Dampitter: „Ik slaap niet, maar mediteer55 A Aankopen Centrumbank blijven raadselachtig Dertigjarigen zijn het vaakst ziek I b,'dubro£ bovenste beste onderzetters GRATIS a spaar alle 12 Bon plus boodschap WAAR KOMEN MILJOENEN VANDAAN? Drugbureau van Roode Kruis Oude mast op begane grond OORZAKENGEZIN, CARRIÈRE, OVERWERK Hanoi-delegatie j ontvangt Frank Borman niet I Vijf plaatsen in Rusland nog gesloten VRIJDAG U AUGUSTUS 1970 Rodv toekan op hand gestempeld door Rolf Hoekstra A MSTERDAM En ja hoor. Sta je op en heb je toch mooi een stuk kauwgom aan je broek zitten. Maar goed dat je je goeie goed niet aanhebt, want anders was het behoorlijk een blijvehde vlek geworden. Ga jij maar 's een nachtje op de Dam slapen, had m'n chef gezegd. En daar ga je in je ouwe spullen, fietsketting om de nek en slaapzak aan de pink. Journalistiek leidt tot alles. De auto zet je stiekum in een stil zijstraatje. Zo nonchalant mogelijk, iets zweverigs in de blik dat naar hasjiesj riekt, be klim je de trappen van 's werelds hippieheiligdom nummer 1. Dan laat je je zakken tussen het be- slaapzakte vogelvolkje: de we reld heeft-er weer een Damsla- per bij gekregen. Het is al 'n aardig eind in de middag. Een .n wit laken gehulde Ameri kaanse profeet: „Zit ik in Rome bij het colosseum. Ontmoet ik twee Duitsers. Heel square, weet je wel. «De een glazenwasser. Fensterputzer, you know. Niet te geloven gewoon. En de ander iets onduidelijks op kan toor. Zeg ik dat ik naar Holland ga. naar de Dam. Vertel ik hoe geweldig. Zij ook naar de Dam. Ze zaten op 'n camping met tent en de hele klere boel. 7e oakken een tasje in en stap pen op de trein, iften deden ze niet, konden ze niet maken. Laat ik ze vo rige week hier tegenkomen. Te gek gewoon, weet jewel". Mes Een Zwitser: „Ik had 'n prachtig mes gekocht, 'n Jongen leende het even van me Ik zag hem de volgende dag terug. Had-ie het mes verkocht. Hij had geen geld meer, zel-le. Ik vroeg het geld terug, maar hij had geen cent meer. Alleen 'n aansteker reiswekker kon ik krijgen. portieken, hel Vondelpark en Am sterdamse bos De Damslapers kunnen worden verdeeld in 4 groepen: de permanente zwervers, vakantiegangers die het Damslaoen e«>n keer beproeven, de crisisdaklozen (jongeren die plotseling zonder onderdak zijn komen te zitten) en de psychisch daklozen. Een ge mengd gezelschap, dat 's nachts elk uur groter wordt. Een Fransman: „Amsterdam is het gewoon. Je moet een keer op de Dam geslapen hebben, maar leuk is het niet. 's Morgens om vier uur komen ze het plein schoonspuiten en dan moet je natuurlijk zorgen dat je weg bent. Ze zuilpn je niet natspuiten, maar bij wllze van grapje zit 't er natuurlijk altijd in. Ik slaap liever in de sleep-in. Daar kan je lekker uit slapen". Nacntclubbezoekers, var wie som migen in smoking en de dames in sjiek broekpak, lopen verbijsterd rond het monument. Een auto rijdt luid toeterend langs. Een miezerig burgermannetje biedt twee Duitse meisjes een slaapplaats aan bij hem thuis: '„Ik bei toch maar alleen en heb ruimte genoeg", waarop het drie tal vertrekt. Slaapfabriek Van slapen komt niets. Het begint licht te worden en wanneer de schoonmaakploeg verschijnt, komt er langzaam leven in Europa's grootste openbare slaapplaats. Een jongen holt in onderbroek gillend met de handen omhoog over de Dam, waarop een zwerm duiven verontwaardigd het luchtruim kiest. Met m'n slaapzak onder m'n arm w.c l ill 11 oiaapcarv viiuci ill 11 om: Gestolen, natuurlijk. Wat moet zo'n I begint een zwerftocht door Amster- 'n reiswekh er in luxe jongen met ttui?" .Een jongen, duidelijk high, vraagt ne in Amsterdams-Engels om een shaggie: „Heb je wel 's een ons hasj gezien. Nog i.ooit een ons hasj ge zien? Heb je dan wel 's een kilo hasj gezien? _k heb pas 250 kilo hasj ge zien. Geen gezicht. Ik ben pas voor m'n kandidaats psychologie geslaagd Fijn hoor. Ik kom net uit het kloos ter. Anderhalf jaar ingezeten. Vijf dagen heb ik niet kunner- slapen. Ben eigenlijk te noe om te draaien. Zou jij willen draaien?" 