Kabouterkamp Vrijdorp nog lang geen luilekkerland OPNIEUW REISBUREAU IN MOEILIJKHEDEN Onderwijs onderweg Vakantielegioen naar huis: drukke wegen DAKLOZEN TONEN GEEN BELANGSTELLING „We willen de mensen een duw geven Eén groep niet wegandere niet terug VU-directeuren: de-man-een-stem onaanvaardbaar RUIM 3.000 WERKLOZEN MEER Duitser bijna de gracht in 7 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 DEN HAAG In de hoek onder de beatmuziek uitschetterende geluidsbox op een bank onder vod dige dekens om tien uur 's morgens een meisje te slapen. Een ander stoeit in de grote zaal met beton nen vloer met twee reuzenherders en achter de kantine-bar serveert een slaapbleke tiener gratis kof fie en voor 35 cent kleintjes pils aan wat rondhangende jongelui, die de gevolgen van het feest van de afgelopen nacht kennelijk nog niet te boven zijn. Ochtendtafereel in Haags kabouter- land, in een van de barakken van de voormalige Kljkduinse Milvakazerne, Vrijdorp, de nieuwe naam van het gebouwencomplex, is net wakker, haar bewoners, zo'n veertig jongelui, wrijven zich de slaap uit de ogen en hangen nog wat doelloos rond. De actie, die hen vorige week aan zette tot bezetting van de drie jaar leegstaande barakken, lijkt er een beetje uit te zijn. Meisjes en jongens hangen lusteloos in eikaars armen en op het bezoek wordt aan de kantine- bar suf gereageerd. „We moeten nog wat inwerken" zegt ongeïnteresseerd een Oranje Vrijstaat-wooi'dvoerder en excuseert de wat natte matte sfer met de mede- ling, dat er tot zes uur in de ocht°nd discussie is geweest. Bij navraag blijkt dat een bespreking te zijn met de eigenaars van de op hetzelfde ter rein gevestigde discobar Westwood, een club. die zijn-betalende leden voornamelijk in de nabijgelegen chic- que Vogelwijk heeft. Vorige week was er met een groepje van die leden wat ruzie geweest. Er zouden zelfs ruiten zijn gesneuveld. „Maai'," zeg* de OV-woordvoerder, ;;het is nu alle- Sekswinkels Pater Ed Krekelberg is een moedig man, waar ik grote bewondering voor voel. Hij durfde het aan onder het oog van een politieman de etalageruit van sen sekswinkel te verbrijzelen uit pro- est tegen de schunnige uitstalling. Deze pater heeft daarmee (zoals on getwijfeld zijn bedoeling was) de angstwekkende stilte verbroken, die naar het schijnt ook op dit gebied de grote „zwijgende meerderheid" tot nu toe in de ban heeft gehouden. Eindelijk eens een man, die vindt dat er wat moet gebeuren tegen de verregaande ontaarding van de open bare zedelijkheid, deze rotte plek in onze „christelijke" samenleving. Hij kon het niet langer verkroppen, dat wat door de christelijke geloofsleer wordt verfoeid, langs onze straten door winzuchtige winkeliertjes wordt aangeprezen. Het wordt de hoogste tijd dat kerk, staat en maatschappij ontwaken en paal en perk stellen aan wat langza merhand een kanker aan het worden is. P. B. Huizer Vlaardingen Sekswinkels (2) Wettelijk gaat pater Krekelberg na tuurlijk niet vrijuit (men mag ander mans eigendommen nu eenmaal niet vernielen), maar te begrijpen valt zijn handeling wel terdege. Hij heeft zijn volgekropt gemoed eens willen (moe ten) luchten bij het aanschouwen van dergelijke zedenbedervende lektuur, platen en voorwerpen. Wie zal zeggen hoeveel zielen (voor al van jonge mensen) reeds stukge maakt zijn en nog worden door deze onze volksgeest bedervende zaken? Onze tegenwoordige jeugd protesteert overal tegen. Mag deze oudere man het ook eens doen? A. van Dommelen Rotterdam Sekswinkels (3) Twee miljoen dollar heeft het we tenschappelijk onderzoek in de VS ge kost, dat tot de conclusie is gekomen dat