schaak SALZBURG EN BREGENZ JUBILEREN OP ZEGEL P u Ut m H - r j Bruckner ideaal Predikantsgezin wat eigen leven gunnen dialoog LUCHTIG ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 V.'hK*. SVW f N.'I - Als je in het volle toeristen- seizoen door de stad Salzburg tracht te lopen, wordt de cul tuursfeer, die in deze stad ruim voorhanden is, wegge drongen door drommen in de Getreidegasse en andere trek pleisterplaatsen voortschuife- lende mensen van vele natio naliteiten. Je kunt nauwelijks aan de beurt komen bij het rijdend postkantoor, dat vóór het Festspielhaus de bijzonde re postzegels verkoopt, die wegens het vijftigjarig be staan van de Salzburger Fest- spiele uitkwamen. Er waren al in de vorige eeuw herhaaldelijk pogingen gedaan een jaarlijks festival in Salzburg van de grond te krijgen. Maar het bleef bij Incidentele manifestaties. Na de eerste wereldoorlog pakten vijf kunstenaars, onder wie Hugo von Hofmannsthal, Max Reinhardt •n Richard Straus de zaak flink Bi mfiMT*" E ;,si\rifu aan. Op 22 augustus 1920 beleefde men op het Domplein een opvoe ring van von Hofmannsthal "Jeder- mann" onder leiding van Reinhardt. En dat is de start van de Salzbur ger Fe8t8piele geworden. Was het aanvankelijk toneel en muziek, in de loop der jaren is het zwaartepunt van het festival toch naar de muzikale sektor verlegd, waarbij werken van Mozart een groot aandeel in het geheel kre gen. Sinds 1960 wordt gebruik gemaakt van het grote Festspielhaus. De gelegenheidszegel toont het em bleemvan de Festspiele. Het festival van Bregenz. de jaarlijkse culturele manifestatie van muziek, toneel en dans. meestal uitgevoerd op een groot vlot in het Bodenmeer. is pas 25 jaar oud. maar ook dit jubileum vieren de Oostenrijkse posterijen uitbundig mee met de uitgifte van een her denkingszegel. De afbeelding toont een scène uit „Der Zigeunerbaron" van Joh. Strauss. De speelruimte op het water, dio tot 40.000 m2 kan worden vergroot, biedt de 6000 toeschou- wers alle betovering,die open luchtvoorstellingen met gebrujkma- klng van geraffineerde decortech niek en van belichtingskunst maar bieden kunnen. De concerten en voorstellingen van binnen- en buitenlandse orkes ten en gezelschappen, kunnen op meer plaatsen in de stad in de openlucht en in zalen worden gegeven. Muzikale hoogtepunten zijn elk jaar de concerten van de Wiener Philharmónlker en opvoe ringen van Italiaanse opera's. Nog twee andere bijzondere ze gels van Oostenrijk vragen onze aandacht. In deze maand is het 125 jaar geleden dat Thomas Koschat (1845-1914) uit eenvoudige ouders te Vlktring bij Klagenfurt geboren werd. Koschat was een bekend lie- derencomponist en zanger. Toen men, in 1867 zijn stem ontdekte, werd hij lid van het hofkoor en later door Richard Wagner naar Bayreuth genodigd. Hij is het meest bekend als zanger en corrv ponist van het Karintische lied. Ko schat huwde vrij laat en nam af scheid uit de muziekwereld in 1912 met een perfekte uitvoering van zijn liederencyclus „Am Wörther- see". De laatste zegel is een recht- Correspondintie en oplossingen esp de heer H. J. J. Slevekoorde, Goudrelnelstreet 125, Den Heeg. Subtiliteiten Wij hebben eens het is al weer Jaren geleden enkele op lossende lezers gesproken die ons wilden aanpraten dat niets zo ge makkelijk Is als het vinden van de oplossingen van de opgaven in een dagblad. Schaakopgaven. wel te verstaan. Hun betoog luidde ongeveer als volgt: Om te beginnen bevat het pure feit dat een stelling als opga ve wordt aangeboden al een niet te versmaden- aanwijzing. Maar bo vendien wordt er in negen van de tien gevallen nog