A KERN Laubach leerde wereld lezen Drankbestrijders willen baas in eigen huis blijven P. Groen (oud-voorzitter van het GMV) overleden Politiek concilie uitgesteld bovenste beste onderzetters GRATIS spaar alle 12 Uw probleem is het onze Directeur Lak- en vernisfabriek Sleutel '73 evangelisatie actie in VS Moderamen blij j met wetsontwerp echtscheiding Een ivoord voor vandaag Idee dr. Bruins Slot Regionalisatie in Reformed Geen taak verbreding onder dwang Schotse kerk bezint zich op belijdenis Church in VS De beperkingen die wij gedu rende enige tijd aan het inzenden van nieuwe problemen voor deze rubriek moesten stellen, zijn op geheven. Uw brieven worden mits voorzien van 1 voor portokos ten alle persoonlijk beant woord. Een selectie van de ant woorden publiceren we in deze rubriek. Een vriendelijk verzoek: wilt u ons vooral geen ongedierte en andere beestjes per brief toe zenden? ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 Nog even een paar indrukken van het zendingsfeest van de Gereformeerde Zendingsbond in het Rijssenburgse bos. FOTO BOVEN: Deze spreker mag zich verheugen in een zeer aandach tig gehoor, vooral gelet op de luisteraar op de voorgrond. FOTO BENEDEN: De twee af gevaardigden van de Toradja- kerk op Celebes. Links de heer F. Z. Lande, hoofd van de raad voor christelijk onderwijs en rechts ds. J. Lebang, predikant te Rante Pao. De collecten, die werden ge houden hebben 64.000 omge bracht. Dat is f 15.000 meer dan vorig jaar. lidmaatschap van een zg. „vrije kerk" onverenigbaar is met het lid maatschap van het GMV". Aangezien de heer Groen lid was van een buiten het /er'oand staande vrijgemaakte gereformeerde kerk schreef hij aan het bestuur „met diep leedwezen" een afscheidsbrief. Op achttienjarige leeftijd trad de heer Groen in dienst van de lakfa briek Molyn, eerst als rekening-cou- rant boekhouder. Hij klom op tot di recteur (m 1935), welke functie hij nog steeds met grote toewijding ver vulde. Voorts was hij nog directeur van de Antilliaanse verffabriek op Curasao en de Aruoaanse verffabriek op Aruba. Hij was president-commissaris van de Industriële en agrarische export maatschappij en van de Drijfriemen- fabriek T. H. Haagen, beide te Rot terdam en commissaris van de Pre mier Drukinktchemie te 's-Graven- zande, de Chemische industrie poly- plastic en F. Neef en Zoon, beiden te Rotterdam. Ook nad hij grote verdiensten op internationaal organisatorisch (verf- gebied. Hij bekleede in de loop der jaren tientallen functies, zowel in Ne derland als daarbuiten. De heer Groen was officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt dinsdag middag om drie uur op de algemene begraafDiaats Crooswijk (Rotterdam). (Van onze kerkredactie) SAINT LOUIS „Sleutel '73"113 is de naam van een evangeli satieactie, die gestart is door vijf tig vooraanstaande kerkelijke fi guren in de Verenigde Staten. Deze actie wil van 1973 een bij zonder evangelisatiejaar maken, Het is de bedoeling, dat iedere kerk, groep of organisatie die mee doet, haar eigen actie gaat voeren, „Sleutel '73" blijft het stimulerend en coördinerend orgaan op de achter grond, dat middelen zoekt, contacten legt, informatie uitwisselt en een nationale publiciteitscampagne voert. De vijftig vertegenwoordigen 34 pro testantse kerken. Het is voor het eerst, dat zo'n breed spectrum van Amerikaanse kerken Voor een der gelijke nationale actie samenwerkt. De Methodistenkerk is er bij, de drie grote lutherse kerken, de Amerikaan se en de zuidelijke baptistenconven- c tie, maar ook kleine groepen als de^ mennonieten, quakers en pinkster- groepen. et Hdoel van Sleutel '73 is „ieder mens in Noord-Amerika voller en krachtiger te confronteren met het evangelie van Jezus Christus". De