Rivieren minder vuil door zuiveringsinstallaties Politiek debat over pornografie Oranje-achtervolgers kansloos in Leicester Bevredigende stemming op effectenbeurs gehandhaafd Prachtige zege Timman Begin juli dieptepunt Erg weinig zuurstof Mr. Aantjes tegen harde aanpak Wereldkampioenschap wielrennen Verzonken steden gevonden in Italië FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ZATERDAG 8 AUGUST UST970 DEIN HAAG - De Rijn bij Lobith bevatte begin juli slechts 2.8 milligram zuurstof per liter water. Hierin konden de vis sen. die ongeveer 3 tot 5 milligram per liter nodig hebben, nog maar nét in leven blijven. Overigens markeerde deze me ting op 1 juli een diepte punt, vertelt de heer D. Tromp, die is verbonden aan het "Rijks instituut voor zuivering van af valwater in Den Haag. DIEREN De toeschouwers bij het schaaKtornooi om het open Ne derlands Kampioenschap Dieren wa ren nauwelijks meer verbaasd toen tij Jan Timman vrijdag na nauwe lijks twintig zetten glad overwonnen zagen staan tegen een toch waarlijk niiet iwaKke meester als Van Sceltin- ga. De ta>entvolle Delftenaar heeft in dit tornooi al zoveel imponerende dingen Jaten zien. dat men Van Scheltinga al bij voorbaat nauwelijks een kans had gegeven. Het duurde dan ook niet meer dan een goede dertig zetten of de gere nommeerde meester moest zijn meer dere Li de jeugd erkennen. Timman nam hiermee voor het eerst alleen de leiding. Böhm kwam namelijk niet verder dan remise tegen de Roemeen Soos. Achteraf bleek dat hij waar schijnlijk te vroeg genoegen met een gelijkspel had genomen, want in slot stelling waren nog winstmogelijkhe den aanwezig. Van baarle, lange tijd op de achter grond na zijn slechte start, heeft in middels de gedeelde derde plaats ve roverd na zijn vierde achtereenvol gende overwinning. Die plaats deelt hij met Van Scheltinga, Soos (Roe) en bednarsKi (Polen), die tegen bakker aanvankelijk erg goed stond, maar zoveel tijd gebruikte, dat hij het ze kere voor net onzekere nam en remi se accepteerde. de uitslagen: Van Scheltinga—Timman 0-1: Soos (Roe)—B ohm remise; Bednarski (Pol)—Bakker remise: Van Baarle—Amirs- awatkouhl (Per) 1—0: Hartoch—Van Dop remise; Jacobi (Wdl)—Andrlessen 1—0; V.d. Lijn—Smout 1-0: Vogel—Schouten 1—0; HoogendoornVan Oosten remise: Pluk ker—A vd Berg o-lj Akvlst—(Zwe)J vd Berg 1—0; Verholt—v.d. Vliet remise; Slis- scrKoeVscmans remise; Andersson (Zwe)—Witt remise; Kerkmeester—De Wil de 0-1; FaaseKnipscheei remise; Van haastert—ütmans 1-0: v.d. Schee—Crabbe- ndam 1-0. it Stand na acht ronden: 1. Timman 7Vj, 2 i 1: j. bednarski. var. Scheltknga, ■oos en van baarle 5V«. Nederlaag. Excelsior bij de Baronie: 1-3 BREDA De 'nieuwbakken' eredivisie club Excelsior heeft vrljeagavond in Breda een nederlaag geleden tegen Baronie (1—3). Rust o—l. De Haa.'se eredivisieclub Holland Sport heeft vrijdagavond in Wassenaar met een experimen'eel elftal, waarin bijvoorbeeld Guus Haan en bennie Muller niet waren opgesteld, ruim gewonnen v n de vierde klasser Lenig en Snel. de eindstand van 0—7 (rust 0—2) werd bereikt door doelpun ten van Roggeveen (3x), Coenen (2x). die lnvie Ivoor Van maurik. Var. der Vaart en Roode. Er waren duizend toeschouwers. De Devanter eredivisieclub Go Ahead heeft vrijdagavond in Engeland een vrij gemakkelij.ee overwinning behaald op Exe ter City, dat ln de vierde divisie speelt: 40- De Haa;j° eredivisieclub ADO heeft vrij dagavond n Cardiff gewonnen met 3—2 van de Wïlsh Club Cardiff City. die uit komt in de Engelse tweede divisie. De ruststand in deze aantrekkelijke wedstrijd was 0—0. Er waren 12.00k toeschouwers. Doelpuntmakers: Couperus (0—1), Gibson (l—l), looye (1—2), Toshank (2—2), Looye (2—3). van belang voor de