Jeugdi Haal ®n bezem door de vele leeftijdgrenzen ■xidubrog A Eenzijdig prijsbeleid in inflatie-strijd Nederlandse soldaten weer in La Courtine bovenste beste onderzetters ..GRATIS A spaar alle 12 Plan van NVV voor beperking koopkracht "WE ZUN VEEL SNELLER Lijk gevluchte Duitser gevonden? Chrwerkgevers contra Witteveen Doel is betere voorzieningen Concurrentie in Britse luchtvaart V ietnam-toeslag voor vaart op Nabije Oosten Geen verbod tot inhalen voor vrachticagens DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 door Rolf Hoekstra "D OTTERDAM De jeugd is sneller volwassen, zegt de jeugd. Ze taat daarin niet alleen. Ook sociologen en psy chologen zijn van mening dat de jeugd van tegenwoordig vroeger „rijp" is, zoals dat heet. En daarom heeft de jeugd het heft in handen genomen en een actie op touw gezet om de bezem te ha len door het labyrint van de leeftijdsgrenzen. Een klein voor beeld, een van de vele, om duidelijk te maken dat deze verwoede schoonmaakactie geen overbodige luxe is. Van een gezin zijn beide ou- j ders bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Van de drie i kinderen, een meisje van 20, een meisje van 17 en een jongen van 15, regelt het oudste meisje alle zaken voor de familie, maar haar handtekening is niet rechts geldig want ze is minderjarig. Haar zusje van 17 is getrouwd en daardoor wèl meerderjarig. Hoewel het jongere zusje niets be grijpt van de rechtshandelingen, die na het overlijden van haar ouders moeten worden verricht, is het ten slotte haar handtekening die de door haar zusje getroffen regelingen geldig maakt. Een heel ander voorbeeld, dat vermoedelijk veel vaker zal voorko- jaar dat thuis woont met haar vader men, is dat van het meisje van 19 en twee jongere 'zusjes. Haar moeder is overleden en een van haar zusjes zorgt voor het huis houden. Ze kan echter helemaal niet met haar vader opschieten, die haar verboden heeft met haar vriend om 8.13 berl pvearott 2830 te gaan. Ze loopt van huis weg, maar wordt door de politie teruggehaald. De vader weigert haar toestemming te geven op kamers te wonen of te trouwen. Het meisje moet dus tot haar 21e verjaardag thuis blijven. Toestemming De jeugd is namelijk handelingson bekwaam tot haar 21e verjaardag. Tot die leeftijd kan hij of zij, behou dens een aantal uitzonderingen, al leen met toestemming van de ouders of voogd belangrijke beslissingen ne men. Maar dat is niet het enige, want het probleem van de leeftijdsgrenzen is nog veel ingewikkelder. De leeftijdsgrens voor strafrechte lijke vervolgbaarheid (12) verschilt van die van de dienstplicht (18 en 20), die op zijn beurt weer verschilt van dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE AFWASM/DDEL de kiesgerechtigde leeftijd (21), die weer verschilt van de leeftijd waarop men recht heeft gekozen te worden (passief kiesrecht 23 en 25). De leeftijdsgrens van de meerder jarigheid neemt hierin echter een centrale plaats in. Deze grens bepaalt vanaf welk moment men juridisch op zelf gekozen wijze aan het maat schappelijk leven kan deelnemen. Juist deze juridische grens markeert de scheidingslijn tussen volwassenen en onvolwassenen. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap vindt dat waan zin. Jongeren zijn biologisch vroeger rijp, zoeken op jongere leeftijd ero tisch of seksueel contact, hetgeen zich meer en meer afspeelt in een sfeer en omgeving die zich buiten de controle van de ouders bevindt. Jongeren heb ben vaak andere opvattingen over de vraag hoe ze hun leven moeten in richten, denken sneller volwassen en hebben over tal van problemen zo hun eigen al of niet doordachte me ning. Alleen al het feit dat ze door de maatschappij nog als onvolwassenen worden beschouwd, zou een verkla ring kunnen zijn voor de steeds hech tere jongerenmilieus met hun typisch eigen karakter. „In het algemeen is de jeugd jonger in staat verantwoor delijkheid te dragen", zegt de werk groep „leeftijdsgrenzen" van de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap.„Geef ze dan ook die verantwoordelijkheid". Koopavond ondanks protest kabouters EINDHOVEN Dolle Mina's, ka- bouters en winkelbedienden hebben gisteravond de Eindhovense raads vergadering trachten te verstoren, waarin beslist moest worden over een koopavond. Toen een van de protesterende da mes zich geroepen volede minder net te taal te gaan staan schreeuwen, werd zij op last van de burgemeester door de politie verwijderd, waarbij een vechtpartij ontstond met andere protesterenden. Er moesten vier ar restaties worden verricht, voor men de vergadering kon hervatten. Het voorstel tot het instellen van een wekelijkse koopavond werd aan genomen. ARNHEM Gisteren heeft een schipper van een plezierbootje bij Oosterbeek in de Rijn een lijk gevonden. De politie denkt, dait men te doen heeft met het stoffelijk overschot van de 20-jarige D. Z. uit Düsseldorf, die vorige week met nog twee andere Duitsers gearresteerd werd. Bij een ontvluchtingspoging dook Z. in de Rijn en verdronk. De twee andere gearresteerden hebben inmiddels bekend een in braak in Zandvoort te hebben ge pleegd. De politie vermoedt dat zy nog meer op hun kerfstok hebben. Kans Aan dit onderwerp heeft Act-if, een uitgave van de Prisma-lectuur- voorlichting, een nummer gewijd. Prof. dr. L. H. C. Hulsman schrijft hierin, dat door de snelle veranderin gen in onze maatschappij het uiterst gewenst is dat juist die krachten, die meer dan andere de geschiktheid be zitten in dat proces een rol te spelen, daartoe zo snel mogelijk de kans krijgen. Volgens hem lijkt de groep jeugdigen een meer dan evenredig aandeel van deze krachten op te le veren. Een verlaging van de meer der jarig- heidsgrens is naar zijn mening een uitnodiging tot volwassenheid aan de jeugdigen en een uitnodiging tot er kenning van die volwassenheid aan de ouderen. „Daarmee is het tevens een erkenning van de gelijkberechti ging van de jongerencultuur ten op zichte van die van de ouderen". ,3ovendien betekent het een ver schuiving van de machtsverhouding tussen ouderen en jongeren. Een machtsverschuiving die de jongeren meer kans geeft mede het gezicht te bepalen van de samenleving, waarin zij langer dan de ouderen zullen moeten leven. Een machtsverschui ving die bepaalde feitelijke belem meringen tot volwassenheid en de be leving daarvan uit de weg kan rui men". Wat betreft het voorstel tot verla ging van het actief kiesrecht stelt de werkgroep „leeftijdsgrenzen" van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, dat dit niet voor de verkiezingen van de Tweede Kamer op 26 mei 1971 kan worden gerealiseerd, omdat eerst de grondwet moet worden aangepast. Dit betekent dat de groep van 18- tot 21-jarigen pas over vijf jaar, name- T~\E jeugd, is zelfbewuster. Ze voelt zich vaak veel sneller vertrouwd met nieuwe ontwikkelingen dan ouderen en daarom wil ze ook wat haar leeftijd betreft geëmancipeerd worden. Dus weg met de leeftijdsgrenzen. lijk bij de kamerverkiezingen in 1975 haar stem kan doen gelden. „Wij vin den het een hachelijke zaak om een zo grote groep zolang politiek onmon dig te laten". Een dertigtal 'kabouters' en sympathisanten, onder wie veel buitenlanders, hebben vannacht om twaalf uur de Dam rond het Nationaal Monument schoonge