KERN „Onze" Trans-World-Radio begon indertijd op zolder Brabants seminarie wordt gezondheidskolonie „Black Power" in Zuid-Afrika Een nieuw adres voor Gemeentetoerusting Een woord voor vandaag Lustrum wordt met conferentie gevierd Uw probleem is het onze 90 geestelijken protesteren tegen verontreiniging Doopstrijd in Amerika METHODISTEN VOOR VROUW IN AMBT VOOR KINDEREN UIT DE RANDSTAD Luthers congres in Roemenië ICCC-kerken achter Brazilië BEROFPÏNGSWERK Wij zijn verloste mensen! Wordt dat soms niet te weinig beseftzo dat we te geremd zijn om uit onze verlossing welgemoed verder te gaan? In het licht van Jezus mogen wij samen met Hem leven en bouwen aan de toekomst of dat nu die van de wereld is of van onszelf. Het een overigens niet zonder het ander. In zo'n levendoor dat bouwen komt er zicht op het Koninkrijk van God. Hoe gebrekkig we ook te werk kunnen gaan. de finishing touch is van Hem. Ouderwets gezegd: ik doe m'n best en.God doet de rest. Daarom komt er meer voor elkaar dan we vaak eerst ver moeden. Het tempo in de wereld van nu ligt heel hoog. Verwarrend, ja. Het loopt ons als we eerlijk zijn weieens over het hoofd. Maar daar mo gen we als christenen niet in berusten. We hebben dat tempo niet altijd bijgehouden. Onmacht, maar ook onwil zijn daarvan de oor zaken. Het gaat echter niet aan in schuldgevoelens daarover te blijven ste ken, maar om te zoeken hoe we als verloste mensen verder mogen gaan. Niet moeten gaan, maar mogen gaan. dat besef je na gebed. Dan wordt het zoeken in onze verwarrende wereld niet alleen mak kelijker, dan wordt het zelfs feestelijker. Weiezen vandaag: 1 Timotheus 1 vers 12 tot 20. (Van een onzer verslaggeefsters) BAARN Op 1 september is het vijf jaar geleden, dat Trans World Radio-Benelux in een kleine studio op een zolder zijn werk begon. Inmiddels is de accommodatie verbeterd. De zol der en het bijbehorende kan toortje van „twee bij twee" zijn vervangen door een rianter ge bouwtje in het centrum van Baarn, waarin naast een ruime studio ook drie kantoorruimten en een magazijn zijn onderge bracht. Het Aantal medewerkers is van een op drie gebracht. Zo begon het in 1965. Een pri mitieve studio van Trans World Radio-Benelux op een zolder. Rechts een trotse J. van der Steen, de directeur. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zjjn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Waardoor is plotseling de animo voor het volgen van lager landbouw- en tuinbouwonderwijs gedaald? Antwoord: Als oorzaken zien wij de gedwongen vermindering van het aantal werkgevers en werknemers in landbouw en veeteelt, alsmede de toeneming van de belangstelling voor middelbaar onderwijs, na afloop van het lager onderwijs. Vele ouders willen dat hun kind doorleert en de beste kansen in het leven krijgt. Nu is een kind van 12 tot 13 jaar nog niet rijp voor een welbewuste be roepskeuze en het is wel goed, de beslissing enige jaren uit te stellen. De eisen die aan werkgever en werknemer in de agrarische sector gesteld worden, zullen bepaald veel hoger worden dan vroeger. Het lager land- en tuinbouwonderwijs preten deert niet eindonderwijs te zijn. De helft van de leerlingen volgt nu al daarna middelbaar onderwijs. In verband daarmee voorzien wij dat de plaats van lager land- en tuinbouwonderwijs in de toekomst nog bescheidener zal worden, en dat het middelbare land- en tuinbouw onderwijs voor vele werknemers de aangewezen opleidingsmogelijkheid zal gaan vormen en hoger land- en tuinbouwonderwijs voor het gros van de ondernemers. Vraag: Is het waar dat Napoleon niet begraven ligt te Parijs? Zo ja, waar dan? Antwoord: Uw vraag heeft betrek king op de „Napoleontische legende". Volgens de Franse geschiedschrijving is het stoffelijk overschot tijdens de regering van Lodewijk Filips in 1840 van St-Helena overgebracht naar de Döme des Invalides te Pa rijs. Over de juistheid dezer ge schiedschrijving zijn wel 200.000 pu- blikaties verschenen, zonder dat dit probleem tot een oplossing is ge bracht. Vraag: Is het waar dat als ik het sap van citrusvruchten