Nederlandse stranden, toen die van de Waddenei landen toe. Bij Scheveningen rit gemiddeld 25 procent Rijnwater in, soms ook vijftig procent. Da hangt af van de zeestro- ming en de wind. Een algemene aanwijzing hoe ver- vuilrf water is, is de vissterfte. Daar om zullen bij Lobith en Eijsden waar Rijn en Maas ond binnenstromen, bij de te bouwen meetstations ook bas sins met vissen komen, waardoor constant rivierwater zal worden ge leid. Op 29 juli was het peil weer geste- gen tot 4 milligram. Enkele maanden eerder, in mei, werd 8,7 milligram ge meten. Van eind juli tot half augus tus 19696 bevatte de rivier bij Lobith maar 1,8 milligram, dat is twintig procent van de maximaal mogelijk verzadiging. Een dergelijk percentage werd in september en oktober geme- K Hoewel deze zuurstofpercentages in feite te geribg zijn voor vissen, deed zich geen noemenswaardige vissterfte voor. Hoogtepunt Het water van de Maas ten noor den van Maastricht bevatte op 1 juli 5,6 milligram per liter. Een hoogte punt werd in april bereikt met 11,6 milligram. Op 29 juli schommelde het zuurstofpercentage tussen Borgharen en de Moerdijkbrug tussend e 6,6 en 10,3 milligram. Duidelijk was de in vloed merkbaar van de op de Maas uitkomende kleine rivieren. Totaal geen zuurstof bevatte op die dag de Ur, waar de Staatsmijnen hun afval lozen, als de rijkswaterstaat de stroomsterkte in de Maas voldoende acht. lok de Roer was bijzonder arm aan zuurstof, namelijk 1,3 milligram. De Diezen, die vooral rioolwater uit Den Bosch meevoert, bevatte niet meer dan 0,4 milligram. Hoewel de rivieren nog steeds ern stig zijn vervuild, is er volgens ir. Tromp een verbetering merkbaar. Dit zou verband kunnen houden met de toeneming van bet aantal zuiverings installaties van afvalwater in ons land. Rotterdam Het water van de Nieuwe Water weg bij het Rotterdamse industriege bied is een hoofdstuk apart. Hier is zoveel zeewater aanwezig, dat het voor drinkwater ongeschikt is. Maar de kwaliteitvan dit water is nog wel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het probleem van de toenemende pornografie in ons land en het vraagstuk van de verruiming van de abortus wetgeving zijn deze week een grotere rol gaan spelen in de po litiek. Het Tweede-Kamerlid van de KVP, mr. dr. T. van Schaik vindt dat er een einde moet worden gemaakt aan de toenemende pomografieterreur. Hij meent, dat het rechtsgevoel van het Nederlandse volk wordt gekwetst, omdat de officieren van justitie geen uniform ver volgingsbeleid voeren. Ski ff kampioene Ingrid Dussel- dorp van Gyas nam haar medaille gisteren op een wat merkwaardig emanier in ont vangst: ze liet het eremetaal in het watre vallen, waarna coach Stigter het opdook. De foto toont het ogenblik dat Ingrid de coach hiervoor met een kus beloont. Ingrid Dusseldorp vestigde tijdens de Nationale Roeikam- pioenschappen 1970 op de Am sterdamse Bosbaan een nieuw nationaal baanrecord met 3.42,41 minuten. "Verder sprak dr. Van Schaik in een vraaggesrek met Elsevier zich fel uit tegen het initiatiefvoorstel van de PvdA om de abortus, verricht door een medicus, niet meer strafbaar te stellen. Het Kamerlid van de KVP is voor zitter van een kort voor de vakantie gevormde werkgroep die advies moet uitbrengen over de zedelijkheidswet- geving. De groep moet het standpunt van de KVP-fractie over deze proble men voorbereiden. Van de kant van de fractie haastte men zich dan ook te verklagen dat dr. Van Schaik, hoewel hij voorzitter van de groep is, alleen voor zichzelf had gesproken. Wel wijst men erop dat in het ontwerpprogramma van de WD en het program van de PvdA punten staan op het terrein van de zedelijk heidswetgeving, waarmee de KVP niet direct akkoord kan