ERDRAG GEPARAFEERD t Rijk moet zuinig leven Commentaren Kairo ziet niets in controle-plan Het Kwartet CPN wil Suharto niet in Kamer Onderhandelingen tussen Gromiko en Scheel duurden elf dagen ~7* iK&2SSvF I Kritiek op Palestijns verzet Man steekt zijn vrouw dood Zaak Robert Kennedy opgeschort g Haast geen ruimte voor extra-uitgaven S IS S 19* 'ieiiwe Leidse Courant Vrijdag 7 augustus 1970 51ste jaargang I Directeur: F. Diemer I Hoofdredacteur: Dr. E.' Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieutyi oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grenzen in Europa aanraard Geen geweld legen elkaar AMSTERDAM De Tweede-Ka merfractie van de CPN heeft in een brief aan mr. Van Thiel, de voorzitter Vein de Tweede Kamer, meegedeeld gekant te zijn tegen een eventuele ontvangst van Soeharto door de Ka mer. Mocht dit toch gebeuren dan zal de CPN gebruik maken van haar parle mentaire rechten om haar mening kenbaar te maken over Soeharto en zijn regime. Waardering MOSKOU Rusland en West-Duitsland zijn het gisteravond eens geworden over de Jtekst van een verdrag om de betrekkingen te verbeteren. De ministers van buitenlandse ■zaken hebben vanmorgen de overeenkomst geparafeerd. Andrei Gromiko en Walter IScheel waren elf dagen geleden [hun onderhandelingen begonnen. De tekst van het verdrag is nog ■niet bekend gemaakt maar Scheel, die vanmiddag naar Bonn zou terugvliegen, zou bij zijn vertrek wel een verklaring afleggen. Waarschijnlijk nog komende week en I in elk geval in augustus zal het West- I duitse kabinet, dat morgen al in een Iedere hond is een groot blaffer voor de deur van zijn eigen huiè. ARABISCH (RITA) Nou ben ik écht liet zwarte schaap van de familie! «iÉW Vrij warm DE BILT De luchtdrukver- schillen in Europa zijn gering, waardoor de aanwezige warme en vochtige lucht stagneert. Vooral in West-Europa, en met name in Nederland, gaf deze situatie vrijdagmorgen aanlei ding tot mistvorming op vrij uitgebreide schaal. Afgezien hiervan zijn er en kele storingsgebieden aanwezig, die regen- en onweersbuien ver oorzaken, waarbij soms flinke neerslaghoeveelheden gemeten worden. Den Helder rapporteerde 14 mm en ook in Engeland en Bel gië kwamen dergelijke hoeveel heden voor. Een uitloper van een lagedrukgebied boven de Golf van Biscaje was hiervoor verantwoordelijk. Doordat de verplaatsing van dit druksys- teem slechts uiterst traag ver loopt, moet ook zaterdag op vrij waren, en enigszins drukkend weer gerekend worden met aan houdende buienkansen. Vooruitzichten voor zondag: perioden met zon, plaatselijk reg enen ongeveer normale tem peraturen. In cijfers gemiddeld over Ne derland voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. STRANDWEER De storingsgebieden blijven zwak, maar doen de kans op een verspreide bui aanhouden. Mor gen zonnige perioden. Matige zuidoosten wind, temperatuur 22 tot 24 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Iets onstabieler, maar overwegend zomers. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 8 augustus zon op 5.12, onder 20.18; maan op 12.04, onder 21.51; lOaug. EK. 11,,oo Water Hoog water: 8 augustus: Rot terdam le getij 8.26, 2e getij 20.24; Scheveningen 6.14-18.35; Vlissingen 5.20-17.34; Willemstad 9.05-21.21. spoedvergadering bijeenkomt, de overeenkomst ondertekenen. Deze was voorbereid door Gromiko en staatssecretaris Egon Bahr Brieven Aangenomen wordt dat in het ver drag staat dat beide landen afzien van georuik van geweld tegeij elkaar en de bestaande grenzen in Europa ook die van Polen en Oost-Duitsland aanvaarden. Verder zouden bege leidende brieven zijn opgenomen om aan de Kritiek in de Bondsrepubliek, dat de Westduitse belangen niet af doende '.ouden zijn beschermd, een einde te maken, „De Westduitse delegatie beschouwt hei verdrag als een belangrijke ge- I beurtenis, die zal bijdragen tot verze kering van de vrede in Europa", zei woordvoerder von Wechmar. „De overeenkomst is het beginpunt voor verdere samenwerking". Einde „Ik wil het belang van het akkoord niet kleineren, maar wij hebben geen bondgenootschap met de Sowjetuhie gesloten voegde von Wechmar eraan toe. Het verdrag zal echter wel een einde moeten maken aan de lange ja ren van grote koelheid en bittere kri tiek over en weer. e ware betekenis van de overeen komst kan alleen worden afgelezen van de ontwikkeling van de betrek- ■-.