leiding heeft de Missouri-lutheraan dr. Theodore A. Raedeke. DEN HAAG Het moderamen I van de hervormde synode spreekt in I een brief aan de leden van de Twee- de Kamer zijn voldoening uit over het wetsontwerp tot herziening van I het echtscheidingsrecht. Het moderamen spreekt van een aanzienlijke verbetering en is er ver heugd over, dat in het wetsontwerp in ruime mate gebruik is gemaakt van het rapport van de herVormdi synodale commissie voor de herzie ning van het echtscheidingsrecht. I Enkele aantekeningen van deze j commissie bij het wetsontwerp eeeft het moderamen aan de Kamerleder, door. Zo blijft de hervormde com missie van mening, dat het niet ge wenst is, dat de rechter zich bij echt scheidingszaken inlaat met d« schuldvraag. Het is de rechter im mers niet mogelijk deze te beoorde len. Daarom stelt de commissie voor. wetsartikel 152 te schrappen. Wat betreft de scheiding van tafel en bed handhaaft de commissie haar mening, dat de wetstermijn van vijl jaar dient te worden teruggebracht tot twee jaar. Ten slotte acht de com missie het wenselijk, dat het ministe rie van justitie eens in de vijf jaar verslag uitbrengt, hoe de wet in d( praktijk werkt. De apostel Paulus: leraar èn herder. Het moet een belevenis zijn geweest naar zijn preken te luisteren, als men aanneemt, dat hij preekte zoals hij schreef. Niet altijd even gemakkelijkmaar geldt ook vandaag niet, dat een goede preek een volledige concentratie eist? En aan de andere kant: bij de wérkelijke Woordverkondiging wordt de mens op zodanige wijze aangesproken, dat hij als van- zef' geboeid blijft luisteren en alles om hem heen vergeetZó moet Paulus hebben gepreekt. Maar hij deed ook zo het een en ander in de gemeente. Hij schrijft zelf in de eerste brief aan de gemeente van Thessalonica, dat hij de mensen hoofd voor hoofd heeft vermaand. En dat alles bij zijn dagelijks werk als tentenmaker! Hoofd voor hoofd vermaand: hij kende de leden van de gemeente stuk voor stuk. Hij wist, dat de één zonder omwegen tot de orde moest wor den geroepen, dat de ander vóór alles troost nodig had. Paulus ken de de inhoud van het woord "gemeente-opbouw". Zij begint bij de vermaning, hoofd voor hoofd. Waarbij wij zullen moeten bedenken, dat het woord vermaning een heel wat ruimere betekenis heeft dan het uitsluitend wijzen op verkeerde dingen. De vraag i's: laten wij ons vermanen of accepteren wij niet, dat iemand zich met ons be moeit, zeker niet als wij te horen krijgen, dat wij ons moeten beke ren? W e lezen vandaagExodus 34 vers 18 tot 3i We lezen morgen: Exodus 35 vers 20 tot 29. ROTTERDAM De heer P. Groen, directeur van de Ko ninklijke Lak-, Vernis- en Verf fabriek Molyn en Co te Rotter dam, is donderdag plotseling overleden. Hij werd 67 jaar. Dinsdag jl. nog, zo vernamen wij, had de heer Groen voor de Rotary- club Rotterdam-Noord, waarvan hij lid was, een lezing gehouden over de Antillen, een gebied dat hem zeer in teresseerde. De heer Groen was tevens mede oprichter en oud-voorzitter van het Gereformeerd Maatschappelijk Ver bond (GMV), de vakorganisatie voor vrijgemaakt-gereformeerden. Ook had hij een belangrijk aandeel in de oprichting van het Gereformeerd so ciaal- en economisch verband, de werkgeversorganisatie. Ook in de Geref. kei ken (vrijg.) heeft hij een vooraanstaande plaats ingenomen. Zo heeft hij onder meer deel uitgemaakt van de generale sy node van Groningen (1946). Nog maar twee weken geleden heeft hij, zoals gemeld, „gedwongen afscheid genomen" van het GMV, waarvan hij ook ere-voorzitter was. Het bestuur had bepaald dat „het I VRAAG: Een hoogbejaarde dame ls al veel jaren door de diaconie on derhouden. Zij bezit geen andere fa milie dan neven en nichten. Een oud-diaken en een familielid