BRANDT TEKENT VERDRAG MOGELIJKE SCHIKKING OVER BOETE OP KOMST! Commentaar Meer spanning op de arbeidsmarkt DOODSBERICHTEN IN LEGER ALS „GRAP Maatregelen in ons land tegen cholera niet nodig Bedrijf gaat personeel werven op popfeest... f Het Kwartet Oost-Duitsland tevreden *Een historisch moment OP GOEDE AFLOOP KAPITEIN EN STUURMAN IN HONGERSTAKING Stembureaus 's avonds niet open Arnhemmers beroofden homofielen Pompidou niet voor topgesprek (7- HIT WIER Zonnig Hoog water richt miljoenenschade aan in Zuid-Beieren Nieuwe leidse Coeramt Woensdag 12 augustus 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Op de luchthaven in Bonn spraken Brandt en Scheel alvast hij een niet-zicht- haar glas champagne met elkaar over de reis naar Moskou (foto hiernaast). Zij moesten twee uur wachten in verband met een loos homalarm. Het kustvaartuig Holchart, in 1940 gebouwd, is door de Franse douane in beslag genomen. k. i J 11 M i* ft "r? y ROTTERDAM Twee op varenden van het Nederlandse kustvaartuig Holchart, de 33-ja rige kapitein André Sibtsen uit Rotterdam en zijn 24-jarige stuurman Ferdinand Zeil, zijn deze week in hongerstaking ge gaan. Zij protesteren tegen de straf fen die in Frankrijk zijn uitge deeld voor het aandeel dat de twee gehad zouden heböen in een botersmokkel. De twee werden eind januari in hechtenis genomen. De Holchart (384 brt., eigendom van de heer Kne vel te Bussum) had in Antwerpen Russische boter geladen. Onderweg naar een Franse haven kreeg men motorpech en moest men uitwijken naar Calais. Mevrouw Sibtsen, die haar man daar bezocht heeft, vertelt dat er laat op de avond rumoer aan dek was ontstaan. Het echtpaar Sibtsen lag al te slapen. „Toen wij aan dek kwamen, waren onbekende mannen bezig de lading in een vrachtwagen over te zetten. Deze auto is later op de avond door de douane tot stop pen gedwongen. De chauffeur en zijn byryder wisten te ontkomen." In de cel „De volgende dag is ons schip met het restant van de lading in beslag genomen. Mijn man en Zeil werden opgesloten en veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf plus een gezamenlijke boete van ruim 2 mil joen gulden", aldus mevrouw Sibt sen. „Ik heb mijn man verschillende malen in de gevangenis in Boulogne sur Mer opgezocht. Hij werd goed behandeld maar was wel bijzonder nerveus". Eind juli zat het half jaar erop, maar van vrijlating was geen sprake. Mevrouw Sibtsen heeft, o.a. in een brief aan de Fransse president Pom pidou, laten weten dat zij met geen mogelijkheid aan het geld voor de hoge boete zou kunnen komen. Van de eigenaar van de Holchart heeft de familie Sibtsen taal noch teken gekregen. De telefoon in Bus sum is buiten werking gesteld. Bemoedigend Volgens mevrouw Sibtsen, die in haar huis in Rottetrdam gespannen I de ontwikkelingen volgt, zijn de laatste berichten bemoedigend. De boete zou, dankzij bemoeenissen van de Nederlandse consul in Calais, te ruggebracht zijn tot zo'n 6500 voor zowel haar man als Zeil samen. Mevrouw Sibtsen is ervan over- tuigd dat haar man onschuldig is. Hij was een hele tijd thuis geweest en maakte met de Holchart een af- losreis omdat er iemand ziek was geworden. Aan het begin van de reis heeft de heer Sibtsen de papie ren voor achttien ton Russische bo ter vluchtig doorgekeken. Zij waren zo op het eerste gezicht in orde. De Franse wet schrijft voor dat indien geen regeling omtrent een afkoopsom tot stand komt, de ge vangenisstraf met ten hoogste twee jaar verleengd kan worden. H uit, H arb( DEN HAAG De Europese commissie verwacht dat de span ning op de arbeidsmarkt in Ne derland dit jaar nog zal toene men. In een overzicht van de ontwikkeling van de arbeids markt spreekt zij de verwachting dat nog meer buitenlandse arbeiders zullen moeten worden aangetrokken, daar de natuurlij ke groei van de beroepsbevolking vermoedelijk nog zal afnemen. De werkloosheid zal verder dalen, maar de daling zal allengs langzamer worden. Ook omdat het aantal open arbeidsplaatsen wellicht zal blijven stijgen, zal de eind 1968 ondernomen stabiliseringsactie