VORMING GEWESTEN VRIJ Palestijnen in geldnood Commentaar Urenlang gesprek Brandt-Brez j nef Oppositie en ARP destijds al tegen Steenbergen luchthaven? Het Kwartet Minder warm Drie militairen gedood bij auto-ongeluk Cholera in Syrië? Toewijzing op de nieuwe staatslening Geen voetbal meer op tv Egypte en Jordanië geven geen steun meer 0 ieuwe Leidse Co wamt Donderdag 13 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr, E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" toofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w, ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De wereld vleit de olifant en vertrapt de mier. INDIAAS RITA j Voorste! ran minister Beernink InsteUinfj door genieenteruden „Peter belde of je met hem naar de bios gaat. Hij is over een paar mi nuten hier". Zoo en maan 13 augustus zon op 5.20, onder 20.09; maan op 18.20,- onder 17 aug. VM. 'mor Water Hoog water: 13 augustus: Rot terdam le getij 0.01, 2e getij 13.01; Scheveningen 11.02-23.40; Vlissingen 9.57-22.36; Willemstad 58-13.41. a**?** fe&f DE BILT Een hogedrukge- bied dat woensdag over Neder land trok, lag donderdagochtend boven Silezië. Tussen dit systeem en een depressie nabij IJsland wordt met zuidelijke winden dro ge en warme lucht aangevoerd, waarin slechts weinig bewolking voorkomt. Inmiddels is een kou front dat samenhangt met de eer der genoemde depressie boven de Ierse zee aangekomen, en hoewel de verplaatsingssnelheid van deze storing enigszins is afgenomen, moet toch verwacht worden dat het front vrijdag dicht in de om geving van Nederland zal liggen. Dientengevolge wordt de kans op buien groter, en kan later enige daling van temperatuur tegemoet gezien worden. Plaatselijk buien en gematigde temperaturen. In cijfers; Aantal uren zon: 3 tot 9, Min. temp.: omstreeks normaal, Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. STRANDWEER Ook morgen liggen wij in de vrij warme lucht met zon en droog weer. Matige zuidelijke wind. Temperatuur 21 tot 23 gra den. zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Onweerkans wordt iets groter waarna iets koelere lucht. I BAROMETERSTAND: heden 10 I uur 76 cm (103 millibar) dalend. Vooruitzichten voor zaterdag: 3e (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vorming van een gewestelijk bestuur kan niet door het Rijk worden opgelegd. Minister Beernink en staatssecreta ris Van Veen van binnenlandse zaken willen de instelling van de gewesten vrijwillig aan de gemeenteraden overlaten. In een voorontwerp voor een wet. die grotere bestuurlijke eenheden mogelijk moet maken, wordt afgewe ken van de Nota bestuurlijke organi satie, waarin wel wordt voorgesteld de vorming van gewesten aan bepaal de gemeenten op te dragen. Bij de bespreking van dc Nota bestuurlijke organisatie in de Tweede Kamer is door de oppo sitie aangedrongen op een ver plichte gewestvorming en ook van de kant van de fraktie van de ARP waren er wensenindeze richting. Gemeenteraden In het voorstel van minister en staatssecretaris wordt de bevoegdheid PARAMARIBO Drie Neder landse militairen zijn gisteren in Su riname bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Een zestal mili tairenis gewond. Een truck die militairen vervoerde kwam op de verkeersweg van Para maribo naar het vliegveld Zanderij ter hoogte van Leydorp in aanrijding meteen asfaltwagen. De stoffelijke overschotten van de drie militairen zullen vrijdagavond met hét KLM lijntoestel naar Neder land worden overgebracht. De namen van de slachtoffers zijn nog niet be kend gemaakt. Wel werd vernomen dat een der omgekomen militairen een officier is. Een splinternieuwe vrachtauto drukte een busje in een woning, toen de chauffeur bij een inhaal- poging moest uitwijken voor een tegenligger en achterop het ge parkeerde busje vloog. Dit gebeur de op de rijksweg W ier den-N ijver- dal. Woonhuis en busje werden onherstelbaar vernield. tot instelling van gewesten toegekend aan de gemeenteraden, die de hoogste gezagsorganen zijn. Burgemeester en wethouders zullen een dergelijk besluit van de gemeen teraden niet