Groenoordhal te klein voor komende Leidato Feest voor jeugd Koudekerk Bewonderenswaardig spel van Piet v. Egmond Rechtbank behandelt corruptiepraktijken in Indonesië Kantoorhoudster PTT Valkenburg met pensioen huishoudshow Visserij nieuws Burgerlijke stand Affaire Bobby Moore krijgt een vervolg Radio-uitzending vanuit Katwijk op 14 augustus .HieUWt 1.B09E COURANT ■v" I':v DINSDAG 4 AUGUSTUS 191 Witte mutsen in Katwijkse kerk KATWIJK Katwijlkers, die in het bezit zijn van een Oud-Katwij'ks kostuum, kunnen morgenavond om 8 uur een „'kuiertje" gaan maken op de boulevard. Ze zullen daar vele andere Katwijkers in kostuum aan treffen en samen met hen om half negen naar de Oude Kerk gaan, waar een zangdienst in klederdracht wordt gehouden. De 'dienst 'gaat uit van de Ervange- lisatiecommissie in het kader van de zomer avondzang. Het genoot schap Oud-Katwijik werkt aan- de tweede zangdienst in klederdracht. De dienst, die vorige maand werd gehouden, bleek een 'groot suaves. Als de Katwijkers ook nu weer meewerken, zal het stoelengedeelte in de kerk worden bezet door de dragers van de zwarte pakken en de witte mutsen. Solo-zangeres D. Knetsch zal enkele liederen ten ge hore brengen. Wie inlichtingen wil, kan die krijgen bij de heer C. Var- kevisser, Tijmstraat 31, -tel. 15165. KOUDEKERK Voor de tiende maal achtereen staat Koudekerk in het teken van de Jeugdwakantieweek. Een en thousiast comité heeft weer geheel belangeloos de taak op zich genomen de jongeren van 4 t/m 14 jaar een fijne ont spanning te bezorgen. Ondanks de sterke concurrentie van het zwembad op deze eerste (war me) dag, waren er niettemin tientallen kinderen om 9 uur naar het Verenigingsgebouw getogen om onder elkaar uit te maken wie zich de beste jeugd- dammer van Koudekerk mocht noemen. Bij de jongens van 9 t.m. li jaar eisten Berto Smit en Paul Leeliang deze eer voor zich op. Tweede werd Johan de Hollander. Bij de jon gens van 12 t.m. 14 jaar gingen de prijzen naar Nico Vesseur (1); 2. Aat de Jong; 3. Arie Post. Meisjes 9 t.m. 11 jaar: 1. Willeke van Veen; 2. Marja Smit. Meisjes 12 t.m. 14 jaar: 1. Marijke Schellingerhout; 2. Anneke Schellingerhout; 3. Ineke Zweeris. Terwijl de oudere kinderen over hun damborden gebogen zaten, ver maakten de kinderen van 4 i.m. 8 jaar zich opperbest op het school plein van de Burg. De Herderschool met ringwerpen, limonade-drinken en kringspelletjes. Uitslagen: limo nade-drinken 4 t.m. 6 jaar: 1. Thor- kell Sauren; 2. Marco Reyneveid; 3. Arie Reyneveid. Idem 6 t.m. 8 jaar: 1. Edo Velders; 2. Greetje Bervoets; 3. Petra Tichelaar. Ringwerpen 4 t.m. 6 jaar: 1. Thorkell Sauren; 2. Marco Reyneveid. Idem 6 t.m. 8 jaar: 1. Carolijn Berg; 2. Hansje Dissel. Esta fette met bruine bonen, 7-jarigen: 1. Petra Tichelaar. Idem 8-jarigen: 1. Greetje Bervoets. Origineel was 's middags de fiets- cross met hindernissen rond het Ar te siaplantsoen, die grote hilariteit onder toeschouwers en deelnemers verwekte. Opnieuw was er succes weggelegd voor Berto Smit, al moest hij zijn eerste prijs nu delen met Tonny van Veen. Bij de meisjes van 8 t.m. 10 jaar was Lia de Wit de snelste. Verdere uitslagen: jongens 11-12 jaar: 1. Rob Boom. Meisjes 11-12 jaar: 1. Wilma Hogenes. Jon gens 13-14 jaar: 1. Hans Schellinger hout. Meisjes 13-14 jaar: 1. Marijke Schellingerhout. Later op de middag moest het zelfde