Schoner rijden begint bij Esso La Courtine: een Franse kat in de zak gekocht MEER INSPRAAK BIJ RUIMTELIJK BELEID Vraag onze 'Schoon Rijdetfcode Doodsoorzaak Braziliaanse diplomaat vastgesteld <2b) Esso service gaat steeds verder Oirschotse hei is net ro goed Jongen raakte zoek in Oostenrijk Ontvoerders herhalen eis IKV: Salt van groot belang Kampeerders in Meerkerk krijgen proces verbaal VERRASSENDE ONTKNOPING DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 S 1» (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LA COURTINE Het ge mechaniseerde Nederlandse leger kan een oefenterrein als La Courtine niet meer gebruiken. De anderhalf miljoen gulden, die het ministerie van defensie heeft uitgetrokken voor de voortge zette training van het 16de en 17de pantserinfanteriebataljon twee weken elk en tezamen nog geen 2500 man is weg gegooid geld. Op 18 en IS augustus, als er een groep Kamerleden in La Courtine zal verblijven, kunnen de laatsten zich er persoonlijk van overtuigen dat men haast een kat in de zak heeft gekocht. Vooral de leden van de vaste Ka mercommissie voor defensie, die zo geporteerd zijn geweest voor dit Franse oefenterrein, zullen tot hun schrik ervaren dat de gebruiksmoge lijkheden pog beperkter zijn dan die van de veel dichterbij Nederland lig gende en daarom veel minder trans portkosten vergende Westduitse oefenterreinen Gesteld kan zelfs worden dat de Oirschotse hei bijna dezelfde oefeiimogelijkheden biedt als La Courtine, zij het dat de terreinge steldheid anders is. Een in een droge sloot gekantelde Centurion vormde gisteren een spec taculair bewijs dat een deel van hei duizend hectare grote oefenterrein to taal ongeschikt is voor rupsvoertui gen. De Fransen weten dit allang La Courtine, dat in minder gemecha niseerde tijden een dorado was voor oefenende infanteristen, gebruikten de Fransen uitsluitend als schietbaan, maar de Nederlandse autoriteiten sturen er rtog tanks en zware perso- neelsvoertuigcn heen. eraan toe, „is het verkrijgen van 3000 hectare grote oefenterreinen, waarop ze in bataljonsverband kunnen opere ren. Ik hoop inderdaad dat de minis ter van defensie erin zal slagen toch zo'n gebied op de kop tikken". De legerleiding in La Courtine laat officieel niets doorsohemeren over te leurstellende ervaringen op het oefenterrein. Zij toont zich loyaal door te verklaren dat de oefeningen, welke tot het einde van deze maand gehouden zullen worden, zeker zin hebben voor een beter begrip van commandovoering, voor het aftrainen van de infanterie en voor een doel matig sebruik van de verbindingen. Iedereen weet echter dat voor het beproeven van deze taken bepaald niet de noodzaak bestaat de lange en dure reis naar La Courtine te onder nemen. Honderden kilometers dichter bij huis. of op bepaalde militaire oefenterreinen in Nederland zelf. kunnen precies dezelfde resultaten worden bereikt. De sfeer bij de troep lijdt bepaald niet onder de dagelijks te constateren gebreken in La Courtine De Neder landse soldaat, op de Amerikaanse na de best betaalde militair van de NA- VO-landen, kan met z'r 204 gulden soldij per maand goed terecht in de vele café's, die het onmogelijke dro pje telt. En op een enkele uitzonde ring na" voelt hij zich bepaald niet gesneden door de Franse madames en patrons, die hem een biertje (85 ct.) tappen of een fles wijn 2.60) voor hem neerzetten. Geen excessen Prijsondrijvingen zijn in Frankrijk niet toegestaan", zei kolonel W. Brou wer. chef-staf van de 5de divisie en comma naant van de Nederlandse troepen in La Courtine „Enkele ge vallen, die mij gemeld zijn, heb ik persoonlijk onderzocht, maar ik ben niet tot de conclusie gekomen dat er van excessen sprake was Trouwens: de gendarmerie hier let er streng op dat niet wordt overvraagd. Alle ne- ringdoe.i len zijn gewaarschuwd dat hun zaan gesloten wordt, als ze hoge re prijzen rekenen dan is toegestaan". Ontslag ambassadeur VS in Brazilië WASHINGTON President Nixon heeft het ontslag aanvaard van de ambassadeur in Brazilië Burke El- brick. Vorig jaar september weTd de am bassadeur ontvoerd door guerrilla strijders in Rio de Janeiro