tegen kunnen houden. Wel moeten B. en W. bij het nemen van een dergelijk verstrekkend be sluit worden geraadpleegd. Uitdrukkelijk wordt in het wetsvoorstel de voorwaarde genoemd voor het vormen van een gewest: er moet sprake zijn van een geheel van belangen en het moet vaststaan, dat het gaat om een evenwichtige ont wikkeling van het betrokken gebied. De eenheid van het beleid moet nood zakelijk zijn. De gemeenteraden stellen niet al leen de gewesten in, zij bepalen ook de plaats van vestiging van het ge west, de samenstelling van het ge- I westelijk bestuur, de inrichting van J dit bestuur en. wat ook belangrijk is, de raden leggen ook de bevoegdheden van het bestuur vast. Al deze besluiten van de gemeente raden moeten door Kroon en Gede puteerde Staten worden goedgekeurd. Het gewest zal dan een dagelijks be stuur en algemeen bestuur kén nen. Het algemeen bestuur kan recht streeks worden gekozen. De gemeente raden bepalen de datum van de eer ste verkiezing en verder wordt de verkiezing gehouden telkens op de eerste woensdag na de dag, waarop twee jaren zijn verlopen na de ver kiezing van de provinciale stater» Bestaat het gewest eenmaal, dan treedt het op grond van de verleende bevoegdheden op en voert het beslui ten uit. Aan de gemeenten kunnen bindende aanwijzingen worden gege ven De gemeenten worden verplicht de verordeningen uit te voeren. De vergaderingen van hel algemeen be stuur worden in den regel in het openbaar gehouden, (zie verder pag. 5) BEIROET Volgens het Libanese blad Al Naher zyn in de Syrische steden llama en Homs gevallen van cholera voorgekomen. Hama zou door de autoriteiten in quarantaine z(jn ge steld. terwijl ook een inentingscam pagne op gang is gekomen. De Syrische autoriteiten hebben ge weigerd het bericht te bevestigen. In de Oostblok landen zijn veilig heidsmaatregelen genomen zodat de cholera-epidemie die in het Russiche Astrakan heerst, niet de kans krijgt binnen te komen. Zo heeft het o.a. Polen alle reizen naar het Zuiden van Rus'and verboden. Reizigers naar of uit Egypte, Turkije, Perzie en Irak moeten zich tegen cholera laten inen ten. Een vertegenwoordiger van het Russische staatsbureau Intoerist in Amsterdam zei, dat de vakantiereizen naar de Sowjetunie gewoon doorgaan. Alleen bezoeken aan Wolgorad en Odessa, die tot besmette gebieden zijn verklaard, zijn verboden. MOSKOU lu een uitzending van de Westduit se televisie vanuit Moskou heeft bondskanselier Brandt gisteren gezegd dat het met Rusland gesloten niet-aanvalsverdrag niets en niemand in gevaar brengt. „Het moet helpen een weg te openen. Als dat gebeurt zal dit in het belang van de vrede, Europa en ons allen zijn", aldus Brandt. Naar zftn mening gaat met het ver drag niets verloren watniet allang verspeeld is. „Wij hebben de moed een nieuw blad in de geschiedenis om te slaan, zei de bondskanselier die er met klem oi wees, dat het verdrag op geen enkele wijze de stevige veran kering van West-Duitsland in het westerse bondgenootschap aantast". „Een verbetering van de betrekkin gen met de Sowjetunie is in het be lang van het gehele Duitse volk. De USSR is niet slechts een grote mo gendheid. zij draagt ook haar deel van de bijzondere verantwoordelijk heid voor Duitsland als geheel en voor Berlijn, zei Brandt in zijn toe spraak. Na de ondertekening van het ver drag heeft Brandt een gesprek gehad met partijleider Brezjnef. Volgens het persbureau Tass zijn bij het twee-en- -eenhalf durend onderhoud verder kwesties met betrekking tot de ont spanning en versterking van de vrede in Europa aan de orde geweest. Eerder had Brandt van gedachten gewisseld met premier Kösygin. Vol gens regeringswoordvoerder Ahlers ging een groot deel van het gesprek over mogelijke economische samen werking. Positieve reacties De ondertekening van het Rus- sisch-VVcstduitsc verdrag heeft zowel in het westen als in het oosten posi tieve reacties ten gevolge gehad. In de meeste commentaren worden het vei ligstellen van de vrede en het begrip tussen de volkeren als de meest posi tieve punten van het verdrag be schouwd. De VS