met water vermeng, er dan geen vitaminen meer inzitten? Antwoord: Zolang u er geen ko kend water bij doet, behoeft u niet bang te zijn; wel wordt het percen tage door verdunning lager. GRONINGEN Ongeveer negen tig predikanten en priesters uit de stad en de provincie Groningen heb ben zich in verband met de water verontreiniging in de provincie per brief gewend tot de Provinciale Sta ten. Zij dringen er bij de Statenleden op aan alvorens een principebesluit over de aanleg van twee vuilperslei- dingen naar het Eems-Dollardgebied te nemen, een alternatief plan (zui veringsinstallaties ter plaatse) te be zien. Er dient minder te worden gelet op de financiën dan wel op de nood zakelijkheid van een gezond leef- en arbeidsklimaat. De tekst van de brief werd opge steld door de vredeswerkgroep Gro ningen, in overleg met de werkgroep milieuhygiëne. Ds. William Sia (54), praeses van de Presbyteriaanse Kerk op Formosa. Is door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Trans-World-Radio-Benelux is een telg uit de familie van de internatio nale Trans World Radio, die zich als opdracht stelt het Evangelie te bren gen. Dit wordt gerealiseerd voor Ne derland, België en Luxemburg door het uitspreken van een korte bijbel se boodschap door mensert zoals Cor- rie ten Boom, de kinderarts mevrouw Beerman-de Roos (over kinderopvoe ding als christen), ds. S. Wijnsma te Zwolle en vele anderen. Na de toe spraak volgt de bijbelstudie en een kinderprogramma. Monte Carlo In Baarn1 wordt de uitzending op de band opgenomen om dan naar de zender in Monte Carlo te worden ge transporteerd om in meer dan twin tig landen te worden beluisterd. „Uit de reacties maken we op, dat er 30.000 Nederlanders naar een uit zending luisteren," vertelt de heer J. var: der Steen, directeur van Trans World Radio-Benelux. „Waarom in het Nederlands? Omdat overal Ne derlanders in het buitenland wonen, zoals in Amerika, Oostenrijk of waar dan ook. En we krijgen veel spontane reacties van zeelieden. Want al kun nen al die Nederlanders de beide Hil- (Van een onzer verslaggeefsters) GELDROP Na zes jaar se- cretesse van de (gereformeerde) stichting Gemeentetoeristing te zijn geweest heeft mejuffrouw drs. M. C. Boon uit Rotterdam zich per 1 augustus teruggetrok ken om lerares christelijke reli gie te worden aan de christelijke scholengemeenschap Johannes Calvijn in Rotterdam. Zij heeft zich enige tijd geleden beroep baar gesteld en dit blijft van kracht. Het secretariaat berust nu bij ds. B. J. Aalders. gereformeerd predikant in Geldrop, bestuurslid van de stichting, maar de administratieve werkzaam heden zullen worden uitgevoerd door mevrouw J. Pluymers-Jonker in Gel drop. Het adres van de stichting is nu: mevrouw J. Pluymers-Jonker, Hofmeierstraat 12, Geldrop; telefoon 04903 - 3887. Gemeentetoerusting beoogt mee te werken aan de vernieuwing en ver dieping van het kerkelijk leven en het geloofsleven in de Gereformeerde Kerken. Men zoekt naar nieuwe vor men van gemeente-zijn en tracht de gemeenteleden te activeren mondig te zijn. Gemeentetoerusting leeft van dona ties, van subsidie van de gerefor meerde synode en van giften uit de kerken. Aan het verzoek om een dub beltje per ziel te geven voldoen ech ter de meeste kerken niet. Men maakt wel gebruik van de service, maar de onkosten worden niet genoeg gedekt. Daarom kon men niet langer een vaste kracht in dienst hebben. Omdat er een stop is voor de inkom sten en het leven steeds duurder wordt, hoopt men in het najaar ver schillende acties te gaan voeren. (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Qe vraag of de doop door besprenkeling erkend kan worden als een geldige doop, heeft geleid tot de uittreding van de groot ste gemeente uit de Amerikaanse Baptistenconventie. Baptisten zelf dopen uitsluitend door onderdompeling. In verschil lende gemeenten was het echter praktijk geworden, om mensen die uit andere kerken overkwamen en daar door besprenkeling gedoopt wa ren, niet over te dopen. Door de autonomie van de plaatse-, lijke gemeenten was daar