parcours worden afgelegd door de jongere kinderen, maar dun op de step. De uitslagen waren: 4-5 jaar: 1. Peter Spierenburg. Meisjes 6-7 jaar: 1. Marja de Wit. Jongens 6-7 jaar: 1. Robert van Iterson. Vandaag is het zwembad het mid delpunt van de vakantieweek en vanavond is er om 7.00 uur een die- renconcours op het schoolplein van de De Herderschool. Voor morgen staat een voetbaltoernooi op het programma en zijn er filmvoorstel lingen in het Verenigingsgebouw. DE KAAG Een prachtig schouwspel vormde het afgelopen weekeinde de gondelvaart. Voor het eerst sinds vele jaren voeren vele bootjes, van rubbervlotten tot grote jachten, langs de talrijke toeschou wers. Voorop voer een grote veer pont, waarop een compleet muziek corps zat. Als afsluiting van het festijn werd vuurwerk afgestoken, wat een prachtig effect had boven de donkere plassen. VALKENBRG Mevrouw G. Kroon-van der Meer, houdster van het PTT-kantoor aan de Burgemees ter Lotsystraat, heeft met ingang van 1 augustus eervol ontslag ge kregen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Haar man, de heer M. Kroon, neemt haar taak over. HAZERSWOUDE De repetities van het chr. gemengde koor Zang en Vriendschap beginnen deze week weer. De jeugdkoren morgenavond en het grote koor op donderdag avond. GEMEENTE WOUBRUGGE Openbare bekendmaking De burgemeester van Woubrugge brengt ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn ver gadering van 23 juli 1970 heeft be sloten te verklaren dat een her ziening in voorbereiding is van het uitbreidingsplan onderdeel „Wou brugge - 1952". zoals aangegeven op de bij dit besluit behorende te kening, waarop de juiste begren zing is aangegeven. Bedoeld besluit ligt, vanaf 5 augus tus 1970. voor een ieder ter secre tarie ter inzage. Woubrugge, 3 augustus 1970. De burgemeester voornoemd. Van WAGENINGEN. LEIDEN Nog een paar weekjes en de Groenoordhal zal veranderd zijn in één grote massa van kijkende en luiste rende mensen, stands van aller lei soorten winkeliers, vernuftig uitgedachte installaties om aandacht te trekken, bloemen en alle andere dingen die men gewoonlijk op huishoudshows ziet. Met andere woorden: de Leidato zal weer, voor de negende keer, worden gehouden. Van 29 augustus tot 6 septem ber kunnen de mensen in de grote hal allerlei nieuwe en minder nieuwe snufjes van de voor een groot deel Leidse win keliers komen bekijken. Niet alleen Leidse winkeliers zullen er staan, de Leidato heeft zich in de loop der jaren een flinke naam ver worven en er zullen dan ook stands uit alle delen van Nederland zijn. Vorig jaar keek het Leidatobe- stuur nogal angstig naar de grote Groenoordhal: 8000 m2. Hoe moest die ooit worden gevuld? Nu blijkt de ruimte te klein te zijn en zal aan de Haarlemmertrekvaartzijde nog eens 1200 m2 extra worden bij gezet. Die ruimte die door een „slurf" met de hal wordt verban den. is bestemd voor ongeveer 25 sportverenigingen die daar stands inrichten en demonstraties geven. Ook zullen er sportzaken komen. Het bestuur heeft overigens een Leidato-trofec met daaraan een geld prijs verbonden, in het leven geroe pen. De trofoe zal worden uitge reikt aan de vereniging of sportman in Leiden en omgeving, die volgens de Leidse sportstichting de beste prestatie heeft geleverd. Winkel van Sin kei De galerij, waar vorig jaar de sportverenigingen stonden, zal dit jaar een „winkel van Sinker wor den. Wat dat precies Wordt, weet niemand, maar mensen, die gekke dingen willen kopen voor weinig geld. kunnen daar terecht. Er is weer gezorgd voor een uit gebreid assortiment artiesten. Om enkele namen te noemen: Het Cock tail Trio, Rita Corita, Johnny Jor- daan, Saskia en Serge, John Wood- house, Rien van Nunen en Bert van Dongen met hun programma voor bejaarden. Willy en Willeke Al- berti en de 16-jarige trompettist Marty. Dat de Leidato een grote invloed heeft op het koperspubliek kan voor al de heer Van der Klugt merken. „Twee weken voor de Leidato ver koop ik helemaal niets. Op de Lei dato kom ik met nieuwe dingen en daar wachten de kopers op". Dingen die vorig jaar zijn inge voerd bij de Leidato, zoals de gratis busdienst van en naar het Station en de Leidatoloop, zullen dit jaar worden herhaald. Het aantal deel- Andere indeling raadzaal Lisse LISSE De raad zal in september voor het eerst in nieuwe en vergrote samenstelling bijeenkomen. Het aantal raadsleden is van 15 op 17 gekomen. Reeds lang was het de bedoeling de raadszaal te restaure ren. Nu het aantal raadsleden wordt uitgebreid, is het noodzakelijk, dat de indeling van de raadszaal wordt herzien. De twee zijvleugels moeten ver lengd worden, waardoor de bal- lustrade voor de publieke tribune komt te vervallen. Momenteel is de hele raadzaal een ruïne. Alle tafels en stoelen zijn voor de restauratie weggehaald. De nieuwe raad zal echter „niet op fluweel zitten", want de stoelen krijgen weer een leer- bekleding. In verband met de restauratie wordt in augustus niet op de twee de woensdag van de maand ver gaderd, maar zal de e.v. vergadering van de raad in ou'de samenstelling gehouden worden op vrijdag 28 augustus. Nu de raadzaal niet als trouwzaal gebruikt kan worden, worden huwelijken gesloten in de kamer van B. en W. IJMUIDEN Het was maandag voor veel aanvoerders een teleur stelling. Al vroeg was in de hallen te horen dat het voor de afname van vis in het Roergebied veel te warm was. Veel vis die vorige week voor deze streek werd opgenomen, was nog onverkocht. Uit Brussel en Pa rijs kwamen dezelfde berichten. Een groot deel van de handel bleef praktisch zonder bestellingen, waar door het direkt met de kleinste schel vissoorten al raak was. Hier en daar draaiden enkele partijtjes door. De grootste klap kreeg de KW 32 „Sakina Martina". Dit schip had een goede 800 kisten kleinere schelvis aan boord. De schelvis kon niet te gen de kwaliteit op van de schelvis die de kotters aanvoerden. Voor de schol is het een geluk dat de handel die zich op het maken van schol filets toelegt zo'n groot afzetgebied heeft kunnen vinden. Het werd alles goed verkocht voor de prijs die wel juist boven de, opvang ligt. Alleen de grotere soorten werden voor een ho gere prijs verkocht. Het enige visje dat zich niet veel van de warmte aantrok was de tong. Vooral de plaat sen aan de buitenlandse kusten wa ren wederom de grootste en beste af nemers. In IJmuiden werden slechts 12.000 kg tong aangevoerd en in Scheve- ningen was 1000 kg. Alleen van Urk kwam een melding van iets beneden de 100.000 kg. Ook van de overige aanvoerhavens kwamen zuinige be richten. Zelfs de kabeljauwen kon den niet tippen aan de prijzen van vorige week. De partijtjes haring afkomstig van de „Holland" en de ..Willy" vonden ook nog wel wat