'n Bonte verzameling talen en al lerlei muziekinstrumenten klinken vrolijk van de keien, alleen over stemd door het verkeer Bongo's, gi taren. mondharmonica's zingende elastiekjes, vloeitjes op kammen en onmenselijk veel blokfluiten, waarop vroeger aankomende onderwijzers hun muzikiliteit kapotbliezen. De hippies doen het niet veej beter. T olerant Twee agenten, wie de tolerante houding op het lijf geschreven staat, vervullen g'dmlachend hun sociale rol, die voornamelijk bestaat uit het wijzen van d wes naar het interna tionaal bekende Paradiso en Lido. Ze worden weer helemaal politieman, wanneer een 'erstrooide fluitspelende jonge.-nan tegen het door bloembak ken (flower power) beschermde mo nument leunt. Of als de dolk van 'n hippie wat al te fors is uitgevallen: „Zul je er voorzichtig mee zijn?" Een van de agenten de armen over elkaar, zegt tegen een in burger ge klede collega uit de provincie die z'n vakantiewerk heeft aangegrepen om het fenomeen „Dam" var dichtbij te bekijken: „Ik hou niet vsn dat auto ritaire. Als ik.'n een maand drie ver balen eeef, is het veel Laat rfij hier maar zitten". En r.egrijpend luistert hij naar 'n meisje, dat o' er haar ervaringen met de politie vertelt. „Ik ging van het ene tehuis naar het andere, steeds liep ik weg. Ze hebben al m'n papie ren afgenomen, maar je hoeft heus niet te denken dat ik niet heel Euro pa heb doorgereisd". Een jongen en meisje delen vier talige pamf'etten uit. waarin de Damieugd rop attent wordt ge maakt dat net terrein rondom het nationaal monument vandaag gesloten is voor het publiek „in verband met de kranslegging door het „Comité 15 augustus" ter herin nering aan de oorlogsslachtoffers in Oost-Azie uit de periode 1941-1945. Het monument zelf, inclusief de bo venste trede, blijft niet toeganke lijk tot zat -rdagavono acht uur. dam. Het is net als Parijs in de zo mer: heel veel buitenlanders en een enkele Mokumer. Engels is de voer taal: „Heeft u'n sigaret, geef me een paar kwartjes, wilt u m'n vliegticket kopen, mag ik 'n shaggie, hasjiesj en zovoort?" De wereld heeft Amster dam in bezit genomen en is nog lang niet van plan haar af te staan. 's Nachts meld ik me om twee uur bij de receptie v3n de sleep-in of slaapfabriek aan de Rozengracht, een van de vele, en mag voor een rijksdaalder op het beton een slaap- plaatsje uitzoeken. De vroegere kini- nefabriek is goed voor 600 slaapzak ken. Voor m'n rijksdaalder krijg ik een rode toekan op m'n hand gestem peld. Waarom? „Om de controle makkelijk te ma ken, want anders verkopen de mensen hun kaartjes door aan ande ren". Is het een sprekende toekan? „Ach, als u erg communicatief bent ingesteld". Je kan je bagage afgeven, maar die heb ik niet. Via een doolhof van gangen en overvolle slaapzalen kom ik op de bovenste verdieping, waar nog plaats is. Toiletbezoekers wordt in vier talen dringend verzocht geen afval in de „U bent per auto naar Amster dam gekomen en dat had u beter niet kunnen doen. U verspreidt gifgassen, u maakt herrie en u bedreigt voetgangers en onze kinderen. En wat hebt uzelf aan een auto in Amsterdam? Niets! U staat in file, u mag voor stop lichten wachten en u bent uren kwijt met zoeken naar een parkeerplaat:: Wie op vakantie met een auto naar Amsterdam rijdt kan beter meteen doorrijden naar het gekkenhuis. Daarom: verdwijn met uw smerige