reageerden „met bevredi ging". President Nixons woordvoer der, Ziegler, zei: „Wij hebben bij ver scheidene gelegenheden ons vertrou wen in en onze steun aan de Ostpo- litik tot uitdrukking gebracht. Mi nister Rogers zei te hopen dat de vier bezettende mogendheden nu verbete ringen voor de bevolking van Berlijn lot stand zullen kunnen brengen". Het Britse ministerie van buiten landse zaken noemde de onderteke ning een waardevolle stap in het streven naar verbetering van de Oost-West-verhoudingen. De Franse staatsradio sprak van een „beslissend" historisch resultaat. Het persbureau Tass noemde het een belangrijke mijlpaal in de naoorloge geschiedenis van Europa. De Westduitse oppositie blijft ech ter bij haar bezwaren. CSU-voorzitter Strauss vond het verdrag een instru ment van Sowjetrussiche machtspoli tiek. „Het ziet er naar uit dat de door Brandt voorgestelde topconferentie van de vier grote westelijke landen gaat komen. President Nixon, premier Kosygin en premier Heath hebben toe gezegd in dc tweede helft van okto ber dc 25ste vergadering van de VN te willen bijwonen. Dit werd gisteren door een VN-woordvoerder bekend gemaakt. Van andere zijde is vernomen dat Verkeer op wegen voor ruim 80 pet. uit personenwagens DEN HAAG De groei van het vrachtautoverkeer op de rijkswegen is in 1969 sterk achtergebleven, zo concludeert de Stichting Weg aan de hand vt.n cijfers, verkregen uit regel matige verkeerstellingen van rijkswaterstaat. Uit deze tellingen be cijferde de S'.ichting Weg, dat het verkeer met vracht- en bestelauto's het vorige jaar slecnts met 1,7 pro cent toenam ten opzichte van 1968; het jaar daarvoor bedroeg de stijging nog 6,9 procent. Het personenautover keer daarentegen gaf een relatief sterke stijging te zien namelijk 9.8 procent (7 procent in 1968). Het gevolg van deze ontwikkeling is. dat het /erkeer op de rijkswegen voor bijna 82 procent bestaat uit personenauto's en voor ruim een pro cent uit autobussen. Historisch ogenblik in het Krem lin: bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland en premier Alexei Kosygin van de Soivjet- unie ondertekenen het niet-aan valsverdrag tussen beide landen. de meeste leiders uit de communis tische wereld, onder wie premier Cy- rankiewiz van Polen en president Ceausescu van Roemenie, alsmede president Tito van Zuid-Slavie, even eens naar New York zullen komen. DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft de volgende toewij zingen bekend gemaakt op de twee staatsleningen, waarop woensdag de inschrijving openstond. 7 3/4 procent 8-jarige staatslening 1970: het bedrag van deze lening is vastgesteld op 150 miljoen. Van het op deze lening ingeschreven bedrag wordt 91,8 procent toegewezen. 8 procent 15-jarige staatslening 1970: van het op deze lening inge schreven bedrag wordt 50 pet. toege wezen indien dit bedrag 250.000 niet overtreft. Is het ingeschreven bedrag hoger dan ƒ250.000 dan wordt toegewezen 125.000 vermeerderd met 0,0366 pet. van het bedrag van de inschrijving liggende tussen de ƒ250.000 en ƒ50 miljard. Voor zover een inschrijving 50 miljard te boven gaat, wordt het gedeelte, waarmede laatstgenoemde bedrag is overschreden, bij de toewij zing niet in aanmerking genomen. Gewesten JN studie is een voorontwerp van wet om grotere bestuurlijke een heden mogelijk te maken. Gemeen ten kunnen samen in groter verband meer doen voor haar inwoners dan afzonderlijk. Het gaat om een zogenaamde raam wet, waaraan de gemeenteraden vooral inhoud geven. Het besluit tol vorming van een gewest nemen deze hoogste plaatselijke bestuursorganen. Zjj dragen bepaalde taken aan dc ge westen over. In het voorstel wordt uitgegaan van de autonomie van dc gemeenten. De vorming van de gewesten geschiedt trouwens ook geheel op vrijwillige basis. In de praktijk zal moeten blij ken of deze vrijwilligheid voldoende aanwezig is. 