bij verteld wat er aan de hand Is: dat men moet win nen, of remise maken, een stuk moet winnen, of briljant mat zetten. En nog afgezien daarvan bevat de woordkeus als zodanig ook nog de nodige elementen welke als „aan wijzing" kunnen worden gebruikt, vooral als men enige ervaring met „cryptogrammen" heeft. Geheel onjuist is dit betoog niet, maar men moet toch bijzonder scherpzinnig zijn. wil men met deze aanwijzingen alleen tot de goede oplossingen komen. Men had trou wens kunnen voortgaan met: En als u als redacteur van deze ru briek in de warme zomertijd mede lijden met de oplossers krijgt, dan kan men de meeste stellingen zo van het diagram af oplossenl Ook hierin zit iets waars. De va kanties zowel als het warme weer houden maar aan. Maar de extra aanwijzingen zijn ditmaal moge lijk onder indruk van het voren staande of nogal subtiel of ex tra-schaars! Hieronder de oplossingen van de opga ven uit de rubriek van 1 augustus. (1) Saunders —Winter. Na 1. Th8 kon wit een fraai vuurwerkje ontsteken: 2 Tfxg6tl fxq6 3. De7t Df7 4. Txg61l Kxg6 5. Peg5t en zwart gaf het op. want de zwarte dame wordt met schaak gesla gen en de rest Is eenvoudig. (2) Lundln Smyslov. Jazeker, zwart had met 1. Tf2ii meteen de dame en daarmee de partij kunnen winnen. De zelfde mogelijkheid deed zich In 1906 voor In de partij Tsehlgorin Rubin stein te Lodz. Tsehlgorin Het toen die kans niet voorbijgaan P) Kotov Korttchmsr De zet 1.... jl P 1 A 1 1 1 m A di A Éj A a i 3 =7= 4 A! m W/ A 1 •i 3 6 C a 9 I I: A 2 V 4 1 A A A A m. A A a. b i g h Zwart aan zet meende dat hij r kon rullen en speelde eerst 1. Waarom was dit fout? Correspondentie aan de heer A. J. Ivena, Frankenslag 69, Den Haag. Suriname Het kampioenschap van Suri name is dit Jaar gewonnen door de onderwijzer Hugo Kemp. Deze. van huis uit een afwachtende speler, trad nu wat agressiever op en be machtigde de titel voor Ramcharan. die eveneens ongeslagen bleef. De sterke Waldring maakte enige slip pertjes. en Sanirsad. waarschijnlijk de sterkste speler van Suriname, kwam niet verder dan de zesde plaats. Sadiek. Adjiedj en Sheara- tan ontbraken nog. Langzaam maai zeker komen de moderne spelop vattingen ook in Suriname over. Uit het tornooi dit fragment: (1) Zwart 6. 8. 12. 13. 14. 17. 18. 23. 24, 30 Wit :16, 25, 26, 34. 35. 37, 38 39 42 43. Zwarts laatste zet, 1924. was niet de beste. Heel slim vervolgde wit nu met 16—11. 14—19 a); 11x22. 18x27 3732 en de buit was binnen. a) indien 17—22; 34—29, 24x44; 35x24. 6x17; 24—19. 13x24; 43—39.44x33, 38x9. Hoewel het lijkt of zwart meer spel overhoudt dan In de partij Is ook dit afspel voor hem verloren. Van de bekende problemist Joh. v.d. Boogaard uit Oss kunnen wij u <FPUBUkö&TER.RE1CH streekse propaganda voor het wan delen en bergklimmen. Deze laat ste sport is niet zo oud als me nigeen zou denken. Uit 1800 da teert de eerste beklimming van de Groszglockner. Vijf Jaar later werd te Londen de „Alpine Club" opge richt. In 1862 ontstond in Wenen de Oostenrijkse Alpenvereniging, die thans 200.000 leden telt. Op de zegel is een prachtig bergpanorama te zien. J J. M. KIGGEN twee eigen composities ter oplos sing aanbieden. In deze vakantie- tijd wellicht een welkome afwisse ling van het menu! (2) Zwart: 7. 15, 17. 18, 19, 23. 26. 29 Wit: 25. 3134. 35. 37, 38. 39. 42 (3) Zwart: 6. 7. 9. 10. 15. 16. 28. 29.31, 32.33. 37 Wit: 17. 20, 21, 22, 24, 26. 39, 40, 44. 45. 