ISRAËL: RAKETTEN WEG Vragen over zwemmen in de meren Commentaar Vaste liftplaatsen langs autowegen? kandpunt Washington is nog niet bepaald GEVEKE EN GROENPOL NAAR SHV Eijsink en Ten Cate bedanken Het Kwartet Wapenstilstand tussen IOS en Cornfeld Hete luchtmotor in gebruik bij Philips-ver keer Tienduizend dysentrie-doden Oudenrijn centraal station (RITA) het mm Koeler weer Soldaat mag nu een uur later onder de wol PvdA moet in de oppositie blijven Schouwburg van Maastricht ,een rattenval' Rechter bestolen Nieuwe Leidse Courant i Vrijdag 14 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Of het VS-vredespkm een kans maakt zal afhangen van de bereidheid van Eygpte de heimelijk naar voren geschoven raketten bij het Suezkanaal weer terug te halen. Israël wil niet praten voor deze kwestie is opgelost. Miemitldelhifj van Amerika yevraai/tl Dayan: bestaart ernstiy tjesehainlen T JERUZALEM Israël heeft Amerika gevraagd alles in het 1 werk te stellen om Egypte ertoe te bewegen de raketten terug te I trekken, die het in strijd met de bestandsovereenkomst dichter I naar het Suezkanaal zou hebben geplaatst. Minister Dayan- zei gisteren in het parlement, datde verplaat sing van de Russische raketten van „ernstige militaire betekenis" is. „De maatregel is in strijd met de bepalingen van het voorlopig bestand, dat alle militaire activi teiten binnen een gebied van 50 km van het kanaal zouden worden stopgezet". Radio-Kaïro noemde de Israëlische beweringen een „georganiseerde oam- pagne tegen het s^aakt-het-vuren". Israël zou een actie zijn begonnen omdat „het zich in een dilemma be vindt na door Amerika gedwongen te zijn het vredesinitiatief te aanvaar den". Onderzoek Dayan 1ENEVE Investors Overseas -Vices (IOS) en Bernhard Cornfeld, die momenteel probeert de macht in het beleggingsimperium dat hij 14 jaar geleden oprichtte weer in han den te krijgen, hebben besloten een wapenstilstand te sluiten en onder handelingen te openen, aldus hebben woordvoerders van IOS en Cornfeld gisteren laten weten. Cornfeld, die stelt op onwettige wijze uit het bestuur van IOS te zijn gewipt, heeft een strijd om de vol machten aangebonden met sir Eric Wyndham White, die hem als presi dent van IOS is opgevolgd. Cornfeld heeft gezegd dat hij be schikt over een meerderheid van stemmen en heeft een aandeelhou dersvergadering gevraagd. Daar zal „zonder enige twijfel" de macht over IOS weer in zijn handen komen, aldus heeft „Bernie" verze kerd. EINDHOVEN Dit najaar komt er een stadsbus in het Philipsverkeer, die met een Stirling-motor is uitge rust. Het chassis is afkomstig van DAF Het is de eerste bus voor praktisch gebruik, die met een hete-luchtmotor zal lopen. De motor wordt thans bij DAF in de bus gemonteerd. De hete- luchtmotor is een uitvinding van ir. dr Meyer, die jarenlang in het expe rimentele stadium bleef verkeren. Tot dusver werd de motor alleen station- nair beproefd. MEXICOSTAD De afgelopen ne gen maanden zijn in Guatemala tien duizend mensen gestorven als gevolg van een dysenterie-epidemie in Mid- den-Amerika. Volgens dr. Leonardo Mata, hoofd van het microbiologisch en voedingsinstituut van centraal Amerika en Panama, die dit meedeel de, zijn ook El Salvador. Honduras en Nicaragua door de epidemie ge troffen. Mexico en Costa Rica worden bedreigd. De Amerikaanse regering heeft haar standpunt nog niet bepaald. In Washington verwacht men. dat de Israëli's nu een hardere houding zullen aannemen ten aanzien van de vredesbesprekingen. Israël zou. op het standpunt staan, dat eerst de raket- tenkwestie moet worden opgelost, voordat er vooruitgang kan worden geboekt in de richting van onder handelingen met de Arabieren. De kwestie wordt hoog opgenomen, omdat juist een vaiy-dë belangrijkst* bezwaren van Israël tegen het be- i stand was, dat de Egyptenaren de j rust aan het front zouden gebruiken om hun wapens dichter naar het Suezkanaal te schuiven, waardoor aan de preventieve taak van de Israëli- sche luchtmacht sterk afbreuk zou kunnen worden gedaan. Israël was pas met het vredesplan akkoord gegaan na de verzekering van president Nixon, dat men niet behoefde te vrezen voor een militaire opbouw van het Egyptische leger langs het Suezkanaal. Hoewel Dayan dit niet in het par lement zei, hebben de Israëli's de verplaatsing van de raketten ver moedelijk ontdekt bij luchtsurveillance langs het Suezkanaal. Voorstellingen: l®30(beh.zo.)