Geen regeling voor front langs grens met Jordanië Belangrijke stap naar ontspanning Burgemeester speelt kwalijk spelletje'' Emigrant komt terug met 60 padvinders ir Wapenstilstandsovereenkomst nooit opgezegd Geen nekkramp in Heemskerk Raad weerde agent terecht Reactie Den Haag op verdrag: Boze bewoners Uithoorn spannen kort geding aan tegen gemeente Soeharto spreekt ook met de Kamercommissies Vragen over het ongeluk bij Wouw Kroongetuige huilt bij zien van foto's -5 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 De 41-jarige Britse ingenieur George Watt, die op beschuldiging van spionage sinds maart 1968 in communistisch China gevangen heeft gezeten, was gistermiddag op doorreis naar Londen op Schiphol. HEEMSKERK De twaalfjarige Lucie Pablo uit Hilversum, die tij dens het kamperen in Heemskerk ziek werd en een dag later in het ziekenhuis overleed, blijkt niet aan nekkramp te zijn gestorven, zoals aanvankelijk werd gedacht. Er zullen verder dan ook geen \aatregelen worden getroffen die brband houden met een dergelijk *eval van besmettelijke ziekte. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON In de Amerikaanse bekendmaking over de wapenstilstand aan het Suezkanaal werd niet gerept over een rege ling voor het Israëlisch-Jordaanse front. Bekend is evenwel dat Israël och Jordanië offcieel de wapenstilstandsovereenkomst van na de juni-oorlog van 1967 heeft opgezegd. Voor wat betreft Sirië ligt desi tuatie wat anders. Dit land heeft zich nooit akkoord verklaard met de reso lutie van de Veiligheidsraad over het Nabije Oosten en is daarom door Washington ook niet rechtstreeks be trokken bij het Amerikaanse vredes plan, het plan-Rogers, dat op de reso lutie is gebaseerd. Syrië zou echter niet onwelgevallig staan tegenover de aanvaarding door president Nasser van Egypte van het VS-plan. Dit bleek uit de Syrische deelneming aan de deze week gehou den Arabische conferentie in Tripoli, waar Irak dat zich fel tgen aan vaarding heeft gekant verstek liet gaan. Aan het eerder geneomde Israë lisch-Jordaanse front zal de situatie voorlopig nog onzeker en vaag blij ven. Aan de Jordaanse zyde van de rivier de Jordaan liggen de bases van de Palestijnse commando's die niet akkoord gaan met het plan-Rogers. Zij hebben verklaard te zullen blij ven vechten. Slechts twee kleine groepen, de ac tieorganisatie voor de bevrijding van Palestina en de Arabisch-Palestijnse organisatie, hebben zich achter de aanvaarding door president Nasser geschaard. Dit heeft eerder deze week DEN BOSCH De gemeenteraad van Nieuw Ginneken heeft terecht besloten wachtmeester A. van der Sangen niet als raadslid toe te laten meent de kamer voor geschillen krachtens de Kieswet uit de Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant. Artikel 25 van de gemeentewet be paalt dat het lidmaatschap onver enigbaar is met de betrekking van ambtenaren door of vanwege het ge meentebestuur aangesteld, of daaraan ondergeschikt zijn. Ook krachtens de ze wet is de heer Van der Sangen ondergeschikt aan de burgemeester en aan het gemeentebestuur aldus de kamer. DEN HAAG De Nederland se regering noemt het voorlopi ge verdrag tussen West-Duits- land en de Sowjetunie „een be langrijke stap op de weg naar in ternationale ontspanning, welke ook door Nederland met kracht wordt nagestreefd". Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee dat dit akkoord hopelijk de weg zal openen voor de oplossing van de andere problemen, die Europa op het ogenblik nog verdeeld houden. Ook bondskanselier Brandt van West-Duitsland toonde zich zeer te vreden. Hij hoopte dat dit succes zal worden gevolgd door een dergelijk resultaat van de besprekingen met Polen en Oost-Duitsland. Minister Scheel van buitenlandse zaken, die elf dagen in Moskou on derhandelde, zei gisteren bij zijn te rugkeer in Bonn dat het verdrag een constructief uitgangspunt moet zijn voor de samenwerking tussen beide landen en een keerpunt in de betrek kingen tussen de volkeren. Door de overeenkomst zijn de be langen van het Duitse volk gewaar borgd, wordt de vrede in Europa ver sterkt en bovendien brengt zij voor het Duitse volk meer veiligheid, aldus Scheel. Hij zei voorts in Moskou pp zakelijke, vasthoudende en geduldige wijze te hebben onderhandeld. „Ik heb nooit in mijn politieke loopbaan zoveel instemming onder vonden. Dat heeft ons geholpen onze zware verantwoordelijkheid te dra gen". Het Westduitse kabinet, dat van daag het verdrag reeds bespreekt, zal vermoedelijk begin volgende week een beslissing nemen over de onder tekening. Bonn zou met de ratificatie willen wachten totdat de Sowjetunie, de VS, Engeland en Frankrijk over eenstemming hebben bereikt over de toekomst van West-Berlijn. Nota van Beernink over meningsuiting ambtenaren DEN HAAG Minister Beernink van binnenlandse zaken heeft de Tweede Kamer toegezegd zijn opvat tingen ov?r de vrijheid van menings uiting van ambtenaren en het krijgs- machtDersoneel te zullen uiteenzetten. Verder wordt een nadere regeling cursus verkiezingen uitschrijven, van de rechtspositie var gedetineer den, wairin ook de vrijheid van me- ningsuit'ng wordt geregeld, voorbe reid. De heer Roethof (soc.) had hier over vragen gesteld. al geleid tot een onderling treffen in Jordanië. De toestand in Jordanië wordt voorts gecompliceerd door de aanwe zigheid van Iraakse troepen, die, volgens mededelingen van radio-Bag- dad, ter beschikking zijn gesteld van de Palestijnse commando's. T oezicht Het was vanmorgen nog niet be kend hoe Israël en Egypte toezicht zullen houden op eikaars naleving van het bestand opdat geen van beide ervan gebruik maakt om zich militair aan het Suezkanaal te versterken. Een mogelijkheid is luchtverken- ning van grote hoogten, zonden dat vliegtuigen van de ene partij boven het luchtruim van de andere partij komen. De afgelopen dagen zijn ook berichten verspreid over controle via Amerikaanse en Russische spionage- satellieten. El Fatah Uit alle delen van de wereld kwa men vannacht reacties op de wapen stilstandsovereenkomst. Een woord voerder van de grootste Palestijnse beweging El Fatah, zei: „Men heeft ons niet om een wapenstilstand ge vraagd. Wij zullen ons grondgebied bevrijden. Dit besluit zal een aan moediging voor ons zijn onze mili taire operaties op te voeren tot de eindoverwinning". De republikeinse en democratische fractieleiders in de Amerikaanse Se naat juichten de overeenkomst toe. In Parijs toonde men zich verrast over de snelheid waarmee de onderhande lingen over een bes^nd waren ge voerd. De Britse regering liet weten te hopen dat de wapenstilstand een stap zal zijn op de weg naar een poli tieke oplossing. De Jordaanse premier, Rafai, wei gerde elk commentaar. Men meent dat de Jordaanse regering niet over het besluit is ingelicht. Radio-Amman bracht het nieuws zonder com mentaar. De Amerikaanse en Nederlandse padvinders brachten gisteren gezamenlijk een bezoek aan Rotterdam. Op dt foto: met de Princesseplaat werd een havenrondvaart gemaakt. ARNHEM Volgens de Gedepu teerde Staten van Gelderland is er een dieptepunt bereikt in het verkrij gen van vaste geldleningen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De bank is niet in staat voldoende financieringsmiddelen op de kapitaal markt te verwerven, wat een grote stagnatie in de uitvoering van wer ken teweeg brengt, adus GS. Het Franse kamp La Courtine draagt een maand lang een Nederlands karakter: van 23 juli tot 31 augustus oefenen Nederlandse troepen, voor het eerst na vijf jaar, er weer. Op de foto: het 17de pantserinfanterie- *>ataljon in actie met jeeps, A MX tanks en Aluette helikopters. (door C. Keizer) r 'r flSf?r UITHOORN Dinsdag zal de president van de Amsterdamse rechtbank besslissen over een unicum in ons land: da afbraak