46, 47 Voor beide problemen geldt: wit speelt en wint. Oplossingen in een volgende rubriek Kort na elkaar verschenen bij Philips twee nieuwe grandioze Brucknerverklankingen door ons onvolprezen Concertgebouwor kest onder Bernard Haitink. Het zijn de weinig gespeelde tweede in c-klein (LY 802912) en de grootste, die de meester con cipieerde, te weten de achtste, eveneens in c-klein (cassette van twee platen 6700 020). Het is van belang deze opna meserie, die zo langzamerhand aardig compleet gaat worden (de derde, vierde, zevende en negen de. benevens als extra spe cialiteitde zogeheten „nulde", verschenen al eerder door het zelfde ensemble onder Haitink bij Philips) te vergelijken met de en kele jaren terug uitgekomen DGG-casette onder Jochum (die voor Philips de vijfde apart op nam). Opnametechnisch voldoen deze nieuwe platen aan de allerhoog ste eisen en wat dat betreft heb ben ze een belangrijk pluspunt. Verder is daar natuurlijk het om streden punt van het gebruik van welke „Urfassung". Jochum ge bruikt de versie, zoals bij het „Musikwissenschaftlicher Verlag" verschenen is onder redactie van prof. L. Nowak. Maar ook deze bevredigt toch après-tout niet overal, want er zijn in bepaalde symfonieën, waaronder bovenge noemde tweede, tal van onbegrij pelijke coupures, die in de des tijds door Robert Haas verzorgde editie niet waren toegepast. Haitink heeft nu voor beide werken de visie van Haas gevolgd, en wat dat betreft is er dus een zeer belangrijke vergelijkingsfac tor bijgekomen, die de Bruckner- liefhebber er zeker toe over zal halen, om Haitfnks versie aan te 8chafifen. ook als hij in het bezit van de DGG-cassette is. Zowel op de achterzijde van de hoes van de tweede als in het bijzonder verzorgde album, dat bij de achtste cassette is ge voegd. kan men zeer veel we tenswaardigs vinden in de artike len van Deryck Cooke. Over de vertolking van het Concertgebouworkest, zoals te verwachten met prachtige strij kers (sublieme alten), bijzonder sonoor hout. vaak haast een wat brutaal koper, dat zijn effect nooit mist. niets dan de grootste lof. Haitink overdrijft niet met ti- tardandi; het is allemaal van een bijzondere evenwichtigheid van opbouw en van klankafwerking: een vrijwel ideale Bruckner-bena- dering: gelijk in de vorige opna men. Terecht werden o.i. ook aan onderhavige opname (plus aan de ook onlangs verschenen Negende van Mahler) Edisons toegekend! Ds. L. Hartholt, geref. predi kant in Oostkapelle gaat in eigen gemeente en als consu lent veel met zieken om: „Een zieke mag verwachten dat hij zich voelt opgenomen in de ge meenschap der heiligen. Geen beklag, maar in de aandacht zijn van de huisgenoten des ge- ioofs Wanneer iemand in moeilijk heden éérst eens mocht reke nen op de beantwoording van de gewoon menselijke hunke ring naar een beetje gemeen schap, is er al veel gewonnen. De ambtsdrager dient te be moedigen vanuit het rijke woord van God. Beëindig het bezoek niet zonder gebed. Er is geen betere opleiding voor pre dikanten dan de praktijk van de eerste gemeente". „Voor vrouwen is er zeker een taak; niet in het ambt. dat weerspreekt de Schrift. Naar mijn mening functioneert het ambt aller gelovigen nog wel lerdege". „Heeft het predikantsgezin ook nog recht op een paar avonden in de week huiselijk even? Of komt dat gezin straks met de brokken te zitten omdat vader nooit thuis kon zijn? Niet zelden breken predikants kinderen later met alles; heeft de veeleisende gemeente schuld?" Een reeks klachten en wen sen- Mevrouw van V. te A. zag hoog tegen dominees op. Tot- aat ze ziek werd „Mijn man liet het de ouderling weten. Ik Kreeq geen bezoek in 't zleken- nuis. Ik verkeerde naar ziel en lichaam in grote nood. Verlang de naar een geestelijk gesprek. Moest drie maanden hulp heb ben, de kerk liet