veegd. Binnen een kwartier was het karwei geklaard en konden de slapenden zich rustig om draaien. Discussie Het complexe probleem van de verlaging of afschaffing van de leef tijdsgrenzen komt aan de orde op een congres, dat op 16 en 17 oktober in de Amsterdamse Koopmansbeurs aan het Damrak wordt gehouden. De Ne derlandse Jeugd Gemeenschap wil zoveel mogelijk mensen bij de dis cussie over de leeftijdsgrenzen be trekken. Iedereen kan gratis de zogenaamde discussiekrant „De bezem door de leeftijdsgrenzen" bestellen door een kaartje te sturen aan de Werkgroep Leeftijdsgrenzen, Henri Polaklaan 14 te Amsterdam. Voor meer exempla ren moet men een kwartje per stuk overmaken op postgiro 55126 tnv. de Nederlandse Jeugdgemeenschap te Amsterdam, onder vermelding van „discussie krant". „Pas na hun 25e jaar beginnen jon geren volledig mee te tellen. Vroeger, toen veranderingen in de samenle ving zich minder snel voordeden dan tegenwoordig, kon men zeggen dat ouderen door hun ervaring beter in staat waren te oordelen. Tegenwoor dig zijn het vaak juist de jongeren, die eerder vertrouwd raken met de nieuwe ontwikkelingen dan ouderen. Daarom moet er wat gebeuren aan de leeftijdsgrenzen in het Nederlandse recht", aldus de werkgroep. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LA COURTINE Opnieuw oefenen er Nederlandse soldaten in La Courtine. Op het in Cen traal Frankrijk gelegen Plateau de Millevaches ziet men grote hoeveelheden vaderlandse rups voertuigen, terwijl er ook een de tachement lichte vliegtuigen, o.a. helikopters, aanwezig is. 't Gaat om twee oefenperioden, elk van twee weken. Op 27 juli werd met de verplaatsing van de oefenende krijgsmachtsonderdelen begonnen, waarbij de manschappen per bus en hun voertuigen per trein werden ge transporteerd. Het 17de pantserinfanteriebataljon ïs op 19 augustus weer in Nederland terug. De tweede groep, het 16de pantserinfanteriebataljon, vertrekt op 10 augustus en sluit de oefeningen op 31 augustus af. Het 6.000 hectare grote militairc- oefenterrein van La Courtine is voor het Nederlandse leger altijd een be grip geweest. Van 1959 tot 1964 zijn er naar schatting zo'n 100.000 „Hollandse jongens" gelegerd geweest. Negen van hen zijn getrouwd met Franse meisjes uit de omgeving. Eén van hen heeft zich tot Fransman laten naturaliseren en woont thans in La Courtine. Begrip Voor het onaanzienlijke, slechts 1500 inwoners tellende dorpje waren de Nederlandse militairen jarenlang een begrip. Dat kwam mede door het feit. dat de Nederlanders meer te verteren hadden of althans meer verteerden dan de Fransen, de Duitsers, de Polen en de Russen, die het kamp sinds 1903 bevolkten. Misschien hebben de „Hollandse jongens" ook wat grotere magen dan de soldaten uit andere contreien. Die van La Courtine zijn nog steeds niet vergeten dat er in „de Nederlandse glorietijd" omeletten zo groot als wa genwielen in de eethuisjes werden verorberd. In sommige keukens wer den op één avond wel zo'n tweedui zend eieren kapot geslagen... Al zo'n twee generaties lang leeft heel La Courtine van het druk ge bruikte militaire kamp. Er zijn onge veer 50 bistrots of wel één op elke 30 dorpelingen, vrouwen en kinderen in begrepen. Vrijwel elke volwassen inwoner is ingeschakeld bij de fourage, de onder houdswerkzaamheden, de verkoop van souvenirs of het wat kleffe avondver maak. Elke boer in de omgeving heeft wel eens een forse vergoeding gehad voor schade aan zijn land, veroorzaakt door het gebruik van rupsvoertuigen. Minder Omdat de infanteristen, de „zand hazen", dit jaar ontbreken, komen er dit seizoen aanzienlijk minder Neder landse militairen in La Courtine dan vroeger het geval was. In totaal gaat 't om nog geen 3.000 man, de vaste kampstaf en het verzorgingsdetache ment inbegrepen. Voor de neringdoenden in het dorp is dit een moeilijk te verstouwen te leurstelling, die zich uit in een forse verhoging van de prijzen. Dit is al thans de klacht van Jan Soldaat, die zich overigens wel zal moeten realise ren dat men in een „kale" bar minder voor een consumptie betaalt dan in één waar animeermeisjes voor of ach ter de tapkast zijn geplaatst. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De werkge vers staan er bepaald niet om te springen dat de regering door middel van belastingheffing de conjunctuur probeert te beïn vloeden. Het Nederlands Christelijk Werk gevers Verbond, zei secretaris mr. G. C. van Dam gisteren, geeft er de voorkeur aan dat eerst het ge hele vraagstuk van de conjunc- tuurbeheersing wordt bestudeerd. DEN HAAG Het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond hoopt, dat het overleg met de vak centrales weer op gang kan komen. Dit werd verklaard naar aanleiding van een NW-plan, waarin de ge meenschapsvoorzieningen boven de stijging van de besteedbare lonen worden gesteld. De christelijke werkgevers noemde het NW-plan een verheugend symp toom en het NCW is bereid het plan onder ogen te zien. In het plan van het NW wordt voorgesteld door belastingverhogin gen en door hogere sociale premies de koopkracht, niet zoals het Planbureau voorstelt met 3 tot 3,5 procent, maar met 1 tot 2 procent, te laten stijgen. LONDEN De Britse regering heeft steun toegezegd aan het plan voor de oprichting van een onafhan kelijke luchtvaartmaatschappij in Engeland. Op de internationale routes zou de ze maatschappij concurreren met de British Overseas Airways Corporation (BOAC), terwijl op de binnenlandse diensten de maatschappij de British European Airways (BEA) weinig con currentie zal aandoen. De nieuwe onderneming zou wor den gebaseerd op de British United Airways, die fusiebesprekingen voert met Caledonian Airways, de op één na grootste onafhankelijke lucht- vaartmaatschappij in Engeland. Het NVV denkt aan hogere BTW- tarieven en wil de nu bestaande verhouding tussen de directe en indi recte belastingen handhaven. Een deel van de belastingverlaging (de zo genaamde inflatiecorrectie) moet ach terwege blijven. Het plan van het NW heeft be trekking op de komende kabinetspe riode van 1971 tot 1975. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De federatie van werknemersorganisaties in de zee vaart heeft de Nederlandse rederijen verzocht een gevarentoeslag toe te kennen bij de vaart op het Nabije Oosten. Volgens de federatie hebben de toenemende spanningen tussen de Arabische landen en Israel een situa tie doen ontstaan die vergelijkbaar is met die in Vietnam. De gevarentoeslag zou dan ook ge lijk kunnen zijn aan die voor het scheepvaartverkeer op Vietnam. In 1965 werd aan de schepelingen een toeslag toegekend van 100 procent in dien zij met hun schip havens in Vietnam zouden moeten aanlopen. De federatie verwacht dat de rede rijen niet voor september zullen rea geren op het door hen voorgestelde plan. Dat is de reden, waarom de uitla tingen die minister Witteveen van fi nanciën vorige week deed, prematuur worden geacht. Trouwens de minister moet zich over deze zaken uitlaten in het raam van het gehele beleid. De werkgevers delen de vrees van de minister, dat de produktiestijging eens moet vastlopen. Belangrijk is ook, dat de overheid ook zelf een bij drage levert in de strijd tegen de oververhitting van de conjunctuur door beperking van de uitgaven. Wensen