*& - kingen tussen beide landen van nu af aan, merkten Duitse zegslieden op. In een van de begeleidende brieven wordt de westelijke grote drie verze kerd dat net verdrag geen vredesver drag is en zo ook niet hun rechten als overwinnaars in de Tweede Wereld oorlog aantast om partij ter zien in eeti vredesverdrag. Ook zou Duitsland recht iip nereniging in beginsel wor den eritend. De netelige kwestie-Berlijn is niet ter sprake gekomen. Bonn staat op het standDunt dat de toekomst van die stad een zaak is die de grote vier aangaat LONDEN De voormalige Britse minister van buitenlandse zaken Ge orge Brown wordt in de adelstand verheven en lid van het Hogerhuis. Hij is hiertoe voorgedragen bij ko- ninginElizabeth door de scheidende Britse premier Harold Wilson. Zeven mensen, uit Assen on derweg naar een bruiloft in het Zeeuwse Oost-Souburg, zijn gis teren bij een aanrijding om het leven gekomen. Het gebeurde op de verkeersweg Roosendaal- Bergen op Zoom, waar de auto bij een inhaalmanoeuvre fron taal werd geraakt door een vrachtwagen. Op de foto de restanten van de personenauto. (Zie ook elders in dit blad) KAIRO Egypte heeft een officieus Amerikaans voorstel over richtlijnen voor controle op het bestand van de hand- gewe zen. Volgens het plan zouden Israël en Egypte zelf met ver kenningsvliegtuigen moeten wa ken over het staakt-het-vuren en de bevriezing van hun militaire opbouw aan het front. Verder zouden Amerikaanse en Russische spionage-schepen in de AMSTERDAM In een woning in Amsterdam-oost heeft zich vannacht een drama afgespeeld, dat het leven heeft gekost aan de 40-jarige Jenny Pielstecker. Zij werd met een aardappelmesje doodgestoken door haar tweede echt genoot, de 26-jarige A. T. de R. (zon- derberoep). Het echtpaar had vijf kin deren. De dader meldde zich vannacht bij de politie met de mededeling dat hij zijn vrouw had gedood. Het motief is niet bekend. De man kon nog niet worden verhoord omdat hij onder in vloed van verdovende middelen ver keerde. MONTEVIDEO De Uruguyaan- se regering heeft gisteren een bedrag uitgeloofd van bijna vijftienduizend gulden aan een ieder die inlichtingen kan verschaffen over de ontvoering van de twee diplomaten. De regering is niet van plan met de rebellenbeweging die zich voor de ontvoering aansprakelijk heeft ge steld te onderhandleen over mo gelijke vrijlating in ruil voor poli tieke gevangenen. Middellandse Zee en spionage-satel- lieten over het bestand moeten wa ken. Hoofdredacteur Heibel levert in Al Achram felle kritiek op de Pales tijnse verzetsorganisaties die het Ame rikaanse vredesinitiatief hebben af gewezen. „Bepaalde elementen van het Palestijnse verzet kunnen wel op een stapel kranteknipsels uit de wes telijke pers gaan zitten en denken dat zij daarmee op een bergtop staan vanwaar zij de loop der gebeurtenis sen kunnen bepalen, maar dat gaat niet op. De bewering dat het conflict er een is tussen Israël en de Palestij- nen, berust op een onkunde die grenst aan misdadigheid'. In Tripoli is de verrassende mede deling gedaan dat op de Arabische topconferentie het Amerikaanse vre desplan niet ter sprake is gekomen. Wat er dan besproken is, wilde de Jordaanse minister van buitenlandse zaken, die na de bijeenkomst als woordvoerder optrad, niet zeggen. Robert Kennedy jr. wordt naar de rechtzaal vergezeld door zijn moeder Ethel en zijn oom, sena tor Edward Kennedy. BARNSTABLE De kinder rechter in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft de klacht tegen de zestienjarige Ro bert Kennedy en zijn even oude neefje Robert Sargent Shriver voor een jaar opgeschort. De beide jongelui werden beschul digd van het in bezit hebben van ma rihuana. Tezamen met nog een vijftigtul an dere jongeren allen van zeer ge goede families de beide jongens zijn zonen van respectievelijk de ver moorde senator Robert F. Kennedy en de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Parijs R. Sargent Shri ver werden zij tijdens een razzia van de plaatselijke politie betrapt. Het proces werd gisteren achter ge sloten deuren behandeld. Robert Kennedy was vergezeld van senator Edward Kennedy, zijn oom en zijn moeder Ethel Kennedy. Als zich in de proeftijd geen moeilijkheden voor doen, wodt de klacht ingetrokken. FR WORDT op onze minister voor woningbouw nogal eens kritiek ge oefend. Kritiek, die niet altijd door deskundigheid blijkt te zijn ingegeven. Met te groter genoegen maken wij melding van de waardering voor de bewindsman waartoe de Nationale Woningraad (het algemene verbond van woningbouwverenigingen) in zijn jongste jaarverslag komt. Uiteengezet wordt daar, dat de minis ter zijn ambt moest aanvaarden in een situatie waarin eenzijdigheid in het beleid van zijn voorganger, hoe energiek dat beleid op zichzelf ook was, diende te worden gecorrigeerd. Daarnaast kwam de invloed van be paalde belemmerende factoren, als