het erbij zit ten. De kinderen werden opge nomen bij buren en kennissen. Eenmaal kwam de predikant, die weer vluq weg was en een diaken stuurde me f 50,--. Ik heb er vijf ochtenden hulp voor gehad. God-danK ben ik weer oeter. Ik bid of Hij ons herders wil geven. Als de Baraks tekort schieten zullen er Debora's op staan." Een weduwnaar uit Zeeland klaaqt: „Al tien jaar ben ik al leen, maar nog nooit nodigden broeders of zusters me uit voor een gesprek of een gezellige avond. Wel wil men in bejaar dentehuizen de zondagsheili ging zover doorvoeren dat men -liet naar TV mag kijken; in de eenzaamheid van je kamertje word je teruggedrongen zonder eniq verzet. Men meent door zondagsheiliging in de hemel te komen en praat dat anderen -ian; Ik kan da» nergens in de bijbel vinden." Mevrouw S. ervaart na dertig jaar In een grote stad gewoond te hebben (ze is dooplid en heeft haar vier kinderen laten dopen) „tweemaal huisbezoek in dertig jaar, dat was noq na een doop- dienst. Laat wljkouderlingen hun taak beter verstaan. Doop niet als de ouders geen lidmaat zijn", adviseert zij. Mevrouw S. W. te Dordrecht verwacht (na vele jaren buiten net zondagse contact met de gemeente te staan) alleen maar wat echt contact „Dat hoeft geen uren te duren. De zieke hoeft geen meterslange ziekte verhalen af te steken: doch de pastor klage nie' „zo weinig te noren" als hij alleen het woord neeft en houdt". Mevrouw R. O. L. te Rotter dam verwacht dat ouderlingen de gezinnen peilen in hun gees telijk leven. „Mijn vader begon met een stukje uit de Bijbel, dan heb je ineens een aankno pingspunt. Net de laatste vijf minuten wat vragen. Laat de zieke niet alleen met zijn lijden, spreek over de leiding Gods als troost. Een vrouw peilt soms beter de omstandigheden in een gezin dan een man". Vragen aan predikanten, van mevrouw de G. te Dordrecht: „Er zijn dominees die zoveel stadhuiswoorden gebruiken dat de hoorders een ladder nodig hebben om er bij te kunnen, een kind moet het kunnen be grijpen. Jezus pieekte in gelij kenissen zodat de mensen het zouden verstaan Praat niet te iang over de ellende van de mens. wel over verlossing en «at dit verlossingswerk kostte." Mevrouw van de M. te Dor drecht: „Een kerkdienst Is geen zangvereniging. De preek is hoofdzaak. Een gebed kan te ang zijn. God weet wat we no dig hebben voor we beginnen. Het is niet nodig alle verzen van een lied voor te lezen, we kunnen allemaa' lezen; onnodig verlengen van de dienst vind ik Mevrouw I. in Dubbeldam pleit „voor een korte preek, met een vrolijke noot als de aandacht verslapt, veel geba ren. Laat dominee niet recht voor zich' uit kijken, maar ook links en rechts. Vooral kinderen «orden graag aangesproken". Een 83-jarige lezer uit Lisse: „Onze tijd is zo vol dat er wei nig plaats overblijft voor de olijde boodschap Men heeft .iefst een kort preekje, veel zin gen, zondags één dienst. Van daar wordt huisbezoek een sa menspraak tussen ouderlingen. Laat toch vooral de prediking zijn een bediening van de sleu telmacht, opdat wij de bood schap ter harte nemen en over denken. Sluit hoofd en hart voor dinqen van minder be- iang" CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 247 r" Oi De brief was op de grond gevallen. Newman, brandend nieuwsgierig om ee te weten wat de afloop zou wezen van het plan dat hij in de kast van zijn hé kantoortje had afgeluisterd, keek eerst voorzichtig rond, raapte toen de ge brief op, en las haastig het volgende: pe 'Gride! vn □Oi Ik heb Bray vanmorgen gesproken, en zoals u verzocht had overmorgen r»a voorgesteld om het huwelijk te voltrekken. Hij