gaan. In kringen van de KVP ziet men een onderscheid tussen de wat ge noemd wordt „normale" pornografie en de harde pornografie. Dat is de pornografie d'> de mens naar bene den haalt en mens-onwaardig is. De KVP-werkgroep brengt een voorlopig advies uit aan de fractie, die op haai* beurt het partijbestuur weer adviseert. Het resultaat kan zijn een verandering van het partijpro gram. Ook in de ARP is de discussie over de pornografie en het abortus- probleem nog volop gaande. Zoals be kend zal op het najaarspartijconvent een uitspraak moeten worden gedaan. De tweede voorzitter van de fractie in de Tweede Kamer, mr.W.Aantjes zei naar aanleiding van de uitlatingen van dr. Van Schaik dat het steeds belangrijk is dat wat in de wet staat, moet worden nageleefd. Maar mr. Aantjes voegde er direct aan toe dat de wet anders wordt geinterpreteerd dan bijvoorbeeld tien de pornografie met de nodige wijs heid moet worden opgelost. Daarom is het de vraag of het juist is om er nu maar ongenuanceerd tegenaan te gaan. Een harde aanpak van de pornog rafie kan ook de zaak erger maken. Mr. Aantjes legde er de nadruk op dat de persoonlijke mening tegenover de pornografie in de eerste plaats niet van belang is. Voor de politicus komt het op de vraag aan wanneer pornografie inderdaad schadelijk is en deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden. Wagtmans derde KALMHOUT Rini Wagtmans is vrijdagavond in een criteriu min Kalm- hout (Belgie), dat werd gewonnen door de Belg Noel van Clooster, derde ge worden. LEICESTER De Nederlandse achtervolgiugskampioen Frans van de Ruit en Klaas Balk zijn in de kwalificatieronde van het achtervolgingstornooi bij de amateurs te licht bevonden. Met tijden van 5.08.96 voor Van de Ruit en 5.13.90 voor Klaas Balk was Nederland, dat in de niet zo ver achter ons liggende wielerhistorie in Piet van Hcusden, Henk Nijdam, Jaap Oudkerk, Tiemen Groen en Gerd Bongers op dit zo zware onderdeel van de wielersport een toonaangevende rol had vervuld, uit het tornooi gewipt. Balk en Van de Ruit hadden volko men gefaald. De oorzaak? Volgens Leo Duyndam een te groot verzet. Favoriet voor de titel bij de ama teurachtervolgers is opnieuw de Zwitser Xaver Kurmann, die vorig jaar in Brno op dit nummer zijn eer ste regenboogtrui veroverde. Kur mann, die in de kwalificatie iets langzamer was dan de Tsjech Puzrla (4.58.50 - 4.58.55) hefalde in de kwart finales tegen de Columbiaan Rodri guez Fbrs uit: 4.56.19, veruit de beste tijd van de dag. In de halve finales moet Kurmann nu uitkomen tegen Puzrla, die met 5.01.93 in de kwartfinales de slechtste winnaar was. De andere halve fina listen zijn de verrassend sterk rijden de 21-jarige 'Britse student in de tandheelkunde Ian Hallam (5.01.61 te gen de Westduitser Kratzer) en de oudgediende Rus Dykov, die in 5.01.86 de Italiaan Tonoli uitschakelde. Enig lichtpunt voor Nederland op de tweede dag van de wereldkam pioenschappen wielrennen, die laat op de avond weer verregenden, was het optreden van de amateurstayers Cees Stam en Bert Boom. die beiden hun rit wonnen, zodat Oranje al ze ker is van twee finaleplaatsen op dit nummer. Wat motFegen was -vrijdagavond weer voldoende om het sprinttomooi in het wereldkampioenschap wielren nen in Leicester voortijdig tot een einde te brengen. Juist toen de Ne derlandse kampioen Jan Jansen in de voorlaatste ronde van zijn herkan- singsrit tegen de Westduitser Richter en de Belg Soetaert in gunstige posi tie was gekomen, dwarrelde een net van fijne regendruppeltjes over de industriestad. Het duurde enkele se conden, maar toch was het al vol doende om de baan spiegelglad te maken. Toen de Belg onderuit gleed werd de wedstrijd afgesloten. Jan Jansen