van een aantal nieuw gebouwde en nog niet bewoonde flats. Een aantal bewoners van plan Zijdelwaard IV in Uithoorn heb ben via hun advocaat, mr. D. Schut (broer %ran de minister van volkshuisvesting), dusdanige ar gumenten op de rechterlijke tafel gelegd, dat hij niet twijfelt, of het kort geding dat tegen het ge meentebestuur van Uithoorn is aangespannen, zal worden ge wonnen. In de dagvaarding wordt de president van de rechtbank ge vraagd om afbraak van alles wat is gebouwd in strijd met het be stemmingsplan. De woningen mo gen niet aan derden in gebruik worden gegeven (d.w.z. worden verhuurd) op straffe van een dwangsom van 1000 t.b.v. eisers voor iedere dag. Het is een zaak waarnaar in ons land tientallen bewoners van koophuizen zullen uitkijken, om dat vrijwel iedere gemeente :n een nieuwe wijk wel iets h»elt gebouwd in afwijking van het bestemmingsplan. In Uithoorn heeft de burge meester, drs. H. B. P. A. Ler- schert, volgens de bewoners van Zijdelwaard IV, een kwalijk spel gespeeld. „Puisten" Het begon begin juni. Op een door de burgemeester georgani seerde voorlichtingsavond bleek dat de rest van de bebouwing al vaststond en alleen nog gespro ken kon worden over de ligging van de speelterreinen en enkele parkeerterreintjes. Deze gang van zaken had de bewoners niet be vredigd; zij wilden meer infor matie. Later bleek dat één van de be woners al in februari 1969 be zwaren had gemaakt tegen de voorgenomen bouwplannen van enkele blokken flats, door de be woners thans smalend „puisten" genoemd. Er was een brief na ïr de gemeente gestuurd. Toen een antwTd uitbleef, schreef de wijkt -oner naar Gedeputeerde Staten van Noordholland. Hij kreeg geen antwoord. Na de voorlichtingsavond ging een telegram naar GS. In het antwoord, dat op 7 juli kwam, stond dat het nu uitgevoerde be bouwingsplan van het bestem mingsplan afweek. De brief be sloot: „Ged. Staten hebben de medewerking aan het bouwplan geweigerd". Laatste druppel Dit was voor enkele andere be woners weer de druppel die de emmer deed o verlopen. Öp 24 juli vond het eerste contact plaats met mr. D. Schut en sindsdien is de hele kwestie snel gaan rollen. Op diezelfde dag werd een flat- blok vervroegd door de aannemer opgeleverd. Mr. Schut conclu deerde, dat de gemeente Uithoorn een onrechtmatige daad had ge pleegd. In de wijk Zijdelwaard 1 in Uithoorn zijn bijna op iedere hoek van de straat dergelijke „puisten" gebouwd. De beivo- ners voeren hiertegen een actie. Enkele bewoners togen naar het gemeentehuis en vroegen in zage van het bestemmingsplan. Hier kregen zij te horen, dat het niet schikte. Ze moesten twee da gen later nog maar eens terugko men. Toen mr. Schut dit hoorde, ging hij met de bewoners mee naar het gemeentehuis. Direct werd het plan tevoorschijn gehaakd. De ambtenaar die bij de inzage aanwezig was, gaf toe te weten, dat de gemeente fout had gehan deld. Aanvankelijk dachten de be woners, dat op de flat een ver dieping teveel was gebouwd, maar toen zij het plan zagen bleek, dat inplaats van één van de flatblokken slechts zes garages met daarboven drie eenpersoons flatjes mochten worden gebouwd. Er waren echter inmiddels veer tien garages met daarboven ze ven maisonnettes gebouwd. Mr. Schut schreef de gemeente een brief, waarin hij meedee'de voor de bewoners een kort geding te zullen aanspannen. De ge meentesecretaris vroeg uitstel, omdat de burgemeester met va kantie was. Afgesproken werd. dat het kort geding na 15 augus tus zou dienen en dat er niet ver der zou worden gebouwd- De dag daarna, vorige week donderdag, bleek al dat de secre taris zijn woord niet had gehou den en dat er (ondanks de bouw vakvakantie) toch werd doorge werkt. De bewoners schakelden hierop ook de bouwrecherche van het ministerie van volkshuisves ting in. Mr. Schut zond de gemeente een brief met de mededeling, dat hij nu genoodzaakt was de presi dent