Slachtoffers van busramp vol lof over hulpverlening duurder Ruzie in sprookjesland van Pipo de Clown alles Uit de Haagse hof geplukt KNVB krijgt waar schuwing van reclame Leden Nederlandse ambassade keken toe Twaalf gewonden terug De twaalf overlevenden hadden alle ïof voor het reddingswerk en de daar na volgende hulp van de Spaanse autoriteiten. Minder goed waren zij echter te spreken over de Nederland se ambassade in Madrid en het con sulaat in Sevilla, aangevoerd door een eonsul die alleen maar Spaans spreekt. Van deze instanties zouden weinig initiatieven zijn uitgegaan. Daarentegen hadden de passagiers alle waardering voor hostess Myra Giltay van Eurotours, die in de eerste van de twee bussen zat en spoedig na het ongeluk naar de plaats van de ramp ging, voor de Eurotours-verte genwoordiger in Spanje, de heer De Ruiter, en voor directeur F. L. Bot man en medisch adviseur dokter J. de Bruin van de Europese verzekerings maatschappij, waarbij de meeste in zittenden van de bus een verzekering hadden afgesloten. Bergen werk Deze vier mensen hebben bergen werk verzet, vertelde een dankbare vakantiegangster, de 22-jarige me vrouw Van der Linden uit Utrecht, die zelf slechts licht gewond werd. Haar man had een breuk aan het darmbeen opgelopen en maakte de reis liggend op een brancard, even als vijf andere gewonden. I De passagiers noemden het een wonder dat zij de ramp hebben over leefd. Ze begrijpen niet hoe zij uit de Voor we het beseften lagen mijn man en ik in het water. Hoe we uit de bus geslingerd zijn weet ik niet, waarschijnlijk gewoon door de ra men gesmakt. Ik begon te zwemmen en verloor zo mijn man uit het oog. De kademuren van het kanaal waren maar liefst ze ven meter hoog. Mensen met auto's kwamen zeer snel aangereden en lie ten touwen en ladders zakken. De eerste ladder gleed weg in de stroom en verdween meteen. De twee de bleef gelukkig op het dak van de half gezonken bus en tegen de kade muur staan. We hielden ons vast aan de touwen en konden zo die wiebelende ladder opklauteren. Deze hele reddingsope ratie nam hooguit een kwartier in beslag. Toen mevrouw Van der Linden al op de kade was zag zij andere over levenden nog in het water liggen. Deze waren bewusteloos geraakt en Enkele gewonde overlevenden wer den na hun aankomst op Schiphol in rolstoelen weggereden. Deze dame liep een gebroken enkel op. De Amsterdamse huisarts dokter De Bruin zei dat de Nederlandse am bassade en het consulaat wel sympa thie hadden betuigd maar daar was het ook bij gebleven. Van daadwerke lijke hulp was hoegenaamd geen sprake. Bij het vertrek van de negen doden en de twaalf gewonden was er niemand aanwezig. De gewonden hebben in de zieken huizen een voortreffelijke verzorging gehad. Drie ernstig gewonden zijn achtergebleven in Sevilla: de heer Van Baarle uit Utrecht (zijn vrouw, hoewel niet gewond, is bij hem ge bleven), mevrouw Hessels uit Wor- merveer en mejuffrouw Kemper uit Haarlem. Zij kunnen nog niet worden vervoerd. De terugreis was georganiseerd door de betrokken verzekeringsmaatschap pij, die een DC-9 van Martin Air charterde. Om de brancards tè kun nen plaatsen moest een aantal stoelen uit het toestel worden gehaald. Verkeer In verband met uw artikel over de verkeersveiligheid het volgende. Er wordt in ons land (in de steden en daarbuiten) veel te snel gereden. Laat men het verkeer in de stad ver bieden harder te rijden dan 30 kilo meter en hoge boetes opleggen als men zich er niet aan houdt; des noods het rijbewijs voor onbepaalde tijd intrekken. Voorts zou het dwaze „rechts voor rang" moeten worden afgeschaft en zouden de automobilisten moeten worden verplicht bij elke drukke kruising te stoppen door eenvoudig op alle kruispunten rechts van de weg een stopbord te plaatsen. Voetgangers dienen overal voor rang bij het oversteken te krijgen, terwijl de politie zeer streng zou moe ten optreden tegen automobilisten die door rode lichten rijden. Ook zou den de verkeerslichten bij wisseling langer moeten branden, zodat het kruisend verkeer rustig de tijd heeft te passeren. Vooral oudere mensen moeten