auto uit deze stad. Wilt u zonder auto terugkomen, u bent hartelijk welkom". Deze boodschap heeft de aktiegroep „De Lastige Amsterdammer" giste ren onder de ruitenwissers gestoken van honderden buitenlandse auto's in het centrum. De tekst was gesten cild in vijf talen: EngelsDuits, Frans, Zweeds en Nederlands. Sommige toeristen konden meteen constateren, dat de waarschuwingen op het pamflet niet geheel uit de lucht gegrepen zijn: zij vonden naast het stencil een boetebon van de po litie toiletten te doen, „want anders wordt de tent onherroepelijk gesloten". Het enige glimmende in de fabriek is een condoomautomaat. De slapers liggen opgrote vellen schuimrubber, maar ik moet met het beton genoegen ne men omdat anderen de zachte onder grond hebben dubbelgeslagen. Wassen Het is er bloedheet. Steeds weer komen bezoekers binnen. Er wordt zachtjes gepraat. Af en toe gloeien rode lichtpuntjes op van sigaretten. Iemand doet nog een raam open. Het tocht. Ik lig op een zaal van ongeveer tachtig jongelui, van wie ongeveer twintig meisjes. Van beneden klinkt popmuziek. De Westertoren slaat drie uur. Om ongeveer tien uur is het revèil- le. Wie nog in de mening verkeert dat de Damvogels zich niet wassen, moet 's in deze fabriek een kijkje nemen. Poedelnaakt storten de jon gens en meisjes zich onder de dou ches. Anderen doen het wat kalmer aan en wassen zich in bikini of soms geheel gekleed. Opnieuw staat een dag Amsterdam voorde deur. Als ik op de kaart kijk om het Waterlooplein te vinden, komt een Amerikaan naar me toe om te vragen waar ik moet zijn. „Het Waterloo plein? Of ik maar die en die route wil volgen". Hij legt het me haarfijn uit. Wanneer op de rommelmarkt m'n portemonnee wordt gerold, besef ik" pas goed een beginnend Damslaper te zijn. De echte Damsiaper heeft z'n waardevolle papieren in een le ren zakje om z'n hals, aan 'n riem, in z'n laarzen, z'n gulp of aan z'n pols. Ik had m'n porte monnee gewoontegetrouw in m'n kontzak. Zestig gulden naar de „hippies". Het wordt tijd naar de „beschaafde wereld" terug te gaan: Rotterdam. Niet vergeten die zestig gulden te declareren. DOMMIGE toeristen wordt met spiegeltjes het fotograferen onmogelijk gemaakt (Vau een onzer redacteuren) DEN HAAG In de textiel- en confectiehandel heerst groei ende onrust over de activiteiten van de geheimzinnig opererende Centrumbank, die in korte tijd een ketting van modemagazijnen heeft opgekocht. Nog geen jaar geleden kocht de bank het Haagse modemagz\jn Schro der (3 filialen) op voor een bedrag, dat nooit is bekendgemaakt, vorige week volgde een bod van 14 miljoen op de 12 vestigingen van Gerzon, woensdag werd voor zes miljoen de Zaanse confectiehandel Bischoff (14 filialen) overgenomen, gisteren wer den de 60 vestigingen van het Linge riehuis te Rotterdam gekocht. Waar komt het gold vandaan, dat met deze dure transacties gemoeid is? En wie gaan er schuil achter de Centrumbank. die tot voor kort voor de buitenwereld totaal onbekend was? 150 miljoen De Centrumbank werd in 1968 op gericht dor de directeur van het ban kiershuis Landry en Van Til, dc heer Th. J. Hermsen, en de Wassenaarse advocaat in fusie- en onroerend-goed- zaken, mr. D. A. I. van den Oever, die er ieder een ton in staken. Later trok de heer Hermsen zich terug en droeg zijn aandeel over aan de Haag se handelaar in vast goed Corneiis Marinus de Ruiter (47). die tol be gin dit jaar eigenaar was van een makelaarskantoor. De bank staat nu dus onder leiding van de heren Van den Oever (directeur) en De Ruiter (commissaris) Hoe zij in korte tijd aan de finan ciële middelen kwamen om de ketting van magazijnen op te kopen (een zaak van tientallen miljoenen guldens) is