heeft er niets tegen, en zijn dochter is de dag onverschillig. Wij zullen samen gaan en u moet 'svo he morgens om zeven uur bij mij zijn. Ik behoef u niet te zeggen dat u op^' tijd dient te komen. Kom in die tijd niet meer bij het meisje. U hebt zich sedert enige tijd veel; meer vertoond dan u had moeten doen. Ze verlangt niet erg naar en ba het had gevaarlijk kunnen zijn. Bedwing uw jeugdige drift npg achten-j^g veertig uur, en laat haar aan haar vader over. 1 De Uwe, Ralph Nickleby.' hu M; bo lil Newman hoorde stappen, legde de brief weer op dezelfde plek, zat met|w; één stap 'weer op zijn stoel, en keek onnozel voor zich uit, alsof er nietsto' was gebeurd. Nadat Arthur de brief die hij op de grond zag liggen hadni; zoveel aandacht naar de muur tegenover hem staarde, dat de oude ech&Ei ongerust werd. 'Ziet u daar iets bijzonders, meneer Noggs?' vroeg Arthur, terwijl hijné trachtte de richting van Newmans ogen te volgen, w^at volslagen onmo-y gelijk was. - 'Een spinneweb,' antwoordde Newman. - 'Ois dat alles ?'- 'Neezei Newman, 'er hangt een vlieg in.' - 'Er zijn hier veel spinneweb- ben,' merkte Arthur op. - 'Bij ons ook,' hernam Newman, 'en vliegen ook.' Newman scheen zeer voldaan, dat hij zo'n stekelig antwoord had gegeven, en liet tot grote ellende van de zenuwachtige Arthur, zonder op houden zijn vingers knappen. Arthur kwam eindelijk met zijn briefje aan Ralph klaar, en gaf het de zonderlinge bode, met de woorden'Daar is het, meneer Noggs!' Newman knikte, zette zijn hoed op, en slofte naar de deur, toen Gride, wiens blijdschap geen grenzen kende hem wenkte om te blijven en met een glimlach die zijn hele gezicht deed rimpelen en zijn ogen bijna onzichtbaar maakte zei: 'Wilt u niet een klein slokje van het een of ander, zo maar eventjes'proeven?' Uit goede vriendschap had Newman geen druppel met Arthur willen drinken, maar om te zien waar de oude heen wilde, en hem zoveel te kwellen als hij kon nam hij het aanbod ogenblikkelijk aan. Arthur ging naar een kast, en nam van een plank met flessen en glazen beladen, eeri stoffige fles en twee bijzonder kleine glaasjes. r 'Dat hebt u nog nooit geproefd,' zei Arthur. 'Het is eau d'or, guldenwater, Denkt u eens in, de naam alleen al zou iemand verkwikken. Lieve hnucfi Het is haast zonde ervan te drinken.' Omdat de moed hem inderdaad scheen te ontzinken en hij zolang met de kurk talmde, nam Newman een glaasje op, en tikte daarmee enige malen tegen de fles als beleefde herinnering dat er nog niet ingeschonken was. Met een diepe zucht vulde Arthur de glaasjes, maar niet tot aan de rand. (WORDT VERVOLGD) De zomer verleidt ons tot het maken van een luchtige rubriek. Niettemin Is de manier waarop het onderhavige contract gerealiseerd kon worden, toch nog Wel het aankijken waard. Zuid opende nl. op de kaarten Sch: aas, heer, vrouw, harten: aas, boer, negen, vier, ruiten: vrouw, acht, zeven, zes en klaveren; aas en acht, met twee klaveren, een alleszins aanvechtbaar bod. Twee klaveren veronder stelt een zo sterke kaart, dat de vlag de lading In dit geval niet dekt. Wanneer noord met vier punten in ruiten slechts, twee ruiten biedt, eindigt men op drie of vier hoogte. 