en in ruil voor een groot aantal politieke gevan genen weer op vrije voeten gesteld. Onlangs heeft hij een serie oor-ope raties ondergaan. (Van onze correspondent ASSEN De achtjarige Philip Jan Gaaikema uit Rolde is op 22 juli zoekgeraakt in Oostenrijk, terwijl hij met zijn ouders en zijn elfjarige broertje Cato op de terugweg was van een kampeervakantie aan de Miltstattersee. Het gezin van de leraar P. T. Gaaikema verbleef enige tijd in Fusch aan de voet van de Grossglock- ner om te eten. Philip Jan speelde voor het vertrek nog wat in de om geving van de parkeerplaats, maar toen men verder wilde rijden, bleek de jongen verdwenen te zijn. Nadat zoeken geen resultaat opleverde, werd de politie ingeschakeld. Drie dagen lang werd het zoeken vergeefs voort gezet, ook in de snelstromende berg beek. die in de buurt van de parkeer plaats loopt. Daarna heeft het gezin de terugreis naar Nederland aanvaard. Men zoekt nu nog naar de inzittenden van een gebroken-witte Nederlandse Ford Taunus 17M, die even voor het zoek raken eveneens op de parkeerplaats heeft gestaan, in de hoop dat zij meer weten van wat er mogelijk ge beurd kan zijn. MON' TEVIDEO De ontvoerders van de Amerikaanse en de Brazi liaanse diplomaat in Uruguay hebben gisteren hun eis herhaald: alle poli tieke gevangenen in hef land vrij te laten, in ruil voor de ontvoerden. Zij zijn niet bereid tot een compro mis. Eerder had de Uruguyaanse re gering de eis afgewezen, en de poli tieke gevangenen „gewone misdadi gers" genoemd. Iedere avond komt deze tortelduif aanvliegen om in het kippenhok de nacht door te brengen. Op zichzelf niets bijzonders, ware het niet dat elke avond weer de stok al volledig bezet is door de kippen. Opschuiven is er niet bij, maar tegen een plaatsje op de rug van een kip is geen bezwaar. En de duif houdt lekker warme voeten. Adviesraad: Mening bevolking vragen het parlement worden goedgekeurd. Is ook dat gebeurd, dan geeft de mi nister op grond van het plan aanwij- I zingen aan de gemeenten, in hoever re zij de gemeentelijke bestemmir.gs- regelingen moeten bijwerken. Tegen de uitwerking dooi' de gemeente kan men dan weer bij de Kroon in beroep j gaan. Keuze DEN HAAG De regering zal zo spoedig mogelijk haar stand punt bekendmaken over het rap port van de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening, Een belangrijk kenmerk van deze gang van zaken is dat het pan open baar wordt in een fase waar nog een zekere keuzemogelijkheid bestaa. De Adviesraad hoopt hiermee te voorko men dat de bevolking het gevoel krijgt voor een voldongen feit te wor- waarbn wordt aangedrongen op 1 den gesteld. Thans brengt men ii plannen vaak in een zo vergevorderd meer inspraak van de bevolking 1 - - -- - over het ruimtelijk beleid. T raag Een ander bewijs voor de gebreken van het terrein waren de forse tijdo- verschrijdingen van de gisteren ge houden manoeuvres. Men kon niet opschieten; de snelheid van de op rakende rupsvoertuigen was vaak rrót hoger dan 2 km per uur, wat bij werkelijke gevechtshandelingen de totale uitschakeling van mensen en materieel zou hebben betekend. Een ritmeester: „Ik neem geen en kel risico ten aanzien van de mensen en de voertuigen, die aan me werden toevertrouwd. Als ik meer snelheid maak, weet ik zeker dat er brokken van komen. Het open terrein kan hier nauwelijks worden gebruikt door de vele. verradelijke oneffenheden. We zijn in feite aangewezen op de be staande wegen en pistes. Voor nach telijke oefeningen, die even noodza kelijk zijn als oefeningen bij daglicht, is praktisch geen enkel terrein ge schikt'.' Kostbaar Een andere ritmeester: „Ik mag me natuurlijk niet aan politieke uitspra ken wagen, maar als het waar is, dat La Courtine weer werd ingehuurd om als stijgbeugel te dienen voor het be machtigen van een veel groter Frans oefenterrein, meen ik toch dat het wel een erg kostbaar spierinkje is om een lang niet zekere kabeljauw te vangen". Brigade-generaal W. Brederode, commandant van de 13de pantserbri gade in Oirschot en op bezoek bij zijn oefenende troepen, bracht naar voren dat La Courtine „net genoeg" moge lijkheden biedt om op