Organisatie van ons leger moet worden aangepast Bezoek Soeharto zonder gesprek met oppositie Miss vraagt asiel Proces rond Artibus emotioneel verlopen ACTIECOMITÉ GEVORMD alles Wetsontwerp om verbrandingsmotor te bannen in VS Zeebodemschatten ten dienste van mensheid stellen Integratie van land-, lucht- en zeemacht Uit de Haagse hof geplukt Orkaan teistert kust van Texas Klein gebied in Mexico is radio-aetef 5 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 Miss Tsjechoslowakije 1969, de 21-jarige Kristina Hanzalovaheep- gisteren bij haar terugkeer van de Miss Universe 1970-verkiezing in New York, in Neurenberg politiek asiel gevraagd. Op de foto: de charmante Tsjechische nadat zij bij de Westduitse autoriteiten was geweest voor haar aanvraag. Haar vriend, die onlangs uit Tsjecho slowakije vluchtte, woont ook in Neurenberg. DEN HAAG Het staats bezoek dat president Soeharto op 1, 2 en 3 september aan Ne- derlad brengt met de minister van buitenlandse zaken Malik zal het karakter hebben van een werkbezoek, waarbij een ont moeting met vertegenwoordigers van de republiek Zuid-Molukken „beslist niet" in het programma staat vermeld. Dit zei gistermiddag een woordvoer der van de Indonesische ambassade. Bezoeken aan het Deltaproject en Philips liggen meer voor de hand. dan gesprekken met opponenten van de huidige Indonesische regering, al dus de woordvoerder. ewenst Ondertussen is in Amsterdam het actiecomité .Soeharto ongewenst" ge vormd, dat zich ten doel stelt te pro testeren tegen het staatsbezoek, met demonstratieve acties. Burgemeester Samkalden zal wor den gevraagd „de onderdrukker van het Indonesische volk" als „ongewen ste gast" te beschouwen. Een verdere intensivering van de economische uitplundering van Indo- Ongeu tiosemary Brown In uw blad las ik zaterdag de ru briek "In de Lange Groef". U be spreekt de LP met composities van Rosemary Brown die naar haar zeggen „in contact staat" met grote, reeds overleden meesters van Bach tot en met Debussy. Aan het eind schrijft u dat men met belangstelling naar ver dere publikaties rondom dit fenomeen kan uitzien. U vindt dus deze occulte praktijk wel interessant. Hoe kunt u dit nu rijmen met Leviticus 19:37 en 20:6, waarin God door Mozes Zijn volk waarschuwt tegen contact opnemen met de geesten van de doden. In Deu- teronomium 18:12 voegt God hier nog aan toe: ..Want ieder die deze dingen doet is den Here een gruwel" en ont hult dat het om deze gruwelen was, dat Hij de volken van Kanaan voor de Israëlieten wegdreef. Het schijnt dat mevrouw Brown voor u geen gruwel is, hoewel zij zich ook wendt tot de geesten van doden. Of zou God een uitzondering maken voor de geesten van muzikale doden? God houdt Zich aan Zijn Woord. Hij zal het zeker niet goedkeuren als wij deze LP met composities verkregen op een wijze die Hij een gruwel noemt, in onze huiskamers gaan afdraaien. UTRECHT Het kort geding, aangespannen door zeven stu denten van de Utrechtse kust- academie Artibus tegen het schoolbestuur, is gistermiddag in een voor het civiel recht zeld zaam emotionele sfeer verlopen. Na druk heen en weer gepraat en een overstelpende hoeveelheid ver dachtmakingen, besloot rechtbank president mr. V. van Dijk beide par tijen achter gesloten deuren tot een compromis te bewegen. Enig resultaat van het drie en een half uur durend beraad: de beslissing van mr. Van Djjk om vrijdag vonnis te wijzen. Het bestuur van Artibus bleek niets voor een compromis te voelen. MISDRAGEN Begin juni liet dit bestuur 22 stu denten weten dat zij na de vakantie niet meer op school hoeven terug te komen. Zij zouden zich tijdens de de- mocratiseringsacties hebben misdra gen. Mr. Kater, de raadsman van de studenten, die zich opwierpen als re presentanten van de overige vijftien, verweet het bestuur willekeur en het toepassen van een ongebruikelijke sanctie, zonder overleg met de docen ten. Mr. Runia. advocaat van het be stuur. oordeelde dat de „subversieve acties" van de studenten de reeds op gang gekomen onderhandelingen had den gefrustreerd." nesië door het Nederlandse bedrijfs leven, onder de huichelachtige naam „ontwikkelingshulp" wordt met het officieel ceremonieel voorbereid, al dus een gisteren uitgegeven verkla ring van het comité. Soeharto heeft zijn moordenaarsbe wind opgebouwd op