Over het beleid voor 1971 heeft het NCW wel haar wensen. Het loonbe- leid en dat op het punt van de inves teringsbelasting mag voor 1971 niet worden herhaald. Tijdens een gesprek hnet de miifS- ter is dit duidelijk gesteld. Verder is ook duidelijk gemaakt, dat een eenzij dig accent bij de bestrijding van de inflatie op het prijsbeleid onjuist is. In De Werkgever van deze week (het blad van het NCW) doet secreta ris van Dam een felle aanval op het kabinet, dat „de lonen praktisch vrij laat, met een verbetering van het mi nimuminkomen er zelfs nog een schepje bovenop doet, en blijkbaar geen kans ziet de omvang van de overheidsuitgaven aan te passen aan de eisen van een anti-inflatoir be leid." Overigens wil men het prijsbeleid als wapen in de strijd tegen de infla tie niet verontachtzamen. Op zakelijke gronden doet men daarom zeker een beroep op de leden mee te werken aan de prijsbeheer- sing. Overigens is nu de mede verant woordelijkheid van de organisaties voor het prijsbeleid weggevallen. Loonindexering Over de door minister Witteveen aangekondigde mogelijke ingreep in de lonen liet het NCW zich niet di rect uit. Of dit nodig is, zal van de loop van de onderhandelingen over de cao's afhangen, was het com mentaar. Het NCW spreekt zich zeker niet uit voor een herhaling van de loonin dexering in de cao's (automatische loonstijging bij hogere kosten van le vensonderhoud) voor 1971. Die in dexering is een duidelijk probleem, dat opgelost moet worden als onder deel van een algeheel plan. Gistermiddag heeft in Alkmaar i brand gewoed in een treinstel, I dat op een zijspoor stond. De I brandweer had het vuur binnen een half uur geblust. De brand I ging gepaard met veel rookont wikkeling. DEN HAAG Er is geen redelijk argument aanwezig om het Instellen van een inhaalverbod voor vracht auto's gedurende de piekuren op drukke wegen te rechtvaardigen, meent minister Bakker. Hij ant woordt dit aan drie Tweede-Kamer leden van de KVP. Het aandeel van liet vrachtwagen- verkeer in de spituren is aanmer kelijk geringer dan in de tussenlig gende uren. Een inhaalverbod zou fi le's vrac.itauto's gaan vormen omdat het tempo van het vrachtverkeer dan wordt beoaald door de langzaamste auto. Een degelijk ingrijpende maatre gel lijkt dis. Bakker alleen dan ver antwoord, wanneer deze de veiligheid op de weg alsmede de capaciteit op de weg zodanig zou verhogen, dat de voordelen hiervan duidelijk uitgaan boven de nadplen van het economisch verlies da' het gevolg za' zijn van de toenemende reistijd van het vracht verkeer. En er zijn volgens de minis ter geen aanwijzingen in deze rich ting. COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES NIET MEER ZELF GIREREN Maand- en kwartaalabonnees krijgen een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. Een steeds meer toegepaste moderne methode. Wie giro heeft kan met deze kaart zonder kosten het abonnementsgeld naar ons bureau laten overschrijven. wie geen giro heeft kan met deze kaart aan het postkantoor betalen. Een deel van de kaart krijgt u dan als betaalbewijs terug. In plaats van aan het postkantoor kunt u met deze kaart ook aan het kantoor van de krant betalen. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien aan z'n bank af geven. Hebt u het abonnementsgeld reeds betaald en ontving u toch een accept girokaart? Wilt u deze dan als niet gezonden beschouwen? Uw betaling is wel geboekt, maar 't was niet mo gelijk de kaarten alsnog te verwij deren. Tenslotte verzoeken wij vriendelijk ln het vervolg eerst na ontvangst van de ac ceptgirokaart te betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7