hebben nu een door haar te tekenen stuk opgemaakt, waarin zij verklaart haar nalatenschap na aftrek van dé begrafeniskosten (enkele duizenden guldens) aan de kerk te schenken. Is dit rechtsgeldig zonder hulp van een notaris? ANTWOORD: Daar dit een test- meniaire beschikking is of een schenking, is notariële hulp onmis- VRAAG: Ik ben op zoek naar woonruimte. Daar ik geen huur- machtiging en geen geld heb, zoek ik naar een huisje onder de huur waarde (ƒ70). Je maakt daarbij ont zettend gekke dingen mee, wat be treft sleutel geld. overnemingskosten van ƒ750 terwijl er niets over te nemen is, of een enorm hoog bedrag voor een oud bankstel, brommer e.d. Wat zijn de rechten en plichten van huurder en verhuurder? Welke in stanties houden zich hiermee bezig? ANTWOORD: In gemeenten, waar prijsbeheersing inzake de huur geldt, is het vragen van sleutelgeld en het bedingen van verkapte voor delen aan banden gelegd. U kunt zich m dergelijke gevallen tot de huuradviescommissie ter plaatse melden. De nieuwe huurvoorschrif- ten zijn zeer uitgebreid in de dag bladen bekendgemaakt. Bij de boek- hande! kunt u een exemplaar van de huurwet bestellen. Daar staan alle bepa"ingen in. Vraag: De eigenaar van een ver huurd huis heeft van de huurder een briefkaart toegestuurd gekregen, gericht aan de eigenaar maar met het adres van de huurder, waarin het waterleidingsbedrijf meedeelt, dat de closetstortbak lek is en her steld of vervangen moet worden. Wie draagt de kosten? Antwoord: Een kleine of dage lijkse reparatie aan de stortbak be taalt de huurder. Een grote reparatie of vervanging, meestal veroorzaakt door ouderdom betaalt de verhuur der. Iets anders is het wanneer de stortbak door moedwil of verwaarlo zing van de huurder onbruikbaar wordt. (Van onze kerkredactie) SYRACUSE (VS) Frank C. Lau bach, de Amerikaanse zendeling aan wie misschien wel honderd miljoen mensen te danken hebben, dat zij kunnen lezen en schrijven, is overleden. Hij is 85 jaar geworden. Laubachs gevecht tegen het analfa betisme begon toen hij als zendel ine werkte onder de Moros, een moslim- stam op Mindanao (Philippijnen). Hij ontwikkelde een geheel nieuwe methode, om analfabeten lezen en schrijven te leren en kreeg duizen den aandachtige leerlingen. Maar in 1929 dreigde geldgebrek in rijn kerk een eind te maken aan hel programma, dat hij had opgezet, tot dat een Moro-sultan afkondigde, dat iedereen die kon lezen, iemand an ders moest leren lezen of anders ge dood zou worden. F. C. LAUBACH komt de eigen doelstelling in gevaar. Wij moeten ervoor waken, aldus de heer Scheps, dat we niet met hen, die tegen verslaving ageren, om één tafel komen te zitten tot het bespreken- van maatregelen, waarbij dan een glaasje wordt geconsumeerd! Tegenovei' al deze verschimselen stelde spr. de aloude beginselen van de onthouding en beriep hij zich op de geschriften der voortrekkers. De drankbestrijding heeft helaas in ons land nog een duidelijke taak en plaats en spr. riep allen op, zich dat bewust te zijn en de strijd onge sluierd te blijven voeren het volk ten baat. Vanmiddag refereerde dit P. H. Es- ser uit Haarlem over „Bloedproef of ademtest?", waarna ds. P. N. Kruys- wijk eveneens uit Haarlem een op wekkend slotwoord sprak. EDINBURGH De classes van de Kerk van Schotland zullen zich de komende maanden moeten uitspreken over een voorstel, om de status van de Westminster Geloofsbelijdenis in hun kerk te veranderen. De raad voor de leer, die met dit voorstel is gekomen, lc druk op, dat het haar bedoeling- niet is. om de theologische oositie van de Schotse kerk vager te maken, inte gendeel. Op het ogenblik is het zo, dat pre dikanten en ouderlingen de belijdenis moeten ondertekenen, maar hun is vrijheid van opvatting