RUST HEERST LANGS HET SUEZKANAAL Commentaren Twee leiders van Tupamaros gepakt Strijd gestaakt voor drie maanden Gegijzelde rechter en ontvoerders gedood Het Kwartet Wapenstilstand Vredesgesprek Plezierboot slaat om: zes doden TWEEDODEN BIJ BOTSING Koersen niet veel hoger Weer ontvoering in Uruguay m n] [s] (RITA) HET WEER Minder warm Bestand Eerlijk ISationaal park tussen Leiden en Den Haag Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 8 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „NAAR VREDE TUSSEN ONZE LANDEN' Minister Rogers Israëls premier mevrouw Meir zei in een commentaar: „Ik hoop dat de wapenstilstand voortdurend door de andere partijen in acht zal worden genomen tot er vrede tussen onze landen is gesloten. Zolang die er nog niet is zal Israël zich geen moeite sparen de ontwikkeling van de staat te bevorderen om aan alle omstandigheden het hoofd te bieden." TEL AVIV/KAIRO Sinds middernacht heerst ongewone rust langs het Suezkanaal. Op dat moment ging de wapenstilstand in die Israël en Egypte zyn overeengekomen. Voor minimaal drie maan den is de strijd gestaakt. Opluchting en uitgelatenheid be heersten Tel Aviv na het bekend worden van de wapenstilstand. Op de foto: Israëlische soldaten-, allen gewond geraakt tijdens gevechten aan het Suezkanaal, brengen een toast uit op het goede nieuws. THONON LS BAINS Op het meer van Geneve is gisteren de Fran se plezierboot Saint Odile vergaan, waardoor ten minste zes opvarenden zijn verdronken. et schip werd getroffen door een plotseling opgekomen zware storm, die golven van bijna drie meter hoog te teweegbracht en het schip tegen de rotsen verbrijzelde. Boten van de Zwitserse en Franse politie snelden te hulp en konden achttien opvarenden redden. De over ige zes bleken te zijn verdronken. Over het huiste aantal opvarenden bestond geruime tijd onzekerheid. Aan boord bevonden zich merendeels Franse vakantiegangers. In die tijd zal Gunnar Jarring. Oe Thants afgezant voor het Nabije Oos ten, de vredesbesprekingen tussen Is rael en de Arabische landen tot een goed einde proberen te brengen. Da tum en plaats van de onderhandelin gen staan nog niet vast. Een paar uren voor de wapenstil- standsovereenkomst van kracht werd, vochten Israëlische en Egyptische strijdkrachten nog in het zuidelijke deel van het Suezkanaal, waarbij ar tillerie werd gebruikt. Maar eer het middernacht was zwegen de vuur monden aan weerszijden van het ka naal. De Amerikaanse minister van buitenlandse zakan, Rogers, had een belangrijk succes geboekt... Plan Enkele weken geleden kwam Ro gers met zijn vredesplan dat voorziet in een staakt-het-vuren van tenmin ste negentig dagen, gevolgd door in directe besprekingen onder leiding van Darring. om zo, indien mogelijk tot directe onderhandelingen te ko men. Vrede zou moeten worden bereikt op basis van wederzijdse erkenning van de souvereiniteit en territoriale integriteit van Egypte, Jordanië en Israel. De wapenstilstand werd gister avond aangekondigd door zijn minis terie en kort daarna door achtereen volgens premier Golda Meir van Is rael en het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. Premier Meir noemde de wapen stilstand een belangrijke voorziening in het Amerikaanse vredesplan maar waarschuwde dat de weg naar de vrede nog langen moeilijk zal zijn. Haar minister van defensie, Mosje Dayan, zei: „Wij zijn op een punt aangekomen waarop alle bij het con flict betrokken partijen, Egypte, Is rael, de VS en de Sowjetunie, deze oorlog willen beëindigen." Volgens Dayan hebben zowel Israel als Egyp te belangrijke concessies gedaan. Zie ook elders in dit blad SINT MICHIELSGESTEL Bij een botsing van een personenauto met een autobus zijn gisteren twee inwoners van Veghel om het leven gekomen. De slachtoffers waren de bestuurder van de auto, F. T. H. M. van Berkel (34) en T. Verhoeven (8). In haar woonplaats Meerssen (Lim burg) kwam gistermiddag de kinder verzorgster Maria C.M. Driesen (20) om het leven. De bestuurster van een auto raakte bij een bocht de trottoir band en verloor de macht over het stuur. Ze schoot het trottoir op waar het meisje liep. Deze werd ongeveer 25 meter meegesleurd en vervolgens door de auto tegen een winkelpui ge drukt. Reactie Wallstreet: geworden dat gypte en Israel beslo ten hadden tot ;een staakt-het-vuu- ren gingen de koersen op de Ne- wyorkse effectenbeurs gisteren om hoog. Het Dow Jones gemiddelde steeg zes punten. De omzet was met 9.7 miljoen aandelen de grootste van Toch viel vol gens ingewijden de reactie van de beurs op