niets aan te doen. Maar wel eisten de tegenstan ders, dat de doop door onderdompe ling gehandhaafd zou worden als een noodzakelijke vereiste voor afgevaar digden naar de conventie. Dat is niet gebeurd en daarom Is de grootste gemeente (in Van Nuys, Ca- lifornië met 7247 leden) uitgetreden. „Wij wensen baptist te blijven in de historische zin van het woord", zei ds. Harold L. Fickett. (Van onze kerkredactie) MANCHESTER Met grote meer derheid van stemmen hebben de Britse methodisten zich op hun jaar lijkse conferentie uitgesproken voor toelating van de vrouw tot het ambt van predikant Een definitieve beslis sing kan om kcrkordelijke redenen pas in 1972 worden genomen. bHet voornaamste bezwaar dat op geworpen werd, was dat dit besluit de tegenstand in de Anglicaanse Kerk tegen een samengaan van beide ker ken groter zal maken. Toch zei ouderling Cecil Sharpe uit Londen: Niemand is groter voorstan der van vereniging dan ik, maar de honorering van een fundamenteel principe als de gelijkheid van man en vrouw is ons meer waard dan een verenigingsplan. Vorig jaar werd een plan om beide kerken samen te voegen door de Me- thodistenkerk aanvaard. Maar bij de anglicanen kreeg het net niet de ver eiste driekwart meerderheid. MINNEAPOLIS Dezelfde situa tie deed zich in de Verenigde Staten voor. Daar heeft de Lutherse kerk in Amerika zich op haar synode uitge sproken voor de toelating van de vrouw in het ambt ondanks de be zwaren in de Missouri-Lutherse kerk, waarmee men samenspreekt. BREDA Het voormalig groot-seminarie Bovendonk in de Noord-Brabantse gemeente Hoe ven zal straks worden omgescha pen in een gezondheidskolonie voor kinderen. Het seminarie is de weg van zoveel andere ge gaan en is al enige tijd niet meer in gebruik. Na de concentratie van de theologische opleidingen aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg werd het in 1967 geslo ten. Met name kinderen uit moeilijke of gebroken gezinnen in de Randstad wil men straks in het gebouw, dat in een bosrijke omgeving staat, opnemen. Om hun leerprogramma normaal doorgang te doen vinden wil men er ook een school vestigen. Bakkerij Het monumentale gebouw dat uit 1907 dateert bevindt zich nog in zeer goede staat en beschikt ondermeer over een volledige bakkerij en keu keninstallatie. Met de omliggende gronden bestrijkt het een oppervlakte van ruim 8*/« ha. "Hierop bevinden zich ook een boerderij en een groen tetuin. Omdat men straks 250 kinderen wil huisvesten wordt de accommodatie uitgebreid en worden er enkele flats gebouwd, van drie verdiepingen, evenals bungalows voor het perso neel. De koopsom wordt op verzoek van de koper, de onroerend goed maatschappij Zuidwest-Nederland, voorlopig niet meegedeeld. Het bisdom Breda zal het bedrag storten in het pensioenfonds voor priesters, waarvoor al een basisfonds is ge vormd door de opbrengst van het voormalig klein-semlnarie IJpelaar in Breda en de bibliotheek van Hoeven (N.B.) versums niet ontvangen, via Trans World Radio kan dat wel." Deuitzendingen zijn woensdag avond van 22.00 tot 22.15 uur op 205 meter en zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur op 31 meter. Daarbij zorgt „Benelux", die zelf ook van giften leeft, nog voor fir.-an- ciering van een kwartier uitzending per week in het Russisch en in het Turks. Conferentie Trans World Radio-Benelux viert op zaterdag 5 september zijn eerste lustrum tijdens een conferentie op Het Brandpunt aan de Oude Utrecht- seweg ir: Baarn. Ieder, die belang stelt in dit radio werk is hartelijk welkom en de toe gang is gratis, maar dan willen de organisatoren wel even weten wie er allemaal komen met het oog op de voorbereidingen. Het adres is: post bus 61 in Baarn. Het programma ziet er als volgt uit: 's morgens is er een herdenkings dienst, 's middags is er gelegenheid om het nieuwe gebouwtje te bezichti gen en worden er dia's vertoond van het internationale werk. 