aftrek. SASSENHEIM Zaterdag vloog de Blauwband met jonge duiven vanaf Terguin. In concours waren 323 duiven. Afstand 298 km. Uitsla gen: V.d. Zwaan-Wowijs 1,23,25,56,81: Th. Onderwater 2,11,27,72,73; J. Luyten 3,26,46,55,64,80: J. Haver 4,16,34; Gebr. v.d. Krogt 5,20,38,44,45.50,57,70; Gebr. Kruik 6,; P. Wolvers 7,17,21,42,51,52,54,67; A. de Goey 8,49,60; G. Rewijk 9,15,37.43.48,77; P. V.D. Post 10,12,Ï8,68,71; L. J. Drost 13,14,31,33; H. Langelaan 19,75; H v.d. Lans 22; L. Slikkerveer 24,28,58,62.63,66; F. Hoogervorst 29; W. v.d. Zwart 30; P. de Haan 32; G. Ammerlaan 35,65,78; mevr. Slootweg 36,69,76,79; B. v.d. Kraan 39; L. v. Brero 40,74; H. Spaargaren 41; N. Koelewijn 47,61; J. Möhlmann 53; W. v. Harskamp 59. NOORDWIJK Tijdens het ta feltennistoernooi dat gisteravond in de Rank is gehouden werd Janine Bezem (12) eerste bij de dames door in twee sets te winnen van de Noord- wij ker Theo van de Ploeg. LISSE De Oude Blauwband hield een wedvludht vanaf Tergnier, 302 km; met. 150 duiven. Uitslag: J. Lange veld 1. 12, 16; G. Doeswijk 2. 34. 37; C. Zuidhoek 3, 26. 32, 35, 36; G. B. Roodeniburg 5, 23, 27, 38; Q. Doeswij'k 6, 25. 33; M. de Vreugd 7. 8. 11. 14. 18. 20; J. van Dijk 10, 13, 19, 30; Th. v. d. Ploeg Zn 9, 14. 31; N. de Kuyper 15, 22. 29; A. Balkenende 21, 28. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woensdag 5 augustus: hoog water 4.5917.21; laag water 1.0413.18. Streep Duin en Bollen WARMOND De heer P. C. Plug, technisch ambtenaar bij de gemeen te is benoemd als hoofd van de ge meentelijke waterbouwkundige afde ling te Texel. nemers, vorig jaar ruim negentig, zal nu omstreeks de 125 liggen. Het be zoekersaantal blijft nog een vraag, maar een kans dat de 70.000 van vo rig jaar zal overschrijden zit er waar schijnlijk wel in. HAZERSWOUDE Geboren; Marjon M d. v. van der Meer, G en v.: Brouwer, H G M.; Johannes, z. v. Nell, J en van: van Ipenburg. C E P.; Petrus A, z. v.'Nelis, P en v.: van Doorn, J G; Hans F, z. v. Kribbe, F S en v.: Kraay, A C; Robert J P, z. v. Groen, P G en v.; Verlaan, A A C. Ondertrouwd: van Dijk, G 26 jaar, en: van Veen, C 22 jaar; van den Berg, F 41 jaar, en: van der Pluym, W 22 jaar. Getrouwd: Vuurens, H 20 jaar, en: van den Berg, Ch 17 jaar;Kortekaas, J C M 22 jaar, en: de Jong, M G P 22 jaar. Overleden: van Luijk. A 67 jaar. WOUBRUGGE Ondertrouwd: Gijsbertus A M van Leeuwen, 23 j. en Margaretha MFC Lieverse, 23 j. Overleden: H van der Meer, echtg. van J H Overdevest. BOGOTA De Colombiaanse of ficier van Justitie de verantwoorde lijk is voor het onderzoek naar de beschuldigingen van diefstal, geuit tegen de 29-jarige Bobby Moore, de aanvoerder van het Engelse voetbal elftal dat deelnam aam de strijd om het wereldkampioenschap voetballen in Mexico, heeft in Bogota verklaard dat er genoeg bewijsmateriaal is om een proces tegen Moore te beginnen. Moore werd in mei voorwaardelijk op vrije voeten gesteld na vier dagen vastgehouden te zijn in verband met 'beschuldigingen dat hij juwelen, waaronder een smaragden armband, had gestolen uit een winkel in Bo gota. In zijn rapport verzoekt de Offi cier van Justitie de voorwaardelijke vrijlating van Moore in te trekken. Dit rapport is echter niet bindend. De rechtbank zal uitmaken of Moo re al dan niet terecht zal moeten sta am. Enkele dagen voor het begin van de strijd om het wereldkam pioenschap voetballen werd Moore voorwaardelijk vrijgelaten. Een be vel tot zijn arerstatie was uitge vaardigd toen hij met de overige spelers van het Engelse elftal uit Quito in Ecuador in Bogota was ge arriveerd. De juwelier Rojas had Moore beschuldigd van diefstal van een smaragden armband tijdens een eerder bezoek van het Engelse elftal aan Bogota. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK In samenwerking met radio Bremen, verzorgt de N.C. R.V. een uitzending van een uur in Katwijk en wel op 14 augustus. Het programma belooft zeer afwisselend te worden. Ondermeer komt er een schatgraverij in voor op het strand bij strandexploitatie Willyvoor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Van 2 tot 2.45 uur zal een bloemenstrandmiss- verkiezing worden gehouden naast „de Zwaan''. In de radio-uitzending zullen ook Nederlandse artiesten optreden, waaronder Johny Woodhouse. Aan het college van b. en w. is ge vraagd de nodige toestemming te ver lenen. Overigens wordt de Katwij kers geadviseerd te luisteren naar de radio-uitzending „Ontvoerd" die de N.C.R.V. op donderdag 13 augustus zal uitzenden. TER AAR De Luchtsport hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Tergnier, afstand 298 km. Uitslag: 1512 en 13 B. Wassen- burg, 2 en 7 G. Lenting 3—18 en 26 A. Aakerboom, 46 en 11 D. Mank, 8 Ph. Hoogervorst. 9162023 en 24 H. van Emmerik, 1017 en 19 B. Kroon, 14 en 22 J. van Hameren, 15 E. Schuit, 21 J. v.d. Meer, 25 G. Wildenburg. ALKEMADE Donderdag 6 au gustus om half acht wordt in de kantine van de bloemenveiling een vergadering gehouden van de inge landen van de Googerpolder. Op de agenda staat o.m. de vaststelling van de rekening 1969 en de begroting 1970. De heer L. E. M. Hendriks treedt af als bestuurslid, nieuwe kandidaten voor het bestuur, dat zal worden uitgebreid, zijn: A. van Kla veren, de Baan 30 en A. W. J. Wub- ben, Sotaweg 30. NOORDWIJK-BINNEN De Am sterdamse organist Piet van Egmond bespeelde gisteravond onder grote belangstelling het orgel van de Grote Kerk. Voorlopig voor het laatst; de kerk gaat immers straks de restauratie-periode in. Na afloop bleef, op zijn verzoek, het publiek nog even zitten. In een vlot, gemoedelijk praatje vertelde hij, achteraf, iets over een paar mo derne werken in het programma (Messiaen en Verschraegen), over zijn slotimprovisatie, die, noodge dwongen, heel stilletjes uitgingen over de doorsprekende toon op het hoofdmanuel, waardoor hij dit zo veel mogelijk had moeten vermijden. Toen wisten we meteen, waarom enkele gespeelde werken wat vreemd lagen of een ongewone kleur hadden. Nu is de veelvermogende virtuoos Van Egmond niet gauw uit het veld geslagen. Hij vond een, door velen zonder twijfel, niet eens opgemerkt, compromis- Het begon al bij Bach (fantasia en fuga in g-moll), waarvan Van Eg mond de fantasia zwak-expressief en de fuga snel en hoog met vreemde registerkleuren speelde. Dit kwam, merkwaardig genoeg, de duidelijk heid zeer ten goede. En de constant volgehouden beweging, de heldere analyse waren bewonderenswaardig. Aan Francks Andantino was niets en aan Boëllmans Suite gothique weiipg bijzonders te merken, of het moest dan aan de, een verdieping te hoge, Toccata zijn. Van de beide Reger-werken klonk vooral „Jerusalem, du hochgebaute Stadt" prachtig. Een feestelijk visi oen van anderhalve minuut, waar van het