gelaten in zul ke leerpunten, die niet het wezenlijke van het geloof betreffen. Dat laatste is voor veel uitleg vat baar en daarom meent de raad, dat er een soort, nieuw formulier moet komen, waarin staat wat funda menteel is. DEN HAAG Het evange lisch politiek beraad, dat dit na jaar onder auspiciën van de Raad van Kerken te Driebergen zou worden gehouden, is uitge steld. De tijd van voorbereiding bleek te kort, om de eerste ronde, zoals de bedoeling was, op 23 en 24 september te houden. Deze bijeenkomst is ver schoven naar de data, die voor de tweede ronde bedoeld waren: 21 en 22 december. De tweede ronde zal nu waarschijnlijk in het voorjaar van 1971 worden gehouden. Het idee voor het beraad is afkom stig van dr. J. A. H. .J S Bruins Slot, hoofdredacteur van Trouw, die no vember vorig jaar in een hoofdartikel om een soort politiek pastoi'aal conci lie vroeg. Hij constateerde een duide lijke behoefte aan een open gesprek over wat christendom voor politiek betekent. „Daar willen veel meer mensen aan meedoen, dan in de ge kanaliseerde organisaties mogelijk is", aldus dr. Bruins Slot. Het gereformeerd evangelisatiecen- tr'um te Baarn en het Oecumenisch Actiecentrum te Driebergen namen de organisatie op zich. Doel: de rela tie tussen evangelie en politiek in de concrete situatie te onderzoeken, de christenen bewust te maken van hun politieke verantwoordelijkheid en prioriteiten en middelen aan te wij zen voor het politiek handelen van christenen. De werkcommissie heeft ontdekt meer tijd nodig te hebben dan eerst was gedacht, voor' het ordenen van de te behandelen stof, waarover een aantal werkgroepen pre-adviezen moet uitbrengen. In die werkgroepen zitten drukbezette mensen als dr. Bruins Slot, prof. dr. C. Patijn, prof. dr. J. Verkuyl, dr. H. de Lange en d^s. D. de Lange. Bij het OAC wordt gerekend op 100 tot 150 deelnemers. Om die te berei ken zullen vijfhonderd uitnodigingen worden verstuurd naar leidinggeven de kringen in de kerkelijke wereld, naar mensen, die actief zijn in KVP, ARP en CHU alsmede naar christe nen binnen PvdA, VVD, D'66 en PPR. Uit SGP en GPV worden geen deel nemers verwacht. Het is niet de bedoeling, tijdens de beide bijeenkomsten binnen het ka der van de reeds genoemde doelstel ling ook de landelijke partij-politieke samenstelling dwingend ter discussie te stellen of een hoogst gewenst pro gram op te stellen, omdat de deelne mers en hun directe omgeving niet zonder meer gebonden zijn aan even tuele conclusies van het evangelisch politiek beraad. Spanning OostWest dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE AFWASMIDDEL Dat was Laubach te drastisch, maar wel br'acht deze sultan hem op de leus, die in de hele wereld ingang zou vinden Each one teach one": ieder die lezen en schrijven heeft ge leerd, moet zijn kennis aan minstens één andere overdragen. Laubachs methode werd zo'n suc ces. dat van alle kanten van de we reld al spoedig verzoeken om hulp kwamen. Laubach heeft gewerkt met zendingsorganisaties en regeringen in 103 landen. In 312 talen hielp hij woord-lettergr'eep-kaarten opzetten, die nu nog gebruikt worden. (Van onze kerkredactie) HOLLAND (VS) De Synode van de Reformed Church in Amerika heeft een voorstel verworpen, om in de kerk twee provincies in te stellen. Het voorstel was een poging, om de spanningen die er in deze 300.000 i zielen tellende kerk van Nederlandse l afkomst zün weg te nemen. De Reformed Church is de oudste kerk van Amerika, gesticht toen New York nog een Nederlandse kolonie was. Naast de groep gemeenten rond New York kwam er in de vorige eeuw een tweede groep bij als gevolg van een nieuwe stroom immigranten uit Nederland, die zich in de Mid- VVest vestigden in staten als Michigan (Grand