ook dit jaar moe ten worden voortgezet. Het vergroten van de beroepsmobi liteit en het inschakelen van de ge huwde vrouwen zouden de doeltref fendheid van de getroffen voorzienin gen met succes kunnen vergroten, al dus de Europese commissie. DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) is niet van plan de stemlokalen open te houden tot in de avond of tot de volgende dag om aldus de gelegenheid te bieden aan diegenen, die op de eerste dag van de stemming niet hun stemmen hebben Uitgebracht, alsnog te stemmen. De bewindsman heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hij wees er op dat bii de laatst ge houden verkiezingen gebleken is, dat het bemannen van de stembureaus grote moeilijkheden heeft opgeleverd. Elke verzwaring van de taak van de stembureaus zal, naar zijn mening, een niet te verantwoorden situatie ■cheppen, welke aan de goede gang van zaken bij de stemming ernstig •fbreuk zal doen. Zij verwacht voorts, dat het aantal zelfstandigen zal blijven afnemen en dat het aantal werknemers in loon dienst met ongeveer 60.000 zal toe nemen. Een snelle stijging in de vraag naar arbeidskrachten wordt In de chemi sche industrie en de bouwnijverheid verwacht. De stijging van de perso neelsbezetting bij de overheidsdien sten zal wellicht iets verzwakken, het aantal arbeidskrachten in de sector handel zal dit jaar wellicht sneller stijgen dan in 1969. In de gemeenschap als geheel zal 1970, aldus de Europese commissie, waarschijnlijk worden gekenmerkt door een toenemend gebrek aan even wicht op de arbeidsmarkt, wat de in flatoire tendensen opnieuw kan be vorderen. Om de spanning te verminderen moeten de pogingen om een al te ARNHEM De Arnhemse politie heeft maandag zeven jongens gear resteerd die betrokken zijn geweest bij het beroven van homosexuelen in het park Sonsbeek. In het park treffen zich geregeld homoseksuelen die een eventuele af persing niet durven aan te geven op het politiebureau. De taktiek van de jongelui was vrij simpel. Zij zochten steeds een slachtoffer alleen op, gingen eromheen staan met een man of tien en vroegen om een sigaret. Al snel trokken zij dan hun stiletto's of dolk messen. Zo werden de slachtoffers gedwongen hun geld af te geven. sterke uitbreiding van de binnenland se vraag af te remmen, gepaard gaan met een actief werkgelegenheidsbe leid. Dit kan via uitbreiding van de her scholing, bevordering van de mobili teit van de werknemers en betere voorlichting over vraag en aanbod. MOSKOU Bondskanse lier Willy Brandt van West- Duitsland heeft vanmiddag om één uur in Moskou het histo rische verdrag getekend, dat tot doel heeft de spanningen tussen Moskou en Bonn te ver minderen. Voor de ondertekening die ge schiedde in de Catharinazaal van het Kremlin legde Brandt een krans bij het monument van de on bekende soldaat Daarna werden de besprekingen met premier Kosygin voortgezet. Het Westduitse gezelschap arri veerde gisteren twee uur later dan was vastgesteld. Deze vertraging werd veroorzaakt door een loos bomalarm. Een onbekende had telefonisch ge waarschuwd dat zich aan boord van het toestel een bom bevond. Een nauwgezet onderzoek leverde echter niets op. Brandt en minister v*.n buiten landse zbken Walter Scheel werden op het vliegveld van de Russische hoofdstad begroet door premier Ko sygin en minister van buitenlandse zaken Gromyko. Oostduitse reactie Oost-Duitsland heeft gisteren het niet-aanvalsverdrag een „succes voor allen die vrede en ontspanning wen sen" genoemd. Het blad van de Oostduitse commu nistische partij Neues Deutschland zegt in een eerste officiële reactie dat het verdrag een succes is omdat het „in overeenstemming is met het welbegrepen belang van beide on dertekenaars en met het belang van Europese veiligheid." De Franse president Pompidou heeft weinig enthousiast gereageerd op het Westduitse voorstel om een topconferentoe te houden van de vier grote westelijke mogendheden. Hij zei dat er op het ogenblik geen spe ciale reden is om bijeen te komen. Niet alleen het valse bomalarm