het nieuws over het Nabije Oosten tegen. Ze zei den dat er slechts sprake was van een vermindering van de besluite loosheid die de beurs deze week heeft bekenmerkt. Ze Waren het erover eens dat een soortgelijk bericht uit Zuidoost-Azie voor een veel krachti ger ko ersherstel zou hebben gezorgd. De verbetering werd enigszins te gengewerkt door het bericht dat het indexcijfer voor de groothandelspri- jzen in de VS in juli is gestegen, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de strijd tegen de inflatie nog niet is gewonnen. Regering onderzoekt arrestatie Papoea's DEN HAAG De regering stelt een onderzoek in naar de juistheid van berichten omtrent de arrestatie door de Indonesische autoriteiten van enkele Papoea's, onder wie oud-gou verneur E Bonay en F Kiriho. Dr. Witteveen, minister van buiten landse zaken ad interim deelde giste ren de Tweede Kamer mee dat als de berichten kloppen het hier waar schijnlijk geen recente gebeurtenissen betreft. Protestmars tegen komst Soeharto AMSTERDAM Het Comité „Soe harto ongewenst" heeft besloten dins dagavond 1 september een demon stratieve optocht door Amsterdam te houden uit protest tegen het bezoek van president Soeharto aan ons land. De demonstratie, die om half acht op het Beursplein begint, zal worden be sloten met een protestbijeenkomst in de oude RAI. cadeau vaar het aanbrengen var nieuwe abonnee I 4 I Gezellig opblaasbeesi in opvallende I I kleuren. Leuk voor uw kleuters Wie nu de bon invult kan kiezen uit deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: MONTEVIDEO De Tupamaros-guerrillabeweging in Uruguay, die in de afgelopen tien dagen vier mensen heeft ontvoerd, is giste ren twee belangrijke leiders kwijtgeraakt. Ze werden gearresteerd na een kort vuurgevecht, toen een agent een van hen herkende, het zijn Raul Sendix, die in 1963 de Tupamaros stichtte en nog steeds als de stuwende kracht van deze beweging wordt beschouwd en Raul Bidegain Greissig, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de ontvoeringen van de rechter Peyra Manelli, de Braziliaanse consul Go- maides en de Amerikaan Mitrione. De arrestatie volgde enkele uren nadat leden van de Tupamaros, die zich voordeden als agenten, een twee de Amerikaan ontvoerden. Dat was Claude Fly, die als bodemkundige is verbonden aan het ministerie van landbouw. Een woordvoerder van de guerril la's deelde later ee dat ook Fly. even als de andere Amerikaan en de Bra ziliaan, zal worden geliquideerd als niet alle gevangengenomen leden van Tupamaros zo'n 150 zullen wor den vrijgelaten. Inmiddels heeft de politie, na de arrestatie van Sendix en Greissig, veertien leden van de Tupamaros achter slot en grendel weten te zet ten. I p I Knots opblaasballen„voor zwembad of 1 I strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Betaalt per nkwartaal Omaand plaats Ik kies cadeautje nr.. r~| Snelle zwemvliezen. Doen het even 1 3 goed in Castricum als aan de Costa L—J Brava. aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden De Amerikaanse landbouwattaché Claude Fly (65), die volgens de ambassade van de VS in Uruguay gisteren door Tupamaros-leden is ontvoerd. KI lie ontmoeting is hel he in van een afscheid. JAPANS Zouden we niet hier bovenop kun nen eten hier knnnen de mieren ons niet zien? Zoo cd maan 9 augustus zon op 5.13, onder 20.17; maan op 13.21. onder 22.06; 10 aug. EK. Hone Water Hoog water: 9 augustus: Rot terdam le getij 8.58, 2e getij 21.01; Scheveningen 6.46-19.00; Vlissingen 5.53-18.12; Willemstad 9.39-21.59. Vandaag in ZO: Zettie Leeuwenburgh sprak met de sociaal-psychiater dr. J. F. Caljé over het druggebruik. Ook vindt men daar de visie van ds. H. J. Teutscher. Rolf Hoekstra vervolgt zijn te- gerserie onder de kop: zij „ba len" van discipline die afstompt. ■X- Mevrouw E. C. van Ameyden van Duym-Ohl gaf onze redacteur Bob Mantiri toestemming een aantal dagboeknotities over haar leven in lapanse internerings kampen te publiceren. Phé Wijnbeek bespreekt dr. P. H. van Gorkums doorlichting van brieven aan de NCRV: Televisie bezorgde menigeen een kater. Mens. durf te leven: Revalidatie- arts W. J. Verkaden bemoedigt zijn hartpatiënten. Verveling is het onderwerp in de Kanttekening van dr. E. Die mer. Dr. C. Rijnsdorp schrijft over het boek „Het Narrenfeest", waar in Harvey Cox aanspoort tot meer feest in de stad van de Plastics in opmars is een bij drage van Paul van Langstraat. Voorts: „Duitse satelliet moet het noorderlicht ontraadselen" en ..Sterren vallen rondom 11 augus tus". DE BILT Een storing met