pornografie niet nadelig is op mo reel, karakter enz. M.i. nonsens. Dat geld had beter besteed kunnen worden voor de arme landen. Nee, dan de pater in Maastricht die een steen door de ruit van een sex- winkeltje gooide. Wie gooit de vol gende? Mevr. J. J. Cornet-Kok Rotterdam Door Dick Ringlever maal fijn geregeld. De ruzie is de wereld uit," Activiteiten De kabouters kunnen zich weer on gehinderd aan eigen zaken wijden. Zonder optreden ook van gemeente en politie, want tot nu toe lijken die de activiteiten in Vrijdorp oogluikend toe te staan, 's Nachts is er nog wel eens controle, maar veel verder dan het schijnen met zaklantaarns gaat die niet. Die activiteiten: wat doen de ka bouters met Vrijdorp behalve het kleurrijk beschilderen van barakken met opschriften als „wij zijn de men sen voor wie onze ouders ons waar schuwen"? De OV-woordvoerder duwt als ant woord een juist van de stencilmachi ne gekomen pamflet in de hand. Daarin staat het allemaal: Wat we in een week bereikt hebben. Dat blijkt een door Dolle Mina's geleide kir.der- chreche te zijn, een opvangcentrum voor vermoeide' politieagenten (gratis lafenis, staat er bij), een oefenruimte voor beatclubs, de aanleg van een groentetuin, waar straks het (onbe spoten) voedsel voor de 40 leden fei lende gemeenschap vandaan moet ko men. en nog veel meer. Zelfs de brandwacht ontbreekt niet op de lijst. Stimulans Maar zeifs de OV-woordvoerder moet toegeven, dat het er op papier allemaal wat mooier staat dan de werkelijkheid is. De Dolle Mina's hebben nog niet veel meer dan zo'n tien kinderen te verzorgen, kinderen van kennissen voornamelijk. Op het aanbod aan daklozen voor onderdak in een van de zeven barakken is nog geen enkele dakloze ingegaan („ze zijn natuurlijk bang, dat het hier een rotzooi is") en de sportaccommodatie voor iedereen, die er maar gebruik van wil maken, is,- er..zelfs,Jaelemaal niet, wat de twee gymzalen worden door de gemeente hermetisch gesloten gehouden. Zegt de woordvoerder: „het belang rijkste is. dat wij een duw geven. Wij willen de mensen stimuleren hier iets te beginnen, vandaar dat we alle ruimte gratis beschikbaar stellen, voor iedereen, die zich creatief wil bezighouden. Wat dat laatste betreft: we hebben al een paar beatbandjes, die hier regelmatig komen oefenen en gisteravond nog was er iemand, die zijn piano kwem brengen Ook om te oefenen. Hij woont op een gehorige flat en kan dat daar dus niet". Ook van een paar wijkverenigingen is een verzoek gekomen om een van de ba rakken le mogen gebruiken". Tussen twee barakken hebben jon gens van het OV-departement van landbouw de zorg op zich genomen voor .le groententuin. De eerste sla- Recreatie: het is in het Vry- jdorpleven het belangrijkste pro grammapunt van de (dag en de I nacht). -stekjes staan er al en zullen over een paar maanden de schalen moeten vullen in de nog niet geopende keu ken. ..Die tuin hebben we nodig, want op het ogenblik bestaan de maalti jden alleen nog maar uit brood met pindakaas, 's morgens, 's middags en 's avonds en dat gaat wel eens verve len". Maalti|den overigens, die gratis worden verstrekt. Aan de buiten landse Kampeerder var. Ockenburg evengoed als aan het jeugdige Haagse echtpaar, dat nu al enkele dagen lang elke ochtend belangeloos de handen uit de mouwen komt steken om de kabouters te helpen met de duizend- -en-een-klusjes, die gedaan moeten worden om Vrijdorp leefbaar te ma ken. „Daadkracht" Voor opig lijkt het nog lang zover niet te zijn, al is leefbaar een begrip, dat ruime interpretaties toelaat. Met z'n twincigen slapen in een ruimte, op veldbedden of de betonnen vloer, een