zorgde gisteren voor opschudding in West-Duitsland. De regering werd ook opgeschrikt door voortijdige pu- blikatie van de tekst van het Mos- kouse akkoord door de bladen Die Zeit en Bild van het Springerconcern. Gezondmaking "LIET politieke leven geeft by on« onder meer de twee volgende verschijnselen tc zien: aan de ene kant terughoudendheid, uitkomend in een toenemende weigering om zijn stem uit te brengen; aan de andere kant drang om met eigen denkbeelden de politiek in te gaan. Beide verschijnselen hangen natuur lijk met elkaar samen. De vlotheid en gemakkelijkheid van de een werkt irriterend op de ander. Gespletenheid in het politieke leven kan nauwe lijks geacht worden een gezonde be langstelling voor de politiek te be vorderen. Velen zien daarin een re den temeer om zich liever af te wen den van het „geharrewar", dat im mers een weinig geloofwaardige indruk maakt. Nu hoede men zich wel voor een misverstand. Dit namelijk alsof een kleine partij alleen al verkeerd zou zijn omdat zy klein is. De kwaliteit echter zit niet in de omvang. Kleine partijen kunnen bovendien de reke ning zijn die gepresenteerd wordt door het falen van grotere. Men bezie het politieke leven dan ook liever als één geheel. En dan zal men het ook niet zo spoedig gaan zoeken in gedeeltelijke oplossingen. Om dezelfde reden zyn wy, zoals hier méér uiteengezet, tegen dusge naamde kiesdrempels. Daarbij moet een party een zeker aantal zetels weten te behalen, wil zy in een ver tegenwoordigend lichaam, hetzij pro vinciaal. hetzij gewestelijk, hetzij ge meentelijk, worden toegelaten. W'i) echter achten dit strydig met de de mocratie en getuigend van gebrek aan eerbied jegens de burger. In het ontwerp-kernprogram van de KVP. dat wy gisteren in deze kolom hebben genoemd, komt ook die kies drempel voor. Een party zal op zyn minst vyf zetels moeten hebben, wil ze in de Tweede Kamer komen. Dit voorstel vindt by ons geen steun; men zoeke naar betere geneesmidde len tegen ongezonde ontwikkelingen binnen de politiek. Het KVP-programma voegt er nog een interessante bepaling aan toe: een fractie zal altijd op zyn minst vijf leden moeten tellen; welnu, dan kan afsplitsing ertoe leiden dat de afgesplitste groep buiten het parle ment raakt, ja eventueel ook dat het zelfde geval het resterende deel geldt, wanneer dat immers beneden de vyf leden zakt. Bemoeilijking van afsplitsing derhalve. Als rem zou zoiets metterdaad gun stig kunnen werken. Intussen blyft het gaan om méér: om gezondma king van ons politieke leven als ge heel. Daartoe is méér geboden, en wel principiële beoefening van de politiek. Prinses Margriet en haar man, mr. Pieter van Vollenhoven, zijn gisteren naar Suriname gevlogen voor een officieel bezoek op uit nodiging van de Surinaamse re gering. De Prinses was opval lend elegant gekleed en droeg een aparte, sportieve hoed. Zoon prins Maurits was op Schip hol aanwezig om zijn ouders uit te zwaaien, maar voor het zover was, had hij meer belangstelling voor zijn eigen „privé"-vliegtuig. Angst in gezinnen door telefoontjes DEN HAAG Sinds enkele maanden worden familieleden van militairen bij leger en ma rine opgebeld door zogenaamde DEN HAAG De Nederland se gezondheidsautoriteiten ge loven niet, dat de cholera-epide- mie in Rusland verder zal uit breiden en achten maatregelen ten aanzien van uit de Sowjet- unie komende reizigers niet no dig. E enwoordvoerder van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft dit giste ren meegedeeld. De autoriteiten hebben het volste vertrouwen, lat de Russen door de maatre»eien die zij hebben getroffen, erin zudïn slagen de epidemie in hun land in te perken, aldus de woord voerder. Giste: en is nog contact opge nomen met Moskou om meer inzicht te verkrijgen in de omvang van de ziekte. Het R issiscne ministerie van volks- gezondhe.d heeft inmiddels de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève op de hoogte gesteld van de epidemie die in het gebied van Astra kan heerst. Aan bepaalde grensposten en in net getroffen gebied zijn de