de lijken van honderdduizenden vooruitstrevende Indonesiërs vooral communisten en andere nationalisten, zegt het mani fest. Als initiatiefnemers voor de ac ties worden ondermeer genoemd: II. Clerx. secretaris van de CPN-Am- sterdam, bestuursleden van de ANJV, de NVV jongerenorganisatie. ASVA, comité Indonesië, Ton Regtien en Jan Wolkers. WASHINGTON De democrati sche senator Gaylor Nelson heeft gis teren een wetsontwerp ingediend dat de Amerikaanse autoindustrie moet dwingen om binnen vier jaar een mo tor te ontwikkelen die de lucht niet, of in veel mindere mate vervuilt. De industrie zou de kosten van de ontwikkeling uit eigen middelen kun nen financieren door piet elk jaar met nieuwe modellen op de markt te komen, hetgeen een besparing zou betekenen van vijfeneenhalf m'ijard gulden. De stoommachine en de gas turbine geeft de Senator als bruik bare alternatieven aan. Moment tijdens een kindershow die dezer dagen in Parijs werd gehouden. Op de foto v.l.n.r. Pointer, een leren ensemble waarvan kraag en pijpen met bont zijn afgezet, Dobberman, een wollen jersey pakje, Schnautzer, een maxi-jas, Pinscher, een leren pakje met bijbehorende cap en Bar- bet, een jasje met opgestikte zakken uitgevoerd in zuiver wol. Het wegzenden van de studenten zag mr. Kater als de escalatie in een ontwikkeling, waarbij elke oppositie wordt doodgemaakt, terwijl de over grote meerderheid van de schoolbe volking, studenten en docenten, bij zonder progressief denkt. „Slechts twintig studenten zijn een meer con servatieve mening toegedaan", aldus de raadsman. Beschuldigingen over het uitdruk ken van een sigaar in Het gezicht van een student en falsificaties van het bestuursnotulenboek, over en weer, verhinderden een rustig verloop van het proces, dat vrijdag wordt voort gezet. GENEVE De VS hebben op een bijeenkomst van de VN-commissie voor een vreedzaam gebruik van de zeebodem een ontwerp-verdrag inge diend. Alle landen zouden volgens deze resolutie moeten afzien van ex ploitatie van de zeebodem beneden een diepte van tweehonderd meter onder het wateroppervlak, De rijkdommen van de zee worden verklaard tot erfdeel van de gehele mensheid. Alle inkomsten uit het in ternationaal zeebodemgebied verkre gen, zouden moeten worden afgestaan ter bevordering van de economische vooruitgang van de ontwikkelings landen, aldus het Amerikaanse voor stel. (Van onze militaire mede werker) In een vorig artikel hebben we geconstateerd dat het leger op twee manieren aan geld kan komen om tekortkomingen bij de strijdkrachten weg te wer ken. Dat kan door verminde ring van de legeruitgaven in de exploitatiesfeer en door vaststelling van een toereikend defensiebudget. In de exploitatiesfeer komen drie gebieden voor onderzoek. aanmerking Rotterdam Drs. H. Meiners Feuilleton Het feuilleton, dat thans in onze krant loopt, valt zozeer in de smaak van het publiek (tenminste voorzover ik het beoordelen kan), dat ik u zou willen verzoeken deze schrijver, Char les Dickens, nog wat aan het woord te laten. bijv. met zijn meest beroemde boek David Copperfield. Over dit werk schrijft Godfried Bo- mans de volgende aardige ontboeze ming: „Wat heb ik dat boek gelezen. Stuk gelezen heb ik het. altijd weer j opnieuw .eindeloos. In bed. in de trein, tijdens colleges. En als het versleten was kocht ik een nieuw exemplaar..." Als een glanzend lint lag de weg roorhem. Hij floot vrolijken vrij. Eindelijk was het zover. Vakantie. Nog een honderd kilometer en dan was hij eit In gedachten zag hij zich al lui zitten in de tuin van het „tweede huis". Het boerderijtje voor een krats gekocht en met eigen han den opgeknapt. Zijn vrouw en kin deren zaten er al twee weken. Dagen waarin hij zich manmoedig had opgeofferd om het brood te ver dienen. Het gezeur met altijd vuile kopjes en glazen, met bordjes die niet zo maar schoon wilden worden onder de stromende kraan; pannetjes die op de televisiereclame schoon vlo gen. maar bij hem een bruinige korstbodem hielden. Eten dat niet smaakte.... Pure ellende was het geweest. Hij sudderde in gedachten er wat over na. Gek eigenlijk, dat het alle maal zo lastig was geweest. Hij ging toch door voor een handige man. Een doe-het-zelver van de eerst, orde. Hij floot niet meer. Luisterde.... hoorde hij geen gek geluid? Er tik te iets... de