schamele boterham met pindakaas en 's avonds een enkel kleintje pils met veel beatmuziek: het zal de grote massa, die de kabouters pogen te be reiken, weinig aanspreken. Zeker niet als je ze'fs in dit kabouterland geen paddes:oel krijgt om op te zitten. Vrijdorp in dit stadium, dat moet leven van wat schaarse zakcenten, doet nog pover aan. De bestuurskamer van Vrydorp, als is in kabouterland „bestuur" een geladen woord. „We probe ren alles wat maar naar autori teit riekt, uit te bannen". De „daadkracht tegenover praatzieke regénten", die in dis cussies zo stellig wordt bepleit, lijkt nog niet meer dan een goed bedoelde slogan. Luilekkerland is Vrijdorp alleen nog voor de weinigen, die zich tevreden stel len met praten over democratie en een stikkie toe. (Van onze redacteur toerisme) Opnieuw zijn vakantiegangers slachtoffer geworden van een in moeilijkheden geraakt reisbu reau. Ditmaal treft het twee groepen, die een Spanje-reis hadden geboekt bij het in Eind hoven gevestigde bureau World Air Ité: 37 toeristen konden gis teren niet vertrekken en 90 va kantiegangers konden niet naar huis omdat er geen vliegvervoer was. Ze wachten nog steeds in hotels aan de Costa Brava. Volgens World Air-directeur G. G. Gelsing (vroeger directeur van het Eindhovense bureau Trasmundo, dat onder zijn lleiding enkele jaren gele den failliet ging) ligt de oorzaak bij de Spaanse luchtvaartmaatschappij Airspan, maar n Barcelona schuift men de schuld op World Air omdat deze achter zou zijn met betalen. World Air Ite kwam vier weken geleden ook al in het nieuws toen 80 toeristen op Schiphol bleven staan omdat Airspain „om commerciële re denen" de vlueht niet wilde uitvoe ren. Toen echter sprong Transavia n. Voor de groep, die gisteren zou ver trekken wilde Transavia ook wel vliegen, maar alleen onder voor waarde, dat World Air gelijk met de ze vlucht ook de vorige zou betalen. Directeur Gelsing bleek hiertoe niet in staat met het gevolg, dat '20 niet tijdig gewaarschuwde vakantiegan gers van Schiphol naar hus moesten wo worden gestuurd. Intussen wachten de 90 toersteni. die un vakantie er al op hebben zit ten, nog steeds in Spanje. Gisteren DRIEBERGEN De alarm centrale van de rijkspolitie in Driebergen verwacht als gevolg van het regenachtige weer van avond geen onoverkomelijke moeilijkheden op de weg. Aan vankelijk zag het er naar 'uit, dat tegelijk met de terugkomst van het grote vakantielegioen een groot aantal dagjesgangers op de weg zouden komen, maar dat gevaar lijkt nu door het weer bezworen. Overigens rekent de rijkspolitie dit weekeinde wél op een „gezellige drukte", want behalve de bouwvak kers zijn ook op de thuisreis de werknemers in de textiel- en metaal industrie en al die anderen, die terug keren omdat maandag de scholen weer beginnen. Een deel van hen zal in de loop van vandaag en vanavond, de rest morgen terugkeren. Dit betekent dan hoogstwaarschijn lijk, net als vorige week, files op de knelpunten. De belangrijkste zullen ook dit weer, zo verwacht men. de Galecopperbrug en de weg Bergen op ZoomGoes zijn. AMSTERDAM Hel college van directeuren van de Vrije Universiteit wil zo snel mogelijk komen tot de instelling van een universiteitsraad, maar niet volgens het systeem de- man-cen-stem. Op enkele punten na kan het zich verenigen met de resultaten van een referendum, enkele maarden geleden onder de universiteitsbevolking inge- steld door een stuurgroep, die de voorbereiding van een nieuwe be- I stuursstructuur in handen heeft. De meerderheid koos voor een universi- I teitsraacl. Het systeem van de-man-een-stem is volgeis de directeuren onaan