en Peter van Doom hadden het in de "sprint bijzonder moeilijk gehad. Jansen meer nog dan de Brabander, die zijn seriein de voorronde vanuit derde positie tegen de Nieuwzeelander Bertonsen en de Belg Soetaert had gewonnen. Jansen moest via de herkansingen een stapje verder proberen te komen want hij had zich door de Pool Bek en de- Nieuwzeelander Preston als een be ginneling laten verrassen. In die her kansing trof Jansen het met de inde ling tegen de Amerikaan Senia en de Zwitser Regamey. Hij nam nu in de laatste ronde zeer resoluut de kop en liep op het rechte eind gemakkelijk van zijn tegenstanders weg. In de volgende reeks wedstrijden die toegang gaven tot de achtste fina les, kwam Jansen te laat om tegen de Westduitser Richter met succes te kunnen operaren. Ook Van Doom verloor nu. Maar hij leed een papie ren nederlaag, want in de rit tegen de taliaan Rossi en de Deen Pedersen zaten deze twee renners elkaar nogal fors in de haren. Ros'si coupeerde de Deen in de laatste ronde, Pedersen stak uit protest zijn hand op en Van Doom die door de manoeuvres van het tweetal in kansloze derde positie was geraakt, repd hem nog voorbij. Rossi was echter onbereikbaar voor de Brabander. Chaotisch Toen volgde een chaotische situatie. De Denen protesteerden tegen de handelwijze van Rossi en kregen ge lijk. De verrassing bij de uitspraak van de jury was echter dat brfialve de Italiaan ook Van Doom werd ge- deklasseerd. Wat hij had misdaan was voor iedereen op het middenter rein een raadsel. Baancoach Frans Mahn stond dan ook al klaar om te gen deze beslissing te protesteren toen KNWU-voorzitter P. van Dijk kwam toelopen en het hem ont raadde. Hij zei duidelijk een overtre ding van Van Doom te hebben ge zien. Maar in de Nederlandse box was men het er niet mee eens en Mahn werd overreed om toch in appel te gaan. Aldus geschiedde. Zonder suc ces overigens want de jury bleef bij de beslissing. Bdj de dames werd de Nederlandse kampioene Eefje Helder in twee rit- ROME Duikers hebben in de buurt van Palermo de ruines van de stad Iccara aangetroffen, en in de on diepe wateren voor het eiland Itaca, die van de stad Osteode. De Sici- bekendgemaakt dat de twee oude ste- liaanse oudheidkundige dienst heeft den, die door de aarde werden ver zwolgen na een geweldige aardbeving in het jaar 162, „onschatbare" voor werpen bevatten. De duikers hadden op de plaats waar Iccara zich zou» bevinden muren en gewelven gezien van in totaal een kilometer lang. Vrijdag gwam nog meer oudheidkundig nieuws van gro te betekenis, namelijk dat men de overblijfselen had ontdekt van een Griekse tempel tussen de ruines van de Etruskische stad Gravisca, ten noorden va"n Rome. Ploeg voor Barcelona den haag De Nederlandse wa- terpoloploeg voor de Europese kam pioenschappen, die van.412 september a.s. in Barcelona wo rdên. gehouden, be staat uit de volgende spelers: M. Bras (Polar Bèars), H. Drenth (Zwemlust), W. Hermsen en E. Kroon (beiden De Rob ben), H. Hoogveld en f. de Vires (beiden Neptunes, Amersfoort), G. Jansen (Nep- tunus, Arnhem), H. Nolting (DJK), H Wouda (De Meeuwen). P. Reedijk (DZV) en J. de veer (Zian). Om medische reden kon Gerrit Wormgoor (UZSC) niet in de ploeg worden opgenomen. ten in de kwartfinales (er waren slechts acht dames ingeschreven) zo duidelijk door de Russische veterane Ermoljajeva overklast, dat haar op treden voor Öranje een beschamende zaak wes. In Rusland trainen beren Eskimohonden. In een het beste voor de jacht beschouwd, zowel op groot afc opleidingsinstituut voor jachthonden in Novosibirsk klein wild. Op de foto: een Eskimohond valt trainlngs- wordt gebruik gemaakt van een speciale beer voor de beer Masha vnn achteren aan. opleiding. De