compagnies- en eskadronsniveau te oefenen. „Onze grote pijn", zo voegde hij ISota aan kerken DEN HAAG - Het interkerkelijk vredesberaad (IKV) heeft de kerken een nota aangeboden over de bete kenis van de onderhandelingen in Wenen tussen Rusland en de Verenig de Staten over de beperking van strategische wapens (de zg. Salt). Door deze nota. van de hand van prof.mr.B.V.A.Roling. hoopt het IKV, dat een initiatief als de Salt ruimere bekendheid krijgt. Het Weens overleg vormt volgens het IKV een kritieke faze in de geschiedenis van onze tijd, waarbij het gaat om een beslissende keuze. Als de beide parijen erin slagen een einde te maken aan hun wedijver op militair gebied, worden gunstiger kansen geboden voor een wereldom vattende wapenverminderering en in de eerste plaats voor niet-versprei- dingvan atoomwapens. Maar als de onderhandelingen mis lukken, leidt dat niet alleen tot een nieuwe ronde in de bewapeningswed loop, maar bovendien tot versterking van die politiek, die zich laat leiden door wapens en bewapening met alle gevaren; die daarin besloten liggen. Zolang de bewapeningswedloop niet tot staan wordt gebracht betekent, datgene wat men het handhaven van het bewapeningsevenwicht noemt, in feite een voortdurend streven naar bewapeningsoverwicht, aldus het IKV. De hervormde synode heeft beslo ten de nota toe te zenden aan alle kerkeraden en predikanten. Op ..witte camping Van een onzer verslaggevers MEERKERK Om half zes van ochtend hebben zeven rijkspolitie mannen alle kampeerders op de „wit te" camping van Wim van den Berg geverbaliseerd. Terwijl de „kabouter- boer" zijn koeien aan het melken was, haalden de politiemannen onder aanvoering van burgemeester A. Be rends df nog slapende kampeerders uit hun bed. De heer Van den Berg, die door een meisje op de hoogte gesteld werd, waarschuwde onmiddellijk enkele boeren uit het dorp. Toen deze op de camping arriveerden, stapten de bur gemeester en de politiemannen in de auto met de belofte „we komen van daag nog terug". Op de camping is men op nieuwe razzia's van de politie voorbereid. Een kleine vijftig boeren heeft zich soli dair verklaard met de plannen van de heer Van den Berg. Zij zullen zich eventueel met geweld tegen een ont ruiming verzetten. De heer Verlaan. Tweede-Kamerlid voor de Boerenpartij, is zich in alle vroegte van dc jongste ontwikkelin gen op de camping op de hoogte ko men stellen. Zoals wij gisteren meld den, heeft de heer Van den Berg de boomgaard achter zijn boerderij gra tis ter beschikking van kampeerders gesteld. Hij wil de strijd aanbinden tegen de geautoriseerde campings, die naar zijn mening schandalig hoge Prijzen berekenen. (Van i onzer verslaggevers) De beroemde dirigent Otto Klemper er, van origine Duitser en sinds de Tweede Wereldoor log Zwitser, heeft voor een nieuw vaderland gekozen en wel Israël. Hij ontving gisteren in Jeruzalem zijn immigratiebewijs. DEN HAAG De 34-jarige Braziliaanse diplomaat Paulo Dionisio de Vasconcelos blijkt zelfmoord te hebben gepleegd. Deze verrassende mededeling deed de politie gistermiddag. In de gestolde bloedlaag op de bo dem van de auto hadden recher cheurs bij een minutieus onder zoek een scheermesje gevonden. Deze bekendmaking was des te verrassender omdat, gezien de omstandigheden, al min of meer was aangenomen dat er een moord was gepleegd. Na de publikaties in de dagbladen had de politie tips gekregen. Alle getuigen, die de CD-wagen hadden zien rijden, hebben alleen de Bra ziliaan gezien. Twee dames van 61 er 34 jaar. die in een au'o on de Van Alkemadelaan reden, werden bij het kruispunt met de Pompscationswes rechts ingehaald door de Lancia, hoewel de bestuur der. evenals de dames, linksaf sloeg. Hij reed met grote snelheid. FIETSPAD Een andere automobilist heeft de diplomaat naast zijn auto op het fiet- pad aan de Pompstationsweg zien staan. Weer een andere getuige heeft de beslu-irder op de plaats van het drama zien stoppen en efen twintigja rige bromfietser zag de heer De Vas concelos ïaar rechts buigen in de richting «-an het dashboardkastje. Een twntigjarige jongen en zeven tienjarig meisje deden de ontdekking