motor- Behoedzaam reed hij verder tot hij een vluchtstrook zag. Manoeu vreerde de wagen opzij. De motor kap open- lets moest er fout zijn, maar wat? Aandachtig bekeek hij het inte rieur, controleerde met vakkennis de Sloop Botterdam L. G. Schipperus j vitale punten. Opeens zag hij het mankement. Het zou een hele klus worden. Enfin aanpakken maar. Hi.i kon zich redden! Hij haalde zijn geredschap te voorschijn en ging manmoedig aan de arbeid. Het was nog een heel karwei. Achter zich hoorde hij remmen sen auto schoof op de strook. Van achter het stuur keek een man naar hem. Om een of andere reden, hij wist zelf niet wat, vond hij dat niet prettig. Wat stug ging hij expres met zijn rug naar de nieuw-aangekomene staan en werkte verder. Hij hoorde een autoportier klappen en voetstappen. De man stond naast hem. Nou komt het, dacht, de werker, de stomme vraag van „pech gehad?" Hij kon daar duivels om worden, die pottekijkei's, die geen hand uitsta ken! Maar de man naast hem boog zich over de gereedschappenkist en be keek kennelijk de inhoud aandach tig. Wees op een tang en zei lang zaam: „Ken ik die effe gebrukken...? „Waarvoor?" „Nou faoder, da's nogal wiedes, zo'n slopie tref je ook niet ieder, dag... ik zie dat jij al aan de dyna mo bezig bent. laten we een die) maken, ik pik de accu...." Het eerste is dat van de orga nisatie. Bekend is dat de huidige ver ticale structuur vry kostbaar is. De zelfstandigheid van de drie krijgs machtdelen is zowel voor wat betreft de beleidsbepaling als de uitvoering tot op het hoogste niveau doorgetrok ken. Een dergelijke organisatie kan natuurlijk wel efficiënt werken, maar zij blijft kostbaar. Integratie lijkt daarom geboden, maar de zelfstandig heid op het gebied van de uitvoering moet worden gehandhaafd. Een tweede gebied is dat van de samenwerking in internationaal ver band. Het Warschau Pact mag tot voorbeeld zijn. De samenwerking bin nen het pact is zodanig dat men in staat is voor minder geld (dan de NAVO) meer gevechtskracht op de been te brengen. Natuurlijk wordt die samenwerking afgedwongen en dat ligt ons zeker niet. Maar zij mag wel een aansporing betekenen om te zoe ken naar betere vormen van coöpe ratie, bijv. op het gebied van mate- rieelontwikkeling en produktie, op- I leidingen en logistieke systemen. Internationaal Trouwens, willen wij verzekerd blijven van een adequate veiligheids inspanning, dan is een intensievere samenwerking in internationaal ver band onafwendbaar. Het probleem waarmee wij in toenemende mate te maken zullen krijgen, is dat van de stijgende kosten. Hoelang zullen wij nog in staat blijven nationaal een harmonische strijdmacht in stand te houden? Het is die kostenstijging die het vraagstuk van de internationale sa menwerking zo urgent maakt. In on derling overleg moet een taakverde ling tot stand komen en worden vast gesteld waar elk land het zwaarte punt van zijn inspanning op zal rich ten. Het derde gebied is dat van de pa raatheid. Voor wat betreft de land macht dreigt de omvang van de pa rate NAVO-bijdrage in het politiek verkeer een heilige koe te worden. De organisatie telt naast drie mobili sabele brigades, zes parate. Onder zocht kan worden welke mogelijkhe den er zijn, deze paraatheid wat meer aan te passen aan ontwikkelingen op internationaal politiek gebied. Dus in j tijden van spanning een hoge graad j van paraatheid; in tijden van ont- spanning een lage. Voonvaarden Maar een meer flexibel paraat- heidsbeleid is slechts mogelijk als aan twee voorwaarden wordt voldaan: een uitstekend mobilisatiesysteem en de politieke bereidheid om. indien nodig, de paraatheid op te voeren. Nu kan aan de eerste voorwaarde vrij gemakkelijk worden voldaan. Wij beschikken over een goed communi catiesysteem en de afstanden naar de opkomstcentra zijn betrekkelijk ge ring. Met de tweede voorwaarde is het minder eenvoudig gesteld. Het komt erop neer dat de bewindslieden van defensie grotere bevoegdheden moe ten krijgen om personeel onder de wapenen te roepen als internationaal de politieke toestand verslechtert. Hierbij mogen wij niet uit het oog verliezen dat een verhoging van de paraatheid deze toestand zelfstandig beïnvloedt en de tegenstander kan uitdagen tot nog verdergaande maat regelen. Maar dit nadeel moeten wtf plaat sen tegenover het