-1230-13.30-15.00-l<S30-17.30uur LEUYEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010)114267 MEUBEL DISCOUNT N V. LEIDEN IN DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 De slachtoffers van de busramp in Spanje zijn gisteren op Schip hól aangekomen. Een speciale DC-9 van Martin Air vervoerde de negen doden en de twaalf ge wonden. Drie ernstig gewonden zijn in Sevilla achtergebleven. Zes overlevenden moesten de reis op een brancard maken. (Voor een verslag van de aan komst zie pagina 9). DRIEBERGEN „Langs de auto wegen zouden een soort vaste lift plaatsen moeten komen, bijvoorbeeld by wegrestaurants. Maar de exploi tanten van die restaurants zouden daar wel niet zo bly mee zijn." Aldus kapitein A. Zee van de sectie bijzondere verkeerstaken van de rijkspolitie. „Wij hebben niets tegen lifters, maar laten ze alsjeblieft niet op de autosnelwegen, de venteers- pleinen en de opritten komen. Dat lokt alleen maar moeilijke en gevaar lijke verkeersmanoeuvres uit." Volgens kapitein Zee is het ver keersplein Oudenrijn een soort „cen traal station van lifters". Ook veel lifters worden aangetroffen op de uit valswegen van Amsterdam en Rot terdam richting Utrecht en de ver keerspleinen Velperbroek bij Arnhem en Deil in de weg Utrecht-Den Bosch. Nederlandse lift(st)ers boven de 18 jaar krijgen, als zij op verboden plaatsen staan, onherroepelijk een .Veem geen sabel om een mug te dodenïi, KOREAAKS „Mag ik hem houden? Hij ie me hierheen nagelopen!" Zod en maan 14 augustus zon op 5.21, onder 20.07; maan op 19.05, onder 0.54; 17 aug. VM. fltme Watei Hoog water: 14 augustus: Rot terdam le getij 1.38, 2e getij 14.18; Scheveningen 12.32- Vlissingen 11.21-23.54; Willemstad 2.19-15.02. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar). Stabiel. Een koufront, dat zich giste ren boven de Britse eilanden be vond trok in versneld tempo oostwaarts en bereikte vanmor gen vroeg ons land. Verspreide onweersbuien die reeds in de nacht voorkwamen traden op als voorboden van deze storing. Achter het front wordt met wes telijke winden koelere oceaan- lucht aangevoerd, waarin nog een enkele bui kan voorkomen. Hiermee is een einde gekomen aan een kortstondige zomerse periode, waarbij gisteren maxi mumtemperaturen tot 27 graden voorkwamen. Vooruitzichten voor zondag; perioden met zon, ook enkele buien en gematigde temperatu ren. In cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onde rnormaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. STRANDWEER Wij zijn in koelere lucht geko men met morgen een kleine bui enkans waarbij ook flinke opkla ringen. Frisse zeewind, tempera tuur ongeveer 20 graden, zeewa ter 18 graden. Vooruitzichten: Het weekeinde blijft fris en wisselvallig. proces-verbaal. Als zij jonger zijn dan 18, volgt een waarschuwing nadat de politie ervn overtuigd is dat er niets bijzonders aan de hand is (ontvluch ting o.i.d:). In 1969 werden ruim 3200 processen verbaal opgemaakt. Ook de automobilist die aan een snelweg of verkeersplein stopt om een lifter op te pikken of ai te zetten kan een bekeuring krijgen. Buiten landers worden meestal weggestuurd naar een plaats waar wel gelift mag worden. UTRECHT De dienstplichtige soldaten en korporaals bij de land macht mogen vanaf maandag een uur later naar bed. Uitgezonderd de dienstplichtigen die nog in de basis opleiding zitten, behoeven pas 's avonds om twaalf uur binnen de kazernemuren te zijn in plaats van elf uur. Volgens de oude regeling moest ..Jan soldaat" bij de landmacht een speciale permissie aanvragen als hij een uur later in de kazerne wou ko men. Begin deze maand was de rege ling afgeschaft volgens welke dienst