meer tijd hebben om rustig over te steken. Bij stoplichten moet men dikwijls nog rennen om tijdig aar.' de overkant' te komen. Onlangs was ik in de VS, waar het verkeer veel ordentelijker en gedis- ciplineerder is dan bij ons. Een Ame rikaan zei me: „In Holland is auto- rijden zelfmoord". Het wordt hoog tijd dat men ingrijpende maatregelen neemt. Den Haag, H. J. de Pagter Uitstel besluit over het storten van zenuwgasgranaten WASHINGTON De Ameri kaanse federale rechter Green heeft gisteren een beslissing uitgesteld voor een eventueel verbod op het storten van 60 ton dodelijk zenuwgas uit de Tweede Wereldoorlog in de Atlan tische Oceaan bij Florida. Rechter Green gaf de militaire autoriteiten wel toestemming door te gaan met het lossen van de in beton verpakte gasgranaten uit de treinen waarmee zij zijn aangevoerd. AMSTERDAM Binnenkort wordt de automotor „schoon". Maar dat zal wel een verhoging van de kosten van het autorijden betekenen. Dit is de conclusie van een artikel over de luchtver ontreiniging door auto's in het Daar gaan we dan. Vakantie. Even toerist spelen. Op sandalen. Nog wel geen knapzak op de rug, maar veel scheelt het niet. Het streven is ditmaal geweest met minimale bagage te reizen. Een ex periment, want tot dusver sleepten we een garderobe mee, die reikte van hittegolf tot bevriezingsdood. Zo met het idee van „Je kunt nooit weten." Meestal bleef de helft ongebruikt en waren we dan toch iets heel be langrijks vergeten. Nu hebben we een minimaal schema opgesteld, slechts gericht op het gemiddelde. Alle onbeduidendheden, die anders in alle mogelijke situaties voorzagen, thuisgelaten. Ten slotte blijven we in de be woonde wereld en zijn er overal winkels. Enig risico, dat het beschei den valies onze aankopen straks niet kan bergen. Maar zelfs daar is raad op, omdat ook koffers gangbare koopwaar zijn. Dus vrij en blij de paden op. Niet zingend, want dan bederf ik alles voor reisgenoten en passanten. Sinds de schoolmeester me gezegd heeft tijdens het zanguur: „En jij, zo zacht zingen dat niemand het hoort heb ik me aan dat bevel gehouden. Denk niet dat nu de tijd van lui heid gekomen is. Wanneer alles loopt zoals het lopen moet, avontuur ik langs nogal wat nieuws. Hetwelk ik, dat hoop ik tenminste, getrouwelijk zal verder vertellen in uw lijfblad. De nieuwe start wordt gemaakt op 31 augustus. Men rekene de uitslag niet, maar generatie, zoveel zegt. Die ik dan ook precies tien jaar geleden koos om het eerste bloemetje uit de Haagse hóf te plukken. Daar waren, bedenk ik me, wel wat distels zo nu Wietien en dan onder en zelfs lelijk onkruid, maar wat wil je? In mijn poëzie-album staat een rijmpje, er neergepend door onze kruidenier van die dagen, die een groot vriend van mij was. Uit dank baarheid voor de over de toonbank aangereikte snoepjes schonk ik hem een bladzij in mijn album. Welnu hij schreef: Een hof vol rozen ziet men slechts zelden staan, en wiedt men niet zeer naarstig, de distels breken baan". En de moraal was, dat het wieden van de tuin zeer belangrijk was, doch nog belang rijker het hart zuiver te houden. Een troost en een aansporing tege lijk dus. Gek eigenlijk, dat zoiets toch blijft hangen. Ik behoef het album niet op te slaan om zijn mooi krullend hand schrift voor ogen te hebben. Of ik zijn wijze woorden altijd in praktijk heb gebracht, weet ik niet zo net. Laat ik zeggen, dat het al thans geprobeerd is. Men reken de uitslag niet, maar telle het doel alleen. En dat doel is altijd geladen geweest met goede bedoelingen. Zo ga ik nu ook op reis. Vol goede bedoelingen. En zo zal ik hopelijk terugkomen. Waarmee maar gezegd wil worden, dat vakantie niet meer is dan een soort luchtverversing, die nieuwe adem geeft. Voor de rest loopt alles gewoon door. Wat je achter liet, ligt er nog net zo bij thuiskomst. Vandaar dat ik de laatste dagen wel wiedend ben geweest, maar dan in de huishoude lijke sfeer. En nu: tabé dan, tot wederziens vandaag verschenen RAI-orgaan. De auto-industrie treft maatregelen om te kunnen voldoen aan de EEG- richtljjnen ter bestrijding van lucht