onweersbuiten trekt langzaam naar Duitsland weg. De meeste regen werd vanmorgen in het noorden gemeten, plaatselijk in Friesland bijna 40 mm. Een rug van hogedrug komt met opklaringen via Engeland naderbij. Morgen zal het over wegend droog blijven met nu en dan zon. De temperatuur is op een niveau van ongeveer 20 gra den gekomen. De komende week zal wat wisselvalliger en minder warm verlopen dan deze week. Vooruitzichten voor' maandag: overgang naar koeler en wissel vallig weer. In cijfers: aantal uren zon: 2 tot 8, min. temp. omstreeks nor maal, max. temp. van 0 tot 4 gra den onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar), dalend. SAN RAFAEL Een poging om drie gevangenen te bevrijden, is gisteren in San Rafael (Californië) op een bloedbal uitgelopen. Het drietal was uit de ge vangenis naar de rechtszaal gebracht. Tijdens de behandeling van hun zaak sprong een jongeman op de tribune overeind met een vuurwapen en staven dynamiet in de handen. Nadat ze van hun boeien waren bevrijd, dwongen de jongeman en de ge vangenen de rechter, de officier van justitie en drie vrouwelijke juryleden in auto te stappen. De politie richtte, ondanks de gijzelaars, wegversperringen op. Toen het viertal er een probeerde te rammen, openden agenten het vuur waarbij de rechter, twee gevangenen cn de onbekende helper om het leven kwamen. Foto's: een jurylid bedreigd (boven) en de overval zeil' (onder). A AN het Suezkanaal zwijgt nu het geschut: sinds gisteravond geldt er een bestand van wapenstilstand tussen Egypte en Israël. Amerika heeft reeds aan beide adressen loven de woorden gesproken. Daartoe kan men reden aanwezig achten. In een schietgrage samen leving betekenen gestrekte wapens al een verdienste. Bovendien, wie delen in waardering mogen daarin een aan sporing zien om elkaar ook in andere opzichten te vinden. Op dat laatste gaat het dan nu aan komen. Want dit bestand is slechts een begin en een voorwaarde. Een effenen van de weg naar elkaar, zo zou men het kunnen noemen. Of een terugdringen van de sentimenten, naar de mate waarin deze de overhand hadden. Wellicht ook een blikopener voor de werkelijkheid. Het bestand is nog maar een begin, maar een hoopgevend. In een conflict toch behoort andere taal te worden gesproken dan die der wapens. De diplomatie gaat nu het geweld ver vangen. Diplomaten heten vinding rijke lieden te zijn; dat is in hun be roepskeuze als het ware inbegrepen* Op vindingrijkheid gaat het nu aan komen. De wereld ziet toe. want de onrust aan haar bakermat heeft reeds te lang geduurd. Soms leek er al te worden geschud aan haar eigen be staan en voortbestaan. Ook in dit conflict gaat het, in kleiner en gro ter verband, om leven-en-laten-leven. Partijen die bereid zijn het zó te zierf móeten er wel uitkomen. TN veel partijprogramma's wordt uit gesproken: de uitgaven van de overheid zullen sneller moeten stij gen omdat er zoveel algemene voor zieningen nodig zijn. De moeilijkheid is echter, dat bij het voortdurend aanwezige gevaar van inflatie dc gewenste stijging van de overheidsuitgaven onverantwoord kan zijn. En bij een doorzettende inflatie is niemand gebaat, hoe nuttig die al gemene voorzieningen ook zijn. We hebben hier te maken met het lastige probleem van dc naaste toe komst. Meer dan ooit zal men in de politiek de kunst van het verantwoord kiezen meester moeten zijn. Volgend voorjaar worden dc verkie zingen voor de Tweede Kamer ge houden. Het is eerlijk, dat de kiezers wordt verteld waar ze aan toe zijn. Vaak zijn beloften niet waar ge maakt. KAMERLID SCHOLTEN: DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Schollen (c.h.) heeft aan de regering gevraagd of he« mogelijk is het geoied tussen Den Haag en Lei den in één nationaal park in te bren gen. Volgens net Kamerlid gaat het hier om een gebied dat zowel uit een oog punt vin natuurschoon als milieu hygiëne voor dit deel van de Rand stad Holland bijzonder belangrijk is. Misschien kan dit gebied op deze ma nier dienstbaar worden gemaakt aan de openluchtrecreatie. Mr. Scnolten noem' hel van parti- culiere zi de ontvouwde initiatief om j tot één nationaal park te komen van zo groot belans dat eei onderzoek gewenst is De Britse premier. Edward Heath, die een verwoed zeiler is, heeft gisteren met zijn jacht Morning Cloud tijdens een race een aanvaring gehad. Beide schepen liepen lichte averij op. Heath had volgens waarne mers duidelijk voorrang. i=bu i&juuju/n^ INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD HEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1