van wat nu zelfmoord biijkt te zijn, toen zij van hun fiets afstapten en een kijkje in de auto namen. Het verhoor van de getuigen is nog niet geheel afgesloten De genele middag en avond had de politie in de veronderstelling ver keerd dat het om een moord ging. Pas toen de Lancia voor de tweede keer zorgvuldig werd onderzocht, werd m de plas bloed het scheermes je gevonden. Eerder had de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust al geconstateerd dat de diplomaat was overleden aan bloedverlies, veroorzaakt door een acht centimeter diepe snee in de hals. Kennelijk had het slachtoffer eerst gepoogd zich de polsslagader door te snijden. Aan de linkerpols werden namelijk enige onbeduidende snij- wondjes geconstateerd. Uit gesprekken met mensen uit zijn directe omgeving bleek dat de heer De Vasconcelos de laatste drie weken zeer depressief was en persoonlijk in zeer moeilijke omstandigheden ver keerde. Welke wilde de politie niet meedelen. In de woning van de diplomaat aan de Zwanpnlaan werden scheermesjes van hetzelfde merk en soort aange troffen als het zelfmoordwapen. De politie neemt derhalve aan dat het om een ze'fmoord gaat. Gisteravond kwam de familie van het slachtoffer uit Brazilië over. De justitie heeft, gezien de uitslag van het onderzoek, het stoffelijk over schot vrijgegeven. (Zie ook „Uit de Haagse Hof geplukt") Minister Schut had om dit rappori gevraagd naai' aanleiding van een memorandum van hel Tweede-Ka- j merlid drs. Nypels (D'66). In veel gevallen wordt thans op ge meentelijk niveau beslist over projec ten, die dikwijls brede ruimtelijke implicaties kunnen hebben. De Raad j wil nu dat de regering een duidelijk j ruimtelijk beleid zal opstellen, gericht op het ontwikkelen van een samen- I hangende visie op de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van het land. Het accent moet dus worden verlegd van deelplanning naar lande- I lijke planning. plannen stadium in dc openbaarheid, dat cr geen tijd meer is voor effectieve spraak vanuit de samenleving. Herroepen Wettelijk Dit beleid zou moeten worden ver wezenlijkt langs een nieuwe wettelijk geregelde procedure die er volgens de Raad zo moet uitzien De regering moet na ambtelijke en interdepartementale voorbereiding j een „ontwerp projectplan" opstellen. 1 Dit bevat de hoofdlijnen van het plan. Het ontwerpbesluit wordt ver volgens gepubliceerd en aan inspraak van de samenleving onderworpen. De regering neemt kennis van de inge- j brachte meningen en beslist dan defi- nitief over de inhoud van het plan. i Hierin staan nog steeds alleen de 1 hoofdlijnen uitgestippeld. Het difinitieve pl3n moet daarna door j Den Haag is verbijsterd. De diplo maat Vasconcelos, tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade is dinsdagmiddag, stervend in zijn auto, geparkeerd langs een vrij druk begaande weg. gevonden. Hij heefl een snijwond aan de rechterzijde van de hals en is doodgebloed. •Onmiddellijk na de ontdekking draait het politieapparaat op volle toeren. De auto, met het slachtoffer erin, wordt naarhet politiebureau gebracht. Om acht uur reeds begint dr. Zel denrust. anatoom-patholoog het sec- tieonderzoek. De auto wordt in de politiegarage zorgvuldig onderzocht. Omstreeks zeven uur wordt de pers geroepen. En krijgt dit alles te horen. De politie werkt verder, de pers ook. Men zoekt naar kennissen, vrienden van de dode. Ze worden, door elke journalist weer anderen, gevonden. En ze vertellen allemaal hetzelfde: Vasconcelos was een op gewekt man, had een gelukkig hu welijk, was een vriendelijk mens. Om elf uur des avonds verschijnt de woordvoerder van de. politie voor de televisie: de sectie heeft uitgewe zen, dat het slachtoffer is overleden door bloedverlies. Het steek- of snij- wapenis nog niet gevonden. Er wordt niet gezegd, dat de wond met een vlijmscherp voorwerp moet zijn toegebracht. De wond veroor zaakt door een scheermesje of door een „steekwapen" is niet te vergelij ken. Dr. Zeldenrust. bekwaam als hij is, zal in zijn rapport toch onge twijfeld niet verzuimd hebben, de typische „scheermes-wond" te ver melden? De persconferentie van de