verontreiniging door uitlaatgassen. Een deel van deze richtlijnen zal 1 oktober van kracht worden, de rest 1 oktober 1971. Onschadelijk Na deze datum zullen onder andere de uitlaatgassen van personenauto's onder de meest ongunstige omstan digheden niet meer dan 4,5 procent koolmonoxyde en 0,15 procent kool waterstof mogen bevatten. Ook de strengere maatregelen die president Nixon in het vooruitzicht heeft gesteld zullen een positieve uitwerking hebben. Verwacht wordt dat omstreeks 1975 de automotoren zo „schoon" zullen zijn, dat zij als on schadelijk kunnen worden beschouwd. De RAI verwacht dat de prijzen van nieuwe auto's op den duur met enkele tientjes tot enige honderden guldens zullen stijgen, afhankelijk van de oplossing die de fabrikant kiest om de verbranding te verbe teren. Afgezien van de problemen omtrent het produceren van schone nieuwe motoren, bestaan er nog twee andere problemen die door de wetgever nau welijks aangeroerd zijn, namelijk het bestaande autopark en het in goede conditie houden van de nieuwe mo toren. Ten aanzien van het bestaande wagenpark voorziet de RAI weinig problemen, aangezien dit toch vanzelf verdwijnt. Ten aanzien van de onderhoudsfac- tor zullen nog problemen moeten worden opgelost. „Het automobielbe drijf zal zich in moeten stellen op het in goede staat houden van schone motoren, wat investeringen en scho ling zal vergen. De controle van over heidswege zal moeten worden gekop peld aan de periodieke keuringen, wat ook de nodige kosten mee zal bren- ;en", aldus het artikel, Nieuwe serie zonder Cor (Pipo) Witschge en Marijke (Mammaloe) Bakker (DOOR DICK RINGLEVER) AMSTERDAM Achter de schennen van het vredige kinder wereldje van Pipo en Mammaloe is storm uitgebroken. Na 2500 uitzendingen in twaalf jaar zal straks het „dag vogels, dag bloemen, dag kinderen" niet meer uit de mond van acteur Cor Witschge komen. En ook de vertrouwde Marijke Bakker als Mammaloe zal op de buis ontbreken. Onenigheid over het con tract voor een nieuwe serie, was er de oorzaak van, dat zij zich terugtrokken en hun plaatsen werden ingenomen door Cees van Oyen en Janine van Wely. De moeilijkheden begonnen toen de medewerkers het contract onder ogen kregen van Cinécentrum, dat de nieuwe winterserie in opdracht van de VARA gaat maken. Pipo en Mammaloe vonden dat contract zo vreemd, dat ze direct voor de eer bedankten. Behalve een lager hono rarium (ongeveer de helft van wat zij gewend waren), was er ook in opgenomen, dat zij zouden moeten afzien van alle rechten ten aanzien van herhalingen, relayeringen, ver koop aan buitenlandse tv-stations en reclame-campagnes, waarin hun foto's zouden worden gebruikt. „Belachelijk" Cor Witschge: „ineens bleek de jarenlange overeenkomst bij Ciné centrum niet meer op te gaan; wat zij nu aanbieden, is gewoon bela chelijk. Over het honorarium zou desnoods nog te praten zijn ge weest, maar dat we moeten afzien van alle andere rechten, dat is niet te accepteren. Zelfs als er een bioscoopfilm van Pipo zou komen, zie ik er geen cent van". Marijke Bakker toont zich al even verontwaardigd. Zij spreekt over intrigues in de filmwereld en hekelt de VARA omdat deze de se rie tegen een veel te laag bedrag aan Cinécentrum heeft uitbesteed. „Het is gewoonweg idioot: een zeer laag honorarium en dan ook nog afzien van alle rechten. Inspraak hierover is er nooit geweest. Het is gewoon een onderonsje geweest tussen Wim Meuldijk (de tekst schrijver) en Cinécentrum. De VA RA had dat nooit mogen toestaan". Bepalingen De Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars heeft zich even eens weinig ingenomen getoond met het optreden van Cinécentrum. Zij adviseerde Cor Witschge, Marij ke Bakker en Adèle Bloemendaal het contract niet te tekenen omdat de geldende bepalingen voor tv- contracten zouden zijn ontdoken. Deze bepalingen houden in, dat voor herhalingen, doorverkoop en relayering extra wordt betaald. Vorige maand al heeft de NVT DEN HAAGDe Konlaktgroep buitenreklame heeft telegrafisch bij de KNVB geprotesteerd tegen zoals zij het noemt de beslissing van de KNVB 'het voetbalverslag voor de te levisie te stoppen' en gewaarschuwd voor 'dupering van de opdrachtgevers voor reclame op sportvelden e.d.'