van de Amsterdamse recht bank te verzoeken het kort ge ding te vervroegen. De president bepaalde maandag het kort ge ding op dinsdag 11 augustus om 12 uur. De gemeentesecretaris liet mr. Schut maandag weten, dat de burgemeester niet bereid was. iets aan een bouwstop te doen. Toen wij een gesprek hadden met de bewoners van de wijk. die inmiddels hun wijk met posters over deze kwestie hebben dicht geplakt, werd door een aar tal schilders in de betrokken flat doorgewerkt. Toen ze een camera zagen, verdwenen ze in een auto. Tijdens ons gesprek kondigde een groep andere bewoners uit de wijk aan, dat ook zij een juri disch adviseur inde arm had den genomen en een civiele pro cedure overwogen, nu over een andere flat. Testcase De uitspraak van de Amster damse rechtbankpresident zal ook een testcase zijn voor de gemeen tebesturen. Hoe vaak komt het niet voor, dat in afwijking van een bestemmingsplan, meestal op wens van een bouwondernemer, een bouwplan wordt opgesteld, dat van het plan afwijkt. Bij voorbeeld een geplande flat met drie woonlagen krijgt er vier of vijf, of de flat wordt een aantal meters verlengd. Een gepland plantsoen wordt opgeofferd aan de bouw van nog een aantal een gezinswoningen. Mocht de rechter niet besluiten de in Uithoorn gebouwde flat te laten afbreken, dan zal hij wel licht uitspreken, dat de gedupeer de bewoners een schadevergoe ding moet worden toegekend. Dan is het voor de juristen be langrijk te weten, hoe deze ver goeding wordt geregeld. In de Wet op de ruimtelijke ordening wordt hiertoe de mogelijkheid geschapen, maar tot nu toe heeft het ministerie alle aanspraken afgewimpeld. Toch zijn onlangs bij ministe riele beschikkingen schadever goedingen toegekend, niet wegens een onrechtmatige overheidsdaad, maar wegens een rechtmatige overheidsdaad. Het ministerie weigerde ons de inzag van de be trokken ministeriële beschik kingen, inmiddels tien stuks. (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaanse padvinderij bezoekt een gehele groep „boy scouts" Europa. Alblasserdam heeft de primeur, gedurende drie weken van het bezoek, „thuishaven" van de 60 Amerikanen te zijn. In tientallen Alblasserdamse voortuintjes wapperen Ame rikaanse vlaggetjes als teken dat in het huis erachter leden van „Troop 47" uit Rahway in New Jersey zijn ondergebracht. De Europese trip (na Nederland staan Duitsland, Frankrijk, Oosten rijk en Zwitserland op het program ma) is geboren uit een initiatief van de leider van de groep uit New Jer sey, hopman Klaas Bakker (29). De Amerikaanse hopman met de Nederlandse naam emigreerde acht jaar geleden uit Alblasserdam naar de Verenigde Staten. Hij was toen vaandrig bij de Alblasserdamse Louis Wessels Groep. In Rahway, het stadje iri New Jersey waar hij als ontwer per van winkelinterieurs aan de slag ging, sloot hij zich weer aan bij de padvinderijbij Troop 47. Te veel comfort „Ik heb veel aan de padvinderij daar te danken", zegt Bakker, die be nadrukt dat de padvinderij in de VS goed staat aangeschreven. Vier jaar geleden werd hij hopman. In deze hoedanigheid voerde hij het Neder landse, zogenaamde patrouille-sys teem, in. Meer dan in de VS zijn de Nederlandse padvinders ge richt op zelfwerkzaamheid. Hopman Bakker vond dat zijn jongens in Rah way 'n tikkeltje te veel comfort ge wend waren en schakelde daarom over op de Nederlandse, „primitieve" methode. Bovendien lukte het hem een be zoek naar Europa te organiseren, in samenwerking met hopman Leen van Beest (22) van zijn vroegere Louis Wessels Groep in Alblasserdam. Het idee sloeg aan in Rahway. Ook de methode van hopman Bakker de jongens de reis zelf te laten verdie nen door ze in hun vrije tijd voor de gemeente te laten werken, oogstte bijval: maar ook enige verbazing, j want Amerikaanse ouders zijn zoiets niet gewend. Er wordt nogal gauw tegen het kroost gezegd: „Hier heb je het geld." In 