politic- de volgende (woensdag)-ochtend le vert weinig nieuws op. Maar om twee uur des middags wordt de pers weer bijeengeroepen. De politie deelt mede: dat om een uur 's- nachts in de auto, bij een I vrbijjsicrd tweede inspectie, een scheermesje is gevonden. Van hetzelfde merk als die welke het slachtoffer in huis had. Dus kennelijk van hem. Ge sprekken in de loop van de morgen met de Braziliaanse ambassadeur en kennissen hebben aan het licht ge bracht, dat de gestorvene de laatste drie weken zeer depressief was. Hoe men aan het getal drie komt is enigszins raadselachtig, want de heer Vasconcelos was pas een week terug na een vakantie van drie we ken in Portugal. Verscheidene leden van de ambas sade kunnen nog niet aannemen dat Vasconcelos zelfmoord zou hebben gepleegd. Tot de laatste dag was hij een opgewekte collega. Wie over deze zaak nadenkt vraagt zich af waarom na de sectie het onderzoek van de wond. nog ge sproken is van een mogelijk „steek wapen"; waarom niet in de och tenduren de vondst van het scheer mesje bekend is gemaakt; wie eigen lijk de vrolijke opgewekte Vasconce los depressief hebben gevonden, zo depressief dat hij zijn auto op een verkeersweg parkeerde en zelfmoord pleegde! „Persoonlijke moeilijkheden" luidt de officiële verklaring. Welke, dat wil men niet zeggen. Het is begrijpelijk, dat de ellende van een mens niet haarfijn uit de doeken wordt gedaan, maar het was verstandiger geweest wanneer men althans een richting had aangege ven. Buitenstaanders weten alleen van een gelukkig huwelijk, waar zeer binnenkort de geboorte van het tweede kind wordt verwacht. Was er misschien financieel een te grote druk? Was er een politieke achter grond? De vader van de overledene is volksvertegenwoordiger in Brazi lië. Was er een andere duistere zaak waarin het slachtoffer betrokken was? Nu is de dode de dader. De enige, die verantwoordelijk is. Poli tieke of diplomatieke gevolgen be hoeven niet gevreesd te worden. De tragiek echter wordt daardoor niet minder. J-JET is niet aan ons, een oordeel uit te spreken over het gelijk van twee hoogleraren die naar aan leiding van het voorgenomen bezoek van president Soeharto van Indone sië een ernstig verschil van mening hebben. Het laatste woord zal nog niet gesproken zijn. Wel moeten we aannemen dat prof. Verkuyl de waarheid spreekt, als hij zegt prof. Werthelm (over wiens achtergrond we enkele dagen gele den iets schreven) herhaaldelijk te hebben verzekerd, dat zijn aanvan kelijke mening over een coup van een generaalsraad in Indonesië on juist was gebleken. Het verhaal over het bestaan van een dergelijke generaalsraad had prof. Verkuyl vernomen van een Indonesische delegatie die Neder land bezocht. Later is duidelijk ge worden. dat zij te maken had met communistische organisaties, die zelf een coup hadden georganiseerd en alvast sympathie wilden verwer ven. Uit de toelichting van prof. Verkuyl blijkt eens temeer, hoe gevaarlijk het is zonder meer geloof te hechten aan verhalen van mensen die men om politieke redenen zijn sympa thie schenkt.. Wat meer bedachtzaamheid kan voorkomen, dat men later zijn woor den moet inslikken. Opmerking ^LS president Nixon op de ver- kiezingstoer draait, wordt hij weer helemaal zichzelf. Dan laat hij zich tot een uitspraak verleiden die hij als president (en enkele jaren geleden nog lid van een bekende advoeatenfirma) niet had mogen doen. Zoals in de Manson-affaire. Een verdachte is nu eenmaal on schuldig tenzij het bewijs van het (cgendcel wordt geleverd. Dit laatste is nog niet gebeurt. Zelfs is vrij spraak wegens gebrek aan bewijs ondanks de waarschijnlijkheid van de gepleegde misdaad niet geheel uitgesloten; hoe onbevredi gend dit ook mag ziin. Dat Nixon niet zorgvuldig is ge weest. zullen veel Amerikanen hem niet kwalijk nemen. Vooral nu hij achteraf heeft gezegd het vanzelf sprekend te vinden dat een ver dachte onschuldig geacht moet wor den terwijl een proces nog aan de gang is. Niettemin blijft de opmerking van Nixon te betreuren, omdat hij er de zaak die hij wil dienen schade mee kan berokkenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5