Rapids), Iowa en Illinois. Deze westelijke groep neemt in veel opzichten een conservatiever stand- pnut in dan de oostelijke. Het voorstel hield in, dat oost en I west in bepaalde controversiële zaken, j zoals de vrouw in het ambt of samen - I werking met andere kerken, een 1 beslissing zouden kunnen nemen. Overigens droeg de synode haar moderamen wel op, om studie te maken van mogelijkheden tot regio nalisatie en volgend jaar met voor stellen te komen. Voorzichtig zette de synode een eerste stap op weg naar de vrouw in het ambt. Een voorstel werd aan genomen, dat nu nog goedgekeurd moet worden door de classes en door de synode van volgend jaar. Dit voor stel wil de classes het recht geven, om bepaalde gemeenten in hun ressort toe te staan vrouwelijke ouderlingen of diakenen te kiezen. De erkenning van de twee regio's werkt krachtens traditie ook door in i de verkiezing van het moderamen. Na dr. Norman Vincent Peale uit New York werd nu prof. Lester Kuy- per uit Holland (Mich.) president, i Vice-president werd ds. Christian H. 1 Walvoord uit New Paltz (New York). Van een onzer medewerkers DEN HAAG Wy hebben er niets tegen, dat er organisaties zyn, die zich met de strijd tegen de drugs bezighouden. Wy wen sen hen alle goeds. Maar wy pas sen ervoor, dat ons van hoger hand de verplichting wordt op gelegd, dat wy in plaats van een drankbestrijders- of onthouders organisatie nu zullen worden een organisatie tegen alcohol en an dere verdovende middelen. Dit militante geluid liet de nieuwe voorzitter van de gereformeerde ver eniging voor drankbestrijding, de heer W. C. F. Scheps, vanmorgen horen op de algemene vergadering van deze organisatie, die vandaag haar'zeventigjarig bestaan herdenkt. Dat de overheid ons dwingt met onze subsidie als stok achter de deur, vinden wij maar een kwalijke zaak. aldus de heer Scheps. De overheid nota bene, die door haar natte recep- j ties, waarop schier alleen mensen ko- I men die gemotoriseerd zijn, medever- I an t woordelijk is voor de schrikkelijke fevolgen van alcohol in het snelver- eer. De overheid, die ons werk in het I Hcht van haar gehele subsidiebestel maar povertjes steunt en die daarbij J allerlei eisen stelt van een bureau met een duur gesalarieerde top en die dan wel subsidiëren wil. aldus het bewijs leverend hoezeer de ambtena rij buiten het leven staat De over heid, die wij willen het maar heel duidelijk stellen onoirbare dwang op ons uitoefent en via het graag al les betuttelend Centraal Archief, dat het collecterooster vaststelt, ons laat weten, dat als wij niet naar haar pij pen willen dansen de vergunning voor de Blauwe-Weekcollecte in gevaar komt. Diezelfde overheid geeft wel aan de tbc-bestrijding en de militaire tehui zen toestemming tot collecteren, maar stelt onzie collecte disputqbel. Onze collecte waarmee wij allerlei nuttige zaken kunnen steunen, die dank zij liet boven reeds gekritiseerde subsi- W. C. F. SCHEPS betuttelarij diestelsel anders ongedaan moeten blijven. Voor deze gang van zaken passen wij. Wij willen geen standpuntverbre ding op bevel van hogerhand en zul len de soevereiniteit in eigen kring ondubbelzinnig handhaven, aldus een verbolgen heer Scheps. Onverbloemd De drankbestrijding heeft de wind niet mee, maar dat hadden Troelstr.i en Kuyper ook niet en toch bracht dat hen niet van hun idealen af. Er zijn meer dan veertigduizend alcoho listen bij de Nederlandse consultatie bureaus ingeschreven. Er is een toe nemend alcoholverbruik in ons land. Daarom blijft de strijd onverbloemd nodig. gaat men de drankbestrijdingsorga- nisaties bundelen in één lichaam van corporaties, die zich de strijd tegen verslaving ten doel stellen, dan

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2