9 6 5 2 3 H B 10 8 3 6 5 3 Een hogere score ward geboekt door twee klaveren drie ruiten, wat resulteerde In zes ruiten. De sterke oo9t kan hieraan weinig veranderen. Weliswaar heeft hij aardig wat punten, maar toch te weinig om tegenspel te bieden. Immers na het eindbod, zes ruiten door noord te spelen, is een uitkomst In klaveren niet aantrekkelijk. Troef lijkt het minst riskant, maar hij koos schoppen. Hoe dan ook, troef aas wordt weggehaald en na één keer harten, voor de aas, en na de laatste troef bij oost en west te hebben ver wijderd, ziet de kaartverdellng er als volgt uit: #965 B 10 8 #653 B 10 8 7 4 B 10 H V 10 9 8 7 6 5 C H V A 5 - H B 10 7 2 V 9 4 H B 10 7 2 AH V B 9 4 87 A8 Corrttpondantl* aan da haar B. I. Nuys, Burg. Baumannlaan iMe, Rotterdam. Noord troeft nu een harten In, «peelt naar kleveren sas en troeft weer een harten In. Dan worden schoppen en aas en heer voor gezet, waarna de laatste harten wordt inge- troefd en zuid op de vrije schoppen negen van noord zijn verliezer In kleveren kan leggen Zuid moet overigens zijn hoge harten wel introeven om noord aan slag te brengen, Noord Is dus alleen troef aas kwijt en maakt zo zes ruiten. Niettemin heeft oost verzuimd dit contract down te laten gaan. Dat had hij kunnen doen via een betere uitkomst. Van zijn vijfkaart in klaveren had hij elke kaart kunnen uitkomen. Immers, zuid moet wel de aas voorzetten. Probeert zuid daarna om troef aas weg te; halen, dan komt oost weer aan slag om danf de downslag In klaveren te Incasseren. De uitkomst In klaveren ligt evenwel niet voor de hand. Oo9t veronderstelt gezien de bieding aas/vrouw bij zuid en koos daar door een minder riskante uitkomst. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. moker, 6. pekel. 11. sol. 12. aar. 14 gom, 16 ar, 18 anker. 20 Mr, 21. terras, 22. entree, 23. as, 24. es. 26. e.k., 27. ei, 28. olm, 30. alp, 32 arm. 34. om, 35. a.d., 37 eb. 38 af, 40. Eems, 41. renet, 42. ader, 43. re ,44. pa, 45. si, 47. al, 49. neo, 51. Dee, 53. nut, 56.ah, 58. me, 59. Ne. 61. do, 62. patina, 64. Madrid. 65. e.k. 66. kalis. 69. Se, 70 kin, 72. nek. 73. eng, 75. kreek. 76. kreen. Vert. 2. os. 3. korrel, 4. El, 5. taks, 7. eg, 8. koster, 9. Em, 10. patat, 12. An. 13 re, 15 treil, 17 res, 18 Ase, 19 rek, 20. mee, 25. sa, 26. e.p. 28. Ommen. 29. ma. 31 lente. 32. a.b. 33. madat. 34. oer, 36. dra. 37. els. 39. fel, 44. Po. 46. in, 48. kapel. 50. elisie, 51. de. 52 en. 54. Undlne. 55. model, 57. hak, 58. mak. 60. Ems, 61 dis. 63. klei. 67. An. 68. ik 70. kr. 71. Ne. 73. er, 74. ge INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL- OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: •en van f 10 en twee van 8. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. beperkend, 11: bijb. figuur, 12. vaarwel, 13. voorzetsel 14. stengel, 17. water in Utrecht, 18. oude lengtemaat, 19. dorpel, 21 muzieknoot, 22. steensoort, 23. huid, 25 gehoororgaan, 26. papegaai, 28 eerste boek van Mozes (afk.), 30. trechter waardoor het gemalen graar loopt. 31. vogelbek, 32. van elk evenveel (op recepten). 33. baan voo balspel, 35. achting, 37. soclété (afk.), 39. laan, 41. tru8tee (afk.), 43 ondervinding, 46. foei, 47. vierhandig dier, 49. zetel, 50. deel van hel oor. 51. oorlogsgod, 53. touw (Ind.), 54. kenner der letterkunde. Verticaal: 1. houten klepper, 2. nobel, 3. plaaggeest, 4. scheik. element 5.-klimop, 6. vis, 7. rondhout, 8. plaats in Gelderland. 9 Inwendig orgaan 10. water in België, 14. geest van de rijstcultuur, 15. vreemde titel, vreemde munt, 19. in die mate, 20. gezantschap, 22. een weinig scheel 24. drukte, 25. bid (Lat.), 26. zangstem. 27. bijb. figuur, 29. troefkaart 34. overval, 36. monster, 38. plaats In Duitsland, 39. verkeerd, 40. hijs werktuig, 42. vreemde, 44. vrucht, 45. ontvangbewijs, 46. Europeaan, 48 hoofddeksel, 50. bretonse zang, 52. salvo titulo (afk.), 53. t(JdelUk (afk.) Itlllllll !IIIIIIinilllII!lllllimilllll!IIIIIIII!l!!!l!l!lllllllia

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14