wangen. 21. votre excellence (afk.), 23. grondsoort". 25. meisjesnaam. 28. uitbarsting, 29. aanhangsels, 31. patroon, 34. pilaar, 35. maling, 36. broeibak. 37. nauw, 39. toiletartikel, 45. zuiver, 47. steekwapen, 48. schuifbout, 49. soort appel, 51. paardje, 53. voorkomen, 54. vat met een hengsel, 56, dwaze gewoonte, 58. verdriet, 59. vreemde munt, 60. meervoudige riviermond, 52. rechten inbegrepen (afk,), 64. uitroep, 67. water in Utrecht, 68. be dekking van een gebouw, 72. scheik. element, 74. pers. voornaamwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14