vaardbaar. omdat daardoor de ver antwoordelijkheid voor het bestuur I van de universiteit bij de studenten j zou komen te liggen, die nu eenmaal qua aantal ver in de meerderheid zijn. Niet alleen het getal aan personeel maar ook het „gewicht van de gele dingen" moet in aanmerking worden genomen. Het college wi'. zo spoedig i mogeujk na het begin van de nieuwe kreeg de World Air-vertegenwoor diger uit Eindhoven opdracht de op het vliegveld van Barcelona wach tende groep naaF het vliegeveld van Gerona te brengen omdat daar een Transaviatoestel gereed zou staan. Bij jaankomst bleek daarvan echter geen sprake, het toestel was al vol met andere groepen. De beslissing vaan Transavia om niet te vliegen zolang World Air niet had betaald, was te laat in Spanje bekend geworden. De heer Gelsing bleek vandaag niet bereikbaar voor commentaar. Op de ideur van zijn kantoor hangt een briefje met de mededeling, dat de zaak wegens verbouwing tot maan dagmiddag is gesloten. DEN HAAG Het aantal werkloze mannen is in juli gestegen met 3.100 tot 28.100. In vergelijking met juli vo rig jaar :ijn er nu ongeveer 6.700 mannen .minder werkloos. Het aantal werkloze vrouwen (8.600) is 700 lager dan een maand geleden en 900 minder dan een jaar terug. Vrij opmerkelijk is het grote aantal werkloze jongens tussen 14 en 18 jaar: 3.GOO. Dat is 1 400 meer dan eind juni. Deze stijging is vrijwel geheel toe te schrijven aan de inschrijving van jongeiui die van school zijn ge komen. Ook het aantal werkloze meisjes in d'e leeftijdsgroep steeg snel: "an 300 eind juni tot 1.200. De ge-egis*reerde arbeidsreserve ivan manen en vrouwen samen steeg in juli van 43.900 tot 45.900 Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer voor mannen en vrouwen daalde met 3.500 tot 53.600. Het aantal vacatures steeg met 2.400 tot 151.000. Drie Britse deskundigen zullen in Amerika gaan onderzoeken of er geen risico's zijn verbonden aan het voorgenomen deponeren van zenuw gassen in de Atlantische Oceaan. Arjos-conferentie jonge protestanten DEN HAAG Ook dit jaar orga niseert het gesprekscentrum voor jonge protestantse politici uit Europa een conferentie voor de bij haar aan gesloten organisaties. Van 3 tot en met 6 september zal de Arjos de jon geren uit Noorwegen, Zweden,. Zwit serland, Oostenrijk en Nederland ont vangen in het conferentieoord „Over- voorde" te Rijswijk. Gediscussieerd zal worden over het thema „ontwikkelingssamenwerking". Als inleider zal onder meer aanwezig zijn de minister zonder portefeuille, belast met de ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink. Ter voorbereiding van deze confe rentie zal begin september een bro chure verschijnen onder de titel i „Handen af - mensen!". De stormach- tige ontwikkeling van de bevolkings- groei en de ontzagwekkende proble- men van biochemische aard, die op de mensheid afkomen, liggen ten grondslag aan deze brochure. De Arjos start het nieuwe seizoen met het houden van een „Brede Be- sturenkonferentie" op 28 en 29 augus tus in Amersfoort. Herstel Middachten kost 4,3 miljoen ARNHEM De restauratie van kasteel Middachten van gravin Ben- tinck zu Ortenburg te De Steeg wordt een zeer kostbare aangelegen heid. De kosten van herstel zijn thans begroot op 4,3 miljoen gulden, zo melden GS Al sedert 1962 wordt er gewerkt aan de restauratie van dit historische kasteel. Aanvankelijk werd alleen het j dak hersteld, dat ernstig door zwam j was aangetast. Later bleek een totale restauratie noodzakelijk. Bij iedere begroting blijkt ér steeds meer geld nodig te zijn. Toen de Amerikaanse voorlich tingsdienst kort na de oorlog in ons land voor