rentestand, kapitaalschaarste, geste gen bouwkosten, gebrek aan bouw gronden. Het deed afbreuk aan de dynamiek. Te verheugender is. dat minister Schut in staat bleek op een aantal punten een duidelijker visie te ont wikkelen. In het jaar verslag wordt hij de eerste bewindsman genoemd die bewezen heeft verband te zien tussen krotopruiming, stadssanering, vervan gende nieuwbouw en marktonderzoek. Zo bleek oog voor de onderlinge sa menhang van factoren die een aan de behoefte aangepaste woningvoorzie ning bepalen. Waardering dus, en van deskundige kant. We maken er graag melding van. Afgedaan? jyjET HAAR constatering van zelf moord acht de politie het onder zoek naar de dood van de Braziliaan se diplomaat afgesloten. Terecht, me nen wij. De plichten van de politie reikten niet verder. Zoals zij ook niet verder reiken in zovele vergelijkbare zaken. De politie zal op vele geval len van zelfmoord stuiten. Meestal zal het bij registratie kunnen blijven. Voor de menselijke samenleving als geheel ligt het natuurlijk anders. Daar blijft de zelfmoord als verschijnsel een zaak die ons allen aangaat. Het moge een eenzaam diplomaat betreffen in een ver, vreemd land, of wie ook. Want eenzaamheid is er, ook in onze overvolle wereld. Situaties waar iemand niet meer vermag uit te ko men. Muren die aan alle kanten om hoog rijzen. Troblemen, meestal over wegend van persoonlijke aard, waarin geen oplossing en waaruit geen be vrijding mogelijk lijkt. Dan neemt de wanhopige de vlucht, dan wijkt hü of zij. De gevallen worden spoedig als „af gesloten" beschouwd. Maar is het verschijnsel ooit als afgedaan te be schouwen? De „nooddruftigen" zijn onder ons. „Ontgaan" ze ons? MEUBEL DISCOUNT N.V. I4r.. LEIDEN 4- IN DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAL 150 flET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 Voorstellingen: 1030 (beh-ïo.)-12.30-1330-15.00-1630-1730uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) TcL: (010) 114287 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de komende ja ren zal er maar weinig geld beschik baar zijn voor nieuwe uitgaven door het Rijk. Tot deze conclusie zijn de financiële en economische specialis ten van de KVP, CHU en ARP in de Tweede Kamer gekomen. Enige maanden geleden hebben de experts op verzoek van hun fractie voorzitters het probleem bestudeerd, om te ontdekken hoe gering de bud gettaire ruimte is. Van het grotere bedrag dat het Rijk ontvangt, wordt direct 70 pro cent in beslag genomen door de autonome stijging van de rijksuitga ven. Dat is de stijging, die optreedt bij een ongewijzigd beleid. Bij een verbetering van het reële beschikbare inkomen per werknemer per jaar met 2 procent (en de op stellers van de cijfers achten dit het meest waarschijnlijk) zou 1972 vol gens een ruwe berekening 90 n\- joen gulden opleveren voor de extra uitgaven en 1975 biedt 160 miljoen gulden extra ruimte. Stijgt het reële beschikbare in komen per werknemer met 1 procent per jaar, dan zijn de cijfers gunsti ger: ruimte voor extra uitgaven in 1972 590 miljoen gulden en 1975 760 biljoen. Deze ruw berekende cij fers worden „haalbaar genoemd". Uitgegaan wordt van een stijging van de belastingdruk van ongeveer 0,33 procent per jaar. Er is bij de opstelling van cijfers geen rekening gehouden met de ex tra verhoging van de BTW die mi nister Witteveen heeft aangekondigd. Wel wordt gewaarschuwd voor het inflatiegevaar als gevolg van zo'n verhoging. Correctie De zogenaamd inflatiecorrectie (compensatie voor de geldontwaar ding) in de inkomstenbelasting wordt nog opgemerkt, zou jaarlijks 250 miljoen gulden opleveren. Ook is in de nota rekening gehou den met een ongewijzigd structureel begrotingstekort, hoewel in het jaar verslag van de Nederlandsche Bank wordt opgemerkt dat er aanleiding is om dit tekort te verminderen. Tijdens het laatste convent van de ARP waarschuwde drs. Goudzwaard naar aanleiding van deze nota voor de geringe ruimte in de begroting tn voor het toenemen van de inflatie en de stijging van de overheidsuit gaven. Bij een stijging van het be steedbare reële inkomen met drie procent per werknemer is dit gevaar zeer reëel. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit- Tl Gezellig opblaasbeest in opvallende puttelijk en de vakantie is snel om; A I kleuren. Leuk voor uw kleuters. Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwartaal Omaand plaats: Ik kies cadeautje nr. 1 Knots opbiaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! j Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Bxava. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1