vooralsnog een raadsel. Over de omvang van hun middelen hult de directie zich in stilzwijgen, maar in Haagse financiële kringen wordt een DEN HAAG Het Roofle Kruis heeft een Bureau Druginformatie op gericht, dat in eerste instantie twee taken heeft gekregen. Het eerste pro ject is de uitgave van een inlichtin- gengids, waarin alle adressen wor den gegeven van instanties, die zich bezighouden met de problemen van drugs en druggebruik. In de tweede plaats wordt een catalogus gemaakt, die aangeeft waar publikaties over dit onderwerp kunnen worden ver kregen. RIJSWIJK Ook de komende win ter zal een schilderbeurt van het (binnen)huis weer goedkoper zijn. De Stichting Risicofonds voor het Schil dersbedrijf heeft besloten een premie van 15 gulden per mandag te geven aan opdrachtgevers, die hun huls tussen 30 november en 6 maart la ten schilderen (vorig iaar was dit een tientje). Voorwaarde is wel, dat het karwei vijf mandagen omvat. bedrag van 150 miljoen gulden ge noemd. Dezelfde kringen spreken ook over Amerikaanse invloeden in de bank. Hierop zou onder meer kunnen wij zen dat het pand, waarin de bank is gevestigd (Plaats 20), ook twee be leggingsmaatschappijen hun kantoor hebben; de Beheer Maatschappij Ac countantskantoor Onderdenwij gaard en de Beleggings- en Beheer Maat schappij Handelsmaatschappij Eiectra. Van beide ondernemingen is bekend dat zij belangrijke contacten in Ame rika hebben. Stilzwijgen Wat de bauk met de modemagazij nen gaat doen lykt nog steeds 'n vage zaak. Hoewel de bank zelf zegt de bedrijven door reorganisatie tot meer levensvatbaarheid te brengen, neemt vooral in vakbondskringen de vrees toe dat het meer dan om dc bedrij ven om de grond gaat. Anderen spre ken weer over plannen voor de vor ming van een keten van goedkope confectiemagazijnen, zgn. „witte wa renhuizen". Zelfs de Decom, de overkoepelende organisatie van de vakbonden voor de detailhandel, weet weinig of niets van de plannen van de Centrumbank én heeft al een klacht ingediend bij de SER-fusiecommissie. Voorlopig is het personeel van de magazijnen door hun directie aangeraden, gewoon in dienst te blijven. Centrumbank-commissaris De Rui ter (tevens directeur van Schroder) hult zich in stilzwijgen en ontloopt Fotohouding Toeristen laten zich vrolijk in foto- houding tussen de kleurrijke Dambe- volking fotograferen of filmen, alsof te voor de Eiffeltorcn staan. Een autobus pass<»trt met voor dc ruiten een batterij lenzen. Amsterdam mag dan z'n Artis "erliezen, het houdt al tijd nog 'n artis over Tejten de avond stroman dc Damtrappen vol. Het sla pen is bij politieverordening verbo den. maar maak dat eens het hippie dom duidelijk Waaneer een politieman iemand wakker maakt, krijgt hij de laconieke opmerking te horen: „Ik sliep niet, ik mediteerde". Sommigen slapen op matrassen of luchtbedden De mees ten nemen genoegen met de harde LEIDEN Het ziekteverzuim onder mannelijke werknemers is het hoogst tegen het dertigste jaar. Dit is gebleken uit een onderzoek naar het verband tus sen leeftijd en ziekteverzuim van bijna 4000 werknemers in de Nederiandse industrie. Het grotere ziekteverzuim van der tigjarigen zou verband kunnen hou- keien, zich tegen de kou beschermend den met de levensfase waarin zij door een stuk plastic. In de Beurs- j verkeren, meent de leider van het straat liggen ze mannetje aan man- I onderzoek, prof. dr. H. Philipsen. •etje, maar ook in de Passage, de „Jongeren worden geconfronteerd met een samenballing van ongunstige factoren, zoals een groeiend gezin, aandacht voor een carrière, over werk, een onregelmatig levenspa troon." Langer tliuis Naarmate men ouder wordt neemt het aantal ziektemeldingen