het eerst een tentoonstel ling van Amerikaanse schoolboeken presenteerde, stond de Nederlandse docent te knipperen met zijn ogen. In een biologieboek zag men do bloedcirculatie voorgesteld als een spoorwegbedrijf dat voorraden van het ene station naar het andere transporteerde; met fel gekleurde illustraties werd het hameren van een specht in de bomen uitgelegd en een boek voor maatschappijleer liet niet alleen in een vlot schema de bevoegdheden van de president zien, maar behandelde ook allerlei andere aspecten van het leven in de VS, van de PTT en reclame tot boksen toe. Breuken werden geleerd bij een gezellige speelgoedkast, die Bill, Tom, Jack, Bob en Dick samen moesten delen. En de Nederlandse polders werden in een aardrijks kundeboek uitgelegd via een ver haal over onze machtige „Chief of Waterstaat". De tegenstelling met het plechtige Nederlandse leerboek vol zware tekst met hier en daar een serieuze foto of degelijk sche ma was frappant. Het heeft vrij lang geduurd voor het aanzien van onze schoolboeken echt veranderde. Wie nu het boe kenpakket van het nieuwe school jaar bekijkt, zal echter getroffen worden door het grote aantal fris verzorgde uitgaven, goed ingedeeld en levendig geïllustreerd. Goede tekenaars Neem een serie als „Ik lees hele maal alleen" (Malmberg): prettige verhaaltjes over de wind die hoei zei - drie stoute geiten - Roos die een spiegel had - een kleipe sleutel - de lieve heks Laura - de muis en de maan - en nog zoveel meer, het ene boekje nog kostelijker geïllus treerd dan het andere (de serie is afkomstig uit Engeland en werd in Frankrijk gedrukt. Niet minder lof voor de presenta tie van „lezen om en om" (Van Gorcum) met aantrekkelijke kleu- renpagina's en charmante tekenin gen van Elly van Beek en „Feesi" (Wolters-Noordhoff) met geestige prenten van Jenny Dalenoord. De goede tekenaars zijn in de school boeken duidelijk aan ie winnend? hand. Het assortiment schooluitgaven is zo groot (jaarlijks meer dan 4no nieuwe titels) dat er maar een paar boeken van enkele van de 50 uitge vers uit de stapel getokken kun nen worden om ze te signaleren. Zo voor het geschiedenisonderwijs de interessante „Spoorzoekers" (Gott- mer). Deugdelijk documentatiemate riaal brengt in deze serie de leer ling in contact bijvoo-beeld met „Stalins Rusland", affiches van een vijfjarenplan, de tekst van de mili taire eed en een foto van Trotski in Lenins nabijheid met daaronder de foto waarop Trotski is weggewerkt. Een brok bekentenis van Boecha- rin („de monsterachtigheid van zijn misdaden is niet te meten"), een jubeltekst op de diepe wijsheid, on tembare energie en ijzeren wils kracht van de grote bouwmeester van het communisme en belang rijke passages van Chroestsjefs fa meuze rede van 1956 waarin hij Stalins despotisme aan de kaak stelde het zijn allemaal boeiende stukken. Aan „Abraham Kuyper" en „Het Vroegste Christendom" zijn in deze serie soortgelijke bronnen boeken gewijd. Wat minder royaal van opzet, maar op vele plaatsen uitmuntend door met zorg bijeengebrachte il lustraties, is de serie „Historische thema's in teksten en documenten" (Malmberg). Het heet dal men meer van geschiedenis gaat houden naar- door Ton Elias mate men zelf meer geschiedenis heeft en het kan dus zijn dat de leerlingen aan dergelijke uitgaven minder plezier beleven dan de journalist die dit schrijft, maar ik moet zeggen dat ik de dee'tjes van deze serie gewijd aan de Verlich ting en Napoleon, de Vrouwen emancipatie, de beide Wereldoorlo gen en de periode daartussen bij het doorbladeren moeilijk opzij heb kunnen leggen. Achtergrond Een in zijn opzet Lraditioneler