geharde Eskimohond wordt in Rusland Hoewel er tot gistermiddag weinig muziek in Wallstreet zat, kon de Amsterdamse effecten beurs een vrij bevredigende stemming handhaven onder in vloed van het gunstig perspectief voor Kon. Olie, de voortgezette buitenlandse belangstelling voor onze gulden en de sterke bries welke in de scheepvaarthoek te constateren vieL Na het bekendworden van het be stand in het Nabije Oosten waren de koersen gistermiddag laat in Wallstreet scherp gestegen. De Ned. Bank heeft deze week de dollarkoers opnieuw moeten steunen en hieruit valt af te leiden, dat de toevloed van buitenlands kapitaal naar ons :and voortgang heeft gevon den. Opmerkelijk is de gunstige stem ming op de obligatiemarkt en de be langstelling voor nieuwe emissies. De jongste 8.75 pet lening van de Ned. Investeringsbank trok veel Zwitserse inschriivers en werd voornamelijk door de kooplust van buitenlanders een flink succes. De minister van financiën heeft het gunstig getij onmiddellijk aangegre pen voor het lanceren van twee nieu we staatsleningen, een kortlopende van acht jaar en een langer lopende van vijftien jaar, de eerste van het 7.75 pet. rentetype a 9 pet., de tweede van 8 pet tegen 98 'pet. De hantering van het 7.75 procents type wijst op een iets betere beoordeling van de obligatiemarkt. De vorige staatslening van 8 pet zevenjarige, noteerde deze week boven de 103 pet, de vorige vijftienjarige ruim 100 pet. DALING Het is juist om vast te stellen, dat de rentevoet de neiging heeft iets te dalen, een verschijnsel, dat niet al leen van belang is voor de obligatie markt, maar ook voor de koersvor- ming van aandelen. Er is o.i. echter reden om de ver wachtingen voor een voortgaande rentedaling voorlopig bescheiden te houden. Wel is internationual een lichte ontspanning in de renteontwik keling >p te merken, met name in landen met een sterke valuta, zoals West-Duitsland en Zwitserland, maar we mo'ien er ook rekening mede houden, dat het liquiditeitsvraagstuk voor overheid en bedrijfsleven blijft bestaan. Er is veel geld nodig voor investeringen en dat zal voorlopig wel zo blijven. De Nederlandse Staat is voor dit jaar vrijwel „onder de pannen", want als de nu aan de markt zijnde lenin gen eens flink wat opleveren, de langlop -nde is 150 miljoen, de kort lopende zou wel eens ƒ250 miljoen kunnen opleveren, wan4 het lenings bedrag 's nog niet vastgesteld, dan zou de minister van financiën met de reeds eerder uit inschrijvingen ver kregen 475 miljoen komen aan een totaal van 875 miljoen, het bedrag, dat volgens de Jonaste raming, op de kapitaalmarkt te dekker, is. De toevloed van „hot money" naar ons land versluiert de feitelijke situa tie op de kapitaalmarkt enigszins en men moet er rekening mede houden, dat deze factor in de toekomst minder invloedrtis wordt. OLIE Een gunstige invloed op onze aan delenmarkt had deze week de koers-» ontwikkeling van het hoofdfonds, Kon. 01'e. De kwartaalcijfers, welke gepub'ieeerd zijn, waren beter dan verwacht werd. De nettowinst steeg in het tw°ede kwartaal met 2.3 pet, niettegenstaande de Amerikaanse dochteronderneming Shell Oil. een winstdaling van 22 pet had gemeld. Over het eerste halfjaar gerekend, is de winstdaling bij Kon. Shell be perkt gebleven tot 1.4 pet en dat ig weinig, als men het vergelijkt met de winsten van Am. olieconcerns. Esso had b.v. een winstdaling van 4.6 pet., Gulf Oil van bijna 14 pet., Nog hoopvoller vinden wij de me- dedelin van de Kon. Shell over de perspectieven voor de rest van 1970. Wel houdt men in deze onzekere tijd (Nabije Oosten) een slag om de arm, maar de mededeling, dat er een einde gekomen is aan de langdurige druk op de winstmarges, vooral door het verminderen van de concurrentie strijd in West-Europa en Amerika en verder door de stormachtige ontwik keling der vraag naar stookolie in West-Europa, doet verwachten, dat de twe.