17 maanden werd de reis ver diend en vorige week zaterdag landde een KLM-toestel met Amerikaanse padvinders van 11 tot 19 jaar op Schiphol. Niet nadat de Amerikaanse pers grote aandacht had gewijd aan dit gebeuren: nog nooit in de historie van de padvinderij van de VS is het vertoond dat een hele groep naar Europa trok. Tenten gereed In het Padvinders Buiten Centrum te Austerlitz stonden dank zij hopman Van Beest en zijn Louis Wessels Groep de tenten zaterdag al gereed. Voordat de jongens donderdag in Al blasserdamse gezinnen zouden wor den opgenomen, moest eerst enkele dagen worden gekampeerd. Hopman Van Beest kende de heer Bakker al voordat hij acht jaar gele den naar de VS trok: „Ik was toen verkenner in de Louis Wessels Groep en hij was vaandrig." In Austerlitz kampeerden 32 jon gens van de Louis Wessels Groep met de 60 Amerikanen. Dinsdag werd een Nederlandse dag gehouden met een Nederlandse maaltijd bereid door de Alblasserdammers en woensdag was er een Amerikaanse dag met een Amerikaanse maaltijd, aangeboden door de Amerikanen. Zullen dc Alblasserdammers nog eens een tegenbezoek brengen aan de VS? Hopman Bakker: „Er zijn al Amerikaanse bedrijven, die hebben toegezegd te willen helpen om dit te realiseren." Hoe zijn jongens het vinden in Ne derland? „De mensen heel vriende lijk, de wegen, de auto's en de huizen erg klein. En zelf vind ik dat alles schrikbarend duur is" DEN HAAG Donderdagmorgen 3 september zal president Suharto van Indonesië in het kader van zijn drie daags bezoek aan ons land een ge sprek hebben met de Kamercommis sies voor buitenlandse zaken in het gebouw van de Eerste Kamer. Voor deze bijeenkomst zullen te vens de leden van de commissies voor ontwikkelingssamenwerking en voor de handelspolitiek worden uitgeno digd. President Suharto heeft te kennen gegeven een ontmoeting met het par lement op prijs te stellen. Vandaar dit gesprek. DEN HAAG De Tweede Kamer leden Ass man en Cornel issen (beiden KVP) 'nebben naar aanle'ding van het verkeersongeval onder Wouw. waar bij donderdag zeven Ambonnezen om het leven kwamen minister Bakker vragen gesteld óver het wegvak Wouw "l?igenop Zoom Ze willen we*en in welk stadium de voo bere'ding van de verdubbeling van het wegvak verkeert Zij wijzen verder or de gevaarlijke situatie bij Wouw, waar de dubbelbanige rijks weg overgaat in een enkelbanig weg vak. Linda: Hoe konden jullie dat doen? LOS ANGELES De kroon- getuige in het Mansonproces, Linda Kasabian, heeft gisteren opnieuw gehuild toen de verde diger van Manson probeerde aan te tonen dat zij medeplichtig zou zijn aan de zeven moorden in het huis van de filmster Sharon Tate. Zij was nog maar nauwelijks beko men van de schok die zij had gekre gen bij het zien van de foto van de met messteken vermoorde zwangere Sharon Tate en ze was er niet op voorbereid dat ze opnieuw een derge lijke foto te zien zou krijgen, nu die van het 37-jarige slachtoffer Voiteck Frykowski. Ze trok wit weg, begon te snikken en zei: „Dat was de man die ik aan de deur heb gezien. Ik kan het een voudig niet geloven dat zij dat heb ben kunnen doen". Bijna gillend riep ze „Ik weet maar een ding, dat ik het niet heb gedaan. Vraag Met een gezicht vol tranen keerde ze zich naar Manson, Patricia Kren- winkel, Leslie van Houten en Susan Atkins met de vraag: „Hoe konden jullie dat doen?" Linda kreeg opnieuw een huilbui toen haar de foto van de vermoorde Abigail Folger werd getoond. De ver dediger toonde haar de opnamen van de slachtoffers om haar er toe te brengen te bekennen dat zij ook in het huis was geweest en medeplichtig was aan de moorden. Het meisje, dat ontslagen is van rechtsvervolging omdat ze als kroon getuige wilde optreden, heeft volgens baar zeggen slechts op wacht gestaan terwijl Susan Atkins, Patricia Kren- winkel en Charles Watson de moor den gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5