voordeel van een geringere parate sterkte in tijden van ontspanning d.w.z. een vermindering van de uitgaven in de exploitaticsee- tor. Bovendien geeft een paraatheids- regeling als hiervoor bedoeld opening naar een verkorting van dc diensttijd of een vermindering van de jaarlich ting dienstplichtigen. De hier genoemde maatregelen zou den pas op langere termijn effect kunnen hebben. Dit impliceert dat de defensiehuishouding voor het weg werken van tekortkomingen op korte termijn vooral zal moeten putten uit een hoger defensie-budget. Hierover in een volgend artikel. CORPUS CHRISTI Een nieuwe drkaan, Celia genoemd en afkomstig uit de Golf van Mexico, heeft giste ren de kust van Texas geteisterd. De eerste berichten spreken over hon derden gewonden en grote schade in de toeristenplaats Corpus Christi. Celianaderde de stad met een snel heid van meer dan 230 kilometer per uur. Toen de orkaan over Corpus Christi was heengeraasd, zag de stad eruit of zij gebombardeerd was: da ken waren weggezogen, palmen ont worteld tn palen en antennes ge knakt en weggeslagen. Aan het strand bereikte het water een stand van drie meter boven normaal. MEXICO-STAD Het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat een klein gebied in Mexico radioactief is als gevolg van het neerstorten van een Amerikaanse raket. De kop van de raket werd zondag gevonden na een wekenlange speur tocht door Amerikaanse en Mexi- aanse specialisten. Het radioactief besmette gebeid, dat onbewoond is, beslaat een oppervlakte van ongeveer vijftig vierkante kilometer. Mexico heeft al een protest inge diend, waarop de VS de proeven met de raketten staakten en Mexico be loofden dat het niet meer zou voorko men. Gevaarlijk kat en muisspel KAAP KENNEDY Een Russisch vissersvaartuig en een Amerikaanse onderzeebootjager hebben gisteren ter hoogte van Kaap Kennedy kat en muis gespeeld. De een om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de lan cering van een Amerikaanse Posei- donraket vanaf de onderzeeëer James Madison, de ander om dit te verhin deren. Het was de eerste keer dat een ra ket van dit type met meervoudige atoomkop onder water werd gelan ceerd. De beide schepen draaiden ver vaarlijk rond elkaar. Over en weer werd driftig met seinlampen gewerkt. Bovendien slaagde de bemanning van de Calcetera, het Amerikaanse schip erin, de Russen te beletten stukken uit het water op te vissen die de raket beschermden tegen water lekkage in de lanceerbuis. De beman ning van de Laptew, de Rus, stond daartoe al klaar met enterhaken en netten, doch na een gevaarteken van de Calcetera draaide de Rus weg en verdween. Eenmaal kwam het Russische schip, uitgerust met een grote hoeveelheid electronica, zo dicht bij Je Ameri kaan. dat een aanvaring onvermijde lijk leek. De treiler kon echter tjuist op tijd afdraaien. Ook een ontwerp van Dessange, maar nu voor de niet lange mode. Een avondkapsel met kleine chignon, van achteren het haar licht opge bold en het geheel verlevendigd met warrige krullen. Een avondkapsel van Dessange, even eens voor de lange mode: het haar is glad naar boven gekamd, eindi gend in een kleine chignon op de kruin. Speelse lokjes in nek en op voorhoofd. Een kapsel behorend bij de nieuwe lange mode, ontworpen door de Pa- rijse couturier Jacques Dessange: kort haar. brede golven, scheiding opzij en in de hals in een punt ge knipt. BORDEAUX Gisteren is ten zuidoosten van Bordeaux een bos brand uitgebroken. Een gebied van 460 hectare is door het vuur. dat zich nog steeds uitbreidt, verwoest. Zondag hebben in het departement Gironde vijftig bosbranden gewoed, waarbij 400 hectare bos verloren is gegaan. Het Huis Dior heeft zich ook toegelegd op de details, die In elke mode zo be langrijk zijn. Deze winter wordt dat voor hem: een das uitgevoerd van een mate riaal dat duidelijk een tapisseriedessin vertoont. Verder een manchetknoop, die als een clip om de zijrand van de manchet sluit, en wollen wanten, die aan de palmkant in leer zijn uitgevoerd. Voor haar: een armband van goudkleurig metaal in grote druk bewerkte scha kels; oorknoppen die een goudkleurige ring hebben rond een als een spiegel blinkend metalen clip, en grote ringen in de vorm van slakkahuisjes. BESTUUR WIL GEEN COMPROMIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5