ongrijpbare snelle stemmen- spel nó blijft klinken, nadat het verdwenen is. Messiaens „Le banquet céleste" (het hemels feestmaal) lijkt met al zijn nieuwheid en dissonanten toch wel een heel oud verstild fresco in een romaanse kerk. Gabriël Verschraegen, organist van de Gentse St. Baafskerk, vatte de variaties op de schone oeroude melodie „Veni Creator Spiritus" (Kom Schepper Geest, gezang 78) heel wat speelser op. De concertge ver speelde ze geheel in die kleurige Vlaamse stijl. De improvisatie, op gezang 230 („Leid, vriend'lijk Licht'') maakte al gauw duidelijk, waarover het ging. Over de stille afloop vertelde ik al. Johan van Wolfsvnnkcl. VOORSCHOTEN De watertoren in Voorschoten is, zestig jaar oud] met pensioen gestuurd. De in 1910 gebouwde toren met/een hoogte van 2S meter en 60 kubieke meter opslag fungeert nu alleen nog als eerste reserve wanneer de intercommunale lijn Den HaagWassenaarVoorschoten-Lei4 den zou uitvallen. De toren wordt voorlopig niet afgebroken. Jarenlang «j deze watertoren een markant herkenningspunt geweest. Al van verre toren-1 de de waterzuil boven de omgeving uit. Haags zakenman deponeert bewijzen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Begin september zal de rechtbank in Den Haag een aantal corruptieschandalen in Indo nesië behandelen, aanhangig gemaakt door de Haagse zakenman A. David. De heer David, geboren en getogen in Indonesië deed vanuit Den Haag een groot aajital jaren zaken met In donesië. „Ik ben ermee gestopt, om dat ik beslist niet wilde meedoen aan al die corruptiepraktijken." Door zijn contacten met Indonesië werd de heer David particulier assistent van generaal Soerjo de voorzitter van het staatsteam, dat door corruptie ge kweekte fondsen in het buitenland moest opsporen. De heer David kwam heel wat van deze fondsen op het spoor, maar ontdekte tevens tot zijn grote verbazing, dat het anti- corruptieteam zelf zo corrupt is als wat. „Van een aantal van deze prak tijken heb ik de bewijsstukken bij de rechtbank gedeponeerd. Maar daarnaast weet ik van miljoenen schandalen in België en Hongkong. Indonesië wordt langzaamaan leeg geroofd, alleen om de economie ka pot te krijgen", vertelde ons de heer David. De heer D^vid had volmach ten om bij bedrijven in West-Europa zogenaamde opzetjes voor burgerlijke en militaire instanties te incasseren. „Indonesische studenten hebben de afgelopen maand bij president Soe- harto gedreigd, dat zij lijsten zullen aanleggen van alle particuliere be zittingen van alle hoge officieren. Haastig heeft de president toen zelf van deze officieren de lijsten geëist. Generaal Soerjo is in de Indonesi sche pers al enkele malen als de kwade pier genoemd, maar de presi- 598ste Staatsloterij 4 augustus 1970 TWEEDE KLASSE Prij zen van: f 15,— zijn gevallen op f 50,— zijn gevallen op f 50,— zijn gevallen op f 100,— zijn gevallen op f 100,— zijn gevallen op i 200,— zijn gevallen op f 400,— zijn gevallen op f .000,— zijn gevallen op Een prijs van: 2.000,— 2.000,— 2.000,— 2.000,— 2.000,— De prijs van: 5.000,— f 50.000,— is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer, is gevallen op het nummer: De extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie C op het nummer: En de troostprijs van 2.000,op nummer van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. op 3 op 26 op 73 op 276 op 467 op 181 op 575 op 5960 058555 001954 090134 058652 055330 041082 041718 002261 002261 dent heeft de handen boven hel hoofd van de generaal gehouden. Soeharto heeft de schuld naar eer Nederlands zakenman afgewimpeld hierbij doelend op de heer David.