-de helft van 197C, waarin de sterk vernoogde prijzen van olie doorwerken, een gunstige periode voor Kon. Shell zal kunnen worden. De vankervrachten zijn overigens ook flink opgelopen, maar Shell ver voert circa veertig procent van de olie met eigen tankschepen. De koers /winstverhouding lig4 bij Kon. Olie zeer gunstig, zoals men weet, nl. circa 9, voor een internationaal fonds van deze allure, bepaald laag. De koers van aard. Kon. Olie liep deze week op van 135.80 tot ƒ141.30. Unielever komt op 12 augs. met de cijfers over het eerste half jaar. BRIES In de scheepvaarthoek woei een flinke bries, welke aangewakkerd werd door buitenlandse aankopen van aand. Holland Amerika Lijn. De ze belangstelling is zo maar „uit de lucht" komen vallen, naar verluidt komt ze van Duitse zijde. Op de beurs tast men in het duister over de reden van deze sterk toegenomen be langstelling voor het „dooie" fonds Vaart, zoals HAL wel genoemd wordt. Ook de directie verklaart niets te weten over de kopers der stukken. De koers van dit fonds liep deze week op van 87'/* tot 105. slot 103'/ï pet Afgewacht moet worden, of hier gewoon sprake is van beleggingsaan- De Amsterdamse politie heeft gisteravond op de Nieuwezijds Voorburgwal drie panden ont ruimd. die in de namiddag op initiatief van kabouters van Oranje Vrijstaat en Actie '70 waren gekraakt. Op de foto: de politie leidt de bezetters naar buiten. kopen van buitenlandse zijde, o£ dat men bepaalde doeleinden nastreeft met betrekking tot bedrijf der HAL. Andere scheepvaartwaarden wer den door de stroom meegetrokken. Zo kwam Kon. Boot van 88 op 94, Phs Van Ommeren van 258 op 267 pet. In vakkringen verwacht men de kdmen- de jaren geen overcapaciteit van tan->j kertonnage en deze zienswijze wordtjj bevestigd door de bestelling van al«j meer mammoettankers door oliecon-ï, cerns, terwijl de vraag naar tonnage:-') de laatste maanden enorm is toegeno-" men. Overigens dient men er wel reke-;i ning mede te houden, dat tanksche-fl pen dikwijls op langjarige contracten'! gecharterd worden door olieconcerns^ tegen overeengekomen vrachtprijzen.'^ Men kan echter door tussentijds aflo-ijj pende contracten profiteren van de?' stijgende vrachtprijzen en zulks zal ook wel bij Phs Van Ommeren het geval zijn. AMRO Amrobank heeft medegedeeld, dat de resultaten over het eerste halfjaar lager uitgevallen zijn dan vorig jaar. Op 12 augustus worden de juiste cij fers officieel meegedeeld, maar men heeft alvast een halfjaarsdividend van 8 procent betaalbaar gesteld (v.j. 16 pet over heel jaar). De sterke kostenstijging en de ver mindering der rentemarge zullen wel de voornaamste redenen zijn van de aangekondigde winstdaling, al menen wij, dat over het hele jaar 1970 de resultaten niet erg zullen tegenvallen. De koers der aand. Amrobank daalde deze week van 57.80 tot 53.20, die van A.B.N. van 243 tot 237. Banken zijn een sterk loon-intensieve be drijfstak. Opvallend was deze week het in trekken van het bod op aand. Int Coating door de Duitse Bayer, onder de motivering, dat men na rijp be raad gemeend heeft geen verdere uit voering te moeten geven aan het aan vankelijk aanbod tot verwisseling van aand. ICM in aand. Bayer. De weg is nu vrij voor de andere „vrijer", Petrofina, voor de overname van het Nederlandse verfconcern. Het bod komt neer op circa ƒ425 beurs waarde. Een trieste herhaling van het dra ma Vredestein, waar twee buiten landse concerns om de zeggenschap vechten, is gelukkig de ICM be spaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9