. De belangen van de Nederlandse bedrijven, die door bemiddeling van de leden van de groep reclame maken op de sportvelden en daarvoor grote bedragen uitgaven, worden door de houding van de KNVB ernstig gedu peerd, aldus de kontaktgroep. Boven dien brengt de KNVB ook haar eigen leden, die deze reclameruimten ver huren, grote financiële schade toe. Voorzitter P. van Vendeloo zei dat de belangstelling van de bedrijven voor reclame op voetbalvelden sterk zal verminderen. En dat zal volgens hem een gevoelige strop betekenen voorde clubs. Minister Klompé (CRM) blijft In tussen bij haar eerder ingenomen standpunt, dat eventuele bemiddeling in het conflict tussen NOS en KNVB eerst in overweging genomen kan wordne, als beide partijen haar wensen. over de zaak al een klacht inge diend bij de honorariumcommissie van de NOS, maar deze is tot nu toe niet behandeld. Cinécentriam daarentegen werpt tegen de kritiek in, dat het hier niet gaat om een tv-contract maar om een filmcontract. „En zo'n con tract ligt nu eenmaal anders. Cor Witschge en Marijke Bakker heb ben een aanmerkelijk hoger hono rarium aangeboden gekregen dan normaal is bij filmprodukties". „Bedroevend" Overigens zijn Cor, Marijke (en Henk Molénberg) de enigen, die weigerden hun handtekening te zetten. Herbert Joeks (Klukkluk) en Adèle Bloemendaal deden het wel. Marijke Bakker hierover: „dat zij zich niet solidair hebben getoond, vind ik ronduit bedroevend". Over bedroevend spreekt ook Cor Witschge en niet alleen als hij het over de financiële kant van de zaak heeft. In een interview zei hij emo tioneel: „ik ben er kapot van, het zal steeds aan me blijven vreten als ik die andere Pipo op het scherm zie". Die andere Pipo en die andere Mammaloe zijn intussen al druk bezig met de opnamen voor de nieuwe serie, die „Pipo de Clown op Bizarra" zal gaan heten. In de bosrijke omgeving van Baarn en straks op het eiland Ibiza, waar tekst schrijver Wim Meuldijk zijn bungalow heeft. Want ook in de sprookjes wereld van de tv geldt, dat niemand onmisbaar is. Zelfs Pipo niet, al zullen daarover in laatste instantie de kinderen zélf oordelen BIJ DE FOTO'S Deze week zijn de eerste film opnamen gemaakt voor de nieu we Pipo de Clown-serie. In de omgeving van Baarn was de filmploeg neergestreken met de nieuwe Pipo (Cees van Oyen) de nieuwe Mammaloe (Jeanine van Wely). We zien op de foto's van boven naar beneden: Klukkluk (Her- bert Joeks) en de nieuwe Pipo (Cees van Oyen). Werken voor de opnamen, met geheel rechts tekstschrijver Wim Meuldijk. De eerste aktie van de nieuwe Pipo en ten slotte de nieuwe Mammaloe. SCHIPHOL Met een spe ciaal omgebouwd toestel van Martin Air zijn gisteren de meeste Nederlandse slachtoffers van de busramp in Spanje op Schiphol aangekomen. Hun va kantie eindigde zondag morgen vroeg abrupt toen een Spaanse bus in de omgeving van Sevilla door nog onbekende oorzaak in een kanaal reed. bus hebben kunnen komen en dat zij daarbij niet ernstiger gewond zijn geraakt. Mevrouw Van der Linden kan zich nog vrij goed herinneren hoe de ramp zich heeft voltrokken. „We zaten maar wat te dommelen in de bus, die ons over een afstand van veertig kilo meter van Sevilla naar Cadiz aan de kust zou vervoeren. Op een gegeven moment maakte de bus een flauwe bocht en toen volgde een enorme klap en de buiteling van tien meter naar beneden. waren dus geheel van de redders af- i hankelijk. Even later konden ook zij uit het water worden gehaald. Onder j hen was de echtgenoot van mevrouw Van der Linden, die er heel wat ern stiger aan toe was dan zij. Veel werk Directeur Botman bevestigde bij zijn terugkeer op Schiphol dat er in derdaad zeer veel werk moest wor den verricht, dat eigenlijk op de weg van andere instanties ligt. Veel hulp heeft hij ontvangen van twee Neder landse landbouwkundige ingenieurs die in de buurt waren en zich geheel voor de verzorging van de overleven den hebben ingezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9