weliswaar af. maar men blijft langer thuis. Rond het dertigste jaar blijkt de frequen te afwezigheid veroorzaakt te wor den door acute stoornissen van de ademhalingswegen, het darmstelsel en hoofdpijn. Het onderzoek heeft uitgewezen dat na het 25-ste jaar het aantal geval len van ziektemeldingen wegens ern stiger aandoeningen, zoals infectie ziekten, kanker, bloedziekten, hart en vaatziekten en chronische ziekten van de ademhalingswegen toeneemt, j Deze stijging is volgens prof. Philip sen nog groter voor de oudere leef tijdsgroepen. Het aantal ziektemeldingen wegens minder ernstige aandoeningen (klach ten als buik- en rugpijn) neemt in al- ie leeftijdsgroepen duidelijk toe, met een top tussen de 40 en de 50 jaar. Ziektemeldingen wegens griep en ver- v.vc,«.iio CIJ V Cl - l_IC au UI koudheid nemen in alle leef tij dsgroe- lend is. pen af, behalve in de jongste. De tweede fase van het onderzoek, staatssecretaris Kruisinga (volksge- dat verricht wordt in opdracht var: zondheid) door het Nederlands insti tuut voor preventieve geneeskunde, zal zich richten op de werknemers tussen 30 en 45 jaar. Prof. Philipsen wijst erop. dat de resultaten van het onderzoek in het bijzonder opgaan voor werknemers ir: de industrie. Het behoeft niet in alle details te gelden voor dienstverlenen de beroepen, landbouw enz. omdat de structuur van dat werk verschil- elk contact met journalisten. Hij staat bekend als een zwijgzame vrijgezel, de in korte tijd een fortuin verdiende in de onroerend-goed-handel. Een man die zich graag omgeeft met al lerlei luxe. Zijn zaken handelt hij af achter de schermen. Zelf geeft hij er nooit ruchtbaarheid aan. Dit verlangen om in de anonimiteit te blijven, leidde er zelfs toe, dat hij onlangs zijn villa aan de Duinroosweg verkocht en de stilte aan de Haagse Buitcnrustweg verkoos, waar hij een nieuwe riante villa kocht. Een groot deel van de onderhandelingen worden hier ge voerd. PARIJS De Noordvietnamese delegatie bij de vresbesprekingen in Parijs zal de Amerikaanse astronaut kolonel Frank Borman niet ont vangen wanneer deze maandag naar de Franse hoofdstad komt om er te praten over vrijlating van de Ameri kaanse krijgsgevangenen in Vietnam. Een woordvoerder van de delegatie heeft dit gisteren meegedeeld. Minister Xoean Thoey zal spoedig terugkeren om de leiding van de Noordvietnamese delegatie weer op zich te nemen. Xoean Thoey werd teruggeroepen toen Washington geen hooggeplaatste leider van de Ameri kaanse delegatie aanstelde in de plaats van Harrison nadat deze zyn functie had neergelegd. Hierin is inmiddels voorzien door benoeming van David Bruce. Ook de 79ste zitting van de vredes conferentie in Parijs was gisteren weer slechts een routinezaak. De delegatie van Hanoi en het Bevrij- dingsfront herhaalde hun eis, die de j ^Amerikanen en Zuidvietnamezen op nieuw van de hand wezen, MOSKOU In Rusland zijn giste ren sommige reisbeperkingen opge heven in verband met afnemen van de cholera-dreiging. Vijf steden blijven echter volledig afgesloten voor zowel Russen als buitenlanders, zo deelde Intourist-directeur Viktor Boitsjenko mee. Deze steden zijn: Astrakan, Wolgograd, Oeljanowsk, Odessa en de badplaats Batoemi. aan de Zwarte Zee. Hoeveel mensen aan de cholera-ziekte zijn bezweken is niet bekend. De Russische autoriteiten zeggen er niets over. ROTTERDAM De verlenging van de Euromast is nu afgesloten met een verlaging van de oude vlagge- mast. Deze is nu voor de Euromast geplaatst op een sokkel waar de mensen kunnen uitrusten van de „uitputtende vergezichten". dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE AEWASMtDQEU Jjd

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5