nodige quarantaine-maatregelen ge troffen. Het ministerie zegt dat de ziekte uit het buitenland is overge bracht. Afgesloten De Russische autoriteiten hebben voor alle zekerheid alle vakantie plaats ?n aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof, behalve Sotsji, voor buitenlandse toeristen afgesloten. Va kantiegangers uit de Sowjtunie wor den evenmin toegelaten Ook het ge bied van de Wolga beredenstrooms Gorki mag niet worden betreden. In Turkije worden momenteel maatrege>en getroffen om te voorko men dat de ziekte naar dit land over slaat. Het Turkse ministerie van volksgezondheid zegt vernomen te hebben dat de cholera ook al in Roe menië is geconstateerd. Wanneer de toestand gevaarlijker wordt zal Tur kije zijn noordelijke grenzen sluiten. Een woordvoerder van de Wereld gezondheidsorganisatie in Genève zei later, dat er maar weinig gevaar be staat dat de cholera-epidemie naar West-Europa overslaat Welingelichte zegslieden bij de WHO achten de mo gelijkheid niet uitgesloten dat de cho lera-epidemie afkomstig is uit Egyp te. Een WHO-woordvoerder zei dat de orginisatie daar niets over kan zeggen omdat er nog geen rapport uit Egypte Js binnengekomen Hij gaf toe dat er op het. ogenblik ir Egypte een cholera -epidemie heerst. 9V geestelijke verzorgers en mede gedeeld dat zoon, broer of klein zoon bij een ongeluk om het le ven is gekomen. Militaire instan ties veronderstellen dat de lugu bere grappen worden uitgehaald door anti-militaristische organi saties. Tot nu toe zijn bij de landmacht ongeveer vijf gevallen voorgekomen, dat telefonische mededelingen van overlijden onjuist bleken te zijn. In Breda zou een grootmoeder van een eerste luitenant, die de me dedeling kreeg dat haar kleinzoon was overleden, een hartaanval heb ben gekregen. De Legervoorlichtingsdienst kan dit echter niet bevestigen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de identi teit van de „grappenmakers". Een pechvogel wordt nog geheten door een tandeloze hond. TWETAANS (RITA) „U hoeft niet naar de rijstpudding te gaan kijken. Hij komt al naar u toe." Zod en maan 12 augustus zon op 5.18, onder 20.11; maan op 17.18, onder 23.46; 17 aug. VM. Hooe Water Hoog water: 12 augustus: Rot terdam le getij 22.36, 2e getij Scheveningen 9.37-22.12; Vlissin- gen 8.37-21.13; Willemstad 12.15- Barometerstand: heden J0 uur 76.4 cm (1018 millibar) stijgend. DE BILT Een rug van hoge- druk, die zich dinsdag boven En geland ontwikkelde, trok in de afgelopen nacht oostwaarts en bevond zich woensdagochtend boven Nederland. De wind nam daardoor snel af en bij een hel- dere sterrenhemel kon de tem peratuur vooral in het binnen land fors dalen. In Soesterberg werd een minimum gemeten van 4 graden. Inmiddels is eerj ac tieve depressie bij IJsland aan gekomen, een frontenstelsel dat met deze storing naar het oosten trekt dan donderdag al vrij dicht bij ons land komen. Het ziet er naar uit dat het huidige fraaie weer niet van al te lange duur zal zijn. Vooruitzichten voor vrijdag: zonnig en vrij warm, later minder vast In cijfers: Aantal uren zon: 2 lot 10, min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER Een zwak oceaanfront geeft morgen wat meer bewolking met tijdelijk een regenkans. Matige zuidwesten wind. Temperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. ZAANDAM De personeelsleiding van Bruynzeel heeft enkele jongeren verzocht zaterdag a.s. een popfeest te organiseren. Gehoopt wordt dat langs deze weg contact kan worden gekregen met jongens, die bereid zijn een op leiding te volgen aan de bedrijfsschool van Bruynzeel. De school heeft 120 leerlingen nodig, maar er hebben zich nog maar 70 jongeren aangemeld. Belangstellenden voor het popfeest mogen hun meisje meenemen. MUMCIIEN Het hoge water in Zuid-Beieren heeft naai schatting voor miliocncn mark schade aange richt. Duizenden soldaten, brand weerlieden en politie-agenten waren gisteren onafgebroken bezig met het dichten van dijken en het leegpom pen van kelders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1