plichtige korporaals en soldaten na het ochtendreveille om 06.30 uur on middellijk het bed uit moesten. Commentaar van het bestuur van de Ver. van Dienstplichtige Militairen (yVDM): „Langzaam gaan we voor uil". De legerleiding begint nu toch wel in te zien dat de jongens van 20 en ouder volwassen genoeg zijn om te bepalen wanneer zij nachtrust nodig hebben." Nederlandse hulp aan Jemen: ƒ750.000 DEN HAAG De ministerraad heeft zich in zijn vergadering van gistermorgen opnieuw beraden over de voedselsituatie in Jemen en beslo ten langs twee wegen Jemen hulp te verlenen. Bij de Europese commissie zal Ne derland aandringen op zo spoedig mogelijke behandeling van de aan vraag voor communautaire voedsel hulp, die de Jemenistlsche regering bij de commissie heeft ingediend en in deze communautaire hulp zal Ne derland deelnemen. De minister voor ontwikkelingssa menwerking heeft een bedrag van ƒ750.000 ter beschikking gesteld voor een Nederlandse hulpverleningsactie, die zal worden geleid via de drie par ticuliere organisaties, die bij de ver lening van voedselhulp zijn ingescha keld. Waar nog wel? UTRECHT/AMSTERDAM De Steenkolen Handels-Vereniging (SHV) is van plan Gevekc en Groen- pol over te nemen. Onderhandelingen tussen beide bedrijven zijn reeds in een beslissend stadium, aldus is van de zyde van de SHV meegedeeld. Ge tracht is zich geheel aan de fu;-iecode van de SER te houden. In beurskringen werd Geveke en Groenpol al gedurende enige tijd als een overnamekandidaat beschouwd. Als liefhebbers werden genoemd de SVH en Ogem. Ter beurze werd een overnameprijs van de aandelen ge noemd van 180.De koers van het aandeel was op 13 augustus 92 (bie den) per aandeel van 20 nom. Geveke en Groenpol is werkzaam in de sector installatie en technische handel en heeft circa 3600 werkne mers in dienst. De nettowinst over 1969 bedroeg 3,5 min. De omzet was in dat jaar ƒ242 min. Aan dividend werd uitgekeerd 5 per aandeel van 20 nom. De SHV is een besloten vennoot schap. Het concern behaalde in 1969 een omzet van 1714, 1 min en een nettowinst van 27 min. Zij heeft in totaal 50 werkmaatschappijen ver spreid'in Nederland en in het buiten land en bewegen zich op het gebied van energie, haven, transport en scheepvaart, technische handel en in stallatie en ook verzekeringen. De SHV heeft 10.000 werknemers, waarvan 4000 in de technische sector. Bekende dochterbedrijven zijn PAM, Frigo, Makro, Van Nievelt Goudriaan, De Rietlanden en Ringverwarming. DEN HAAG In een nota van Nieuw Links, opgesteld door Hans Kosbrink wordt gesteld, dat de PvdA na de volgende verkiezingen in de oppositie moet blijven. Reden: als de PvdA gaat meeregeren zijn de kansen voor een progressieve concentratie verkeken. Nieuw Links komt zaterdag 29 augustus in Utrecht bijeen. Dan komt ook een nota aan de orde, waarin men zich uitspreekt tegen het intrek ken van de zogenaamde anti-KVP- motie. Het intrekken van deze motie zou volgens de nota een verlooche ningvan de PvdA zijn. Inmiddels heeft een afdeling van de PvdA in Utrecht gevraagd om een exra partijcongres. De partij moet zich namelijk duidelijk en snel uit spreken over de samenwerking met partijen als de PSP, PPR en D'66 en over een gemeenschappelijk basispro- j gramma. DEN HAAG Drie leden van Provinciale Staten hebben het zwemmen in enkele meren in Zuid-Holland aan de orde ge steld. In tien vragen aan Gedeputeerde Staten informeren de heren Borgman, Swiebel en Veldhoen (allen soc.) of het waar is dat gemeentebesturen waarschuwen tegen het zwemmen in de Reeuwijkse plassen, de Braasse- mermeer, de Kaag en de Rijpweterimg. Zij vragen om een overzicht van de belangrijkste wateren in de provincie, waar het nog wèl verantwoord is en die waar het beslist onverantwoord is, te zwemmen. Ook vraagt men welke normen de gemeentebesturen gebruiken voor een zwemverbod en welke gevaren men loopt als men toch in de afgekeurde wateren een bad neemt. Zeewater In zijn vragen betrekt het drietal ten slotte de toestand van het zee water. Men vraagt om een betrouw