's Avonds is er tot slot een grote evangelisatie samenkomst. GENÈVE De eerste grote con ferentie van de Lutherse Wereld federatie na de assemblee van Evian zal de conferentie voor Europese minderheidskerken zijn, die van 21 tot 26 september in Poiana Brasov in Roemenië wordt gehouden. Honderdtwintig deelnemers uit twintig Europese landen worden er verwacht, waarvan vijftig uit Roe menië zelf. De Roemeense bisschop Albert Klein zal de plenaire zittingen leiden. Thema is „Gemeente en pre dikant in een mondige wereld." Ver der zullen de resultaten van Evian besproken worden. In aansluiting aan de conferentie zullen de meeste bui tenlandse gasten lutherse gemeenten in Roemenië bezoeken. Een dradenspel in hoge masten: zenders van Trans World Radio. Bokser wordt dominee BELFAST In het land dat de reputatie heeft gekregen dat sommi ge dominees maar al te vaak als bok ser optreden, is nu een bokser do minee geworden. De anglicaanse bisschop van Con nor, Noord-Ierland heeft de voorma lige beroepsbokser Jack Watson tot geestelijk georderd. Toen Watson zijn bokscarrière opgaf, werd hij bus conducteur en ging hij in zijn vrije tijd theologie studeren. (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD Verschillende recente berichten uit Zuid-Afri ka wettigen de indruk, dat dit land binnenkort een eigen ver sie van de „Black-Power"-bewe- ging kan verwachten. Zwarte leden van de christelijke universiteitsbeweging (UCM) in Zuid- Afrika hebben onlangs op de jaar vergadering ernstige kritiek geleverd op deze studentenorganisatie. De UCM werkt nauw samen met het Christelijk Instituut van C. F. Beyers Naudé, de wereldfederatie van christenstudenten en de Wereldraad van Kerken. Zij is onlangs door prof. dr. J. Verkuyl aanbevolen als een van de organisaties, die bijzonder steun van de Nederlandse kerken verdienen. Herhaaldelijk is de UCM voor werp van scherpe kritiek van de Zuidafrikaanse regering geweest. Zelfs kerken, die deel uitmaken van de Raad van Kerken in Zuid-Afrika en van de Wereldraad van Kerken hebben meermalen hun bezorgdheid Concordantie op psalmberijming Nu de Nieuwe Psalmberijming in gebruik komt, heeft de goede oude „Keers" afgedaar.v Ds. W. Dekker uit Noordwijk heeft daarom bij Kok in Kampen een „Concordantie op de Nieuwe Psalmberijming" het licht doen zien. Een goed en gedegen werk, dat veel predikanten en anderen, die een passende psalm moeten opgeven, voortreffelijke diensten zal bewijzen. Dr. P. G. Kunst schreef een korte inleiding en ds. Dekker stelt in zijn voorwoord vast, dat deze concordan tie niet af is,Dat zal zij pas zijn, wanneer te zijner tijd ook de ene Gezangbundel er in verwerkt kan worden". Maar voorlopig heeft dat nog wel de tijd. Tot zolang in ieder geval is deze concordantie gewoon onmisbaar. 184 bladz., prijs ƒ21,75. Ev. G. uitgesproken over het radicalisme van de UCM. Maar de zwarte studenten, die op de jaarvergadering in opstand zijn gekomen, vinden de UCM veel te slap. Zij verweten de leiding, dat zij „de strijdlust van de zwarten tem pert en dat zij hun de kans niet geeft om een zwart bewustzijn te vormen". Deze zwarten streven net als Black Power in de Verenigde Staten be wust naar verscherping van de ras sentegenstellingen. Zij zeiden, dat zij een aparte organisatie van zwarte christenstudenten wenselijk achtten. Executies Bijna de helft van alle terechtstel lingen in de wereld geschiedt in Zuid-Afrika. In de periode 1953 1966 zijn meer dan duizend doodvon nissen voltrokken. Dit wordt gezegd in „De kerk en de doodstraf", een studie van de Raad van Kerken in Zuid-Afrika, die deze week is gepu bliceerd. Deze week verscheen ook het of ficiële rapport over het gevangenis wezen 1968/'69, waaruit blijkt dat gemiddeld elke vier dagen een execu tie is. De meeste misdaden die tot een doodvonnis leiden, worden volgens ..De kerk en de doodstraf" door niet- blanken aan blanken bedreven. Het aantal moorden is de laatste twintig jaar meer dan verdubbeld. De kerkelijke studie schrijft dit toe aan het ontwrichte gezinsleven, de armoede, de vreselijke woontoestan den en het gebrek aan ontspanning. De opzettelijke en wijd verbreide schending van het recht door ban toes en kleurlingen verraadt, dat zij lak hebben aan de bestaande maat schappijstructuren, aldus de studie. Dochter voor mevr. Vasconcelos BRASILIA De weduwe van de Braziliaanse diplomaat Paulo Dionisio de Vascancelos. die op 4 augustus in Den Haag is gestorven, heeft woensdag te Brasilia het leven ge schonken aan haar tweede kind, een dochtertje. Na het bijwonen van een mis ter nagedachtenis aan haar echtgenoot moest mevrouw Maria Coeli de Al meida Vasconcelos met spoed naar een ziekenhuis worden overgebracht voor de bevalling. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen 1 medeklinker. 2. onderricht, 3. kleurstof. 4. verordening. 5. verheven. 6. kernachtig. 7. zon der nationaliteit, 8. N. Amer., rendier, 9. ver-, mocid, 10. voordeel, II. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men vert I. hetzelfde als hor. 6. Oplossing vorige puzzel 1-2 malie. 2-3 egoisme, 1-4 melisse. 3-4 einde. 3-6 elegant, 4-5 epigoon, 5-6 noest. LINGE. (Van onze kerkredactie) SAO PAULO De Lutherse Wereldfederatie wilde haar as semblee niet in Brazilië houden. Onopgemerkt door de wereld opinie heeft de Latijnsameri- kaanse alliantie van christelijk! kerken vorige maand wel Brazilië vergaderd. Deze alliantie heeft bij deze gele genheid ook een boodschap gerich tot de Braziliaanse regering en de ai dcre regeringen van Latijns-Ameriki maar deze boodschap is van gehec andere inhoud dan de kritiek die d< laatste tijd niet in het minst ook vi de zijde der kerken op deze regerin^ gen is gericht. De assemblee in Sao Paulo ver maande de regeringen in Latijn: Amerika om zich te hoeden voor de1 „verraderlijke infiltratie van het' communisme in hun landen" en wet de regeringen erop dat deze infiltrati vooral geschiedt door godsdienstig! organisaties. Speciaal werden de regeringen ge waarschuwd voor de "procommunisti- sche politiek van de Wereldraad van Kerken", de christenstudentenbewe ging, de Evangelische Unie van La- tijns-Amerika, de ISAL (de organisa tie voor kerk en samenleving in La- tijns-Amerika) en "linkse krachten'" in de Rooms-Katholieke Kerk. De Latijnsamerikaanse alliantie van christelijke kerken is nauw gelieerd aan de internationale raad van chris telijke kerken (ICCC). waarvan in Nederland de Christelijke Gerefor meerde Kerken lid zijn. De assemblee in Sao Paulo werd bijgewoond door dr. Carl Mclntire en ds. J. C. Maris uit Bloemen daal, respectievelijk voor zitter en secretaris-generaal van de ICCC. Alle Braziliaanse afgevaardigden zeiden eenparig dat de aanklachten in de wereldpers jegens het Braziliaanse bewind vals zijn. Onder de huidige regering wordt het werk van kerk en zending op geen enkele wijze belem merd. Meer dan tweehonderd afgevaar digden uit acht landen woonden de assemblee bij. Zes nieuwe kerken werden als lid aanvaard. De volgende assemblee wordt in 1972 in Guatema la gehouden. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Delf shaven (vac. dr. H. Goedhart); te Dinteloord; te Hasselt en te Zwolle (vac. W. L. Tukker); dr. C. A. Tukker te Kinder dijk; te Ossendrecht (toez. - met als nevenopdracht de pastorale verzor ging v. h. ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom): E. Saraber te Voor schoten. Aangenomen naar Paramaribo (vat J. van der Werff: hervormde gemeen te): J. Jukema te Eist. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Asten en Someren: F. L. v. Duijkeren, em. pred. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot vormingsleider aan Den Alerdinck te Laag-Zuthem: C. v. Noort te Dron- ten. liet weer In Europa weer max. temp. neer* gisteren Amsterdam zwaar bew. 25 1 Brussel licht bew. 27 0 Frankfort zwaar bew. 27 0 1 Genève licht bew 32 0 Innsbruck onbewolkt 26 0 Kopenhagen onbewolkt 20 0 Locarno onbewolkt 29 0 Londen onbewolkt 36 0 1 Luxemburg zwaar bew. 25 0 Madrid onbewolkt 35 0 Majorca onbewolkt 31 0 München onbewolkt 24 0 jj Nice onbewolkt 27 0 half bew. 29 1 onbewolkt 28 0 Wenen onbewolkt 23 0 Zurich zwaar bew 29 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970felE

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2