beeld toont het losbladige mavo- boek „Historisch bestek" (Van Gorcum/Prakke); opvallend zijn echter de heldere cartografie en de merendeels fraaie reprodukties. Van andere aard is de serie „Het Open Venster" (De Garve'Nijgh Van Ditmar) dié zich ten doel stelt actuele gegevens olympische spelen, ruimtevaart en studentenre voltes, Che Guevara, Tsjechoslowa- kije, Vietnam, Israël enz. tegen hun historische achtergrond te plaatsen. Pakket Het traditionele leerboek was een boek met een logisch geordende stof, die onder druk van de school moest worden doorgewerkt. Het nieuwe schoolboek zou veel meer een ge bruiksboek moeten zijn. Of de in deling theoretisch precies klopt, zal de meeste gebruikers een zorg zijn; veel meer gaat het erom of de on derwerpen die aan de orde komen in het boek zo behandeld zijn, dat men er praktisch mee uit de weg kan en dat niet aan de hand van de meester, maar bij voorkeur op eigen gelegenheid. Een boek vol ingedikte wijsheden en antwoorden op alle vragen vol doet niet aan de eisen. Men moet zich breed kunnen oriënteren en ingevoerd worden in een probleem. Veel informatie dus, maar var. de andere kant is een alzijdige infor matie niet nodig: het nieuwe boek maakt deel uit van een leermiddt- lenpakket. Er wordt niet alleen uit boeken geleerd, maar ook via band recorder, schooltelevisie enz. Dat het aantal verschillende boe ken baarlijk groot is, valt nier te ontkennen. Moet de overheid hier bij niet regelend optreden? De ge dachte wekt in Nederland veel hui veringen; als het tot een staatsre- kenmethode moet komen, kon de remedie wel eens erger zijn dan de kwaal. Wel klinkt herhaaldelijk de roep om een soort KEMA-Keur voor schoolboeken. Een uitgever, Muus- ses, ging laatst verder. Geïnter viewd voor „Resonans", stelde hij dat niet meer de uitgever zelf zou moeten beslissen over al dan niet uitgeven, maar de consument, daar bij voorgelicht door onderzoe kers. Achter de fleur Blijft intussen de vraag: wat zijn die vele boeken die maar blijven uitkomen, onderwijskundig waard? Er zijn de laatste jaren wat de „verzorging" betreft, juwelen van schoolboeken verschenen. Maar wat is de wezenlijke vernieuwing ach ter de fleur van die pronkstukken? Er zijn mooie boeken die ook goede boeken zijn. Maar er zijn er ook waarbij dit niet opgaat en vele mensen van jiet onderwijs zelf vin den het moeilijk de schifting te maken. Er wordt voor sommige vakken hevig zakelijk geknokt en hoe weet de onderwijzer nu wat slecht, matig, goed, beter en best •is? Zoiets als een KEMA-Keur zou best nuttig zijn. AMSTERDAM- Een politieman heeft bij een vechtpartij op de Oude- zijdsvoorburgwal een waarschu wingsschot moeten lossen om een groep mensen te verdrijven die dreig den een 22-jarige Duitser te water te gooien. Deze had de politie gemeld dat drie onbekend gebleven jongelui en kele riiiten bij C. en A. op de Nieu- wendijk hadden ingegooid. Samen met de bemanning van een politie auto wees hij tussen de Damslapers bij het monument een jongeman aan. die volgens hem een van de ruiten- gooiers was. i De beschuldigde sloeg op de vlucht, op de hielen gezeten door een agent en de Duitser. Op de Oudezijdsvoor- burgwal haalden zij de vluchteling in. Er ontstond een gevecht waarbij enkele omstanders zich aan de kant van de Damslaper schaarden. De Duitser werd in zijn gezicht gewond en raakte ondermeer een schoen en zijn portemonnee kwijt. Toen de Duitser in het water ge gooid dregde te worden, trok de agent zijn pistool en loste een schot in de lucht. Daarop namen de vecht-« I lustigende vlucht. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7