baar beeld over eventuele gevaren voor de volksgezondheid bij de re creatie aan de Noordzeestranden. Zijn er onderzoekingen verricht naar de vervuiling van het strand in het hoog seizoen? En welke projecten zijn in voorbereiding, die ongezuiverd of ten dele gezuiverd afvalwater in de zee lozen? MAASTRICHT 'wim Bary, di recteur van het cultureel centrum in Maastricht, heeft gisteren ernstige kritiek geleverd op de toestand van de huidige Maastrichtse schouwburg. Het gebouw voldoet op geen enkele wijze aan de eisen van de huidige theatertijd. Het verwondert de heer Bary dat het gemeentebestuur de verantwoordelijkheid voor deze schouwburg durft te blijven dragen. Eerder noemde hij met het oog op het brandgevaar de schouwburg „een po tentiële rattenval". Wim Bary tekende daarbij aan dat de brandweer de schouwburg uiterst nauwlettend in het oog houdt en de gezelschappen tot allerlei concessies verplicht. In een dergelijke sfeer wordt het erg moeilijk een goed schouwburgbeleid te voeren, aldus de heer Bary. AMERSFOORT Uit de woning van de rechter mr. A. E. Th. Kooien zijn drie schilderijen en een aquarel ter waarde van zeker vijfduizend gulden en sieraden gestolen. De inbraak is gepleegd tijdens va kantie van de bewoners. Informatie j£)E oude vrijheid van drukpers I vindt in hedendaagse beschou- I wingen een vervolgstuk in het nieu were begrip recht op informatie. I Het verschil is duidelijk. De vrijheid van drukpers is de vrijheid om, naar de formulering van onze grondwet uitdrukking te geven 1 en wel door middel van de drukpers aan onze gedachten en gevoelens. Het recht op informatie is het recht om informa ties in te winnen. Tegenwoordig is het bij ons een dis cussiepunt, of behalve de vrijheid van drukpers die daarin immers reeds lang is 'opgenomen ook het recht op informatie als een grondrecht be hoort te wordenopgenomen. Wèl vindt men het reeds vermeld in het ook door ons erkende ver drag van Rome. alsmede in de ver klaring van de rechten van de mens van de Verenigde Naties. De voorstanders van opnemen van het recht op informatie in de grond wet hebben nu een krachtige steun gekregen in de oud-directeur dr. G. J. Lammers van de Rijksvoorlich tingsdienst, die in een zeer belangrijk artikel in het blad Economische-Sta- tische Berichten van deze week over de overheidsvoorlichting schrijft, in het bijzonder een deskundige beoor deling biedt van het dusgenaamde rapport-Biesheuvel. Het recht op informatie is naar de mening van dr. Lammers een grond recht. Hij wil dat recht niet afhan kelijk zien van het inzicht van een bestuurder, en ook niet van de meer derheid in de Staten-Generaal. Hel heetf wel te maken met het beginsel van behoorlijk bestuur, maar het is daarvan niet afhankelijk. ..Daarom hoort het in de grondwet thuis onder grondrechten en niet in het hoofdstuk over wetgevinug en bestuur. Een belangrijke opinie, die in de dis cussie welkom zal zijn. I""! Snelle zwemvliezen. Doen het even «3| goed in Castricum als aan de Costa llit PvdA-bestuur Van onze parlementspedactie) DEN HAAG Twee vooraan staanden in het bestuur van de PvdA hebben voor hun functie in de partij bedankt. Het zyn drs. H. J. Eijsink. die onlangs burgemeester vaq Meppel is geworden en de heer Laurens ten Cate, hoofdredacteur van de Leeu warder Courant. Beide heren hebben laten weten, dat zij geen politieke redenen hebben voor hun bedanken. De heer Eijsink heeft het als burgemeester te druk om zich ook nog volledig in te kun-, nen zetten voor de partij en de heer Ten Cate zou het werk in de partij op advies van de arts neerleggen. Drs. Eijsink wordt in het bestuur opgevolgd door mr W. Verkruijssen, die burgemeester is van Muntendam en de heer Ten Cate door de heer W. Kieboom uit Utrecht, die wethouder is van deze stad en algemeen secreta ris van de Nederlandse bond van ver voerpersoneel. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per pkwartaal Omaand Mijn naam: straat plaats: lk kies cadeautje nr.: m g] gj aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1