'Met de nodige waarbor gen omgeven zou toch een verplich ting tot gewestvorming door de cen trale overheid mogelijk moeten zijn. Ook kan de vraag worden gesteld, of de wet op bepaalde punten niet iets concreter behoort te zijn. Het wordt bijvoorbeeld aan de gemeen teraden overgelaten, of de besturen van de gewesten rechtstreeks worden gekozen. Zo zijn er meer opmerkingen. Maar het voorontwerp is in studie, en er kan nog veel mee gebeuren. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het staat nog geenszins vast dat Nederlands twee de nationale luchthaven in het West brabantse Steenbergen zal worden aangelegd. Weliswaar spreekt, zoals gemeld, het Nederlands-Economisch Instituut in Rotterdam zich voor deze plaats uit, maar het is niet meer dan een advies. De aanbeveling is inmiddels voor gelegd aan de commissie-Falkenha- gen van de Rijksluchtvaartdienst, die thans bezig is met een inventari satie van alle mogelijkheden. Van die mogelijkeden is Steenbergen er slechts één. Andere zijn o.m. de Markerwaard, Flevoland en de Hoek- sche Waard. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat is er geen sprake van, dat de commissie zich achter het advies van het NEI heeft gesteld. „Zij heeft de aanbevelingen gewoon in dank aan vaard en gevoegd bij het lijstje van andere mogelijkheden". Wanneer het rapport van de com missie gereed zal zijn is nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat het niet voor het einde van het jaar zal zijn. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met tie bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. (Van onze sportredactie) ZEIST Wat voetbalminnend Ne derland al maanden heeft zien aan komen lijkt een voldongen feit: het programma NOS-Sport zal geen voet- flitsen meer mogen vertonen op de beeldbuis. De onderhandelingen tussen KNVB en NOS, gisteravond in Zeist gehou den, liepen vast op de hoge eisen van de voetbalbond, die per jaar f 750.000 vraagt. De NOS was bereid het bedrag voor het seizoen 1969-1970 van f 250.000 te verhogen tot f 300.000, maar de KNVB ram hiermee geen genoegen. Enige strohalm is nog eventuele be- Bliddeling van minister Klompé. tZie ook elders in dit blad) AMMAN De Palestijnse verzetsorganisaties verkeren in grote financiële moeilijkheden, zo wordt vanuit de Jordaanse hoofdstad gemeld. Sinds Egypte en Jordanië het Amerikaanse vredesplan voor het Nabije Oosten hebben aan vaard. hebben Egypte, Saoedi- Arabië, Libië en Koeweit hun financiële en wapenhulp aan de Palestijnse guerrilla's gestaakt. Het is vooral de El Fatah, die meer dan 10.000 man onder de wapenen heeft, die hierdoor getroffen in. Deze organisatie ontvangt nog wel steun van Algerije. - Raketten Volgens Israëlische bronnen hebben de Russen en de Egyptenaren het be stand aan het Suezkanaal geschon den. Vier uur nadat het bestand was ingegaan, vorige week zaterdagnacht, zouden Egyptenaren en Russen raket ten van het type SAM-2 en SAM-3 hebben geïnstalleerd in een gebied van twintig tot dertig kilometer ten westen van het Suezkanaal. Israël heeft onmiddellijk de VS op de hoogte gesteld van de bestands schending, die in Tel Aviv als zeer ernstig wordt beschouwd. Het Israëlische opperbevel maakte gisteren melding van nog een schen ding: Egyptische soldaten vuurden enkele geweerschoten af over het ka naal in de richting van Israëlische patrouilles. De Israëliërs zouden het vuur niet beantwoord hebben. Nie mand werd gewond. De Egyptische minister van voor lichting Heikal heeft gisteren op een persconferentie in Kairo gezegd, dat Egypte geen vredesverdrag zal onder tekenen. Hij noemde het plan-Rogers geen vredesinitiatief, omdat het maar twee punten bevat: een bestand van negentig dagen en hervatting van de missie-Jarring. 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. I O I Knots opblaasballen, voor zwembad of 1 I strand, 2 stuks voor 1 abonnee! (i rienu voor het •ombrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uit deze prachtige cadeaux. Wees ei snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: 1 Ik geef op als nieuwe abonnee Betaalt per □kwartaal Omaand 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa 1 Bxava. J plaats: Ik kies cadeautje nr.: Postzegel is niet nodig ais u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1