- De heer David heeft nu, zo vertelt hij, echter generaal Soerjo bij de neus, omdat alle beschikbare bewijs-! stukken bij de rechtbank zijn ge-| deponeerd. Uit deze stukken, „waar-j van de honden geen brood lusten'^ aldus de heer David, zal de kwalijke: rol van generaal Soerjo blijken: „de corruptiebestrijder even corrupt als de rest Uit deze gedeponeerde stuk-l ken zal ook blijken, dat Nederlandse bedrijven commissie betalen aan) hoge Indonesische funktionarissen om aan orders te komen." In eigen zak „Deze praktijken zijn wijdver-J breid", zegt de heer David. „Het cor ruptieteam moet deze opzetjes incas-! seren en deponeert deze gelden dap bij de Indonesische Ovcrzeeschej Bank. Van de bedragen die werden! geïncasseerd, kreeg de heer David zijn commissie. Het was de bedoeling, dat de gelden werden overgemaakt aan de Indonesische Staat, maar ze bleken steeds in de zakken van de corniptiebestrijders te verdwijnen.' Eenmaal heeft de heer David, aldus zijn verklaring, bij een Nederlandse verffabriek zelf een bedrag geïncasseerd en rechtstreeks naar Indonesië overgemaakt. Door de fabriek werd dit op verzoek van de heer David aan generaal Soerjo be vestigd. Deze stuurde een eigen man, om de rest van het geld te incasseren, een bedrag van nog f 14.000. Hiervan kreeg de heer David f 4000 in handen gestopt, de rest verdween in andere zakken. Zo blijkt ook een bedrag van 2.5 miljoen Duitse Marken, die een Duitse autofabriek had gereserveerd voor een bepaalde relatie, via gene raal Soerjo te zijn verdwenen. Van uit Indonesië heeft men getracht om de documenten van de heer David in handen te krijgen, tegen betaling van enkele tonnen. De heer David heeft geweigerd en alles gedeponeerd bij de rechtbank. Het is duidelijk, dat deze rechts zaak in Den Haag de Indonesische regering in grote verlegenheid kan brengen." De heer David hoopt, dat de rechtbank de hele zaak in het openbaar en niet achter gesloten deuren zal behandelen. Wel heeft hij uit voorzorg het ministerie van bui- landse zaken en een aantal Kamer leden ingelicht. De directie van de Indonesische Overzeesche Bank in Amsterdam wilde vanmorgen geen commentaar geven op de door de heer David ge signaleerde corrupticpraktjjken. Men beriep zich in Amsterdam op het bankgeheim. Toen wij meedeelden, dat begin september de affaire zal dienen voor de Haagse rechtbank, vond men dit bepaald geen prettig bericht. Op onze vraag, wie bij de bank een rekening kon openen, deelde de directie ons mee, dat dit alleen mo gelijk is door natuurlijke- en rechts personen. „De rechtbank zal moe ten bewijzen, dat het team van ge neraal Soerjo geen van beide js", zo werd ons gezegd. Toch bleek ons, dat men van de hele zaak afwist, want op onze vraag, of het juist is, dat de heer David op de rekening van het team, waarop nog een be drag van f 650.000 zou staan, con servatoir beslag heeft laten leggen, werd alleen gezegd: „Dit kunt U nu lezen in vrijwel alle Indonesische kranten. Daarin staat precies het be drag van de rekening. Het is nog iets meer dan f 650.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4